Jacht op autodieven en omkatters wordt effectiever Het Alhambra in een Maastrichtse mergelgrot nte groter sbudget' BINNENLAND nd KORT 4Met eenvoudige wettelijke maatregelen ben je van het grootste deel van auto-criminaliteit af' EMBER 1996 A4 pESTEM ZATERDAG 21 DECEMBER 1996 MMENTAAR leen maar onder vuur te ing geventileerde kritiek ze worden verwacht dat kte verwijten onderzoe een van die geplaagde zich ontwikkeld tot het ndicaptenbeleid. Aan de els fors geknabbeld. Een rdeel dat Terpstra tekort Dat is haar, in een aantal iepen, in stevige bewoor- einig verweer. Ze kwam het regeerakkoord waar den zegt te zijn. Tijdens pstra geen spoor van kri- de instellingen, senliggende weken blijk- I degelijk meergeld in de ens haar niet meertetra- r een belangrijk deel is ge- iseren. door de voorzitter van de weerlegd. De thuiszorg meer geld gekregen, aan nominale salarisver- ernieuwde botsing met de vallende instanties, de die anderen tracht neer te ie niet meteen steekhou- in de Tweede Kamer had trekken om vervolgens te het verloren gegane ver- de schijn op zich van de een trap na alsnog haar n banden Eindhoven geen massale e kleinere party's moeten emeente Eindhoven heeft ruik te bestrijden. Verder inen voortaan taboe voor Welschen van Eindhoven oekers of meer nauwelijks 't Brabant in Tilburg gaat ij xtc-gebruikers mogelijk ionaal college van burge- ntdekt a/Stemra heeft bij een be slag genomen. De muziek- 'jf in Utrecht dat de onwet- ad ingekocht, die tot in detail zijn nage- ragen aan bijvoorbeeld ar- •s van de opsporingsdienst de cd's Older van George House. ven Amsterdam -rpolitie hebben afgelopen beslag genomen in de Am- pt in een container die was mstig uit Suriname. Inmid- bende opgerold die zich be- veelheden softdrugs via de an de criminele organisatie rcheteam van negen leden ing van de bende gewerkt. ïgen Rwanda twikkelingssamen werking iljoen gulden) uitgetrokken luchtelingen in Rwanda, die nrdt in een speciaal fonds 'j slacht schapen sident Van Delden heeft de buiten werking gesteld. Het eerde tevreden, van de koeienziekte BSE te- e slacht van schapen en gei en worden verwijderd. Maar ters van Landbouw in Brus- dde zich tot de rechter, om- omzeilen via slachterijen in en Bernhard iat een speciale herdenkings- nanten bruiloft op 7 januari d. Het ontwerp is van de Ha- let nationale munthuis slaat id. i infrastructuur rastructurele werken moeten worden vastgelegd, zei pre- d. Het kabinet werkt aan een projecten in kaart wordt ge- der debat over een spoorweg, uitmondt in een ruzie met de eriode herhaaldelijk gebeurd, ituwelijn en de HSL. de bijstand moet grotendeels heveld. Die zullen doelmati- at probleem worden ondervan- :n, stelt de werkgroep. Ze wijs' echter ook op dat een dergehj' aanpak nadelig kan uitwerken jor de gemeenten. Dat is het ge il als de bijstandsuitgaven stij- ;n door oorzaken die een ge' eente niet in de hand heeft werkgroep heeft diverse m°' dien uitgewerkt, en de voor- en ladelen aangegeven. Ze wijs'el evens op dat het plan niet <>P [orte termijn kan worden inge' oerd. In het verleden is al vaker oorgesteld het bijstandsbudge oor een groter deel naar de ge- neenten door te sluizen. OM DE strijd tegen autodiefstallen ef fectiever te maken, zijn nieuwe regels nodig die moeten voorkomen dat 'total loss' verklaarde auto's worden omge bouwd tot nieuwe. In mei dit jaar liet een onderzoeksbureau het ministerie van Justitie weten dat het verstrekken van kentekenbewijzen beter moet wor den bewaakt en dat de handel in 'total loss' auto's moet worden aangepakt. Hoofd dienst zware criminaliteit bij de regiopolitie Brabant-Noord, J. van Kas tel, steekt zijn nek uit om het probleem van autodiefstal en omkatten aan te pakken. Door Mare Brink en Servaas Smulders „Opnieuw een criminele bende, die actief is met stelen en omkat ten van dure auto's, opsporen en aanpakken? Alleen als de baas er ons echt van kan overtuigen. We geven nu liever prioriteit aan het bestrijden van synthetische drugs als xtc, amfetamine en gewelds delicten. De ellende die deze drugs de samenleving bezorgen, is veel groter. Bovendien, dat is het belangrijkste argument: met heel eenvoudige wettelijke maat regelen ben je in Nederland van het grootste deel van de auto-cri minaliteit af." Verhaal J, van Kastel, hoofd zware crimi naliteit bij de regiopolitie Bra bant-Noord, vertelt zijn verhaal met overtuiging. Hij baseert het vooral op de uitkomsten van het recherche-onderzoek naar een omkatbende in Brabant en Noord-Limburg naar dieven en helers van dure Mercedessen in het afgelopen anderhalf jaar. Na het oprollen en berechten van de Brabantse 'omkatbende' roept Van Kastel voluit: „Het woord is nu aan de wetgever, de politiek. Er moeten evenals in ons omrin gende landen regels komen waar door er in Nederland geen auto wrakken meer tot nieuwe auto's worden opgebouwd. Een dooie auto is en blijft voor altijd dood, ook al komt het wrak of het num mer ervan uit het buitenland." Van Kastel en teamleider T. van der Vegt hebben zich tijdens het recherche-onderzoek zitten ver bijten over de simpele manier waarop de 'omkatbende' werkte. Op bestelling stal een klein ploeg je criminelen uit Drunen van een circuit vaste parkeer plaatsen vooral dure nieuwe Mercedessen. De omkatters kochten in Duitsland wrakken van Mercedessen met bouwjaren 1988 en 1989. Met ongekende precisie sloeg een omkatspecia list de nummers van chassis en versnellingsbak van het wrak in de gestolen exemplaren. Daarna werd de omgekatte auto bij de douane ter keuring aange boden. Noodzakelijk omdat het voertuig zogenaamd werd geïm porteerd, het ging immers om een uit Duitsland gehaald wrak dat in Nederland was opgeknapt. Het tHet wrak van een Mercedes 250. viel de douane wel op dat de om katters erg vernieuwend waren geweest. De Mercedes met het chassisnummer van het wrak uit 1988 zag eruit als een type '1994'. Maar bij de douane ging echter geen alarmlamp branden. Keuring De 'vernieuwde' Mercedessen werden goedgekeurd. Omdat ze al jaren oud waren, hoefde de handelaar vaak niet eens meer 'BPM', een speciale belasting op personenauto's, te betalen. De door keuring herboren Mercedes sen met een dagwaarde van een tot twee ton, voorzien van een oud Duits chassisnummer, gin gen als zoete broodjes voor 50.000 gulden of daaromtrent over de toonbank. Pure winst. Een vorm van criminaliteit die volgens Van Kastel en Van der Vegt simpel is te voorkomen door het ombouwen van wrakken on mogelijk te maken. Bijvoorbeeld door een wettelijke 'doodverkla ring'. In de autowrakkenbranche, die jaarlijks met zo'n 60.000 total loss gevallen te maken krijgt, heerst enige scepsis. Bij het 'nieuw leven' inblazen van wrak ken kunnen verzekeringsmaat schappijen een kwalijke rol spe len. Dat vindt F. van de Laar, alge meen secretaris van de Stiba, waarbij 220 auto-demontagebe- drijven zijn aangesloten. Van de Laar: „Het is niet duidelijk op welke schaal het plaatsvindt, maar verzekeringsmaatschappij en kunnen van malafide opko pers van wrakken aanzienlijk meer geld krijgen dan van bona fide. Als een bonafide bod op een Mercedes-wrak vierduizend gul den is, dan kan een malafide bod met identiteitsbewijzen oplopen tot twintigduizend gulden. Om een einde te maken aan 'schimmige' een-tweetjes tussen experts en schade-autohandel- aren is in 1994 een projectgroep gestart waarbij onder meer ver zekeraars, Bovag, ANWB, slopers en handelaren in schadevoertui- gen zijn betrokken. Zij bepleiten een 'open en transparant han delssysteem'. Aangesloten autohandelaren en sloopbedrijven kunnen sinds kort via een computersysteem een bod uitbrengen op de autowrakken die met foto's in beeld komen. Zo wordt de restwaarde bepaald. Via de 'restwaardebeurs' worden herkomst, bestemming en op brengst van de wrakken geregis treerd. Dat biedt een betere con trole op de afspraak met verze- FOTO'S JAN VERHOEFF keraars dat bij zeer zware schade een auto wordt gesloopt en niet wordt 'omgekat'. De restwaardebeurs, naar Duits voorbeeld, is vorige maand ge start in Groningen, Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland. Daar verkopen zo'n honderd schade-experts wrakken aan het hoogst biedende sloopbedrijf of schade-handelaar. Deze wrak- kenveiling moet volgend jaar ook in Noord-Brabant starten. Fraude Stiba-secretaris Van de Laar, be trokken bij het project, bena drukt dat de fraude met buiten landse auto's gewoon kan door gaan. T. van de Meulenreek, se cretaris van de werkgroep Arisco Restwaarde Beurs, onderschrijft dit. Van de Meulenreek: „De fraude zoals de Brabantse bende heeft gepleegd, kun je hiermee niet voorkomen. De Europese re gelgeving verhindert voorlopig een betere aanpak. Er wordt met verschillende brillen gecontro leerd. Daar maken de criminelen handig gebruik van. "Van Kastel vindt dat de restwaardebeurs 'wat louche figuren uitsluit', maar de internationaal opereren de criminele figuren heb je er niet mee. Er zijn volgens Van Kastel en Van der Vegt ook andere pre ventieve maatregelen nodig om omkatten uit te bannen. Zoals het dwingen van eigenaars van hotels en motels tot het beter beveiligen van hun parkeerterreinen, dé fa voriete werkterreinen van die ven. Van der Vegt: „De Drunense dieven maakten telkens hetzelfde rondje langs parkeerterreinen bij motels van Van der Valk. Daar werden de dure auto's meegeno men. Ons devies aan de directeu ren: wil je de klant nog eens te rugzien, dan moet je zorgen dat zijn auto ook goed wordt be waakt. Meestal is het: auto weg, klant weg." „Hoteleigenaren moeten van hun klanten eisen dat de auto bevei ligd wordt geparkeerd," vindt Van Kastel. Voor W. van Mook, bedrijfsleider van Motel Vught, gaat die dwang net iets té ver. „Dat zou een klant niet accepte ren," aldus Van Mook. Juist op de parkeerplaats van zijn motel zijn nogal wat autodiefstallen ge pleegd. In 1994 gebeurde dat 29 keer, vooral bij duurdere Merce dessen van Duitse gasten. Vorig jaar had de directie overleg met de politie om daar iets aan te doen. In dat jaar werden 'slechts' elf auto's gestolen. Dit.jaar nog geen zeven tot nog toe. Bewaker Volgens Van Mook is de daling van diefstallen het gevolg van een betere beveiliging op het par keerterrein; die is met een 'night- parking'. Een ruimte van hon derd parkeerplaatsen is omheind met een hek dat tussen 23.00 en 07.00 uur door een bewaker wordt gesloten en geopend. Het hek en de poort kostten zo'n 25.000 gulden. Van Mook: „Het is een behoorlijk bedrag. Maar het kostte ons klanten omdat er zo veel auto's werden gestolen. Je hoort die dieven niet en je ziet ze niet. Wij zijn erg tevreden over deze beveiliging. Er wordt veel ge bruik van gemaakt. Op een gemiddelde nacht staan er al gauw zo'n zestig auto's. Negen van de tien gasten met een dure auto zetten hem achter het hek." Motel Mövenpick aan het Pettel- aar Park in Den Bosch waar vol gens de politie de afgelopen vier jaar 20 auto's (15 Mercedessen) zijn gestolen, heeft andere maat regelen genomen: camera's. Vol gens een woordvoerder van Mövenpick is dat afdoende. Nadenken Vanaf het parkeerterrein van het Postiljonmotel aan de Burge meester Burgerslaan in Rosmalen zijn de afgelopen vier jaar 39 au to's gestolen. In zes gevallen mis lukte het. In 22 gevallen ging het om een Mercedes. Daartoe be hoorden een Mercedes 300 E van 170.000 gulden en een Mercedes 200 E Diesel van 80.000 gulden. Ook werd een BMW 525 I van 100.000 gulden weggehaald. De duurste auto die op het parkeer terrein werd gestolen is een Mer cedes 600 SL met een waarde van 455.000 gulden. Volgens woordvoerder J. Bloo wordt nagegaan welke maatrege len kunnen worden genomen. „We zijn er heel stevig over aan het nadenken. Het moet niet al leen een goede, maar ook betaal bare maatregel zijn." Autodieven zijn nog niet onder de indruk van nieuwe maatregelen tegen omkatten. De kans dat ge stolen auto's worden gepakt is volgens autodieven niet erg groot. Dat blijkt uit een onder zoek dat is uitgevoerd in op dracht van justitie onder 27 auto dieven. Als je met mensen omgaat die je kunt vertrouwen en je jezelf niet al te opvallend gedraagt, loop je volgens de criminelen vrijwel geen risico. HONDERD JAAR lang, tussen 1860 en 1960, ge bruikten de Jezuïeten in Maastricht een mergel groeve onder de Canner- berg voor de wekelijks voorgeschreven recreatie op woensdag. In die eeuw ontstond in, op en tussen de mergelmuren een even bizarre als fantastische verzameling van 380 te keningen, wandschilde ringen, reliëfs, beelden en zelfs complete bouwwer ken. Dit onderaards mu seum is pas door het Rijk erkend als nationaal be schermd cultuurmonu ment. Door Lei Coopmans Schrijnender tegenstelling is nauwelijks denkbaar. De ingang van de Jezuïetengrot in de Can- aerberg ligt pal naast de ingang van de voormalige Navo-bunker. Jbt 4 september 1992 was daar net oppercommando van de Navo jn oorlogstijd gevestigd, de oor logsmachine in optima forma. Wat de Navo na vertrek in die gmt achterliet, is een enorme met Mauw asbest vervuilde hoop af val. In de Jezuïetengrot brachten honderd jaar lang priesters en Priesterstudenten hun recreatie- njd door met het maken van kunstwerken. Vredelievender be- righeid is nauwelijks denkbaar, bi wat lieten zi'j achter? Een met oijna vierhonderd kunstwerken versierd gangenstelsel. Een on deraards museum. "et staat nog altijd in de orde voorschriften van de Jezuïeten. Like woensdag is er verplichte recreatie voor iedereen. En die vecreatie moet plaats.vinden op een plek, een uur gaans van het klooster. Zo dwong ordestichter gnatius van Loyola zijn boeken- jvurmende volgelingen tot de modnodige lichaamsbeweging en ontspanning. Toen de Jezuïe ten zich in 1854 in Maastricht vestigden, mochten ze voor hun recreatie de eerste jaren gebruik maken van de villa van Petrus Regout aan de voet van de Can- nerberg. Later kon de orde van de 'bruidschat' van een ingetreden kleinzoon van Regout, een hecta re grond op de Cannerberg ko pen. Op die grond verrees in 1880 het buitenverblijf De Campagne. Inmiddels hadden de Jezuïeten allang de fantastische recreatie mogelijkheden in de mergelgroe ven van Maastricht ontdekt. Eerst zochten ze nog in de Pie tersberg naar fossielen. Toen het hun daar te toeristisch werd, trokken ze zich terug in de Can nerberg en begonnen er de wan den te versieren met uiteenlopen de kunstwerken. Creatieve geesten De meest creatieve geesten ver zonnen eigen voorstellingen zoals Paul Kleenen die in 1926 een prachtige tekening maakte naar het bekende Schubertlied, Der Erlkönig. Anderen schilderden beroemde werken van kunste naars als Velasquez, Rembrandt, Toorop en Israëls na. De een wijdde zich met veel ijver en vol harding aan het uithakken en uitkrabben van beelden, zoals pater Piepers die vier jaar lang elke woensdag werkte aan de twee levensgrote gevleugelde leeuwen bij de toenmalige grotin gang. De ander deed niets liever dan de hele dag sjouwen met zware mergelblokken voor de grote groepsbouwwerken als het Alhambra of de Borobudur, zo dat hij 's avonds uitgeput in bed viel. Wie een jaar lang in de grot had gewerkt, werd opgenomen in het gilde van de 'bergwerkers' en mocht zijn schaduwportret op de muur laten aanbrengen. Pater De Smit uit Echt was er vier jaar bij, van 1948 tot 1952. „Rond tien uur 's morgens ver trokken we naar De Campagne. Dat was ongeveer drie kwartier lopen. De meest gepassioneerde bergwerkers doken meteen de grot in. Anderen gingen pas na het diner. Iedereen moest bij de ingang van de grot een kleding stuk aan de kapstok hangen. Een pet, een hoed, een das. Zo kon je elk moment zien hoeveel mensen er beneden waren. In het licht, van onze carbidlamp gingen we naar de kleedruimte waar in uit gehakte nissen oude stroopblik ken stonden met ieders werk plunje, een oude Amerikaanse le- geroverall en een pet. Meestal werkte je in groepjes van twee, drie man bij elkaar. Want er wa ren er die niet alleen de berg in durfden. In mijn tijd waren we meestal met een man of twintig beneden. Om drie uur kwam de kok voorbij met thee en rond vijf uur gingen we naar de grote ref ter in de grot voor koffie, een bo terham, een appel. Na een poos vertrok de een na de ander met medeneming van zijn kleding stuk aan de kapstok. De laatste sloot de deur. Het was in 1905 dat de Jezuïeten de ingang tot hun grot voor het eerst met een hekwerk afsloten. Steeds meer verliefde paartjes gebruikten de grot namelijk voor hun ontmoetingen en dat vonden de paters niks. Maar dat eerste hek werd al snel door boze vrijers geforceerd en vernield. Uit wraak leefden ze zich bovendien uit op een aantal van de kunstwerken. De sporen van die vernielzucht zijn nog steeds hier en daar te zien. Sinds die tijd is de grot alleen op af spraak en onder begeleiding van gidsen te bezoeken. Toen de Jezuïeten in 1968 Maast richt verlieten, werd het beheer van de grot in handen gegeven van de Stichting Jezuïetenberg. Stichtingsvoorzitter Peter IIou- ben is er maar wat trots op dat de grot na tien jaar ijveren als natio naal beschermd cultuurmonu ment is erkend. Hij weet alles van de grot, is er ook al 36 jaar gids. „Nergens ter wereld is er een kalksteengroeve met zoveel kunstwerken. Iedereen die we hier hebben rondgeleid, gaat dol enthousiast naar buiten. Dit is de eerste omvangrijke kalksteen groeve die tot cultuurmonument wordt verheven. Wat mij zo fasci neert is op de eerste plaats wat wij de mensen kunnen vertellen en laten zien. En op de tweede plaats is dat de grot zelf. De stil te, de doodse stilte en het pikke- duister." Gangenstelsel Houben leidt een kleine club en thousiaste vrijwilligers die de grot beheert en rondleidingen verzorgt door een gangenstelstel dat in totaal achttien kilometer lang is en een oppervlakte beslaat van tien hectare. De helft daar van is op dit moment toeganke lijk. De andere helft gaat in de loop van de komende jaren ook open, maar eerst moeten er nog stabilisaties worden uitgevoerd. Puur uit voorzorg en niet omdat er gevaar voor instortingen zou zijn. Het eerste stukje is de afge lopen weken al onder handen ge nomen. Maar ook in het deel dat nu al be zocht kan worden, is meer te zien dan een normaal mens op een dag kan verwerken. Peter Houben laat ons door zijn zoon Pim rond leiden langs het beeld van. Igna tius van Loyola die ons hartelijk welkom heet in de grot, langs de imposante gevleugelde leeuwen uit het paleis van koning Sargon die de oude ingang flankeren, langs heiligen en kruisbeelden, door een poortgebouw van de Borobudur, door de sprookjes gang van pater Krekelberg, langs de Tsjechische, de Hongaarse, de Indische afdelingen elk met hun eigen kenmerkende reliëfs en schilderingen, voorbij de in de vloer uitgeslepen plattegrond van een verzonnen vestingstad. Pim laat ons ook de kleine en de grote refter zien, de keuken waar pater Van Beek zes jaar lang als hobby kokkerelde voor de bergwerkers, de Romeo en Juliagrot en de af deling fossielen, een museum in het museum. Het meest schilderachtig, letter lijk, zijn het Alhambra en de ka pel. Dat Alhambra met zijn zui len en bogen is vrijwel geheel met Gevleugelde leeuwen, poortwachters van Sargon en van de Jezuïetengrot. FOTO'S JACQUES PEETERS waterverf beschilderd in de tra ditionele warme moorse kleuren. Vanaf een hoger gelegen bordes kijk je door drie bogen naar een sprookjeskasteel waarvoor zich een vijver bevindt met een spui tende fontein. Een panorama met een hoog Efteling-gehalte. Peter Houben ziet met een glim lach onze verbazing. Het is allemaal even vernuftig als eenvoudig. Onder de fontein be vindt zich een acht meter diepe put, waarin een meter water staat. Met een handpomp kan het water naar boven worden gepompt, in een oude badkuip die op een hoge richel is weggewerkt. Vandaaruit loopt een leiding naar de fontein. Door een kraan open te draaien stroomt het water door de eigen druk naar beneden en produceert daar een bescheiden fonteintje. In 1927 zijn de werkzaamheden aan dit Alhambra begonnen. Een kleine twintig bergwerkers en helpers hebben onder leiding van pater Planckaert vier jaar aan het project gewerkt. Nog indrukwekkender is de ka pel, die de bergwerkers veertig meter onder de grond hebben uit gekapt en ingericht. Compleet met 'schijn-biechtstoel', pilaren, communiebank, altaar, doopka pel en kerstgroep. De wanden voorzien van symbo lische afbeeldingen uit de bijbel in reliëf en in verf. Een Maria beeld, het bekende kruisbeeld van Velasquez, vogels, bloemen, dieren. Replica's van glas-in- loodramen uit de kathedraal van Winchester. Heel af en toe vindt hier wel eens een plechtigheid plaats. Pater De Smit kan zich een trouwdienst herinneren en ook dat er iemand is gedoopt. En heel zeker weet hij dat er jarenlang met Kerstmis een plechtige vredesmis werd op gedragen. Voor de katholieke mi litairen uit de Navo-oorlogsbun- ker. De Jezuïetengrot is uitsluitend op afspraak te bezichtigen door groe pen bestaande uit minimaal vijf tien personen vanaf achttien jaar. Voor afspraken: Peter Houben, 043-3213488.

de Stem | 1996 | | pagina 5