Vakantie reizen Met de trein de wereld rond r f f n Ski-gebieden in New Hampshire vooral geschikt voor families m/v fff fff f f f fff ONTEUR Verenigde Staten medewerker idienst m/v DE STEM E4 De herfstpracht van de Indian Summer aan de oostkust van Amerika is wereldberoemd. Mil joenen toeristen komen elk jaar kijken naar dit bonte palet van rode, bruine en gele bladeren. Maar ditzelfde gebied heeft ook volop wintersportmogelijkheden in de koude maanden daarna. Behalve de stedelingen uit Bos ton en New York kunnen nu ook de Nederlanders er terecht voor een voordelige Indian Winter. Mount Washington A Praktische informatie A Ski-gebied Mountainbiken Goedkoop Cockpit-dagen Tafelzilver Noord-Vietnam Koude duik Vervalsingen Winterfeesten Poppen en beren nd. lenstadviseur V). :gerichte acties. isico-analyse). kzaamheden. sling als ligheid en ilingen te ije pensioen1 Verzekeringen b.a., fcn. f ~Z— pakbedrijf iif B.V. de verpakkingssector. i onze werkzaamheden [rij op korte termijrreen bele instelling, die bereid G: van machinestoringen van verpakkingslijnen srpakkingen erkzaamheden ïaliteiten mappen sttingsvermogen kingsmachines onnodig met curriculum vitae V. -Leur ■aw 150 OTf »nsie van onze service- en erkzaamheden zijn wij op zoek varen: fwisselende en interessante functie MBO/MTS; gaat uit naar personen met kennis l toegangscontrole, brand- en iveiligingsinstallaties; ntactuele eigenschappen; aring van goed gedrag; B. ijfsauto; oor zelfontplooiing; n externe opleidingen; mate van zelfstandigheid; salaris. eresse? Stuur dan uw sollicitatiebrief ir: Van Dijnsen Beveiligingen, t.a.v. van der Smagt, postbus 2243, eda. tel.: 076 - 5728181? ZATERDAG 21 DECEMBER 1996 White Mountains' en witte bomendankzij de sneeuwkanonnen waar alle skigebieden in New Hampshire over beschikken. FOTO'S HANS VAN ALEBEEK 93 Indian Winter in Amerika Door Hans van Alebeek De Oude Man van de Berg kijkt strak voor zich uit over de glooiende berghellingen van de White Mountains. Al eeuwenlang trekken de seizoenen in strakke regelmaat aan hem voor bij. Hij heeft de Abenaki-indianen zien jagen tussen de miljoenen witte berkenbomen. Hij heeft pioniers zien komen, te voet, te paard en later weer met trein en auto. En nu ziet hij vooral stadsmensen uit Boston en New York en toeristen die vanaf highway 93 geïmpo neerd naar hem opkijken. De Oude Man, een door weer en wind ge vormd rotshoofd. Vanaf de grond piepklein maar toch 13 meter hoog en 8 meter breed. De Oude Man van de Berg is maar een van de vele natuurwondertjes die de staat New Hampshire te bieden heeft. Het beroemde rotsgezicht ligt midden in de White Moun tains, een nationaal park van zo'n 3000 vier kante kilometer op nog geen twee uur rijden van Boston. Die gunstige ligging ten opzichte van het grote stedelijke gebied aan de Ameri- Oostkust, zorgt al bijna 150 jaar voor een gestage stroom recreanten en toeristen naar de White Mountains. Tussen de imponerende bergtoppen ver scheen begin deze eeuw het ene n^lj^^pdere megahotel voor de eerste gefortuneerde Ame rikanen. In deze houten kolossen - met soms wel 400 tot 500 kamers - vierden complete fa milies hun zomervakantie. In de topjaren stonden er wel vijftien van deze hotels. Nu zijn er nog maar twee van die mastodonten over, waarvan ééntje nog steeds in gebruik als hotel. Dat is het gigantische Mount Washington Ho tel in Bretton Woods. Bretton Woods? Inder daad, het Bretton Woods dat iedereen kent van de gelijknamige conferentie uit 1944 waar besloten werd tot de oprichting van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds. „Die conferentie is zonder twijfel één van de belangrijkste redenen dat dit hotel nog steeds bestaat", zegt Catherine Bedor, mar keting director van het hotel. Zonder die his torische bijeenkomst van wereldleiders (en de inmiddels aangelegde sprinkler-installatie) was het hotel zeer waarschijnlijk ook afge broken of afgebrand. Net als de rest. Maar nu wordt de Gouden Kamer in het hotel (New Hampshire) Mount Washington 6288 m 0 Vier Nederlandse reisagenten orga niseren in samenwerking met touro perator Do New England en lucht vaartmaatschappij Icelandair specia le wintersportreizen naar New Hampshire. Een 9-daagse vliegreis is er vanaf f 1195,- per persoon (inclusief vlucht, luchthavenbelasting en 7 overnacht ingen in hotel of appartement). Kin deren verblijven en eten gratis. Bezoekers moeten wel zelf zorgen voor vervoer van Boston naar Lin coln. Een auto huren kan vanaf een paar honderd dollar per week. In Lin coln is Nederlands sprekende reislei- ding aanwezig. Zij bemiddelen ook bij de huur van skispullen en zorgen voor goedkope skipassen. Voor meer informatie over winter sport in New Hampshire: TAD Travel in Enschede: tel. 053-4359585. Verder bij de Toerkoop Reisburo's in Heerhu- gowaard (tel. 072-5716744), Berg- schenhoek (tel. 010-5221033) en Apeldoorn (tel. 055- 5221055). - waar in '44 alle papieren ondertekend wer den - gekoesterd als een onvervangbaar stuk erfgoed (dat de meeste Amerikanen amper weet hebben van 'Bretton Woods' doet er ver der niet toe), 's Zomers vertoeft de upper class in dit hqtel yqor zo'n 450 gqlden.per ka mer (incluis ontbijt en diner). Geen geld voor alle bijbehorende grandeur en natuurlijk het overweldigende uitzicht met Mount Was hington - de hoogste berg in de White Moun tains - als onbetwiste blikvanger. 's Winters is dit Disney-achtig paleis geslo ten. Onmiddellijk verandert het hotel dan in een koud en luguber Shining-achtig gebouw waar elk moment Jack Nicholson met een bijl tevoorschijn kan komen. Maar er zijn voor zichtige plannen om het hotel ook in de win termaanden te gaan exploiteren. Want na de zomer en de herfst wordt de winter steeds be langrijker voor de toeristenbranche in New Hampshire. Met stip óp 1 staat de zomer, wanneer miljoe nen Amerikanen naar de White Mountains afreizen voor hun vakantie. Om te wandelen, te mountainbiken of te spelevaren in een van de vele meren die deze kleine staat rijk is. Met de skiliften worden wandelaars en fietsers eenvoudig op de 'bovenste toppen afgezet. Op nummer twee staat The Fall, ook wel bekend als de Indian Summer, de periode van van half september tot half oktober waarin de bossen veranderen in een vlammend woud van gloeiende kleuren rood, geel en bruin. Minstens zo adembenemend is de winter in New Hampshire en de overige New England- staten Maine, Vermont, Massachusetts, Con necticut en Rhode Island. Voor New Hamps hire is Ski 93 de verzamelnaam voor alle win tersportactiviteiten. Ski 93 omvat vier win tersportgebieden in de White Mountains die allemaal aan highway nummer 93 liggen. Vanuit het centraal gelegen plaatsje Lincoln zijn al die skigebieden binnen een half uur met de auto te bereiken. Sneeuwkettingen zijn niet nodig. Een Amerikaan moet overal met de auto bij kunnen komen, dus ook bij zijn skipiste. En dus zijn de wegen altijd be rijdbaar. Voor de ervaren skiër die steeds op zoek is naar nieuwe uitdagingen en woeste pistes, is dit gebied minder geschikt. In vergelijking met bij voorbeeld de uitgestrekte Alpen (waar je gemakkelijk kunt verdwalen tussen alle lif ten) zijn de pistes van Ski 93 verdomd over zichtelijk. Meestal zijn het een of meerdere berghellingen met tientallen pistes die alle maal op dezelfde plek in het dal eindigen. Met name voor families met zelfstandig skiënde kroost is dat een geruststellend idee. Vluch ten kan niet meer, iedereen treft elkaar aan het eind van de dag altijd weer beneden. Het meest Amerikaanse ski-gebied van de vier is zonder twijfel Waterville Valley. Een compleet - uit de grond gestampt - dorp met hotels, appartementen en alle denkbare voor zieningen (zwembad, ijsbaan, winkels etc.). Voor gehandicapte skiërs is hier een apart centrum met speciale ski-voorzieningen en begeleiding door gespecialiseerde medewer kers. De nog altijd groeiende groep snow- boarders kan zich uitleven in de door Coca Cola neergezette hut. Daar kunnen de kids aan hun board sleutelen en hun eigen sneeuwstunts terugzien op een speciale video. Qua moeilijkheid vergelijkbaar is Cannon Mountain, iets voorbij de rotskop van de Oude Man en zijn wat minder herkenbare broer Indianenhoofd langs de 93. Bij goed weer kijk je hier weg naar Canada. De pistes zijn relatief steil en niet al te breed. Ooit sprong hier extreme skiër Dan Egan van tien meter hoogte uit de gondel om op zijn latten verder naar beneden te stuiven. Hoe het met .hem afliep? Hij is nu directeur van Ski 93. Voor de skiër die liever ontspannen en lekker zigzaggend de bergen af wil, zijn de gebieden Bretton Woods en Loon Mountain het meest geschikt. In Bretton Woods kijk je vanaf de pistes uit op het eerder genoemde Mount Washington Hotel dat aan de voet ligt van de gelijknamige berg. Op die berg - geen skige bied - kan het behoorlijk spoken. Nog elk sei zoen laten toeristen zich door de kou verras sen als ze met de auto of het speciale treintje (al in 1869 aangelegd) naar de ijzige top gaan. Op deze berg 'met het slechtste weer ter we reld' werd in april 1934 het wereldrecord windsnelheid gemeten: 347 kilometer per uur (om een idee te geven: windkracht 10, (zware storm) kent windsnelheden van 89 tot 102 km per uur). Tot slot Loon Mountain, in de achtertuin van Lincoln. Een makkelijk skigebied dat de ko mende jaren nog verder wordt uitgebreid richting Lincoln. Net als de overige Ski 93 ge bieden is Loon Mountain nagenoeg onafhan kelijk van echte sneeuw die zich meestal eind december pas aandient. De in totaal 165 af dalingen in de White Mountains kunnen als het koud genoeg is voor ruim 95 procent met kunstsneeuw bedekt worden. Het seizoen kan daarmee van november tot ver in april opge rekt worden. Een zeer aantrekkelijk facet van de winter sport in dit deel van Amerika is nog niet ge noemd: de prijzen. New Hampshire kent geen BTW en dat betekent dat het er goedkoop vertoeven is, met name wat eten en drinken betreft. Bij Burger King heb je voor nog geen 3,50 een Whopper en een emmer Coca Cola, een lunch of 'voorafje' (waar je niet overheen kunt kijken) heb je al voor minder dan een tientje en kreeft eet je voor rond de 15,- (zo veel als je wil). Daarnaast zijn er op diverse plaatsen in New Hampshire speciale tax free-winkelcentra waar de zuinige Hollander ogen en tassen te kort komt: Levi's 501 voor 29 dollar, Tim- berland-schoenen voor 89 dollar, Nikes voor 39 dollar, het voordeel ten opzichte van ons land kan oplopen tot wel 70 procent. Toch leuk als de familie weer in het nieuw moet. Dat winkelen kun je overigens het beste op zaterdag doen. Dan namelijk staan de Ameri kanen zelf op de piste, de rest van de week hebben ze daar amper tijd voor gezien hun spaarzame vakantiedagen. Maar daardoor is de Indian Winter des te leuker voor alle Ne derlanders die eens iets anders willen. Of Co lorado ai hebben gedaan. In het Militair Luchtvaart Museum in Utrecht zijn op 30 en 31 december en op 2 januari open cockpit-dagen. Jong en oud kan daar bijna aan den lijve onder vinden wat het is om jachtvlieger te zijn. De cockpits van een Harvard, een Mus tang, een NF-5 en o.a. een Dornier vlieg- boot zijn aan een onderzoek te onder werpen. De dagen duren van 10.00 tot 16.30 uur en de toegang is gratis. Een grote verzameling tafelzilver is tot half februari 1997 te zien in grachten huis Willet-Holthuysen aan de Heren gracht 605 in Amsterdam. Het mu seum bestaat honderd jaar en is in middels compleet gerenoveerd. De ex positie toont hoe de stijl van lepels, vorken en schepwerk in de loop der eeuwen veranderde. In het Tropenmuseum aan de Linnae- usstraat in Amsterdam loopt tot 5 ja nuari nog een expositie over Noord- Vietnam. Centraal thema is de heden daagse dorpssamenleving in de delta van de Rode Rivier. Het museum is maandag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Vanaf het strand bij de Scheveningse Pier duiken op 1 januari weer allerlei helden en heldinnen het ijskoude water in ter viering van alweer een nieuw jaar. Komt dat zien. Vanaf 12.00 uur. In de archeologie zijn veel mooie dingen gebeurd. Ook minder mooie. In het Rijksmuseum van Oudeheden aan de Ra penburg 28 in Leiden geeft 'List en be drog' tot en met 9 maart een inkijkje in de vervalsingen die in de Nederlandse archeologie plaatsgevonden hebben. Open van dinsdag tot en met vrijdag tus sen 10.00 en 17.00 uur en zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. In het Museum van de Twintigste Eeuw aan de Bierkade 4 in Hoorn is tot en met 12 januari nog de tentoonstelling 'Var. St.-Maarten tot...' te bekijken. Over al lerlei winterfeesten als kerstmis, oud er. nieuw en carnaval. De expositie is dins dag tot en met zondag open van 10.00 tot 17.00 uur. Gemeenschapshuis Nia Domo in Boekei is op zondag 19 januari een ontmoetings plaats van ontwerpers, verzamelaars en deelnemers van de poppen- en beren- beurs. Er zijn ook een taxateur en een poppendokter aanwezig. De beurs duurt van 10.30 tot 16.30 uur. De Oude Man van de Berg met zijn spitse kin. Door Hans Bos Liefhebbers van treinreizen kunnen vanaf mei volgend jaar hun hart ophalen. Dan biedt de Amsterdamse touoperator Special Traffic een exclusieve treinreis aan die in veertig da gen dertigduizend kilometer aflegt rond de aardbol. De trip gaat van Utrecht via de Noordkaap en Rusland, Mongolië en China naar Thailand en Singapore. Australië, de VS en Canada staan vervolgens in het spoorboekje van deze op merkelijke reis, die vier continenten door kruist. Het is toegestaan om de tocht op elk gewenst station te onderbreken, al moet in een aantal gevallen een week worden ge wacht voordat de volgende trein langskomt. In de trip zijn noodgedwongen enkele vlieg reizen opgenomen om zeestraten en oceanen te overbruggen. Special Traffic-directeur Hank Jansen: „We hebben de meest interessante en beroemde treintrajecten waar mogelijk aan elkaar ge koppeld. Veertig dagen achten we het maxi mum om niet gillend de trein uit te rennen. Afrika en Zuid-Amerika ontbreken in de we reldreis. Reizen per trein zorgt daar voor te veel oponthoud, terwijl ook het comfort op de meeste plekken niet aan de minimale eisen voldoet." Special Traffic gaat er van uit dat jaarlijks ongeveer honderd Nederlanders deze nostal gische en avontuurlijke reis willen maken. Daarnaast verwacht Jansen grote belangstel ling uit Groot Brittannië en Zwitserland, om dat daar nu eenmaal veel treinfanaten wonen. Zelf alle trajecten boeken is vrijwel onmoge lijk. Soms dient enkele weken op een kaartje te worden gewacht. De reizigers zullen zich onderweg zelf moeten redden. Ze krijgen wel een uitgebreide route beschrijving en een handleiding mee. Alleen op de halteplaatsen worden de passagiers op gevangen. Hotels zijn bij de prijs van de expe ditie inbegrepen. Die bedraagt per persoon 19.950,- voor een tweedeklas coupé. Eerste klas dient nog eens vier mille te worden bij betaald.

de Stem | 1996 | | pagina 33