Waterschap start met dijkverzwaring Verhuisbericht DE STEM Muzikale kerstviering in Groenendijk 'Gekozen bestuur is toegezegd' Groenlinks weigert deelname aan verhoor DAG POLITIE DE STEM ZEELAND Betonblokken tegen dijkhellingen in Eendrachtspolder en Hellegatspolder I Rhythm Blues iii Terneuzen Ongeregeldheden in Sas van Gent Coverduo speelt in 't Lastig Portret Diefstal uit woning Vernieling auto Vernieling winkelruit Snelheidscontrole Te veel gedronken Zondagvlieger Louis van der Leije: RJ. van Aalst ÉtOosterse tapijten Tentoonstelling Eerste de Beste 'Niet besloten praten over ontpoldering' Boete voor sleepboot-kapitein Wielklem bestaat in Terneuzen alleen op papier OPPORT VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 C2 MARKTEN BRUGGE Kerstmarkt - allerlei - Simon Stevin- plein -11.00 tot 18.00 uur - t/m 31 I Van onze verslaggever Philippine - Waterschap De Drie Ambachten treft maatre gelen om de dijken in het be heersgebied van het schap te i verzwaren. Dat is nodig in verband met de nieuwe Wet op de Waterkering. In deze wet is de bepaling opgenomen dat de dijken een superstorm, die eens in de vierduizend jaar kan losbarsten, moeten kun nen weerstaan. i Dijkgraaf W. Gosselaar deed de Terneuzen - De tweede sessie in de themareeks die begin decem ber van start ging in Porgy Bess in Terneuzen, is getiteld 'Rhythm Blues Revue'. Die ses sie is vanavond vanaf 20.00 uur. De basisbezetting van piano, gi taar, bas en slagwerk wordt deze keer aangevuld met de gitaristen Donny Benjaminsz van de Lama- ketta's en Willem Verbuyst (Nose Town Rocket Fuel). Naast beken de Rhythm Blues-nummers brengen zij ook enkele eigen songs ten gehore. De entree is gratis. Voor nieuwe sessies in het ko mendejaar wordt onder meer aan de Beatles, de Stones en soulmu ziek gedacht als thema. Musici die mee willen doen, kunnen zich aanmelden bij Porgy Bess. Sas van Gent - De politie stelt een onderzoek in naar ongere geldheden in de Benelux- straat in Sas van Gent en de directe omgeving van deze straat, gistermorgen. Rond 01.45 uur kwam bij de poli tie de melding binnen van een in- gelagen ruit van een rijdende fri teskraam aan de Beneluxstraat, eigendom van een 26-jarige in woner van Sas van Gent. De mel der zag twee onbekende personen wegrennen. Daarnaast had de politie wat moeite met het wegslepen van een in de buurt aangetroffen per sonenauto naar het bureau in Terneuzen. De eigenaar van de auto probeerde samen met enkele omstanders het wegslepen te ver hinderen. Het lukte de politie toch de auto naar het bureau te brengen. De eigenaar van de au to, een 19-jarige inwoner van Philippine, werd aangehouden voor het belemmeren van ambts handelingen. Hij is na verhoor in de loop van de ochtend heenge zonden. Deze ochtend is boven dien van enkele auto's in de Be neluxstraat de tankdop vernield. Axel - Het onder de naam 'Slice of cake' opererende duo Kees de Koeyer en Karei Butler verzorgt vanavond vanaf 22.30 uur een muziekprogramma in café 't Las tig Portret aan de Markt in Axel. Met twee stemmen en een gitaar brengen ze covers ten gehore van Buddy Holly tot Steppenwolf en van The Eagles tot Them. Dit in het kader van hun 'Unplugged Tour 1996'. De toegang tot het optreden is gratis. Bezorgklachten: Bel lezerscontact, 076-5312312 ma t/m vrij. 8.00- 17.00 uur at 8.00- 12.00 uur Bedactie terneuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769,fax 0115-645742. Redacteuren: Peter Oggel (editiechefl, Peter van den Assem, Frank van Cooten, frank Deij (plv. ed. dief), Rein van der Helm, Harold de Puysseleijr. does: Klokstraat 1,4461 JK tel. 0113-273700,fax 0113-273701. Redacteur: Cees Maas (provincieverslaggever). Hulst: Baudeloo 16,4561 E5 tel 0114-372770, fax 0114-372771. Redacteuren: Gerlach Hochstenbach, Eugene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: 'en Koomen 'el ma t/m vrij. 0115-645751 tel. zondag 0115 -645753 Advertentie-exploitatie Je Stem en ZVK 'erneuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel 0115-645740, fax 0115-645741 Vertegenwoordigers: Martin Boeije, privé 0115-563976, Hens Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: Baudeloo 16,4561 ES tel. 0114-372770. vertegenwoordigers: ™y van den Brande, privé 0114-314570, Warjan Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: rna. t/m vr. 8.30- 17.00 uur plannen deze week tijdens de bij eenkomst van de algemene ver gadering in Philippine uit de doeken naar aanleiding van een vraag van hoofdingeland J. Dees. Die vroeg onder andere hoe ur gent de situatie is. De meest urgente dijkvakken worden volgend jaar en in 1998 als eerste aangepakt. Voor vol gend jaar gaat het om de dijken in de Eendrachtspolder en Helle gatspolder. De hellingen worden voorzien van betonblokken. Volgens Gosselaar hoeft in ieder geval niemand zich zorgen te VERVOLG VAN VOORPAGINA Het 'moetje' tussen de bonden van de zaterdag- en zondagvliegers werd 22 november gesloten. Nog voor het huwelijk officieel, op 1 januari 1997, wordt geconsu meerd, is de bestuurssamenstel ling een heikel punt. In het negenkoppige interim-be stuur zitten vijf afgevaardigden van de zondagvliegers. Maar het driekoppige dagelijks bestuur be staat in eerste aanleg geheel uit le den afkomstig uit de zaterdagvlie gerij. Het gaat om M. Laban (voorzitter), G. van Boven (secre taris) en M. Oudeman (penning meester). De twee alsnog voor het dagelijks bestuur gevraagde voor malige zondagvliegers zijn A. Vas- seur (tweede penningmeester) en P. Provoost (tweede voorzitter). Zij nemen als het aan het interim- bestuur ligt plaats in het op 17 ja nuari te installeren bestuur. Dat dat bestuur er komt zonder dat er een bestuursverkiezing plaats vindt is tegen het 'zere been' van met name een meerderheid van de voormalige kring West (Walche ren en West-Zeeuws-Vlaanderen). Met name Louis van der Leije, se cretaris van Eerste de Beste uit Schoondijke en provinciaal con cours-penningmeester bij de voormalige zondagvliegers, vindt het vervallen van de bestuursver kiezing ontoelaatbaar. „Er is ons tijdens de afsluitende vergadering van de zondagvliegers in Schoon dijke, op 22 november, beloofd dat er een bestuursverkiezing zou ko men. Nu zegt men dat dit tegen de regelgeving bij een fusie is. De le den hebben totaal geen inbreng bij het samenstellen van het be stuur. Kan het nog ondemocrati- scher Er wordt gesteld dat er geen geschikte kandidaten waren. maken. „De dijken voldoen aan de Deltawet. Maar in verband met de Wet op de Waterkering zijn de normen veranderd. De dijken moeten nu zijn berekend op een superstorm die eens in de vierduizend jaar kan plaatsvin den. Om aan deze norm te vol doen gaan we zwaardere beton blokken plaatsen. In overleg met de provincie en het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn we uitgekomen op de meest ur gente dijkvakken die volgend jaar en in 1998 worden aange pakt. Het werk aan de dijken in Maar met R. Ras (Breskens), P. van Bremen ('s-Heer Arendsker- ke), M. de Smet (Sluiskil) en mijn persoontje waren en zijn er kandi daten vanuit de zondagvliegerij." Van der Leije is echt boos over de gang van zaken. „Moeten wij hier uit concluderen dat we ongeschikt zijn of waar wringt de schoen? Is men misschien bang dat de zon dagvliegers te veel inbreng zullen krijgen? Feit is dat we met negen verenigingen bezwaar aantekenen tegen de statuten zoals die nu bij de Kamer van Koophandel liggen. Dat is meer dan tien procent van het ledenbestand van de nieuwe afdeling. Dat betekent dat we het straks als agendapunt op kunnen voeren en dat gaan we zeker doen, temeer daar we nog veel adhesie betuigingen vanuit de provincie hebben gekregen." Marinus La- ban uit Tholen, de voormalige voorzitter van de zaterdagvliegers en nieuwe voorzitter van de gefu seerde afdeling, geeft toe dat de handelswijze de schoonheidsprijs niet verdient. Hij bestrijdt echter dat er sprake is van opzet om de democratische spelregels te om zeilen. „We willen zeker de demo cratie binnen onze afdeling geen geweld aandoen. Het probleem is dat we aan de wettelijke regels ge bonden zijn." de Eendrachts- en Hellegatspol der start rond mei en juni vol gend jaar." Door de nieuwe Wet op de Wa terkering wordt de controle op de kwaliteit van de zeeweringen in Zeeland beter en meer ge structureerd. Er komt een geheel nieuw con trolesysteem. Elke vijf jaar moe ten de waterschappen aan Gede puteerde Staten rapport uitbren gen over de veiligheid van dijken en duinen. GS moeten vervolgens aan de minister rapporteren. De algemene vergadering keurde Volgens Laban had het voortra ject anders moeten zijn. „Er is in derdaad bij de zondagsvliegers een bestuursverkiezing beloofd. Dat bleek nu bij nader inzien niet mogelijk want bij een fusie geldt dat de zittende besturen het be stuur van de gefuseerde club aan moeten wijzen. Dat was tijdens de vergadering van 22 november nog niet bekend, vandaar de verwar ring die is ontstaan. Laban: „Achteraf geef ik toe dat deze manier van handelen de schoonheidsprijs niet verdient, maar we kunnen niet meer terug. De wet verbiedt ons dat. We heb ben om de zondagvliegers tege moet te komen het dagelijks be stuur al tot vijf personen uitge breid en bovendien is onze inten tie toch niet om een groep uit te schakelen. Hopelijk komen we er in gesprekken uit, voor we onze eerste vergadering op 17 januari hebben." Als het aan Van der Leije en zijn bondgenoten ligt is dat nog niet zo zeker want hij vraagt namens de ruim tien procent van de leden op 3 januari een buitengewone alge mene ledenvergadering om uit de impasse te geraken. De leden die hij vertegenwoordigt voelen zich gepakt en vinden dat de democra tie met voeten wordt getreden. ook de begroting 1997 van het waterschap goed. Hoofdingeland C. Verlinde zei wel niet echt ge lukkig te zijn met de bevriezing van de tarieven aan het water schap. Zo wordt de verontreinigings heffing bevroren op 86 gulden per vervuilingseenheid. In voor gaande jaren gingen de tarieven ieder jaar met vijf gulden per eenheid omhoog. Een gemiddeld gezin wordt aangeslagen voor drie vervuilingseenheden. Verlinde vreest dat de inwoners over twee jaar, wanneer de fusie Er was 2500 gulden boete tegen hem geëist. Van der E. was in de stormavond van acht december 1993 kapitein van de sleepboot Michel Gerling, die bij windkracht negen op de Westerschelde hulp probeerde te geven aan de op drift geraakte vrachtvaarder Bertea. Ook de Muller-sleper Multratug-5 was in de buurt van de Bertea. Vol gens de kapitein van de Multra tug-5 lag hij bij de kop van de tussen de drie waterschappen een feit is, ineens worden gecon fronteerd met een forse stijging van de tarieven, „Die enorme sprong is niet te verkopen." Dijkgraaf Gosselaar deelde de mening van Verlinde. „Een ge lijkmatige stijging van de tarie ven is de beste methode. We heb ben toch besloten de tarieven te bevriezen omdat anders de gro tere reserves worden verdeeld over de andere waterschappen. En dat willen we toch voorko men." Bertea toen Van der E. recht op hem af stoof en daardoor de ach- terboeiing beschadigde. Volgens Van der E. was de Multratug-5 door een ongelukkige manoeu vre met de achterkant tegen de voorkant van de Michel Gerling gevaren. De politierechter heeft nu geoor deeld dat Van der E. wel degelijk tegen de Multra-5 is gevaren. Tegen het vonnis is direct hoger beroep aangetekend. dec MUZIEK AARDENBURG Kerstconcert - door Jongerenkoor - rk kerk-19.30 uur DIVERSEN SINT-JANSTEEN Kaarting - 14.00 uur - café De Kroon STOPPELDIJK Bingo -13.30 uur - in 't Gelaag AXEL Kerststallenroute - grensstreek (t/m 6 jan) CLINGE Bieden - Malpertuus -13.30 uur Bingo - KBO - Malpertuus - 13.30 uur SAS VAN GENT Voorleesmiddag - met kerstver haal - openbare bibliotheek -14.00- 15.00 uur WESTDORPE Vrouwengymnastiek - Concordia - 13.30 uur FILMS GOES Grand Theater -14.00 uur Klokken luider van de Notre Dame 19.00 en 21.30 uur Evita HULST Koning van Engeland - 13.45 en 16.15 uur De avonturen van Pinok- kio 13.45, 16.15, 19.30 en 21.15 uur Jingle all the Way 13.45 en 16. 15 uur Klokkenluider van de Notre Dame Sas van Gent - Op kerstavond is ingebroken in een woning aan de J. Hamerlinckstraat in Sas van Gent. Van de bewoon ster is onder andere audio-ap- paratuur gestolen. Hulst - Een geparkeerde auto van een inwoner van Gent is dinsdag beschadigd. De nog geen jaar oude auto stond op het Solmsbolwerk in Hulst. Er zat een diepe kras op het voer tuig. Terneuzen - Van een winkel aan de Westkolkstraat in Ter neuzen werd woensdag rond 7.25 uur een ruit vernield. De politie hield een 19-jarige Belg uit Maarkedal en een 18-jarige Belg uit Ronse aan. Zij verklaarden dat ze met een groep van vijf personen naar Terneuzen waren gekomen, op zoek naar een adres om een joint te roken. Omdat alles was gesloten was de ruit van de ■V"; 13.45,, 16.15 en 19.30 uur Matilda 13.45,16.15,19.30 en 22.00 uur Day light 13.45,16.15,19.30 en 22.00 uur The Hunchback of Notre Dame 19.30 en 22.00 uur Evita 19.30 en 22.00 uur The long Kiss Goodnight 22.00 uur Sleepers 23.00 uur Ransom BRUGGE Kennedy Complex 20.00 en 22.40 uur Evita 14.00,16.00,18.00 en 22.30 Matilda 14.00,16.00,18.00 en 20.00 uur The Hunchback of the Notre Dame 14.00,16.30 en 20.00 uur Jack 14.00, 16.00 en 18.00 uur Jingle all the way 20.00 uur Dragonhead 22.30 uur Mission Impossible 22.30 uur Chain Reaction GENT Decascoop 17.00, 20.00 en 20.30 uue Surviving Picasso 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Evi ta 14.30,17.00 en 20.00 uur Jack 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Day light 14.30,17.00 en 20.oo uur Matilda 14.30 en 17.00 Jingle all the Way 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Fled 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Chain Reaction 20.00 en 22.30 uur Alles moet weg 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Long Kiss Goodnight 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The Hunchback of the Notre Dame 14.30 en 17.00 uur De Klokkenluider van de Notre Dame 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Slee pers 20.00 en 22.30 uur A time to kill 20.00 en 22.30 uur Mission Impossi ble 14.30, 17.00 en 22.30 uur Indepen dence Day winkel aan de Westkolkstraat ingeslagen om binnen te ko men. De andere drie personen wisten te ontkomen. Hun namen zijn echter bekend en voor verder onderzoek wordt het proces verbaal naar België gestuurd. Na verhoor zijn de twee aange houden personen weggestuurd. Terneuzen - Bij een snelheids controle op de Willem de Zwij gerlaan hebben 31 automobi listen een bekeuring gekregen omdat ze de maximumsnelheid van 50 kilometer overschreden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 86. Terneuzen - De politie hield een 53-jarige automobilist uit Rotterdam aan op de Kenne- dylaan. De man trok de aandacht door zijn rijgedrag. Hij bleek te diep in het glaasje te hebben geke ken. De Rotterdammer had een alcoholpromillage van 0,9 in zijn bloed. Een levende kerststal maakte de kerkdienst in Groenendijk voor de verstandelijk gehandicapten, die speciaal waren uitgenodigd, extra aantrekkelijk. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Kloosterzande - Op tweede kerstdag werd er in de parochiekerk van Groe nendijk een speciale kerstviering ge houden. Een dienst die voor iedereen toegankelijk was, maar in het bijzon der was afgestemd op verstandelijk gehandicapte kinderen. Zij waren uit heel Zeeuws-Vlaanderen samen met hun ouders, familie en kennissen naar de St.Martinuskerk gekomen. In deze bomvolle kerk leidde voorganger pastor Kees van 't Geloof de dienst, waarbij hij werd bijgestaan door kinde ren van basisschool Ter Duinen, die een kerstspel opvoerden. Het kinderkoor van meester Van Acker en de Koninklij ke Harmonie St. Cecilia verzorgden de muziek. Alle kinderen en gehandicapten in de kerk hadden een muziekinstru- mentje meegenomen en musiceerden uit bundig mee. De levende kerststal met Maria en Jozef, een echt kindje en levende schapen en een ezel maakten er een sfeervol, aan schouwelijk kerstgebeuren van, waar de hele kerk bij betrokken werd. Het was voor de vijfde achtereenvolgen de keer, dat dit evenement werd gehou den. De eerste twee diensten waren in Biervliet, de volgende drie in Klooster- zand e. Initiatiefnemer Pastoor de Nijs uit Biervliet was er ook deze keer bij om te assisteren. Aan het eind van de dienst was er applaus voor de organisatie en kregen alle kinderen een traktatie mee naar huis. Volgend jaar wordt deze regio-viering gehouden in de kerk van IJzendijke, waar volgens pastor van 't Geloof 'ezels genoeg zijn om er eentje in de kerk te kunnen zetten bij de kerstgroep'. Het kerkbestuur van Kloosterzande zit ech ter wel met een probleem: een formule vinden om ook volgend jaar de mensen naar de kerk te krijgen op tweede kerst dag. (ADVERTENTIE) BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER ANN01859 In de nabije toekomst zet Van Aalst Oosterse tapijten de verkoop door in 't Hofhuifs, Catharinastraat 14 te Breda. Een uniek gebouw uit de 16e eeuw. Aangezien niet de gehele voorraad kan worden verplaatst, hebben wij ais hofleverancier vorstelijke aanbiedingen. PAKISTAN KARACHI 50% NEPAL 40% MODERNE TAPIJTEN 20% tot 60% OVERIGE TAPIJTEN en KELIMS 10% tot 60% Voor iedere koper is er een oosterse verrassing Catharinastraat 10-I4. 4811 XH Breda. Nederland Tel.: 076-521884S. Fax: 076-5200152 Schoondijke - De Schoondijkse postduivenvereniging Eerste de Beste hield de jaarlijkse tentoonstelling in het clubgebouw. De mooiste duif van de gehele expositie was voor P. Cornelis, terwijl L. van der Leije in het bezit bleek van de mooiste doffer. OVERIGE UITSLAGEN Oude doffers onbevlogen: E. de Wever. Bevlogen: L. van der Leije. Oude duiven onbevlogen: P. Cornelis. bevlogen: L. van der Leije. Jonge doffers onbevlogen: W. Tanghe. Bevlogen: E. de Wever. Jonge duiven onbevlogen: P. Cornelis. Onbevlogen: P. Cornelis. Late jonge doffers: W. Tanghe. Late duiven: E. de Wever. Van onze verslaggever Middelburg - Statenlid F. van Kollem van GroenLinks weigert op 9 januari mee te doen aan een besloten verhoor van Zeeuw se Statenleden over het omstreden ontpolderen, het onder wa ter zetten van polders rond de Westerschelde. De adviseurs van de minister, de dijken doorsteken zodat nieuwe Van onze correspondent Middelburg - De politierechter in Middelburg heeft dinsdag de 56-jarige M. van der E. uit Terneuzen veroordeeld tot een boete van 2000 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Commissie Westerschelde, hebben een kleine delegatie van de Staten uitgenodigd op een soort van hoorzitting. Ook andere Statenle den zijn hier niet blij mee. Fractievoorzitter L. van Doorn van het AOV bijvoorbeeld. Hij vindt dat het horen van een kleine delegatie niet kan, alle fracties moeten gehoord kunnen worden. Het beste zou het zijn wanneer de statencommissie Ruimtelijke or dening gehoord zou worden, daar zijn alle politieke stromingen, de voor- en de tegenstanders in ver tegenwoordigd, zo stelt Van Doorn. PvdA-er D. Eveleens steunt die opvatting, hij heeft zelfs aan de Commisaris van de Koningin voorgesteld om de commissie Ruimtelijke ordening af te vaardi gen. Het verzoek is doorgestuurd. Van Doorn noch Eveleens delen de opvatting van Van Kollem dat een bijeenkomst over ontpolderen openbaar moet zijn. Eveleens: „Het is zelfs voor de hand liggend dat die bijeenkomst niet openbaar is. Die commissie is de hele dag in Zeeland en hoort ook allerlei mi lieugroepen en organisaties, nou met zo'n werkwijze is besloten heid voor de hand liggend, vind ik." De Commissie Westerschelde zal alle bestaande onderzoeken en al le rapporten die nog op stapel staan bij de advisering betrekken. Daarna neemt het kabinet een standpunt in over het ontpolde ren. En dat ligt in Zeeland heel gevoe lig. Zoals bekend moet er natuur- herstel komen na het uitdiepen van de vaargeul in de Wester schelde, en het rijk wilde daarvoor natuur ontstaat. Maar na een storm van protest van boeren en andere tegenstanders is het be sluit een jaar verdaagd en is de Commissie Westerschelde inge steld. De grootste natuurbescher mingsorganisatie, het Wereld Na tuur Fonds (WNF), heeft zich on langs ook uitgesproken voor het ontpolderen langs de Wester schelde, maar ook langs andere zeeweringen. Door meer komber- ging wordt de veiligheid vergroot, zo stelt het WNF. Van onze verslaggever Terneuzen - Hij staat welis waar opgenomen in de par- keerverordening van Terneu zen maar wordt in de praktijk nog niet toegepast: de wiel klem. Op papier, zoals deze week bleek uit een gemeentelijke publikatie, wordt een wielklem aangebracht bij foutparkeerders in een aantal stadsgebieden zoals Herengracht, Rosegracht of Markt. In de praktijk is het een papieren maatregel. „Alleen opgenomen in de verordening om het mogelijk te maken, wanneer besloten wordt deze apparatuur te gaan gebrui ken, dit onmiddellijk te kunnen doen. Maar vooralsnog zijn wij niet van plan onze inwoners of toeristen hiermee op te zadelen," klinkt het geruststellend vanuit het gemeentehuis.

de Stem | 1996 | | pagina 17