'Wat eenvoudig lijkt, is juist heel moeilijk' izen duur? DE STEM m Filmfestival komt zich onder meer in Breda presenteren 'We moeten allemaal onze bijdrage leveren' John Cleese opnieuw in actie tegen roken Twaalf miljoen voor podiumkunstenaars Tibet is taboe voor mensen uit filmwereld AN DE L VAN ZIJN: 0162-688084 nan-Leendertse Danny Rook is géén travestiet Piet Römer stopt veel van zichzelf in rechercheur De Cock Mies Bouwman nog één keer terug op tv voor actie Rode Kruis I "°or Anja van den Akker D1 Gouden harp voor John de Mol (sr) B1946?sre X 61 van aan. door: r haar gewonnen terwijl zij toch doet. tt zij zo haar oude sbruiken. op haar gemak zei elke keer weer i kolommen van teen of er iets in l kan. vinden was van ïn k>'n 25 jaar bestaat, en vloeren are prijzen. I zij iedere week ||tjeskrant. i van advertenties ïdheid. Sweten vele klanten te vinden fJES: 076-5 312 313 Evelien. 11-19 uur. 125 dec. t/m 1 jan. '97. KARIN Breda ook 2e kerstdag geopend. Tel. 076-5211197. Met EuroCard of Visa kun je anoniem sexlijnen bellen overal vandaan. Bel voor info: 0102-944100 geen 06! Stille nachten. Amoureuse nachten Hardverwarmende Kerstwensen vanwege - Stimula Phone Erotische live-gesprekken 0032-3.231,49.70 Autoverhuur Autoverhuur A.de Jong BV Speciaal weekendtarief, personenwagens, vrijdag- avond tot zondagavond 80,- excl. Laan van Belgie 53, Roosendaal. Tel. 0165-555551. Ook uw adres voor bestelbusjes. Algemeen Stukadoor werkzaamheden. Vrijblijvend prijsopgave. 076-5215648/076-5035667 Kerstman Klusbedrijf uit Hulst, an 5 jaar een begrip ed van meubeltransport Nederland en België kkundig personeel. IFTEN-volledige verzekering. 034-311698, Fax: 313692. ZIE RAGAZZI OP ACHTERPAGINA - D5 Gids jaar en still going #rong", zegt Piet Romer 9ver zichzelf. Als De Cock weet hij de kijkers vrijdagavond massaal aan zich te binden. Ne derland heeft eindelijk eigen politieserie die zich kan meten met Der rick, Maigret en Inspec tor Morse. „Er zit veel jiömer in De Cock", con stateert de goedmoedige Amsterdammer. Door Maarten van de Rakt T.h. of te koop KERSTMAN kled. Genefaas.Calandstr. 4, Breda 076-5870505. Vakbekwame SCHILDERS voor alle verfwerk binnen en buiten, stucwerk granoi witwerk behang, en tuin onderh.+kl. timmerwerk bel voor. prijsopgave: 076-5656266. Römer timmert aan de weg met de politieserie Baantjer. Als rechercheur De Cock (met c-o-c- y lost hij menige moord op, ga degeslagen door anderhalf a twee miljoen kijkers, Jk denk dat de mensen het ver schrikkelijk herkenbaar vinden. Het is weliswaar een politieserie, maar niet in de vorm van Miami Vice of Hill Street Blues. Baan- Ijer is een Hollandse en ook nog eens een zeer Amsterdamse rusti ge politieserie, met in de hoofdrol («gewone meneer die naast je zou kunnen wonen. Die meneer tan Miami Vice woont nooit er gens in een gewone straat", zoekt 8ömer naar een verklaring voor let succes. .De couleur locale trok mij aan inde rol van De Cock. Ik ben een Amsterdammer, het speelt in hartje Amsterdam. Over een Am sterdamse rechercheur, die op zijn manier zijn vak uitoefent met heel veel warmte en gevoel voor mensen. Nooit clichématig. Met zijn human interest dringt hij tot de mensen door. Soms is hij boos op hen, dan weer heeft hij mededogen. „Er zit uiteraard veel Römer in De Cock. Ik heb het vrij dicht bij me gehouden. Als je King Lear speelt of een andere grote rol, red je dat niet met je eigen emoties. Dan moet je meer tevoorschijn toveren. De Cock kan ik makke lijker in mijn eigen voortuin hou den, als je begrijpt wat ik be doel", kijkt Römer vragend. „Als het de indruk wekt, dat het uit de mouw geschud is, dan is het heel goed gedaan. Alles wat eenvou dig lijkt, is juist heel erg moeilijk. Het is echt hard werken, hoor. lien, twaalf uur per dag, zes wanden achter elkaar." Soiree Bomer en de zijnen kregen loon Baar werken. De Telezierring ging nipt aan hun neus voorbij. Wel kreeg de Amsterdammer voor zijn vertolking een Academy Award. „Ik ben oud genoeg om ffl'n prijs op zijn juiste waarde te schatten. Ach, aan de andere kant, ik ga er echt niet van naast Mijn schoenen lopen." Die Teievizierring had Römer in het grijze verleden al twee keer in de wacht gesleept. Met komische feeksen Stiefbeen en zoon en 't Sc/iaep met de 5 Pooten, dat later een vervolg kreeg met Citroentje "et suiker. In de herinnering kleeft Römer als de kastelein I achter de tap. Of de Hoofdpiet I 'an Sinterklaas. „Daar word ik Piet Römer: „Die vrijheid is lekker hoor. nog steeds elk jaar op aangespro ken. Het schijnt toch een high light in mijn leven te zijn." „Een klein percentage van het Nederlandse volk gaat naar een schouwburg, kent de gezelschap pen, acteurs en het reportoire. De meeste mensen kennen je via het blauwe oog uit Bussum, zoals dat heette. Dat bepaalt je status. Dat hoort er nou eenmaal bij. 'Jij bent toch begonnen als Stiefbeen', hoor je dan. Dat je daarvoor al dertien jaar op toneel zit, weten ze niet. Het is ook niet belangrijk. Maar ik wens niet de hele dag ge paaid te worden met wat ik op tv doe. Ze maken een soort heilige van je. Dat verschrikkelijke gelul over stardom. Stars bestaan hier godzijdank niet. Hoogstens een glamourous subcultuurtje. Maar er zijn er genoeg bij die geld moe ten lenen om voor die ene soiree een jurkje te huren, begrijp je. Veertien dagen niet te vreten hebben om maar leuk op de foto te komen. Impressie „Dat mensen je op straat herken nen, moet je niet wegpoetsen. Je moet ze in hun waarde laten. Je moet het ook een beetje honore ren als ze je aanspreken. Daar leer je langzaam mee omgaan. Je behoort echt niet tot een andere orde. We poepen en piesen alle maal hetzelfde." „Het is lief dat je met mij hier zit te praten. Dan verschijnt dat in jouw krant, waar morgen weer vis in wordt gepakt. Het is alle maal zo betrekkelijk. Een kunst schilder maakt een beeld, een beeldhouwer maakt een beeld. Dat kun je vastpakken. Maar een toneelvoorstelling kun je niet be waren. Wel de impressie die zij achterlaat." Kluif Een intermezzo is het rustige café De Amstel. Een man komt bin nen, bepakt met tassen vol speel goed, T-shirts, sokken. Hij dringt aan met een verkoopbabbel zon der eind, maar Römer laat zich niet vermurwen. „Nee, goede vriend, echt niet. Ik vind dat je een waanzinnige hoeveelheid bij je hebt, net een klein warenhuis- je. Römer bestrijdt zijn droge strot met een slok bier en pikt de draad weer op. Stukken van Pinter en Brecht, daar mag Römer graag zijn tanden in zetten. „Er zit kluif aan. Je hebt wat te doen. je moet zoeken als acteur: wat is de be doeling, hoe pakken we het aan? Als alle puzzelstukjes in elkaar passen, wordt het een glanzende voorstelling. Aan het publiek merk je dat het de voorstelling waardeert. Een gelukzalig ge voel. Het applaus is het mooiste salaris dat je hebt. Je hoort of het een plichtmatig applaus is of dat het uit de tenen komt." „Alleen het opkomen al. Het is altijd spannend of je zo'n zaal ge lijk te pakken hebt. Of je het pu bliek op je handje hebt zitten. Die zaal moet denken: wat gaat er nu gebeuren? Dat is de magie van het toneel." „Applaus is niet de enige satis factie. Repeteren is ook erg leuk. Als de luikjes ineens open vallen, een rol doorzichtig wordt en je hem helemaal in je poten krijgt. Het is net als een schilderij of een beeld maken. Dat je met een streek of accent vormgeeft. Doen wij ook." Spijt? Römer denkt na. „Eigen lijk heb ik nergens spijt van. Ik heb nooit iemand een mes in zijn rug gestoken. Hoogstens wel eens iemand onheus bejegend. Want de tong is het scherpste wapen. Dat je 's ochtends wakker wordt na een avond flink doorzakken. Het eerste wat je denkt: Jezus Christus, wie zou ik gisteravond beledigd hebben: Dat ken je toch wel? Dat is wel eens voorgeko men. Och, het hoort er toch bij." Bootreis Nog een intermezzo. De fruitau tomaat rinkelt weer eens onbe daarlijk. „Dat vindt de baas hele maal niet leuk", concludeert de acteur. Romers leven kent een halfjaar lijks ritme. Een half jaar Baan tjer, daarna een half jaar vrij. „Dan is er weer ruimte voor za kelijke dingetjes en sociale ver plichtingen die ik opzij gescho ven heb." Het nageslacht krijgt in deze «Uiteindelijk vormt toch ie gezin je basis en je ge- 'uk", zei Mies Bouwman in mei 1993, toen ze na 42 iaar definitief afscheid nam van haar tv-carrière. «Heerlijk, het boek is uit. I het maar dicht." Mies i bouwman slaat dat boek 'anavond nog één maal "Pen, tijdens de drie uur durende marathon-uit zending voor het Rode Kruis waarin zij prinses Margriet interviewt. I 'Mijn beslissing stond vast. °wt meer zou ik een tv-show ^enteren. Totdat prinses Mar- I Pet persoonlijk over het be- I -n§rijke werk van het Rode 111, Uls vertelde", licht Mies °uwman (67) haar eenmalige n ,e toe. „Ik zag van dichtbij dn t i Krriis allemaal hn er we§' maar °°k vlak bij I ls' dacht: dit werk is zó be- ffr"t daar moeten we alle maal onze bijdrage aan leveren. Ik dus ook." Naast Mies Bouwman heeft RTL4 dit weekeinde een heel legioen bekende Nederlanders ingezet om de actie voor het Rode Kruis kracht bij te zetten. Van Louis van Gaal, Willem Nijholt en Mar co Borsato tot Erica Terpstra en Joop van den Ende. Gezamenlijk werven zij nieuwe leden voor de hulporganisatie bij wijze van kerstkado, wat dan ook de titel is geworden van het actie-program ma: Het Kerstkado. Verder optre dens van Laura Pausini, Art Gar- funkel, Dame Edna, André van Duin, Anita Meyer en Karin Bloemen. Bovendien een bijzon dere vleugel-act met Pia Beek, Tonny Eijck, Jan Vayne, Jan Rietman, Daniël Wayenberg en Mrs. Einstein. GTST-actrice Katja Schuurman bezocht in Moskou twee weeshui zen voor zwerfkinderen die met steun van het Nederlandse Rode Kruis zijn opgezet. „Het is af schuwelijk om te zien dat kinde ren van drie of vier jaar oud, al zo bang en depressief zijn. Dan be sef je pas hoeveel mazzel je hebt als je een leuke baan, een leuke vriend en een gezellig huisje hebt." Als vervolg op Het Kerstkado js zondag een bijzondere, bijna vijf uur durende, editie van Koffietijd te zien. Vrijwilligers van het Ro de Kruis krijgen daarin de kans om de droomwens van een ander in vervulling te laten gaan. Come-back Voordat Mies Bouwman in het seizoen '92/'93 een eome-baek maakte met In de hoofdrol, had zij een slepende ziekte achter de rug, die haar vier jaar van het scherm hield. Ze kon niet ver kroppen dat ze haar geliefde for mule In de hoofdrol, zo abrupt had moeten afbreken. En dus kwam ze terug. Omdat haar werk niet af was. „Ik kijk niet verder dan dit jaar. We zien wel", ver trouwde ze me toe vlak na haar come-back, die slechts één tv-sei- zoen zou duren. „Na een mooi te levisieleven komt een heel ander leven", doelde ze op haar echtge noot Leen Timp, hun vier kinde ren en vijf kleinkinderen. Mies Bonman, ooit begonnen als stewardess, is voor velen nog steeds de vrouw van Het Dorp, waarvoor ze in 1962 tijdens een marathon-uitzending 23 miljoen bij elkaar kreeg. Een gigantisch bedrag voor die tijd. Kort daarop deed ze mee aan het pikante ca baret Zo is het toevallig ook nog 'ns een keer, waarin heilige huis jes als de koninklijke familie om ver werden getrapt. „Ik zou het met mijn ervaring nooit meer zo willen doen", zei ze achteraf. La ter volgden onder meer Een van de acht en In de Hoofdrol, brave programma's met veel vakman schap gemaakt vol 'lieve, lieve mensen'. Programma's waarin Bouwman als geen ander in staat bleek een warme vonk te laten overspringen. „Je zou mij een middelmatig ge talenteerd mens kunnen noe men", typeerde de koningin van de live-televisie zichzelf ooit be scheiden. „Je moet niet te oud, niet te dik en niet moeders mooi ste zijn, dan heb je een goede kans dat je het haalt bij de telev isie. Ik vind televisie gewoon heerlijk. Echt heerlijk." 'Het Kerstkado', RTL4, vanavond, 20.00 uur 'Koffietijd extra', zondag, 11.00 uur Mies Bouwman FOTO ROV BEUSKER ZATERDAG 21 DECEMBER 1996 FOTO DIJKSTRA maanden meer aandacht', zijn vijf kinderen, twaalf kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. „Die stamboom wordt hoe langer hoe dikker", grapt Römer die de ze maand zijn vijftigjarig huwe lijksfeest viert. Zijn kinderen zijn als de appels die niet ver van de boom vallen. Anne doet produc tiewerk bij een filmmaatschap pij. Han is acteur en regisseur. Peter is hoofd drama, Paul hoofd amusement en Bart hoofd pro gramma-ontwikkeling, alle drie bij John de Mol. „Tsja, dat loopt nu eenmaal zo. Ik kan er ook niks aan doen. Echt niet." Vissen De acteur kan zich geen lui le ventje voorstellen. „Ik ga niet in een stolp zitten niksen. Als je werkt, droom je van een dagje vissen of biljarten, maar dat moet je ook niet vijf dagen per week doen. Er zal wel een nieuwe serie Baantjer komen. Anders zoek ik iets anders. Ik heb de leeftijd dat ik niet meer als een gek achter al les aan moet rennen. Ik heb een behoorlijk inkomen. Kan leuk le ven, heb geen honger, kan doen en laten wat ik wil. Die vrijheid is lekker hoor." Eén hartewens koestert de Am sterdammer. Een bootreis op de Middellandse Zee naar Noord- Afrika en Griekenland. „Dan reis je tenminste. Vliegen is geen rei zen. Je ziet onderweg niks. Vanaf het Leidseplein sta je ineens in Tanger, Florida of Arabië. In een waanzinnig andere cultuur. Maar eigenlijk is lopen de mooiste ma nier van reizen. Dan loop je lang zaam door de tijd en door de cul turen heen. Misschien doe ik het Den Haag (anp) - John Cleese is de komende maanden op nieuw te zien in televisiespotjes die mensen moeten stimu leren te stoppen met roken. De actie van de Stichting Volksgezondheid en Roken is een vervolg op de drie com mercials die sinds 1995 te zien waren. In de spotjes demonstreert John Cleese op overdreven wij ze voor welke problemen een stoppende roker komt te staan. Naast de televisie-commercials komen er ook posters en bro chures voor onder andere zie kenhuizen en huisartsen. Van de vier miljoen rokers in Nederland overweegt eenderde te stoppen. Van de 900.000 mensen die in 1995 probeerden hun sigaret te laten liggen, slaagden 100.000 daar op lange termijn in. Een belangrijk doel van de actie van Stivoro is dan ook het voorkomen van op nieuw gaan roken. Postbus 51 is binnenkort ook op commerciële televisienetten te zien. De informatiespotjes van de overheid zullen waar schijnlijk worden uitgezonden door RTL4 en Veronica. Daar over heeft het Ministerie van Algemene Zaken afspraken ge maakt met IP, het bureau dat de reclame verzorgt voor de zenders van de Holland Media Groep. Amsterdam (anp) - Het International Filmfestival Rotterdam gaat volgend jaar op tournee. Voorafgaand aan het elf dager durende filmfeest licht directeur Simon Field het programms toe in zes steden, waaronder Breda. Dan is ook de film Basquim van de Amerikaanse kunstenaar Julian Schnabel te zien. Field, die tot deze zomer filmpro grammeur was van het Londense Institute for Contemporary Arts, is de opvolger van Emile Fallaux. Het komende 26e filmfestival duurt van 29 januari tot en met 9 februari. Het programma biedt tweehonderd speelfilms en daar naast documentaires, korte films en video's. Field en enkele festivalmedewer kers zullen het programma van 12 tot 26 januari introduceren in Hilversum (anp) - John de Mol sr heeft van de Stichting Conamus de Gouden Harp gekregen. Het is de hoogste onderscheiding die Conamus kent. Zij wordt toege kend aan mensen die zich tijdens hun carrière op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse lichte mu ziek. De Mol sr was in de jaren veertig en vijftig een bekende zanger. Na 1965 werkte hij bij Strengholt, Veronica en Radio Noordzee. In 1981 werd hij direc teur van Conamus, waar hij op 1 december met pensioen ging. Rotterdam (Lantaren/Venster) Amsterdam (Rialto), Utrecht Hoogt), Nijmegen (Scala/Cine- marienburg), Breda (Chass( Theater) en Groningen (Filmcen trum Poelestraat). In Schnabel: speelfilmdebuut over de jong ge storven kunstenaar Basquiat i: onder meer David Bowie te ziet als Andy Warhol. De VPRO is de nieuwe sponso: van de Tiger Awards. De drii prijzen voor getalenteerde film makers bestaan elk uit 10.001 dollar. De jury met onder anderf Chantal Akerman en Ariarn Schlüter, kiest de winnaars ui" vijftien films. Het hoofdprogramma bevat film: die zijn opgevallen op recent( buitenlandse festivals, zoal: Crash van David Cronenberg er Pillow Book van Peter Greena- way. Het biedt bovendien eer groot aantal internationale er Europese premières. De publieke belangstelling vooi het festival blijft groeien. De ju bileumeditie telde 188.000 bezoe ken, wat een recette opleverd( van ruim een miljoen gulden. Ir 1995 waren er 167.000 bezoeken Het aantal gasten steeg van 105, in 1995 tot 1255 dit jaar, ondei wie 1077 buitenlanders. Den Haag (anp) - Het Fonds voor de Podiumkunsten heeft ir zijn eerste subsidieronde voor het seizoen 1997-98 bijna twaal: miljoen gulden beschikbaar gesteld aan ruim honderd theater- en muziekproducties. In april volgt een tweede toewij zingsronde voor kleinschalige projecten, waarvoor nog drie mil joen gulden op de plank ligt. In totaal waren er driehonderd aanvragen ingediend voor in to taal 40 miljoen gulden. De totale subsidiebedragen vallen hoger uit dan voorheen, omdat staats secretaris Nuis van Cultuur in zijn Kunstenplan 1997-200C jaarlijks 7,5 miljoen gulden extra subsidie heeft uitgetrokken. Nieuwe tweejarige, projectsubsi dies gaan naar Toneelgroep He1 Volk, choreografe Karin Post Kas De Wolf, Henri van Zan ten, de mimegroepen Space er Vis-a-vis, Karina Holla en Guus- je Eijbers/De Regentes. Beijing (ap) - Brad Pitt, Martin Scorsese en een aantal andere figuren uit de Amerikaanse filmindustrie staan op een zwarte lijst van personen die de toegang tot Tibet moet worden gewei gerd. Dat heeft de Internationale Campagne voor Tibet, een Amerikaanse lobbygroep, gisteren gezegd. De lijst, die toeristen hebben zien hangen in het kantoor van het Chinese staatsreisbureau (CITS) in de Tibetaanse hoofdstad Lha sa, bevat de namen van meer dan 50 westerlingen, aldus de groep. Van de personen op de lijst is een aantal betrokken bij de productie van twee films over het door Chi na bezette Tibet, onder wie be halve Pitt en Scorsese ook regis seur Jean-Jacques Annaud, de Britse producent Smith en Melis- sa Mathison, die het scenario voor een van de films, Kundun, schreef. Ook de acteur Harrison Ford, die met Mathison is ge trouwd, staat volgens de Interna tionale Campagne voor Tibet op de lijst. Yang Li, een Tibetaanse pr-me- dewerkster van het CITS in Lha sa, zei niet van het bestaan van de lijst op de hoogte te zijn en een medewerker van het CITS in Be ijing, Liu Weiqiang, zei: „Als de lijst bestond, zou ik dat weten en ik zweer dat ik de lijst nog nooit gezien heb." Eerder deze maand protesteerden 41 Hollywood-sterren, onder wie Paul Newman en Oliver Stone, in een brief aan de Chinese regering Legen de bezwaren die China heeft gemaakt tegen Kundun, een door Scorsese geregisseerde film over de in ballingschap levende geestelijk leider van Tibet, de Dalai Lama. De zwarte lijst be stond volgens de Internationale Campagne voor Tibet al in sep tember.

de Stem | 1996 | | pagina 45