de stem r De veelzijdigheid van bakeliet Nederland is wereldkampioen flessen inzamelen s m E1 Aardewerk Lichter Spreiden bedtexitel a goed Expositie in Amsterdam over een van de oudste plasticsoorten Ronde hoeken Opvallend 1996 D2 an van Veen Erik van der irs (saxofoon) ;en en Neder- wind brengt 3gistratie van de afgelopen 00) nembers Love peelfilm uit irles Matthau. len Burstyn, Ryan Todd en Oma Lil Bur- derverkalking lar ziekte de ïaar geliefde igenjarige Ja- Met behulp ar begripvolle nd, gaat ze de lag aan. ,20) ipaanse speel- gie: Pedro Al- ollen: Victoria iredes en Mi- :ca is de pre en nieuwspro- todrileense tv deerd door de haar moeder, dood gevon- Rebecca tot de natie op tv E. (.00) Amerikaanse 8. Regie: Noel lien: Anthony V Weld en Be- lennis heeft in zeten vanwege en van het huis larbij de vrouw jekomen. Nu is jk op vrije voe- j de zeventien- Stepanek ont- j zijn verleden hij vertelt haar m agent is. Sue wraakzuchtig neer zij haar pt ze een sabo- >ij ze een bewa- iede vermoordt. Es niet voor te- moeder te do- |d schuift ze op ,00-02.25) plop! Daar gaat weer een fles grand cru. Of een stevige Moet Chandon bij een feestelijke toost. December is nu eenmaal een maand dat er veel te vieren valt. Dat is ook te zien aan de glasbakken die deze weken voller zit ten dan ooit. En bij de supermarkten waar de kratten met leeggoed elke dag groeien. Hoe zit dat eigenlijk met al dat glas werk en statiegeld? En waarom gooit iedereen zo veel troep in de glasbak, vooral in de koker van bruin glas? VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 Decembermaand, glasbakmaand Door Hans van Alebeek federland is wereldkampioen glasbak gooien'. Al jaren, met de Zwitsers als goede tweede. Met de stiching Promotie Glasbak als bondscoach wordt er alles aan gedaan om die koppositie vast te houden. Want het kan altijd nog beter. Nu al worden acht van de tien potjes, flessen of glazen (zon der statiegeld) weer keurig in de glasbak gekieperd. Maar het stre ven voor het jaar 2000 is 90 pro cent recycling. Ofwel: 9 van de 10 flessen in de glasbak. De glasbak in Nederland is nog geen 25 jaar oud. Haarlem was de eerste gemeente die in 1972 een proef nam met een glasbak: een veredelde puincontainer met deksel. Toch duurde het nog zes jaar voordat heel Nederland voorzichtig kennismaakte met de eerste generatie glasbakken: de overmaatse 'gele kaasblok'. Ge hoopt werd dat het hergebruik van glas zou kunnen stijgen van iOnaar 100 miljoen kilo per jaar. In die jaren belandde nog zo'n 400 miljoen kilo glas gewoon op devuilstort. Wie naar de meest recente cijfers kijkt, kan zoiets bijna niet meer geloven. Vorig jaar bij voorbeeld kwam van de 425 miljoen kilo 'eenmalig glas' maar liefst 342 miljoen kilo via de glasbak weer terug bij de fabrikanten: iets meer dan 80 procent. Van die berg scherven was ook meer dan de helft (52,9 procent) al keurig gescheiden op kleur: wit, groen of bruin. Met dank aan het glasbol letje dat de gele glasbak geleide lijk aan het verdringen is. Scheiding van glas is met name belangrijk voor de fabrikanten die er weer nieuwe flessen en pot jes van moeten maken. Ter illus tratie: twee groene flessen in een container met wit glas maken de hele bak ongeschikt om er op nieuw wit glas van te maken. Vandaar ook dat de recyclingbe drijven zelf systemen hebben uit gedokterd om het glas op kleur te kunnen scheiden. Bij het bedrijf Maltha in Dinteloord gebeurt dat onder andere met laserstralen die de lopende band met glasresten aftasten en alle 'foutjes' eruit halen. Bij Glasrecycling Waalwijk heb ben ze nog gewoon twee manne- Vorig jaar bij voorbeeld kwam van de 425 miljoen kilo 'eenmalig glas' maar liefst 342 miljoen kilo via de glasbak weer terug bij de fabrikanten: iets meer dan 80 procent. tjes die de missers van de glas- bakgooiers corrigeren. Bij dit be drijf in Waalwijk komt zo'n jaar lijks zo'n 60 tot 65 miljoen kilo glas terecht. „Wij hebben geen lasers nodig omdat in dit deel van Nederland er vrij goed op kleur gesorteerd wordt," vertelt be drijfsleider Theo van der Lee. Maar dat neemt niet weg dat er nog heel veel rotzooi tussen het glas uitgevist moet worden: dek seltjes, plastic flessen, kurken, papier en blikjes. Maar een van de grootste proble men is toch wel het porselein en aardewerk (jeneverkruiken!) dat in de bolletjes verdwijnt. „Van een volle glasbol is gemiddeld 40 procent wit, 40 procent groen en 20 procent bruin," rekent Van der Lee voor. „Maar met name bij het bruine glas vinden we onge looflijk veel troep. Op 1.000 Itilo bruin glas, treffen we gemiddeld toch wel zo'n 50, 60 kilo porselein aan. Dat is dieptriest." Zegt de bedrijfsleider, want het glas dat hij aan de glasfabrikanten levert mag maximaal maar 5 gram por selein per 100 kilo bevatten. „In derdaad, het zou een aparte voor lichtingscampagne waard zijn om de mensen erop te wijzen dat ze kopjes en serviesgoed niet in de glasbak moeten gooien." Zelfdiscipline van de consument en nog betere scheidingstechnie ken zullen sowieso nodig zijn om het doel voor het jaar 2000 te ha len. Een hergebruik van 90 pro cent is immers niet niks. De in dustrie doet er intussen ook alles aan om het gebruik van glas te rug te dringen. Minieme wijzigin gen kunnen vaak al flinke bespa ringen opleveren. Zo maakte Albert Heijn dit jaar de glazen potten Perla oploskof- fie 25 procent lichter, goed voor een besparing op jaarbasis van 64.000 kilo glas. Heinz deed het zelfde met de potjes sandwich- FOTO MARC BOLSIUS spread. Niemand heeft het ge merkt in de supermarkt maar jaarlijks scheelt dat wel 154.000 kilo glas. Door dit soort ontwik kelingen is het totale aantal kilo's 'weggooi-glas' de afgelopen jaren gestaag gedaald en zit nu op het niveau van 1986. En dan hebben we het nog niet gehad over al het glaswerk dat dankzij het statiegeld nooit de glasbak bereikt. Het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL) heeft geen exacte cijfers over het aantal flessen dat in Nederland in omloop is maar woordvoerder René Roorda schat dat het al gauw om ettelijke miljoenen fles sen gaat. In de drukke december maand zonder twijfel nog veel meer. En al die flessen en kratjes ko men, na een gemiddelde 'leeg- maaktijd' van enkele weken, weer allemaal terug bij de onge veer 7.000 supermarkten die bij het CBL zijn aangesloten. Zij zijn immers de grootste innemers van leeggoed. Verborgen achter de lopende band van de vertrouwde flessen- automaat (kosten: 30.000 tot 40.000 gulden per apparaat) wordt op dit moment druk onder handeld over een hogere vergoe ding voor de kosten die de super markten moeten maken om alle lege kratten weer bij de fabrikant terug te krijgen. Nu is het nog zo dat een supermarkt per krat (fris of bier) 0,30 cent extra moet be talen. Dat geld krijgt hij weer te rug van de fabrikant als die zijn krat, keurig gesorteerd en wel, weer terugheeft. Maar de super markten zeggen nu dat ze verlies lijden op die zogeheten VBR-hef- fing (Vergoeding Behandeling Retour-emballage) „Wij hebben uitgerekend dat een supermarkt aan een krat fris of water aan handling 2,12 kwijt is," zegt CBL-woordvoerder Roorda. „We leveren dus per krat geld in." Dat wordt volgens hem vooral veroorzaakt door alle fles sen die in het 'grijze circuit' ge kocht worden (snackbars, tank stations, sportkantines) maar bij de supermarkt ingeleverd wor den. Met ingang van februari wordt de VBR-heffing opgetrokken naar ƒ1,- per krat fris of water. Voor bier blijft het voorlopig nog 0,30 cent want daar speelt het pro bleem minder: bier wordt over wegend in kratjes gekocht en in kratjes weer ingeleverd. Het ge doe met losse flesjes is dus veel minder. „Maar ook hier zijn we aan het rekenen", zegt Roorda. Op termijn'willen de supermark ten dat de hele emballaga-afhan- deling kostendekkend wordt. Als dan ook nog het 'grijze circuit' de VBR-heffing gaat betalen, kun nen de supermarkten misschien de prijzen van (fris)drank wel gaan verlagen, stelt Roorda. Maar voorlopig zal er niemand een fles minder kopen om de feestdagen door te komen. De cember is nu eenmaal glasbak maand, aldus de stichting Pro motie Glasbak. Hun advies luidt dan ook: ga niet met zijn allen te gelijk naar de glasbak maar spreid het aanbod. Maar ja, dat doen de mensen ook niet als het om hun kerstinkopen gaat. En dus staat iedereen vol gende week weer te zuchten in die lange rij voor de kassa en staat er enkele dagen later een zelfde lange rij lege flessen naast de eivolle glasbak. Want wereldkampioen zullen we blijven. om 7.30 Goedemorgen gesprek; 9.50 Plein pu tte...; 12.05 Hier en Nu ig op 5: 12.30 Rondom kument op 5.14.02 Tul- Schuim en as. NPS: 17.® PvdA. NMO: 18.08 Actu- programma (Arabisch). (Turks). NPS: 19.00 (Turks). 13-45 (Marokkaans en Ber- 'actualiteiten (Chinees), cai yam. 21.30 lyi haber- >ja (Er is hoop). VPRO: iden met om ca. 22.04 ca. 23.00 Rudi Fuchs op .45 Deweeksluiting «v, 45091 Fax: 5214114 L'IJ, 'g in 'fxtiel 'Deze infrarode straallamp is een van de tweeduizend bakelieten Voorwerpen uit de collectie van Frits Becht. Bakeliet is een van de oudste plasticsoorten in de wereld. Vanaf de jaren twinitig werden er tallo ze gebruiksvoorwerpen van gemaakt, die nu ra zend populair zijn bij kunstverzamelaars. Tij dens de exopositie Van gebruiksvoorwerp tot verzamelobject in de Am sterdamse Beurs van Ber- lage zijn er ruim twee duizend bakelieten voor werpen te bewonderen. Door Anja Sparidaans Wie aan bakeliet denkt, denkt aan de jaren twintig. In die tijd werd deze kunststof ontwikkeld in de Verenigde Staten. Het is één van de oudste plasticsoorten in de wereld en diende destijds als grondstof voor talloze gebruiks voorwerpen. Er werden onder meer radio's, luidsprekers, stof zuigers, dienbladen, tabaksdozen en klokken van gemaakt. In de Beurs van Berlage in Am sterdam zijn tot en met zondag 9 februari tweeduizend van derge lijke gebruiksvoorwerpen ten toongesteld onder het motto Van gebruiksvoorwerp tot verzamel object. Het is een groot deel van de collectie van de bekende kunstverzamelaar Frits Becht, die al jaren bakeliet verzamelt. Zijn verzameling was voor het eerst te zien in 1981 in Museum Boijmans Van Beuningen. Inmid dels is de collectie aanmerkelijk gegroeid en momenteel is het één van de grootste bakeliet-verza melingen in Europa. De collectie van Frits Becht is niet eenduidig en bestaat uit alle denkbare voorwerpen; van haar droger tot ventilator en van luid spreker tot stopcontacten. Bo vendien zijn de voorwerpen af komstig uit verschillende landen en uit verschillende tijdvakken. Desondanks vertonen de ge bruiksvoorwerpen belangrijke overeenkomsten. Zo zijn alle voorwerpen donkerbruin van kleur en hebben ze altijd ronde hoeken. Bovendien roepen bake lieten voorwerpen onmiskenbaar een sfeer van gezelligheid op. Volgens de Stichting De Beurs van Berlage, die de tentoonstel ling Van gebruiksvoorwerp tot verzamelobject organiseert, is de belangstelling voor bakelieten voorwerpen de laatste decennia enorm gestegen. „Bakeliet was in de eerste helft van deze eeuw vooral een goedkoop materiaal, Deze Busch uit 1949 is een van de eerste televisietoestellen. Dit apparaat werd gemaakt uit bakeliet. bedoeld voor massaproductie. Bakeliet werd gezien als een goe de vervanging voor voorwerpen die anders gemaakt zouden zijn van duurdere grondstoffen zoals bijvoorbeeld hout," stelt de stich ting. Het was destijds, kortom, be paald geen materiaal waar ont werpers belangstelling voor had den. „In de tweede helft van deze eeuw begonnen steeds meer men sen echter de schoonheid en vin dingrijkheid te zien van deze een voudige gebruiksvoorwerpen." Sommige voorwerpen zijn zelfs wereldberoemde voorbeelden van goed design geworden. Een goed voorbeeld daarvan is de Franse Jumo burealamp die on langs weer in productie is geno men. Ook één van de eerste tele visietoestellen, de Busch uit 1949, is op de tentoonstelling te bewonderen evenals de gewilde Kodak Brownie 127. Een andere eyecatcher is de Duitse Volksem- pfanger uit 1933. Eveneens opvallend is het ei-vor- mige scheerapparaat van Philips dat is ontworpen door L.C. Kalff. Het is overigens uitzonderlijk dat de ontwerper ervan bekend is, want de meeste bakelieten voor werpen zijn anoniem. Verder zijn er onder andere sierlijke ther- moskannen uit 1925 te bewonde ren en een verbazingwekkende serie reisstrijkijzers. Wie deze bijzondere tenstoon- stelling bezoekt, kan bovendien alle mogelijke informatie krijgen over bakeliet. Zo wordt verteld hoe deze kunststof gemaakt werd, wie de uitvinder ervan was en waarom de hoeken van bake lieten voorwerpen altijd rond zijn. De tentoonstelling Van gebruiks voorwerp tot verzamelobject is tot en met 9 februari te bekijken in de Goederenbeurszaal van de Beurs van Berlage, Damrak 243 in Amsterdam. De tentoonstelling is elke dag - met uitzondering van Nieuwjaarsdag - geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Toegang: 12,50 gulden en voor gezinnen 30 gulden. :-4T. -fuïi ?3,1» vD20.»Oil

de Stem | 1996 | | pagina 23