In het nieuws in 1996 DE STEM ZEELAND DINSDAG 31 DECEMBER 1996 C4 Bewoners van de Wouterij in Koewacht houden de installatie van enkele benzinetanks goed in de gaten. Augustus 1. Vandalen vernielen voor dui zenden guldens in Cadzand-Bad 2. Bekend wordt dat het aantal zwerfjunks in Terneuzen in drie jaar tijd is verdubbeld tot 40. 5. Raadslid Steijaert uit Graauw geeft een demonstratie met een grote hark hoe gewone mensen een graancirkel kunnen maken. 8. Er worden weer alikruiken ge vonden en gegeten bij Terneuzen. Jarenlang was het water daar te smerig voor. 9. Sluiskil loopt een investering van 80 miljoen gulden mis. De bouw van een nieuwe fabriek bij Hydro Agri gaat niet door. 14. De verkoop van rundvlees in Zeeland is sterk gedaald. Een ge volg van de gekkekoeienziekte. IV. Veel Zeeuws-Vlamingen die een centje willen bijverdienen gaan in België fruit plukken. Daar verdienen ze meer dan bij de Zeeuws-Vlaamse fruittelers. 19. De Zeeuws-Vlaamse jeugd moet verkeersles gaan volgen, dan vallen er veel minder ver keersslachtoffers, vindt de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersonveiligheid. 19. De uitbreiding van de nacht- markt in Terneuzen slaat aan. 21. De LPG-oorlog tussen de tankstations lijkt weer voorbij. 23. Honderden mensen proteste ren in Oostburg tegen de sluiting van het Antoniusziekenhuis. „Deze afbraak moet worden ge stopt," roepen sprekers. 26. De werkloosheid in Zeeuws- Zwarte Pieten dalen de Willibrordustoren in Terneuzen af. Vlaanderen is minder hoog dan gemiddeld in Zeeland, zo wordt bekend. 27. Gemiddeld worden er in Zee land 70 criminele feiten per dag gepleegd. Provinciale Staten, die dit vernemen, schrikken van het cijfer. 28. Gedeputeerde Staten houden op met de gemeentelijke herinde ling van Zeeuws-Vlaanderen, zo lekt uit. In de gemeentehuizen van Axel, Hontenisse, Sluis-Aar- denburg en Sas van Gent knallen de champagnekurken, in Terneu zen, Hulst en Oostburg knarsen de tanden. 30. De zware storm heeft veel hinder en schade veroorzaakt, bomen vallen om en vooral op de campings is er veel schade. Met de duinafslag viel het mee. 31. De Zeelandkaart gaat de pro vincie een miljoen gulden opleve ren, zo luiden de nieuwe progno ses. 31. Ter nagedachtenis aan de ruim dertig Zeeuws-Vlamingen, die tijdens acties in Indonesië en Nieuw-Guinea zijn gesneuveld, is in Terneuzen een monument ont huld. September 2. Naaktreereanten voegen niets toe en zijn alleen maar lastig, roept de Oostburgse gemeente raadsfractie Dorpsbelangen en Toerisme strijdvaardig. 4. Bij het verpakkingsbedrijf Elo- pak in Terneuzen dreigen 75 ba nen te verdwijnen als gevolg van tegenvallende verkopen. 4. De Zeeuwse dijken zijn ver zwakt, maar er is geen enkele sprake van alarm, Zeeland blijft veilig, roept minister Jorritsma (Waterstaat) vanuit Den Haag. 6. Ambras brengt de nieuwe CD uit. 6. In Cadzand wordt een zwem verbod ingesteld wegens de ber ging van een munitiewrak 7. Het kerkbestuur van Hulst komt met het plan de basiliek op te splitsen in twee gedeelten. Het ene deel blijft kerk, het andere moet 'multifunctioneel' worden. 12. Bekend wordt dat de ontwik keling van de Axelse Vlakte op 7,5 miljoen gulden aan rijkssteun kan rekenen. 12. Over de sluiting van de vrou wenvakschool Janneke Dierx worden Statenvragen gesteld door de PvdA. 14. De SGP is boos over uitspra ken van de Commissaris van de Koningin Van Gelder, die ten strijde trekt tegen het beeld van Zeeland uit de jaren vijftig: streng christelijk en agrarisch. Van Gelder mag daar geen kri tiek op hebben, vindt de SGP. 17. In de rusthuizenaffaire eist de accountant Roza 2,4 miljoen gul den aan schadeclaims van de pro vincie. Roza vindt dat zijn naam bezoedeld is door de beschuldi ging dat hij jaarrekeningen niet goed heeft afgehandeld. 20. Zeeland is binnen vijf jaar de tweede zeehaven in Nederland, belooft gedeputeerde Bruinooge (economie) in een toespraak in Middelburg. 21. Belgische soldaten helpen voortaan in Zeeland met rampen, zo wordt bekend. 23. De gezamenlijke dorpsraden van West-Zeeuws-Vlaanderen luiden de noodklok over de toe komst van het Antoniuszieken huis. 26. Ook het waterschap De Drie Ambachten stemt nu in met een fusie van de drie Zeeuws-Vlaam se waterschappen. 27. Na Biervliet, is nu ook de ruil verkaveling in Aardenburg afge stemd. Het is de tweede keer in Nederland dat dit is gebeurd. Een mogelijke oorzaak: veel boeren zien niet meer in ruilverkavelin gen omdat ze niet meer willen in vesteren in de toekomst van hun bedrijf. 28. Delta en de Gasunie gaan ak koord met de gezamenlijke aan leg van hun grote gaspijpleidin- gen. Dit, om het landschap zo min mogelijk te verstoren. 30. Een grote brand legt in Koe wacht een vlasschuur in de as. Oktober 1. De bewoners van de Wouterij in Koewacht protesteren tegen de plaatsing van een aantal grote tanks op het terrein van benzine handelaar Martens. 3. De milieukabouters Ton en Nel Nimwegen vertrekken na negen jaar uit Vogelwaarde. Ze voelen zich niet geaccepteerd door de bewoners van deze Hontenisser kern. 5. Bij een ontploffing aan de hoofdmeterkast in de kelder van het nieuwe stadskantoor in Ter neuzen raakt een monteur ge wond. 10. De Zeeuws-Vlaamse Volks partij (ZVP) vindt dat een onaf hankelijke kandidaat van een on gebonden politieke partij opvol ger van de volgend jaar vertrek kende burgemeester J. Kruize van Oostburg moet worden. En niet iemand van een nationale politieke fractie. ZVP-woord- voerder A. Meeusen wordt een dag later op zijn vingers getikt door de Oostburgse raadsfractie Dorpsbelangen en Toerisme 10. In Breskens wordt opnieuw een bom uit de Tweede Wereld oorlog onschadelijk gemaakt. 12. Koster Van Voorenberghe uit IJzendijke beschuldigt Oostburg se begrafenisondernemer Hae- rens van naamsmisbruik. 15. De commissie van 'wijze man nen' maakt de drastische inkrim ping van het Antoniusziekenhuis in Oostburg bekend. In de toe komst geen 24-uursopvang meer en het aantal bedden gaat terug van 100 naar 35 tot 45. Het advies van de commissie heeft een storm van protesten vanuit West- Zeeuws-Vlaanderen tot gevolg. Dat gebeurt onder leiding van de werkgroep 'Antoniusziekenhuis moet blijven'. In december is het lot van het ziekenhuis bezegeld als het ministerie van Volksge zondheid de conclusies van het rapport onderschrijft. 18. Vandaag wordt bekend dat Terneuzen een nieuw zorgcen trum van 61 miljoen gulden krijgt. De nieuwbouw is onderdeel van een groot huisvestingsplan voor ouderen in de Kanaalzone waar in totaal 107,5 miljoen mee ge moeid is. 23. Wethouder Weemaes van Hulst is in opspraak omdat hij, als mede-eigenaar van een hypo theekwinkel, zou handelen met voorkennis. B en W van Hulst stellen een onderzoek in en ko men een maand later tot de con clusie dat Weemaes niets te ver wijten valt. 26. De Provinciale VW Zeeland wil korte metten maken met het beeld van de 'zunige Zeeuw'. De VW schrijft een wedstrijd uit die een korte kreet moet opleveren, die de naam Zeeland een positie-, ve impuls geeft. Doek valt voor het plan van een kuuroord in Cadzand-Bad. 28. Manifestatie in Sluis voor be houd Antoniusziekenhuis trekt 250 deelnemers. November 2. De politie rolt een grote hen nepkwekerij in Vogelwaarde op. 6. De Zeeuwse politie maakt be kend dat ze agenten gaat oplei den die de computermisdaad moeten bestrijden. 7. Grensoverschrijdende televisie van de zenders AVS en ZVT staat op losse schroeven nu de Vlaamse minister Van Rompuy zijn veto heeft uitgesproken tegen een Eu ropese subsidie. Medewerkers van de Explosieven Opruimingsdienst demonteren de Britse vliegtuigbom in Bres kens. een grootscheepse zoekactie een bewoonster die na haar dagelijk se middagwandeling niet thuis komt. De volgende morgen wordt ze gevonden. 12. Hulster uitgever Van Gcyt in opspraak. Hij wordt beschuldigd christelijke partijen forse winst. 16. Gebruikers Sasse sporthal en Vlaanderenha! klagen over par keeroverlast door deelnemers aan het zogenaamde piramidespel. 19. Een meerderheid van de Zeeuwse Staten wil dat de toe- zoek blijkt dat de Zeeuws- Vlaamse bevolking de ziekenhui zen in België hoger waardeert dan die in de eigen regio. Mobiele eenheid houdt realis tische oefening in Terneuzen. 12. Het pastoraal team van de Een paar honderd mensen demonstreren in Sluis tegen de plannen met het antoniusziekenhuis. FOTO'S WIM KOOYMAN EN CAMILE SCHESLTRAETE 9. Een hevige brand zorgt voor anderhalf miljoen gulden schade aan winkelcentrum Oranjehof in Axel. 11. De Sterre, centrum voor ver standelijk gehandicapten, houdt van plagiaat, niet nakomen van betalingsverplichtingen en het zoekmaken van fotomateriaal. 14. Bij de gemeenteraadsverkie zingen op Walcheren en Schou- wen-Duiveland boeken de kleine Brand in winkelcentrum Oranjehof in Axel. Schade: een miljoen tot anderhalf miljoen gulden. komstige toltunnel 'Zeelandtun- nel' gaat heten en niet 'Wester- scheldetunnel'. Maar voor het rijk staat die laat ste naam vast. Aan de Schependijk in Terneuzen worden zogenaamde 'portaca- bins' geplaatst die als dag- en nachtopvang voor zwervers zul len dienen. 21. Terneuzen kiest het voormali ge terrein van het Luxor thea ter/Hotel Rotterdam als locatie voor de nieuwe schouwburg. In december gaat de gemeenteraad akkoord. 30. De politie kondigt aan in 1997 het aantal grensoverschrijdende alcoholcontroles op te voeren. December 2. Commissaris Van Gelder be looft de gemeenteraad die als eer ste zijn vergadering het dialect voert, te trakteren op een pilsje. Van Gelder houdt zijn pleidooi voor het Zeeuws tijdens een stu diedag over Zeeuwse en Vlaamse dialecten in Hulst. 4. Omstreden bezoekerscentrum Saeftinghe in Emmadorp offici eel geopend. 5. Morres Hulst krijgt van het rijk geen toestemming voor bouw groot detailhandelpark. 6. Zwarte Pieten sluiten bezoek aan Terneuzense Triangel-school af met een stunt; abseilen vanaf de Willibrordustoren. 9. In het asielzoekerscentrum van Middelburg ontstaat onrust na de dood van een 30-jarige Iraanse bewoner. 11. Uit een provinciaal onder- acht parochies in de kanaalzone luidt de noodklok. Het kan niet meer garanderen dat een priester beschikbaar is om het sacrament van de ziekenzalving toe te die nen. 14. Justitie daagt de Terneuzense hasjsmokkelaar Sjef F. opnieuw voor de rechter. In het kader van de zogenoemde 'Pluk-ze' wetge ving vordert justitie vele miljoe nen guldens van F. 17. Een onbekende man doet een mislukte overval op het grens wisselkantoor in Kapellebrug. 18. De Zeeuws-Vlaamse politie maakt bekend dat ze volgend jaar de inbraken in vakantiewoningen aan de kust flink te gaan aanpak ken. 20. Uit onvrede over de hoogte van zijn uitkering bedreigt een 51-jarige Axelaar een ambtenaar van de sociale dienst. 23. De Terneuzense bouwkundig ingenieur Gerwin Tornij heeft bij de gemeente een ontwerp inge diend voor een multifunctionele schouwburg met 700 stoelen. 24. Uit nieuwe cijfers blijkt dat de werkgelegenheid in Zeeland aanzienlijk is toegenomen. Met 2,3 procent om precies te zijn. 27. Een 42-jarige Graauwenaar raakt gewond bij een steekpartij in zijn woning. Dat gebeurde bij een ruzie met zijn huisgenote en haar zoon. 30. Koning Winter slaat toe, ook in Zeeuws-Vlaanderen. Gladheid zorgt voor problemen op de weg, maar ook voor de nodige pret op het ijs.

de Stem | 1996 | | pagina 17