Politie stuurt meer agenten vaker op pad DE STEM Havens in Vlissingen en Terneuzen breken dit jaar records 'Bed in ziekenhuis minder belangrijk' a Bedrijfsleven minder optimistisch over '97 Bijna 31 miljoen gulden winst voor Delta in '96 Om veiligheid te verbeteren Zeven gemeenten krijgen verkeersrapport Jacht op waterwild verboden Directeur Patiëntenzorg Ramaekers: Oliebollenactie in Kloosterzande Energiebedrijf ziet toekomst wel zitten Kwart verwacht hogere omzet Q)ona/</&ofv f/)o/e Playback Night in De Gravin Drie gewonden bij schietpartij in Vlissingen aditie lm can smaak. :iale Palm. Zeeland DINSDAG 31 DECEMBER 1996 Van onze verslaggever Middelburg - Records zijn dit jaar gebroken in de Zeeuwse zeehavens Terneuzen en Vlis singen. Ze zitten allebei fors in de lift. En stijging van maar liefst dertien procent werd ge noteerd voor wat betreft het zeescheepvaartverkeer en de hoeveelheid overgeslagen goe deren. Gisteren werden in Middelburg door de Zeeuwse gedeputeerde Bruinooge (Economie) de nieuwe jaarcijfers bekendgemaakt. Ter- neuzen boekte een record door een stijging met 6,3 procent ten opzichte van 1995 van de aan- en afgevoerde hoeveelheid goede ren. De totale hoeveelheid over geslagen goederen klimt hiermee tot 11,4 miljoen ton. Het scheepvaartverkeer in Vlis singen steeg met twintig procent ten opzicht van 1995, ook hier sneuvelde een record: nog nooit is een jaar afgesloten met een totale overslag van dertien miljoen ton. Het aantal zeeschepen dat de ha ven aandeed bleef stabiel, te we ten 3625. In Terneuzen daalde dat aantal licht naar 2105, maar voor Vlissingen en Terneuzen geldt hetzelfde: de scheepsgroot- te nam gemiddeld ook sterk toe. In Terneuzen deden vooral de vaste brandstoffen van en voor Ovet en meststoffen van Hydro Agri het goed. De zogeheten short sea-containeroverslag bij Ver- brugge vertoonde ook een stij ging. 'Opmerkelijk', zo noemt het ha venschap dat de stijging van 25 procent tot een miljoen ton van de zogeheten forest products in 1995 dit jaar gehandhaafd kon worden. 'Gelet op de marktom standigheden is dat verheugend,' merkt het havenschap er over op. De stijgingen in Terneuzen in de overslag van vaste brandstoffen zoals die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan, lijken een trend te gaan worden. Een forse daling is echter opgetreden in de overslag van metalen en halffa brikaten, maar dat komt door een schaarste op de wereldmarkt. Het havenschap gaf in het verslagjaar in Terneuzen een hectare nieuw terrein uit. In Vlissingen was dat 12,1 hecta re voor nieuwe bedrijvigheid. Daar vertoonde de overslag van auto's een forse stijging met 29 procent, de overslag van schroot steeg ook, maar minder, met 310.000 ton. Wat dit jaar in de Vlissingse ha ven sterk te merken was, waren de activiteiten van de nieuweling, de fruitgigant Capespan. Dat be drijf heeft, volgens het haven-, schap, de verwachtingen meer dan waar gemaakt door nu al 100.000 ton fruit aan te voeren terwijl het wacht op gereedko ming van de nieuwe Westhof ha ven. Is dat eenmaal gebeurd, dan zal Capespan jaarlijks 250.000 ton fruit aanvoeren. Van onze verslaggever Kloosterzande - De Zeeuws-Vlaamse politie stuurt het komen de jaar vaker motoragenten op pad als extra inspanning om de verkeersveiligheid in de regio verder en blijvend te verbeteren. Inspecteur J. van Opdorp, voor zitter van de projectgroep Ge richt Verkeers Toezicht (GVT) Zeeuws-Vlaanderen, maakte dat gisteren bekend tijdens een bij eenkomst in het gemeentehuis van Kloosterzande. De samenkomst vormde de af sluiting van de eindejaarstoemee door Zeeuws-Vlaanderen, de laatste GVT-actie dit jaar. Het lijkt erop dat de verkeersvei ligheid in Zeeuws-Vlaanderen zich de afgelopen twee jaar in gunstige zin heeft ontwikkeld. Na jaren van een gemiddelde van twintig verkeersdoden is nu voor het tweede achtereenvolgende jaar met twaalf dodelijke ver keersslachtoffers een kentering tot stand gebracht. Van Opdorp zei gisteren in toe lichting op die cijfers dat alle partijen in GVT ernaar streven die daling een blijvend karakter te geven. „We hopen dat we deze incidentele winst uit kunnen bouwen tot winst op langere ter mijn." De aanschaf van nieuwe motoren door de politie in Zeeuws-Vlaan deren noemde de politiechef als bijdrage van die zijde. De keuze voor dat vervoermiddel om te pa trouilleren, op de route 'van boot tot boot', had volgens Van Op dorp te maken met de verkeers drukte van en naar de boten en de grotere wendbaarheid van moto ren. Van onze verslaggever Middelburg - Gedepu teerde Staten hebben be sloten vanwege de koude de jacht op het waterwild met ingang van 1 januari te verbieden. Voor de ko mende dagen is de jagers gevraagd vrijwillig te stoppen met jagen. De reden is de aanhoudende koude. Het waterwild heeft het al moeilijk genoeg om te overleven omdat al geruime tijd al het open zoete en brakke water is bevroren. Nu jagen is niet verantwoorde lijk, vinden GS. De soorten waarop gejaagd had mogen worden zijn voor al de wilde eend, grauwe -, kol- en rietgans en de smient. Maar niet bejaagbare soor ten als de blauwe reiger en de roerdomp zouden door het jagen eveneens worden ge stoord in hun pogingen voed sel te bemachtigen. Rust in de vogelgebieden is dus nu bet belangrijkste, stellen GS. De voorzitter van de projectgroep GVT toonde zich terughoudend in tevredenheid over de geboekte successen ten aanzien van de ver beterde verkeersveiligheid. „Om dat elke verkeersdode er een te veel is," sprak Van Opdorp. „Je hebt ook altijd te maken met een gevoelskwestie. Het heeft een on gekende impact op de maat schappij als er doden of ernstig gewonden in het verkeer vallen. Daarom past terughoudendheid bij het jezelf op de borst slaan omdat de cijfers toevallig een paar jaar achtereen naar beneden zijn."GVT handhaaft overigens het komende jaar de speerpunten alcohol, snelheid en autogordel. Vooral die eerste twee zijn nog altijd bron van zorg in de streek. Voor beide geldt, dat ze elk voor ruim een kwart bijdragen aan het totaal van gewonden en doden in het verkeer. Van 1 januari 1990 tot en met 31 december dit jaar gaat het om 319 doden, waarvan 131 in Zeeuws-Vlaanderen. 41 procent van het totaal aantal do den in genoemde periode is dus op de wegen beneden de Wester- schelde gevallen. Ruim veertig procent ook van de alcoholovertreders in het Zeeuws-Vlaamse verkeer zijn Belgen. Dat hoge percentage is voor het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) mede aanleiding hier nader on derzoek naar te laten verrichten. ROVZ-vertegenwoordiger drs. H. Rhebergen kondigde dat op de bijeenkomst in Kloosterzande aan. Het betreft een analyse naar de ongevallen waar Belgen bij betrokken zijn. Axel was een van de zeven gemeenten waar een verkeerscontrole werd gehouden Van onze verslaggever Kloosterzande - Vertegen woordigers van de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben gisteren van de pro jectgroep Gericht Verkeers Toezicht (GVT) een 'verkeers rapport' gekregen. Het ging om een overzicht van onder meer de gepleegde verkeers overtredingen en het aantal verkeersslachtoffers het afge lopen jaar per gemeente. Politie en vrijwilligers van Veilig Verkeer Nederland in Zeeuws- Vlaanderen reikten de bijbeho rende certificaten gisteren uit tij dens een mini-toernee door de re gio. Daarbij werd ook in elke ge meente drie kwartier gecontro leerd op het dragen van de auto gordel. Van de 121 gecontroleer de voertuigen bleken er negen tien inzittenden in overtreding. Burgemeester T. Steenkamp nam namens de gemeente Hontenisse Kloosterzande - Handbalvereni ging 'Hontenisse' uit Klooster zande houdt weer haar jaarlijkse nudejaarsactie. Vandaag brengen "e jeugdleden in Kloosterzande een groot aantal oliebollen aan de »an. Tussen 09.00 en 13.00 uur bellen zij huis-aan-huis aan. De lekkernijen worden gebakken in ne kantine van dé vereniging, Waar de oliebollen afgehaald kunnen worden. De opbrengst is bestemd voor de jeugd van de leniging. Van onze verslaggever Terneuzen - Hoe gek het ook mag klin ken. Maar 'het bed' wordt in ziekenhui zen steeds minder belangrijk. Patiënten die een medisch-specialistische behande ling hebben ondergaan, stromen eerder door naar andere zorginstellingen of krij gen zorg thuis. Wat ziekenhuiszorg be treft komt de nadruk meer en meer te lig gen op kort-verblijf en dagbehandelin gen. Daarnaast gaan de ontwikkelingen in de ge zondheidszorg erg snel. De kwaliteitseisen nemen toe zowel van de kant van de patiënt (die wil waar voor zijn geld) als vanuit de me dische beroepsgroep. „Mensen lang in een ziekenhuis laten liggen is geen goede zorg meer," zegt directeur Patiëntenzorg G. Ra maekers van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Een ziekenhuis op drie locaties: Oostburg, Terneuzen, Hulst. Wijze mammen Het zijn die ontwikkelingen en toekomstver wachtingen die, voor wat Zeeuws-Vlaande ren betreft, uitmondden in het advies van de commissie van 'wijze mannen', waartegen met name in West-Zeeuws-Vlaanderen te hoop wordt gelopen. Zo krijgt Hulst nimmer een afdeling dagbehandeling, gaat het Anto- nius-ziekenhuis bestaan uit een afdeling dag behandeling en kort verblijf en komt er een afdeling met een hotelachtige functie voor patiënten die elders een behandeling hebben ondergaan en langere tijd ziekenhuiszorg no dig hebben. De spoedeisende hulp wordt ge concentreerd in ziekenhuis De Honte in Ter neuzen evenals de 24-uurs snijdende specia listische zorg. Daarnaast moet er in de regio een keten-orga nisatie komen waarin het ziekenhuis met al zijn geledingen, huisartsen, thuiszorg, ambu- Directeur Patiëntenzorg G. Ramaekers. FOTO WIM KOOYMAN lancediensten en verzorgingstehuizen nauw gaan samenwerken. Om dit alles te kunnen realiseren is het zaak het aantal verpleegdagen terug te dringen. Iets wat landelijk al een tijd aan de gang is en waarbij Zeeuws-Vlaanderen wat achterloopt, aldus Ramaekers. Dit jaar werd bij een gelijk blijvend aantal opnames het aantal verpleeg dagen met 3000-3500 teruggedrongen. „Dan praat je in feite over zo'n acht bedden die niet meer nodig zijn," Ook volgend jaar is het stre ven erop gericht het aantal verpleegdagen verder te reduceren. Nadat het advies op 14 oktober was uitge- Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta verwacht dit jaar de boeken te kunnen afsluiten met een winst van bijna 31 miljoen gulden, om precies te zijn 30,7 miljoen. De afzet van electriciteit is in 1996 gestegen met twee procent, dit lag aan verhoogde afname van de industrie. Er werd tien procent meer gas verkocht, als gevolg van de strenge winter. De verkoop van drinkwater steeg met zes procent en het televisiebedrijf Ze- katel boekte dit jaar een abonneegroei van 2,5 procent. De winst van 30,7 miljoen gulden is minder dan die in 1995, die 49,5 miljoen gulden bedroeg. Dit komt door enkele nieuwe forse uitgavenposten, waaronder gestegen personeelskosten. Maar ook de voorbereiding op de vrije Europese energiemarkt en deelname in andere activiteiten kostte dit jaar extra geld. Naar verwachting zal Delta in de toekomst haar monopolie in Zeeland verliezen en moeten concurreren met andere energieverdelers. Dit zal extra geld kosten. Delta zelf ziet die toekomst niet somber tegemoet. Er wordt ge streefd naar een gestage groei van de winst tot ongeveer 45 mil joen gulden in het jaar 2001. Of Provinciale Staten in dit winstcijfer weer aanleiding zien om de Zeeuwen iets terug te geven, zal komend jaar worden bespro ken. De Staten besloten onlangs om over de winst van 1995 negen mil joen gulden aan de verbruikers terug te geven. Van onze verslaggever Terneuzen - Het bedrijfsleven in Zeeuws-Vlaanderen ziet 199' minder optimistisch op zich afkomen dan collega-bedrijven ii de rest van Nederland. als laatste in de rij het rapport voor zijn gemeente in ontvangst. Politieman C. Verhage, secretaris van GVT, tekende daar overigens bij aan dat er geen waarde-oor- deel aan de cijfers te geven was. Immers, nuanceerde hij, elke ge meente heeft behalve verschillen in inwonertal ook andere wegen en bezoekersaantallen. Boven dien, zei Verhage, kunnen inci denten de balans driftig versto ren. Toch sprong de verkeersveilig- FOTO WIM KOOYMAN heid in Hontenisse er volgens hem met 81 aanrijdingen (tot en met november dit jaar) niet zo slecht uit. De andere gemeenten in de regio scoorden daar als volgt: Terneu zen 609 aanrijdingen, Oostburg 311, Sluis-Aardenburg 125, Sas van Gent 94, Axel 126, en Hulst 357. Het totaal aantal aanrijdin gen in Zeeuws-Vlaanderen is dit jaar afgenomen ten opzichte van het jaar ervoor: ruim 1800 tegen over 2089. In Zeeuws-Vlaanderen denkt een klein kwart (24 procent) van de bedrijven in 1997 een hogere om zet te kunnen noteren. Landelijk is het vertrouwen in 1997 groter, 34 procent verwacht het beter te doen dan dit jaar. In Midden- en Noord-Zeeland deelt ruim dertig procent dit optimisme. Een en ander blijkt uit de jaar lijkse Erbo-enquête die een beeld geeft van de regionale bedrijfs ontwikkeling. In heel Zeeland werden 2500 bedrijven benaderd. De respons, tweederde deed mee, is volgens de Kamer van Koop handel voldoende om een be trouwbaar beeld van de ontwik kelingen te krijgen. Uit een landelijke enquête bleek eerder deze maand dat de econo mie in de drie zuidelijke provin cies (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) harder groeit dan die in de overige delen van het land. Zeeuws-Vlaanderen blijft in die combinatie enigszins achter bij Limburg en Noord-Brabant. Zeeuws-Vlaanderen scoort wel aanzienlijk beter op het gebied van investeringen. Die gingen in de regio in 1996 met tien procent omhoog, een zichtbaar beter re sultaat dan het landelijk gemid delde van 2,7 proeent. Ook in termen van investerings niveau en werkgelegenheid zien de bedrijven in Zeeuws-Vlaande ren de nabije toekomst somber der dan bedrijven boven de Wes- (ADVERTENTIE) bracht heeft de ziekenhuisorganisatie niet stilgezeten. Er zijn al tal van gesprekken ge voerd en duidelijk werd dat zowel provincie, zorgverzekeraars als ministerie van Volksge zondheid zich in dat advies kan vinden. Tus sendoor werd de ziekenhuisorganisatie ook geconfronteerd met felle protesten tegen de andere functie die aan het Antonius is toebe dacht. „Begrijpelijk," zegt Ramaekers. „Als je mensen iets afpakt (24-uurszorg, red.) wordt dat als bedreigend ervaren. Daarbij gaat men heel sterk uit van wat er is, alsof er niets ver andert. Maar het gaat er niet om iets uit het verleden te behouden, het gaat om de toe komst. Je moet vooruit kijken en bezien wat voor mogelijkheden er zijn de komende jaren een goede gezondheidszorg in Zeeuws-Vlaan deren op peil te houden." Voorbereiding Volgens Ramaekers heeft de goede verstaan der de toekomstige ontwikkelingen, die niet alleen voor Zeeuws-Vlaanderen gelden, al eerder kunnen zien aankomen. „Bij een lezing voor de patiëntenvereniging Samen Beter heb ik al eens de lijn aangegeven die in de zieken huiszorg gevolgd gaat worden. En die weg is niet specifiek voor Zeeuws-Vlaanderen al leen, het is een landelijke ontwikkeling. Maar kennelijk wordt meer waarde gehecht aan desinformatie dan aan wat iemand zegt die daarmee dag en nacht bezig is." De nieuwe ziekenhuisorganisatie vraagt veel voorbereiding. „Een kant-en-klaar plan ligt er niet," benadrukt Ramaekers. „In februari hopen we duidelijkheid te kunnen geven over de feitelijke aanpak. De vele reeds gevoerde gesprekken hebben geleerd dat alle betrokke nen, zowel binnen als buiten het ziekenhuis, bereid zijn actief mee te denken om tot de vereiste invulling van de ziekenhuiszorg te komen en vorm te geven aan een samenhan gend zorgaanbod. 2IE OOK ZEELAND - C4 Op donderdag 2 januari van 10.00 tot 21.00 uur begint bij ons de uitverkoop. Mooier kan het jaar niet beginnen. Wij wensen u een prettige jaarwisseling en het beste voor 1997. Tot volgend jaar! GXj GCogfistraat 7&, /O//(m&terc/am, Gê/. 020-6J//70J/9 Grote,MarAt /0-/2, 42// S(&t èiïree/a, Ge/ 076-Ó20 4/20 Van onze correspondent Westorpe - Na jaar in jaar uit een doorslaand succes te zijn ge weest wordt ook nu in de nacht van oud op nieuw een Playback Night gehouden in de Westdorpse muziekkroeg De Gravin. Plaatselijke en regionale coryfeeën zullen op het podium hun beste beentje voor zetten bij het imiteren van bijvoorbeeld The Sweet, Queen en Meat Loaf. Reeds twaalf acts hebben zich al ingeschreven voor dit spektakel. Naast playbacken is er dit jaar ook karaoke. Ta lentvolle dames en heren kunnen zich aanmelden bij Karin en Paul van Gimst van De Gravin. De Playback Night begint om 01.00 uur. terschelde. In 1997 verwacht tier procent van het bedrijfsleven ii de zwarte cijfers te belanden landelijk is dat acht procent. D- grotere bedrijven (met meer dai vijftig werknemers) vormen hier op een uitzondering. Van di- groep verwacht slechts twee pro cent een negatief eindresultaal terwijl landelijk 4,6 procent vai de grote bedrijven denkt verlie te lijden. De geldomzet van het bedrijfsle ven groeide in 1996 met 0.8 pro cent naar 13 miljard gulden. Di werkgelegenheid nam met 0,i procent toe naar 24.200 mensen Ook dat wijkt af van het landelij ke gemiddelde van 2,1 procent De groei, en daarmee loop Zeeuws-Vlaanderen weer in d pas, deed zich vooral voor bij be drijven met minder dan vijftij werknemers. Het bedrijfsresultaat blijft nage noeg onveranderd, zegt de Kame: van Koophandel. Dat beteken dat 84 procent van de bedrijvei 1996, net als in 1995, met wins zal afsluiten. In werknemersaan tallen uitgedrukt betekenen dezi cijfers dat 87 procent van di werknemers bij een winstgevenr bedrijf werkt. In Midden- en Noord-Zeelanr vertaalde de economische groe zich in een lichte stijging in di omzetten (plus 0,2 procent) ei werkgelegenheid (plus 1 pro cent), en een forse verhoginj (plus 11,2 procent) van het inves teringsniveau. Bijna de helft vai alle bedrijven in Midden- et Noord-Zeeland investeerde ir 1996. De industrie was daarii met 41,9 procent toonaangevend Boven de Westerschelde is echtei ook flink geïnvesteerd in de toe ristische en recreatieve sector een stijging van 27,5 procent Terwijl landelijk juist een afna me met 3 procent wordt geregis treerd. Van onze verslaggever Vlissingen - Bij een schietpar tij in de Bonedijkestraat ir Vlissingen zijn gisteren drie gewonden gevallen. De politie gaat ervan uit dat onenigheid over drugs de aanleiding is. De schietpartij speelde zich ai rond 11.30 uur tussen twee man nen uit Vlissingen, 21 en 22 jaar oud, en een 33-jarige man uit Rotterdam. De Rotterdammer raakte bij de schotenwisseling zwaar gewond en werd gister middag nog geopereerd. Hij is in inmiddels buiten levensgevaar. Ook een van de schietende Vlis- singers raakte gewond, zij het licht. Een 42-jarige werkman van de gemeente, die daar net bezig was, werd eveneens geraakt, maar hij kon na een korte behandeling in het ziekenhuis naar huis. De Vlissingers die bij de schiet partij zijn betrokken, zijn aange houden en ingesloten. De wapens zijn in beslag genomen. De stra ten in de omliggende woonwijk werden in verband met het on derzoek korte tijd afgesloten.

de Stem | 1996 | | pagina 13