Betogingen Belgrado gaan door Ms de WinterSALE niet. DE STEM I 'Omzet koffieshop 8 ton per maand' Ruzie over duivensportbestuur Gladheid en koude eisen slachtoffers 00 Winterlandschap Kerstmeubelshow BETER MEUBEL Fans Anderlecht eisen vertrek Gilles De Bilde Ondanks demonstratieverbod Roosendaalse politiechef: Paus veroordeelt misstanden vrijdag 27 dec. t/m dinsdag 31 dec. Muskens haalt uit naar 'rijken' Kersttoespraak Beatrix in teken van rouw Steekpartij in woning Graauw Nu 6 weken destem voor 31 gulden IKEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. Rijker wonen kan voor minder. r Winter in Zuidwest-Nederland. Een dun laagje ijs op de kale boomtakken. Het ijle zonlicht, weerspiegeld in een slootje. Het lijkt wel een schilderij. foto de stem/ben steffen LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 136e JAARGANG Groenendaal aan de beurt in veldrit Soestduinen pagina Ambulances misschien niet op tijd pagina Kerstpakket voor scheeps bemanning Van onze redactie buitenland Belgrado - Tegenstanders van de Servische president Milosevic hebben zich gisteren niets aangetrokken van een kersvers de monstratieverbod. Ondanks waarschuwingen van de regering om na de incidenten van dinsdag de betogingen de staken, dromden in Belgrado opnieuw tienduizenden betogers samen. Na afloop van de vreedzame de monstratie sloeg de oproerpolitie gisteravond op de menigte in. Volgens de samenwerkende op positiepartijen raakten bij de charge zeker tien personen ge wond. Drie mensen moesten zwaargewond naar een zieken huis worden overgebracht. De agenten sloegen willekeurig om zich heen, waarbij ook buiten standers rake klappen opliepen, aldus de tegenstanders van Mi losevic. Duizenden zwaarbewapende agenten sloten de binnenstad hermetisch af en dreven de de monstranten naar het voetgan gersgebied bij het Plein van de Republiek. Dat er ondanks het demonstratieverbod 60.000 men sen kwamen opdagen, werd door leiders van de oppositiecoalitie Zajedno (Samen) uitgelegd als een overwinning. Triomf „Vandaag vieren wij een nieuwe triomf over Milosevic, door te to nen dat wij niet bang zijn voor zijn politie," zei Vesna Pesic. Vol gens Zoran Djindjic, een andere oppositieleider, is Milosevic in (ADVERTENTIES) 27 28 december KERSTSHOW bij uw specialist in: kunststof ramen/deuren dakkapellen serre's/veranda's etc. 500 M2 SHOWROOM FABRIEK SCHERPDEEL 28 ROOSENDAAL TEL. 0165-55 76 81 OPENINGSTIJDEN: MA.-VRIJ.: 11 00-17.00 UUR ZATERDAG: 10.00-17.00 UUR. RUIME PARKEERGELEGENHEID het nauw gedreven. „Wij weten niet hoe lang hij het kan uitzin gen, maar wij zullen het altijd nog minstens een dag langer vol houden dan hij," zei Djindjic. Dode Volgens oppositieleider Drasko vic heeft een legereenheid in Ser- vië's tweede stad Nis openlijk steun betuigd aan de oppositie. Als dat waar is, zou het kunnen betekenen dat de steun van het leger aan Milosevic afbrokkelt. Bij ongeregeldheden dinsdag in Belgrado tussen voor- en tegen standers van Milosevic is min stens één dode gevallen. Tijdens de vechtpartijen, waarbij de politie ingreep, zijn in totaal 91 gewonden gevallen. Vier van hen zijn er ernstig aan toe. Een van de zwaargewonden, die door een kogel in het hoofd is getrof fen, verkeert nog in levensgevaar. De oppositie beschuldigt Milose vic ervan, bewust op een confron tatie te hebben aangestuurd, zo dat hij een excuus had om de po litie hardhandig te laten ingrij pen. Verkeer Blijkbaar als reactie op de inci denten van dinsdag verbood het Servische ministerie van Binnen landse Zaken alle betogingen van de oppositie. Voortaan grijpt de politie in bij 'onofficiële bijeen komsten die het verkeer versto ren'. Al ruim een maand demon streert de oppositie dagelijks in het centrum van de Servische hoofdstad. Zij eist dat de rege ring alsnog de overwinning er kent die de oppositie bij de ge meenteraadsverkiezingen van 17 november in veel plaatsen behaalde. OP BUITENLAND-A4: Overheidsgeweld is forse blunder Milosevic WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (21) Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tof 21.00 uur. IKEA informatielijn 0184 - 495 555. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda -j *Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. 1 DAGBLAD VffOR ZUIDWEST-NEDERLAND 1 Van onze verslaggever Brussel - Honderden suppor ters van de Belgische topclub Anderlecht hebben telefo nisch en schriftelijk het ver trek van aanvaller Gilles De Bilde geëist. Willigt het be stuur die eis niet in, dan le veren ze hun seizoenkaart in en zetten ze geen stap meer in het Constant Vanden Stockstadion. De Bilde werd maandag avond, twee dagen nadat hij zijn tegenstander Krist Porte in de wedstrijd tegen Een dracht Aalst met een linkse directe vreselijk had toegeta keld, door de politie opge pakt. De stervoetballer van Anderlecht bracht een nacht in de cel door en werd ver volgens weer vrijgelaten. De Bilde sloeg Porte zo hard dat diens neusbeen en rechter oogkas braken, Robert De Pot, rechterhand van Anderlecht-manager Michel Verschueren, ver klaarde gisteren dat het vrij wel ondenkbaar is dat De Bilde zijn voetballoopbaan in België kan voortzetten. „Een snelle transfer naar het buitenland is de beste oplos sing voor hem. Zowel voor De Bilde als voor Anderlecht zit er waarschijnlijk niets anders op." VERVOLG OP SPORT-BI 8 710311 "000218' VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 2 KATERNEN pe Binnenkrant A2 Sinnenland A3 Buitenland A4 Beurs /Economie A5 Sport 81 B2 Zeeland C1 t/m C3 Gids D1 RTV-programma's D2 Surplus E1 t/m E3 Door Wippel Houben en Henk Boot Roosendaal - De drukstbezochte koffieshops in Roosendaal zetten per maand ongeveer acht ton om. Het grootste deel van de omzet verdwijnt via het illegale geldcircuit naar het buiten land. Dat zegt de Roosendaalse districtschef van de politie J. Cloin na een onderzoek door zijn korps. Voor hem is de uitkomst een re den te meer om te pleiten voor le galisering van verkoop van soft drugs. „Onder de huidige ge- doog-omstandigheden genereer je een illegaal geldcircuit waarin miljoenen omgaan, zonder dat de fiscus daar vat op heeft. Voor zo ver ons bekend wordt steeds va ker in het buitenland witgewas sen, waardoor het geld niet ten goede komt aan het algemeen be lang in ons eigen land," aldus Cloin. Hij wijst erop dat de hasjhandel in West-Brabant de laatste maanden een gewelddadiger ka rakter krijgt. „Doordat de hasj il legaal is en de omzetten niet ge woon op de bank gezet kunnen worden, zie je dat transporten van zowel softdrugs als drugs geld interessant worden voor lie den die via ripdeals en overvallen op handelaren en geldlopers hun eigen territorium proberen af te bakenen. En dat laatste neemt harde vormen aan, waarbij het gebruik van wapens niet wordt geschuwd." Cloin hoopt dat de politiek de ge- weldsaspecten en de financieel- economische schade serieus wil bekijken om de 'huidige schemer- criminaliteit' rond de hasjver- koop op te heffen. „Je kunt Chi rac wel op zijn wenken willen be dienen door een restrictief ver koopbeleid, maar de vraag naar softdrugs blijft, ook al beperk je het aanbod. Ik ben voorstander van een gereguleerde verkoop, waardoor ook de gezondheidsas pecten gewaarborgd worden en de zaak uit de criminele sfeer kan worden gehaald. De Roosendaalse politiechef zegt zich absoluut niet aan zijn con trolerende en handhavende taken te willen onttrekken. „Sterker, onze politiemensen werken kei hard aan controle op export, aan overlastsituaties rond koffie shops en aan het ontmantelen van kwekerijen. Met succes. Juist daardoor blijft er nog iets over eind van wat de politiek op dit moment aan beleid voorstaat." De Roosendaalse dienders obser veerden het afgelopen jaar de zes gedoog-shops in de stad. „Om een indruk te krijgen van de toeloop, de leeftijd van de bezoekers, de herkomst, de overlast en de om zet," aldus Cloin. Op drukke tijden worden de kof fieshops door gemiddeld zestig klanten bezocht. Onder hen veel jonge drugstoeristen uit België, Frankrijk en Duitsland. Cloin rekent voor dat 1 gram hasj ongeveer 15 gulden doet. Voor ei gen gebruik mag iemand maxi maal 5 gram op zak hebben. „Laat ons nu eens uitgaan van gemiddeld 200 bezoekers per dag die 5 gram hasj kopen, al wil het ook wel eens een pond zijn. Dan kom je in Roosendaal per maand toch al gauw op een omzet per koffieshop van 7,5 ton," aldus Cloin. Winkelcentrum leineuzen. nabij de Honte pi 5-617598 I Postcode: Plaats: I Telefoon nr.: Parallellen tussen Madonna en Evita Directie van Vie d'Or toch voor rechter pagina Nederlander is gek op de glasbak pagina Vorst regeert De luchtdruk was gisteren extreem hoog. Op de nade ring van een storing krijgen we weer een snelle daling. Vandaag veel bewolking en kans op wat sneeuw. Rome - Paus Johannes Paulus II «eeft woensdag tijdens zijn tradi tionele kersttoespraak opnieuw tie misstanden in de wereld ver oordeeld. Vanaf het balkon van tie basiliek van Sint Pieter in Va ticaanstad sprak hij in het bij zonder zijn bezorgdheid uit over tie situatie in Centraal-Afrika en tie onverschilligeheid van de in ternationale gemeenschap. Na 7-ijn kerstboodschap sprak hij in M talen een kerstwens uit. Zowel in onze woonmeubel- als slaapkamerspeciaal zaak profiteert u nü nog van de huidige, lagere 1996-prijzen. Bespaar uzelf dus honderden guldens tii kom naar onze gezellige Kerstmeubelshow in Baarle-Nassau. Dagelijks van 9.30 tot 17.30 uur. De za/hïgsPe Belg voor héél Nederland Tumhoutseweg 5, Baarle-Nassau. Tel.: 013 - 5078868 Van onze correspondent Schoondijke/Tholen - De fusie tussen de zaterdag en zondagvliegers in de Zeeuwse duivensport is een gedwongen huwelijk. Nog voor de start op 1 janua ri zijn er problemen over de samenstelling van het bestuur. Daarin zitten, zo stellen zondagvliegers uit Walche ren en West-Zeeuws-Vlaanderen, te weinig zondag vliegers op een prominente plek. Bovendien is het eerste officiële bestuur van de afdeling Zeeland van het NPO niet gekozen, terwijl een gekozen bestuur wel was toegezegd. De boze zondagvliegers eisen nu een buitengewone algemene ledenvergadering, op 3 januari. Om hen al een beetje tegemoet te komen zijn inmid dels wel twee voormalige zondagvliegers gevraagd om lid van het dagelijks bestuur te worden. De protesterende leden, onder leiding van Louis van der Leije, secretaris van Eerste de Beste uit Schoondijke en provinciaal concours-penning meester, vinden dat onvoldoende. VERVOLG OP ZEELAND - C2 Geen zicht op doorbraak gijzeling Lima pagina pagina Bergen op Zoom - 'Genadeloze' privatisering van bezit en 'schaamteloos' gedrag van de rij ken en machtigen in de samenle ving zorgen ervoor dat de vredes wens van de kerst bitter klinkt voor groeiende massa's armen. Bisschop Muskens van Breda heeft met deze woorden, uitge sproken tijdens de kerstnacht in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom, uitgehaald naar de 'weini ge machtige lieden' die 'het grootkapitaal in handen hebben'. „Er zijn nog steeds machtige lie den onder ons die denken dat economische groei vanzelf tot herverdeling en opheffing van de armoede zal leiden. Althans 'in de verre toekomst', zeggen ze er schaamteloos bij," aldus Mus kens. OP BINNENLAND-A3: Muskens laakt dictatuur van de markt STEM-COMMENTAAR OP - M Den Haag - Koningin Beatrix heeft haar kersttoespraak op eer ste kerstdag in het teken van rouwverwerking geplaatst. Vol gens de vorstin schrijnt de pijn juist in deze periode voor mensen die door de dood van hun dierba ren zijn gescheiden. Beatrix ver wees indirect naar de grote onge vallen in Nederland het afgelo pen jaar, waaronder twee grote vliegrampen en vijf busongeluk ken, waarbij samen tientallen do den vielen. ZIE BINNENLAND - A3 j, 7j}HdagB Ope# Van onze verslaggever Graauw - Een woordenwisseling in een woning aan de Jacin- tastraat in Graauw is maandag avond laat beslecht met messte ken. Een 42-jarige man uit Graauw raakte daardoor gewond aan hoofd en rug. Het slachtoffer kon de woning ontvluchten en de politie waar schuwen. Die heeft inmiddels één arrestatie verricht, een tweede verdachte is nog voortvluchtig. De 42-jarige man had in de loop van de avond onenigheid gekre gen met een 45-jarige huisgenote en haar 18-jarige zoon. Inzet van het conflict was geld. Volgens de politie greep zowel moeder als zoon plotseling naar een mes. Zij staken op het slacht offer in. De man wist daarna te ontkomen. Hij kon na een zie kenhuisbehandeling naar huis. Op het moment dat de politie bij de woning arriveerde, is de zoon ter plekke aangehouden. Hij zit vast. De moeder is vertrokken met onbekende bestemming. Naam: Adres: (ADVERTENTIE) Breda - Een combinatie van grote drukte, gladheid en de laag staande zon heeft de afgelopen dagen tot veel botsingen op de wegen geleid. Daarbij vielen diverse doden. Op de A7 tussen Purmerend en Wijde Wormer kwam dinsdag een 28-jarige man uit Heerhugo- waard man om het leven toen zijn auto slipte en tegen een boom botste. Op de A27 (Utrecht-Al- mere) sloeg een auto na een slip partij over de kop. De bestuurster overleed. Ook op de N204 (Schoonhoven-Woerden) stierf een bestuurster na een zware aanrijding. Gisteren vielen op de A9 tussen Akersloot en Alkmaar door een reeks aanrijdingen diverse ge wonden. Door de drukte ontston den elders lange files. Een 24-jarige Alkmaarder zakte eerste kerstnacht op het Noord- Hollands Kanaal door het ijs en stierf. Twee kinderen van 8 en 9 zijn gisteren gered nadat ze op een vijver in Helmond door het ijs zakten. De oudste kon zijn vriendje zwemmend boven water houden tot hulp opdaagde. In het Duitse Göttingen stierf een net geboren baby door de kou in de handen van zijn moeder. De zwerfster had het kind in een kraakpand alleen ter wereld ge bracht en zwierf daarna uren vergeefs met de baby door de stad om een warme plek te vinden. In Noord-Frankrijk zijn drie daklo zen doodgevroren. In Italië is Ve netië met Kerstmis onder water komen te staan. (ADVERTENTIE) De Bilde: geen klap waard AiWSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM UTRECHT —^«1 <s EINDHOVEN/EKKERSRUT HEERLEN SLIEDRECHT r| gw mm i i r i i i i i i i i i i i i Brem In mei-juni ziet het zandgebied van Bra bant - en trouwens van heel Oost-Neder land - geel van de bloeiende brem. In het westen is hij buiten de duinen zeld zaam. In Zeeland alleen op de schaarse zandgronden: de duinen (en daar niet eens overal), Midden-Zuid-Beveland (omgeving Zanddijk) en Zeeuws-Vlaan- deren. Daar alleen in een smalle strook langs de grens tussen Clinge en Zuid- dorpe en ten zuiden van Aardenburg. Tekening: Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN.

de Stem | 1996 | | pagina 1