226.000 huizen van 2005 tot 2010 Erica vindt zich nu een 6 grote meid9 Weinig lof voor meeste ministers Kamer tevreden over vuurdoop Bukman 'Geef gemeente groter deel bijstandsbudget' DE STEM BINNENLAND pE STEM Kabinet actualiseert Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra DE STEM iiM COMMENTAAR Trap na BINNENLAND KORT ZATERDAG 21 DECEMBER 1996 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Tussen 2005 en 2010 zul len er in Nederland 226.000 nieuwe woningen worden gebouwd. Ook wordt er 3.119 hectare aan bedrijfs terrein en 5,2 miljoen vierkante me ter aan kantoorruimte aangelegd. Dat staat in de Actualisering van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (Vinex), die het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu gisteren heeft gepresenteerd. Bijna de helft van de nieuwe woningen komt in de Randstad, 23 procent in het Zuiden (Brabant en Limburg), 18 pro cent in het Oosten (Gelderland en Over ijssel) en 8 procent in het Noorden. Ook de behoefte aan kantoorruimte is in de Randstad het grootst. Het gaat in de periode van 2005 tot 2010 om zestig pro cent van de totale oppervlakte. In Zuid- Nederland komt er 18 procent aan kan toorruimte bij, in het oosten 14 procent en in het noorden acht procent. Aan be drijfsterreinen komt er 39 procent bij in de Randstad, 31 procent in Brabant en Limburg, 20 procent in Gelderland en Overijssel en in het economisch achter blijvende noorden tien procent. Uit de nota blijkt dat het kabinet het verstedelijkingsbeleid zoals beschreven in de Vinex uit 1993 voortzet. Woning bouw moet volgens die nota plaatsvin den in of aan de randen van stedelijke gebieden. Dat moet een verdere groei van het autoverkeer zoveel mogelijk voorkomen en natuurgebieden vrijwa ren. Daarnaast krijgt vanaf 2005 'ruimte voor werken' extra aandacht en gaat het ministerie strenger waken over de be scherming van het landelijk gebied. In de Vinex zijn de hoofdlijnen van het ruimtelijk beleid tot 2015 neergelegd. Tot 2005 hebben rijk, gemeenten en pro vincies inmiddels concrete plannen uit gewerkt voor de verstedelijking. In de periode 1995-2005 komen er ongeveer 450.000 woningen bij. De Actualisering kijkt verder naar de behoefte voor de periode 2005-2010. Het ministerie verwacht voor die jaren 'geen hausse' aan aanvragen voor nieuwe bouwlocaties. De meeste gemeenten zul len de nieuwe woningen in de steden bouwen of hebben nog voldoende ruimte op bestaande locaties aan de randen van de steden. Alle regio's moeten in principe hun eigen bevolkings- en economische groei op vangen. De nota maakt korte metten met de stelling dat Noord-Brabant en Gel derland zo groeien omdat bedrijven en mensen wegtrekken uit de Randstad. Van die zogeheten 'overloop' is volgens een onderzoek nauwelijks sprake; het gaat slechts om een paar duizend perso nen per jaar. Gelderland en Noord-Brabant groeien economisch zo sterk vanwege hun gun stige ligging tussen de Randstad, Ant werpen en het Ruhrgebied, zegt het mi nisterie. Daarbij zijn de grondprijzen er lager dan in de Randstad. De Actualisering legt meer nadruk op 'groen'. Dat mag niet langer het sluitstuk vormen bij de stedenbouw. Een zuiniger gebruik van de ruimte in steden door hoogbouw en ondergronds bouwen moet ruimte vrijmaken voor de aanleg van nieuwe parken. Het Groene Hart, het Ve- luws Natuurgebied en de Noord- en Zuid-Hollandse Duinstrook mogen niet verder worden aangetast. Het ministerie wil daarom dat provincies en gemeenten duidelijker maximale bebouwingscon touren aangeven in streek- en bestem mingsplannen. Ook in natuurgebieden als de Gelderse Vallei, het Mergelland, en delen van de Zeeuwse eilanden en Noord-Brabant mag geen verstedelij king plaatsvinden. Bij de keus voor nieuwe bedrijfsterrei nen moet meer gelet worden op de be reikbaarheid ervan via andere wegen dan de auto. Daarom wil het ministerie dat nieuwe bedrijfsterreinen bij voor keur worden aangelegd nabij spoor of water. Het is nog onduidelijk hoeveel geld het rijk bijdraagt aan de nieuwe plannen. In het voorjaar gaat het ministerie daarover onderhandelen in het kabinet. De Actua lisering van de Vinex wacht eerst nog een uitgebreide inspraakprocedure. Eind 1997 gaat het definitieve plan naar de Tweede Kamer. Het ministerie werkt on dertussen al aan het project Nederland 2030. ERICA Terpstra. Bijna twintig jaar zat ze voor de WD in de Tweede Kamer. Ze kreeg vele duizenden voorkeurstemmen en is nu ruim twee jaar staatsse cretaris voor Welzijn en Sport. Vorige maand kreeg de populaire politica voor het eerst te maken met zware kritiek. „Dat gaat niet in je koude kleren zit ten." Door Tilly van Uffelen en Hans Rube DE BESCHAAFDHEID van een samenleving wordt afgemeten aan de manier waarop die met haar zwakkeren omgaat. Neder land is aan het afglijden naar een bedenkelijk niveau. Als staatsse- ceretaris Erica Terpstra tijdens het gesprek die stelling op haar bordje krijgt, verstijft ze. Ze schuift naar achteren, slaat haar armen over elkaar. „Ik verzet me ten zéérste tegen dat doemdenke- rige beeld. Onze zorg voor oude ren en de zwakkeren kan élke vergelijking met andere landen aan. Ik ben trots op wat we doen." Meestal is er die lach, zelfs als ze kritiek krijgt. „Ik wist dat het kon gebeuren. Natuurlijk gaat het niet in de koude kleren zit ten. Je wordt er een grote meid van." Erica Terpstra (53) ziet er op en top verzorgd uit. Op tafel een kopje thee met schijfje citroen naast de map met beleidsstuk ken. Nadat de Tweede Kamer vorige maand fors uitviel over haar beleid en uithuizigheid, heeft ze haar 'agenda helemaal geschoond'. Heftige kritiek is nieuw voor Terpstra, jarenlang de populair ste politica van het land. Bijna twintig jaar streed ze als VVD- Kamerlid voor de belangen van bejaarden en gehandicapten. Juist uit die hoek komen nu zwa re verwijten. „Dat er kritiek komt is onver mijdelijk, als je ziet met welke beperkingen we werken. Ook is het zelfbewustzijn van de consu ment gegroeid, ze doen nu eerder hun mond open. Ik ben inge huurd om moeilijke keuzes te maken. Dan kom je voor dilem ma's te staan. Maar de heftig heid van de reacties is nieuw voor mij." Ze beaamt dat de bevlogenheid die ze aan de dag legt tijdens de vele bezoeken in het land tegen haar heeft gewerkt. „De afgelo pen weken heb ik een hoop ge leerd. Ik realiseer me dat ik een betrokkenheid uitstraal waar door mensen denken dat het al lemaal goed zal komen. Daarin schuilt een gevaar. „Ook in de kritiek van de Kamer zat natuurlijk een kern van waarheid. Ik zal mijn minutieu ze werk op het departement be ter moeten afstemmen met de werkbezoeken in het land." Ze doet het ook nooit goed. 'Terpstra wil gewoon snel sco ren', citeerde deze krant on langs. Dat was na een tv-uitzen- ding over Hermie van Nuland. Deze 55-jarige gehandicapte man uit Rosmalen woont in bij zijn hoogbejaarde ouders. De ge alarmeerde Terpstra liet een ambtenaar vragen of er echt geen oplossing was voor dit schrijnende probleem. Belache lijk vond men. Tegenaanval „Als mensen zich uit wanhoop tot mij richten, vind ik dat ik moet kijken of ik wat kan doen. Zo beantwoord ik alle burger brieven persoonlijk. In het geval van deze man wilde ik uitzoeken wat er precies aan de hand was. Ik wilde weten of hij écht ner gens in het systeem zat. Vandaar die telefoontjes." „Wat moet ik dan doen? Moet ik zeggen 'ik turf dit bij de grote hoop'? Misschien heeft iemand ergens een weggetje vergeten. Erica Terpstra: 'Ik ben trots op wat we doen'. Moet ik alleen maar zeggen: 'sor ry, ik kan niets voor u doen'? Dan ben je ook met goed bezig. Maar snel scoren? Verdulleme. Dat is niet mijn opzet, niet mijn achtergrond en niet mijn moti vatie." Haar beleid deugt wel, vindt Terpstra. En kiest de tegenaan val. Met een beschuldigende vin ger wijst ze naar de instellingen in de gezondheidszorg. Volgens haar selecteren sommige instel lingen bij de opname van gehan dicapten. „Ze vertonen strategisch gedrag. Ze zijn geneigd de minder zware gevallen eerder op te nemen. Ik wil zwaarder gehandicapten nu een 'rugzakje' met extra geld meegeven, in de vorm van een gedifferentieerd tarief. Zo wil ik het voor instellingen aantrekke lijker maken deze mensen op te vangen. Het betekent wel dat we een deel van het beleid weer naar ons toe moeten trekken door scherper toezicht." Ook een deel van de personele problemen in de thuiszorg is te wijten aan de instellingen zelf, aldus Terpstra. „Het verhaal dat we daarop hebben bezuinigd, deugt niet. Macro gezien is er juist meer geld in de thuiszorg gestoken. Dat bedrag was be doeld om het aantal zorguren te vergroten. We kunnen niet te rugvinden waar een deel van dit geld gebleven is. Het is niet ach terover gedrukt, maar waar schijnlijk gestoken in de organi satie van het management." „We hebben nu 75 miljoen gul den extra voor de thuiszorg. Dat bedrag is helemaal 'geoormerkt'. Het moet dus beslist gebruikt worden voor het uitbreiden van de productieve uren. In 1997 kan zo een miljoen extra uren be taald worden. Ik zie daar scherp op toe." „Daarnaast bekijken we volgend jaar nauwkeurig waar de knel punten in de thuiszorg zitten. We hebben onvoldoende zicht op de manier waarop wachtlijsten ontstaan. Het is niet zo dat in re gio's waar extra mensen en geld beschikbaar zijn de lengte van de wachtlijsten automatisch af neemt. Omgekeerd nemen de wachtlijsten ook niet toe in alle regio's waar bezuinigd is. Het lijkt erop dat een deel van de problemen te maken heeft met de indicatiestellingen. Dat wil ik uitzoeken." Terpstra koos na haar sportieve carrière als zwemster voor een politieke loopbaan binnen de WD. Voor het 'liberalisme met een humaan gezicht', zegt ze. „Liberalisme is voor mij het ver sterken van de zelfstandige kracht. Ik wil me inzetten voor mijn medemens. In het beleid betekent dat concreet dat het al tijd moet gaan om de mensen achter de cijfertjes." Soms zijn die cijfers zorgwek kend. Nederland vergrijst in hoog tempo. „Die problematiek zal de komende decennia vooral in Brabant hard toeslaan. Van de 306 miljoen gulden dat tot 2001 extra voor de ouderen wordt uit getrokken, is een kwart bestemd voor de ouderenzorg in Brabant. Voor het ouderenbeleid zal in het volgende regeerakkoord ze ker extra geld beschikbaar moe ten komen. Vermogenstoets Op 1 januari ziet Terpstra een van haar voornaamste doelen als staatssecretaris verwezenlijkt. De ouderenzorg wordt totaal vernieuwd. Voor ouderen die na 1 januari in een tehuis gaan wo nen, vervalt 'eindelijk' de ver- foto wiebe kiestra mogenstoets. Men hoeft het ei gen vermogen niet meer 'op te eten'. Alle bejaardenzorg wordt voor taan betaald uit de algemene middelen: de AWBZ, ook de thuiszorg die in het verzorgings complex 'naar de bejaarde toe komt'. Nieuw voor de bewoners van een verzorgingstehuis is dat er in het eigen huis verpleegbed den komen. „Als van een echtpaar een van beide partners bedlegerig wordt, hoeven ze niet uit elkaar. Ze kunnen allebei binnen dezelfde instelling blijven." Sommige directeuren verwach ten dat hierdoor de werkdruk opnieuw zal toenemen. „Dat klopt niet. De verzorgingstehui zen krijgen extra middelen voor deze verpleeg-units. We passen juist de financiering aan, aan een al in veel gevallen bestaande praktijk." Het verpleegtehuis is vanaf vol gend jaar alleen bestemd voor mensen die vierentwintig uur per dag verzorging nodig heb ben, zeer ernstige psycho-geria- trische patiënten en mensen die kort moeten revalideren na een ziekenhuisopname. Veel/voldoende vertrouwen in procenten: Kok 78 Van Aartsen 48 Wijers 71 Jorritsma 46 Zalm 71 Voorhoeve 45 Van Mierlo 64 Melkert 45 Pronk 58 De Boer 43 Dijkstal 57 Sorgdrager 40 Borst 56 Ritzen 28 Den Haag (anp) - Slechts de helft van de veertien ministers in het kabinet-Kok krijgt veel of voldoende vertrouwen van de Nederlandse burger. Dat blijkt uit het jaarlijks opinieonder zoek door bureau Lagendijk. Premier Kok (PvdA) blijft onver minderd de bekendste en meest populaire bewindsman. Van de ondervraagden heeft 78 procent veel of voldoende vertrouwen in hem. Bij zijn eigen aanhang scoort Kok zelfs 89 procent. Ook de ministers Wijers (D66) van Economische Zaken en Zalm (WD) van Financiën genieten veel of voldoende vertrouwen. Beiden halen een cijfer van 71 procent. Ook is hun bekendheid dit jaar toegenomen. In schril contrast hiermee staat het kerstrapport van minister Rit- zen (PvdA) van Onderwijs. Hoe wel hij één van de bekendste be windslieden is, is het vertrouwen in de minister nog verder gedaald. Slechts 28 procent heeft veel tot voldoende vertrouwen in hem. Hij is de minst geliefde minister. Zelfs bij zijn eigen achterban komt hij niet verder dan 32 procent. Ritzen loopt een nog grotere ach terstand op ten opzichte van een ander probleemgeval in de PvdA- ploeg: minister De Boer (Vrom). Haar populariteit steeg enigszins tot 43 procent. Ook Melkert (Pv dA) van Sociale Zaken blijft tob ben. Slechts 45 procent heeft veel/voldoende vertrouwen in hem. Het gebrek aan vertrouwen treft niet alleen PvdA-ministers. Ook Sorgdrager (D66) van Justitie heeft met 40 procent een pro bleem. Dat geldt ook voor Voor hoeve (WD) van Defensie, in wie slechts 45 procent vertrouwen heeft. Door David Jan Godfroid (anp) Den Haag - Geen onvertogen woord. Integendeel: de Twee de Kamer oordeelt buitenge woon positief over haar nieu we voorzitter Piet Bukman. De valse start van de CDA'er lijkt al binnen drie weken ver geten. Kamerleden van links, rechts en centrum loven voor al de ruimte die zij krijgen. De wijze waarop Bukman in de voorzitterszetel terecht is geko men, deed het ergste vrezen. De autoritaire manier waarop hij als CDA-voorzitter zijn partij en als minister zijn departement had ge leid, werd gezien als een slecht voorteken. Ook zijn beperkte par lementaire ervaring en het feit dat hij van het mannelijk geslacht is, spraken niet in zijn voordeel. In drie weken tijd is de Kamer als een blad aan een boom omge draaid. PvdA-Kamerlid Van Heemst: „Het is even wennen, maar ik heb geen verkeerde in druk." Zijn collega Bakker van D66: „Hij heeft een hele vriende lijke stijl." SP'er Marijnissen: „Met vriendelijkheid wist hij te bereiken dat we bijna spontaan op een soepele wijze de agenda hebben afgewerkt." En ook GroenLinks-fractievoorzitter Ro- senmöller vindt het 'allemaal pri ma'. Het oordeel van SGP-leider Van der Vlies is 'niet ongunstig'. Natuurlijk is er sprake van on- Bukman mag zich nu al een redelijk populair voorzitter van de Tweede kamer noemen. foto anp wennigheid. De stemmingen, in het algemeen niet het meest op windende deel van het parlemen taire werk, duren aanzienlijk lan ger dan onder Bukmans voorgan ger Deetman. De griffier van de Kamer moet de voorzitter nogal eens op de vingers tikken omdat hij zich vergist met het tellen van de stemmen. Meer dan eens no teert Bukman voorstemmende fracties abusievelijk als tegen stemmers. „Hij heeft wat last van inlooppro blemen," zegt WD'er Remkes. De Democraat Bakker vreest dat de controle over de vaak ellenlan ge stemmingslijsten nooit het sterkste punt van Bukman zal worden. „Hij was en is nu een maal geen motie- en amendemen tentijger." Een enkele keer is Bukman onna volgbaar. Zoals tijdens de behan deling van de begroting van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Staatssecretaris Terpstra zei op een gegeven moment dat zei nog twaalf minuten nodig had om haar termijn af te maken. „Dan heb ik daar vertrouwen in," zei Bukman. „Ik wilde eigenlijk zeggen: 'Ik ben benieuwd'. Maar zo doen we dat hier niet, dus zeg ik dat ik daar vertrouwen in heb. Tijdens het debat over de Na jaarsnota gooide de voorzitter het over een grappige boeg. WD'er Hoogervorst zei bij die gelegen heid de Najaarsnota te beschou wen als traditioneel toetje van de begrotingscyclus in de Kamer. Gezien de positieve cijfers was het dit keer een 'zoet toetje'. Maar, zo waarschuwde de WD'er, van zoete toetjes kan je gaatjes krijgen. Bukman: „Het debat over de gebitsprothesen hebben we gisteren gehad." Een enkele keer bijt de voorzitter van zich af. Toen D66-Kamerlid Van 't Riet bij de behandeling van de begroting Verkeer en Water staat Bukman verweet dat hij haar te weinig spreektijd gaf, rea geerde de voorzitter buitenge woon fel. „Dat wil ik nooit meer horen," zei hij. „Ik wens hier geen verkapte moties van wantrouwen te horen." Voor een vergelijking met de vori ge voorziter, Deetman, vinden de meeste Kamerleden het nog te vroeg, hoewel D66'er Bakker toch al een eerste aanwijzing voor de verschillen geeft. Deetman kon, aldus Bakker, in zijn blik aange ven of er al dan niet mocht wor den geïnterrumpeerd. Bukman doet het anders. „Bukman kijkt vooral aardig." BEWINDSLIEDEN hoeven zich niet alleen maar onder vuur te laten nemen. Ze moeten in hun richting geventileerde kritiek serieus nemen, maar er mag ook van ze worden verwacht dat ze het waarheidsgehalte van gemaakte verwijten onderzoe- ken. Staatssecretaris Terpstra van VWS is een van die geplaagde bewindslieden. Als Kamerlid had ze zich ontwikkeld tot het boegbeeld van het ouderen- en gehandicaptenbeleid. Aan de toen verworven populariteit is inmiddels fors geknabbeld. Een meerderheid van de Kamer is van oordeel dat Terpstra tekort schiet in haar gehandicaptenbeleid. Dat is haar, in een aantal debatten waarin de emoties hoog opliepen, in stevige bewoor dingen verteld. De staatssecretaris had ter plekke weinig verweer. Ze kwant niet verder dan een verwijzing naar het regeerakkoord waar aan zij met handen en voeten gebonden zegt te zijn. Tijdens dat debat was er van de zijde van Terpstra geen spoor van kri tiek te ontdekken in de richting van de instellingen. Terpstra heeft haar mening in de tussenliggende weken t baar bijgesteld. Zij beweert dat er wel degelijk meer geld in de thuiszorg is gestoken. Dat geld is volgens haar niet meer te tra ceren, maar ze vermoedt dat het voor een belangrijk deel is ge- bruikt om het management te organiseren. Een niet geringe beschuldiging die door de voorzitter van landelijke thuiszorg onmiddellijk is weerlegd. De thuiszorg heeft inderdaad tussen 1991 en 1996 meer geld gekregen, maar dat is volgens hem opgegaan aan nominale salarisver hogingen en kostenstijgingen. Opvallend is dat Terpstra bij haar hernieuwde botsing met de onder haar verantwoordelijkheid vallende instanties, de schuld voor een belangrijk deel bij die anderen tracht neer te leggen. Op basis van beweringen die niet meteen steekhou dend lijken. Na de niet mis te verstane afstraffing in de Tweede Kamer had ze beter het boetekleed kunnen aantrekken om vervolgens te trachten met creatieve beleidsdaden het verloren gegane ver trouwen te herwinnen. Ze laadt nu de schijn op zich van de rancuneuze bewindsvrouw die met een trap na alsnog haar gelijk probeert binnen te halen. ■i Houseparty's Eindhoven aan banden Eindhoven - Vanaf 2 januari mogen in Eindhoven geen massale houseparty's meer worden gehouden. De kleinere party's moeten om 2 uur 's nachts afgelopen zijn. De gemeente Eindhoven heeft die maatregelen genomen om het xtc-gebruik te bestrijden. Verder zijn openbare gebouwen, straten en pleinen voortaan taboe voor dergelijke feesten. Volgens burgemeester Welschen van Eindhoven zijn de grote feesten met tienduizend bezoekers of meer nauwelijks te beheersen. De Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg gaat onderzoeken hoe gedragsverandering bij xtc-gebruikers mogelijk is. Dat gebeurt in opdracht van het regionaal college van burge meesters in Zuidoost-Brabant. Grote partij illegale cd's ontdekt Amsterdam - De Opsporingsdienst Buma/Stemra heeft bij een be drijf in Vianen 50.000 illegale cd's in beslag genomen. De muziek- schijfjes waren eigendom van een bedrijf in Utrecht dat de onwet tige kopiën bij een firma in Engeland had ingekocht. Volgens Buma/Stemra gaat het om cd's die tot in detail zijn nage maakt zonder dat rechten werden afgedragen aan bijvoorbeeld ar tiesten of uitgeverijen. De medewerkers van de opsporingsdienst vonden onder andere vervalsingen van de cd's Older van George Michael en The Very Best van Crowded House. Cocaïne onderschept in haven Amsterdam Amsterdam - De Fiod, douane en rivierpolitie hebben afgelopen week een partij cocaïne van 381 kilo in beslag genomen in de Am sterdamse haven. De cocaïne zat verstopt in een container die was geladen met vis. De container was afkomstig uit Suriname. Inmid dels zijn twee personen aangehouden. De rivierpolitie in Rotterdam heeft een bende opgerold die zich be zighield met de import van grote hoeveelheden softdrugs via de Rotterdamse haven. De twee leiders van de criminele organisatie zijn aangehouden. Een speciaal rechercheteam van negen leden heeft ruim twee jaar aan de ontmanteling van de bende gewerkt. 17 miljoen voor vluchtelingen Rwanda Den Haag - Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft tien miljoen dollar (ruim 17 miljoen gulden) uitgetrokken voor de opvang en de integratie van vluchtelingen in Rwanda, die uit Oost-Zaïre terugkeren. Het geld wordt in een speciaal fonds van de Verenigde Naties gestort. Verbod BSE-maatregel bij slacht schapen Den Haag - De Haagse rechtbankpresident Van Delden heeft de schapenmaatregelen van de overheid buiten werking gesteld. Het productschap Vee en Vlees (PW) reageerde tevreden. De maatregelen moesten verspreiding van de koeienziekte BSE te gen gaan. De overheid stelde, dat na de slacht van schapen en gei ten ouder dan één jaar, organen moesten worden verwijderd. Maar deze week besloten de Europese ministers van Landbouw in Brus sel dat dit niet nodig was. De PW wendde zich tot de rechter, om dat het verbod gemakkelijk was te omzeilen via slachterijen in België. Penning bruiloft Juhana en Bernhard Den Haag - De Nederlandse Munt slaat een speciale herdenkings penning ter gelegenheid van de diamanten bruiloft op 7 januari van prinses Juliana en prins Bernhard. Het ontwerp is van de Ha- zerswoudse medailleur Willem Vis. Het nationale munthuis slaat munten in cupro-nikkel, zilver en goud. Kok wil betere afspraken infrastructuur Den Haag - Afspraken over grote infrastructurele werken moeten in een volgend regeerakkoord beter worden vastgelegd, zei pre mier Kok gisteren na de ministerraad. Het kabinet werkt aan een nota waarin de relatie tussen zulke projecten in kaart wordt ge bracht. De regering wil zo voorkomen dat ieder debat over een spoorweg, verbreding van een weg en dergelijke uitmondt in een ruzie met de Tweede Kamer. Dat is deze kabinetperiode herhaaldelijk gebeurd, bij voorbeeld bij besluiten over de Betuwelijn en de HSL. Den Haag (anp) - Het budget voor de bijstand moet naar de gemeenten worden overgeheveld. Die zullen doelmati- ger met het geld omgaan. Dat staat in een rapport van ambtenaren onder leiding van or ganisatie-adviseur W. Etty, te vens interim-voorzitter van het College van Toezicht Sociale Ver zekeringen. Op dit moment betaalt het rijk 90 procent van de bijstandskosten. De resterende 10 procent komen voor rekening van de gemeenten. Dit systeem heeft tot gevolg dat bezuinigingen die gemeenten be werkstelligen voor 90 procent te rugvloeien naar het rijk. Door het bijstandsbudget hele maal of voor een groter deel naar de gemeenten over te hevelen kan dat probleem worden ondervan gen, stelt de werkgroep. Ze wij» er echter ook op dat een dergelij ke aanpak nadelig kan uitwerk® voor de gemeenten. Dat is het ge val als de bijstandsuitgaven stij gen door oorzaken die een ge meente niet in de hand heeft. De werkgroep heeft diverse W°' dellen uitgewerkt, en de voor-® nadelen aangegeven. Ze wijst tevens op dat het plan niet of korte termijn kan worden in8e* voerd. In het verleden is al va»® voorgesteld het bijstandsbu# voor een groter deel naar de g® meenten door te sluizen. OM DE strijd tegej fectiever te maken nodig die moeten loss' verklaarde au bouwd tot nieuwe, een onderzoeksbui van Justitie weten van kentekenbewi; den bewaakt en d? loss' auto's moet w Hoofd dienst zwar regiopolitie Brabai tel, steekt zijn nek van autodiefstal ei pakken. Door Mare Brink en Servaas Smulders „Opnieuw een criminele bende die actief is met stelen en omkat ten van dure auto's, opsporen e aanpakken? Alleen als de baas e ons echt van kan overtuigen. W geven nu liever prioriteit aan he bestrijden van synthetische drug als xtc, amfetamine en gewelds delicten. De ellende die dez drugs de samenleving bezorger is veel groter. Bovendien, dat i het belangrijkste argument: me heel eenvoudige wettelijke maat| regelen ben je in Nederland va het grootste deel van de auto-cri minaliteit af." Verhaal J. van Kastel, hoofd zware crim: naliteit bij de regiopolitie Bra bant-Noord, vertelt zijn verha<| met overtuiging. Hij baseert he vooral op de uitkomsten van he recherche-onderzoek naar ee omkatbende in Brabant Noord-Limburg naar dieven .e helers van dure Mercedessen i het afgelopen anderhalf jaar. Na het oprollen en berechten va de Brabantse 'omkatbende' roed Door Lei Coopmans HONDERD JAAR lang, tussen 1860 en 1960, ge bruikten de Jezuïeten in Maastricht een mergel groeve onder de Canner- berg voor de wekelijks voorgeschreven recreatie) op woensdag. In die eem ontstond in, op en tusser de mergelmuren een evei bizarre als fantastische verzameling van 380 te keningen, wandschilde ringen, reliëfs, beelden e zelfs complete bouwweril ken. Dit onderaards mu seum is pas door het Rij erkend als nationaal be schermd cultuurmonu ment. Schrijnender tegenstelling nauwelijks denkbaar. De inga: van de Jezuïetengrot in de Ca nerberg ligt pal naast de inga: van de voormalige Navo-bunk Tot 4 september 1992 was da het oppercommando van de Na- jn oorlogstijd gevestigd, de o logsmachine in optima foi Wat de Navo na vertrek in grot achterliet, is een enorme blauw asbest vervuilde hoop val. ki de Jezuïetengrot bracht' honderd jaar lang priesters Priesterstudenten hun recreat: Ljd door met het maken v; kunstwerken. Vredelievender t zigheid is nauwelijks denkbai En wat lieten zl'j achter? Een m bijna vierhonderd kunstwerk] versierd gangenstelsel. Een oeraards museum. Lfet staat nog altijd in de ore voorschriften van de Jezuïet: I hike woensdag is er verplicl recreatie voor iedereen. En recreatie moet plaatsvinden een plek, een uur gaans van klooster. Zo dwong ordestich gnatius van Loyola zijn boeke Wurmende volgelingen tot roodnodige lichaamsbewegi

de Stem | 1996 | | pagina 4