L anden K 1 Prijzen computergeheugen dalen terwijl een nieuwe chipsoort arriveert Internetgebruik gaat ten koste van traditionele media Happy Christmas, Big Brother Microsoft poetst stukjes Brabant weg [tl onze gids vakanties 1997 is uil! LAW (m/v) e thuiszorg I mÜSRËÏZÉN^ Maaskant Reizen OPVALLEND ft ms fi (?fc [Dagblad De Stem] INTERNET E5 Sneller INTERFACE Intel lanceert nieuwe supercomputer Downing Street 10 opent virtuele deuren The Palace in Nederland SCHIJF x 52 B526168cs edig mogelijk dplaats Etten-Leur, verlening is iet rayonhoofd. pering van aard, ndeling van elke nvraag; net de intaker omtrent net het rayonhoofd en n belang: gericht op de functie lewijs en de auto. form de hankelijk van ervaring 24 en 3617,12 s (schaal 6). duur van 1 jaar, m.n. ons werkgebied: ord en Willemstad. eeft leiding aan en voerende functies: verantwoording o.a. verantwoordelijk nte uitvoering van de den; en kwalitatieve nd op het werkaanbod ie van de medewerkers ititatieve knelpunten in an belang: I gericht op de functie bewijs en de auto. nform de ifhankelijk van ervaring 44 en 4431,12 :is (schaal 8). functie kunt u an Kleef, rayonhoofd u richten aan dhr. soneelszaken en dient lezit te zijn. I ad De Limburger ZWITSERLAND! 8 dgn Chur e.o. per luxe bus slechts 599,- HP.Sneeuwgarantie Vertr. 25/1, 2,9,15/2 en 1, 15/3.Winnemuller reizen, 0488-468655 (SGR/ANVR) SILVRETTA-skiregio See/ Ischgl. 7 x HP 6-daagse skipas, skiserv. animatie I 699,- p.p. van 4/1 - 29/3. Van 8/2 - 8/3 880,- P-P- Hotel Tirolerhof"*. Telef.: 0043-5441.8233. Fax: 8339 Skiën in Jasna Slowakije, all in vanaf 599,-. Incl. 9 dg. busreis, hotel hp en ski les. 70 km piste. Skiclub ONDERUIT 073-5112314. GRATIS gids. Voordelige skireizen, Andorra 10 dgn I htl**HP 299 Boosten Bus- I reizen sgr 045-5227777 B u s v okonlies" Lil" www.maaskant.com U kunt adverteren in de rubriek "Reizen en Recreatie" Elke zaterdag in deze krant! Meer informatie: Postbus 430 5201AK Den Bosch. Tel: 073-6125225. Fax: 073-6157283. ZATERDAG 21 DECEMBER 1996 Location: I http: //www. dse.nl/stem Reacties: j E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl CHIPS BITES De horizon wordt oranje Door Martijn de Meulder Breda - Jarenlang waren ze niet te betalen: geheugenmodules voor het uitbreiden van het in terne geheugen van personal computers. Dat interne geheugen is belang rijk, hoe meer een computer heeft, hoe beter dat 'ie draait. De prijzen zijn in een vrije val geraakt. Toch blijft het nog maar de vraag of nu uitbreiden verstandig is, de prijzen schom melen sterk. En er gloort weer een nieuwe generatie geheugen aan de digitale horizon. Geheugen voor personal com puters wordt voornamelijk ver kocht in de vorm van de zoge noemde Simm-modules. Dat zijn kleine printplaatjes van zes bij twee centimeter. Erop zitten de geheugenchips. Computerge bruikers kunnen deze modules heel gemakkelijk zelf bijplaat sen om zo de prestaties van het systeem op te schroeven. Twee jaar geleden was een hoe veelheid geheugen van vier me gabyte nog heel gewoon en wer den daar prijzen van driehon derd gulden voor gevraagd. La ter werd dat acht megabyte en tweehonderd gulden, tegen woordig is dat zestien, ook voor tweehonderd gulden. Die prijs daling is het gevolg van lagere tarieven en kosten voor de chip fabrieken, Het vreemde is ech ter dat de prijzen ook tussen tijds in hoogte varieren. Hoe dat kan vertelt A.Korving, eigenaar van een Bredaas com puter- assemblagebedrijf: „De fabrikanten van geheugenchips kunnen de vraag prima bijbe nen, soms is er echter een plot seling tekort aan geheugenmo dules. Dat tekort wordt ingege ven door economische motie ven. Als de prijzen te ver drei gen te zakken dan slaan ze daar in het verre oosten de hele zaak op. De waarde van de geheu genmodules gaat dan weer om- Klein kapitaal of binnenkort waardeloos? hoog, een kwestie van vraag en aanbod. Als de Nederlandse handelaren merken dat de toe stroom minder wordt, gaan zij juist mèèr inslaan om voorbe reid te zijn op slechtere tijden. Zo groeit dat tekort nog sneller aan. Daar kunnen winkeliers van profiteren, maar de markt is heel onzeker. Als je teveel in koopt en de prijzen dalen, dan zit je met een overschot aan oud materiaal dat nog veel te duur is ook." Een tijdelijk gebrek aan geheu genmodules kan de prijs met tientallen guldens doen stijgen. Die periodes zijn moeilijk te voorspellen, op dit moment is de prijs van het intern geheugen weer aan het dalen. De enige manier om te zorgen dat je niet teveel betaalt voor extra geheu gen is door goed in de gaten te houden hoe de prijzenniveau's bij verschillende winkeliers verlopen. En door op een goed moment te kopen. „Bezitters van 486 computers zullen steeds meer moeite krij gen met het uitbreiden van het interne geheugen van hun ma chine," denkt Korving. „Het voor hun computers geschikte geheugen - fast-page Earn - wordt nog maar nauwelijks ge produceerd. Een tekort daaraan zal die prijzen binnenkort om- FOTO DE STEMJOHAN VAN GURP hoog stuwen. Net zoals dat bij het oude 386-geheugen is ge beurd, dat langzamere geheu gen is op dit moment zelfs duur der dan de nieuwe varianten." Het fast-page Ram wordt steeds verder verdrongen door EDO- Kam (Extended Data Output), een geheugensoort die ongeveer tien procent sneller is, maar al leen in computers met een Pen- tiumprocessor past. De EDO-techniek is echter een tussenoplossing, een echte flinx ke snelheidsverbetering blijft ook met deze geheugensoort uit. Daarvoor moet de nieuwste ge heugensoort gaan zorgen. De naam daarvan is, even roman tisch als altijd in de computer branche, Dimm. Dat betekent zoveel als Dual Inline Memory Module, een geheugenmodule met een toegangskanaal (data- pad) dat dubbel zo breed is dat van de 'gewone' geheugenmo dules. Dat datapad kun je bekijken als de 'poort' naar het geheugen. De centrale processor gebruikt die poort om data in het geheu gen te schrijven (adresseren). Hoe sneller echter de computer, hoe sneller dat 'ie het geheugen adresseert. De datastroom kan dan voor oude geheugenmodules te groot worden waardoor een wachtrij ontstaat én de computer ver traagt. Het nieuwe datapad ver andert de weg naar het geheu gen van enkelbaans naar dub- belbaans zodat de processor zijn gegevens weer op volle vaart kwijt kan. Het datapad van Dimms is 64-bits breed te gen 32—bits voor de aloude (EDO en fastpage) Simms. Ook vereisen ze een aparte aansluit- mogelijkheid en dus een nieuw moederbord. Daarom zijn ze, mede omdat ze twee keer duur der zijn dan het andere geheu gen, nog niet in grote hoeveel heden beschikbaar. Dat ze de hedendaagse Simms gaan op volgen is echter zeker. De vraag blijft of nu kopen ver standig is. De geheugenprijzen zijn lager dan ooit, de nieuwe software veeleisender dan ooit. Geheugenruimte heb je nooit teveel. Voorlopig veroveren Dimms de computermarkt nog niet en blij ven Simms gewoon bruikbaar. Er gloort dus wel wat nieuws aan de horizon, maar voorlopig is er voor Simm-gebruikers geen vuiltje aan de lucht. Van onze verslaggever Breda - Er is weer eens onderzoek gedaan naar het internetgebruik in Nederland. In dit geval door het marktonderzoeksbureau Interscope. De resultaten zijn in grote lijnen gelijk aan een iden tiek onderzoek dat het bureau in 1993 hield. Ruim 1.100 internet-gebruikers deden mee aan het onderzoek door een online enquête in te vul len. 60 procent van hen deed dat vanaf thuis waar zij een internetaansluiting hebben. 31 procent doet dit vanuit het bedrijf en 7 procent vanuit de opleiding. Uit het onderzoek kon Interscope het profiel van de'gemiddelde' internet-gebruiker afleiden. Die is te typeren is als een jonge, hoog opgeleide man met een bovenmodaal inkomen. Daar blijken stu denten een zeer groot deel van te vertegenwoordi gen. Gemiddeld is de Nederlandse internet - gebruiker ongeveer 37 uur per maand 'op het net'. Een tijd van 25 uur werd het meest door de geënquêteer den genoemd. Een aantal zware gebruikers krikt het gemiddelde omhoog. Op 1 januari 1993 had 13 procent van de deelne mers aan de toenmalige enquête toegang tot het internet. Daarna kwam de groei van het aantal internetge bruikers in een stroomversnelling. Sinds april 1996 is er sprake van een afnemende stijging. Het gemiddelde groeipercentage van de afgelopen 4 maanden ligt op ongeveer 2 procent per maand. 45,6 procent van de geënquêteerden maakt min der gebruik van de traditionele media sinds ze in ternet-toegang hebben. Televisie is daarbij de grootste verliezer: 77,8 pro cent van hen zegt dat de tijd die besteed wordt aan het internet ten koste gaat van het televisie kijken. De meest gebruikte internetprotocollen zijn WWW en email (respectievelijk 99,6 en 98,2 pro cent) de minst gebruikte IRC (19.1 procent) en Ar chie (6,7 procent). In de Browseroorlog ligt de stand in Nederland iets beneven het mondiale ge middelde: 69,7 procent van de geënquêteerden gebruikt de Netscape Navigator en 24,6 procent Microsoft's Internetexplorer (tegen een Micro- softaandeel van 40 procent voor de hele wereld). De 'gemiddelde' internetter gebruikt een stevige computer voor zijn digitale activiteiten. Die PC kan als volgt worden omschreven: een Pen- tiumsysteem (60 procent) met 9-16 Mb geheugen (44 procent), een harde schijf die groter is dan 1.000 Mb (54 procent) en een 14 inch monitor (35,5 procent) die meer dan 256 kleuren kan weergeven (67,2 procent). Om contact te maken met het internet wordt vaak een 28k8 modem gebruikt (47,4 procent). De ge middelde internet PC beschikt over een CD - Rom speler (85,1 procent) en een geluidskaart (79,6 procent). De vaste bezoekers van De Stem Online hebben het wellicht al ge merkt: we hebben er de afgelopen week een paar overzichtsfoto's van de redactie aan toegevoegd plus een colofon. In dat colofon vindt u de namen van alle redacteuren die op dit moment in dienst zijn. Dege nen die al een E-mail-adres hebben, springen er blauw en onderstreept uit zodat een snelle telling leert dat tien procent van de ongeveer tach tig redacteuren thuis een internet aansluiting heeft. Zeven man om precies te zijn en nummer acht heeft er wel een, maar nooit gebruikt, zou ook niet weten hoe dat moet, en hij hoopt dat-ie het ergens opgeschreven heeft. Ik schat maar voorzichtig dat er zo nog wel eens enkele tienduizenden in Nederland rond zouden kunnen lo pen. U hoeft geen rode oortjes te krijgen als u dat herkent, want ik kan me precies voorstellen hoe dat gaat. Uw partner of de kinderen hebben u aan een computer geholpen, daar zat van alles op en bij, en toen u d'r mee zat te spelen, belde dat ding in eens een nummer en voor u het wist, was u abonnee van iets, maar u weet allang niet meer waarvan! Geeft allemaal niks, het kost tegen woordig bijna niets meer en als u nou even die credit-card-maat- schappij belt om te zorgen dat ze niks meer van die kaart af kunnen Pakken, komt alles vanzelf weer goed. Ik overdrijf misschien een beetje, want zo simpel gaat het niet altijd, kan ik u uit eigen ondervinding me dedelen. Als je niks nodig hebt, werkt het allemaal vanzelf maar als de nood hoog is, gelden er hele an dere normen. Dat geldt voor oude auto's en met computers is dat pre cies hetzelfde. Hemelhoog heb ik dat 0S2 Merlin 4.0 zitten prijzen, maar ik heb er de afgelopen dagen heel wat op af zitten vloeken omdat ik er maar niet in slaagde om dé TCP/IP naar NL-Net aan de gang te krijgen. Voor niet ingewijden: het Transfer Control Protocol/Internet Protocol. Dat klinkt heel duur en als je het snel uitspreekt met de Engelse uit spraak (tisipiaaipi) dan willen er wel eens monden openvallen maar u mag ook gewoon internet-verbin- ding zeggen. Die kreeg ik dus niet voor elkaar ge bokst waarbij ik pas na twee dagen voor de zoveelste keer geleerd heb om niet al te gauw op een redelijk geheugen te vertrouwen. Want goed dingen kunnen onthouden, is gemakkelijk, maar als je begint met iets verkeerd op te slaan in die met de jaren toch al krimpende massa grijze hersencellen heb je er niet zo veel aan. Noemt u dat eigenwijs? Hoezo? Goed dan: terwijl ik al die tijd wel tientallen keren de web-site van NL- Net opgehaald heb, waar keurige installatie-handleidingen voor het grijpen hangen, compleet met scr eenshots voor de verschillende be sturingssystemen, keek ik niet eens meer naar dat vakje I//-compres sion. Want dat stond, zoals ik im- Door Léon Krijnen mers uit mijn blote hoofd wist, op aan, omdat dat moest, en niet op uit. Voelt u hem al? Ja hoor, dat ding moest dus uit staan, terwijl ik tien tallen keren venster voor venster, string voor string, vakje voor vakje, die installatie van ticipiaaipi op nieuw nagelopen heb. Dat is alle maal nog tot daar aan toe, en u hoeft geen medelijden met me te hebben omdat het mijn eigen stom miteit was. Maar nog stommer is vervolgens dat ik degene die ik om hulp vraag ook meteen vertel dat-ie naar dat vakje niet hoeft te kijken omdat volgens de meneren van NL- Net toch echt aangevinkt moest staan. Het wordt, geloof ik, tijd dat ik op vakantie ga. Vlak voor de deadline van deze bijdrage clickten we einde lijk dat V-tje in dat vakje weg, en bleek de server van NLNet uiteinde lijk bereid om zonder afstotingsver schijnselen mijn modem te accepte ren. Waarmee ik, pardon, we, in combinatie met de verandering van enkele karakters in de initialisatie, eindelijk voor de eerste keer de Web Explorer van OS2 aan de gang ble ken te hebben gekregen. Volgende week meer daarover, waarbij ik toevallig gisteren in IDG- nieuws las dat deze week de defini tieve versie van Netscape voor OS2 klaarstaat om gedownload te wor den. Dat zou dus best wel eens het eerste kunnen zijn wat ik met die Ex plorer ga doen. In de Daily Planet van donderdag signaleerde Francisco van Jole een aardig nieuwtje, dat-ie zelf weer op gepikt had op de site van Wired, over een Fins omroepbedrijf. Of is het misschien beter om er maar niet over te schrijven teneinde u en mijn directeur of hoofdredacteur niet op hetzelfde idee te brengen? Hoe dan ook, de directie van FBC bespiedt via het net zijn eigen werk nemers. Op de eigen computers werden een soort elektronische muizevallen in de vorm van links naar sex-sites aangebracht. Vervol gens werd door het systeem keurig gelogd wie op welke computer en wanneer en hoe vaak naar het ten toongestelde gingen kijken, en hoe veel tijd ze daarmee kwijt waren. Die journalisten die hun muis niet konden bedwingen, kregen een re primande. Ze zijn er weer snel mee opgehou den toen een en ander uitlekte en de directieburelen te klein bleken voor het oproer dat volgde. En weet u wat nou het mooiste is van die he le actie: het motto van FBC, zoals dat tenminste afgelopen donderdag nog vrolijk op de homepage prijkte, is: Network and Play. Natuurlijk vindt u op de site van De Stem Onli ne een link naar dat adres, maar ik kan niet garanderen dat u daarach ter de gewraakte adressen vinden kan. Geen nood, de liefhebbers we ten allang hoe de Internet Sex Re source Guide te vinden. Maar kijk uit, u weet maar nooit of Big Brother meekijkt. Kerstmis komt eraan, en we leren nog steeds een hoop bij. Een jaar geleden waren we net begonnen met wat losse flodders op internet te plaatsen, nu maken we dagelijks een nieuwe Online-editie met kleu- ren-foto's en iedere dag opnieuw ongeveer honderd nieuwe verhalen uit de papieren krant van dezelfde dag. Wie vandaag aanlogt bij De Stem Online vindt daar een Kerst-surprise: een kaartje met een liedje. Met Netscape 3.0 gaat verder alles van zelf en hoort u een muziekje, en met een lagere versie zult u ervoor moe ten zorgen dat er een zogenaamde midi-plug-in geïnstalleerd is. Infor matie over plug-ins kunt u vinden op de site van Netscape. Zoals altijd vindt u op de site van De Stem de links naar alle adressen die op deze pagina genoemd worden. Een vrolijk en gelukkig Kerstmis van de redactie van De Stem Online. MBBm Het Californische bedrijf Intel heeft de snelste supercomputer ter wereld te ontwikkeld. Het systeem voert duizend miljard drijvende komma-berekeningen (teraflops) per seconde uit. Het vorige record van 368 miljard stond op naam van het Ja panse Hitachi in 1995. Het Amerikaanse Energieministerie wil de rekenkracht van de nieuwe computer gebruiken voor het simuleren van nucleaire explosies. Dit maakt kernproeven overbodig. Verdere toepas singen zijn het voorspellen van klimaatsveranderingen en na tuurrampen. De supercomputer bestaat uit ruim drieduizend Pentium mi croprocessors, die aan elkaar gekoppeld in staat zijn om gelijk tijdig massaal gegevens te verwerken. Het apparaat kost zo'n 55 miljoen dollar. Intel's concurrentie zit echter ook niet stil, zowel IBM als Sili con Graphics werken aan een computer met een rekenkracht van drie teraflops. Die staan gepland voor begin 1999. De deuren van Downing Street 10, het bekendste politieke adres in Groot- Brittannië, zijn woensdag geo pend voor mil joenen Internet gebruikers. Pre mier John Major opende de Web site met het be antwoorden van vragen van scho lieren uit de Britse hoofdstad Londen. De homepage toont de beroem de zwarte deur bewaakt door een politie-agent en bevat de ge schiedenis van de officiële resi dentie van de Britse premier, aan de hand van een bezoek aan de verschillende vertrekken. De site biedt informatie over de toespraken van Major, de bio grafieën van zijn voorgangers en de leden van hun regeringen, nota's van het parlement en persberichten. Het adres is te vinden bij De Stem Online De grafische intemetbabbelbox 'The Palace' heeft een nieuw Nederlands broertje. In navolging van de Amsterdamse digita le stad heeft ook internetaanbieder World Online een virtuele babbelruimte op het internet gemaakt. 'Havendam' heet het plaatsje. Iedereen is er welkom om - anoniem - met anderen te kletsen. In Havendam heeft iedereen een 'Avatar': een plaatje dat de persoon erachter voorstelt en van alles kan zijn. Van Pacman tot aantrekkelijke Pamela Anderson of Brad Pitt, niets is onmogelijk. Het babbelen (chatten in jargon) gebeurt volledig door middel van tekstbalonnen. Meestal wordt er in groepen gesproken. Naar wens kun je echter ook privé met ie mand van gedachten wisselen. The Palace heeft één nadeel: er is speciale software nodig om aan het praatcircus mee te doen. Een sharewareversie is gratis vanaf de Havendam-site te downloaden. Trek daarvoor wel wat extra tijd uit: het complete Palacepakket heeft een om vang van een dikke vier megabyte. Iedereen die de software al heeft kan probleemloos de Neder landse site bezoeken. Via de De Stem Online is de juiste rich ting naar Havendam te vinden. Door Jan van de Ven MICROSOFT - 's werelds groot ste producent van computerpro grammatuur - heeft een nieuwe routeplanner annex 'reisgids' op CD-ROM uitgebracht: de Mi crosoft AutoRoute Express (ver sie 5.0). De eerste aanblik is veelbelovend, maar bij nadere beschouwing blijken er nogal wat gaten in de landkaart te zit ten. Microsoft is slecht thuis in Zuid-Nederland, zo blijkt als op de kaarten dorpen als Sint- Oedenrode en Heeswijk ontbre ken, als plaatsjes op de verkeer de plek blijken te staan en als kanalen zijn weggelaten. Rivie ren kent de routeplanner wel, zij het dan dat de Dommel vol gens de Microsoft-topografie niet bestaat. In de Bommeler- waard bestaan slechts twee plaatsen: Zaltbommel en Kerk- driel. Toch wel vervelend als je als inwoner van Hedel, Kerk wijk of Rossum 169,95 voor het schijfje zou hebben neerge teld. Wat doe je als eerste als je zo'n programma op je computer hebt geïnstalleerd? Kijken wat je in je eigen omgeving kunt vinden! Wat geven ze op als ik van Eindhoven met de auto naar Den Bosch wil? De lijst biedt de keuze uit twee Den Bosch'en. Op goed geluk de eerste geko zen. De reis voert naar een niet op de kaart zichtbaar plaatsje tussen Boxmeer en Venraij. Het andere Den Bosch geprobeerd. Die optie leidt naar een leeg stukje kaart tussen Breukelen en Wilnis. Dan maar officieel 'Hertogenbosch' ingetikt. En ja wel, het programma tovert net jes de route voor, inclusief reis plan, de reistijd en de afstand in mijlen (de AutoRoute Express is er alleen nog in een Ameri kaans-Engelse versie). Hoe ziet de omgeving van het reisdoel eruit? Aan de zuidkant van de stad liggen de plaatsjes Ruimel (een landweggetje met enkele boerderijen, weten we), Sint-Michielsgestel en Maas kantje. Geen spoor van Den Dungen of Berlicum. De database van het program ma is beter dan de kaart. De eerste is absoluut onvolledig, het andere lijkt - met de klein ste gehuchtjes die zelfs op de Michelin-kaarten niet te vinden zijn - overcompleet. Walik (bij Riethoven)? Niet op de kaart, maar de route erheen weet de AutoRoute Express je perfect te wijzen. Wil je naar Veghel, loop je de kans uit te komen bij de afrit Veghel/Helmond van de A2 in plaats van bij het dorp van die naam. Bij Microsoft in Hoofddorp is niets bekend van de tekortko mingen. Volgens Geke Rosier, product manager consumer pro ducts van Microsoft Nederland is het programma in de Verenig de Staten opgezet met het ge bruik van geheel nieuw kaart materiaal ten opzichte van de eerste versie van het program ma. Volgens Rosier zet Microsoft Benelux op korte termijn een systeem van kwaliteitsbewa king op voor produkten op de Benelux-markt. Want die laat - geeft zij toe - op dit moment wel te wensen over. Het slechte kaartmateriaal is een smet op een in wezen fraai programma dat u niet alleen een route laat plannen, maar ook aanvullende touristische infor matie geeft.

de Stem | 1996 | | pagina 35