fm m Oppositie in Servië vormt eigen bestuur Je zal de WinterSAbE maar missen rbouwt Protest na aanwijzing nieuw parlement Hongkong door China Afscheid van Marcello Mastroianni Pers neemt Süssmuth opnieuw onder vuur 299 1.99 A3? 3.69 mt 1250 Weekend vol geweld in Noord-Ierland 199 199 149 isr 6.95 aM 3.99 trum van Gorp fasen LET OP: 'an Kerstshow lijvers Rekreatie Sprite, Euroland Dikke duim r-ffop^n RAPPENOPLOSSING DE STEM BUITENLAND A4 23 DECEMBER OPEN kschool van Gorp kerstdag gesloten Bürstnertoercaravans Mchtgewicht toercaravan v.a. 6.750,- saravans met vaste wanden ■ürstner kampeerauto's iedingen op alle voorradige saravans en kampeerauto's IP0RT DE J0NG-VAN HEES |H0W van 23 dec. t/m 31 dec. Dealer van: geopend van 10 tot 17.00 uur (013) 539 02 90 PARIJS MAASKANT REIZEN In tientallen gemeenten 'Israël stuurde goedkope hasj naar Egypte' KEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. Kijker wonen kan voor minder. 'Privé-reizen op kosten Duitse staat' DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Mogen we u uitnodigen voor de feestdagen? 1996 X 52 chte, betaalbare en lijvende IN 1001 KLEURENMIXEN (Door u zelf te kiezen) - Nooit meer verven, noch tapijt - Onderhoudsvriendelijk - Zonder rommel geplaatst OOK: Keukendeurtjes, vloeren, wanden, deuren, kozijnen GESCHIKT VOOR: Woningen, kantoren, show rooms, bars, restaurants, hotels, etc... 0162-451736 RAINBOW PRODUCTS instrumenten, accesoires en zikale kado's fase is beëindigd, eren EXTRA VOORDEEL mber met als extra voor iedere IS een leuke ATTENTIE. MAANDAG 23 DECEMBER 1996 nu 460,- akket incl. Ibanez el.gitaar van 2.095,-nu 1480,- oop van een gitaar tot 2 jaar gratis snaren. aanslag gevoelig met sample netto netto 495^ .674,- all in nu netto 120o|- an 7.820,- nu netto 5250 - sprijs netto 3999]- - nu netto 550 - etto 1095,- +koffer+riemen slechts 595,- 4.290,- nu 3O60i- etc. etc. etc. etc. etc. etc. KERST TIPS 29,50 nu 19,95 0 nu 37,- 69,- 1 van 350,- nu 250,- itaal van 89,95 voor 48,- 69',- 'uzikale kado artikelen; beeldjes, kleding, etc. etc. p 24 december, rdere gratis lessen op eigen sendaal, tel. 0165-545824. met tel. ren/Campers VAG service, reparatie en schade- lenten - caravanaccessoires - en In - verhuur van toercaravans. r2 Nispen 0165 - 365245. reeds uw huurcaravan v.a. 400,- ri (gratis annuleringsverzekering) altijd 50 jonge inruilcaravans .elen wij voor uw caravanverkoop bosch I Meerval 22-24 (volg weg 1») nor ravans ■Ivans o.a. ateau Be halen en orjaar. vans 5, R'daal. pfl 36 BELLEN Jules Verneweg 114 5015 BM Tilburg gen en ES loutmotief 1303/ 66. Algemeen beuken lokken js tev. t.k. das D0i 16-372640 14 4 dgn per luxe touringcar- Hotel met ontbijt, incl. excursies. Vertrek 2, 23, 4 jan. 229,-. Lid SGR/ANV" Voor inl. en reserveringen tel. 0412-482828. Shenzhen (ap) - Ondanks kritiek van Groot-Brittannie en de VS heeft een pro-Chinese kiescommissie zaterdag in Shenzhen een overgangsparle ment voor Hongkong gekozen dat op 1 juli in de plaats komt voor het de mocratisch gekozen parlement als de Britse kroonkolonie in Chinese han den overgaat. De kiescommissie koos in totaal 60 afge vaardigden. De Liberalen, die vooral het zakenleven in Hongkong willen beharti gen, en de pro-Chinese Democratische Alliantie voor de Verbetering van Hong kong kwamen als winnaars uit de bus met beide tien zetels. De pro-Britse De mocraten, die momenteel 19 zetels in het parlement hebben en daarmee de groot ste partij zijn, boycotten de verkiezingen samen met zes onafhankelijke bondge noten. Het huidige parlement werd in septem ber vorig jaar gekozen door de ruim een miljoen kiegerechtigde inwoners van Hongkong. Het nieuwe parlement werd aangewezen door 400 leden van de kies commissie die op hun. beurt waren geko zen door 150 mensen die door China wa ren aangewezen. Het bestaande parle ment zou aanvankelijk aanblijven tot september 1999 maar moet nu al op 1 juli volgend jaar het veld ruimen, als Hong kong na 156 jaar Britse heerschappij weer in Chinese handen overgaat. Van de 34 leden van het huidige parle ment die zich verkiesbaar stelden voor het nieuwe parlement zijn 33 gekozen. Van de 26 kandidaten die bij de vorige verkiezingen de boot misten zijn zeven nu wel gekozen. Vijftig van de zestig af gevaardigden maken deel uit van de kiescommissie die hen heeft gekozen. China is van mening dat de bestaande afspraken over het behoud van de demo cratie niet meer gelden sinds Groot-Brit - tannie vorig jaar bij de verkiezingen de regels wijzigde zonder Beijing daarbij te raadplegen. De Britse gouverneur van Hongkong, Chris Patten, die verantwoordelijk is voor de hervormingen die de Chinezen bekritiseren, liet zich zaterdag in onge kend felle bewoordingen uit over de gang van zaken. Hij noemde de verkie zingen een 'bizarre farce' en wees erop dat China in 1984 had beloofd om de de mocratie in Hongkong te respecteren. Hij daagde de Chinezen uit de zaak voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag te brengen als ze zo zeker zijn van hun zaak en stak de draak met de com missie en de 130 kandidaten die streden om de 60 zetels. Hij noemde het 'misse lijk makend' om te zien hoe 'mensen el kaar benoemen als ze op zichzelf en op elkaar stemmen'. De Amerikaanse consul in Hongkong, Richard Boucher, noemde het nieuwe parlement 'een slecht idee en een vergis sing' omdat de economie van Hongkong naar zijn mening enkel kan draaien on- Belgrado (ap) - Het Servische oppositieblok Zajedno heeft gis teren een nieuw wapen geïntroduceerd in de strijd tegen presi dent Slobodan Milosevic; schaduwbesturen voor tientallen ge meenten waar de oppositie zou hebben gewonnen, maar waar de verkiezingen ongeldig zijn verklaard door rechtbanken die naar de pijpen van Milosevic dansen. Oppositieleider Zoran Djindjic ontkende dat de Unie van Vrije Steden en Gemeenten een be stuurssysteem is naast het be staande. „We willen het gewone bestuur worden, niet een parallel bestuur," zei hij tijdens de op richtingsceremonie. „Dit wordt een netwerk van gemeenten waarin de (oppositie-)coalitie heeft gewonnen, met het doel een nieuwe maatstaf om te regeren in te voeren." Londen (ap) - Meer dan 20 jaar heeft Israël Egypte over spoeld met goedkope hasj om de Egyptische soldaten stoned te krijgen zodat ze niet in staat waren effectief te strij den. Volgens de Sunday Times begon de operatie in de jaren zestig van uit de Libanese Bekaa-vallei, waar van oudsher ai hasj wordt gekweekt. Israëlische legeroffi cieren zagen 'een gouden kans' om het Egyptische leger uit te schakelen, aldus de Sunday Ti mes, die zich baseert op uitspra ken door acht betrokken Israëli sche officieren. De operatie had de codenaam Lahav (het Mes). In Jeruzalem liet het hoofdkwartier van het Israëlische leger weten dat het bericht in de Sunday Ti mes 'foutief en kwaadaardig' is. In Cairo weigerde het ministerie van Defensie commentaar. Bron nen bij het ministerie zeiden dat de Israëlische geheime dienst Mossad al sinds 1967 de andere kant opkijkt als het om drugs mokkel naar Egypte gaat. Volgens de Britse krant begon Is raël vlak voor de Zesdaagse Oor log in 1967 met de operatie en ging men door tot ruim na het Egyptisch-Israëlische vredesver drag in 1979. De hasj werd vol gens de legerofficieren normaal gesproken in Libanon opgehaald door Israëlische legervrachtwa- gens en naar de Sinaï-woestijn gereden. Tijdens de meeste reizen reden Libanese drugdealers achter de hasjtransporten aan. Ze kregen opdracht de hasj te gaan verko pen aan de honderdduizenden soldaten die tussen de Sinaï en Cairo gelegerd waren. (ADVERTENTIE) 1 o AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM UTRECHT EINDHOVEN/EKKERSRUT HEERLEN SLIEDRECHT W'j zijn maandag 23 december tot 21.00 uur en dinsdag 24 december tot 17.00 uur geopend. IKEA informatielijn 0181 - 195 555. Djindjic kondigde ook aan dat de oppositie een eigen radio- en te levisiestation wil beginnen om dat de bestaande media worden gedomineerd door Milosevic. Als de zenders geen zendvergunning krijgen zullen ze de illegaliteit ingaan, aldus Djindjic. De oppositieleider voelde zich geschraagd door de uitlatingen van de OVSE-missie die de gang van zaken bij de verkiezingen van 17 november onderzoekt. De Spaanse oud-premier Felipe Gonzalez, die de missie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, leidt zei aan het eind van zijn bezoek aan de Servische hoofdstad dat het idee dat de missie van tevoren had, namelijk dat er problemen waren bij de verkiezingen, beves tigd waren na twee dagen Belgra do. De oppositie overhandigde de OVSE-missie vrijdag documen ten waaruit zou blijken dat Mi losevic de verkiezingszege heeft gestolen. Een Amerikaans lid van het OVSE-team, Max Kampei- man, noemde de documentatie 'indrukwekkend'. Gonzalez be loofde dat de OVSE zo snel moge lijk tot actie zal overgaan als alle documenten bestudeerd zijn. Gonzalez wilde niet in detail tre den maar zijn opmerkingen kwa men waarschijnlijk hard aan voor Milosevic die blijft volhou den dat alles volgens de regels is verlopen. Zaterdag gingen opnieuw 100.000 mensen de straat op in Belgrado om te protesteren tegen de gang van zaken bij de verkie zingen. Een politiecordon moest 3000 pro- en 5000 anti-Milose- vicdemonstranten uit elkaar hou den in de zuidelijke industriestad Kragujevac. De spanningen zijn afgelopen week opgelopen omdat de mede standers van Milosevic zich nu ook beginnen te roeren. Het ge vaar op een burgeroorlog wordt steeds groter nu handlangers van Milosevic hebben aangekondigd dat ze komende week ook een grote demonstratie in Belgrado willen organiseren. Volgens Zajedno heeft de politie in kleine steden een aantal de monstranten gearresteerd. Een van hen zou ernstig zijn mishan deld. De oppositie zei dat er ook al activisten waren ontslagen en dat gepensioneerden te horen hadden gekregen dat ze geen pensioen meer zouden krijgen als ze niet met de pro-Milosevic de monstraties meelopen. Door Aart Heering Rome - Het Campidoglio, het stadhuis van Rome, bleek gis teren bij lange na niet groot genoeg. Daarom lag de don derdag in zijn Parijse woning overleden Marcello Mastroianni gisteren buiten opgebaard, op het plein voor het gemeentehuis, op een la ken in de kleuren van de stad - oker en karmijn - en om geven door vier gehelmde po- litie-agenten. Tegen het middaguur kwamen vele duizenden Romeinen in de lente-achtige zonneschijn bijeen voor een korte plechtigheid, waarin onder meer minister van cultuur Walter Veltroni, de Ro meinse burgemeester Francesco Rutelli en Mastroianni's kleed ster Angela Inzimani het woord voerden. De bejaarde regisseur Mario Monicelli, die namens de Italiaanse filmwereld sprak, zei daarbij dat Mastroianni een 'cul turele leegte' achterlaat. Inderdaad is het moeilijk te zien, wie na de dood van Fellini en Mastroianni de Italiaanse film weer het aanzien en de populari teit van dertig jaar geleden kan geven. Monicelli herinnerde ook aan Mastroianni's broer Ruggero, een van Italië's meest gewaar deerde filmtechnici, die drie maanden geleden is overleden en aan wie Marcello bijzonder ge hecht was. „Hun dood zo kort na elkaar kan geen toeval zijn," al dus Monicelli. Marcello's hoogbejaarde oom, de internationaal befaamde beeld houwer Umberto Mastroianni, is nog in leven, maar kon door zijn slechte gezondheid de plechtig heid gisteren niet bijwonen. De dag ervoor hadden circa 15.000 mensen, zwijgend en met voor één keer uitgeschakelde zaktelefoons, al een uur wacht tijd en een onderbreking van de kerstinkopen voor hef genomen om afscheid te kunnen nemen van de populaire acteur. Overeenkomstig de wens 'vaïTde familie was daarbij een uiterste soberheid in acht genomen en ontbraken de erewacht, de spot- lichten en het muziekbehang waarmee drie jaar eerder de ge storven Federico Fellini werd geëerd. Het is kenmerkend voor de ver schillende karakters van de exu berante regisseur en de platte landsacteur die door zijn toedoen wereldberoemd werd. Sophia Loren, Mastroianni's meest succesvolle partner in een tiental films, was overgekomen uit de Verenigde Staten. Zater dag bracht zij een half uur alleen door naast de kist en gisteren on dersteunde zij Flora Carabella, Bonn (anp) - De Duitse pers heeft gisteren nieuwe beschuldi gingen geuit tegen parlementsvoorzitter Rita Süssmuth wegens het gebruik van militaire vliegtuigen voor haar reizen. Süssmuth spreekt met kracht de beschuldigingen tegen dat ze de luchtmacht heeft gebruikt voor privé-reizen. Volgens de conservatieve Welt am Sonntag heeft de Luftwaffe de parlementsvoorzitter sinds 1993 veertien keer van of naar Nederland vervoerd, meestal naar het vliegveld van Woensd- recht. In die omgeving ligt een vakantiehuisje waar de familie Süssmuth al dertig jaar regelma tig verblijft. Daarnaast eist de Duitse Vereni ging van Belastingbetalers van Süssmuth opheldering over 31 vluchten die ze in dezelfde perio de zou hebben gemaakt tussen Duitsland en Zwitserland, waar haar dochter woont. Zo maakte ze in november 1995 gebruik van een militair toestel om naar Zürich te vliegen voor het afstu deren van haar dochter, aldus het blad Bild am Sonntag. Kosten: ruim 18.000 gulden. Uit een telling van de Welt blijkt dat Süssmuth van 1993 tot medio 1996 zo'n negentig korte en mid dellange- afstandvluchten met legervliegtuigen heeft gemaakt. Dat is bijna twee keer zoveel als minister Kinkel van Buitenland se Zaken, die er circa vijftig op zijn naam heeft staan. Süssmuth wijst alle beschuldi gingen van de hand en ontkent dat ze privé-vluchten met de Luftwaffe heeft gemaakt. „Privé- reizen heb ik bij Lufthansa of Swissair geboekt en betaald, net (ADVERTENTIE) der een democratisch systeem. Uit pro test tegen de gang van zaken demon streerden zaterdag 250 Democraten in Hongkong. Ze droegen vuilnisemmers met zich mee die het overgangsparle ment moesten symboliseren. Anderen probeerden ballonnen op te laten met teksten erin in de hoop dat die Shenzhen zouden bereiken, de stad aan de Chinese kant van de grens waar de verkiezing van het parlement plaatsvond. De lage opkomst bij de demonstratie toont, afgaande op opiniepeilingen, aan dat de inwoners van Hongkong berusten in hun lot. Afgevaardigde Emily Lau is echter van mening dat de mensen niet meer in het openbaar durven demonstre ren nu de Chinezen eraan komen. GELD SPEELT geen rol in de schijnwereld van minister Jorrits- ma's plannenmakerij. Nog maar kort geleden, toen de Kamer haar vroeg een schatting te maken van de hoeveelheid geld die nodig was voor alle investeringen in weg-, water- en rail verbeteringen, had ze daar nog geen concreet idee van. Toen gisteren de camera's snorden wist ze het exact. Precies 100 procent meer dan de tot nu toe officiële begrotingen tot het jaar 2010 aangeven. Geen 27 miljard maar 54. Wie gewend is te denken in verbouwingen van maximaal eni ge tienduizenden guldens of desnoods nieuwbouw van een paar ton, kan zich absoluut geen voorstelling maken van dit bedrag en wat ervoor gedaan kan worden. Of de minister dat wel kan, is echter eveneens de vraag. Onderbouwing van deze kapitale som geeft ze niet. Het enige dat ze meldt, is dat grote nieuwe projecten in dit bedrag niet meegerekend zijn. De eerste reacties uit de Kamer zijn dan ook sceptisch. De ene woordvoerder noemt het bedrag speculatief, een ander indica tief. Ongetwijfeld vriendelijke woorden voor wat een minder parlementair geschoold beschouwer Jorritsma's dikke duim zou noemen. Uit diezelfde dikke duim komt haar dwaze idee om gemeentes en provincies mee te laten betalen aan 'luxere uitvoeringen' van infrastructurele werken. Simpel gezegd bedoelt de minis ter daarmee dat een gemeente die bezwaar maakt tegen de overlast van bijvoorbeeld een landelijk of internationaal gezien belangrijke spoorweg door de eigen achtertuin, zelf voor de extra kosten van afdoende geluidsbeperking, ondertunneling en dergelijke moet opdraaien. Een onzinnig voorstel. Verbindingswegen, of ze over land, door de lucht of over het water gaan, zijn zelden uitsluitend van belang voor de streek waar ze door heen gaan. Normaliter hebben ze hun hoofdfunctie voor de eindpunten en zijn econo misch dus van belang voor een veel groter gebied. Om de kos ten voor een adequate overiastbeheersing dan af te wentelen op de inwoners van het gebied dat er nauwelijks enig voordeel van heeft, is onrechtvaardig. Een minister die dat niet inziet, leeft in een fantasiewereld. Emotionele taferelen bij de begrafenis van Marcello Mastroianni. Van links naar rechts: actrice Sophia Loren, Mastroianni's weduwe Flora Clarabella, de burgemeester van Rome Rutelli en Mastroianni's eerste dochter Barbara. foto epa de vrouw die Mastroianni in 1950 trouwde en van wie hij nooit heeft willen scheiden, ook niet toen hij in 1972 ging samenwo nen met Cathérine Deneuve. Drie jaar later kwam het tot een breuk met haar én sindsdien lééf de Mastroianni met de regisseuse Anna Maria Tatö, die heeft aan gekondigd een film over zijn le ven te maken. Voor Loren is 'met Marcello ook mijn jeugd heengegaan'. „Ten slotte heb ik meer dan twintig jaar met hem samengewerkt." Ook Gina Lollobrigida herinner de aan de periode kort na de Tweede Wereldoorlog 'toen we allemaal hier en daar werkten voor een habbekrats'. Gistermid dag is het stoffelijk overschot van Mastroianni bijgezet in het fami liegraf op het Romeinse Verano- kerkhof. Hij was een van de wei nige Italianen die geen kerkelijke begrafenis wilde. Griekse boeren schorten staking op Athene - De Griekse boeren hebben gister en een einde gemaakt aan hun drie weken geleden begonnen wegblokkades tegen de be zuinigingsvoorstellen van de regering. Ze hebben echter laten we ten dat ze na de kerstvakantie hun acties weer voortzetten als hun eisen niet worden ingewilligd. De boeren, die 24 dagen staakten, eisten aanvankelijk overleg met de socialistische premier Costas Simitis. De boeren eisen hogere subsidies, vooral voor de katoen sector, en een oplossing voor de schuld van ruim 2,8 miljard gul den die ze bij de Agrarische Bank hebben. De regering stemde za terdagnacht in met de grootste bezuiniginen in 15 jaar. Zo worden de belastingtarieven met 13,4 en 16,9 procent verhoogd. Nieuwe reeks moorden in Tsjetsjenië Moskou - In de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny zijn vrijdagavond vier leden van een Russisch gezin in hun huis doodgeschoten, meldde de Russische televisie. De moorden lijken onderdeel van een campagne die erop is gericht het Tsjetsjeense vredesproces om zeep te helpen. Gisteren kwamen in het dorp Berkat-Joeri vijf jongens in de leeftijd van 10 tot en met 12 jaar om het leven bij een mijnexplosie. De Tsjetsjeense vice-premier Movladi Oedoegov zei niet uit te sluiten dat het ook hier een aanslag betrof van tegen standers van de vrede. Volgens Oedoegov was de mijn tot ontplof fing gebracht door middel van afstandsbediening. Italiaans parlement neemt begroting aan Rome - Vlak voor het kerstreces heeft de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden de Begroting voor 1997 aangenomen met 316 te gen 2 stemmen bij 2 onthoudingen. Het voornaamste onderdeel van de begroting is een ombuigingsoperatie van 70 miljard gul den, met onder meer een 'Eurotax' van 14 miljard, die Italië in 1999 binnen de Europese Monetaire Unie moet brengen. 'Gegijzelde toeristen Kashmir vermoord' New Delhi- De vier in juli 1995 in Kashmir ontvoerde Westerse toeristen zijn volgens een bericht in de krant The Indian Express al een jaar geleden door hun gijzelnemers vermoord. De krant ba seert zich op fragmenten uit een 120 pagina's tellend politiever slag van het verhoor van de gevangen rebel Nasir Mehmood. Oorspronkelijk werden zes buitenlanders ontvoerd, maar een Amerikaan wist na enkele dagen te ontsnappen. Een Noorse gij zelaar werd een maand later onthoofd teruggevonden. Sindsdien werd ook voor het leven van de andere vier gevreesd, maar de In diase regering hield tot nu toe vol dat ze nog in leven waren. O.J. Simpson heeft kinderen terug Los Angeles - De kinderen van de voormalige footballster O.J. Simpson zijn zaterdag weer bij hun vader ingetrokken. Een rech ter bepaalde vrijdagavond dat de vader voogdij terugkrijgt over Sydney en Justin. De twee verbleven na moord in juni 1994 op hun moeder, Nicole Brown-Simpson, en haar vriend Ronald Goldman bij hun grootouders Brown. Chico Navel- handsinaasappelen, net 2 kilo Doyenné du Cornice, handperen, kilo Argentijnse entrecote, 100 gram ®®s© Konijn, 500 gram^75"6.75 kilo Belfast (afp/rtr) - Een Noord-Ierse katholieke leider is gisteren gewond geraakt toen een autobom ontplofte in Ardoyne, de katholieke wijk van Belfast. Dit heeft de Noordierse politie be kend gemaakt. Niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Süssmuth foto epa als elke particulier," De parle mentsvoorzitter zegt het slacht offer van een lastercampagne te zijn. „Controle is vereist, maar campagnes als deze zijn bedoeld om langdurige schade aan te richten," zei ze tegenover de Welt. Daarmee zinspeelde ze erop dat het lek afkomstig is van vijanden binnen haar eigen Christen-De mocratische Unie en de Beierse Christen-Sociale Unie. Süs smuth, een kopstuk van de libe rale vleugel binnen de CDU, heeft veel vijanden onder conser vatieven wegens haar pleidooien voor vrouwenrechten en sociale kwesties. Uit de bedieningsafdeling: O 7Q Jambon d'Ardennes, 100 gram ®®©©3r7tT Oil Zalmmoten, verpakt, ca. 250 gram, per 100 gram.299" Cfl Slagroom, pak 12B9Ï of geklopte slagroom,j2r49T beker 0.5 liter Uit de diepvries: CU Aardappelballetjes JlL70)7 -kroketjes (1.89] of -wafeltjes zak 450 gram Dolce Italia Tiramisu, bak 500 gram Uit de diepvries: Ola Viennetta, diverse soorten CU Hollandse Geitenkaas 48+, kilo 2mr I Aanbiedingen gelden t/m dinsdag 24 december a.s. Het slachtoffer van de aanslag is de 25-jarige Eddie Copeland, die bekend staat als een Republi keinse (anti-Britse, red.) activist. De bom was geplaatst onder zijn auto, die voor zijn huis gepar keerd stond. Hij ging af toen Co peland wilde instappen. De man liep daarbij zware verwondingen aan zijn benen op. De explosie blies bij huizen in de omtrek de ramen uit de sponningen. De aanslag komt minder dan 48 uur na een aanslag op een pro- Britse protestante politicus. Diens lijfwacht raakte daarbij gewond. De aanslag deed veel stof opwaaien, vooral omdat deze plaatsvond toen de politicus zijn kind opzocht in een kinderzie kenhuis. Kort voor de aanslag van zondag hielden meer dan duizend mensen in Belfast een protestbij eenkomst tegen de aan slag op de politicus. De Ierse pre mier John Bruton heeft zaterdag fel uitgehaald naar het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) wegens de aanslag vrijdagavond op het kinderziekenhuis. De politie heeft een verdachte opgepakt. „Het gebruik van geweld in een kinderkliniek door een IRA-een- heid, twee dagen voor kerstmis, brengt de geloofwaardigheid van de Republikeinse beweging in het geding," aldus Bruton. „Als een soortgelijke aanslag twee jaar ge leden in Sarajevo was gepleegd, zou de internationale publieke opinie hebben geëist dat de da ders en de aanstichters voor het internationale tribunaal (voor oorlogsmisdaden) in Den Haag werden gesleept." Twee gewapende mannen met pruiken op vielen vrijdagavond het ziekenhuis binnen op het mo ment dat de protestantse politi cus Nigel Dodds en zijn vrouw hun ernstig zieke zoontje van ze ven bezochten. De terroristen vuurden vier schoten af op twee agenten in burger die de wacht hielden. Een van hen raakte licht gewond aan zijn voet. Een kogel raakte een lege babycouveuse. Leider Gerry Adams van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, zei de aanslag persoonlijk te be treuren maar veroordeelde de ac tie niet. De Amerikaanse senator Joseph Kennedy, die in Noord- Ierland bemiddelt, zei dat de aanslag in strijd is met Adams' toezegging aan hem dat de IRA zich de facto aan het bestand zou houden.

de Stem | 1996 | | pagina 5