Een kerstsprookje in Santa Cruz erst-bijlage HomePlan bouwt huizen voor vergeten mensen in mega-steden de stem ken en in bedelen. De kerk biedt weieens soe laas: een bord soep, een paar tortilla's met boven en vooral een soort psychische be scherming. Wie zal haar lastigvallen als zij slaapt tegen de muur van een kerk? Bruine hoopjes vervuilde sneeuw worden door de kinderen gebruikt als reservoir voor ijshal len. Zij gooien naar elkaar en houden zich spelend warm. Soms lijkt het wel of de wijk steeds meer kinderen krijgt. Waarom worden ze juist hier geboren, vraagt Maria zich af. Ze heeft zelf drie zoons op de wereld gezet. Juan overleed op zijn vierde aan longontste king. Manuel en Ramon Luis zijn naar de kust vertrokken. Misschien werken ze. Mis schien zijn ze getrouwd. Maria weet niets, hoort niets en bidt. Waar de vaders van haar zoons zijn, wil ze niet eens meer weten. Kin deren zijn voortdurend ziek in Santa Cruz. De vervuilde lucht, het slechte eten en de er barmelijk hygiënische omstandigheden vor men de ideale voedingsbodem voor slepende ziekten. Er is wel een eerste hulppost, maar die ligt ver weg en is de helft van de tijd ge sloten. Of de medicijnen zijn op. Maria tilt zichzelf op, trekt de dekens nog eens over zich heen en schuifelt om de spe lende kinderen heen naar een open plek, waar zij zich even wil terugtrekken. De klok ken van de kerk luiden. Ze zal wel weer naar de mis gaan, al was het maar om het iets war mer te krijgen. Wat vreemd, de plastic jerry cans en verrotte planken zijn weggehaald. Op de plaats waar gisteren nog een berg afval lag, staan een paar houten huisjes. Mannen in overall leggen de laatste hand aan een deur. De huisjes zijn blauw en groen en klein maar schoon. Maria wrijft zich in de ogen: hier klopt iets helemaal niet. Ze had gisteren bij de kerk gebeden om een dak, maar geloof de allang niet meer in de barmhartigheid van haar god. Waren er dan nog mensen die wat over hadden voor de daklozen en de verlor enen van de straat? Zou zij Kerstmis in een huis kunnen vieren? Haar eigen bed? Ze liep op de werklieden af. Het huisje dat op de plaats van de vuilnisbelt stond, stond te stra len. Maria trad binnen en vond een bed, een tafel, drie stoelen, water en licht. In een hoek lag een mandje waaruit gesnik opsteeg. Een vondeling? Zou er weer zin aan het leven ge geven kunnen worden? Maria deed de deur dicht en stak een kaars op. Zij wikkelde de baby in een doek en ging op bed liggen. Het zou allemaal goed komen in Santa Cruz de la Solidad. Solidad betekent eenzaamheid. Maar vandaag voelde ze dat er werkelijk ie mand aan haar gedacht had. Vlak voordat ze in slaap viel, bedankte zij nog even het onbe kende. snoepfabrikant Van Melle uit Breda, verze keraar Centraal Beheer en de Bredase in koopcombinatie Euretco. Ook vijf Brabantse woningbouwcorporaties werkten mee, de Ar- bo uit Roosendaal en de grote organisatie op het gebied van kledinginzameling, Kici. „Maar we verwachten meer. Tijdens een bij eenkomst bij de Mexicaanse ambassadeur waren tachtig bedrijven aanwezig. We hopen dat zij allen willen meedoen aan HomePlan," zegt Jeroen Tebbe. De huizen in Mexico zijn gerealiseerd in sa menwerking met Caritas Mexicana. „Die heeft een hele goede reputatie. Het is de grootste maatschappelijke organisatie van Mexico. Bovendien ontplooien ze een breed scala aan activiteiten. Ze doen aan gezond heidszorg, hebben projecten lopen voor alco holverslaafden en aids-patiënten, andere pro jecten voor de ontwikkeling van de vrouw en ze doen aan noodopvang voor daklozen." Tandarts Bij de nu gerealiseerde huisjes is die brede aanpak terug te vinden: de ei bionco-projec- ten. Een tandarts die normaal praktijk houdt in de betere delen van Mexico Stad komt en kele uren per week voor nagenoeg eigen reke ning in een HomePlan-huisje voor de armen werken. In een volgend huisje is opvang voor de kinderen van de alleenstaande moeders, die het voedsel voor hun kroost moeten bijeen zien te sprokkelen. Andere vrouwen maken in een huisje poppen. ,/We hebben geen machines, dus we kunnen geen geld verdienen', klaagden ze eerst. Maar dan zeg ik: mensen vinden handgemaakte poppen juist prachtig," zegt Jan Tebbe. „We hebben het idee om met een soort postorder bedrijf die poppen te exporteren." Op het platteland slapen leerlingen van een door de Rabobank geadopteerde agrarische school in de Homeplan-huisjes. Zij leren op die school moderne landbouwtechnieken, waardoor de oogsten tientallen procenten ho ger uitvallen dan die die hun vaders produce ren. „En daardoor kunnen ze een bestaan vin den op het platteland en trekken ze niet naar de stad," zegt Ronnie Holtslag. De aanpak van Homeplan en Caritas Mexica na bestaat niet uit vrijblijvende weldoenerij. De bewoners van een wijkje moeten zelf de fundamenten aanleggen. Als het even kan, moeten de bewoners een zekere vorm van huur betalen. En niet HomePlan of Caritas bepaalt wie er in de huisjes mogen trekken: de wijkbewoners moeten zelf aanwijzen wiens nood zo nijpend is dat die het eerst dient te worden gelenigd. „Bijvoorbeeld een vrouw met drie kinderen, die een huis kreeg toebe deeld toen haar man na een ruzie was doodge schoten door de politie," vertelt Ronnie Holt slag, die in Mexico de mensen leert om de huisjes in elkaar te zetten. Giften De Mexicanen moeten straks de huisjes zelf gaan produceren - dat is onderdeel van het huiprogramma. Dan moet er wel een stroom op gang zijn gekomen. Daarvoor is geld no dig. HomePlan wil zowel bedrijven als bur gers aanspreken. Van een bedrijf verwacht HomePlan een bijdrage voor vijf huizen ofwel 12.500 gulden. Elke gift van een particulier is welkom; het streven is een maandelijkse bij schrijving van een tientje. Ondanks de vloed van bedelbrieven die de deurmat van bedrijven en burgers overspoelt, is Jan Tebbe optimistisch over de respons. Hij droomt er wel eens van: dat hij vanuit het vliegtuig honderdduizenden HomePlan-da- ken ziet in plaats van de golfplaten van krot ten. „Want," zegt hij, „dit soort dingen werkt alleen als je ze groot aanpakt." Jeroen Tebbe is voorzichtiger: „We moeten dit rustig op bouwen. Eerst de 120 nieuwe huisjes, dan 500 tot 750 in de rest van 1997." HomePlan is gevestigd aan de Konijnenberg 88b, Postbus 6849, 4802 HV Breda. Telefoon: 076-5736736, bankrekening 188953000. Door Mark Blaise Vrouwen als Maria hebben nu eindelijk een eigen dak boven hun hoofd. FOTO RONNIE HOLTSLAG/HOMEPLAN De grote steden in de Derde Wereld oefe nen een enorme zuigkracht uit. Op zoek naar een beter leven trekt de plattelands bevolking erheen. In het gunstigste geval belanden ze in de krottenwijken, maar steeds vaker blijven ze dakloos met alle ellende vandien. De West-Brabantse stichting HomePlan heeft besloten daar wat aan te doen. In Mexico Stad zijn in middels 100 huisjes gebouwd die de al lerarmsten onderdak bieden. Als het aan HomePlan ligt, volgen er in de nabije toe komst nog veel meer. Door Willem Reijn Mexico Stad is een van de groot ste steden ter wereld. In het dal waarin de metropool ligt, wo nen twintig miljoen mensen. Jaarlijks komen er 750.000 bij, een stroom mensen ter grootte van een stad als Amsterdam. Huizen zijn er niet voor die nieuwkomers. In de portieken van gebouwen en kerken liggen families onder een blauw zeil. De sloppenwijken breiden zich uit als een olievlek rond de stad. De vuilnisbelt is het huis van de picadores, die zich verdringen als een vuilniswagen de opbrengst van een rit komt uitbraken. „Je kunt de mensen indelen in rijk, midden klasse en arm," zegt Jeroen Tebbe. „Maar zij maken ook nog eens onderscheid tussen rijke armen, middenklasse armen en arme armen. Wij richten ons juist op die laatste groep: de allerarmsten van de wereld." Wij zijn de mensen van de net opgerichte stichting HomePlan in Breda. HomePlan zet zich in voor de daklozen. Als particuliere or ganisatie wil HomePlan de allerarmsten een dak boven het hoofd bieden. „Een huis is het begin van het leven," zegt Jan Tebbe. Deze initiatiefnemer van HomePlan is in het dage lijks leven directeur van Livingstone in Bre da. Livingstone is gespecialiseerd in de bouw van villa's via het zogeheten houtskeletbouw- systeem, terwijl het bedrijf ook als project ontwikkelaar optreedt. Stilletjes Tebbe heeft in het verleden veel rondgereisd door de Derde Wereld. „En je ziet elke keer weer die sloppenwijken, erger en erger, en dan denk je: wat kan ik daar aan doen?" Stilletjes heeft de stichting anderhalf jaar ge werkt aan het bouwen van de eerste honderd huizen in Mexico. „Voordat we naar buiten gaan, wilden we eerst bewijzen dat we het kunnen," zegt Tebbe. „Kerstmis is een mooie tijd om naar buiten te treden," zegt Jan Tebbe. „Iedereen kent het kerstverhaal van Jozef en Maria, die vergeefs zochten naar een dak boven het hoofd. En dat is precies het verhaal van HomePlan: de aller armsten van deze wereld een dak boven het hoofd bieden." „Het idee voor HomePlan is al dik vier jaar oud," zegt Jan Tebbe. „Elke keer dat ik naar de Derde Wereld reisde, zag ik de sloppenwij ken groeien. Dan wil je daar iets aan doen." Livingstone is gespecialiseerd in houtskelet- systeembouw voor vrijstaande woningen. De aardigheid voor de klant steekt in de relatief lage kosten als gevolg van een hoge standaar disatie, terwijl in de uitvoering toch voldoen de flexibiliteit zit om het huis een eigen ge zicht te geven. Daar moest iets mee te doen zijn, meende Tebbe. „Ik heb een research-team van ons bedrijf op dracht gegeven om voor de daklozen een nieuw product te ontwerpen," vertelt Tebbe. „Dat hebben we samen met TNO aangepakt, terwijl ook deskundigen op het gebied van huisvesting in derde wereld zijn ingescha keld." Het recht op huisvesting is opgenomen in de Hechten van de Mens. Een ruwe, wellicht zelfs conservatieve schatting leert dat er ze ker honderd miljoen mensen geen dak boven het hoofd hebben. Zij zwerven door de straten Het gebeurt bijna nooit, maar deze kerst sneeuwt het in Mexico Stad. Meestal blijven de wolken boven de bergen hangen. Daar zijn de boeren ook wel voorbereid op barre nach ten. In de stad komt het nooit verder dan een hagelbui, die overdag in de zon weer verge ten is. In de wijk Santa Cruz de la Solidad zitten de mensen dicht tegen elkaar aan op de stoep van de kerk. Met oude kranten en fruitkistjes hebben zij een vuur gemaakt. De meesten hebben zich gehuld in kleurrijke dekens. Ma- na heeft lappen om haar voeten gebonden en er met moeite sandalen overheen getrokken. Zij heeft de nacht onder een stuk plastic doorgebracht, zoals zij al jaren doet. Maar zo houd als gisteren was het sinds mensenheu genis niet geweest. Zij heeft zich warm ge dopt, maar de slaap heeft zij niet kunnen vatten. Natuurlijk heeft zij gebeden al heeft het ook al die jaren hiervoor niet geholpen. Zij is nog steeds werkeloos. Vroeger verdien- 06 zij nog wel wat bij, langs de weg, aan de eenzaamheid van vrachtwagenchauffeurs. ®aar zij is nu te lelijk en te dun. Mannen houden van volle vrouwen, niet van schar minkels. Nu zoekt zij haar heil in vuilnisbak- In een van de huisjes komt de tandarts wekelijks langs om de allerarmsten te helpenVeel inwoners van Mexico Stad brengen de nacht door onder stukken plastic. Een thuis voor de allerarmsten van de steeds verder uitdijende mega-steden. Elke dag begint met de vraag waar ze de nacht weer moeten doorbrengen. „Een huis is meer dan alleen een dak boven je hoofd," zegt Ronnie Holtslag, een Zuid-Afrikaan die opge groeid is met de beelden van de sloppenwij ken van Johannesburg. „Een huis is ook een basis voor een gezin. Het is een rustpunt, een zekerheid dat je aan het eind van de dag er gens naar toe kunt. Als een gezin eenmaal een dak boven het hoofd heeft, gaan kinderen weer naar school, gaan weer leren, gaan weer bouwen aan de toekomst." De problemen in de grote wereldsteden groeien. Binnen enkele jaren wonen er meer mensen in de stad dan op het platteland. De stad, waar de rijkdom van een land zich stapelt, waar de rijken schaamteloos hun for tuin tentoonstellen met Mercedessen, bont jassen, met diamanten belegde ringen, met luxueuze kantoren achter arrogante spiegel- gevels, die stad trekt. De berooide boeren van het platteland hopen er geld en geluk te vin den. De rijken hebben hun kindermeisjes, poetsvrouwen, tuinmannen en chauffeurs no dig. Dat geluk is slechts voor weinigen weg gelegd, maar velen hopen. En zo groeit een Mexico Stad met 750.000 mensen per jaar. Mensen die met hooguit een plunjezak op de rug naar de stad zijn getrok ken. Wereldsteden groeien naar megasteden van dertig, veertig miljoen mensen. Steden waarvan de helft van de inwoners in krotten wijken leeft - als ze al iets hebben. Het research-team van Livingstone kwam met met een buitengewoon eenvoudige, prak tische oplossing, zo is Breda te zien. Voor in de toonzaal staan de maquettes van fraaie vil la's, met garage zo u wilt. Natuurlijk zijn de herenhuizen op schaal nagebouwd. Achter de coulissen staat het Mexicaanse huis. Op de schaal een op een. De huisjes hebben de maat van een behoorlijke Kip-caravan. Zo is de in richting ook. Er is een piepklein keukentje, met ernaast een stapelbed, afgestemd op de Mexicaanse mens. Een tafeltje met daarbij vier zitplaatsen kan worden omgebouwd tot een twee persoonsbed. Het skelet van het huisje is van hout, afgetimmerd met een soort triplexplaten. De kosten: 2500 gulden per huisje. Livingstone is geen belanghebbende in Ho mePlan. HomePlan is een particuliere organi satie zonder winstoogmerk. De huisjes wor den als bouwpakketten geproduceerd door werkvoorzieningschap Synergon in Winscho ten. Er is een breed bestuur gevormd onder lei ding van Paul Wagtmans, oud-voorzitter van het CDA en meester in het netwerken. Voor zitster Moolhuijsen van de gezinsraad en de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Breda, Hamers, zijn er onder anderen lid van. Er zit geen Tebbe in het bestuur. Wel doet Jeroen Tebbe, zoon van, de algemene zaken in een team met bouwkundige Ronnie Holtslag en cultureel antropoloog Paul de Koning, die afstudeerde op het onderwerp 'Maatschappe lijke acceptatie an low income housing'. Het bedrijfsleven begint warm te lopen voor het initiatief. Voor de eerste honderd huizen hebben bedrijven getekend als de Rabobank, DINSDAG 23 DECEMBER 1996 De familie Seferino Diaz voor hun nieuwe woning. FOTO'S RONNIE HOLTSLAG/HOMEPLAN

de Stem | 1996 | | pagina 29