DE STEM Details geven de doorslag Marcio Santos baalt waar René Eijkelkamp lacht NAC-spelers uit nachtcafé gezet 'We staan in ieder geval nu al veilig' Armstrong gelooft nog in een comeback Ajax gaat winterstop in met hopeloze achterstand na nederlaag tegen PSV: 0-2 De omweg van Louis B1 De Koeyer met Moeskroen op kop Zes arrestaties rond Ajax-PSV Snort poor Jaap van Essen Amsterdam - Eerst een lan- I ge winterstop, en dan res ten er nog veertien duels voor de Nederlandse voet- balclubs. Veertien duels waarin PSV met vooral Feyenoord slag zal leveren om het Nederlands kam pioenschap. Een titelstrijd waarin Ajax geen enkele rol meer zal spelen. De Amsterdammers leden in de rechtstreekse confrontatie met PSV gisteren een 2-0-nederlaag en weten zich geslagen. Niet al leen in de race om de eerste plaats, ook de slag om de tweede plek (die ook recht geeft op deel name aan de Champions League) mag als verloren worden be schouwd. De achterstand van Ajax op PSV is achttien punten, die op Feyenoord vijftien. Ajax gaat als nummer zeven de winterpauze in, en moet in die periode de vele wonden likken. Juist nu er volop wordt gewerkt aan zaken als een Superliga en zelfs een Europese competitie, bezet Ajax een plaats die nergens recht op geeft, zelfs niet op deel name aan de UEFA-Cup. Details Hoewel de stand op de ranglijst anders doet vermoeden, was Ajax-PSV natuurlijk wel degelijk een topper. Bij elkaar brachten beide teams in totaal tien spelers (negen Nederlanders en een Belg) in het veld die vorige week nog in Brussel actief waren. Topduels worden tegenwoordig beslist door details, gisteren in de Arena was het niet anders. Beide teams hielden elkaar in de eerste helft redelijk in evenwicht; de eerste kansen waren voor Ajax, daarna kreeg PSV wat meer grip op het duel. De wanke- le balans in het duel raakte in de 143e minuut verstoord, door een I kleinigheid. Mario Melchiot j raakte even dizzy na een kopduel. In de luttele seconden die hij daardoor miste, sloeg PSV kli nisch toe. Nilis ging er op rechts vandoor, zijn voorzet bereikte Jonk die helemaal vrijstaand kon uithalen, 0-1. Het tweede - op zich kleine - voorval besliste de wedstrijd. Melchiot raakte kort na rust aan geslagen toen hij met een vliegen de tackle Nilis het scoren belette. De jonge verdediger moest ver vangen worden. Louis van Gaal koos ervoor Mar- cio Santos te laten invallen en be treurde die keuze binnen welge teld achttien seconden. De Brazi liaan liep het veld in, zocht zijn positie, en lette net niet op toen het spel werd hervat door een in- worp die voor hem bedoeld was. Luc Nilis was attent en pikte de bal op. Santos trok de doorgebro ken Belg vervolgens weg. Scheidsrechter Jol kon niet an ders dan rood trekken. Met tien man was Ajax logischer wijs niet meer bij machte PSV van de zege af te houden, al ont vouwde Van Gaal twee weken ge leden (bij AZ) nog eens de theorie dat tien spelers in het voordeel zijn ten opzichte van een voltalli ge tegenstander. Daar bleek gis teren weinig van, al duurde het nog lang (tot de 90e minuut) voor PSV via Nilis eindelijk een van de vele kansen benutte. Santos Dat uitgerekend Marcio Santos de feitelijke beslissing op zijn ge weten had, kan verstrekkende gevolgen hebben. De Braziliaan baalt als een stekker van de ma nier waarop hij in Amsterdam wordt behandeld. De wereld kampioen proeft een gebrek aan respect en laat dat in woord en gebaar merken. Gisteren kreeg het eergevoel van Santos weer een gevoelige tik, omdat Van Gaal hem buiten de basis hield ten gunste van debu tant Kofey Mensah. Santos moest vanaf de bank toekijken hoe Ajax aantrad met een achterhoede die behalve Frank de Boer louter jo chies uit het tweede telde: Splin ter, Melchiot en Mensah. Als ver vanger van Melchiot bleek San tos op zijn zachtst gezegd niet he lemaal geconcentreerd. Het vertrek van Santos lijkt een kwestie van tijd. Hij schermt met voldoende aanbiedingen. Het herstel van Ajax lijkt juist een zaak van de lange adem. De Am sterdammers hebben een reeks achter de rug die ongekend slecht is. In totaal 38 duels werden sinds het zomerreces afgewerkt. Vijf tien zeges (waaronder potjes als tegen DHC, Den Helder, Hollan- dia en Zeeburgia), tien gelijke spelen en twaalf nederlagen vor men de trieste tussenbalans. Nog veertien competitieduels resten Ajax om het afscheid van Louis van Gaal nog enig cachet te geven. En uiteraard nog minstens twee duels in de Champions Lea gue. Daarop zullen de Amster dammers zich vooral concentre ren. Want juist de confrontaties Door Jaap Bakker Amsterdam - De een is een ba lende figurant bij een titelver dediger, de ander een tevreden reserve van een titelkandidaat. Gisteravond in Amsterdam speelden Marcio Santos en René Eijkelkamp in een en de zelfde wedstrijd een opmerke lijke rol. Santos, de Ajacied, treurde, zoals vaker dit seizoen. Eijkelkamp, de PSV'er, relativeerde, zoals vakér in zijn leven. Hij had bovendien drie punten in zijn zak, en daar ging het tenslotte om. Maar eerst Santos. Hij mocht gis teren na 52 minuten, als vervanger van de geblesseerd geraakte Mel chiot, het veld betreden. Achttien seconden later moest hij er weer af, een nieuw Nederlands record. Het oude Nederlands record stond °P naam van Ton Rietbroek van Dordrecht '90. Hij kreeg op 7 ok tober 1990 in de wedstrijd tegen «AC als basisspeler na precies 28 seconden de rode kaart van scheidsrechter Van der Niet. Ghanees Kofey Mensah, de debuterende Ghanees van Ajax, vertelde na af- 00P het verhaal: „Ik moest in gooien en zag dat Santos zich aan bood. Die speler van PSV liep ech ter net voor hem langs." Mensah boeide op Nilis, en Nilis op zijn beurt werd door Santos tegen de vlakte gewerkt. „Marcio moest bat wel doen," vond Mensah. oor Santos was die wetenschap achteraf een schrale troost. Hij tteeeg van scheidsrechter Jol voor z'jn eerste actie meteen de rode aart. Terecht overigens, omdat '1 Nilis een open doelkans ont nam. „Er was nog één geluk bij c® ongeluk," zei Frank de Boer a de 0-2-nederlaag, „met een aan minder gingen we in ieder fVal beter voetballen." antos zelf kreeg daar weinig van ee. Hij zat treurend in de kleed- aaaaer, na zijn tweede veldverwij- Marcio Santos (rechts) verlaat al na luttele seconden het veld. Links probeert Ajax-trainer Louis van Gaal zijn woede te temperen. foto anp zing in zes dagen tijd. Vorige week maandag werd hij uit het veld ge stuurd in een wedstrijd.tegen Hee renveen. Hij speelde toen met de reserves van Ajax, want dat voor al is het lot van Santos. Bankzitter Hoe anders is de situatie van Eij kelkamp. De lange spits werd an derhalf jaar geleden, vlak voor de competitie '95/'96, door PSV bin nengehaald als een tevreden bankzitter. Eijkelkamp zou wel zien hoe vaak hij zou mogen mee doen. Ondanks allerlei pijntjes en kwetsuren maakte hij in Eindho- vense dienst inmiddels vele speel minuten vol. Gisteren echter kwam hij niet verder dan 27. Eij kelkamp loste halverwege de wedstrijd de dolende Marcelo af, maar moest in de 73e minuut al weer plaats maken voor de gretige 'counterspits' Boudewijn Zenden. Mokkend verdween de spits uit het Oosten des lands in de cata comben. „Maar na vijf minuten douchen besefte ik dat de trainer eigenlijk wel gelijk had. We had den een snelle aanvaller nodig." Toch had hij in eerste instantie raar opgekeken. „Ik kon op het wisselbord het nummer niet goed zien. Verrek, dacht ik opeens, nummer vijftien, dat ben ik. Daar schrok ik wel even van. Maar goed, ondanks het feit dat we met een man meer speelden, kwamen we niet onder de druk vandaan. Het was daarom raadzaam om een snelle counterspits in te zetten. Nilis is dat niet. En bij mij, mocht het jullie niet zijn opgevallen, is de snelheid in de loop der jaren ook een beetje uit de benen ver dwenen. Ach weet je, ik volg zelf een trainerscursus, dus van deze ingreep kan ik nog wat leren ook. Alleen is één les voorlopig wel vol doende." Klaagzang Klagen deed Eijkelkamp dus niet, een klaagzang hoorde gisteren ook niet thuis in het kamp van de koploper. „Alleen hadden we de wedstrijd eerder moeten beslis sen," 'zongen' Eijkelkamp, Stam en Waterreus in koor, maar tege lijk spraken zij waardering uit voor het tegenspel van de al bijna onttroonde titelverdediger uit Amsterdam. „Voor rust duurde het even voordat we het initiatief konden nemen, maar de voor sprong halverwege vond ik uitein delijk wel terecht," analyseerde Wim Jonk. „Na de pauze en de rode kaart had Ajax niets meer te verliezen.Ze konden heel opportunistisch gaan spelen en deden dat niet slecht. Toch hadden we het vooral aan onszelf te wijten dat het zolang spannend bleef. We kregen ruimte genoeg om de wedstrijd te beslis sen, alleen ontbrak steeds de zorg vuldigheid bij de laatste pass. Ach, uiteindelijk kwam alles toch goed, die tweede treffer was ook lekker meegenomen. En we heb ben weer gewonnen, dus wat zou den we zeuren?" Van onze verslaggever Amsterdam - Ajax-trai ner Louis van Gaal blijft een apart mens. Bij een nederlaag wil de schei dende coach nogal eens met een beschuldigende vinger richting scheids rechter wijzen. Gisteren ging dat met een omweg. Dat scheidsrechter Jol invaller Marcio Santos zo snel het rood voor de ogen toverde, kon Van Gaal billijken. Niet van harte, maar toch. „Maar als je die kaart dan geeft, moet je wel normaal blijven fluiten. En niet gaan marchanderen, zoals Jol deed."' Voor alle duidelijkheid, Van Gaal had gezien dat Jol bij twijfelgevallen zijn ploeg be voordeelde na de rode kaart. „En ik zag dat niet alleen. Ik zag tenminste mijn collega nogal eens opgewonden aan de lijn staan gebaren," aldus de Ajax-trainer. Dat Jol zo nu en dan ook PSV bevoordeelde - bijvoorbeeld toen Numan de Nigeriaan Babangida geheel onnodig vasthield op zijn weg naar Waterreus - wilde hij niet gezegd hebben. „Natuurlijk was dat zo. Ik heb wel meer ge zien. Maar ik zeg daar niets van. Anders verschuilt Van Gaal zich bij een nederlaag weer achter de scheidsrechter. Ik heb het nu alleen maar over het benadelen van onze tegen stander. Misschien dat dan wordt opgepikt wat ik bedoel als ik het over de scheidsrech ter heb." I I I I I MAANDAG 23 DECEMBER 1996 Van onze verslaggever Breda - Een groepje NAC-spe- lers is in de nacht van vrijdag op zaterdag in nachtcafé De Lendte in het centrum van Bre da betrokken geraakt bij scher mutselingen die zich toespits ten rond Barry van Galen. De middenvelder verkeerde in het gezelschap van John Karei- se, Geert Brusselers, de onlangs naar Spanje vertrokken Yassi- ne Abdellaoui, Graham Arnold en ex-speler Ton Lokhoff. Van Galen kreeg woorden met een bezoeker en er dreigde een vechtpartij te ontstaan. Op een verdwaalde klap na bleef het echter bij verbale onenigheid. „Voordat er echt iets kon ge beuren, sprongen er zeker vijf mensen tussen de ruziema kers," bevestigt een der aanwe zige NAC'ers. Er kwam geen politie aan te pas. Wel werd een flink aantal gasten gesommeerd het pand te verlaten. Toen de rust was weergekeerd, bleek echter dat Barry van Galen en diens op ponent nog gewoon binnen za ten. Directeur Martin Vreijsen van NAC wenste, vanaf een vakan tie-adres, geen commentaar te geven. Hij is wel op de hoogte gebracht. „Maar ik ken het he le voorval niet. Het heeft so wieso niks met de sportieve kant van de club te maken." Van onze verslaggever Terneuzen - Erik de Koeyer blijft de komende maand lekke thuis in Terneuzen. De Zeeuws-Vlaamse doelman van de Bel gische voetbalsensatie Excelsior Moeskroen kan een maanr lang vanaf de bank genieten van de koppositie, die zijn ploej sinds de 3-0-winst van zaterdagavond op Lommei heeft overge nomen van Club Brugge. Vreugde bij PSV na de treffer van Wim Jonk. Van links naar rechts tonen Jaap Stam, Stan Valckx, Wim Jonk en Zeljko Petrovic hun vreugde, Mario Melchiot (voorgrond) beeldt de wanhoop aan Ajax-zijde treffend uit. foto anp met Atletico Madrid zijn voorlo pig de beste weg om de Europese aspiraties voor komend seizoen waar te maken. Na drie landstitels op rij een nieuwe gewaarwording in Amsterdam. AJAX - PSV 0-2 (0-1). 43. Jonk 0-1, 90. Nilis 0-2. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 50.000. Rode kaart: 54. Santos (Ajax). Gele kaarten: Juan (Ajax), Valckx, Stam (PSV). AJAX: Van der Sar; Melchiot (53. Santos), Frank de Boer, Splinter (60. Juan) en Mensah; Ronald de Boer, Litmanen en Musampa; Babangida (46. Wooter), Kluivert en Overmars. PSV: Waterreus; Vampeta, Stam, Valckx en Numan; Vink (82. Van der Weerden), Jonk, Petrovic en Cocu; Marcelo (46. Eijkelkamp, 73. Zen den) en Nilis. „De hele winter zal Moeskroen op teletekst de ranglijst aanvoe ren," zegt De Koeyer. Daar kan geen wintersportvakantie tegen op. Debutant Moeskroen voetbalt al vanaf het begin van deze com petitie in een roes. „Het succes blijft maar duren. We wachten al weken op de grote klap," zegt De Koeyer. Maar wat er ook gebeurt, Moeskroen stort nog altijd niet elkaar. Integendeel. Afgelopen zaterdag kon het de leiding van Club Brugge, dat vrijdag verloor bij Harelbeke, overnemen. „We waren niet nerveuzer dan nor maal. George Leekens (de succes trainer) had ons verteld onszelf te blijven. 'Dan komen de kansen vanzelf, zei hij." En zo geschiedde ook. Moeskroen kwam met veel geluk op voor sprong, zoals het de hele compe titie al niet te klagen heeft over een fikse dosis fortuin. „Als je bovenin meedraait, zit het op die momenten vaak mee," weet De Koeyer inmiddels. Na de curieuze openingstreffer (de Lommel- doelman ving een simpele bal en liet die pardoes uit zijn handen vallen, waarna de bal over de lijn rolde) voorkwam De Koeyer even later de gelijkmaker. „De keren dat ik moest ingrijpen, maakte ik geen fout," stelde hij tevredei vast. Na de 3-0 op Lommei was he weer feest in en rond het knuss stadion Le Canonnier. De Koeye zelf maakte het niet al te laat. Z uniek is een sensationale thuisze ge niet meer. „De meeste andere: zijn nog op stap geweest, maar f moet dat hele eind terugrijde: naar Terneuzen. Maar ook zonde die belemmering blijf ik vri nuchter onder het succes. Zoal de meesten. Alleen met een dolle tje hebben we het wel eens ove Europees voetbal. De meeste spe Iers beseffen dat we veel gelul hebben gehad met blessures ei schorsingen. Een ding is wel ze ker: we staan veilig. En dat wa toch het voornaamste doel. Moeskroen stond vorig jaar ronc de jaarwisseling nog zevende ii de tweede klasse. Trots en onge loof strijden in het voetbalgekk' grensplaatsje dan ook om voor rang. Moeskroen leider in de eer ste klasse, dat hadden ze daar al leen maar kunnen dromen bij he nuttigen van de oliebollen. „Z> hebben nu een maand de tijd on te wennen aan het idee," zegt D< Koeyer. Vanaf 18 januari word het sprookje van Moeskroen mo gelijk vervolgd. Lance Armstrong. Austin (ap) - Profwielrenner Lance Armstrong is ervan over tuigd dat hij de strijd tegen kan ker heeft gewonnen en dat hij in 1997 zijn rentree kan maken in het peloton. De behandelend art sen hebben de 25-jarige Texaan twee maanden na diens balzak operatie verteld dat de chemo therapie succes heeft gehad en kan worden beëindigd. De artsen haalden tevens twee tumoren uit Armstrongs hoofd. De wereldkampioen van 1992 stelde bij de Olympische Speler in Atlanta teleur met de twaalfde plaats. Aansluitend medisch onderzoek wees uit dat hij kanker had. „Ik wil niets overhaasten, maar als ik geen terugslag krijg, kom ik ko mende zomer weer in wedstrijden uit. „Natuurlijk niet de Tour de France. Daartoe is mijn lichaam dan nog niet in staat. Amsterdam (anp) - Het is rond Ajax-PSV rustig gebleven in Amster dam. De politie verrichte zes arrestaties. Bij diverse kleine schermut selingen in en bij het stadion zijn zes agenten lichtgewond geraakt. Een van hen moest voor behandeling naar het ziekenhuis. De politie had drie pelotons ME achter de hand, gebruikelijk voor dit soort wedstrijden. De Eindhovense supporters moesten met de trein naar Amsterdam komen. Ook de wedstrijd NEC-Feyenoord (1-2) verliep wat supporters be treft 'bijzonder rustig'. De politie hield twee Rotterdamse fans voor aanvang van de wedstrijd aan wegens kleine vernielingen. Een Feyenoord-aanhanger uit Rid derkerk is na het sportieve treffen opgepakt wegens discriminatie. De drie zijn allen na verhoor op vrije voeten gesteld. Zij zullen zich te zijner tijd voor de rechter moeten verantwoorden. i 1

de Stem | 1996 | | pagina 13