Kok spreekt machtswoord in loonstrijd Computer moet einde maken aan rechtsongelijkheid bij rechtbanken 'Borst was onvolledig over giftige glycerine' Liefdestrein heeft last van stroomstoring 'Ik heb nog nooit vergeefs een beroep op u gedaan' Transavia komt met forse reorganisatie HliramuB' 'Apart ministerie voor de Antillen en Aruba' I58 DE STEM BINNENLAND A3 D66 en WD moeten inbinden' Lijkje van baby gevonden in Heeswijk-Dinther All You Need Is Love-trein met Robert ten Brink het land door Mies Bouman eenmalig terug op tv voor ledenwerfactie Rode Kruis 6' BINNENLAND KORT Cool zeg, die koude zone onderin... DECEMBER 1996 A2 •oot-Brittannië en Ierland: ngs de Noordzee en zuidkust as op een winterse bui. El- ts flink wat zon en droog, Ti koude oostenwind. Mid- gtemperatuur rond 3 graden Ierland enkele graden hoger! lgië en Luxemburg: Enkele ilkenvelden, maar ook gere ld zon. Waarschijnlijk droog. |n koude oostenwind. Mid- itemperatuur iets onder het jiespunt. Oord- en Midden-Frankrijk: lolkenvelden, in het noorden >k wat zon en meest droog, lar het zuiden toe af en toe re en, in de hogere delen van de ira en Vogezen sneeuw. Kou- met dinsdag maxima tus- |n -1 in het oosten en plus 6 ngs de kust. Extra koud door i stevige oostenwind. uid-Frankrijk: Aan de be- 'olkte kant en van tijd tot tijd gen. In de bergen boven de 200 meter sneeuw. Iets kouder bet maxima tussen de 8 en 13 "raden. 'ortugal: Onbestendig en win derig. Flink wat buien. Mid- agtemperatuur aan de kust ond 15 graden. |panje: Meest bewolkt en voor- 1 in het zuiden veel regen, mo- .elijk ook onweer. Aan de oos- felijke costa's eerst ook zon, liddagtemperatuur landin waarts rond 10 graden, aan de fcostelijke en zuidelijke stran den ongeveer 15 graden, 'anarische Eilanden: Wisse- ende bewolking en een enkele eg'en- of onweersbui. Middag- emperatuur rond 22 graden, dallorca en Ibiza: Aanhoudend kans op een regen- of onweers bui en een aantrekkende wind. laxima ongeveer 16 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt En perioden met regen, in het boorden ook sneeuw. Sneeuw- rens dalend naar 1200 meter, laandag in de zuidelijke helft nog flink wat zon en droog, 'liddagtemperatuur in het noorden rond 5 graden, in de [zuidelijke helft ongeveer 16 raden. Griekenland en Kreta: Maan dag eerst nog zon, maar van het noordwesten uit wolken en buiige regen. Op Kreta meest zonnig en droog. Maxima onge veer 18 graden. Duitsland: In het zuiden be wolkt en hier en daar wat re gen, sneeuw of ijzel. Naar het noorden toe enkele opklarin gen en een straffe oostenwind. Middagtemperatuur ongeveer - 4 graden, maandag in het zui- den nog plus 2. Zwitserland: Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw, sneeuwgrens dalend naar 1200 meter. Maxima in de dalen rond 5 graden, dinsdag in het noorden min 2. Oostenrijk.' Veel bewolking en hier en daar sneeuw. Kouder met dinsdag maxima van min 4 in het noorden tot 0 in het zui den. 'A? 8 9 10 11 15 16 19 20 21 26 27 31 35 36 39 42 43 44 M47 48 52 53 54 59 60 65 68 JP 70 Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Overkant; 6. grond bezit; 7. nagerecht; 10. heel; 11. minnedrift; 12. ridderspoor; 14. dwergkees; 17. voorbijpraten; 19. krentenkoek. Vertikaal: 1. Evenbeeld; 2. pro bleemkinderen; 3. inzittende; 5. kraaien; 8. radijs; 9. aflossen; 13. prent; 15. rijping; 16. doorn; 18. alom- JFS ueui uba >pnq 'isasi ubi) 'J9puos>|U!| 'puBuiu8||njd U| 'afjusid MAANDAG 23 DECEMBER 1996 Den Haag (anp) - Plegers van kleine delicten worden voortaan door iedere arrondissements rechtbank met dezelfde straf 'beloond'. In de praktijk is het echter geen uitzondering dat ie mand voor hetzelfde delict bij de ene recht bank een veel en veel hogere straf krijgt dan bij een andere. Als het aan procureur-generaal Steenhuis (Leeuwarden) ligt is het binnenkort afgelopen met deze rechtsongelijkheid. Een speciaal justitieel computerprogramma gaat de officieren van justitie namelijk helpen bij het bepalen van een landelijke uniforme strafmaat. Steenhuis lichtte dit gisteren voor de NOS-televisie toe. De procureur-generaal wees er op dat er reeds - schriftelijke - uniforme richtlijnen bestaan. Die hebben, vooral bij het bepalen van een uniforme strafmaat bij dronken rijden, reeds hun nut bewe zen, aldus Steenhuis. Voor de overige delicten blijkt het lastig de officie ren van justitie zover te krijgen steeds de dikke bundel richtlijnen uit de kast te halen. Zij voelen zich daardoor beperkt, er is een zekere weerstand voelbaar, zei Steenhuis. Bovendien spelen binnen de negentien parketten lokale prioriteiten terwijl de procureurs-generaal juist naar landelijke prioritei ten toewillen. Het computerprogramma alsmede een goede aansturing door de procureurs-generaal moet daar een einde aan maken. Een geolied samenwerkend OM biedt volgens Steenhuis ook meer voordelen. Zo heeft de minister van Justitie (Sorgdrager) minder alibi's om zich met het OM te bemoeien. Zoals bekend wil deze be windsvrouwe meer greep op het vervolgingsbeleid van het OM. Dat vindt Steenhuis op zich niet zo'n ramp, want Sorgdrager stelt zich daarbij zeer te rughoudend op, maar het is natuurlijk niet bekend hoe een andere minister van Justitie hiermee om- Of Steenhuis met een uniformiteit in strafmaat zich de minister van het lijf houdt valt overigens te be twijfelen, want Sorgdrager wil in de wet veranke ren dat de minister van Justitie de volledige verant woordelijkheid krijgt over het doen en laten van het OM. Zij heeft daarbij de steun van de Tweede Ka mer. Op haar departement wordt momenteel gestu deerd op een wetstekst. Van onze Haags redactie Den Haag - WD en D66 moeten inbinden over de verlaging van het minimumloon voor langdurig werklozen. Ze moeten minister Melkert (Sociale Zaken) niet voor de voeten lopen en meer rekening houden met zijn afwegingen. Dat zei premier Kok zaterdag in het Radio 1-journaal. De fracties van WD, D66 en Melkert (PvdA) ruziën al een half jaar over de mogelijkheid om langdurig werk lozen tijdelijk minder te betalen dan het minimumloon. WD en D66 vinden dat langdurig werk lozen gedwongen moeten kunnen worden onder het minimumloon te werken. Weigeraars moeten een strafkorting krijgen. Melkert wil per se geen dwang voor kost winners, omdat die bij betaling van 70 procent van het mini mumloon onder het sociaal mini mum terecht komen en aanvul lende bijstand moeten vragen. Dat vindt hij onaanvaardbaar. Het geduld van D66 bleek vorige week op. De partij dreigt de kwestie nu in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. Daar is een meerderheid van WD, CDA en D66 voor de maatregel, met dwang voor kostwinners. Kok ging zaterdag vierkant ach ter zijn PvdA-minister staan. Hij riep D66 en WD op zich te mati gen. „We respecteren de minister van Financien als het gaat om de Miljoenennota en zijn budgetdis cipline. Dat geldt ook voor minis ter Wijers als het gaat om de eco nomie. Dus zou ik ook de colle ga's van WD en D66 willen vra gen heel ernstig rekening te hou den met de afwegingen van Mel kert en hem in dit geval het voor deel van de twijfel te geven," zei Kok. Volgens Melkerts voorstel mogen werkgevers langdurig werklozen minimaal een half jaar en maxi maal twee jaar 70 procent van het minimumloon betalen. Ze moeten de werknemer tijdens die periode wel scholen en begeleiden. De PvdA vindt het voorstel van Mel kert al veel te ver gaan, vanwege de grote doelgroep. De sociaalde mocraten vinden dat een korting op het minimumloon alleen mag gelden voor een kleine groep mensen met zeer weinig kansen op de arbeidsmarkt. Ze beroepen zich daarbij op een passage in het regeerakkoord over die zogehe ten dispensatie op het minimum loon. Kok geeft toe dat de kwestie moeilijk ligt binnen de coalitie. Maar ook hij oordeelde dat de korting alleen mag gelden voor een kleine groep. „Het moet om heel nauw omschreven catego rieën werklozen gaan. Ik denk dat het kabinet er verstandig aan doet zo dicht mogelijk bij de let ter en de geest van het regeerak koord te blijven. We hebben bij de start van het kabinet eigenlijk een soort wapenstilstand geslo ten. Ik denk dat we het bij die wapenstilstand moeten laten," zei Kok. Den Haag (anp) - Minister Borst van Volksgezondheid heeft de Kamer onvolledig geïnformeerd over de levering van een partij giftige glycerine door een Nederlands bedrijf aan Haïti. De partij, die gebruikt is voor de productie van medicijnen, zou aan 88 Haïtiaanse kinderen het leven hebben gekost. PvdA-Tweede Kamerlid Verspa- get spreekt van een partij van 72 vaten die via China, Duitsland en Nederland aan Haïti is geleverd. Volgens de vrachtbrieven zou het gaan om een hele goede kwaliteit Glycerine. De Amerikaanse code ring (USP XXI) houdt in dat de kwaliteit goed genoeg is voor de productie van medicijnen. Vol gens Verspaget heeft Amerikaans onderzoek verder aangetoond dat de vaten geen glycerine, maar giftig anti-vries hebben bevat. Ook Duits onderzoek spreekt van een totaal vervalste partij. De sociaal-democrate vindt dan ook dat minister Borst de Kamer in oktober onvolledig heeft geïn formeerd. Zij zal de minister hier nadere vragen over stellen, fo oktober meldde de bewinds vrouw dat de bewuste kwaliteit Heesvvijk-Dinther (anp) - Een vrijdagavond in de Noord-Bra- Jantse gemeente Heeswijk-Dint- i® dood gevonden baby, blijkt ®n onnatuurlijke dood te zijn ge storven. ffo politie heeft zondag laten we- fon dat er sprake is van een mis- ®ijf- Het gaat om een jongetje van enkele weken oud. Hoe de bi% aan zijn einde is gekomen, jsfoet bekendgemaakt. «et lijkje van het jongetje werd vrijdagavond ontdekt in een "eauty-case die verpakt was in e® vuilniszak. De politie ver goedt dat het lichaam daar enke- fo weken gelegen heeft, net Gerechtelijk Laboratorium ln Rijswijk is zaterdag begonnen ®et een onderzoek van het lijfje. e politie heeft een recherche- eam van tien mensen op de zaak 8®et. De politie is onder meer ?°8 op zoek naar de moeder van «t kind. (USP XXI) niet perse voor medi cijnen hoeft te worden gebruikt. Ook zei de minister niet op de hoogte te zijn van onderzoek dat zou uitwijzen dat de geleverde vaten geen glycerine, maar anti vries bevatten. Een woordvoerder van het minis terie van Volksgezondheid ont kent dat de minister de Kamer onjuiste informatie heeft ver strekt. USP XXI is niet de aller beste kwaliteit die normaliter voor medicijnen wordt gebruikt. Ook zouden de buitenlandse on derzoeken nog steeds niet zijn afgerond. Robert ten Brink en zijn vrijgezelle reizigers voor de All You Need Is Love-trein. foto anp De 'All you need is love'-trein reed zaterdag van Groningen naar Maastricht. Aan boord 12 vrijgezellen en Robert ten Brink. In Boxtel, het vierde station van de dag, moesten de kandidaten ruim een uur wachten in de kou. Vanwege een stroomstoring. Oor zaak; „De vonken sprongen in de liefdestrein dusdanig over dat de NS het niet aan kon." Door Wietske Dijkstra „Mogen wij het zeggen?" vragen twee vrou wen giechelig. Ze staan in de koude wind voor het All You Need Is Love-loket op per ron 3 in Boxtel. En wijzen op het affiche waar - in pasfotoformaat - de afbeeldingen van de 12 vrijgezelle treinreizigers te zien zijn. „Die. Johan Krane-nog-iets." Vanachter het loket kijkt Steven Hus, inge huurd om op deze zaterdagmiddag kaartjes 'te verkopen', de twee doordringend aan. „Johan zoekt een bepaald persoon," zegt hij, terwijl hij door een paar vellen A4 bladert. „Ik moet even kijken." „Nou kijk dan maar eens goed," zegt een van de twee ad rem ter wijl ze brutaal terugkijkt. Hus lacht wat verlegen en geeft, met een blos op z'n wan gen, snel de roze kaartjes weg. Ook Erwin van de Wiel uit Geldrop heeft al zo'n kaartje te pakken. Hij koos Sabine uit de twaalf vrijgezellen. Waarom? „Ze is de enige van mijn leeftijd. Ik ben achttien, zij is zeventien. Maar het zal wel niks worden want zij valt op voetballers en dan gaat het meestal om Ajax en ik ben een fervent PSV- fan." En dan is het wachten op de All You Need Is Love-trein met de twaalf vrijgezellen én Ro bert ten Brink. Zij zijn al om half tien uit Groningen vertrokken. Na Meppel en Utrecht is Boxtel het volgende station waar de 'liefdes'trein haar deuren opent. Om stipt 13.20 uur stond in de aankondiging. Maai de trein geeft niet thuis. Laconiek „In verband met een stroomstoring is geen treinverkeer mogelijk van en naar Boxtel," schalt het uit de luidsprekers. De kandida ten op het station horen het klappertandend aan. In de trein zelf wordt de vertraging la coniek opgevangen. Volgens voorlichter Kim Kromhout van der Meer gaan de eerste grapjes al rond. „De vonken springen dus danig over dat de NS het niet meer aan kan." „Waarom ik voor Johan koos," herhaalt een van de twee vrouwen, nog steeds giechelend, „ik weet het al niet meer. Het was de leukste op de foto." En in-een-adem-door: „Ik vind dit verschrikkelijk. Ik ben voor het blok ge zet. Door die twee." En ze wijst op haar vriendin, de andere Johan-fan, en een vriend. De vriendin, die zich voorstelt als Hanneke, bekent onmiddelijk schuld. „We hebben het gedaan omdat we haar zo'n leu ke meid vinden," legt ze uit. En de vriend, die Marcel blijkt te heten, vult aan: „We hebben gezegd dat we iets spannends gingen doen. En toen hebben we haar hiernaar toe meegenomen." Met de bus Marcel gaat zelf ook mee in de trein. Voor Petra. „Op de foto ziet ze er goed uit. Spor tief. En ze heeft de goede leeftijd; zevenent wintig. Ik ben achtentwintig. Ik weet alleen niet waar ze vandaan komt." Zelf komt hij, net als de twee vriendinnen, uit een plaats tien kilometer van Den Bosch. Dan moeten alle kandidaten van het perron af. Om met de bus naar Den Bosch te gaan. Vanwege de stroomstoring zal de liefdes- trein ze daar oppikken. Vóór het station is het, ondanks het grote aantal gestrande rei zigers, niet minder koud. Maar de wind lijkt Kurt Kuhne uit Heesch niet te deren. Hij denkt al aan Merle. „Qua leeftijd paste ze. Ze is tweeëndertig. Ik ben achtendertig. De meesten waren een stuk jonger." Hij vertelt dat hij deze zaterdag ook in het Brabants dagblad staat met een contact-advertentie. En zegt, niet zonder trots: „Ik ben actief be zig". Rond twee uur komt ineens het bericht dat de All You Need Is Love-trein toch op het Boxtelse station aan zal komen. De kandi daten haasten zich naar binnen en het per ron stroomt vol met - voornamelijk jonge - nieuwsgierigen. Dan nadert in de verte de trein. Het gele NS-gevaarte is gemarkeerd met een grote roze sticker op de neus. Gegil en applaus Langzaam rijdt hij het station binnen. Nog langzamer gaan de deuren van de middelste coupé open. Gegil en applaus weerklinkt als Robert ten Brink tevoorschijn komt. Temid den van glinsterende kralenkettingen, kerstverlichting en roze strikken die overal in het instaphokje hangen. Hij zwaait, hij lacht en trekt de kandidaten die met hun ro ze kaartje zwaaien, door de massa heen naar binnen. Erwin van de Wiel, in zijn camouflagejasje, is een van de eersten. Marcel, Hanneke en hun tegenstribbelende vriendin werken zich met moeite door de mensenmassa heen maar verdwijnen tenslotte ook in de trein. Dan staat van de kandidaten alleen Kurt Kuhne nog op het perron. Eenzaam zwaaiend met zijn roze kaartje. Drie rijen mensen scheiden hem van de in gang naar het geluk. Net voordat de deuren dicht gaan duwt hij zich naar voren en stapt ook hij, langs presentator Ten Brink, de 'liefdes'trein binnen. Mies Bouwman foto dijkstra Op persoonlijk verzoek van Prinses Margriet, verscheen Mies Bouman zaterdagavond eenmalig terug op tv, om de groots opgezette ledenwerfactie voor het Rode Kruis te presenteren bij RTL 4. Met haar onnavolgbare enthousiasme kreeg de 67-jarige 'omroeplegen- de' bijna 150.000 nieuwe leden bij elkaar. „On- gelóóóflijk veel dank," zei een geroerde Mies. Door Anja van den Akker Samen kwamen ze het podium op en hand in hand eindigden ze; H.K.H. Prinses Margriet en Mies Bouman. In de tussenliggende dikke 3,5 uur had Mies Bouman 142.650 mensen bereid gevonden om voor 35 gulden per jaar lid te worden van het Rode Kruis. En voordat de aftiteling met tal van grote sterren over het scherm rol de, was dat aantal al gestegen. Want de telefoon stond rood gloeiend. Wat Mies Bouman - na een korte aarzeling - duidelijk niet durfde, durfde Prinses Margriet wel: Mies met 'je' aanspreken en haar twee dikke zoenen geven. Lieve mevrouw, lieve Mies, namens het Rode Kruis wil ik je heel hartelijk bedanken voor je geweldige en thousiasme en betrokkenheid waarmee je deze avond hebt mo gelijk gemaakt....En dat je voor ons hebt willen terugkomen, Waarop Margriet, als ondervoor zitter van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, spontaan de hand van Mies pakte en het publiek hen massaal een staande ovatie gaf. Mies Bouman is geen steek ver anderd, sinds ze 3,5 jaar geleden definitief afscheid nam van de tv. Ze weet van bijna alles iets bij zonders te maken (En nóu komt er toch iets...), overstelpt haar gasten met complimentjes ('Voor treffelijke speech') en trekt als een magneet emoties aan. Zelfs domme vragen vallen bij Mies niet op. Tegenover Prinses Mar griet: „U komt toch uit een milieu waarin er een hoop voor u gere geld wordt, als kind al. Hoe was dat toen u het als helpster van het Rode Kruis allemaal zelf moest doen?" Waarna Margriet ant woordt dat ze toen al drie jaar in Leiden had gewoond en ook al een jaar op haar eentje in Frank rijk. Mies Bouman weet voortref felijk haar tijd vol te Tullen' en komt daar nog rond voor uit ook. „Is die minuut nu al volgepraat? Ik denk dat we langzamerhand overgaan naar..." (Waarop ze duidelijk het signaal krijgt nog even door te gaan). „Nee? Oh, maar dan heb ik nog wel wat an ders," en reutelt gewoon een eindje door. Het publiek vindt het leuk. Als Mies iets niet kan lezen om dat ze haar bril niet op heeft, zegt ze dat gewoon. En als ze iets wil bereiken, heeft ze daar zo haar eigen jargon voor. „Ik heb nog nooit vergeefs een beroep op u gedaan," klinkt het bijna dema gogisch. „Ik vertrouw op u. En nou verder geen gedoe, u moét gewoon deze kaart invullen. Het is koud buiten, maar er wacht weer een lékker warm huis op u. Wat is 35 gulden nou in een land waar we het bijna allemaal zo goed hebben." Als de 'moeder' van de Neder landse televisie tegen midder nacht tussen grote sterren als Art Garfunkel, Dame Edna, Oleta Adams en Laura Pausini nu écht voor altijd afscheid neemt, wordt het haar toch even te machtig. Tussen de bos witte rozen in haar hand valt een traan. Den Haag (anp) - In de komende kabinetsperiode moet er een apart ministerie komen voor de Nederlandse Antillen en Aruba. Dit kleine ministerie zou op het gebied van fi nanciën en personeelsbeleid nauwe banden moeten aan gaan met het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat zegt minister Voorhoeve bevelingen van de commissie van Nederlands Antilliaanse en Arubaanse Zaken (NAAZ) en Defensie in een gesprek met de Volkskrant. Eerder al bleek dat de WD-be- windsman de combinatie van de twee departementen te zwaar vindt. Hij pleitte voor een minister zonder portefeuil le, belast met Antillen en Aru ba. Onlangs stelde Voorhoeve drs. J. Hoekman, oud-ambas sadeur in Suriname en Groot- Brittannië, aan als gevolmach tigde voor de rest van deze ka binetsperiode. De 65-jarige diplomaat krijgt onder meer tot taak de verbete ring van rechtshandhaving op Aruba in de gaten te houden. Ook moet Hoekman de bespre kingen voeren over de uitwer king van het besluit van de Ko ninkrijksregering over de aan- De Ruiter. Die beogen onder meer de problemen tussen de Arubaanse regering, de top van politie en justiie op het eiland op te lossen. Voorhoeve wil het nieuwe mi nisterie logistiek onderbrengen bij Binnenlandse Zaken. Dat komt omdat NAAZ als ministe rie anders te klein wordt om praktische dingen als perso neelszaken op een goede ma nier te kunnen regelen. Boven dien is er vooral bij Binnen landse Zaken veel bestuurlijke ervaring voorhanden. Een eventuele koppeling tussen NAAZ en Binnenlandse Zaken lijkt veel op de bestaande in tensieve samenwerking tussen Ontwikkelingssamenwerking en Buitenlandse Zaken. Pronk fungeert in deze constructie als minister zonder portefeuille. Inbraak bij Landelijk Rechercheteam Zeist - Bij een inbraak in een vestiging van het Landelijk Recher cheteam in Zeist hebben onbekenden in de nacht van zondag 15 op maandag 16 december twee draagbare computers en drie wa pens buitgemaakt. Ook is een kleine kas meegenomen, waarin wat geld en betaalmiddelen zaten. Dat heeft een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) in de nacht van vrijdag op zaterdag bevestigd. Het gebouw van het Landelijk Rechercheteam, opgezet om de ge organiseerde misdaad landelijk te bestrijden, is een van de vesti gingen die het KLPD gebruikt. „De locaties maken wij liever niet bekend, de inbraak is echter niet in het hoofdkwartier van het LRT gepleegd." Nabestaanden herdenken Faro-vliegramp Laren - Nabestaanden van slachtoffers en overlevenden van de vliegramp in het Zuid-Portugese Faro herdachten zaterdag voor het vierde jaar de 56 mensen aan wie het ongeluk het leven kost te. Dat gebeurde zaterdagmiddag tijdens een stille wake in de ba siliek van Sint Jan in Laren. De DC10 Anthony Ruys van Marti nair stortte op 21 december 1992 neer op de landingsbaan van Faro. Het extreem slechte weer met plotselinge windstoten is de officiële oorzaak van het ongeluk. Een deel van de inzittenden denkt nog steeds dat ook de cockpitbemanning grote fouten maakte. Pony's slachtoffer paardenhaar-fetisjisten Lemelerveld - Bij de politie in het district IJsselland hebben de afgelopen veertien dagen vijf mensen aangifte gedaan dat van hun pony's de manen zijn afgeknipt. Eerder deze.maand waren in de Overijsselse regio paarden in drie plaatsen slachtoffer van een ongewenst kappersbezoek. In Vriezeveen raakten twee pony's hun staarten kwijt, in Enter trof één hetzelfde droeve lot en het zelfde gebeurde met een viervoeter in Heino. Waarschijnlijk heb ben de daders naar een televisieprogramma gekeken waarin aan het haar van paarden en pony's geneeskrachtige werking werd toegeschreven. Gokken in buitenland populair Den Haag - Ruim 300.000 Nederlanders wagen per jaar voor 176 miljoen gulden een gokje in buitenlandse kansspelen. Aan Neder landse loterijen wordt ongeveer twee miljard gulden besteed. Dit blijkt uit een steekproef van NSS/Marktonderzoek. Het onder zoek werd verricht in opdracht van het College van toezicht op de kansspelen. Van de ondervraagden zei 4 procent wel eens over de grens te gokken. Ongeveer 60 procent speelt mee in een of meer Nederlandse kansspelen. De meeste mensen die meespelen in een buitenlands kansspel geven per jaar minder dan 300 gulden uit (75 procent). Van de buitenlandse kansspelen trekt de Duitse Lot to veruit de meeste gokkers: ongeveer 146.000. Ze leggen jaarlijks zo'n 33 miljoen gulden in. Schiphol (anp) - De luchtvaartmaatschappij Transavia wil in een periode van twee tot drie jaar het bedrijfsresultaat met een bedrag van 45 miljoen verbeteren. Het overgrote deel zal moeten ko men uit bezuinigingen. De rest bestaat uit extra inkomsten. De directie van Transavia zegt reke ning te houden met gedwongen ontslagen. De kosten van de maatschappij moeten flink naar beneden om de verlies- en winstrekening gezond te houden. In september voorzag directeur P. Legro een verlies over het lopende boekjaar van 6 miljoen. De bezuinigingen zullen al effect hebben in dit boekjaar, dat eindigt op 31 maart. Toch houdt de directie er rekening mee dit boekjaar per saldo met een verlies af te sluiten. De maatregelen zullen hun effect volledig moeten krijgen in de loop van 1998. Binnen een paar weken zal blijken wat het bezui nigingspakket in praktijk precies gaat betekenen. De directie heeft al wel een aantal terreinen ge noemd waarop de besparing ge stalte moet krijgen. Van de 1100 werknemers bij Transavia zullen er enige tiental len moeten vertrekken. De direc tie denkt dat voor een flink deel te kunnen opvangen door het aannemen van minder seizoen- personeel, natuurlijk verloop en het niet verlengen van tijdelijke contracten. Met gedwongen ont slagen zal echter wel rekening gehouden moeten worden. Kos tenposten die voor bezuiniging in aanmerking komen zijn huisves ting, administratie en automati sering. Verder is het de bedoeling de productiviteit van de vloot te verbeteren. Ook in de sfeer van de inkoop is besparing mogelijk, blijkt uit het directie-plan. (ADVERTENTIE) Je wilt het lekkerste bak- resultaat. Oók dat het vet lang meegaat en schoon blijft. Dat het schoonmaken een fluitje van een cent is. Wie alles wil komt bij Inventum terecht. Veilig en vertrouwd, de kwali teit is spreekwoordelijk. Slim ook, want deze friteuse houdt helemaal onderin een laagje vloeibaar vet net beneden de 100 °C; bakrestjes verbranden niet, dus ook geen luchtjes... Veilig, Vertrouwd en Slim als geen Ander Type GF89 Bel voor informatie (0318) 542222

de Stem | 1996 | | pagina 3