ak van? DE STEM Terneuzenaar ontwerpt theater 'Ik vind het ook een revolutionair Cerestar legt eigen treinverbinding aan 3RUIJN g> TOYOTA Artsen en apothekers Terneuzen in protest tegen postorderfarmacie Voorzitter Warande ridder Oranje-Nassau Platform roept kerken op om hulpacties voor de minima te steunen Bouwkundig ingenieur dient afstudeerproject TU-Delft bij gemeente in leente gilze en rijen JMAKFNO Irogist COROLLA >8.495.- euw! lende Camry. >00.- incl. BTW Nieuwe chef van politie Oostburg Investering kost tien miljoen gulden A5 Driekoningen weer op pad Expositie in de bibliotheek Snelheidsduivel uit Axel gepakt Kerstbingospel Hulster jeugd Dow doneert voor 85.000 ER 1996 _X 54 orbereidingsbesluit an de gemeente Gilze en Rijen de raad in zijn vergadering van overeenkomstig het bepaalde in /et op de Ruimtelijke Ordening it een herziening van het bestem- oorbereid voor: 'e hoek Jagilstraat-Nieuwstraatte i: perceel aan Klein Zwitserland 8 iwerbroek 17 te Rijen; ie hoek Julianastraat-Karel :e Rijen; ■Iseweg 165 te Gilze. voorbereidingsbesluit met ingang 996 in werking treedt. Het besluit tekening ligt tijdens kantooruren ienieder ter inzage op de afdeling itoor aan de Rembrandtlaan 54 te r 1996 voornoemd, Contra-indicaties: niet te gebruiken door: niet-rokers, personen die af en toe roken, kinderen, vrouwen die zwanger zijn of borstvoeding geven. Na acuut hartinfarct, bij onstabiele of verslechterde angina pectoris (hartkramp), ernstige hartritmestoornissen of recente beroerte, huidaandoeningen. NICOTINELL Probeerverpakking vanaf larkt 5 - Hulst 114-312284 onditioning, ABS, g. Maak nu een or een proefrit. jroefrit zult afvragen of de motor wel loopt. Kortom, al onze sterren aar voor om u nog vele betrouwbare eve nieuwe jaren te bezorgen. Zeeland yan onze verslaggever ferneuzen - Huisartsen en apothekers in Terneuzen vre- ien concurrentie en kansen op foute medicatie van zorgver zekeraar Het Zilveren Kruis die volgend jaar met een post- orderdienst voor medicijnen (dl beginnen. jneen brief doen de huisartsen en apothekers een beroep op alle verzekerden van het Zilveren Kruis geen gebruik te maken van die service. De postorderservice geldt weliswaar voorlopig alleen voor medicamenten waarvoor een herhalingsrecept is uitge schreven maar kan voor alle me dicijnen gaan gelden. De huisartsen vinden dat een zorgwekkende ontwikkeling. Volgens de huisartsen onder graaft de postorderdienst het huidige en volgens hen water dichte medicatiebewakingssy- teem en liggen fouten op de loer. „Wij hebben de laatste jaren veel geïnvesteerd in automatisering waardoor onder andere een opti male medicatiebewaking wordt verkregen. De computer contro leert of bepaalde medicamenten samen gebruikt mogen worden, of de dosering (bijvoorbeeld bij kinderen) klopt en of een medica ment bij een bepaalde aandoe ning voorgeschreven mag wor den. Doordat de huisartsen en apothekers hetzelfde systeem ge bruiken, werkt dat ook voor me dicamenten die door specialisten worden voorgeschreven. Daar door kan de huisarts alle medicij nen op zijn scherm zien zodra ze bij de apotheek zijn afgeleverd. Ook geeft de computer in alle ge vallen een signaal wanneer nieu we medicijnen een probleem ver oorzaken," aldus de gezamenlijke huisartsen. De huisartsen zijn be reid hun systeem aan verzeker den te demonstreren. Er zit ook een element van snel heid in. De apothekers wijzen in hun brief op de reeds langbe- staande mogelijkheid medicijnen aan huis te laten bezorgen. Dat kan op de dag van bestelling, zo wel voor eenmalige recepten als voor herhalingsrecepten. Een postorderbedrijf kan volgens de apothekers zo'n snelle service niet bieden. Bij het Zilveren Kruis was gisteravond geen com mentaar te krijgen. Van onze verslaggever ftrneuzen - De 24-jarige bouwkundig ingenieur G. ïbrnij heeft bij de gemeente Terneuzen een ontwerp inge diend voor een nieuw multi functioneel stadsschouwburg met 700 theaterstoelen. Het plan van de Terneuzenaar gaat veel verder dan de huidige opzet voor een nieuwe schouw burg. De Scheldestad, de grootste plaats van Zeeuws-Vlaanderen, krijgt daarin weer een bioscoop. Er zijn twee filmzalen bedacht. Verder wordt in de nieuw schouwburg stichting Toonbeeld en de stichting Kunstuitleen on dergebracht. Er is een theater café en een filmcafé in voorzien. En er komen ateliers, met uit zicht op de Schelde, die aan kun stenaars worden verhuurd. On der het gebouw komt een par keergarage met plaats voor 113 auto's. Tornij situeert zijn thea ter, een afstudeerproject voor de Technische Universiteit in Delft, aan de Westkolkstraat. Precies op dezelfde plaats waar de ge meente Terneuzen het nieuwe theater wil hebben. Tornij heeft echter veel meer ruimte nodig dan het gat dat de sloop van het voormalig Hotel Botterdam ach terliet. 'Zijn' theater breekt door de huidige stadsrand aan de noordkant van Terneuzen heen. Het gebouw schuift op naar de Binnenvaartweg en slokt de hui dige parkeerruimte aan de West kolkstraat op met een capaciteit van 75 parkeerplaatsen. Ook moet het Zeemanshuis, een café en enkele historische panden op de hoek van de Westkolkstraat en Dijkstraat verdwijnen. De huidige Dijksraat wordt door getrokken naar de Binnenvaart weg. „In mijn plan onstaat aan het noorden van Terneuzen een nieuwe stadsrand," zegt Tornij. Het voormalige en beeldbepalen de postkantoor blijft bestaan. Daar komt de entree. De pas afgestudeerde ingenieur presenteerde zijn plannen, waar aan hij meer dan een jaar heeft gewerkt, afgelopen week op het stadhuis aan een kleine groep van ambtenaren en stedenbouwkun digen. Over de haalbaarheid van het project heeft hij zelf gemeng de gevoelens. Ruwe schattingen gaan uit van een een bedrag van 30 tot 40 miljoen gulden. Dat is veel meer geld dan de 17 miljoen gulden die Terneuzen nu heeft. Het multifunctionele karakter van het theater pas wel in de visie van burgemeester R. Barbé om het theater een provinciale uit straling te geven. Zeeland heeft «n nieuwe Zeelandtheater no dig. Dat zou in de ogen van Bar- hé, nu met de aanleg van de Wes- 'erscheldetunnel Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuws- Tlaanderen aan elkaar worden gesmeed, het best in Terneuzen hunnen komen. Oostburg - Hoofdinspec teur J. Muller wordt met ingang van 1 januari de nieuwe politiechef van de regiopolitie Zeeland in Oostburg. Oe politie maakte gisteren rijn benoeming bekend. Mul ler werkte de laatste twee Kaanden al in die functie. Hij verving het vorige hoofd van politie in West-Zeeuws- fjaanderen A. Pielaat. Nelaat werd een tijdje terug Ket ziekteverlof gestuurd na spanningen binnen de lei ding van de basiseenheid Oostburg en tussen leiding en personeel daar. Muller werkte van 1983 tot 1995 als hoofd-voorlichting van de rijkspolitie en de nieuwe ge vormde regiopolitie Zeeland, binds januari 1995 was hij toegevoegd aan de leiding ™n het district Zeeuws- "aanderen. Door Frank Deij Terneuzen - Zijn idee was er voor de plaats beschikbaar kwam. Ruim een jaar geleden situeerde Terneuzenaar Ger- win Tornij het nieuwe theater voor Terneuzen op de plaats van het voormalige Hotel Rot terdam. Pas een maand gele den wees burgemeester R. Barbé het braakliggend ter rein aan de Westkolkstraat als definitieve locatie aan. Gerwin vond het wel amusant dat zelfs stedebouwkundigen op het stadhuis vorige week bij de presentatie van zijn afstudeer project voor de TU in Delft opke ken dat hij zo ver vooruit had ge zien. Met voorzienigheid had het niets te maken. Gerwin liep alle vijf potentiële locaties die in stu dies van de gemeente Terneuzen stonden vermeld af en kwam vanzelf aan de Westkolkstraat uit. „Tja, waarom deze plek? Ik heb natuurlijk afwegingen gemaakt. Ik heb alle locaties bestudeerd. De Steenen Beer was er één, maar daar was het ai redelijk vol. Al leen een theater zou ergens nog tussen te passen zijn, maar niet als je het combineert met de an dere functies. Dan waren er bui tendijks nog locaties, naast res taurant Westkant. Omdat de to neeltoren nogal hoog wordt (22 meter) vond ik dat zo'n voorzie ning daar het stadsbeeld te veel zou aantasten. Je moet de dijk vrijhouden, vind ik. Dan waren er nog mogelijkheden bij de Axelse Dam, maar daar vond ik het net weer te ver afliggen van het uitgaanscentrum. De West kolkstraat voldeed aan de voor waarden van herkenbaardheid, bereikbaarheid en aansluiting op het uitgaansgedeelte. De plek is goed bereikbaar voor mensen uit heel Zeeuws-Vlaanderen, er is volop parkeergelegenheid. Her kenbaar omdat het aan de rand van de stad ligt. Stadsrand Hij vindt het zelf een revolutio nair plan. „Ik heb het iedere keer over het doorbreken van de stadsrand. Ik heb een studie ge maakt van de stadsrand aan de noordelijke kant van de binnen stad. Ik vond zelf dat de bebou wing, wat ik dan de harde stads rand noemt, voor een groot deel niet meer duidelijk zichtbaar is omdat er langs de Binnenvaart weg een hele hoge bomenwal staat. Voor mij is die bomenwal de nieuwe stadsrand geworden. Ik heb die in mijn plan als het ware opgepikt en met een ronde wand van het theater teruggeleid naar de entree van de binnenstad. Daardoor ga ik over de huidige parkeerplaats heen. Mijn argu ment daarvoor is dat Terneuzen bij het dempen vande oude haven en de aanleg van een nieuw slui- Gerwin Tornij: „Je krijgt, als je afstudeert, nog een keer de mogelijkheid om je artistiek uit te leven, zonder dat je geremd wordt.foto's camile schelstraete zencomplex te ver van het water is te komen liggen." Anderhalf jaar geleden koos hij het theater als afstudeerproject omdat hij hoorde dat Terneuzen met plannen voor een nieuwe schouwburg rondliep. De inmid dels afgestuurde student kreeg inzage in de laatste studies en ideeën die er leefden. Theatersfeer Uit die onderzoekjes bleek dat het huidige verouderde Zuid- landtheater, midden in een woonwijk met geringe parkeer- mogelijkheden en gecombineerd met een school al jaren niet meer voldeed, terwijl steeds meer men sen er naar toe willen. Gerwin: „Er hing ook geen thea- Van onze verslaggever Sas van Gent - Het maïs- en tarweverwerkend bedrijf Ce restar in Sas van Gent krijgt een eigen aansluiting op de goederenspoorlijn van Ter neuzen via Zelzate naar Gent. De Nederlandse Spoorwegen hebben groen licht gegeven voor de aftakking, die vanwege de zachte bodem speciale aandacht van de NS krijgt. Cerestar begint in het nieuwe jaar met de aanleg. De aftakking naar Cerestar, die ter hoogte van de Tweekwartweg op de bestaande spoorlijn zal aansluiten, moet in de herfst van 1997 gereed zijn. De hele operatie kost tien miljoen gulden. Anderhalf miljoen komt voor rekening van het rijk. Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft inmiddels een maxi male bijdrage uit het infrastruc tuurfonds toegezegd. Cerestar legt de spoorlijn aan, omdat het bedrijf minder afhan kelijk van het wegverkeer wil zijn en bij de inkoop van grond stoffen meer keus van leveran ciers wil hebben. „Een voordeel is dat we met de aanvulling op het transport meer keuze hebben bij het selécteren van de leveran ciers van grondstoffen. Nu hou den we altijd rekening met de na bijheid van een haven. In de toe komst kunnen we met de trein ook maïs en tarwe kopen van le veranciers die geen water in de buurt hebben," aldus Cerestar- woordvoerder Franz Behlau in de bedrijfskrant. De eigen treinverbinding maakt Cerestar minder kwetsbaar. Bij Cerestar komt jaarlijks 500.000 ton grondstoffen binnen. Een zelfde hoeveelheid eindproduc ten gaat naar de klant. De aan voer gebeurt op dit moment voor namelijk via de scheepvaart, de afzet met vrachtwagens. Het bedrag van tien miljoen gul den gaat niet helemaal op aan de spoorlijn. De huidige losinstalla- tie is niet geschikt. Cerestar wil daarom een apart losstation in richten, Je moet dan denken aan twee nieuwe silo's met eën capa citeit van 1500 ton elk. In de toekomst zal dagelijks een trein arriveren met maximaal 22 wagons. De capaciteit van deze trein is 1300 ton. Om te lossen worden de wagons per vier stuks losgekoppeld. Vervolgens worden de wagons een voor een op een soort weegbrug geplaatst en ge lost. De aanleg van de spoorlijn krijgt speciale aandacht van de Neder landse Spoorwegen. De onder grond is behoorlijk zacht. Dit vergt extra maatregelen. Het spoor wordt een meter boven de grond, op een dam van zand en grind, aangelegd. De NS gaat er vanuit dat het spoor binnen een jaar twintig centimeter zal inzak ken. De lijn wordt na een jaar op nieuw uitgelijnd en op gelijke hoogte gebracht. MAANDAG 23 DECEMBER 1996 tersfeer. Sinds 1989 is het aantal voorstellingen en bezoekers enorm gestegen. Vanaf dat mo ment kun je dus heel Zeeuws- Vlaanderen en een deel van de Vlaamse grensstreek als bedie- ningsgebied zien. Je maakt zo'n nieuw theater dus voor 100.000 inwoners." De ambtelijke werkgroep die zich in Terneuzen bezighield met de voorbereidingen noemde in een onderzoek een aantal functies die mogelijk te combineren waren in een nieuwe theater. Een bio scoop, maar ook de stichting Kunstuitleen, en het instituut Toonbeeld voor muzikale en kunstzinnige vorming moesten erin. „Met dat programma van ei sen ben ik aan de slag gegaan. Uiteindelijk heb ik er zelf nog een restaurant en een theater- en filmcafé aan toegevoegd." Het plan zal een stuk duurder worden dan de 17 miljoen gulden die tot nu beschikbaar is. „Maar je kunt beter meteen al die func ties in een gebouw stoppen. Dan ben je goedkoper uit dan wan neer je dat bijvoorbeeld verdeelt over een periode van tien jaar." Vrachtverkeer De reacties bij de presentatie wa ren verschillend. „Een aantal ideeën sprak hen wel aan. De een vond het leuk om buiten die stadsrand te treden. Anderen willen liever de huidige stads rand aanhouden. Een erg goed idee vonden ze het doortrekken van de Dijkstraat naar Binnen vaartweg toe. Zodat je een goede ontsluiting krijgt van de achter liggende woonwijk. Bovendien kun je voor laad- en losverkeer de achterkant van de accommodatie bereiken. Anders zit je altijd met dat vrachtverkeer voor het thea ter, dat is ook geen fraai beeld." Zijn theater gaat ten koste gaat van het Zeemanshuis, het par keerterrein en enkele historische panden. „De gemeente vindt ze de moeite waard om ze te laten staan, hoor ik. Ik hecht daar min der waarde aan. Ze zijn wel mooi maar niet om daarvoor die hele hoek te laten staan. Zou er ooit iets afbranden dan is het heel moeilijk om een verantwoorde aansluiting te maken van theater naar die naastliggende bebou wing." Artistiek Of hij hoopt dat de gemeente er wat mee gaat doen?. „Ik weet dat het een stuk duurder is en mis schien moeilijk te realiseren. Ik moest niet naar geld kijken op school. Je krijgt, als je afstudeert, nog een keer de mogelijkheid om je artistiek uit te leven zonder dat je geremd wordt. Ik hoop dat het een 'eye-opener' is voor de moge lijkheden die er zijn op deze loca tie. Ik zal nog wel eens vragen wat ze ermee doen. Het was alle maal heel vrijblijvend. Ik ben netjes bedankt." Hulst - Buurtvereniging Den Dullaert in Hulst houdt maandag 6 januari weer de traditionele Driekoningenoptocht voor kin deren uit de wijk. De jeugd die wil deelnemen moet zelf voor een lampion zorgen en zich zo mooi mogelijk als koning verkleden. Ook deze keer zijn er drie vol wassen koningen die meelopen en er rijdt een geluidswagen mee die voor passende muziek zorgt. De optocht begint om 18.30 uur bij het gemeenschapscentrum Den Dullaert. Het bestuur en de vrijwilligers van de buurtvereni ging Den Dullaert hoopt op een sfeervolle tocht met of zonder sneeuw. Na afloop krijgen de deelnemers een traktatie. De tocht duurt ongeveer een half urn en trekt door de straten in den Dullaertwijk. Van onze verslaggever Sint Jansteen - Voorzitter George Engels van de stichting De Warande in Sint Jansteen is ridder van de zesde graad in de Or de van Oranje Nassau geworden. Burgemeester A. Kessen van de gemeente Hulste speldde zater dag de versierselen op bij de scheidend voorzitter die ruim twintig jaar betrokken is geweest bij het wel en wee van de stich ting. Hij was mede-intiatiefnemer van de oprichting van De Warande in 1975. Maar de gesprekken daar over begonnen al in 1972. Engels was in die eerste periode secreta ris. Vanaf 1982 fungeerde hij als voorzitter. Zijn inzet voor de stichting was niet zijn enige verdienste. George Engels is in Sint Jansteen een be kend figuur, en speelt een actieve rol in de samenleving. Hij was voetballer voor Steen en bekleed de jaren lang ook een bestuurs functie bij de voetbalvereniging. Daarnaast zat hij bijna vijftig jaar in verschillende koren, waaronder het St. Ceciliakoor, het St. Gregoriuskoor en het Zangkoor van de Blaauwe Hoeve. Hij is daarnaast lid van de Came- re van Rhetorica Sint Jan ten Steen, waarvan eveneens een groot aantal jaren als bestuurslid en penningmeester. Engels was George Engels...ridder... van 1958 tot en met 1979 ook ge meenteraadslid van de voormali ge gemeente Sint Jansteen. Engels kreeg de onderscheiding zaterdag tijdens een druk be zochte receptie in het gemeen schapscentrum. Van onze verslaggever Oostburg - Het Platform Sociale Zekerheid West-Zeeuws- Vlaanderen doet een beroep op de kerkbesturen om volgend jaar wederom een bijdrage te geven voor het houden van diver se activiteiten voor de minima. Het platform probeert ook een gemeentelijke subsidie in de wacht te slepen. Het platform maakt dat duidelijk in een brief aan de kerkbesturen. Tevens worden vrijwilligers ge zocht om diverse activiteiten te begeleiden zoals houtbewerken, poppen maken, tekenen en schil deren. Het Platform Sociale Zekerheid is ruim een jaar geleden opge richt om de deelname van men sen, die het financieel en sociaal niet zo breed hebben, aan het maatschappelijk leven te bevor deren. Een belangrijke eerste ac tiviteit was het opzetten van de zogenaamde koffieochtenden. In een ontspannen sfeer leggen de deelnemers contacten met elkaar. Handvaardigheid, kaarten, sjoe len, kletsen, een demonstratie of even de krant of tijdschrift lezen zijn voorbeelden van activiteiten voor deze bijeenkomsten. Ook praktische zaken, zoals fiets re- Van onze correspondente Hulst - In de vitrinekast in de openbare bibliotheek van Hulst is weer een nieuwe collectie te bewonderen. Vera Schleibach richtte de kast in met figuren van fimoklei en met kerstkaartontwerpen. De bi bliotheek biedt kunstenaars en amateurs de gelegenheid om in deze speciale vitrines kunstwer ken en/of collecties te exposeren. De tentoonstelling is tot 6 janua ri 1997 te zien tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek in Den Dullaert in Hulst. Van onze verslaggever Hulst - Een Axelaar is vrijdag nacht om 03.30 uur op de Absdaalseweg in Hulst aange houden. De man, die onder in vloed bleek, reed met een snel heid van 170 kilometer per uur richting Axel. De politie nam hem zijn rijbewijs en zijn auto af. pareren, omgaan met elektrisch gereedschap en repareren komen aan de orde. Deze koffie-ochtenden duren tot eind december. Zo'n vijftien mensen doen hieraan mee en de belangstelling is volgens het plat form nog steeds groeiende. Om bekendheid te geven aan deze activiteiten zijn in West-Zeeuws- Vlaanderen strooifolders ver spreid en affiches opgehangen. Tevens zijn alle maatschappelij ke instellingen in de streek op de hoogte gebracht terwijl ook de deelnemers op de hoogte worden gebracht via een kleine affiche bij de maandelijkse gemeentelij ke uitkering. Het platform werkt met een laag budget. Dit is mogelijk door de inzet van vrijwilligers en de me dewerking van diverse instanties. Ondanks de zuinige aanpak is toch geld nodig. Vandaar het be roep op de kerkbesturen en op de gemeenten om geld beschikbaar te stellen. Van onze verslaggever Hulst - De stichting Jeugdvakan- tiewerk schotelt de Hulster jeugd van 6 tot 12 jaar op vrijdag 27 de cember een kerstbingospel voor. Het evenement begint om 14.00 op het scoutingcentrum het Ja gertje en duurt tot omstreeks 16.30 uur. De kinderen worden verdeeld in groepjes die een aantal posten met verschillende spelen moeten afwerken. Zo moeten ze onder meer een verjaardags- of kerst kalender maken, met behulp van een laken een grote bal over gooien en met z'n allen op zo wei nig mogelijk stoelen proberen te staan. Bij elke post wordt er gedobbeld om zoveel mogelijk nummers van de bingo-kaart door te strepen. Tijdens de spelen worden de kin deren voorzien van limonade en lekkers. De toegangsprijs is twee kwartjes per kind. Van onze verslaggever Terneuzen - Dow Benelux mag volgend jaar 85.000 gulden uit geven om projecten voor de gemeenschap te sponsoreren. Dow bestaat volgend jaar 100 jaar, de vestiging in Terneuzen 35 jaar. Dow pakt dit eeuwfeest groot aan. Over heel de wereld is er drie mil joen gulden uitgetrokken om aan goede doelen te geven. De leiding van Dow Terneuzen roept de medewerkers op met ideeën te komen om het geld uit te geven. Er zijn meerdere mogelijkheden. Pro jecten voor de minderbedeelden of het herstel van natuur en of recrea tiegebieden maken een goede kans. Maar ook projecten voor studen ten in de gebieden waar Dow actief is zijn gewild. In het algemeen zijn de donaties nadrukkelijk bestemd voor die projecten waarin de nauwe samenwerking tussen Dow-medewerkers en omwonenden duidelijk tot uitdrukking komen, schrijft Dow. „Voorstellen voor projecten die in een beperkte wisselwerking zouden resulteren, maken minder kans op een donatie," laat Dow weten in het jongste magazine. Dow wil voor 20 januari alle ideeën op tafel hebben.

de Stem | 1996 | | pagina 7