Geen zicht op doorbraak gijzeling Lima \j o sl in In rul am ent al isten dreigen Frankrijk 'te vernietigen' 'Voor de jaarwisseling akkoord over Hebron' Overheidsgeweld forse blunder Milosevic DE KERSTSHO HIJ IS VERLENGD Maak van uw i MUST GO ON... T/M 4 JANUARI! Luftwaffe-ldst acht maal op Woensdreeht 0estem kunststof 3pen dagen oudeskeuken .een öroomkeuken. de stem Op herhaling BUITENLAND A4 Explosie bij residentie Peru KOZIJNEN! KORG Onderzoek Nederlands transport legermaterieel KEUKENS en KEUKENRENOVATE COMMENTAAR Lijk rijkswachter uit Schelde gevist Met alcoholinkomsten pensioen betalen Drie doden door wanhoopsdaad vrouw Moordenaar King ligt op sterven Belgische rechters met dood bedreigd if® v'ffïf. g de voorraad strekt de pvries: Bitterballen stuks) kroketten stuks) -2£5 1.99 AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u In alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes; bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat. Reclameprijzen, gelden t/m dinsdag 31 december a.s. 'Zolang! de voorraad strekt impignons, ^25 3.99 1.99 B ü5O7.98 Ch ui VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 MjrWilko Voordouw Lijs - In Parijs en in alle andere Franse ste- is de waakzaamheid verhoogd nadat de 'wapende Islamitische Groep (GIA) gedreigd 1(C[t Frankrijk 'te vernietigen'. rjkele hoiiderden extra agenten zijn opgeroepen, jj vormen een aanvulling op het veiligheidsplan igipirate', dat op 3 december - na de bomaanslag de metro bij het station Port-Royal - van kracht ird. „Wij roepen de Fransen op om vooral niet in iniek te raken en ook om extra oplettend te zijn". zo reageerde het ministerie van Binnenlandse Za ken, nadat de inhoud van de dreigbrief bekend was geworden. De GIA, een van de meest radicale groepen van moslimfundamentalisten in Algerije, heeft Frank rijk opnieuw op de korrel genomen. Via een dinsdag gepubliceerde brief aan president Chirac dreigt de groep met nieuwe aanslagen in Frankrijk. „We zijn op de weg van slachting en massamoorden. We doen wat we zeggen. De evenementen van de afgelopen dagen bewijzen het. Binnenkort hoort u van ons", aldus de leider van de GIA, Antar Zouari in de brief. Via zijn schrijven roept Zouari, de opvolger van de afgelopen zomer vermoorde Djamel Zitouni, Frankrijk op om druk uit te oefenen op de regering in Algerije. De GIA wil dat Frankrijk aandringt op vrijlating van de gevangen genomen activisten. Een van hen, Abdelhak Layada is ter dood veroordeeld. Verder eist de GIA dat Frankrijk alle steun aan het bewind van generaal Liamine Zéroual stopzet. „Als u wei gert dan zijn we bereid, met de hulp van God, om u te bestrijden en uw land te vernietigen." Het is niet de eerste keer dat de GIA zich recht streeks tot president Chirac wendt. De dreigemen ten worden door Parijs dan ook serieus genomen, juist omdat het precies twee jaar geleden is dat een Airbus van Air France in gijzeling werd genomen. De gijzelnemers werden op 26 december 1994 neer geschoten, nadat de elite-politie van de GIGN het vliegtuig had bestormd. De GIA wordt verder ver dacht van de aanslag op het snelmetro bij het sta tion Port-Royal van drie weken geleden. Daarbij vielen vier doden en raakten bijna 100 mensen ge wond. Maar in de brief wordt de aanslag niet opgeëist. Lima (rtr/afp)- Drie vrijlatingen en een explosie waren tijdens je keiïtdagen de belangrijkste gebeurtenissen rond de gijze- :tie in Peru. Een doorbraak in het drama bleef echter uit. ;elnemers in de Peruaanse ;tad Lima lieten gisteren de Wssadeur van Guatemala irij/waardoor het aantal gegij- jelin afnam tot 103. De linkse ifbillen in de residentie van de Hanse ambassadeur lieten de üjlomaat gaan uit erkenning ir het vredesakkoord tussen de cjiatemalaanse regering en de ie guerrillabeweging in dat De ogenschijnlijk gezonde jmbassadeur Jose Maria Argueta ierliet de bezette ambtswoning a gezelschap van de Rode Kruis- iemiddelaar Michel Minnig. De negende dag van de gijzeling met een luide ontploffing. Gisteravond was nog steeds on duidelijk wat de gevolgen waren van de explosie, die in of bij de residentie plaatshad. agenten was de explosie achter in het gebouw. Anderen spraken over een ontploffing in tuin, mogelijk veroorzaakt r een hond of kat die op een door rebellen gdegde mijn trap te. Over mogeljjke gewonden en schade is niets/gemeld. Wel ging uren na het incident een groep verpleegsters het gebouw binnen. De guerrillastrijders lieten eerder lagen al twee gijze- vrij ui/ de belegerde resi dentie. Eerste kerstdag brachten medewerken van het Rode Kruis de 34-jari» eerste secretaris van de Japanse ambassade in een rol stoel naar buiten. De diplomaat kwam wegens uitdrogingsver schijnselen vrij. Het twintigtal MRTA-strijders had dinsdagavond de Urugua- yaanse ambassadeur Tabare Bo- calandro Yapeyu laten gaan. De vrijlating kwam kort nadat in de Uruguayaanse hoofdstad Monte video een rechtbank twee MRTA- leden die sinds 1995 in de gevan genis zaten, op vrije voeten had gesteld. Peru wilde de uitlevering van het duo, maar de rechter in Montevideo wees het verzoek af. Lima is furieus over het besluit van de Uruguayanen twee MRTA-leden te laten gaan. De Peruaanse regering roept haar hoogste diplomatieke vertegen woordiger in Montevideo, de plaatsvervangend ambassadeur, terug. Volgens de regering van Uruguay staat de uitspraak vol strekt los van de gijzelingsaffaire in Lima. Maar anonieme rege- ringsbronnen in Montevideo be weren dat er sprake is van een deal. Fujimori wil niet onderhan delen met de terroristen, waar door de gijzelingsactie in een im passe lijkt te zijn geraakt. De Tu pac Amaru eist de vrijlating van vierhonderd gevangen medestrij ders. Behalve Peru uitte ook de Japanse premier Hashimoto kri tiek op het Uruguayaanse besluit. Jeruznem (ap) - Israëlische en Palestijnse onderhandelaars verw/chten voor de jaarwisseling een akkoord over de terug- irekUng van het Israëlische leger uit Hebron, de laatste stad op de Ijfetelijke Jordaanoever die nog door Israël wordt bezet. De /optimistische verwachting In Hebron werd gisteren een weii gisteren uitgesproken ter wij/de onderhandelaars bijeen- men om de gemaakte af spra ke/ schriftelijk vast te leggen. mens de Amerikaanse ambas- sjleur Robert Indyk zullen de ïsprekingen in het weekeinde /orden voortgezet. De Ameri- jaanse presidentiële afgezant Oennis Ross keert maandag naar iet Midden-Oosten terug om toe te zien op de laatste fase van de «derhandelingen. De Palestijnse leider Yasser Ara fat vertelde de Palestijnse wetge vende raad dat de overeenkomst ever Hebron op oudejaarsavond kan worden getekend. De terug trekking van het Israëlische leger zou daags daarop beginnen en voor 5 januari voltooid zijn. Een Israëlische functionaris bevestig de later het genoemde tijdsbe stek. be leiders van de twee onderhan- elegatfes zullen de over eenkomst zondag paraferen en ter goedkeuring voorleggen aan de Israëlische en Palestijnse ka binetten. Vervolgens zullen pre ker BenjJmin Netanyahu en Arafat het'akkoord onderteke- nen> zei delsraëlisehe functiona- Volge/s Arafat heeft Netan- oob toegezegd dat binnen zes wekeh na de ondertekening yan het akkoord over Hebron een !/n zaj worden gemaakt met de etdeljjke terugtrekking van ®t Israëlische leger uit de niet- s'edelijke gebieden van de West- oeverAletanyahu's adviseur Da- T""an onbre:nde echter dat 'rïmier een specifieke termijn moemd. brandbom gegooid in de joodse kolonistenwijk Beit Hadassah, zonder schade of letsel te veroor zaken. Israëlische soldaten pak ten enkele Palestijnen op voor verhoor en gelastten Palestijnse winkeliers in de buurt hun zaken te sluiten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) •N ONZE FABRIEK INDAAG EN MORGEN 013-5133615 Piano's, gitaren, keyboards, blaasinstrumenten, P.A. orgels, accordeons, synthesizers, software muzikale kado's etc. SYNTHESIZERS MODULES 27,28 en 31 december voor krankzinnige weggeefprijzen lüRoland Tachnics Nieuw gebruikt b.v.: Yamaha module meeneemknalprijs 50,- Kurzweil micro piano van 1695,- Eindejaarsknalprijs 550,- Korg X 5 G.M. synth 2359,- Eindejaarsknalprijs f 1495,- Roland D10 nu netto netto f 695,- Technics WSA1 adviesprijs 7.495,- Nu eindejaarsknalprijs f 2.995,- GRATIS: bij aankoop van een synthesizer/module een computer programma cubase lite van Steinberg Nieuwprijs f 258,- TIP: de nieuwste module van Korg de NS5R met grafisch display ligt voor u demonstratieklaar MUZIEKCENTRUM VAN GORP Kade 87 Roosendaal (west) 0165-545824 Een oudere man loopt argeloos voor de Servische oproerpolitie uit. De politie vormde gisteren in Belgrado cordons om de anti-Mi- losevic-demonstranten de doorgang te blokkeren. foto reuter Door Erwin Tuil Belgrado - Na tweeëndertig dagen van vreedzame protes ten van studenten en de op positionele coalitie Zajedno, vloeide er afgelopen dinsdag bloed in de straten van Bel grado. De oproerpolitie ver wondde achtenvijftig men sen en tientallen demon stranten liepen klappen op van pro-regeringsbetogers. Lange tijd leek het onwaar schijnlijk dat de regering van de Servische president Slobodan Milosevic naar geweld zou grij pen. De pressie vanuit de Euro pese Unie en vooral de Verenig de Staten scheen afdoende om een botte bijl-methode te ver mijden. Milosevic echter toonde zich op kerstavond onberoerd door wat hij eerder 'buitenland se inmenging in binnenlandse aangelegenheden' noemde. Omstandigheden Toch rijst de vraag wat Milose vic op de langere termijn te win nen heeft bij geweld tegen zijn eigen volk. De laatste keer dat hij ongestraft tanks en politie kon inzetten tegen demonstran ten was in 1992. Maar toen wa ren de politieke omstandighe den volstrekt anders. Klein-Joe- goslavië, bestaande uit Servië en Montenegro, leed zwaar onder een VN-embargo en de Bos- nisch-Servische broeders voch ten een oorlog tegen de Kroaten en de moslimmannen. De onder linge eenheid is in dat soort ge vallen groot. Nu is de oorlog voorbij en veel Serviërs voelen dat zij verloren hebben. Het embargo is opgehe ven en de economie is geruï neerd. De sociale ellende waarin veel Serviërs en Montenegrijnen verkeren is groter dan velen ooit hebben meegemaakt. „De Servi sche psyche is geknakt en Milo sevic is daarvan de hoofdschul dige", zei een Joegoslavische journalist onlangs. De antipathie tegen de president gaat daarom dieper dan alleen de afkeer vanwege de stembus fraude waarvan studenten en Zajedno hem beschuldigen. Mi losevic is het symbool voor het verval van Servië of Joegoslavië, afhankelijk van de politieke kleur die men heeft. Een leider in oorlog valt men niet af. Maar zodra die oorlog verloren is, dan dient die leider zich te beschouwen als loslo pend wild. De beslissing van Milosevic om uiteindelijk toch geweld te ge bruiken kan daarom alleen maar worden uitgelegd als een bijna finale poging de macht te houden. Het enige dat nog ont brak was een excuus voor de in zet van oproerpolitie. De massa le 'spontane steunbetuigingen' die dinsdag de lont in het kruit vat staken, vormden dat excuus. Zajedno beschuldigt de regering ervan de pro-Milosevic demon stratie te hebben georganiseerd. Een aantijging die aan geloof waardigheid gewonnen heeft, omdat de regeringsaanhangers zich op exact dezelfde plaats verzamelden en gelijktijdig met de oppositie begonnen met de monstreren. Een confrontatie kon daarom niet uitblijven. De in groten getale aanwezige op roerpolitie hoefde slechts af te wachten. Scheuring Het probleem-Milosevic leidt tot een scheuring in de Servi sche maatschappij en van de Joegoslavische federatie. De meeste Montenegrijnen vinden de toestanden een volledig Ser vische aangelegenheid en ze weigeren zich dan ook actief te bemoeien met hun federatiege noten. De tweedeling onder de Servi sche bevolking loopt parallel aan de maatschappelijke ach tergrond. De grootste pro-Mi losevic aanhang woont op het platteland, terwijl Zajedno haar steun voornamelijk heeft in de steden, waar zo'n zestig procent van de vaak hoger opgeleide be volking woont. Daarnaast blijkt ook de leeftijd van belang. Recent opinieonder zoek gaf aan dat 61 procent van de bevolking tussen de 18 en 35 jaar voor de oppositie is. Van de Serviërs van 55 jaar en ouder is slechts 25 procent voor. De ver wachting in Belgrado is dat de steun voor de oppositie verder zal toenemen na de geweldda digheden van afgelopen dins dag. Demagogie De beslissing van Milosevic om geweld te gebruiken is door de president ingekleed in een door zichtige mantel van nationalis me en demagogie. De president probeert zijn eigen verantwoor delijkheid en schuld af te schui ven door het boze buitenland er met de haren bij te slepen. Het Westen wil volgens Milosevic geen sterk Servië. Het zijn kre ten die het goed doen onder de aanhang die hij toch al heeft, maar waarvan de wervende werking onder zijn tegenstan ders nihil is. Na de gewelddadigheden van dinsdag heeft Milosevic de si tuatie voor zichzelf alleen maar moeilijker gemaakt. Het Westen zal meer stampei maken, een nieuw economisch embargo komt dichterbij en voor veel op posanten heeft hij het nu volle dig verbruid. Het geweld heeft de posities verhard en lijkt daarom een kapitale blunder. Er moet dan ook serieus rekening worden gehouden met een nieu we confrontatie die bloediger zal zijn dan die van afgelopen dinsdag. Oostende (anp) - De Belgische staatssecretaris van Ontwik kelingssamenwerking Moreels heeft een onderzoek gelast naar mogelijk illegale wapen transporten vanaf de luchtha ven Oostende. De transporten zouden moeten plaatsvinden op verzoek van een Nederlandse onderneming die in Oost-Zaïre een koffieplantage uitbaat. Moreels heeft echter toestem ming voor de vluchten geweigerd. Het is niet bekend om welk be drijf het gaat. De Nederlandse onderneming diende via tussenpersonen in Oostende een verzoek in om oude legerjeeps naar Zaïre te laten brengen. Het materieel zou zijn bedoeld voor humanitaire doel einden, aldus het bedrijf. De tus senpersoon benaderde vervolgens Moreels om toestemming te krij gen voor het transport. Moreels heeft echter zijn twijfels over het humanitaire karakter van het transport. Alle activitei ten die zijn gericht op het oor logsgebied in Oost-Zaïre leiden momenteel in België tot grote voorzichtigheid. (ADVERTENTIE) Vergelijk de plaatjes maar eens góed. Jawel, het is dezelfde keuken! Alleen hebben de vaklui van (eiBe) gezorgd voor een ware metamorfose. Dat kan bij u thuis ook. Zonder al te veel hak- en breekwerk krijgt uw keuken een hele andere uitstraling. Dat doet alleen (eLBéYr o Verzetstraat 1-3, industrieterrein 'de Kets', 5171 PT Kaatsheuvel. Tel. 0416-277717, Vrijdag koopavond. HET IS uit met de markt. Zes jaar geleden viel de Berlijnse Muur. Het kapitalisme had zijn historisch gelijk bewezen en daarom gezegevierd, beweerden de liberale leiders van het Westen. De toekomst was aan de markt; vrijheid, genieten en consumeren werd het vooruitzicht voor de burgers van west én oost. Nog nooit heeft de geschiedenis zo kort geduurd. Macro-eco nomisch gaat het goed, zeker in Nederland, maar er is tegelij kertijd nimmer zoveel armoede geleden. Weliswaar hebben de armen, misschien zelfs relatief gesproken, meer te besteden dan in de tijden van crisis en opbouw, het verschil met de gro te groep die zich niets hoeft te ontzeggen, wordt echter steeds schrijnender. In de ene wijk ziet men huis-aan-huis twee auto's, in de vol gende weten de alleenstaande ouders niet hoe ze de school boeken van hun kinderen moeten betalen. De reisbureaus doen overbeste zaken, maar tezelfdertijd zijn er talloze gezin nen die blij zijn als ze hun kinderen een paar weken naar een door vrijwilligers gerunde zomer-dagopvang kunnen sturen. In de winkelcentra glimt en glanst kostbare koopwaar het pu bliek tegemoet, maar na het sluiten van de markt scharrelen armoedzaaiers daar tussen weggegooide kratten half verrotte leeftocht bij elkaar. Voor golfbanen en fitnesscentra zijn wachtlijsten, voor school zwemmen is nog nauwelijks geld beschikbaar. Dozijnen televi siestations stormen de huiskamer binnen, maar wegens ge brek aan middelen doen honderden gezinnen de krant de deur uit. De markt heeft zijn werk gedaan, het klassieke liberalisme heeft zijn zegeningen over de wereld uitgestort, maar aan rechtvaardige verdeling/tevredenheid en geluk ontbreekt het bij grote groepen. Over die tegenstelling spreekt bisschop Muskens onvermoei baar. Eerst in zijn commentaren op de troonrede, nu in zijn kerstboodschap. Aanvankelijk werd er met meewarigheid of zelfs met verontwaardiging naar hem geluisterd. Politici won den zich op over de vorm van zijn boodschap. Langzamerhand wordt echter de boodschap duidelijk en hopelijk geaccepteerd. Het gaat niet alleen om het huishoudboekje der staat, evenmin over de noteringen op de beurs en nog minder over de maxi male luxe die sommigen zichzelf kunnen gunnen. Het draait om rechtvaardige verdeling, om broederschap en de vrijheid die daarmee genoten kan worden. Een bisschop die met kerst zo de liberale waarden tot evange lie weet om te smeden, is een verademing. Hij moet niet alleen aanhoord worden, er dient naar hem geluisterd te worden. BUtTENLAND KORT Brussel - Uit de Schelde ter hoogte van Hamme in Oost-Vlaande- ren is gistermiddag het lijk van een Belgische rijkswachter opge vist. De man werd sinds 14 november vermist. De lijkschouwing vandaag moet uitwijzen of er sprake is van een misdrijf. Peter De Vleeschauwer had avonddienst in de kazerne van Sint- Niklaas, toen hij op 14 november spoorloos verdween. In de ruim te waarin de rijkswachter verbleef waren sporen van een vecht partij. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen. Hij is lid van Agalev en was een milieuschandaal op het spoor. Moskou - De productie, distributie en verkoop van alcohol in Rusland komen weer geheel onder controle van de staat. Met het herstel van het staatsmonopolie hoopt Boris Jeltsin de overheids inkomsten uit deze industrietak flink op te vijzelen. Deze midde len wil de Russische president gebruiken om de pensioenen te be talen. Tal van gepensioneerden ontvangen hun maandelijkse bijdrage van de staat te laat. Daaraan moet nu een einde komen, zo heeft Jeltsin gisteren verordonneerd tijdens een zitting van een specia le commissie voor begrotings- en belastingzaken. Frankfurt - De 49-jarige vrouw die zichzelf op dinsdagavond tij dens de kerstmis in een kerk in Frankfurt opblies en daarbij ook twee andere vrouwen doodde, had volgens de politie zware psy chische problemen. Door de explosie raakten tien kerkgangers gewond, twee van hen liepen ernstige hoofdwonden op. Een van hen, een twaalfjarig meisje, was gisteren buiten levensgevaar, maar haar móeder was er nog steeds zeer ernstig aan toe. Volgens de politie heeft de vrouw een willekeurige kerk gekozen voor haar wanhoopsdaad. Ze betrad de kerk even na elf uur 's avonds met twee handgranaten die ze onder haar jas had verstopt. Bij de explosie werden ook de twee vrouwen die naast haar zaten, van 59 en 61 jaar oud, dodelijk getroffen. Nashville - De moordenaar van de Amerikaanse mensenrechten- strijder Martin Luther King ligt op sterven in een ziekenhuis in Nashville. James Earl Ray (68), die tot 99 jaar cel was veroordeeld wegens de moord op King op 4 april 1968, lijdt vermoedelijk aan een ernsti ge leverstoornis. Zijn toestand is kritiek. Ray schoot King dood toen die op het balkon van het Lorraine Hotel in Memphis stond. Hij wist aanvankelijk te ontsnappen, maar ruim twee maanden later slaagde de politie erin hem in Londen te arresteren. Een proces tegen Ray was niet nodig voor zijn veroordeling, omdat hij meteen schuld bekende. Brussel - De Luikse onderzoeksrechters Doutrèwe en Ancia zijn met de dood bedreigd. Op eerste Kerstdag belde iemand, die be weert te behoren tot de groep La Cagoule (De Bivakmuts), naar de omroep RTBf met de mededeling dat de dagen van Doutrèwe en Ancia geteld zijn. Bij het Justitiepaleis in Luik was begin deze week al een handge schreven brief binnen gekomen waarin gedreigd werd onder zoeksrechter Doutrèwe en haar gezin te doden. Ancia en haar col lega Doutrèwe krijgen extra politiebescherming. Martine Doutrèwe leidde het onderzoek naar de vermissing van de meisjes Julie en Mélissa. Zij kreeg veel kritiek, omdat zij de ernst van de zaak onderschat zou hebben en omdat zij kort na de verdwijning op vakantie ging. Van onze verslaggever Woensdreeht - In 1994,1995 en 1996 is er acht maal een toestel van de Luftwaffe op vliegbasis Woensdreeht geland. Of daarin in alle gevallen de in opspraak geraakte voorzitter van de Duit se Bondsdag Rita Süssmuth zat, kan een woordvoerder van de vliegbasis niet zeggen. Van zeker drie gevallen is bekend dat ze wel één van de inzittenden was. „Formeel is het zo dat de Duitse Luftwaffe in Den Haag een verzoek moet indienen als ze met een VIP aan boord op Woens dreeht wil landen. Dat gaat ver der buiten ons om", aldus de woordvoerder van de vliegbasis. Süssmuth (CDU) kwam onlangs in opspraak omdat ze voor privé- doeleinden legervliegtuigen zou gebruiken. De parlementsvoor zitter houdt vol dat ze voor deze vliegreizen, ook naar Zwitser land, wel degelijk heeft betaald. Ze zou tussen 1993 en 1996 in to taal zo'n negentig privé-vluchten met militaire toestellen hebben gemaakt. Ondermeer naar Woensdreeht, vanwaaruit ze met een auto doorreed naar Oostka- pelle. In deze Zeeuwse badplaats heeft ze al jaren een vakantie bungalow. Volgens een voorlichter van de luchtmacht kan de vliegbasis Woensdreeht worden gebruikt voor kleine zakelijke vluchten, door vliegtuigen die bij Fokker moeten zijn en door militaire vliegtuigen.

de Stem | 1996 | | pagina 5