Gijzelnemers: geen nieuwe vrijlatingen Mogelijk verband sekte en Dutroux Lid Bondsdag eist aftreden Süssmuth Aboriginals winnen geschil over grond 2* KIRSTMG OPIM es voor en mest' Twijfels aan mogelijkheden herstelde Jeltsin Mis in Bethlehem Politie Italië brengt maffia zware slag toe President Fujimori staat voor dilemma Rebellenleider Cerpa is 4bolwangige mythe Israëlische president biedt zijn excuses aan schoten and KORT MMENTAAR Icht mciering AOW >eilijk oplosbaar |ooien granaat tje DESTEM BUITENLAND A5 Crisis in Peru zit muurvast ILAND KORT Definitief geen VN-macht naar Zaïre Cel voor vervalser van tv-reportages Veel slachtoffers door bom in Algiers Britse formatie Boyzone uit elkaar Nieuwe uitbarsting van ebola in Gabon KEUKENSj MBER 1996 A4 ortieve deelnemer aan ie het geschonden bla den, ziet vaak geen an- vallende tweede man een andere manier om én. Bij het afscheid van 'er, die vanwege de IRT- 'ohnstamm zijn vroege- schaamteloos bemoeid olitie. De volksvertegen- Eag zelfs niet bij kooige- /erdiensten niet getwij- voor het bloeden ver- |inm, die zich tijdens de nmer heeft laten horen, ^r gispte, is echter onzin- Dordeiijken gestraft zou- auwelijks gelukt is, komt ^lijke bevoegdheden van Kohnstamms baas, en ^effende functionarissen, lement rumoer en onvre- Ijk. Waar fouten gemaakt ët vrijuit te gaan. Om die probeerd de verantwoor- hij de maximale moge- luitte. Tevergeefs. is, gaat te ver. De Kamer j behoort te doen: onder- •e indruk door zijn eerde- aon, dat hij zich met een ilitieke stilte wilde bevrij- maakt. De consequenties door minister Dijkstal i voor de benoeming als ïptember 1997 korpschef iWiarda naar Den Haag, i bij het korps Haaglan- Jtrechtse politie niet on- jde politie klom hij op tot f-egiokorps Utrecht. Tot |W kan de komende jaren ingschijf jaarlijks aan te Wijging. g voor premieheffing. Nu Iflatie. lit dat in een ontwerp-in- nissie onderschrijft daar- een andere finaniering den in het buitenland is keffen. Oplossingen zijn •ving binnen de Europese :ct Grensoverschrijdende leel aandacht besteed aan len in het buitenland te Idenaren langdurig bege- Cbuitenlandse schuldeisers iragscode schuldregeling, rs accepteerden het voor- dingen verricht in verband It werd gegooid in de wo- «Den Bosch. De man is lid koninklijke Marechaussee, i wensten geen bijzonder- oek. ^an in de woning. De man, ntje die in de woning slie- tpdrachten waar de man bij vervoer van zware cri- l de begeleiders van Appie |tot levenslang veroordeeld een Albert Heijn-filiaal in i twee personeelsleden ge- Ipnd. Appie A. was gevlucht haar naar Nederland bege- roep heeft de politie twaalf Bat vrijdag in het Brabant- Het lijkje werd ontdekt 'dor.k in Heeswijk-Dinther t in een vuilniszak was ge itje van de paar weken oude politie gaan de meeste tips Een aantal van de tips is 'de lus de politie. te veel vee zal net zoals het 1st in de toekomst leiden tot elaatbaar was. Het houden van veel vee kost een boete van 00 gulden, het uitrijden van eer mest dan toegestaan bete nt een straf van 20.000 gulden, irder had de rechtbank in Den osch al de boete van 28.-000 ilden opgelegd, maar de be- okkenen tekenden hoger bf- >ep aan en vroegen uiteindelijk een uitspraak bij de Hoge aad. e bevestiging van de rechterhj- e uitspraak door de Hoge Raad laakt voortaan de weg vrij om iet economisch voordeel bij een (lilieu-overtreding via een hoge oete weer ongedaan te maken. DINSDAG 24 DECEMBER 1996 joskou (afp/rtr) - De Russi- she president Boris Jeltsin is (;rug in het Kremlin. Bijna zeven weken na zijn zware hartoperatie en een half jaar nadat hij uit het openbare le ven was verdwenen, hervatte he president gisteren zijn werkzaamheden. Tegen journalisten zei Jeltsin dat hij zich goed voelt dan dat hij 'ldaar is voor de strijd'. Hij be loofde dat 1997 voor Rusland een beter jaar wordt. Maar politici en waarnemers vragen zich af of de 85-jarige Jeltsin in staat is het hoofd te bieden aan de economi sche en sociale crisis in zijn land. Sinds de hartaanval in juni ver scheen Jeltsin maar enkele malen op televisie. De kijkers kregen dan een kwetsbare hartpatiënt te zien die kennelijk fysiek in het geheel niet tegen zijn zware taak was opgewassen. Sinds de vijfvoudige bypass-ope- ratie van 5 november gaat het evenwel aanmerkelijk beter met de Russische leider. Hij is afge vallen en heeft veel minder moei te met ademhalen dan voor de in greep. Oppositieleider Zioeganov zei echter openlijk dat hij vindt dat Jeltsin geen van de problemen kan oplossen. „Het staatshoofd van dit land moet vijftien uur per dag werken, zonder onderbreking of vrije da gen, en dat kan hij niet," aldus Zioeganov. Hij sloot met zijn kritiek aan op opmerkingen van de voormalige veiligheidschef van Jeltsin, Aleksandr Lebed. Deze riep Jelt sin zondag in een interview op af te treden omdat de president 'een ernstig zieke man is die niet in staat is het land te leiden'. Politiek analist Irina Kobrinska- ja van de Carnegie-stichting in Moskou zei dat het nog niet dui delijk is wat voor rol Jeltsin kan spelen. „Rusland is in staat zonder hem te functioneren, zo is wel geble ken." De 65-jarige president kwam gis terochtend aan in zijn residentie in het Kremlin. De laatste maal dat hij daar voor korte tijd op dook, was 22 augustus. Jeltsin zei gisterochtend zich in het bijzonder te gaan wijden aan de sociale problemen van het land, met name de achterstallige uitbetalingen van pensioenen en salarissen en de hervorming van de strijdkrachten. Hij werkt ook verder aan een po litieke regeling voor de Kaukasi- sche republiek Tsjetsjenië. Het komende jaar wordt daardoor beter voor Rusland, voorspelde Jeltsin. Hij sprak gisteren met de leider van het regeringsteam, Anatoli Tsjoebais. Volgens zijn woord voerder was de president tevre den over de gang van zaken in het Kremlin tijdens zijn afwezigheid. Vandaag ontmoet de president premier Viktor Tsjemomyrdin. Jeltsin was vrijdag op de Russi sche televisie te zien. Hij zag er veel magerder uit dan voor zijn operatie en sprak met ferme en heldere stem. Jeltsin zei dat Rus land een actieve en daadkrachti ge president nodig heeft. De Amerikaanse hartchirurg De- Bakey, die de artsen van Jeltsin adviseerde bij de vijfvoudige by- passoperatie op 5 november, zei dat Jeltsin 'een actief werkend le ven van nog ten minste tien jaar' voor de boeg heeft en dat op dit moment in staat is zeker acht uur per dag te werken. Jeltsin bij zijn het Kremlin. aankomst in FOTO reuter Lima (dpa/afp/efe/rtr) - Het gijzelingsdrama in Peru lijkt ook tijdens de kerstdagen te zullen voorturen. De guerrillastrijders van de Tupac Amaru (MRTA), die in de residentie van de Ja panse ambassadeur in de Peruaanse hoofdstad Lima nog 140 gijzelaars vasthouden, hebben laten weten dat er geen verdere concessies zijn te verwachten. Zondagavond lieten zij 225 men sen vrij. De mensen die nog in handen zijn van de verzetstrijders, zijn bijna allen hooggeplaatse regerings functionarissen of afgevaardig den van het Japanse en Peruaan se bedrijfsleven. De Tupac Amaru-rebellen beschouwen hen als behorende tot de 'harde kern' van het machtsapparaat van pre sident Fujimori, die van Japanse afkomst is. Gevangenis Ook ambassadeurs uit een aantal Aziatische en Latijns-Ameri kaanse landen zijn achtergeble ven, waaronder die van Bolivia en Uruguay, waar leden van de MRTA in de gevangenis zitten. Ook de broer van de president zit nog in het pand. Alle Britten, Duitsers en Amerikanen, onder wie de leider van de antidrugs- eenheid in Peru, werden vrijgela ten. Eén van de gijzelaars las na zijn vrijlating een verklaring voor van Nestor Cerpa, ook bekend als commandant Evaristo, de leider van de groep. Daarin zegt hij dat nieuwe vrijlatingen alleen moge lijk zijn 'als de regering onze ka meraden vrijlaat'. De Tupac Amaru eist dat in totaal 453 ge vangen zittende mensen, onder wie MRTA-leider Victor Polay Campos, op vrije voeten komen. „Als Fujimori kiest voor een mili taire oplossing, zal hij guerrilla strijders vinden die paraat en vastbesloten zijn moedig verzet te bieden ter bescherming van de historische belangen van het volk." De vrijgelaten ambassa deur van Oostenrijk zei dat alle guerrillastrijders een riem om hun middel dragen met 15 kilo gram explosieven. Hij zei zeer onder de indruk te zijn van de discipline onder de bezetters, die hun gijzelaars bovendien goed behandelen. Waarnemers vrezen een verdere verharding van het conflict. „De opstandelingen zien de resteren de mensen écht als hun vijanden, niet als onschuldige gijzelaars. Een MRTA-zegsman in Berlijn zei: „Zij die zijn achtergebleven zijn mensen die hebben deelgeno men aan het staatsterrorisme van president Fujimori of steunen hem daarbij." Volgens de politie hebben de bezetters bij enkele ra men scherpschutters geplaatst, uitgerust met geweren met nachtkijkers. Het gebouw is om singeld door zo'n 900 zwaar be wapende politiemannen. Water De toestand in de residentie ver slechtert met de dag. De autori teiten sloten kort na het begin van de actie water, stroom en te lefoon af om de druk op de gijzel nemers te vergroten. Veel mensen hebben last van diarree. Een vrij gelaten arts vroeg de watertoe voer te herstellen. „Water is es sentieel. Zonder water wordt de toestand heel gevaarlijk." Vanuit het buitenland, vooral uit Japan, wordt sterke druk uitge oefend om geen geweld te gebrui ken, maar om via onderhandelin gen het drama op te lossen. Tokyo lijkt voorstander te zijn van con cessies om de mensen uit de resi dentie vrij te krijgen. Palermo (afp) - De Italiaanse politie heeft één van de gevaar lijkste maffia-clans, die van de Trapani in het noordwesten van Sicilië, opgerold. De politie arresteerde 22 leden van de bende, deelde het Openbaar Ministerie in Palermo gisteren mee. De operatie was te danken aan de onthullingen van een zogenoem de spijtoptant (pentito), een ben delid dat met de politie samen werkt. Hij werd in juli aangehou den. Door zijn aanwijzingen kon de politie de leden van de clan identificeren. De bende van Trapani wordt beschouwd als de gevaarlijkste van de militaire vleugel van Cosa Nostra, de Sici- liaanse maffia. Onder de aangehoudenen is An- tonino Salvo, neef van Ignazio Salvo, een invloedrijk zakenman in Palermo die in 1993 werd ver moord. Antonino Salvo zou de banden hebben onderhouden tus sen de maffia en de Italiaanse christen-democratische partij op Sicilië. Verder zijn er drie zaken lieden en een leraar onder de ar restanten. De overloper, die zelf wordt be schuldigd van talloze moorden, heeft tegenover de politie een plan onthuld om maffia-bazen te bevrijden uit de gevangenis in Palermo. Hij wordt ook genoemd in het dossier rond oud-premier Andreotti. Deze christen-demo craat wordt in Palermo berecht op beschuldiging van betrokken heid bij de maffia. Den Haag (anp) - De Peru aanse president Alberto Fuji mori staat voor een dilemma. De internationale gemeen schap dringt aan op een ge weldloze oplossing van de gijzelingscrisis in Lima om het leven van de gegijzelde diplomaten te redden. Maar dat zou Fujimori's geloof waardigheid als terreurbe strijder ondermijnen. Waarnemers menen dat de pre sident voor de grootste uitda ging van zijn politieke loopbaan staat. El Chinito (het Chineesje), zoals de Peruanen hem liefko zend noemden, stond na zijn ambtsaanvaarding in 1990 voor een schier onmogelijke taak. De brute terreur van de maoïstische guerrillabeweging Lichtend Pad verscheurde het land en ver woestte de economie. Om meer armslag te krijgen tegen de link se terroristen schakelde hij in april 1992 het parlement uit en schortte de constitutionele vrij heden op. Datzelfde jaar werd Lichtend Pad goeddeels uitge schakeld met de arrestatie van haar leider Abimael Guzman. In 1995 herkozen de Peruanen Fujimori. Het staatshoofd kreeg daardoor de ruimte om de nood lijdende economie weer op te krikken. Daarbij steunde hij vooral op Japan, het land waar zijn ouders vandaan kwamen. Tokio heeft bijna een miljard gulden aan leningen toegezegd en Peru laten opnemen in de APEC, het economische samen werkingsverband van landen rond de Stille Oceaan. De gijzeling in de residentie van de Japanse ambassadeur heeft de betrekkingen tussen Lima en Tokio echter onder druk gezet. De Japanse regering klaagde in eerste instantie over 'menings verschillen' over de te volgen aanpak, maar moest zich neer leggen bij de harde lijn van de president. In zijn eerste tv-rede sinds het begin van de crisis sloot Fujimori zaterdag conces sies aan de gijzelnemers uit. Diplomaten in Lima klagen over het gebrek aan communicatie van de regering. Wat zich in het brein van Fujimori afspeelt is voor de meeste Peruanen even goed een oosters mysterie, aldus Fujimori foto epa biograaf Luis Jochamowitz. De lijfspreuk van de president luidt dan ook: 'Eerst handelen, dan uitleggen'. Lima (afp) - Al twaalf jaar zoekt de Peruaanse politie tevergeefs naar Nestor Cerpa Cartolini, de leider van de Tupac Amaru (MRTA). Het succes waarmee hij zijn achtervolgers te slim af is en het feit dat weinig over hem bekend is, maakt hem in Peru tot een mythe. Zijn 'nom-de-guerre' is Commandante Huertas, ge noemd naar een in 1979 doodge schoten stakingsleider. Terrorismebestrijders hadden tot het begin van de actie, afge lopen dinsdag, geen hoge dunk van de 48-jarige Cerpa. Hij zou per ongeluk MRTA-leider zijn. Hij verkreeg het leiderschap im mers niet door eigen toedoen, •naar omdat andere leidersfigu- ren waren gearresteerd. Mis schien dat de autoriteiten hun over Cerpa binnenkort bijstel len. Onder de gijzelaars in de Ja panse residentie bevindt zich ook generaal Maximo Rivera, de directeur van de Peruaanse an- titerrorismebrigade. Cerpa is een opvallende ver schijning met uitstekende kin en bolle wangen. De Peruaanse pers beschreef zijn eerste acties als rebel in 1984 gekscherend als: 'Bolwang speelt voor guer rillero'. Toch is Cerpa samen met de gevangen zittende Victor Polay Campos de oprichter van de gevreesde MRTA. Beiden Cerpa besloten naar ver luidt tot een guerrillabestaan na het gewelddadige opbreken van een fabrieksbezetting in 1979. De politie ontruimde de failliete textielfabirek Cromotex bij Li ma, waarbij vier arbeiders om kwamen. Wegens betrokkenheid bnij de bezetting zat Cerpa tien maanden gevangen. Als guerrillacommandant vocht Cerpo eerst in het noordoosten van het land. Het leger zocht verwoed maar vergeefs naar hem. Zijn onvindbaarheid droeg bij tot allerlei geruchten, onder meer over 'zijn dood tijdens ge vechten'. Cerpa heeft waarschijnlijk in 1995 onder een valse identiteit in Bolivia gewoond. In februari verscheen hij weer in olijfgroen tenue op de tv. Hij zei toen, drie maanden na de arrestatie van de nummer drie van de MRTA, Mi guel Ricon, dat de beweging ac ties zou gaan ondernemen om gevangen kameraden vrij te krijgen. Nestor Cerpa Cartolini foto epa Süssmuth (59) is door de affaire in ernstige verlegenheid geraakt. Hoewel eind vorige week uit een eerste onderzoek niet bleek dat zij fouten heeft gemaakt, moet een eindoordeel nog afgewacht worden. De voorzitter zou met vliegtuigen van de Luftwaffe naar de promotie van haar doch ter in Zwitserland zijn gevlogen, maar sinds 1993 ook veertien keer naar de luchthaven Woens- drecht, meldde de krant Welt am Sonntag. Vanuit Woensdrecht ging het dan per auto naar Zeeland, waar de familie Süssmuth een vakantie huis heeft. De persdienst van de Bondsdag zei dat Süssmuth de regels heeft nageleefd en de vliegtuigen heeft gebruikt om de 'onvermijdelijke dienstafspra- ken, die ook in de korte vakantie- De veeboeren en enkele deel staatregeringen hebben zich fel verzet tegen teruggave van de weidegrond. Het Hooggerechtshof stelde ech ter dat de aboriginals, de oor spronkelijke bewoners van het continent, hun aanspraken van geval tot geval bij het gerecht aanhangig kunnen maken. Het Hooggerechtshof erkende in 1992 voor het eerst dat de abori ginals aanspraak kunnen maken op grond die handen van de staat is. Voordien had inheemse bevol king nauwelijks recht op land. De Australische wet stelde dat het land geen grondeigenaren kende voor de komst van de Eu ropese kolonisten in 1788. Na 1992 zijn tientallen rechtszaken Van onze correspondent Brussel - De Belgische justitie onderzoekt of er een ver band bestaat tussen een sekte en de bende van Mare Du troux. De rijkswacht heeft afgelopen weekeinde documen tatie en huisraad meegenomen uit een woning van de orga nisatie Abrasax. De 'hogepriesteres' van Abra sax, een organisatie die zich zegt bezig te houden met psy chotherapie en magie, ontken de gisteravond op de televisie zender RTBF elke betrokken heid bij de zaak-Dutroux. In de woning van de door Dutroux vermoorde Weinstein was een brief van Abrasax aangetrof fen, waarin deze werd ge vraagd bij te dragen aan een cadeau voor de hogepriesteres. Volgens de rijkswacht is Abra sax een vereniging van satanis- ten en aanhangers van occulte religies en gebruiken. Uit de woning van de leidster van de groepering in Forchies-la-Mar- che bij Charleroi werden ver scheidene attributen meegeno men, waaronder zelfs een koel kast. Daarin bewaart de sekte diepgevroren bloed. De Belgische justitieminister De Clerck weigerde gisteren elk commentaar op de huiszoe king bij Abrasax. De bewinds man was op bezoek in Jumet, waar in de ijzige kou al dagen wordt gezocht naar mogelijke lichamen van kinderen. Gister avond werd het werk stilge legd. Door de ijzel en de moei lijke toegankelijkheid van het terrein is nauwelijks enige vooruitgang geboekt. Vanaf zaterdag hoopt de civie le bescherming verder te kun nen graven. De bedoeling is dan door te gaan tot iets wordt gevonden. Op een speciaal tele foonnummer van de rijkswacht kunnen buurtbewoners tips doorbellen over het mijnter- rein. Rijkswacht, vrijwilligers en le den van de civiele bescherming zijn op zoek naar een onder aardse gang waarin, volgens eerdere verklaringen van Du troux en zijn echtgenote, zich een plek zou bevinden om slachtoffers in op te bergen. Katholieke priesters bidden in de Geboortekerk in Bethlehem. Vanavond vindt er in de kerk de traditionele middernachts-mis plaats. Het aantal toeristen dat de geboorteplaats van Jezus aan doet, is in het jaar dat de bijbelse stad onder toezicht van de Pales- tijnen staat met 11 procent gedaald. Volgens de Palestijnen wor den bezoekers afgeschrikt door de onzekerheid rond het Pales tijns-Israëlische vredesproces en de afgrendeling van de stad door het Israëlische leger. „Pelgrims nemen geen risico. Ze willen geen avontuur,aldus een woordvoerder. In 1996 werd de stad bezocht door 897.000 mensen, vergeleken met 1.010.454 in het voorafgaan de jaar. foto epa Bonn (ap) - Als eerste parlementslid heeft Siegrun Klemmer van de oppositionele SPD het aftreden geëist van Bondsdag voorzitter Rita Süssmuth wegens het onrechtmatig gebruik van regeringsvliegtuigen. Süssmuth zou onder meer op kosten van de staat naar haar vakantiehuis in Zeeland zijn gevlogen. tijd vielen' na te kunnen komen. Rita Süssmuth brengt haar va kantie al meer dan 30 jaar in Ne derland door, aldus de pers dienst. Klemmer zei dat Süssmuth moet aftreden als de beschuldigingen waar blijken te zijn. In de krant Hamburger Morgenpost wees Klemmer er op dat Süssmuth in dat geval ook het belastinggeld moet teruggeven waarvan de vluchten betaald werden. Ook minister van Buitenlandse Zaken Klaus Kinkel heeft een vakantie huis in Zeeland, maar hij liet we ten dat hij daar altijd met de auto heenrijdt. Medio januari begint een com missie van de Bondsdag een uit gebreider onderzoek naar de dienstvluchten van Rita Süss muth. <8— New York - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten geen militaire macht naar Zaïre te sturen om hulp te bieden aan Rwandese vluchtelingen. De beslissing van de raad was een formaliteit. De landen die aan de strijdmacht zou den deelnemen hadden al besloten dat er geen behoefte meer aan was. Ongeveer 940.000 van de 1,2 miljoen vluchtelingen zijn in de afgelopen twee maanden al uit Tanzania en Zaire naar Ruanda teruggekeerd. Koblenz - De televisiejournalist Michael Born (38), producent van zeker zestien vervalste tv-reportages, is gisteren in Koblenz tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij kreeg de straf voor on der andere bedrog, dierenmishandeling, en het aanzetten tot ras senhaat. Twee van zijn medewerkers kregen respectievelijk zeven en twee maanden celstraf. Born produceerde zestien gefingeerde reportages. Hij verkocht deze tussen 1990 en 1995 aan televisie zenders, vooral aan de Luxemburgse zender RTL en de Duitse fir ma Stern-TV. Algiers - Een bomaanslag in het centrum van Algiers heeft giste ren drie personen het leven gekost. Zeventig mensen liepen ver wondingen op. Een zeer krachtige bom explodeerde bij een café. Er ontstond paniek in de omgeving, waar zich rond het lunchuur altijd duizenden mensen bevinden. Ziekenwagens en auto's van de burgerbescherming reden af en aan. Algerijnse regeringstro epen zijn al bijna vijf jaar verwikkeld in een bloedige strijd met islamitische fundamentalisten die het seculiere bewind in Algiers trachten omver te werpen. Bij het politieke geweld zijn meer dan 60.000 doden gevallen. Londen - Boyzone, de Britse topgroep van dit moment, gaat uit een omdat twee van de leden een solo-carrière ambiëren. Dit zei de groep gisteren tegen de Londense krant Daily Star. Boyzone- leden Ronan Keating en Stephen Gately hebben hun afsplitsing van de zanggroep al enige tijd voorbereid. Het uiteengaan zal een harde klap zijn voor de Boyzone-adepten, vooral jonge meisjes. Boyzone zal volgens hun agent toch volgend jaar nog optreden, maar dan zonder Keating en Gately. Genève - Een nieuwe uitbarsting van het ebolavirus in de Afri kaanse staat Gabon heeft tot dusver aan acht mensen het leven gekost, heeft de Wereldgezondheidsorganisatie WHO gisteren be kendgemaakt. Ebola gaat gepaard met hevige inwendige bloedin gen en is zeer besmettelijk. De ziekte kan in vier op de vijf geval len dodelijk aflopen. Jeruzalem (rtr/afp) - De Israëlische president Ezer Weizman heeft maandag zijn verontschuldigingen aangeboden over zijn uitval over 'het verschijnsel homoseksualiteit', dat hij 'vanuit sociaal gezichtspunt abnormaal' noemde. Canberra (ap) - Aboriginals hebben gisteren een grote overwin ning geboekt in een rechtszaak over grondbezit. Rechters van het Australische Hooggerechtshof spraken met vier tegen drie stemmen hun steun uit voor de eis van aboriginals dat ze grond terug kunnen eisen die de staat aan rundvee- een schapenboe- ren heeft verpacht. Het gaat in totaal om 40 procent van het Australische grondgebied. Nadat in het weekeinde een storm van verontwaardiging was ontstaan over Weizman's uit spraken, besloot de president maandag tot een ontmoeting met organisaties van homoseksuelen en lesbiennnes. Na afloop zei zijn woordvoerder dat de president heeft gezegd dat hij spijt heeft van daden of uit spraken die vernederend zijn of die als zodanig uitgelegd kunnen worden. De homo-organisaties toonden zich tevreden met de ex cuses. De president deed zijn gewraakte uitspraak tijdens een toespraak voor studenten. Die applaudis seerden enthousiast. Ronduit vinnig werd Weizman's uitval toen hij met geknepen en hoog stemmetje zei dat homoseksuali teit 'zo in' is geworden. Door 'zo in' op hogere toon te herhalen kreeg hij de lachers onder de tie ners op zijn hand. De grootste Israëlische organisa tie voor de rechten van homo's eiste Weizman's aftreden. „Hij kan niet langer als president fun geren. Een man in zijn positie kan in een democratische staat geen hele gemeenschap buiten de wet zetten." Weizman heeft veel vrouwen in Israël al eerder van zich ver vreemd. Een paar jaar geleden antwoordde hij op de vraag waarom de luchtmacht geen vrouwen als piloot wil: „De beste mannen in de cockpit, de beste vrouwen voor de piloten." aangespannen waarin aborigi nals grond opeisten. Veel van deze zaken werden ech ter opgehouden door de vraag of er ook aanspraak kon worden ge maakt op grond die door de Aus tralische overheid in pacht was uitgegeven. Boeren zeiden voorafgaand aan de rechterlijke uitspraak van gis teren dat ze de conservatieve re gering van premier John Howard zouden vragen de wet te verande ren als ze de zaak voor het Hoog gerechtshof zouden verliezen. Advocaten die de aboriginals vertegenwoordigden zeiden ech ter dat een dergelijke wetswijzi ging zou neerkomen op een over treding van de wet die rassendis criminatie verbiedt. (ADVERTENTIE) Keukenshow van 10.00 -17.00 uur Kunt u niet op 2'kerstdag? Zondag 29/12 zijn J^ijookopen! MNMNS DRUNEN Klijn Keukens, Thomas Edisonweg 4, Bedrijvenpark Groenewoud II, 5151 DJ Drunen.

de Stem | 1996 | | pagina 5