Rottenberg oppert 'primaries' Het j aar van de waarheid r Zalm wil verdere bezuiniging op bijstand Nogal wat vuurwerk in beslag genomen nd KORT DE STEM BINNENLAND Bij opvolging Kok Automobilisten rijden rustig om gewonde heen Oliebollenvet opgehaald voor veevoer IGC Man dood na duik in kanaal HomePlan MAANDAG 30 DECEMBER 1996 A3 Den Haag (anp) - De PvdA moet voorverkiezingen houden, wanneer partijleider Kok te kennen geeft het voor gezien te houden. Scheidend partijvoorzitter Rottenberg opperde de 'primaries' voor de opvolging naar Amerikaans voorbeeld za terdag in een vraaggesprek met het Parool. Den Haag (anp) - Minister Zalm van Financiën wil in de volgende kabinetsperiode verdere sanering van de ver zorgingsstaat. De WD-bewindsman denkt aan bezuinigingen op de bijstand door een doelmatiger organisa tie. Ook het beroep op de WW moet wat hem betreft worden in gedamd. Zalm zei dat zaterdag in een vraaggesprek met het Al gemeen Dagblad. Zalm: „Ik denk vooral aan het inbouwen van prikkels in de organisatie en een doelmatiger uitvoering, niet aan het aantasten van uitke ringsrechten. Het proces is nog niet voltooid." Het verder her vormen van het sociale stelsel zal volgens de minister „naar al le waarschijnlijkheid een rol spelen in het VVD-verkiezings- programma". Zalm voelt persoonlijk veel voor een recent advies om het budget voor de bijstand over te hevelen naar de gemeenten, zodat de kosten van de bijstand beter be heersbaar worden. „Ik verwacht niet dat we deze plannen al in deze kabinetspe riode van de grond krijgen. Daarom zal ik ze doorsturen naar de commissie, die het ver kiezingsprogram opstelt." De VVD-minister voorziet dat in de aanloop tot de verkiezingen van 1998 de oude tegenstellingen tussen zijn partij en coalitie partner PvdA weer scherper zul len worden. Vooral op het vlak van de socia le zekerheid. Zijn pleidooi voor meer financiële prikkels in de organisatie van de sociale zeker heid en in de uitvoering ervan „is toch heel iets anders dan er geld bij leggen, zoals door de Pv dA wordt bepleit". Rottenberg vindt dat de PvdA moet voorkomen dat de opvol ging van de partijleider, net als bij die van Den Uyl in 1986, in kleine kring wordt geregeld. Den Uyl bombardeerde na een lange kroonprinsenstrijd toen aan het slot van het PvdA-congres Kok plompverloren als zijn opvolger. Rottenberg: „Dat is een bij uit stek oligarchisch proces ge weest." Rottenberg acht het de grote vraag of de PvdA het aandurft een open debat over de opvolging te voeren. „Dan moet je in het Heerlen (anp) - Een 74-jarige vrouw uit Heerlen heeft zater dagavond enige tijd hulpeloos en gewond op straat gelegen, nadat ze door een onbekende overvaller was beroofd van haar handtas. Het slachtoffer was op weg naar haar auto, toen ze ten val werd gebracht door een man op een fiets. Daarbij liep de bejaarde Heerlense een bekkenbreuk en een gespleten elleboog op. Zon dag is het slachtoffer geopereerd. Tegenover de politie verklaarde de onfortuinlijke vrouw dat di verse automobilisten niet de moeite namen om haar te helpen. Met enig moeizaam manoeuvre ren stuurden ze om het slachtof fer heen om haar niet te raken. Pas na tien minuten werd de ver kleumde vrouw geholpen door twee voorbijgangers. Een woord voerder van de politie in Heerlen heeft geen idee, waarom niemand de gewonde vrouw heeft gehol pen. openbaar de vraag stellen welke ideologische strijd wij met onze tegenstanders willen voeren, wat is het programma en wie past daarbij. Tegen een mogelijk op volger zeggen we dan: stel je kan didaat en laat de partij kiezen, eerst in een referendum, dan op het congres. Het maakt een partij buitengwoon kwetsbaar, maar dan krijg je tenminste net als in Engeland een openbare concur rentiestrijd." Rottenberg geeft toe dat de aan wijzing van de bewindspersonen bij de kabinetsformatie in augus tus 1994 te weinig open en demo cratisch is geweest. Dat moet de volgende keer anders. „We beste den veel aandacht aan het selec teren van kandidaten voor de Tweede Kamer. En dan wordt bij de formatie door een of twee mensen zonder enige democrati sche controle, in twee weken be slist wie voor een aantal jaren als minister of staatssecretaris voor een belangrijk deel het gezicht van de PvdA gaat bepalen." Aaltcn (anp) - De Achterhoekse gemeente Aalten gaat de plant aardige olie en het frituurvet van huishoudens en horeca voor oliebollen bij de jaarwisseling hergebruiken. De gemeente laat er onder meer veevoerder van maken. Er komen in de gemeente specia le tonnen waar de bak- en fri- tuurresten in gedeponeerd kun nen worden. Een gespecialiseerd bedrijf maakt er vervolgens vee voer van. Het idee de olie- en frituurvesten te hergebruiken kwam van de plaatselijke RPF-fractie. g Den Haag (anp) - Op diverse plaatsen in het land is het afgelopen weekeinde door de politie nogal wat illegaal vuurwerk in beslag genomen. De politie van Hollands Midden nam in to taal 2150 kilo illegaal vuurwerk in beslag. 2000 kilo werd gevonden in een garage aan in Boskoop. Een 48-jarige man uit Boskoop was daar bezig zijn waar aan de man te brengen. Het vuurwerk betrof onder meer knalpotten, die onder de wet Wapens en Munitie vallen. Het materiaal was afkomstig uit België. Op de rijksweg A20 ter hoogte van Nieuwer- kerk aan den IJssel hield de politie een 25-ja- rige vrouw uit Gouda aan, die in een bestel busje 150 kilo illegaal vuurwerk vervoerde. In deze zaak hield zij later op de dag een 44- jarige Gouwenaar aan. De politie in Rijnmond heeft zaterdag tijdens uitgebreide controles in totaal 2900 kilo vuurwerk in beslag genomen. Daarvan was 1100 kilogram illegaal. De politie nam de rest in beslag, omdat de zes betrokken winkeliers het niet volgens de regels hadden opgeslagen of meer in voorraad hadden dan was toege staan. De politie vond de 1100 kilogram illegaal vuurwerk in een kelderbox aan de Boer schaplaan en een voor de deur geparkeerde bestelauto. Het betrof onder meer verboden Chinese rollen, lawinepijlen en zogeheten mortieren. De politie van Zaanstad heeft in Wormerveer een 27-jarige man uit Oost-Knollendam aan gehouden, die 700 kilogram illegaal vuur werk vervoerde in een bestelbusje. Het vuur werk met een handelswaarde van 25.000 gul den was afkomstig uit België. In de auto vond de politie onder meer 500.000-klappers, Chi nese rollen en lawinepijlen. Zij heeft de man zaterdagmiddag vrijgelaten. Die kan een boete van enkele duizenden guldens ver wachten. In het Drentse Nijevecn werd zestienhonderd kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Het ging om Chinese rollen (honderddui zendklappers), strijkers en gesorteerde pak ketten. De politie greep daar in op het mo ment, dat iemand het vuurwerk vanuit een vrachtauto wilde verkopen aan een aantal mensen. De bestuurder, een 50-jarige man uit Joure en vier aspirant-kopers zijn aangehouden en ingesloten. De politie heeft de vrachtwagen ook in beslag genomen. Zij heeft vijf anderen die bij de handel waren betrokken later in de kraag gevat en na verhoor weer vrijgelaten. Het legale vuurwerk mag sinds zaterdag weer worden verkocht. Op de foto toont een ver koper zijn assortiment aan een klant: van pijlenpakket tot superrotje. foto anp Nederland is het komende halfjaar voorzitter van de Europese Unie. Waartoe is de voorzitter in staat, hoeveel speelruimte krijgt een kleinere lidstaat van de grote drie in Europa? Wordt het balanceren langs de as Bonn-Parijs-Londen of wordt de kaart van het toekomstige Europa toch geschetst in 't Torentje? Deel 2 Door Bert Schampers Brussel - De gemeente Am sterdam laat er geen gras over groeien. 1997 wordt hét jaar van Amsterdam, het jaar waarin Europa wordt her ontdekt ofwel definitief de grond ingeboord. Het jaar waarin 'heel Europa' naar de grachtengordel komt. Om er te vergaderen, een coffeeshop te bezoeken én, als het mee zit, in juni het Verdrag van Amsterdam te sluiten. Burgemeester Schelto Patijn heeft de Euro-watchers in Brus sel allemaal een nieuwjaars kaart gestuurd. Maar of het zo'n feestjaar wordt, zal voor een be langrijk deel afhangen van Pa- tijns broer Michiel, de staatsse cretaris van Europese Zaken. De WD-bewindsman leidt vanaf 1 januari de groep van persoonlijk afgevaardigden, die over de her ziening van het Verdrag van Maastricht onderhandelt, tot het moment dat de regeringslei ders er zich op de top van Am sterdam mee gaan bemoeien. Het afronden van de IGC is dé topprioriteit van het Neder landse voorzitterschap. Die an dere uitdaging, de Economische en Monetaire Unie, staat immers na de besluiten van Dublin ste- vjg op de rails. Nederland kan zich zodoende concentreren op de Intergouvernementele Confe- Burgemeester Schelto Patijn rentie, het proces over een nieuw verdrag waaraan de rege ringen van de vijftien EU-lid- staten deelnemen. Hun gemeenschappelijk doel is de Europese Unie voor te berei den op de 21e eeuw, wanneer nieuwe lidstaten zullen toetre den. De Unie moet daarvoor zijn instellingen aanpassen en zijn politieke doelstellingen aan scherpen. De weerslag van al die voornemens moet terug te vin den zijn in een nieuw verdrag, het Verdrag van Amsterdam. Volgens minister Van Mierlo staat de EU voor de grootst mo gelijke uitbreiding van nieuwe lidstaten. De operatie wordt meestal vergeleken met een huis, dat verbouwd moet wor den om ruimte te maken voor de nieuwe bewoners. Twaalf lan den hebben een aanvraag in- diend voor het EU-lidmaat- schap en elf daarvan maken een kans. De Nederlandse ambassadeurs in die landen, onlangs op bezoek in Brussel, zijn bezorgd over het tempo van de uitbreiding. Het toetredingsproces duurt te lang. De regeringen en de bevolking van de landen in Midden- en Oost-Europa worden ongedul dig. Dialoog Van een gestructureerde dialoog met Brussel en de EU is nauwe lijks sprake, ook al krijgt Euro pa de bewindslieden uit de kan didaat-lidstaten regelmatig over de vloer. Nederland belooft als voorzitter werk te maken van een positieve gedachtenwis- seling. Na de IGC - en lang na het Ne derlands voorzitterschap - pre senteert de Europese Commissie haar adviezen over de toetre- dingsverzoeken van de kandi daat-landen en volgt een besluit over de start van de onderhan delingen. Eerder is afgesproken dat die zes maanden na het af sluiten van de IGC beginnen. Europees Commissaris Van den Broek heeft begrip voor het on geduld in sommige landen. „Ze vergeten vaak dat andere landen die eerder zijn toegetreden, zo als Zweden, Finland en Oosten rijk, economisch veel dichter bij ons stonden. Er moeten in de kandidaat-landen nog heel veel Eurocommissaris Van den Broek: „Het gaat om de kwaliteit van de economie, de kwaliteit van de democratie en de mensen rechten." foto anp gebeuren. Elk land wordt op zijn eigen meritus beoordeeld. Ik vind dat de Europese Com missie daar aan moet vasthou den. Het gaat om de kwaliteit van de economie, de kwaliteit van de democratie en de men senrechten. Wat Van den Broek betreft, be tekent dat vrijwel zeker dat de toetredingsonderhandelingen niet voor alle kandidaten tege lijk zullen starten. Maar het be tekent ook dat geen van de toe komstige toetreders het lid maatschap van de na hen ko mende kandidaten kunnen tegenhouden. Tactiek De IGC loopt nu al een tijdje, het officiële startschot werd in maart in Turijn gegeven. Het re sultaat dat in Amsterdam op ta fel moet liggen, belooft mager te zijn. Een onzekere factor vor men de Britse verkiezingen. „Als Groot-Brittannië op zijn standpunten blijft staat, zal het moeilijk zijn om tot een sub stantieel verdrag te komen," zegt Van Mierlo. Hij hoopt na de verkiezingen - die in mei wor den gehouden - op meer onder handelingsruimte. „We zullen dan bekijken wat tactisch de beste aanpak is om de eindronde van de IGC voor te bereiden." Ierland, het afgelopen half jaar voorzitter van de EU, kwam niet verder dan een algemene schets voor een ontwerp-herziening van het verdrag. Een inventaris van de verschillende standpun ten, waar je je geen buil aan kunt vallen en die iedereen tot tevredenheid stemt. „Een goede basis voor verdere onderhande lingen," riepen de regeringslei ders daarom in Dublin. „Als je me vraagt of er leuke dingen in staan voor de men sen..., tja." De diplomaat die de vraag opwerpt, komt in zijn ant woord niet verder dan een vaag voornemen om 'iets' over werk gelegenheid in het nieuwe ver drag op te nemen. Werkgelegen heid blijft dan weliswaar een nationale bevoegdheid, maar de lidstaten spreken af elk jaar aan Brussel te rapporteren wat de strategie is en waartoe dat ge leid heeft. 'Brussel' zou op basis daarvan een meer coördineren de rol krijgen, waarbij de ge- meenschapelijke doelstelling moet zijn: banen creëren. IN iet democratisch Een derde van de wetgeving in de lidstaten mag dan wel uit Brussel komen, het laat de Ne derlander tamelijk onverschil lig. De Tweede Kamer debat teert wel over de Europese agenda, maar het zijn discussie die zelden Den Haag Vandaag halen. Goed beschouwd is Europa zeer ondemocratisch en weinig door zichtig, met een eigen parlement dat te weinig bevoegdheden heeft, en nationale parlementen die slechts moeizaam interesse kunnen opbrengen voor wat in Brussel door de ministers wordt besloten. Daarin schuilt een groot gevaar. Hoe wil je dat burgers zich iden tificeren met een Europa, dat zich niet openstelt, dat machte loos staat in de brandhaarden die het continent bedreigen, en niet in staat is iets te doen tegen het spook van de werkloosheid? Het toverwoord van de IGC is flexibiliteit. De verwachting is namelijk dat van de voorgeno men hervorming van de instel lingen, wetgeving en dergelijke zo weinig in huis komt, dat de enige uitweg is dat landen die verder willen en kunnen, dit ook doen. Commissaris Van den Broek heeft niets tegen Europa met twee snelheden, zolang het maar geen Europa a la carte wordt. Als landen datgene uit de ruif pikken wat hen van pas komt, verloedert hele concept van de Europese samenwerking, vreest Van den Broek. 1997 wordt het jaar van Amster dam, maar vooral het jaar van de waarheid voor Europa. De uitdaging is hervormen om te kunnen groeien. En ook het ant woord op de vraag: wie dat alle maal moet gaan betalen? 1997 Is bovendien het jaar waarin de lidstaten die dat wen sen zich met goede economische cijfers kunnen kwalificeren voor de euro. Het besluit daarover valt weliswaar pas begin '98, maar de cijfers van 1997 zijn doorslaggevend. De euro komt er, is de overtui ging, maar niet ten koste van al les. Zoveel krediet heeft Europa namelijk niet. 'Voorrang aan criminaliteit en milieu' Bronkhorst - De Nederlandse bevolking stelt bestrijding van de criminaliteit en verbetering van het milieu voorop bij maatschap pelijke problemen. Ontwikkelingshulp en medezeggenschap op het werk staan een stuk minder in de schijnwerpers. Dat leert een zaterdag gepresenteerd Nipo-onderzoek in opdracht van de Ka mer voor Konsumenten en Burgerbelangen uit Bronkhorst. De re presentatieve steekproef onder 529 Nederlanders is een herhaling van een soortgelijke opiniepeiling van 1974/1975, Een dringende aanpak van de misdaad en een beter milieu zijn anno 1996 evenals twintig jaar geleden voor meer dan driekwart van de ondervraagden prioriteit nummer één. De onderzoeksre sultaten duiden verder op een zekere verzadiging in de wens naar nieuwe consumptiegoederen. Ook de noodzaak van acute hulp aan de derde wereld wordt minder onderkend dan twintig jaar te rug: van 39 naar 16 procent. 'Totaalverbod schelpdiervisserij Wadden' Hilversum - De Waddenvereniging en Vogelbescherming Neder land denken dat in 1998 alle droogvallende platen in de Wadden zee gesloten moeten zijn voor de schelpdiervisserij. Woordvoerder Van der Have zei dat gisteren in het Vara-programma Vroege Vo gels. Volgens Van der Have is de wettelijke hoofdfunctie van de Waddenzee natuur. Kokkel- en mosselvissers mogen er alleen doorgaan als zij kunnen aantonen dat hun werk geen fundamen tele schade toebrengt aan het gebied. Wadden vereniging en Vo gelbescherming zullen hun plannen komende week toesturen aan minister Van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Arubaanse politietop ontslagen Oranjestad - Korpschef Lucas Rasmijn en zijn plaatsvervanger Stanley Zaandam van het Korps Politie Aruba (KPA) zijn per 1 januari ontslagen. In hun plaats zijn Alwyn Nectar (thans direc teur Directie Arbeid en eind jaren tachtig nog inspecteur van po litie) als korpschef en Hugo Koek (sinds kort commissaris van po litie) als plaatsvervangend korpschef aangesteld. Rasmijn en Zaandam hebben een kort geding tegen het Land Aruba aange spannen. Volgens hen is er geen juridische basis voor ontslag. De commissie-De Ruiter adviseerde in oktober onder meer de politie- en justitietop op Aruba te vervangen. Loze bommelding verstoort feestje Nieuwegein - Een groot feest van de Marokkaans-Nederlandse gemeenschap in Nieuwegein is zaterdagavond verstoord door een achteraf loze bommelding. De 1500 gasten moesten het zalencom plex halsoverkop verlaten. Ze werden opgevangen in een sport complex in de buurt. Steunpunten studiefinanciering Groningen - De zestien steunpunten waar studenten terecht kun nen met vragen over de studiefinanciering, zijn vanaf donderdag 2 januari langer open. Dat heeft de IB-Groep in Groningen zater dag bekend gemaakt. De steunpunten zijn straks op werkdagen van negen tot vijf geopend. Tot nu toe waren ze tussen de middag gesloten. Brand verwoest stuk Schevenings duin Den Haag - De Haagse brandweer is zaterdag hartje winter uitge rukt voor een brand in de Scheveningse duinen langs de Wiering- sestraat. Circa 4000 vierkante meter duin is verwoest. Volgens een woordvoerder is de brand vermoedelijk aangestoken. De brand weer heeft er lucifers aangetroffen. Door de vorst is het duingebied behoorlijk droog. Het betreffende duin ligt vlak bij een woonwijk, waardoor er veel wandelaars ver toeven. De brandweer had het vuur na ruim een half uur onder controle. Inwoner van Tiel doodgestoken Tiel - Een 25-jarige inwoner van Tiel is zaterdagmorgen vroeg doodgestoken tijdens een vechtpartij op het Plein in zijn woon plaats. Een 30-jarige plaatsgenoot liep bij de vechtpartij een steekwond in de buik op. Na behandeling in het ziekenhuis mocht hij naar huis. De politie heeft twee andere inwoners van Tiel (35 en 42 jaar oud) aangehouden op verdenking de steken te hebben toegebracht. De politie wil nog niets zeggen over hun motieven en hun aandeel in de vechtpartij. De vechtpartij was begonnen in een café in de Tolhuisstraat. Toen de politie daar arriveerde, waren alle betrokkenen al vertrokken. Korte tijd later bleken die de vechtpartij op het plein te hebben voortgezet. 'Aparte staatssecretaris Randstad' Hilversum - Nederland is toe aan een speciale staatssecretaris voor de ruimtelijke ordening voor de Randstad. Secretaris-gene raal ir. A.B.M. van der Plas van het departement van Verkeer en Waterstaat betrok die stelling gisteren in het televisieprogramma Buitenhof. De hoogste ambtenaar van het ministerie haakt met zijn suggestie in op de discussie over de toekomst van Nederland en de scenario's daarvoor onder de titel Nederland 2030. „Een staatssecretaris voor de Randstad op het gebied van de ruimtelij ke ordening is heel hard nodig voor de bestuurlijke coördinatie," meent Van der Plas. Het idee van een speciale bewindspersoon doet naar zijn zeggen momenteel de ronde in ambtelijk en politiek Den Haag. „De helft van alles wat in het land gebeurt, zit in de Randstad. Je kunt best de regio's mee laten praten, maar je moet een bestuurlijke coördinatie in het totaal houden," aldus de top ambtenaar. Driemond (anp) - Een 38-jarige man uit Weesp is zaterdag in een ziekenhuis overleden als gevolg van een duik vrijdagavond in het Amsterdam-Rijnkanaal. Het slachtoffer sprong te water in een poging aan een controle door de politie te ontkomen. Terwijl het scheepvaartverkeer ter plekke werd stilgelegd, haalden duikers de man uit het ijskoude water. De man kwam tot zijn daad na een achtervolging door de politie vanaf Loenen tot aan Driemond. De politie wilde de automobilist controleren, omdat hij zonder verlich ting reed. De meldkamer gaf de surveillant door dat het voertuig on verzekerd en niet gekeurd was. Bovendien was demgenaar van de au to de rijbevoegdheid ontzegd en moest hij nog een straf uitzitten. Toen de automobilist merkte dat de politie hem volgde, ging hij ervan door. Aan het einde van een doodlopende weg naar het kanaal, sprong hij uit de auto en dook in het water. Aan de overkant wachtte politie de man op. Omdat hij niet aankwam, hebben duikers van de brand weer hem uit het water gehaald. (ADVERTENTIE) weer op •maan Maria? Heeft u het kerstverhaal gelezen in de Stem? Over Maria. Over de daklozen in Mexico Stad, die elke dag op straat slapen. Vandaag kunt u nog besluiten of u er dit jaar iets aan doet! Elke bijdrage, hoe bescheiden ook, geeft hoop. Want met alleen een kerst gedachte verander je de toekomst niet. Ja, ik wil mijn steentje bijdragen, stuur mij een acceptgiro O 10,- O 35,- O 100,- Of- O ik wil graag meer informatie over de activiteiten van HomePlan Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Vul de bon in en stuur hem in een open envelop naar HomePlan. Postbus 6849 4802 HV Breda, tel (076) 5 736 736. U kunt uw donatie natuurlijk ook direct storten op: Stichting HomePlan rekening 1889.53.000. Open een deur naar een betere toekomst

de Stem | 1996 | | pagina 3