4Fietsveer Terneuzen- Hansweert' QUI kerstdag hopend ANBIEDING 30 DEC Werkgelegenheid in Zeeland dit jaar aanzienlijk toegenomen DE STEM Zwarte wintertruffels en zeewier r1 Covra mag hoog radioactief afval opslaan in nieuwbouw Boerencoöperatie CZAV maakt dit jaar 3,8 miljoen winst I I Hydro Agri Sluiskil investeert 20 miljoen Rechtbank behandelt licht misdrijf sneller Vergunning vernietigd voor zandwinning Zaamslagse rondweg Ma Schenk 70 jaar dia 30 jaren Florence 216451 rger gefeliciteerd sdag 25 december rdag 26 december (0)ma Blommaert 65e Verjaardag ETRON GITWASSm J MAANDAG LAND, BELGIE EN DUITSLAND DB STEM ZEELAND C2 Plan van Bureau voor Toerisme Inbreker vlucht zonder buit Gevolgen voor toltunnel bij eventuele ramp bij Dow bekeken Illegaal vuurwerk onderschept Hoge Raad bevestigt boete voor Dow Chemical R 1996 de Back in Terneuzen. aar in Raamsdonksveer.- ongen in Standdaarbuiten. rtsmit in Zevenbergen, e Vliegher in Koewacht. ubbeling in Steenbergen. X 90 Corry, Lia, Ronald, Louis, Andrea, Gerald, Marian, Arjan. el, Melinda,Wesley, Mijke, Bouke gen. 'aar. rd met RDAG Over ons genoeg gezeurd het is echt nu jou beurt. Want je kent hem wel, deze vrijgezel. Die met zijn ze al verloren heeft,z'n wilde haren. H.G. Pa Ma Frank Jenny Davey Kelly Nu zelf een keer in de krant. H.G. met je JRFRKTJHLCG-JSNIT Na de feestdagen hoefje geen vrije dagen meer aan te vragen. Dan is het gedaan met vroeg opstaan. 26 Jaar gaf jij jezelf prijs voor VERPALEN en de NIJS. Bedankt voor de goede zorgen. Kees en Marga. 30-12-1996, m 9*" t°l^e IeJ endaal gesloten. DINSDAG 24 DECEMBER 1996 Van onze verslaggever Goes - De werkgelegenheid in Zee land is het afgelopen jaar belangrijk gestegen en de verwachtingen zijn dat er ook komend jaar meer werk zame mensen bijkomen. De werkgelegenheid is met 2,3 procent gestegen, dat betekent dat 3500 mensen extra, bovenop het aantal van 1995, een baan vonden. Vooral het aantal uitzendkrachten is ex plosief gestegen, met maar liefst 25 pro cent. Een bron van zorg blijft echter de zware industrie, waar honderden banen op de tocht staan. Dat blijkt uit het jaarlijkse werkgelegen- heidsonderzoek van het Ribiz uit Goes, de Regionale Informatiebank Bedrijven en Instellingen Zeeland. In Zeeland bedroeg het aantal werkzame mensen het afgelopen jaar 155.440. De 3500 mensen die in vergelijking met 1995 extra gingen werken, bestonden voor iets meer dan de helft uit vrouwen. Gekeken naar het cijfer van 1995, betekent dit dat er veel meer vrouwen dan gebruikelijk aan de slag gingen. Het aantal in Zeeland gevestigde bedrij ven en instellingen bedroeg op 1 mei van dit jaar 25.402. Ruim de helft is actief in de handel en de horeca, ruim een vijfde is actief in de landbouw en visserij. In de landbouw en de visserij werkten dit jaar bijna 13.000 mensen, terwijl er in de toppers van Zeeland wat dit betreft - de sector handel, hotel en restaurantwe zen - bijna 38.000 mensen werkten, en in de sector overige dienstverlening bijna 40.000 mensen. Die sector is ook de snelst groeiende. Het Ribiz noemt het 'opvallend' dat ook de werkgelegenheid in de toch behoor lijk onder druk staande landbouw is toe genomen. De totale fulltime-werkgele- genheid is gestegen met 1725 personen in 1996. Het aantal parttime-werkers steeg met 1780 arbeidskrachten. De toekomstverwachting is positief, stelt het Ribiz. De informatiebank verwacht dat er tot mei komend jaar nog eens 2850 mensen extra een baan zullen vinden. Dat bete kent een stijging van de werkgelegen heid met 1,8 procent. Door Frank van Cooten Terneuzen - Het Bureau voor Toerisme Zeeland heeft vergevor derde plannen voor een fietsveer tussen Terneuzen en Hans- weert. Begin volgend jaar vindt overleg plaats met Rijkswater staat en met de portefeuillehouders van de gemeenten Terneu zen en Reimerswaal over deze verbinding. Aan de gemeenten wordt ge vraagd een garantiesubsidie af te geven. Ook de Kamer van Koop handel in Terneuzen krijgt deze vraag. Het bureau heeft in Terneuzen al een locatie waar het veer aan komt en vertrekt. Het gaat om de calamiteitensteiger aan de bui tenkant van de sluizen. In Hans- weert zijn drie mogelijkheden voor het veer bij de sluizen. „Be gin volgend jaar praten wp met Rijkswaterstaat over de beste lo catie in Hansweert," aldus (T. van Elsacker van het Bureau voor Toerisme. Ondernemer Van Elsacker deelde gisteren mee dat het bureau al een ondernemer heeft gevonden voor de exploita tie van de verbinding, De naam van deze ondernemer:deed hij gisteren nog niet uit dé doeken. „We moeten nog immers praten met beide gemeenten en de Ka mer van Koophandel «per de ga rantiesubsidie." De gapantiesub- sidie is volgens hem tijdig om de continuïteit van het veèr te waar borgen. „De boot moet altijd op bepaalde tijdstippenvaren. Ook als er of in Terneuzeilpf in Hans- weert geen fietsers op de boot staan te wachten. Dan is het voor de ondernemer belangrijk deze garantiesubsidie aclter de hand te hebben. Hij moet immers kos tendekkend werken. Aan de hand van een logboek er) de kaartjes houdt hij bij hoeve«( fietsers van het veer gebruik maken. Bij vol doende klanten is de garantie subsidie dus niet nodig." Als het aan het Bureau voor Toe risme ligt vaart het veer Terneu- zen-Hansweert al volgend jaar. „De gemeenten hebben enthou siast gereageerd. Nu is het de vraag of ze de garantiesubsidie beschikbaar willen stellen." 'Avontuur op zich' Volgens Van Elsacker zijn de fietsveren belangrijk voor het toeristisch product. „Overal in Nederland zijn fietsroutes uitge zet, maar de combinatie fietsen en varen kom je nog nergens te gen. Tevens worden de aantrek kelijke stukjes van het Zeeuwse platteland met elkaar verbonden. Daarnaast duurt een vaartocht een half- tot anderhalf uur. Dat is een avontuur op zich." Het Bureau voor Toerisme pro beert zoveel mogelijk fietsroutes die bij het water ophouden door middel van een netwerk met el kaar te verbinden. De ms Hector onderhoudt vol gend jaar een verbinding tussen Wemeldinge en Zierikzee. Daar naast gaan waarschijnlijk ook nieuwe veerpontjes voor voet gangers en fietsers van start op de nieuwe trajecten Burghsluis- Colijnsplaat, Bruinisse-St. An- naland en Kortgene-Wolphaarts- dijk. „Samen met de al bestaande veerdiensten Yerseke-Gorishoek, Veere-Kamperland, Sluiskil, Damschevaart en Westerschelde- veren kun je spreken van een aar dig netwerk. Daarom is het ook belangrijk dat het veer Terneu- zen-Hansweert volgend jaar van start kan gaan," aldus Van Elsac ker. Van onze verslaggever Sluiskil - Kunstroestf abrikant Hydro Agri in Sluiskil (HAS) in vesteert komend jaar twintig miljoen gulden in de modernise ring van de ureuiïproductie. Deze ombouw, waarvoor de di rectie inmiddels het licht op groen heeft gezel; neemt naar verwachting ongiveer dertien maanden in beslag Het gaat om modernisering van de ureum-granulatie-eenheid. In Bezorgklachten: Bel lezerscontact, 016-5312312 ma t/m vrij. 8.00- 1700 uur 8.00 - 1200 uur Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32,4>32 CG tel. 0115-645769, fat 0115-645742. Redacteuren: PeterDggel (editiechef), Peter van den Asser), Frank van Cooten, Frank Deij (plv. ed. :hef). Rein van der Helm,Harold de Puysseleijr. Goes: Klokstraat 1,4461 K tel. 0113-273700,fix 0113-273701. Redacteur: Cees Mias (provincieverslagglver). Hulst: Baudeloo 16,4561ES tel. 0114-372770, éx 0114-372771. Redacteuren: Geröch Hochstenbach, Eugene Verstraeth. Sportredactie Zieland: Ton Koomen tel. ma t/m vrij. 0115-645751 tel. zondag 0115-645753 Advertentie-exploitatie Stem en ZVK Terneuzen: Zuidlandstraat 32,1532 CG tel 0115-645740, fax 0115-645741 Vertegenwoordigers: Martin Boeije, privé 0115-563976, Hens Dimmers, ptivé 0115-562354 Hulst: Baudeloo 16,4541 ES tel. 0114-372770. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, privé 0114-314570, Marjan Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur deze installatie moeten over ruim een jaar naast ureumgranules ook samengestelde meststoffen voor de landbouw worden gepro duceerd. Eén van deze samenge stelde stoffen is ureas, kunstmest die vooral is bestemd voor de ex port. Hydro Agri zegt met de pro ductie van ureas mede te voor zien in het toenemende zwavelge- brek binnen de agrarische sector. Dit gebrek is weer gevolg van de dalende zwaveluitstoot van in dustrie en energiebedrijven. Hydro Agri heeft het product in eigen laboratorium ontwikkeld. Ook de ombouw van de installa tie gebeurt volledig in eigen be heer. De kunstmestfabrikant be schouwt de investering als 'een verdere basis voor toekomstige ontwikkelingen en een bijdrage tot de continuïteit van de werk gelegenheid'. Eerder dit jaar mo derniseerde Hydro Agri de 25 jaar oude ammoniakfabriek C. Deze klus vergde een investering van zeventig miljoen gulden. De ze maand zei HAS-directeur J. Duerloo dat de kunstmestindus trie in de komende jaren perspec tief biedt. 'Sluiskil' is één van de twee grote productielocaties bin nen Hydro Agri Europe. Van onze verslaggever Sas van Gent - Een 42-jarige man uit Gent is zondagavond in de kraag gegrepen na een mislukte inbraak in een winkel aan de Kleine Markt in Sas van Gent. De winkelier en zijn vrouw betrap ten de inbreker. De man nam de benen met de kassa. Eenmaal buiten moest hij die echter ach terlaten. Toch slaagden de win kelier en enkele anderen erin de man aan te houden. Het is Kerstmis en we eten onze buiken weer bol. Met kostelijke spij zen en edele dranken. Het feest van het vrolij ke innemen staat voor de deur. 'Ze vullen gans met zalm en zalm met gans,' schreef de Bel gische schrijver Louis Paul Boon in heerlijke ironie. Maar serieus: wat gaan we eten en wat zijn de nieuwe trends in Zeeuws-Vla anderen? Verneem van de zwarte wintertruffel, hapjes zeewier en exclusieve azijnen. Eet maar onbe hoorlijk smakelijk. Door Cees Maas Eet smakelijk. Gerookte zalm gevuld met een mousse van garnalen met een kreeftendressing. Reserveren gewenst. De chef van L'Escaut in Terneuzen gaat deze tover kunst verrichten voor zijn kerst- gasten. Het is de feestelijke ope ning van het vijf gangenmenu. Zalm, garnalen en kreeft. Ge rookt, gemoussed en gedressed. Komt dat proeven. Of: Trio van krabmousse, zalm mousse en coquile-St-Jacque- smousse met fijne kruiden op salade. Beleef dit zoute triootje mee in Het Vlaemsche Duin in Groede. U weet niet wat u eet, mevrouw. Mousse, zegt het woordenboek, is een gerecht op basis van stijf geklopte room of eiwit. Denk niet aan appelmoes. Mousse is moes van adel en appelmoes staat op maar heel weinig me nu's in de Zeeuws-Vlaamse res taurants. Appelmoes is geen feest-eten, vindt bijna iedereen. Maar wild weer wel. Chef Frank D'Hooghe van 't Hemelrijk in Hulst kookt kerst met kwartel en met ree. „Ik kook aards," zegt hij, „maar dat deed ik altijd al wel. Ik weet niet of dat nu een trend is, want ik doe nooit zo snel mee met al die trends. Dat gerecht met kwartel bijvoorbeeld stamt van de oude meester Escoffier, die honderdvijftig jaar geleden ge boren werd. Zo'n gerecht blijft staan. Altijd. Of stoven, ook aards. Ik maak gestoofd konijn, dat zie je niet vaak meer op de menukaarten." Hazenpastei Over het beest konijn weet ik zelf nog een goede. Thuis heb ik het kookboekje van de Belgische schrijver Louis Paul Boon en ik sla het open wanneer ik eens lekker wil lachen of gulzig wil lezen over goed eten. Boon schreef het volgende over broer konijn: 'Je kunt in plaats van hazenpastei ook konijnenpastei maken. Dat gaat op dezelfde manier. Je moet dan wel een ko nijn nemen. Doe je dat namelijk niet, dan zit je weer opgescheept met hazenpastei.' Dat is heel leuk, maar het is ook een boekje met eqn serieuze on dertoon. Mensen en chefs maken eten nodeloos veel te ingewik keld. Eten ook vaak te duur voedsel om groot te willen doen, zonder zich te bekommeren om echte smaak. Dat schreef Boon en het is waar. De kerstdis, zoals die er dit jaar uitziet bij het Terneuzense restaurant Paddock. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Juist in deze tijd moet alles overvloedig en tegen het deca dente aan zijn. Krokodillenvlees en zwanenhals. Alleen dan voe len veel mensen zich feestelijk. En wie de kerstmenu's anno 1996 van de eetpaleizen in Zeeuws-Vlaanderen overziet, bespeurt een heel hoog ganzele- vergehalte. Heel lekker moet dat zijn, zo'n vogellever, maar ik heb het nog niet op. Ik heb medelijden met die ganzen, sinds ik zag op televisie hoe ze die dieren door een trechter het voedsel in de maag stampen om die lever maar lekker vet te krijgen. Allesverpletterend Levende oesters, die eet ik wel op wanneer ik maar de kans krijg. Daar heb ik dan even geen medelijden mee. Bij mij gaat het eten voor de moraal, maar alleen bij oesters. Omdat die zo alles verpletterend lekker zijn. Maar Kerstmis. Kossemisse. Het oeroude feest van het terugke rend licht. Dat wonder moeten we vieren door ons te voeden. Met gewone, maar liefst met ex travagante varianten. De menu kaarten moeter er duur, soms Frans, uitzien. De Zeeuws-Vlaamse restaura teurs kopen hun producten dóórgaans bij de groothandel ISPC in Gent. In Breda staat ook een ISPC, maar dat is langer rei zen,. plus dat veel Zeeuws- Vlaamse chefs vinden dat veel producten van Gent nèt dat tik keltje Belgische kwaliteit meer hebben dan wat er op dat gebied in Breda te koop is. De vestiging in Gent is dus een goede graadmeter voor culinaire trends in Zeeuws-Vlaanderen. En jawel, dat klopt. Een vrien delijke mevrouw vertelt me over dè vier grote hits van Kerstmis 1996. De zwarte wintertruffel is zeer in trek dit jaar. Ook al omdat de prijs van deze beste paddestoel ter wereld is gedaald van 35.000 BF naar 16.000 BF per kilo. Ex clusieve azijnen van verse vruchtensappen en met een ei gen controlemerk, een 'appela- tion origine controlé', daar is heel veel vraag naar. Stevig in de lift zit ook het zeewier, hèt voedsel van de volgende eeuw, vers, en in poedervorm als smaakversterker en de twee nieuwe soorten wilde padde stoelen, de pompom en de pied de mouton blue. Spoom Wat opvalt in de Zeeuws- Vlaamse menukaarten is dat de spoom weer terug lijkt te zijn in de menu's. Spreek het uit als spoem met een beetje lange oe. Die belachelijke ijsbal die je tussen de gangen door in je maag moet ploffen. Meestal is het ijs met champagne, het kreng is ontwikkeld om sjiek te doen en om je wat lucht te geven tussen het eten door, maar doet juist het tegenovergestelde. Spoom is baksteeneten. Weg met de spoom, dat zou kreet van Kerstmis '96 moeten zijn. En pas op, sommige spooms hebben zich vermomd en heten op de kaart dan sorbet of zo. Maar weer niet elke sorbet is een spoom. Béarnaise-saus Maar er zijn ook terugkomers die heel welkom zijn. Zeeuws- Vlaanderen volgt een beetje de landelijke trend dat béarnaise saus weer mag bij biefstuk. Een tijdlang is die saus als hopeloos ouderwets en ook te vet in de kast gezet. Maar kwaliteit komt altijd weerom, dus is de béar- naise weer op tal van kaarten gesausd. Het hangt van de chef af hoe de saus smaakt, als ze tenminste niet in grootverpak king van de leverancier komt. Maar goede béarnaise met bief stuk is buitenverrukkulluk bief- stukkulluk. Eet maar lekker de buiken bol- vol en nog een goede bekomst. Den Haag (anp) - Covra, het Centraal Orgaan voor Radio actief Afval, mag gaan uit breiden. Gisteren heeft het een vergunning gekregen voor nieuwbouw om hoog radioac tief afval in op te slaan. Dit maakte het ministerie van Economische Zaken bekend. Naast de vergunning voor nieuw bouw heeft Covra nu ook toe stemming om hoog radioactief afval tijdelijk, speciaal verpakt, op te slaan. Als de nieuwbouw af is, moet het spul uit de tijdelijke opslag de nieuwbouw in. De tij delijke opslag werd tot nu toe ge doogd. De uitbreiding van de opslag op het haventerrein Vlissingen-Oost is om twee redenen nodig. De af voer van hoog radioactief afval naar de Verenigde Staten is onze ker. Dit afval komt uit de centra les van Borssele, Dodewaard en de orderzoekscentrales van Pet ten ei Delft. Ook de stroom laag en middel radioactief afval neemt toe. Boor andere normen komt valt steeds meer afval onder deze categorie. Het hoog radioactief afval mag nu tijdelijk worden op geslagen in de gebouwen die ge schikt zijn voor laag en middel radioactief afval. De gemeente Borsele overweegt beroep aan te tekenen tegen de vergunning voor tijdelijke op slag. „Op dat punt is te weinig naar oe lokale overheid geluis terd. Als college gaan we ons be raden of wij in beroep gaan," al dus burgemeester J. Mandos. Hij stelt cat zijn gemeente vindt dat het hijog radioactief afval bij de veroorzakers moet blijven staan totdat de nieuwbouw bij Covra klaar is. De Stichting Leefbaar Zeeland, een van de tegenstanders van uit breiding, gebruikt de feestdagen om zich op een standpunt te be raden. „Het is elke keer dat er rond de feestdagen zulke vergunningen worden afgegeven. We hebben zes weken de tijd om bezwaar te maken. Ik denk dat we dat ook zullen doen. We hebben nu op korte termijn geen tijd om bij el kaar te komen", aldus woor- voerdster J. Traas van de stich ting. Toen plannen van Covra bekend werden om hoog radioactief afval op te slaan, kondigde de stichting aan te gaan procederen om de uitbreiding tegen te gaan. Van onze verslaggever Middelburg - Rijkswaterstaat en Dow zijn samen aan het onder zoeken of bepaalde alarmmeldin gen bij Dow gevolgen hebben voor de toekomstige toltunnel. In het geval van een bepaalde ca lamiteit bij Dow moeten de aan wezigen in de naaste omgeving - en dus ook op het bouwterrein van de tunnel en straks de tunnel ingang - worden geëvacueerd. Dat zou dan betekenen dat de tunnel moet worden gesloten. Onderzocht wordt momenteel of de tunnel kan worden opgenomen in het communicatiesysteem van het Calamiteitencentrum van Dow. Daarnaast wordt de moge lijkheid onderzocht om de brand weer en ambulancedienst van Dow ondersteuning te laten geven bij eventuele ongevallen tijdens en na de bouw van de tunnel. Van onze verslaggever Middelburg - Justitie in Zeeland handelt met ingang van het komende jaar de in het algemeen als lichtere misdrijven beschouwde zaken sneller af. Binnen tien weken na de be trapping verschijnt de verdachte voor de rechter. De persofficier van justitie in het arrondissementsparket Middelburg, mr. D. Veurink, kondigt dat aan. Iemand die na 1 januari wordt betrapt op bijvoorbeeld (win keldiefstal, (eenvoudige) mis handeling, het onder invloed besturen van een (brom)fiets, motor of auto, dan wel het be zit van een kleine hoeveelheid drugs, wordt na verhoor een dagvaarding uitgereikt om snel voor de politierechter te ver schijnen. Bij justitie en politie staat deze procedure bekend als Politie Aanhouden en Uitreiken (PAU) als de politie de dagvaarding zelf namens de officier van jus titie uitreikt. Als het parket van de officier de dagvaarding opmaakt, heet het Middelburgs Aanhouden en Uitreiken (MAU). In een aantal gevallen is be handeling van de strafzaak door de rechter te voorkomen door een geldboete te betalen. De politie mag van justitie in een groot aantal zaken namens het Openbaar Ministerie een schikking aanbieden. Voor rijden onder invloed be stond de versnelde afhandeling al langer. In nauw overleg tus sen politie en justitie is nu be sloten de zaken die onder de noemer van de veel voorko mende criminaliteit vallen ook rapper af te doen. Dit heeft voor de wetsovertre der het voordeel dat hij direct weet waar hij aan toe is en de periode van onzekerheid be perkt blijft. Daarnaast heeft het volgens Veurink een lik-op-stuk-effect en vermindert de kans op her haling. Van onze correspondent Den Haag/Terneuzen - De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft de ontgrondingsvergunning vernietigd die Gedeputeerde Staten hebben verleend aan de Aannemings maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen BV. De vergunning werd begin dit jaar verleend voor zandwinning ten behoeve van de aanleg van de rondweg Zaamslag. Het rechtscollege heeft om for mele redenen de vergunning ver nietigd. Dit gebeurde op verzoek van akkerbouwer H. Nijssen. Nijssen is pachter van landbouw grond naast de percelen aan de Aandijkseweg waar het zand ge wonnen zal worden. Nijssen is echter niet door het provinciebe stuur op de hoogte gesteld van de verleende vergunning en dat had wel gemoeten. De hele vergun ningsprocedure moet opnieuw. Nijssen zal dan ook zijn bezwa ren kenbaar kunnen maken. Het provinciebestuur stelt dat de eigenaren van de grond, de fami lie S. Verstraeten, wel in kennis is gesteld van het afgeven van de vergunning aan de Aannemings maatschappij Zeeuwsch-Vlaan deren. De pachter had echter vol gens de Ontgrondingenverorde ning als belanghebbende ook een schriftelijke kennisgeving in de bus moeten krijgen. Nijssen vreest schade door de ontgron dingswerkzaamheden. Behalve pachter van grond is hij eige naar/bewoner van een boerderij op zeven meter van de Aandijkse weg. De Aannemingsmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen mocht volgens de vernietigde vergun ning 35 duizend vierkante meter grond tot twee meter diep afgra ven. Na de werkzaamheden, die drie jaar in beslag nemen, moeten de percelen weer worden aange vuld om als landbouwgrond ge bruikt te kunnen worden. Van onze verslaggever Goes - Het gaat niet overal slecht aan het boerenfront. De boe rencoöperatie CZAV meldt in haar jaarverslag 1996 een winst van 3,8 miljoen gulden op een fors gestegen omzet van 252 mil joen gulden. De coöperatie, met vestigingen in Axel, Wemeldinge en Dinteloord, en uitbater van de winkels Agri- markt/Agriland, meldt in het voorwoord van het verslag dat er een eind gekomen is aan de jaren lange periode met meer omzet door meer verbruik van land bouwproducten en intensievere teelten. 'We hebben', aldus het verslag, 'te maken met de gevolgen van de mestwetgeving, minder gebruik van gewasbeschermingsmidde len, minder vee door quoteringen en dergelijke. Maar desondanks is er nog perspectief voor agra risch Nederland omdat het in zijn algemeenheid nog altijd werkt in een segment met groeipotentieel. Steeds meer monden moeten worden gevoed en wereldwijd is kwalitatief en kwantitief nog veel te verbeteren in het voedsel pakket.' Belangrijk hierbij is, aldus de coöperatie, de politieke afhanke lijkheid. De vaak genoemde en geroemde liberalisering van de markt van vraag en aanbod zal daarom met veel wijsheid moeten Van onze verslaggeefster Breda - De marechaussee heeft gisteravond tijdens een routine controle bij Hazeldonk-Oost na bij Breda een enorme partij ille gaal vuurwerk onderschept en in beslag genomen. Het gaat om 225 kilo, die een va der en zoon uit Amsterdam in België hadden aangeschaft. De marechaussee rept van 'de groot ste vangst' van de laatste tijd. „Wij hebben niet eerder zo'n gro te partij aangetroffen." Justitie voelde er niets voor de twee Amsterdammers een schik king aan te bieden, gelet op de enorme hoeveelheid. Ze moeten zich te zijner tijd voor de rechter verantwoorden. worden benaderd, niet alleen met oog op de consumenten, maar zeer zeker ook in het belang van de producent, de boer. Het ledental is in het verslagjaar gestegen van 2301 tot 2380. De omzet van 252 miljoen gulden is belangrijk meer dan vijftien jaar geleden toe de CZAV nog 66 miljoen gulden omzette. Sinds dien zijn de omzetten alleen maar gestegen. De omzet van de win kels bedroeg 48 miljoen gulden. Met de granen zette de CZAV 66 miljoen gulden om, met de aardo lieproducten 37 miljoen gulden. Bij de coöperatie en de winkels werken 149 mensen fulltime en 128 parttime. Den Haag (anp) - Dow Chemi cal NV in Terneuzen krijgt de finitief een boete van 25.000 gulden wegens de lozing van benzeen. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bekendge maakt. Dow Chemical gebruikt de ui terst giftige stof benzeen in het koelsysteem. De lozing, feitelijk een lekkage in het koelwatersys teem, werd ontdekt door Rijks waterstaat. De bedrijfsleiding van Dow Chemical in Terneuzen beriep zich op afspraken met de gemeente Terneuzen om aan der gelijke incidenten weinig aan dacht te schenken. Rijkswaterstaat dacht daar an ders over en schakelde justitie in. Bij elke veroordeling ging Dow Chemical echter in beroep, tot aan het hoogste rechtscollege. De bedrijfsleiding heeft een fout ge maakt en moet dergelijke lekka ges voorkomen, aldus de uit spraak van de Hoge Raad.

de Stem | 1996 | | pagina 15