Groenendaal denkt al aan WK Eredivisie wordt BV DE STEM 'Die lichtjes branden veel te weinig' Binnen tien dagen nieuw sectiebestuur Zeven 'Nederlanders' naar EK schaatsen 'Engelse' structuur 0L DU0BAD uren Nationale kampioen laat 'Diegem' over aan anderen Renners niet blij met zout RAINBOW ROPUCTS Gereedschap Elektroheathers en heteluchtkanonnen N0UWEX Loodgieter el Ad Timmermans Broeders B.V. kmachine defekt?* IMACHINES ountant m/v NAC-preses Peek in tijdelijk kabinet ■K r Ceulemans stoort zich niet aan tijdklok en speelt Burgman uit toernooi B1 NAC wacht niet langer op Van der Weert ENTE NBERGEN tritshuis mstad 0x90 lARS- LER... it 6 - Oosterhout 2-454336 Door Ad Pertijs Diegem - In het steenkoude Diegem had Richard Groe nendaal het al snel bekeken. „Voor mij telt dit jaar maar een ding en dat is die regen boogtrui. Het is tijd geworden om wat minder te gaan koer sen. Zo gek is het dus niet dat ik vandaag niet voluit reed." Groenendaal liet de Superpresti- geveldrit van de Brusselse rand gemeente Diegem over aan de an deren. De jeugdige Sven Nijs stal er met zijn acrobatische rijstijl de harten van de kleumende toe schouwers, maar in de finale trok Daniele Pontoni net als in '92, '93 en '95 de wedstrijd naar zich toe. „Hij was vandaag de beste," zei Adrie van der Poel die als vierde over de streep kwam. De wereld kampioen had in Diegem slechts oog voor zijn Superprestige-klas- sement. „Daarin is alleen Mario de Clercq voor mij een gevaarlij ke klant. Vanaf nu rijd ik alleen maar op zijn wiel. Ik draai de rol len maar eens om." Adempauze Van der Poel is niet van plan echt gas terug te nemen in de aanloop naar het WK in Munchen. „De grootste drukte op de kalender is immers voorbij." Zijn ploegge noot Groenendaal snakt wel naar een adempauze. Voor de start al liet hij weten niet veel trek te hebben in de zesde SP-rit van het seizoen. „Wil je wereldkampioen worden, dan zul je ook moeten trainen. Dat heb ik gisteren ge daan. Logisch dat het dan van daag wat minder gaat. Dat hij daardoor hier en daar wat geld laat liggen, zal hem worst wezen. „Het gaat mij straks in Miinchen echt alleen maar om de sportieve eer. Ik wil dolgraag die trui hebben. Dat ik nu genoegen neem met minder prijzengeld Diegem - Na de ijzel van vo rig jaar, was het dit de sneeuw die de veldrit van Diegem tot een risicovolle onderneming maakte. De or ganisatie besloot daarom in de bochten zout te strooien. Een geste waar de veldrij ders zelf niet echt blij mee waren. „Dat zout gaat aan je fiets kleven en laat alles al leen maar minder soepel draaien. Daarnaast veroor zaakte het zout een smurrie, die nog gladder was dan de sneeuw zelf," aldus Adrie van der Poel. De Belgen staakten dan ook al snel hun strooiwerkzaam- heden. Van der Poel: „Het sneeuwde ook zo licht, dan na twee ronden al een droge lijn was ontstaan." moet je dan ook zien als een in vestering." Groenendaal zei het niet met zo veel woorden, maar de angst voor een harde smak deed het moreel gisteren ook geen goed. De laat ste week liggen de parcoursen erg gevaarlijk hard bij. In Diegem kwam daar een laagje sneeuw bij. „In deze omstandigheden ga ik geen risico's nemen," zei Groe nendaal. De jongens die tot dusverre wei nig succesvol waren in de door het 'Holland-duo' gedomineerde cross-seizoen deden dat wel. De grootste durfal was de pas 20-ja- rige Belg Sven Nijs. De man die door bondscoach Erik de Vlae- minck wordt getipt als de toe komstige wereldkampioen bij de espoirs, verstaat de kunst om net als destijds Danny de Bie al fiet send over de hoge balken te springen. Een kunstje dat nie mand hem in Diegem durfde na te doen. „Ik kan het wel, maar ik zal het alleen doen als ik er in de laatste ronde een rit mee kan winnen. Nu waren de risico's op een valpartij te groot," zei Wim de Vos, een van de renners die Nijs na een half uur zag wegrij den uit .de kopgroep. Nijs bouwde bij de balken beetje bij beetje zijn voorsprong uit. Zijn achtervolgers (Van der Poel, Pontoni, Bramati, De Clercq en De Vos) zagen het met lede ogen aan. „Het is niet goed voor je mo reel wanneer je iemand op die manier steeds voorsprong ziet ne men," zei De Vos. Tot twee ronden voor het einde geloofde Nijs heilig in zijn eerste grote zege. Op dat moment ver brak Pontoni echter de status quo bij de achtervolgers. Samen met Wim de Vos reed hij het gat dicht. „Toen ik die twee zag komen, ging het mij met plots een stuk minder," zei Nijs. Pontoni rook bloed en viel na de aansluiting direct zelf aan. „Wanneer Sven Nijs tot de laat ste ronde had durven wachten met zijn truc bij de balken, had hij hier gewonnen. Nu kende ik zijn troefkaart en wist dus dat ik met voorsprong aan die laatste balkenstrook moest beginnen," zei winnaar Pontoni. De Italiaan zegt op zijn beurt geen Diegem-geheim te hebben. „Geluk, alleen geluk. Dat is al les," verklaart hij zijn vier bijna opeenvolgende zeges in de SP- cross. Pontoni kwam dit jaar vanwege een dijbeenblessure (opgelopen tijdens het EK mountain bike) la ter dan normaal in vorm. Daar naast had hij problemen met zijn SP-contract. De kleine veldrijder liet drie SP-ritten schieten omdat zijn manager de desbetreffende startovereenkomsten had laten verdwijnen. „Ikzelf kon er niets aan doen," zei Pontoni, die de overige wedstrijden om de Su- perprestigecup wel zal rijden. UITSLAGEN Diegem (Bel). Super Prestige Trofee veldrijden, zesde wedstrijd: 1. Pontoni (Ita) 56.20, 2. De Vos (Ned) 0.04, 3. De Clercq (Bel) 0.11, 4. Van der Poel (Ned), 5. Nijs (Bel) 0.30, 6. Bramati (Ita) 0.52, 7. Van Santvliet (Bel) 1.02, 8. Vervecken "taalbare en ENOPLOSSING 01 KLEURENMIXEN u zelf te kiezen) oit meer verven, noch rijt derhoudsvriendelijk nder rommel geplaatst odeurtjes, vloeren, en, deuren, kozijnen HIKT VOOR: gen, kantoren, show- s, bars, restaurants, etc... 162-451736 RIN Breda ontv. u in een ~r. rom. sfeer. 7 dg. p.w, .30-23.OOu 076-5211197 sendaalpret in BED t Sandra en Nicolett boek0165-556410 Westlandse Langeweg 11-A. Steenbergen Tel: 0167-564039 ~or reparatie of vernieuw- van dakbedekking, go- CV, sanitair en andere oodgieterswerkz.heden. 76-5147767 of 5614873 Door Henri van der Steen Oisterwijk - Het Nederlandse profvoetbal gaat weer iets nieuws beginnen, de BV eredivisie. Vanaf komende zomer zal het betaalde voetbal de Engelse structuur hebben. De eredivisie wordt dan een zelfstandige, naamloze vennoot schap, met de clubs als aandeelhouder. Dat is zaterdag in principe door de voorzitters van de eredivisieclubs beslo ten. e merken binnen 2 dagen onteurs.Vraag vrijblijvend delen los verkrijgbaar. oge Vught, Breda-Noord. el. 076-5715383. s 455 4600 AL bergen op zoom met uiteenlopende admi- n voor onze cliënten, gt u tevens de aangiften tie verwachten wij van de ding op het niveau van leeftijd varieert tussen de delingen en schriftelijke zijn een tweede natuur, s is vanzelfsprekend. De ressbestendig, nauwkeu- klein en hecht team. e sollicitatie dient u vóór ~an RAvelyn Accountants wenhuizen, Postbus 455, In een zaaltje van landgoed De Bosep in Oisterwijk kregen de eredivisieclubs zaterdag een uit voerige presentatie van Bert Spaak, marketing-man van PSV. Spaak legde omstandig uit hoe het Engelse voetbal momenteel gestructureerd is. Vijf uur later werd besloten de Engelsen ach terna te gaan en ook in Neder land een soort Premier League op te richten. De eerste divisie komt hiermee min of meer los te staan van de eredivisie. Wel blijft een promo tie-degradatie-regeling van kracht. De bedoeling is echter de eredivisieclubs zo veel mogelijk inkomsten te verschaffen, deels door een collectieve marketing aanpak. PSV-voorzitter Van Raaij: „Het kan niet anders meer, we moeten wat doen om onze po sitie ten opzichte van het buiten land niet definitief te verspelen. Bij sommige clubs in de eerste di visie vraag je je af of er nog echt sprake is van profvoetbal. Uit eindelijk zal elke club toch de ei gen broek moeten ophouden. De eredivisie kan niet als subsidie- pot blijven functioneren voor de eerste divisie." Commissie Van Raaij is sinds zaterdag voor zitter van een commissie die de nieuwe structuur van het Neder landse profvoetbal moet uitwer ken. „We kunnen in elk geval in juli beginnen met die BV, on danks dat we dan nog niet alle rechten hebben, zoals de televi sierechten. Maar zaken als mer chandising en dergelijke kunnen met onmiddellijke ingang wor den aangepakt. Het ligt in de bedoeling vanaf ko mende zomer twee jaar de tijd te nemen voor structuurwijzigin gen, die mogelijk ook zullen be staan uit een verkleining van de eredivisie met twee clubs. „Voor die nieuwe structuur moet je de tijd nemen," aldus Van Raaij die heus wel weet dat er bijvoorbeeld reglementair een hobbel ligt. „Er zal een statutenwijziging nodig zijn, ja, maar dat zien we dan wel weer." Duidelijkheid De topclubs willen in elk geval het ijzer smeden nu het heet is. Het ijzer is heet: er is geen sectie- bestuur en er is geen televisie contract. Dat-nieuwe televisie contract moet er juist voor zorgen dat de (kleinere) clubs snel finan ciële duidelijkheid krijgen over de naaste toekomst. Vooral in de eerste divisie bestaat bij veel clubs de vrees dat er komende maanden acute liquiditeitspro blemen ontstaan vanwege het failliet van Sport7; algemeen wordt immers aangenomen dat hét nieuwe televisie-contract de clubs een stuk minder zal opleve ren. Roda-voorzitter Pickee onthulde zaterdag dat menige club uit de eerste divisie hem tegenwoordig aanklampt en bijna smeekt om hulp. „Dan vragen ze of we hen toch vooral niet willen vergeten." De topclubs doen dat niet, zeggen ze. Van Raaij: „Wij houden ons aan de afspraken die zijn ge maakt, die respecteren we. De komende tweeënhalf jaar blijft de verdeling van de televisie-gel den zoals die is afgesproken. Maar straks wordt de eredivisie zelfstandig geëxploiteerd, dat is duidelijk." Pickee: „De eerste di visie zal op haar eigen niveau verder moeten." Van onze verslaggever Oisterwijk - Nog in de eerste week van '97 heeft het betaal de voetbal waarschijnlijk een nieuw, tijdelijk sectiebestuur. Zaterdag besloten de eredivisieclubs in Oisterwijk op eigen houtje een formatie-commissie te benoemen. Naar ver wachting zal binnen tien dagen een interim-bestuur wor den gepresenteerd. Een nieuw bestuur is nodig nu het demissionaire KNVB-sec- tiebestuur van Jos Staatsen alsnog weigert een nieuw televisie-contract af te sluiten. Staatsen c.s. voelen zich door Feyenoord en Ajax te zeer be perkt in hun handelen en heb ben hun mandaat inmiddels teruggegeven. De clubs in het betaalde voet bal willen echter per se voor bet einde van de winterstop een nieuw televisie-contract en daarmee zekerheid over de inkomsten voor de komende tijd. Misleidend De formatie-commissie be staat uit de vier regio-voorzit ters in het betaalde voetbal. Het woord regio-voorzitter is hier overigens misleidend, om dat slechts provinciale clubs zijn vertegenwoordigd. John Peek, de voorzitter van NAC, vertegenwoordigt het westen van Nederland. Onafhankelijk Peek en Pickee, de voorzitter van Roda JC, zitten namens de eredivisie in de formatie-com missie, Sporre (FC Zwolle) en Nieuwdorp (Eagles) zijn de re gio-voorzitters namens de eer ste divisie. Waarschijnlijk zullen deze vier ook zelf in het tijdelijke kabinet gaan zitten; dat overi gens maximaal een half jaar zal functioneren. Harry van Raaij, woordvoerder van de bijeenkomst van zaterdag; „Van den Herik van Feye noord kan er dan namens de eredivisie nog in gaan zitten, zet er dan nog eentje bij uit de eerste divisie en dan heb je al leen nog een onafhankelijk voorzitter nodig." Van onze verslaggever Bergen - Nederland zal over twee weken bij het EK schaatsen in Hee- renveen met zeven landgenoten in het deelnemersveld bij de mannen zijn vertegenwoordigd. Naast het Oranje-trio Rintje Ritsma, Ids Postma en Falko Zandstra staan ook Bart Veldkamp (België), Fausto Marreiros (Portugal), Mar- aix ten Kortenaar (Oostenrijk) en Brigt Rykkje (Noorwegen) op de startlijst. Vooral de deelname van Rykkje is verrassend. De Nederlan der met een Noorse vader (en dus een Noors paspoort) verzekerde zich net afgelopen weekeinde in Bergen bij de Noorse allroundkampioen- sehappen van een EK-ticket door in het eindklassement tweede te worden achter Kjell Storelid. Rykkje hield gevestigde namen ais Stei ler Johansen (derde) en Lasse Saetre (vierde) royaal achter zich. Soort MAANDAG 30 DECEMBER 1996 Breda - De transfer van For- tuna-spits Robert van der Weert naar NAC lijkt van de baan. De Bredase club is nog altijd niet bereid de transfer som van ongeveer één mil joen gulden op tafel te leggen en de Limburgers op hun beurt peinzen er niet over de vraagprijs te verminderen. „Wij hebben een bod uitge bracht op Van der Weert, maar Fortuna vraagt nog al tijd te veel. Dan houdt het voor ons op," zegt algemeen directeur Martien Vreijsen van NAC. De Bredase club onderneemt geen actie meer in deze zaak. In Limburg heeft de Bra bantse belangstelling voor de nodige onrust gezorgd. Van der Weert wil niet meer voor Fortuna spelen. Hij kan bij NAC het dubbele aan salaris verdienen en wil zich die kans niet laten ontnemen. Fortuna heeft aan de zaak een fikse kater overgehou den. „De relatie Van der Weert-Fortuna is door de handelwijze van NAC hele maal naaf de knoppen. Als het de bedoeling van NAC is om op deze manier de trans fer door te drukken, dan hebben ze het mis. Wij hou- j den vast aan de genoemde prijs," aldus manager Jac ques Opgenoord. Hij noemt werkwijze van NAC 'kinderachtig'. „In Bre da moeten ze weten wat een spits die nog een contract heeft, kost. NAC heeft het spelletje heel vervelend ge speeld. Eerst bellen ze keurig op naar de club. Maar als ze dan te horen krijgen dat Van der Weert niet te koop is, bieden ze hem desondanks een contract aan. Doe dan niet moeilijk en betaal de prijs, die wij vragen." Martien Vreijsen vindt dat veel te gemakkelijk wordt gedacht over een transfer som van ongeveer een mil joen gulden. „Alleen in En- I geland leggen ze dat soort bedragen gemakkelijk op ta fel." De Bredanaars zitten niet te wachten op de tussenkomst van de burgerrechter. „Sinds de zaak-Iwan (die van Roda naar Feyenoord wilde, red.) heeft iedereen daar angst voor. Want stap je naar de rechter, dan zul je de prijs moeten betalen die hij vast stelt. En die kan hoger uit vallen dan we kunnen beta len." NAC is al druk op zoek naar andere aanvallers, zoals het ook nog altijd versterking zoekt in de verdediging, een centrale mandekker en een back. Voor die laatste positie heeft het volgens de Feye- noord-krant Clemens Zwij- nenberg van de gelijknamige stadionclub op het oog. (Bel) 1.10, 9. Groenendaal (Ned) 1.22, 10. Moonen (Bel) 1.29, 11. Gerritsen (Ned) 1.33, 12. De Bie (Bel) 1.42, 13. Berden (Bel) 2.05, 14. Wuyts (Bel), 15. Wouters (Bel) 2.10, 18. Scheffer 3.17, 19. Coehorst 3.22, 23. Nijland 3.47, 27. Nijboer4.05, 30. Alleleijn 5.30. Stand na zes wedstrijden: 1. Van der Poel 76 punten, 2. De Clercq 67, 3. Groenendaal 61, 4. Bramati 57, 5. Van Santvliet 56, 6. Janssens (Bel) 51, 7. Vervecken 50, 8. Chiotti (Fra) 45, 9. Pontoni 42, 10. Simunek (Tsj) 39, 12. De Vos 29,18. Boezewinkel 6,20. Gerritsen 5, 32. Gommers 1. Rijkevorsel (Bel). Veldrit, elite (profs plus amateurs): 1. Paul Herijgers (Bel), 2. Vervecken (Bel), 3. A. Van der Poel (Ned) 0.12, 4. Simunek Tsj) 0.21, 5. Willemsens (Bel). Cyclo-sportieven: 5. Pierre Frijters (St.- Willebrord). Nieuwelingen: 6. Erwin Segers (Made), 12. Matthijs van Maas- akkeers (Wagenberg). jeen werd vermeld in rindeling, .rgadering van de ge- o donderdag 2 januari j lts in: van het gemeentehuis Dick Jaspers in actie tegen Semih Sayginer. De West-Brabander verloor, maar staat vandaag wel in de halve finale. foto de stem/dick de boer Door Peter Vierenhalm Zundert - Ze zeggen dat Raymond Ceulemans zijn beste tijd als drieban- der heeft gehad. Wie gisteravond de oude vos aan het werk heeft gezien in de kwartfinale van het Wetsteijn drie- bandentoernooi denkt daar heel an ders over. De Belg veegde de vloer aan met de Nederlandse revelatie van de laatste maanden Raimond Burgman. Ceulemans gaf de biljarter uit Baarn na minder dan vijftig minuten de genadeslag met een serie van tien. De beurt daarvoor kwam hij al tot acht treffers achter elkaar. Burgman keek machteloos toe. De 59-jari- ge Belg had slechts zeventien beurten no dig om de vijftig caramboles te maken. Ge volg, een fantastisch moyenne van 2,941. Vijf jaar geleden schreef de Belgische top per van Van Donge De Roo het kerst toernooi in Zundert op zijn naam. Met zijn geweldige uithaal in de kwartfinale is hij meteen de grote favoriet om vijf jaar later de twintigste editie van het invitatietoer- nooi in de wacht te slepen. „En elke stoot heb ik berekend, elke bal, ook al had ik maar dertig seconden be denktijd," meldde een van trots glimmen de Ceulemans na afloop. „Door die tijd klok komt de zuivere, de echte biljarter naar voren." Snelle acteurs, zoals Ceulemans en Caud- ron, spinnen garen bij de tijdklok die in Zundert als experiment wordt uitgepro beerd. De Belgen leggen binnen vijftien se conden aan en missen zelden. Ceulemans omarmt het experiment: „Biljarten is van nature geen spectaculaire sport. Er wordt niet geslagen, niemand loopt een bloed neus op, de politie hoeft nooit in te grijpen. Als je de sport toch wat spectaculairder wil maken dan moet je die tijdklok ook in de BWA-toernooien invoeren." Ook een langzamere driebander, Dick Jas pers, lijkt gewonnen voor de tijdklok. „Ik heb de indruk dat het publiek het experi ment echt waardeert. En ikzelf? Nou, als je mijn toernooigemiddelde bekijkt, 1,878, dan heb ik wel bewezen dat ik met de tijdsdruk om kan gaan." Jaspers Toch had Jaspers het niet makkelijk in de poulewedstrijden. Vooral aan het duel in de tweede ronde met. Sayginer hield hij weinig goede herinneringen over. Tot twee keer toe draalde hij te lang en ging het lampje boven het biljart ongenadig bran den. „Da's snel," zei Jaspers een keer wan hopig. Sayginer profiteerde optimaal. De Turkse topper strafte het getreuzel van Jaspers met een serie van acht af. Daarna sloeg hij de Willebrorder nog eens hard om de oren met twaalf voltreffers en haalde daarmee de volle winst binnen. Jaspers herpakte zich zondag door eerst de stug spelende Roland Forthomme naar huis te spelen. Vervolgens versloeg hij in de late uurtjes de Oosterhouter Ad Broeders die verrassend tot de kwartfinales was door gedrongen. De meest aandacht ging echter naar Ceu lemans die eerder op de avond na zijn par tijtje snelbiljarten een triomftocht achter de coulissen maakte en al grappend rond bazuinde dat 'die lichtjes boven het biljart veel te weinig branden'. UITSLAGEN TWEEDE RONDE Poule B: Burgman - Leppens 50-39 in 46 beur ten, 1,086 om 0,847, hoogste serie 6 om 4; Van Kuyk - Caudron 35-50 in 34, 1,029 om 1,470, 6 om 8. Poule C: Dielis - Philipoom 50-35 in 34, 1,470 om 1,029, 9 om 4; Merckx - Broeders 39-50 in 34 beurten, 1,147 om 1,470, 5 om 9. Poule D: Van der Smissen - Forthomme 50-50 in 42, 1,190 om 1,190, 10 om 7; Sayginer - Jas pers 50 om 39 in 24, 2.083 om 1.625, 12 om 13. DERDE RONDE Poule A: Havermans - Arnouts 43-50 in 45, 0,955 om 1,111, 6 om 6; Ceulemans - Habraken 50-24 in 36, 1,388 om 0,666, 9 om 5. Eindstand poule A: 1. Ceulemans (Bel) 3-6 (1,304) 9, 2. Arnouts 3-4 (1,243) 8, 3. Haver mans 3-2 (1,014) 8, 4. Habraken 3-0 (0,753) 4. Poule B: Van Kuyk - Leppens 46-50 in 35,1,325 om 1,428, 7 om 5, Caudron - Burgman 39-50 in 39, 1,000 om 1,282, 4 om 5. Eindstand poule B: 1. Caudron (Bel) 3-4 (1,362) 9, 2. Burgman 3-4 (1,198) 6, 3. Van Kuyk 3-2 (1,259) 7, 4. Leppens (Bel) 3-2 (1,090) 5. Poule C: Dielis - Broeders 46-50 in 59, 0,779- 0,847, 6 om 4; Merckx - Philipoom 50-46 in 47, 1,063 om 0,978, 5 om 5. Eindstand poule C: 1. Broeders 3-6 (1,145) 9, 2. Merckx 3-4 (1,120) 9, 3. Dielis 3-2 (1,036) 9, 4. Philipoom 3-0 (0,932). Poule D: Sayginer - Van der Smissen 50-32 in 27, 1,851 om 1,185, 9 om 6; Forthomme - Jas pers 43-50 in 27, 1,592 om 1,851, 7 om 8. Eindstand poule D: 1. Sayginer 3-6 (1,546) 12, 2. Jaspers 3-4 (1,878) 13, Van der Smissen 3-1 (1,271) 10, 4. Forthomme 3-1 (1,165) 8. Kwartfinales: Ceulemans - Burgman 50-22 in 17, 2,941 om 1,294,10 om 4; Arnouts - Caudron 33-45 in 23, 1,478 om 2,173, 6 om 8; Merckx - Sayginer 50-46 in 42, 1,190 om 1,095, 5 om 6; Broeders - Jaspers 29-50 in 29,1,000 om 1,724, 6 om 13. Programma vandaag: 13.00 uur: halve finales: Ceulemans - Jaspers, Caudron - Merckx. 16.00 uur: finale. De Italiaan Daniele Pontoni (links) en Oosterhouter Wim de Vos hebben een gaatje geslagen met de concurrentie. foto aimp

de Stem | 1996 | | pagina 9