Lotingen universiteit strenger Gij ze geen vrijlat Boetes voor Hans Janmaat en bestuur CD Kleine christelijke partijen houden invloed in Europa W NU EXCLUSIEF r MET AIR MILES NAAR RENÉ FROGER 'Hoge boetes voor te veel vee en mest' Sterretjes Premier Kok ziet mini-top drugs niet zitten Politie wil zwervers 's nachts desnoods in cel kunnen stoppen Presid Rebelle Spanningen in politietop Aruba stijgen Posthume erkenning Romans In eigen voet geschoten KORT DE STEM BINNENLAND Alleen kans met juist vakkenpakket DE STEM COMMENTAAR Vogelzang korpschef Utrecht SER steunt kabinet in financiering AOW Buitenlandse schulden moeilijk oplosbaar Geen aanhoudingen na gooien granaat Twaalf tips over babylijkje DE STEM Crisis in Peru 11 ii i DINSDAG 24 DECEMBER 1996 A4 Amsterdam (anp) - CD-leider Hans Janmaat is gisteren door het gerechtshof in Am sterdam veroordeeld tot een geldboete van 3000 gulden of veertig dagen vervangende hechtenis, wegens het aan zetten tot haat tegen en dis criminatie van buitenlanders. Het bestuur van de Vereni ging Centrumdemocraten moet 5000 gulden betalen. Procureur-generaal mr. A. Kor- vinus eiste twee weken geleden tegen de vereniging 10.000 gul den boete, waarvan de helft voorwaardelijk met een proef- tijd van twee jaar. Tegen Jan maat eiste zij 6000 gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Korvinus maakte er twee weken geleden geen geheim van dat haar eis hoger zou zijn uitge vallen als er al niet zoveel tijd was verstreken. Janmaat deed zijn gewraakte uitlatingen tus sen 1989 en 1991 op radio en tv. Het hof in Den Haag veroordeel de hem en de bestuursleden in 1995, maar sprak hen vrij van een deel van de telastelegging omdat de termen 'minderheden, buitenlanders en vreemdelingen' niet op een bepaald ras terug te voeren zijn. De Hoge Raad vond dat een te beperkte uitleg van de wet en verwees de zaak terug naar het hof in Amsterdam. Dat oordeelde gisteren dat de alge mene termen die Janmaat ge bruikte ook onmiskenbaar dis criminerend zijn, hetgeen duide lijk bleek uit het verband waarin de extreem-rechtse politicus ze gebruikte. Janmaat gaf tijdens de zitting bij het Amsterdamse hof op 12 december duidelijk te kennen de hele situatie onzinnig te vinden. Hij weigerde in het verdachten bankje plaats te nemen en gaf luid en duidelijk blijk van zijn ongenoegen. Volgens hem was de zitting 'een politiek proces'. De raadsman van de CD, mr. A. van Heijningen, stelde dat Janmaat en de CD juist gediscrimineerd worden. Hij beschuldigde de overheid ervan de Gedankenpo- lizist uit te hangen door mensen die anders denken te vervolgen en een politieke partij te crimi naliseren. Het Landelijk Bureau ter be strijding van Rassendiscrimina tie is verheugd over het arrest. Volgens het LBR is het met deze uitspraak in de hand makkelij ker om extreem-rechtse politici in de toekomst te vervolgen. Janmaat foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het lotingssysteem in het hoger onderwijs wordt aangescherpt. Aankomende studenten die niet volledig gekwa lificeerd zijn, mogen niet langer meedoen aan de loting voor studies met een beperkt aantal plaatsen. Daarmee wordt de in- lotingskans van leerlingen met het juiste eindexamenpakket groter. Dat schrijft minister Ritzen (On derwijs) in een brief aan de Tweede Kamer. Nu nog worden jaarlijks enkele honderden stu denten ingeloot met een ontoerei kend eindexamenpakket. Zo komt het voor dat gegadigden in geloot worden voor de studie ge neeskunde terwijl zij geen na tuur- en scheikunde in hun eind examenpakket hebben zitten. Zij moeten weliswaar die vakken alsnog halen, maar weten zich op voorhand verzekerd van een op leidingsplaats. De bewindsman vindt dat 'op principiële gronden niet langer aanvaardbaar'. „Als er wegens gebrek aan beschikbare plaatsen onvermijdelijke keuzen moeten worden gemaakt, dient de keuze zich te beperken tot kandidaten die voldoen aan de ingangseisen van de opleiding", schrijft Rit zen. Ingeloot Daarnaast kunnen studenten die al zijn ingeloot, niet nog eens meedoen aan een loting. Studen ten maken nu nog wel eens ge bruik van die mogelijkheid om zo over te kunnen stappen naar een andere universiteit of hoge school. Ritzen wil deze mogelijk heid bij wet uitsluiten. Met zijn voorstellen - die vanaf het stu diejaar 1999/2000 in werking moeten treden - loopt de minister vooruit op een advies van de commissie-Drenth. Deze com missie onderzoekt in opdracht van Ritzen alternatieven voor het huidige lotingssysteem. Door de overstap van de Noord- Ierse Unionist James Nicholson blijft de fractie Europa der Sta ten (EDS) op sterkte. Daardoor blijven de twee Neder landse fractieleden L. van der Waal en H. Blokland hun gewo ne spreektijd behouden. Ook kunnen zij resoluties of amende menten blijven indienen. Eerder leken zij beknot te worden in hun mogelijkheden, omdat EDS door het vertrek van de Franse Oranjestad (anp) - De span ning tussen het Korps Politie Aruba (KPA) en de politielei ding en Justitie-minister Wat ty Vos neemt steeds verder toe. De bewindsman reageerde niet op een ultimatum van de politie chefs Lucas Rasmijn en Stanley Zaandam om voor vrijdagmiddag 16.30 uur over hun rechtspositie te praten. Zondagmiddag zonden korpschef Rasmijn en zijn waarnemer Zaandam de media documenten waaruit blijkt dat de politietop zich in de steek gelaten voelt. In een toelichting daarop zegt de hoofdcommissaris dat er sinds 6 december geen contact meer is geweest tussen het kabinet-Eman en de politieleiding. Dat is na de dag dat vier Arubaanse ministers terugkeerden na overleg in Den Haag over de uitvoering van de aanbevelingen van de commissie- De Ruiter. In Den Haag hadden de regerin gen van Aruba en Nederland hierover overeenstemming be reikt. Procureur-generaal Jan Zwinkels en de politiechefs Ras mijn en Zaandam zouden ver trekken om schoon schip te ma ken. Uit een eerder uitgelekte brief van advocaat Arie Swaen bleek echter dat de politietop niet van plan is vrijwillig het veld te De slijper van de schaatsenwinkel bij de Jaap Edenbaan in Amsterdam had het druk op de eerste dag van de kerstvakantie. Op tal van natuurijsbanen kon gisteren al geschaatst worden. foto anp Brussel (anp) - De kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF blijven de komende jaren vertegenwoordigd in een officiële fractie in het Europees Parlement (EP). gaulliste Poisson onder de grens van achttien zetels dreigde te zakken. Achttien zetels is het officiële waaraan een EP-fractie met ver- kozenen uit drie lidstaten moet voldoen. In EDS waren euros ceptici uit Nederland, Denemar ken en Frankrijk vertegenwoor digd. Door de komst van de Britse protestant Nicholson, die deel uitmaakte van de Europese Volkspartij (christen-democra ten), bestaat de fractie nu uit vertegenwoordigers uit vier lid staten. Daardoor zakt de 'zetel- grens' tot veertien. Overstap Nicholson maakte gisteren zijn overstap bekend. De Noord-Ier se politicus is in het EP de enige vertegenwoordiger van de Ulster Unionist Party. Namens de protestantse Noord- Ieren heeft in het EP ook nog do minee Ian Paisley zitting. Pais ley is echter leider van de rivali serende Democratie Unionist Party. Hij neemt niet deel aan een officiële fractie en maakt deel uit van de groep niet-inge- schrevenen. In die groep zijn ook alle verte genwoordigers van extreem rechts ondergebracht. Blokland wilde hier echter niet mee geas socieerd worden. Hetzelfde gold voor de EDS- fractievoorzitter, de Britse mul- ti-miljonair sir James Gold smith. Euroscepticus Goldsmith werd in het EP-ver- kozen op de lijst L'Autre Europe van de Franse euroscepticus Philippe de Villiers. De Brit is daarmee officieel een Franse verkozene. Hij werkt momenteel aan de vor ming van de Referendum Party, die de Britten zich na de komen de verkiezingen voor het Lager huis via een volksraadpleging wil laten uitspreken over het EU-lidmaatschap. Een directe associatie van Goldsmith met extreem-rechts zou de kansen van de Referendum Party bij de komende Britse verkiezingen aanzienlijk verkleinen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok heeft voorlopig geen behoefte aan een minitop over drugs van de Beneluxlanden met Duitsland en Frankrijk. Het is nu eerst aan de gezamenlijke vakmi nisters om de grensoverschrij dende drugsproblemen aan te pakken. Zo reageerde Kok gisteren op het pleidooi van de Belgische pre mier Dehaene voor een minitop over drugs. Dehaene denkt dat zo'n top succes kan hebben, zo zei hij zondag op de radio, omdat het klimaat tussen de vijf landen sterk is verbeterd sinds het drugsakkoord tijdens de EU-top in Dublin. Dat akkoord bevat vooral afspraken over meer inter nationale samenwerking tegen de drugshandel. Kok foto de stem/johan van gurp Kok heeft 'veel waardering voor de praktische aanpak van de pro blemen' die Dehaene wil, zo liet hij weten. Maar hij houdt de boot voor een ontmoeting tussen de re geringsleiders voorlopig af. „Een top is niet direct het eerste waar ik aan denk", aldus de premier. Hij verwijst naar de betrokken vakministers. Die moeten na de jaarwisseling het voortouw ne men om de problemen in kaart te brengen. „En dat kan op enigerlei moment best leiden tot een mini top, maar dat zien we later wel." Afgelopen maart nog werd een geplande mini-top afgeblazen vanwege een felle ruzie tussen Nederland en Frankrijk. Ook de WD-fractie noemt het veel te vroeg voor een mini-top. „Laten ambtenaren nu eerst maar eens met elkaar om de tafel gaan zitten voor meer onderling begrip. En waarom kunnen de betrokken ministers daar vervol gens niet gewoon over praten. Ik vind het onzinnig dat tegenwoor dig meteen overal een top over moet worden gehouden", zegt WD-Kamerlid Korthals. D66 en CDA reageren wel en thousiast. Al waarschuwt D66- Kamerlid De Graaf dat zo'n top niet eenzijdig gericht mag zijn op aanpassing van het Nederlands drugsbeleid. CD A-fractieleider Heerma wil zelfs dat Nederland het voortouw neemt voor zo'n top, omdat het vanaf 1 januari voorzitter is van de Europese Unie. De PvdA-woordvoerder was niet bereikbaar voor com mentaar. Het akkoord over de drugsbe strijding tijdens de EU-top wacht nog nadere uitwerking. Dehaene wil onder andere tijdens de mini top Frankrijk bewegen om te stoppen met de controles aan de Belgisch-Franse grens. Die zijn in strijd met het Verdrag van Schengen. Frankrijk handhaaft die controles vanwege het libera le Nederlandse drugsbeleid. Gouda (anp) - De politie Hol lands Midden wil mensen die op straat zwerven en hulp no dig hebben, desnoods tegen hun wil een nacht in een poli tiecel kunnen opsluiten. Het korps pleit voor een betere 24- uurs crisisopvang naar aanlei ding van affaire-Jaddoe. De 37-jarige Gouwenaar Jaddoe werd op 16 februari ziek en onder invloed van drank en medicijnen door twee agenten van de politie in Gouda bij het plaatselijke NS-sta- tion opgepikt. Later heten de twee agenten de man in hulpeloze toe stand achter in Oud Verlaat. Jad doe overleed aan onderkoeling. De twee agenten werden op 17 de cember veroordeeld tot zes maan den cel. De straf werd omgezet in een werkstraf van 240 uur. Het duo is voorwaardelijk ontslag aan gezegd met een proeftijd van een jaar. Met de mogelijkheid om iemand tegen zijn wens maar voor eigen bestwil een nacht in een cel vast te zetten, hoopt de politie in de toe komst situaties die met de Jaddoe- affaire zijn te vergelijken te voor komen. Om dat mogelijk te maken, moeten eerst echter landelijke re gels worden veranderd. „De politie heeft de zorg hulpbe hoevende mensen naar huis, fami lie of hulpverlenende instanties te brengen," zegt een woordvoerder van het korps. „Als de eerste twee wegvallen, hebben we een pro bleem. We kunnen 's nachts niet of moeilijk terecht als we vertellen dat iemand onder invloed is van alcohol of drugs." (ADVERTENTIE) Voor 50 Air Miles en II 47,50 (incl. fl 5,50 reserveringskosten) kunt u op vrijdag 21 en zaterdag 22 maart 1997 naar een concert van René Froger in de Jaar beurshallen te Utrecht. René Froger biedt een spectaculair avond vullend programma samen met zijn Illegal Romeo band, 'The True Juliettes' en 'The Wild Rhythm Dancers'. Uw kans op een spetterend live concert van Nederlands mega-ster René Froger. Be there U kunt bestellen via de sprekende computer van Air Miles (023) 56 99 233. U wordt dan gevraagd uw betaling binnen 10 dagen te hebben overgemaakt per bank, giro of betaalcheque naar Nationale Theater Kassa, Postbus 42, 3155 ZG Maasland, o.v.v. uw Air Miles kaartnummer zie achterzijde van uw Air Miles kaart). Bankrekening 65.96.11.910/Girorekening 64.11.05. Uiterlijk 10 dagen na ontvangst van uw betaling worden de kaarten thuis gestuurd. "Op de aanbieding zijn de Algemene Voorwaarden en specifieke boekingsvoorwaarden van Air Miles van toepassing. Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Boek snel, want op=op!" T h e b, t things in lite are free. \l>- Utrecht (anp) - Buitelin gen, Op het vinkentouw en Erik of het klein insec tenboek. Enkele titels uit het werk van een 'groot schrijver', al mocht je dat volgens Simon Carmiggelt niet hardop zeggen. Godfried Bomans werd gedu rende - en na - zijn leven nooit gewaardeerd door lite raire deskundigen. Deson danks kreeg hij gisteren, 25 jaar en een dag na zijn over lijden, in Utrecht een posthu me erkenning. 'Bomans en de dood - 25 jaar na dato' kreeg de conferentie als naam mee. Gedurende de dag hielden verschillende Bo- mans-deskundigen en -lief hebbers lezingen op uitnodi ging van de speciaal opge richte stichting Utrecht her denkt Bomans. Veel aandacht was er ook voor de eigenaar dige persoonlijkheid die Bo mans was. Bomans' goede vriend en biograaf Michel van der Plas wijdde zich aan de ontrafeling van het mysterie Bomans. De schrijver, die leefde van 1913 tot 1971, hield van practical jokes. Van der Plas: Ik heb me al tijd afgevraagd wat hem als 57-jarige ertoe bracht derge lijke gein uit te halen. Nog al tijd denk ik dat het gebrek aan waardering daaraan ten grondslag ligt. Het is desal niettemin het grootste myste rie rondom deze man." NATRAPPEN mag niet, weet iedere sportieve deelnemer aan het spel. Zelfs niet in de politiek. Maar wie het geschonden bla zoen op geen andere wijze weet te redden, ziet vaak geen an dere uitweg. Staatssecretaris Kohnstamm, de onopvallende tweede man achter minister Dijkstal, wist blijkbaar geen andere manier om aandacht te trekken dan hard natrappen. Bij het afscheid van de Haarlemse hoofdcommissaris Straver, die vanwege de IRT- affaire overgeplaatst wordt, verweet Kohnstamm zijn vroege re collegae in de Kamer dat ze zich schaamteloos bemoeid hadden met het personeelsbeleid bij politie. De volksvertegen woordigers wilden bloed zien en dat mag zelfs niet bij kooige vechten. Dat Straver, aan wiens grote - andere - verdiensten niet getwij feld wordt, op zijn receptie een doekje voor het bloeden ver diende, spreekt vanzelf. Dat Kohnstamm, die zich tijdens de IRT-affaire en de nasleep daarvan nimmer heeft laten horen, daarvoor met grote woorden de Kamer gispte, is echter onzin nig. De Kamer stond erop dat de verantwoordelijken gestraft zou den worden en dat is terecht. Dat dit nauwelijks gelukt is, komt door de zijns inziens te geringe wettelijke bevoegdheden van de minister van Binnenlandse Zaken, Kohnstamms baas, en door de ambtenarenstatus van de betreffende functionarissen. Daarover is binnen en buiten het parlement rumoer en onvre de ontstaan. En ook dat is begrijpelijk. Waar fouten gemaakt zijn, dienen de schuldigen immers niet vrijuit te gaan. Om die reden heeft de Kamer keer op keer geprobeerd de verantwoor delijke minister zo ver te brengen dat hij de maximale moge lijkheden van zijn bevoegdheden uitbuitte. Tevergeefs. Dat dit schaamteloos en bloeddorstig is, gaat te ver. De Kamer heeft niets anders gedaan dan wat zij behoort te doen: onder zoek en controle. Kohnstamm wekt de indruk door zijn eerde re lange zwijgen en zijn nu te hoge toon, dat hij zich met een paukenslag uit een beklemmende politieke stilte wilde bevrij den. Daarmee heeft hij zich belachelijk gemaakt. De consequenties zal hij in de Kamer moeten dragen. Utrecht - Peter Vogelzang is gisteren door minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken voorgedragen voor de benoeming als korpschef van de politieregio Utrecht. De huidige KNVB-directeur volgt in september 1997 korpschef Jan Wiarda op. Op zijn beurt vertrekt Wiarda naar Den Haag, waar hij dezelfde functie gaat vervullen bij het korps Haaglan den. De 51-jarige Vogelzang is bij de Utrechtse politie niet on bekend. Na een lang dienstverband bij de politie klom hij op tot plaatsvervangend korpschef bij het regiokorps Utrecht. Tot 1994 vervulde hij deze functie. Den Haag - De financiering van de AOW kan de komende jaren worden versterkt door de eerste belastingschijf jaarlijks aan te passen aan de gemiddelde contractloonstijging. Op deze manier verbreedt de grondslag voor premieheffing. Nu is de aanpassing gerelateerd aan de inflatie. De pensioencommissie van de SER stelt dat in een ontwerp-in- terimadvies aan het Kabinet. De commissie onderschrijft daar mee de plannen van het Kabinet over een andere finaniering van de AOW. Den Haag - Voor mensen met schulden in het buitenland is nauwelijks een schuldregeling te treffen. Oplossingen zijn vooral moeilijk omdat wet en regelgeving binnen de Europese landen niet op elkaar aansluiten. Dit is de conclusie van het project Grensoverschrijdende Schuldhulpverlening in Heerlen. Gedurende twee jaar is in die plaats veel aandacht besteed aan voorlichting aan burgers om schulden in het buitenland te voorkomen. Tijdens het project zijn zestien schuldenaren langdurig bege leid. Voor hen zijn 86 voorstellen aan buitenlandse schuldeisers gedaan volgens de Nederlandse Gedragscode schuldregeling. Slechts twee buitenlandse schuldeisers accepteerden het voor stel. Den Bosch - Er zijn nog geen aanhoudingen verricht in verband met de handgranaat die vrijdagnacht werd gegooid in de wo ning van een 36-jarige inwoner van Den Bosch. De man is lid van de anti-terreurbrigade van de Koninklijke Marechaussee. Woordvoerders van justitie en politie wensten geen bijzonder heden te verstrekken over het onderzoek. De bom richtte aanzienlijke schade aan in de woning. De man, zijn echtgenote en hun zesjarige zoontje die in de woning slie pen, bleven ongedeerd. De Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten waar de man werkzaam is, doet onder meer dienst bij vervoer van zware cri minelen. De Bosschenaar was een van de begeleiders van Appie A. Deze man werd vorig jaar april tot levenslang veroordeeld als hoofdverdachte van de overval op een Albert Heijn-filiaal in Oosterbeek in 1990. Daarbij werden twee personeelsleden ge dood én raakte een derde zwaargewond. Appie A. was gevlucht naar Chili en werd door de Bosschenaar naar Nederland bege leid. Heeswijk-Dinther - Een televisie-oproep heeft de politie twaalf tips opgeleverd over een babylijkje dat vrijdag in het Brabant se Heeswijk-Dinther werd gevonden. Het lijkje werd ontdekt door een jongen die aan de Laverdonk in Heeswijk-Dinther fietste. Hij vond een beauty-case die in een vuilniszak was ge stopt. In de beauty-case zat het lijkje van de paar weken oude baby. Volgens een woordvoerder van de politie gaan de meeste tips over de initialen op de beauty-case. Een aantal van de tips is 'de moeite waard om na te trekken', aldus de politie. Den Haag (anp) - Het houden van te veel vee zal net zoals het verspreiden van een teveel aan mest in de toekomst leiden tot hoge boetes. Dat blijkt uit een recente uit spraak door de Hoge Raad, die gisteren bekend is gemaakt. Landbouwbedrijven moeten vol gens het hoogste rechtscollege voortaan het economisch voor deel na milieu-overtredingen af staan. Een veehouderij in het Brabantse Wanroy is dan ook veroordeeld tot 28.000 gulden boete. Het familiebedrijf had zich schuldig gemaakt aan het houden van te veel vee, meer dan de gemeentelijke milieuvergun ning toestond. Daarnaast was er bij inspectie geconstateerd dat er over de eigen landbouwgrond meer mest was uitgereden dan toelaatbaar was. Het houden van te veel vee kost een boete van 8000 gulden, het uitrijden van meer mest dan toegestaan bete kent een straf van 20.000 gulden. Eerder had de rechtbank in Den Bosch al de boete van 28.00" gulden opgelegd, maar de be trokkenen tekenden hoger be roep aan en vroegen uiteindelijk om een uitspraak bij de Hoge Raad. De bevestiging van de rechterlij ke uitspraak door de Hoge Raa" maakt voortaan de weg vrij o"1 het economisch voordeel bijeen milieu-overtreding via een hoge boete weer ongedaan te maken. Moskou (afp/rtr) - De Rus ghe president Boris Jeltsin terug in het Kremlin. Bij zeven weken na zijn zw; hartoperatie en een half jé nadat hij uit het openbare ven was verdwenen, herva de president gisteren werkzaamheden. Tegen journalisten zei Jeltsin i hij zich goed voelt dan dat •Jdaar is voor de strijd'. Hij loofde dat 1997 voor Rusland i beter jaar wordt. Maar politici waarnemers vragen zich af of 65-jarige Jeltsin in staat is hoofd te bieden aan de econoi sche en sociale crisis in zijn la. Sinds de hartaanval in juni v scheen Jeltsin maar enkele ma op televisie. De kijkers kre; dan een kwetsbare hartpatiën Lima (dpa/afp/efe/rtr) - tijdens de kerstdagen te z van de Tupac Amaru (MR panse ambassadeur in de gijzelaars vasthouden, he" concessies zijn te verwach Zondagavond lieten zij 225 sen vrij. De mensen die nog in handen van de verzetstrijders, zijn allen hooggeplaatse rege~ functionarissen of afgevaar den van het Japanse en Peru se bedrijfsleven. De T Amaru-rebellen beschouwen als behorende tot de 'harde van het machtsapparaat van sident Fujimori, die van Jap afkomst is. Gevangenis Ook ambassadeurs uit een a Aziatische en Latijns- kaanse landen zijn achterg ven, waaronder die van Bo en Uruguay, waar leden v~ MRTA in de gevangenis zi Ook de broer van de preside nog in het pand. Alle Bri Duitsers en Amerikanen, o wie de leider van de antid eenheid in Peru, werden vrij ten. Eén van de gijzelaars las n* vrijlating een verklaring voo~ Nestor Cerpa, ook beken commandant Evaristo, de 1 van de groep. Daarin zegt hi nieuwe vrijlatingen alleen lijk zijn 'als de regering onz meraden vrijlaat'. De Amaru eist dat in totaal 45 vangen zittende mensen, wie MRTA-leider Victor Campos, op vrije voeten ko „Als Fujimori kiest voor een taire oplossing, zal hij gue~ strijders vinden die para vastbesloten zijn moedig te bieden ter bescherming v historische belangen van volk." De vrijgelaten amb Den Haag (anp) - De aanse president Albert" mori staat voor een dil De internationale ge schap dringt aan op e welcüoze oplossing v gijzelingscrisis in L; het leven van de geg diplomaten te redden, dat zou Fujimori's g waardigheid als te" strijder ondermijnen. Waarnemers menen dat sident voor de grootste ging van zijn politieke lo staat. El Chinito (het C' zoals de Peruanen hem zend noemden, stond ambtsaanvaarding in 19 een schier onmogelijke t Lima (afp) - Al twa zoekt de Peruaanse tevergeefs naar Nestor Cartolini, de leider Tupac Amaru (MRTA). Het succes waarmee achtervolgers te slim af i feit dat weinig over hem is, maakt hem in Peru mythe. Zijn 'nom-de-gu Commandante Huerta noemd naar een in 1979 schoten stakingsleider. Terrorismebestrijders tot het begin van de acti lopen dinsdag, geen ho van de 48-jarige Cerpa. per ongeluk MRTA-lei Hij verkreeg het leidersc mers niet door eigen t maar omdat andere leid ren waren gearresteer

de Stem | 1996 | | pagina 4