MEDEDELING Kerstpakketten voor Filipijnse zeelieden Ambulance misschien niet op tijd' Daling van aantal leerlingen in het Oostburgse onderwijs DE STEM Twijfel over inzet van nieuwe dijkgraaf De Drie Ambachten 6Die plataan blijft DE STEM Pleegvader krijgt celstraf voor ontucht 'Kindje wiegen' druk bezocht Huurders kopen graag hun huis 'Afspraken tussen zorgverzekeraar en huisarts nodig' Bent u de" medewerker salaris administratie die acc. kantoor Verhoeff zoekt? Kijk morgen in DESTEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Stichting Lumen Maris Terneuzen bezorgt bemanningen een kerstgevoel Wisseltruc in Hulst en Clinge Adviescommissie waarschuwt: (ADVERTENTIE) In verband met de feestdagen is de afsluittijd voor De Stem gewijzigd. Gelieve advertenties voor de uitgave van don derdag 2 januari uiterlijk maandag 30 december om 17.00 u. aan te leveren. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Van onze correspondente Biervliet - De voor West- Zeeuws-Vlaanderen gehouden regionale kerstdienst voor kinde ren is gisteren in Biervliet druk bezocht. Van heinde en verre kwamen kinderen en ouders naar het 'kindje wiegen' Leden van het jeugdkoor en com municantjes van het afgelopen jaar speelden het kerstverhaal na. Er was ook een echte baby voor de rol van het kindje Jezus. Na afloop was er beschuit met muis jes. Van onze verslaggever Middelburg - De komende tien jaar daalt het leerlingen aantal op het Zwin College in Oostburg licht, van 1052 tot 1029. Op de scholengemeen schappen in Terneuzen en vooral in Hulst gaat het wat dat betreft beter: daar stijgt het aantal. Het Zwin College loopt hiermee in de pas met het stagnerend aantal bewoners van West- Zeeuws-Vlaanderen, al jaren lang loopt de streek leeg. De cijfers en prognoses komen uit een nieuwe regioverkenning van het provinciebestuur. Het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen zal volgens die prog noses groeien van 1378 leerlin gen nu naar 1429 in het jaar 2005. De Rede in Terneuzen groeit van 1167 naar 1317. Terwijl het Reynaert College in Hulst waarschijnlijk groeit van 1619 naar 1752 leerlingen in het jaar 2005. Het provinciebestuur waagt zich niet aan voorspellingen over de gevolgen van deze verwachte ontwikkelingen voor de scholen omdat de onderwijswetgeving en leerlingennormen de komende jaren zeer sterk kunnen veran deren. Terneuzen - De verkoopactie van de woningbouwvereniging Ter neuzen in de wijken Katspolder en Zuidpolder is dit jaar uitge mond in een groot succes. Begin november bleken daar al les bij elkaar honderdtwintig huizen te zijn verkocht. De wo ningbouwvereniging zet de lijr van woningverkoop het komend; jaar voort. Bekend is dat er ooi onder huurders in de wijkei Oude Vaart en Oudelandse Hoevi grote belangstelling is om de ei gen huurwoning van de corpora tie te kopen. Van onze verslaggever Den Haag/Oostburg - Zorg verzekeraars en de verwijzen de huisartsen moeten goed afspraken maken om te voor komen dat Zeeuws-Vlaams patiënten te veel gebruik ma ken van Belgische zorgaan bieders. Zo kan uitholling van de zorgver lening in Zeeuws-Vlaanderer een ongewenste ontwikkeling worden voorkomen. Minister Borst van Volksgezond heid zegt dit naar aanleiding va: Kamervragen van leden Oudker en Middel van de PvdA. Zij vroe gen Borst onder andere of d kwaliteit van de zorg in West Zeeuws-Vlaanderen in gevaa komt als de 24-uurs klinisch zorg in het Oostburgse Antonius ziekenhuis verdwijnt. Om de kwaliteit van de zorg O] het gewenste niveau te houdej doet Borst deze aanbeveling. D minister wijst erop dat het zie kenhuis, maar ook de huisarts al verwijzer, in Zeeuws-Vlaanderei een bijzondere verantwoordelijk heid hebben. „Een gezamenlijk bereidheid in de regio is nodig on de bestaande infrastructuur i) stand te houden." De ministe heeft verantwoordelijk gedepu teerde Kok toegezegd zonodij een rol te spelen om die gezamen lijke afspraken gestalte te geven. Oudkerk en Middel vroegen mi nister Borst ook of ze de aanbeve lingen van de onderzoekscom missie - om het ziekenhuis af t> slanken tot een polikliniek me een hotelfuntie - onderschrijft Borst staat op hoofdlijnen achte: het rapport en heeft geen be zwaar tegen het laten vervallei van de 24-uurs zorg. Het voorste sluit immers aan op de brief vai de minister van 12 juli aan dc Tweede Kamer over kleinere zie kenhuizen. „Voor kleinere ziekenhuizen i: het moeilijk om met de snelle er vaak dure ontwikkelingen in d< medische technologie mee t( gaan. De instandhouding van d( 24-uurs dienstverlening en var kleine, hoog gespecialiseerd; teams is verhoudingsgewij; kwetsbaar in kleine ziekenhui zen. Concentratie van 24-uurs- zorg in Terneuzen, gebonden aar een kwalitatief goede ambulan cehulpverlening, draagt mijns in ziens juist bij aan een verbetering van de kwaliteit van de zorgver lening. (ADVERTENTIE) m ACATURES o Middelburg - De 48-jarige W.J. uit Oostkapelle is dinsdag door de rechtbank in Middelburg, na een eis van drie jaar waarvan een voorwaardelijk, veroordeeld tot dertig maanden cel waar van tien voorwaardelijk. keer gebeurd, maar de jongens spraken over drie keer per week en dat vele jaren achter elkaar. Volgens gedragsdeskundigen is J. iemand die alles rationaliseerde en zelf niet kon begrijpen dat ie mand zijn eigen hoge moraal tot iets dergelijks in staat was. Aan de andere kant lieten de deskun digen de mogelijkheid open dat het een soort wraak van J. was geweest op een eerdere traumati sche ervaring. In 1978 had een van zijn pleegjongens op 14-jari- ge leeftijd zijn dochtertje ge wurgd. Misschien probeerde J. met de ontucht genoegdoening te vinden. Daarnaast moet J. conform de eis deelnemen aan een incest-dader- therapie. De rechtbank achtte J. schuldig aan het plegen van on tucht met zeker vijf van zijn pleegjongens in de periode 1989 tot en met juli van dit jaar. Uit huis geplaatste jongens von den bij J. onderdak. Als onder deel van hun opvoeding vond J. het nodig om de jongens te leren masturberen. Hij leerde hen ook een condoom omdoen. Bij de meeste jongens gebeurde dat als zij circa tien jaar waren en bij en kele pleegkinderen eindigde dat toen ze achttien werden. Volgens J. was dat hooguit twee of drie Lumen Maris (Licht der Zee) biedt de bemanning van een schip uit de Filipijnen een paar kerstcadeaus aan. Een lichtje in de donkere kerstdagen die mijlenver van huis worden doorgebracht, maar ook iets praktisch. Wat te denken van een warme wintermuts foto camile schelstraete De Filipijnse bemanning van het zeeschip Star Grip uit het Noorse Bergen kijkt verrast op als vrijwilligers van de Terneu- zense stichting Lumen Maris (Licht der Zee) dinsdag aan boord komen. Het gezin Peters en binnen vaartschipper J. Bieze bieden de bemanning, al maandenlang ver weg van huis en familie, kerstpakketten aan om ze een hart onder de riem te steken. Door Frank van Cooten De Star Grip lag dinsdag aan de kade bij Hydro Agri in Sluiskil. „Het aanbieden van kerstpakketten is zeer dankbaar werk. De bemanning van zeeschepen leeft immers vaak in grote eenzaamheid," ver telt Bieze. Rond Kerstmis bezoeken vrijwilligers van Lumen Maris diverse zeeschepen in de Terneuzense haven. „We treffen vaak er barmelijke toestanden aan. Vooral Bul gaarse en Russische schepen zijn ware roestbakken waar het leven aan boord vaak geen pretje is," aldus G. Peters. „Zo bezochten we vorig jaar een schip in Gent dat al zeven maanden aan de ketting lag. Er was geen eten en drinken meer en de diesel was op zodat er ook geen verwar ming meer Was. Dat zijn echt verschrik kelijke toestanden. Wij proberen daar iets aan de toen door het aanbieden van kerst pakketten en een luisterend oor te zijn voor de verhalen van de bemanning." De Star Grip noemt Peters een positieve uitzondering. „Een prachtig schip en van alle gemakken voorzien. Daarnaast be staat de bemanning uit alleen Filipijnen die veel voor elkaar overhebben. Vaak be staat de bemanning van zeeschepen uit diverse nationaliteiten die elkaar nauwe lijks kunnen verstaan en elkaar vaak niet begrijpen." Het gezin Peters neemt altijd de kinderen mee. „Veel bemanningsleden hebben kinderen thuis. Ze vinden het daarom vaak leuk als we de kinderen meenemen. Onze kinderen helpen ook mee met het uitdelen van de kerstpakket ten." De inhoud van een kerstpakket varieert van een muts of sjaal tot een muziekcas- sette met kerstliederen en chocolade. Om de waardering van het bezoek niet onder stoelen of banken te steken serveert de bemanning koffie, cola, koekjes en pin da's. Hoe lang de vrijwilligers van Lumen Maris aan boord blijven varieert. Van een half uur tot een hele middag. „Soms wor den we ook uitgenodigd om 's avonds te blijven eten." De Terneuzense stichting Lumen Maris - het apostolaat onder zee varenden - is in de Kanaalzone een be grip. De vrijwilligers van de organisatie bezoeken jaarlijks honderden schepen en leggen aan boord contact met de opvaren den. Een van de doelstellingen van de stichting is het brengen van de boodschap van het evangelie aan zeevarenden. Maar niet ieder gesprek hoeft volgens de stich ting over het geloof te gaan. Waar het ge sprek over gaat bepaalt de opvarende im mers zelf. „Dat wij de zeevarenden bezoe ken betekent voor ons een invulling van het christen zijn," aldus Peters. Zee and Van onze verslaggever Philippine - Enkele leden van de al gemene vergadering van waterschap De Drie Ambachten twijfelen over de volledige inzet van de nieuwe dijk graaf Eversdijk. Hoofdingeland A. van Pagee maakte dat deze week duidelijk tijdens de vergade ring van de algemene vergadering in Philippine. Deze vergadering was de laatste voor huidig dijkgraaf W. Gosse- laar. Hij is de nieuwe dijkgraaf van wa terschap De Zeeuwse Eilanden. Van Pagee voerde namens de algemene vergadering een afscheidswoord. „Of de nieuwe dijkgraaf dezelfde tijd besteedt aan het waterschap als Gosselaar be twijfelen sommige leden van de algeme ne vergadering. Gosselaar was immers altijd aanwezig op het kantoor. Hij kreeg hierdoor een enorme kennis van het wa terschap en dat hebben we altijd ge waardeerd. "Het aantreden van Gosse laar als dijkgraaf van De Drie Ambach ten betekende volgens Van Pagee twee behoorlijke cultuuromslagen voor het waterschap. „Als er vroeger een nieuwe dijkgraaf werd aangesteld, was er hele maal geen sprake van een sollicitatiepro cedure. Toen werd een vooraanstaand landbouwer dijkgraaf en de naam was al in de wandelgangen bekend. Dit beleid is drastisch gewijzigd. Er kwam een op roep met eisen. En de sollicitatie van Go sselaar zat daar ook bij. Wim Gosselaar kwam als beste kandidaat uit de bus en werd dijkgraaf. Dat betekende opnieuw een breuk met het verleden. Vroeger kwam de dijkgraaf alleen op kantoor om de post op te halen. Het werk werd aan de ambtenaren overgelaten. Gosselaar daarentegen was constant aanwezig." Van Pagee liet blijken het besluit van Gosselaar om te vertrekken te betreuren. Met name in deze tijd van fusiebespre kingen tussen de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen. „Maar we gunnen je de verbetering graag," besloot hij zijn toe spraak. VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 Hulst/Clinge - Twee inwoners van Clinge en Hulst zijn maandag middag het slachtoffer geworden van een wisseltruc. Een vrouw uit Hulst raakte daardoor enkele honderden guldens kwijt, een man uit Clinge werd ruim honderd piek armer.In de Reynaertstad werd de Hulsterse op het Godsplein aangesproken door een onbekende vrouw, die haar vroeg om geld te wisselen. Zij voldeed aan dit ver zoek maar na afloop ontdekte ze dat ze enkele honderden guldens kwijt was. Dezelfde truc lukte later die middag ook op de 's Gra venstraat in Clinge. De benadeelden hebben een vrij duidelijk sig nalement van de vrouw doorgegeven aan de politie. Het lijkt te gaan om dezelfde dader. Tot dusver ontbreekt echter elk spoor. Van onze verslaggever Middelburg - De voorgenomen afslanking van het Antonius- ziekenhuis in Oostburg kan negatief uitpakken voor het ambu lancevervoer in heel Zeeuws-Vlaanderen. Dat merkt de commissie Don op in het deze week gepresenteerde eindverslag over de ambulance problemen in Zeeland. De com missie kwam in juli van dit jaar met een tussenrappportage waar in als belangrijkste aanbeveling zat dat er in Zeeland twee ambu lancediensten moeten komen, één noordelijk en één zuidelijk van de Westerschelde. Het onderliggend probleem was dat bij spoedhulp de aanrijtijd van een kwartier soms werd overschreden. Maar pas na dat tussenrapport is besloten de 24-uurs zorg van het Antonius weg te halen en er een polikliniek met hotelfunctie van te maken. Wat voor werkelijke effecten dat zal hebben op het re gionale ambulancevervoer, moet onderzocht worden, stelt de com missie Don. Maar verwacht kan wel worden dat er meer proble men zullen ontstaan omdat van de locatie Antonius verwezen zal worden naar de locatie Terneu zen. De rittijden zullen daardoor toenemen en bij spoedvervoer is de ambulancewagen langer uit het gebied weg. De omvang van het spoedvervoer zal toenemen, verwacht de com missie, maar er zal ook een grote re vraag onstaan naar het zoge heten besteld vervoer. Artsen zullen risicovolle patiënten snel ler doorverwijzen naar het zie kenhuis, juist vanwege de grotere afstanden. De commissie Don adviseert de provincie hier heel goed op te let ten. En op grond van praktijkbevin- den kan vervolgens worden be paald of er bijvoorbeeld een acht ste ambulancewagen, op werkda gen binnen kantooruren, moet worden ingezet, of dat er buiten de kantooruren geen vier maar vijf ambulances definitief paraat moeten zijn. van onwil. En dan kan de wet houder wel stellen dat het een raadsbesluit is, maar hij had ons ook een ander voorstel kunnen doen." Nel Florusse is er nu nog 'een beetje droevig' van. „Maar je moet het ook weer niet te veel dramatiseren. Want ik vind dat er nog best veel groen is in Ter neuzen. Maar het ging op dat mo ment alleen over die ene boom. Die stond er heel mooi, een stukje oud-Terneuzen. Natuur, historie en nieuwbouw hadden best sa men kunnen gaan. Maar ja, we hebben alles geprobeerd, maar het is niet gelukt. Jammer dat zulke waardevolle zaken ver dwijnen. Waar blijft je stad dan?" Toch ziet ze enige lichtpuntjes in de hele plataan-kwestie. „Ik heb het idee dat zaken die de natuur en het milieu betreffen, sinds de 'plataan', zorgvuldiger worden voorbereid. Alsof mensen zijn wakker geschud." Dat een 'vin ger aan de pols' soms loont, be wijst volgens Florusse ook het speeltuintje in het buurtschap Othene, dat in eerste instantie moest wijken voor de bouw van woningen. „Maar na protesten van diverse zijden is het toch be houden gebleven. Zo zie je maar dat actievoeren soms helpt." ZIE OOK ZEELAND - C3: In het nieuws in 1996 Van onze verslaggever Terneuzen - „Oh gossie, die plataan blijft me achtervol gen." GroenLinks-raadslid Nel Florusse uit Terneuzen reageert met een lach als haar wordt gevraagd even terug te blikken, op die roerige mo menten rond de kap van de negentig jaar oude plataan, begin dit jaar. De monumentale boom bij de Walstraat moest in april plaats maken voor nieuwe woningen en parkeerplaatsen in het kader van het stadsvernieuwingsproject Steenen Beer. De ruim elfhon derd handtekeningen die de in al- lerhaast door Florusse en Luciën Calle van De Stelkluut opgerich te actiegroep 'Laat staan die pla taan' ophaalde, mochten niet ba ten. Eind maart besliste de ge meenteraad dat de boom geveld mocht worden. Alleen de fracties van GPV/RPF en GroenLinks stemden tegen. „Het was best een hectische tijd. Maar ook leuk om met zoveel me destanders actie te voeren. De he le bevolking van Terneuzen heeft het gevolgd. Het raadsbesluit was natuurlijk een domper. Ik vind nog steeds dat er best een paar huizen minder gebouwd hadden 'De laatste momenten van de plataan bij de Terneuzense Wal- kunnen worden, om zo de plataan aat- foto camile schelstraete/archief te behouden. Het was een kwestie

de Stem | 1996 | | pagina 15