Tientallen doden door koudegolf De beste wensen op de WinterSALE. Leger van Servië dreigt Milosevic MEDEDELING DE STEM 2*313 en duur? België sluit '96 af met horror DE STEM Streektaal kost Zeeuw 14 cent iscort-service. ■5142627. *Joy Service* rk is ijzersterk snbedrijf an-Leendertse KOOP MET ZEKERHEID LEENDERT V.D. BORtP°DELa^s IJzel leidt tot veel ongelukken 06-98.50 076-571 77 61 076-5411089 Linda's Escort isjes vrijen echt!!!! Veronique, Kelly, Nieuw Wendy en Lyn Bouwk. tekenwerk Bastiaansen Bel Ad Timmermans I Broeders B.V. - 4._ Met v.d. Born valt te pratenk? 6IBU.^ DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N John Peek kandidaat interim-bestuur voetbalbond Ceulemans schittert in Zundert Concours Jong Muziektalent in Breda Spetterende zeestukken geëxposeerd Europa in greep van de vorst Doodgevroren vogel als standbeeld Minder hoop Elfstedentocht na dooiaanval Onderzoekers ontdekken in Brabant 10 nieuwe insecten IKEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. Rijker wonen kan voor minder. Ook waarschuwing aan oppositie Kamerlid weet weinig over geschiedenis Nu 6 weken de stem voor 31 gulden _ei9462SCS 996 X 59 i IK WACHT OP JOU Ook met de feestdaqen (1 gpm) scort or een dame met style, op otel. DAME GEVR.cr.card.acc. BREDA 076-5428315 nw. Kate 21Cindy 21Liz 25. Massages en Striptease. Dames v.a 18 jr. op escort. SM*Striptease*Dames gevr. div.mass.* Nwe meesteres Vi u. Feestrelax 125,- regio N.Br, 00-3275814665 nog TREFZEKERDER dan voor- j heen. Tri rive 6, An 22, Angela 26, Lysbeth27 vr. Haagweg 456,076-5147510 voor een prettig en een gelukkig tel. 0165-341241 KARIN Breda ontv. u in een discr. rom. sfeer. 7 dg. p.w. 10.30-23.OOu 076-5211197. Een KLEINTJE nu nog TREFZEKERDER dan voor heen. emeen Draakbeveiliging. an in de week, vóór al uw voor- Tel. 076-5650800. Diversen Tel. 0165-561188 sloop, hak, freeswerk, betonboor, zaagwerk. Tél. 06-53442337/ 0165-549023 Loodgieter Voor reparatie of vernieuw- en van dakbedekking, go ten, CV, sanitair en andere i loodgieterswerkz.heden. I 076-5147767 of 5614873 uizingen t Hulst. 35 jaar een begrip van meubeltransport rderland en België jndig personeel. EN-volledige verzekering. 4 -311698, Fax: 313692. iv -iript 0E2D BREDA SPINVELD 33 en 37, 4815 HR BREDA. Tel. 076-5223166 136e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 8 710311 000218 lllll MAANDAG 30 DECEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Binnenland Buitenland Zeeland Sport Gids A3 A4 A5/A6 B1 t/m B4 B5 RTV-programma's B6 PAGINA PAGINA PAGINA MIN./MAX. -10/-3 r Hamburg (dpa/afp) - Grote delen van Europa zijn in de greep van een koudegolf. Door de barre weersomstandig heden vroren de laatste dagen meer dan zeventig mensen dood. Lawines in Oostenrijk, Tur kije en Georgië veroorzaak ten nog eens minstens tien doden. In veel landen daalt de thermometer tot onder min twintig graden. Door zware sneeuwbuien raakten in Bulgarije 470 ste den en dorpen van de stroom voorziening afgesneden. Bij temperaturen rond de min 15 graden stierven zes mensen. In Roemenië werden de afge lopen dagen twintig daklozen het slachtoffer van de kou. Jn de hoofdstad Boekarest zijn duizenden ontheemde kinde ren in het rioleringsstelsel ge vlucht voor wat warmte. Bij record-temperaturen tot min 37 stierven in Polen dertien mensen. Overal bleven voer tuigen steken, omdat de die selbrandstof was bevroren. Tunnel In het Oost-Turkse winter sportcentrum Palandöken stierven zaterdag bij een la wine-ongeluk zes skiërs tus sen de elf en zestien jaar. In het oosten van Oostenrijk is het in geen dertig jaar zo koud geweest. De temperatu ren dalen tot min 25 graden. In de deelstaat Stiermarken bevroren drie mensen. In Bel gië waren hulpploegen giste ren voortdurend onderweg om gesprongen waterleidin gen te repareren. Reddingswerkers in Zuid- Rusland slaagden er gisteren in, een vier km lange tunnel te bereiken waarin honder den auto's al dagen vastzitten wegens aanhoudende sneeuwval en lawines. De hulpverleners hebben de eer ste tientallen gedupeerden al uit de tunnel gehaald. De re gering van Moldavië riep gis teren de noodtoestand uit in verband met de ongekende koudegolf en een groot gaste- kort. In Duitsland lijken de tempe raturen een nieuw record te gaan vestigen, met op sommi ge plaatsen temperaturen rond min 25 graden. In Leip zig bezweek een dakloze aan de kou. Op veel rivieren drij ven dikke ijsschotsen. Een groot deel van de Elbe gaat vandaag voor de scheepvaart dicht. Ijspegels In Frankrijk stierven sinds Kerstmis zeven zwervers. Op Corsica in de Middellandse Zee verzonk de stad Corte on der ongebruikelijke sneeuw massa's. In Rome, waar het voor het eerst sinds 1986 weer hevig sneeuwde, sieren ijspegels de fontijnen. In de rest van Mid- den-Italië is het openbaar le ven praktisch tot stilstand gekomen door sneeuwstor men. Sneeuw viel ook op het eiland Elba, in Noord-Spanje en op de hogere delen van het Spaanse eiland Mallorca. Ook in de Verenigde Staten zorgen aanhoudende sneeuw stormen voor veel overlast, waarbij tot gisteravond vijf mensen om het leven zijn gekomen. Schaatsers rijden langs een doodgevroren aalscholver op het Naardermeer. Het dode beest staat als een standbeeld op het ijs. Vogels krijgen het snel moeilijker, nu bijna alle meren, kanalen en sloten dichtgevroren zijn. foto anp Den Haag (anp) - De winter in Nederland heeft zich het afge lopen weekeinde van twee uit eenlopende kanten laten zien. Door het schitterende weer bonden zaterdag meer dan een miljoen mensen de schaatsen onder, maar gisteren werd de winterpret overschaduwd door sneeuw en ijzel. Daardoor waagden zich volgens de KNSB niet meer dan 400.000 mensen op het ijs. Als gevolg van het slechte weer ontstonden ook tientallen aanrijdingen. Daarbij vielen drie doden. De weersomslag leidde gistermid dag en -avond tot veel problemen op de wegen. Door ijzel, sneeuw en opvriezing was het overal spek glad. De politie telde alleen al op de snelwegen ruim 140 aanrijdin gen, waarvan vijftien met letsel. In de Noordoostpolder kwamen een 30-jarige automobilist en zijn 25-jarige passagiere, beiden uit Nagele, om het leven toen hun au to tegen een boom reed. Bij Deil raakte een auto te water. De be stuurder overleed op weg naar het ziekenhuis. Op de A12 bij Noot dorp ontstond een kettingbotsing met zeker veertien auto's. Gistermiddag reden bij een oprit naar de Zeelandbrug twee wagens op elkaar. Vijf mensen raakten ge wond. De Zeelandbrug werd we gens de gladheid afgesloten voor het verkeer. Rond Amsterdam, Den Haag en Utrecht deden zich tientallen aan rijdingen voor, met als resultaat kilometerslange files. Vooral in de grote steden hadden de ziekenhuizen het druk met met botbreuken, snijwonden en ge wrichtsklachten. Daar kwamen gisteren de slachtoffers van ver keersongevallen nog bij. Ook in Twente was het extra druk bij de spoedeisende hulp. In mindere mate gold dat voor de provincie Zeeland. In Zuid-Nederland was het de afgelopen dagen vooral koud, maar alleen in Brabant viel wat sneeuw. Bij de toertocht Holland-Venetië rond Giethoorn raakten 60 men sen gewond door valpartijen. 17 moesten met botbreuken of snij wonden naar het ziekenhuis. Leeuwarden (anp) - De elfste- denkoorts in Friesland is ge temperd door de plotselinge dooi van gisteren. Op veel plaatsen op het ijs stond gisteren veel water. De dikte nam gemiddeld met een centi meter af. De temperatuur schommelde rond de vier gra den. De politie in Friesland ziet nog geen reden om al te beginnen met de voorbereidingen van een Elfstedentocht. Wel liggen de bijgewerkte draaiboeken start- Maar. Ze komen pas uit de kast als het Elfsteden-bestuur het te ken geeft dat de tocht kan wor den verreden. Voorzitter Henk Kroes van de Vereniging De Friesche Elf Ste den ziet nog geen aanleiding de rayonhoofden bijeen te roepen. Hij blijft toch optimistisch over het doorgaan van de vijftiende mega-schaatstocht. Kroes ba- seei't dat op de kwaliteit van de 'jslaag en de weersverwachtin gen: er wordt meer vorst voor meld. Het bestuur heeft gisteren voor het eerst deze winter verga derd en komt vandaag weer bij- een. Het ijs langs de route is op sommige plaatsen nog te dun om duizenden schaatsers en toe schouwers te kunnen dragen. Over het heden dan wèl? Van onze verslaggever Middelburg - Iedere Zeeuw be taalt slechts veertien cent per jaar aan de instandhouding van en het onderzoek naar zijn of haar streektaal. Het is een schijntje vergeleken bij andere provincies. Een Fries betaalt bijna twee gul den per jaar en iemand uit Twen te, waar het Saksisch als streek taal is erkend, is aan bij dragen 1,60 kwijt. Dit valt op te maken uit de kostenposten die op de drie provinciale begrotingen voor 1997 staan. De provincie Zeeland denkt voor komend jaar 7400 gulden kwijt te zijn aan subsidie voor de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonder zoek. Stichting De Zeeuwse Taele krijgt 20.000 gulden van de pro vincie, terwijl ook nog een aanvul lende subsidie van 24.700 gulden voor dialectonderzoek op de rol staat. Meer uitgavenposten wat dialect betreft zijn er niet. Die bedragen bij elkaar en gedeeld door de 365.000 inwo ners, levert het bedrag van veer tien cent op. Ter vergelijking: wanneer de publieke tv doorgaat, is de Zeeuw daar tien gulden per jaar aan kwijt. Tv is veel duurder dan taal. De bedragen in Friesland en Twente zijn in feite nog hoger, omdat daar óók het Rijk subsidie geeft. Onduidelijk is daarnaast hoeveel geld de regionale omroe pen besteden aan het in stand houden van de streektaal. Tilburg - De Tilburgse insectenwerkgroep heeft tien unieke in secten ontdekt. Het gaat om vijf muggen van de familie van pad denstoelmuggen en om vijf sluipwespen. De beestjes waren tot dusver nog nergens ter wereld waargenomen. De vondst is gedaan in het natuurgebied De Brand bij Udenhout. Het onderzoek heeft zes jaar geduurd. Volgens veldbioloog Van Wielink zijn er ook zo'n 200 insectensoorten gevonden die tot dus ver niet eerder in Nederland zijn ontwaard. Voor het onderzoek werden circa 300.000 insecten van 2000 verschillende soorten ge vangen. Onderzoekers uit binnen- en buitenland hebben de ver zameling gevangen diertjes de afgelopen jaren bestudeerd. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM UTRECHT EINDHOVEN/EKKERSRflT HEERLEN SLIEDRECHT Wij zijn maandag HO december tot 21.00 uur en dinsdag Hl december Cot 1 7.00 uur geopend. IKKA informatielijn 018 I - -195 5ö5. Door Bert Schampers Brussel - „Dit is het jaar van België. Op 17 augustus werd in België de onschuld vermoord," schrijft publicist Geert Van Is- tendael in zijn terugblik op 1996. Alsof het allemaal nog niet erg genoeg was, krijgen de Belgen op de valreep nog een waar horrorverhaal voorge schoteld. Over kinderen die geofferd zijn tijdens duistere rituelen. De televisiezender RTBF door brak vrijdagavond het embargo, waaraan de Belgische media zich blijkbaar hielden. Al sinds sep tember namelijk onderzoekt offi cier van justitie Bourlet in Neufchateau of er een verband bestaat tussen de zaak-Dutroux en satanische sekten. De Franstalige televisie liet enke le getuigen aan het woord. Die be weerden dat kinderen werden ge kocht bij families, die dezen spe ciaal verwekten om tijdens zwarte missen te worden geofferd. De sa- tanisten zouden ook foto's en vi deo's hebben gemaakt van deze ri tuelen, met als enig doel de deel nemers te kunnen afpersen, meer macht te verwerven en het voort bestaan van de sekten niet in ge vaar te brengen. Naar verluidt staan op het beeld materiaal ook prominenten. Ver schillende getuigen zijn met de dood bedreigd. In de reportage is ook gezegd dat de organisatie ver takkingen heeft naar de buurlan den. Een Nederlandse vrouw ver telde over een bijeenkomst, waar ook kleine kinderen aanwezig wa ren. Een week geleden viel de Bel gische justitie binnen in een pand in de buurt van Charleroi. Bij de sekte Abrasax werden toen attri buten in beslag genomen, die ge bruikt worden bij zwarte missen. De hele organisatie bestaat al sinds de jaren '50, schreven Bel gische kranten afgelopen week einde. „Het parket in Neufcha teau beschikt over ernstige aan wijzingen dat dit netwerk wel de gelijk raakpunten vertoont met de activiteiten van bepaalde satani- pagina Het blijft winteren Aan het koude tot zeer koude winterweer komt voorlo pig nog geen einde. Het wordt vandaag een bewolkte dag met een gure wind. Ook sneeuwbuitjes blijven tot de mogelijkheden behoren. De jaarwisseling wordt koud. Van onze redactie buitenland Belgrado - Verschillende eenheden van het leger van Klein- Joegoslavië (Servië en Montenegro) hebben gisteren gedreigd, in te grijpen in de escalerende politieke crisis om 'de verwoes ting van het land' te voorkomen. Een oppositiekrant heeft dit ge meld. De legerofficieren uiten felle kritiek op president Milose vic. De opstandige eenheden waarschuwen in een aparte ver klaring echter ook de oppositio nele coalitie Zajedno (Samen): Amsterdam (anp) - Het histo risch besef van het doorsnee Kamerlid is bar en boos. Op vijftien vragen over de vader landse geschiedenis geven zij gemiddeld slechts zes goede antwoorden. Dat rapportcijfer van 4-plus is de uitkomst van een telefonische enquête van het Historisch Nieuwsblad onder 66 parlemen tariërs. Alleen PvdA'er Gerrit Valk had alle antwoorden goed. Hij is van huis uit dan ook histo ricus. In de top verder Bert Mid del (PvdA) en Coos van den Berg (SGP) met twaalf goed. D66-afgevaardigde Gerrit Ybe- ma is niet bepaald een historisch licht. De Fries kwam bij de vraag wie de eerste bisschop van Utrecht was, niet met Willibrord (658- 739) maar met de in 1987 overle den kardinaal Alfrink op de proppen. Partijgenote Guikje Roethof schonk Nederland al vast een koning Willem de Vijf de, terwijl de vierde nog moet komen. Marijn de Koning zou zich diep moeten schamen: alle antwoor den fout. Het D66-Kamerlid zit er niet mee: „Ik vind al die we tenswaardigheden maar onzin." Ook Anneke Assen (CDA, vier goed) vindt historische feitjes flauwekul: „Ik ben meer toe komstgericht." „Als u aan de macht komt, pas dan op dat wij niet verplicht zul len zijn u na zes maanden te ver jagen." In Belgrado beschuldigde de be langrijkste Zajedno-leider Vuk Draskovic Milosevic ervan, via de noodtoestand een politiestaat te willen creëren. Hij stelde de politie verantwoordelijk voor de dood, vorige week, van een de monstrant. De geïrriteerde militairen, voor namelijk gelegerd in het zuiden, zeggen niet 'tegen het volk' te kunnen worden ingezet. Het zou gaan om een tiental eenheden, waaronder de 63e parachutis tenbrigade, een elitekorps. Het is voor het eerst dat het Joege- slavische leger van zich laat ho ren in de huidige crisis. Die be gon toen de autoriteiten de over winning van de oppositie bij de lokale verkiezingen van 17 no vember annuleerden. Circa 50.000 demonstranten hebben gistermiddag in Belgrado be toogd tegen de regering, on danks een sinds Kerst geldend demonstratieverbod. De oproer politie was in grotere getale dan in de afgelopen weken op de been. De overleden betoger, Pedrag Starcevic, stierf waarschijnlijk door verwondingen die aanhan gers van het regime hem vorige week dinsdag tijdens vechtpar tijen toebrachten. Op de begra fenis van Starcevic kreeg Milo sevic het zaterdag ook zwaar te verduren van de kerk. De ortho doxe priester die voorging, ver oordeelde scherp 'degenen die de dictatuur willen instellen'. De betogers eisen in de eerste plaats erkenning van de uitslag van de gemeente-verkiezingen van 17 november. De Organisa tie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE) be vestigde vrijdag dat de oppositie in veel steden won. Milosevic leek het oordeel van de OVSE gisteren naast zich neer te leg gen. (ADVERTENTIES) In verband met de feestdagen is de afsluittijd voor De Stem gewijzigd. Gelieve advertenties voor de uitgave van De Stem van vrijdag 27 december uiterlijk maandag 23 december om 17.00 u. aan te leveren. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (23) sche sekten, al zouden occulte ri tuelen met kinderen pas de laatste jaren opgang hebben gemaakt." In de reportages is er sprake van dat leveranciers van kinderen vakkundig het zwijgen werden opgelegd. Er wordt ook verband gelegd met recente pogingen om een getuige in de zaak-Dutroux van de weg te rijden. Of het verhaal van de geofferde kinderen leidt tot nieuw onder zoek van een reeks onopgehelder de moorden, is de vraag. Volgens de Leuvense hoogleraar kinder en jeugdpsychiatrie Karei Pyck is het bewijs moeilijk te leveren in dit soort zaken. Als Bourlet erin slaagt te bewijzen dat kinderen zijn misbruikt in sa tanische sekten, is dat volgens prof. Pyck een wereldprimeur. De onderzoekers moeten over psy chologische gaven beschikken, al dus Pyck. Alleen iemand met een dominante persoonlijkheid is vol gens hem in staat om lieden als Dutroux aan het praten te krijgen. OP BUITENLAND - A4: Speurders doen geen vondsten Wilde peen Zeer algemene plantensoort met uitzon dering van de drie noordlijke provin cies. Er zijn veel soorten planten met witte bloemen in schennen. Opvallend bij deze is dat het middelste bloempje van elk scherm bijna altijd paars ge kleurd is. Nog opvallender is het, dat deze plant en de gecultiveerde vorm - de bekende worteltjes - waardplant een van onze mooiste, maar helaas ook erg zeldzame dagvlinder, de koninginnenpa- ge, is. I L. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave /VN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: E- Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. o DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND C- B526134CS

de Stem | 1996 | | pagina 1