Veel kritiek op collectief vervoer De evaluatie van slik tot schor Cokesfabriek kan de vraag nauwelijks aan Reconstructie centrum Oostburg wordt sober Sluis-Aardenburg kijkt nog naar opzet van exploitatie Vlaschaard Sluis-Aardenburg wil gehandicapten helpen Speciale kerstviering voor geestelijk gehandicapten Forse boete en rijverbod Minister akkoord met 'transfer' De Klokkenberg DE STEM ZEELAND Werkgroep Gehandicaptenbeleid signaleert reeks klachten van gebruikers Geen geld voor invulling alle wensen Zes jubilarissen bij Cokesfabriek Bruine drab Bezwangerd Van onze verslaggever Terneuzen - Hoeveel G. N. ge dronken had bij een ongeval dat hij op 14 juni veroorzaak te, werd niet geheel duidelijk, maar gedronken had hij wel. En zijn weigering om aan een ademonderzoek mee te doen werd hem dan ook zwaar aan gerekend. De man stond op de bewuste avond geparkeerd op een uitrit in Clinge en reed plotseling de weg Een auto die op dat moment door de Kijkuitstraat reed, moest uitwijken, ging over de kop en belandde in de sloot in. N. was er g even naartoe gelopen, maar reed vervolgens weg. De politie vond hem terug bij zijn woonwa gen en wilde hem meenemen naar het bureau. Omstanders hitsten N. echter zodanig op, dat hij wei- rde en de politie zich moest te rugtrekken. it die omstanders een rol had den gespeeld, kon officier van justitie Groen gisteren op de rechtbank in Terneuzen best be grijpen. Maar hij wees er N. ook op, dat hij oud genoeg was om zelf te beslissen. Voor de weige ring en het doorrijden na het on geval, eiste hij een boete van tweeduizend gulden en een rij verbod van acht maanden. Poli tierechter Kool haalde tweehon- derdvijftig gulden van de boete af, maar handhaafde de rijont zegging. Van onze verslaggever Breda - Minister Borst van Volksgezondheid heeft giste ren officieel toestemming ver leend voor de overgang van de hartkliniek van De Klokken- tierg naar het Bredase Igna- tiusziekenhuis. Daarmee is het zeker dat vanaf 1 januari de directie van het ziekenhuis de leiding heeft over de kli niek. h april al deelde Borst haar wornemen mee omdat ze van oordeel is dat een hoogwaardig specialisme als hartchirurgie niet anger in een apart ziekenhuis kan voortbestaan. Bestuurlijke turbulenties binnen De Klokken- "®g, waarvan het einde nog niet m zicht is, hebben de overgang mede in de hand gewerkt. (ADVERTENTIE) GRA is thans ruim 2 jaar gevestigd in Nederland en heeft meer dan 110 vestigingen. een groot geïntegreerd Zuid-West Nederland s, water en kabel- n water behoort tot zijn r, circa 200.000 aanslui- oductdifferentiatie: landbouwwater. 'ft de aandacht, bied van windenergie, as en andere milieu- rken circa 1000 perso- erdere vestigingen. ie op het afgerekende van 800 kWh; n 800 m3; van 100 m3. ongewijzigd ten opzichte lieprijzen op de wereld- Bovendien wordt de januari 1997. Groene stroom tl 5,88 31,81 ct fl. 10,87 32,75 ct 20,70 ct t van het totale verbruik (bij e eerste 800 kWh's, als- ergiebelasting. Genoemde pakket groene stroom is dat van het totale verbruik de waterbelasting van de ovenstaande men meterstanden schriftelijk 7 gratis verkrijgbaar op onze tuur blijven voor 1997 derhoud) met de prijzen aand rag per maand drag per maand 17,5% BTW). december 1996 Van onze verslaggever Oostburg - Er is veel kritiek op het collectief vervoer in de gemeenten Terneuzen, Oost- burg en Sluis-Aardenburg. pat is de mening van de Werkgroep West-Zeeuws- flaanderen Gehandicapten beleid. Volgens de werkgroep geeft fit collectief vervoer aanlei ding tot veel klachten en wordt door een deel van de ge bruikers als volstrekt in-ade- quaat ervaren. „Het is duur, lange wachttijden, geen gezinspasjes met kortingen, te weinig zones, omrijden, slechte service en de gebruikers kunnen nooit op tijd afspreken," somt de werkgroep een aantal kritiek punten op. Het collectieve vervoerssysteem is voor een deel opgezet voor ge handicapten en ouderen die in aanmerking komen voor een uit kering in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Volgens de werkgroep leert de jurisprudentie in den lande dat rechters de gemeenten terugfluiten en ze dwingen tot in dividuele vervoersoplossingen. „Volgens artikel 2 van de WVG moet een voorziening indivi dueel, doelgericht en ook doel treffend zijn." In de ogen van de werkgroep voldoet het collectief vervoer aan geen enkele van deze doelstelling. Als oplossing voor deze proble men voelt de werkgroep wel wat voor invoering van de zogenaam de 'Kamphuis-variant' met in gang van 1 januari 1997. Raads lid L. Kamphuis (CDA) van de gemeente Sluis-Aardenburg lan ceerde tijdens een commissiever gadering het idee alle extra te ge ven strippen voor het collectief vervoer in een pot te stoppen en te verzilveren voor de mensen die een eigen auto hebben. Die men sen krijgen dan geld in plaats van strippen en dat geld kunnen ze voor hun eigen auto gebruiken. De eigen autobezitters krijgen dan ongeveer 315 gulden. Daarnaast ligt er ook nog een voorstel van de werkgroep om de strippen naar een maximaal aan tal van vierhonderd per jaar te brengen. Of een bedrag in con tanten van maximaal driedui zend gulden per jaar. „De extra financiële gevolgen zullen niet zo groot zijn omdat ook hier de ver grijzing ervoor zorgt dat veel mensen niet zo'n grote vervoers behoefte hebben," aldus de werk groep. De werkgroep stelt ook voor om alle eigen bijdrage-regelingen voor de aanschaf van bijvoor beeld scootmobielen en voor wo ningaanpassingen te laten vallen. De werkgroep vindt het vragen van een eigen bijdrage onnodig. Daarnaast durven vooral oudere mensen de formulieren niet in te vullen omdat ook naar het ver mogen wordt gevraagd. ZATERDAG 21 DECEMBER 1996 C3 Van onze verslaggever Oostburg - De wensen van de ondernemers in Oostburg met be trekking tot de reconstructie van de tweede fase van het cen trum kunnen niet allemaal worden uitgevoerd. Er is eenvoudig weg geen geld voor. Wethouder C. Bolijn maakte dat gisteren kenbaar tijdens de vergadering van de raadscommissie Open bare Werken. De wensen van de winkeliers hadden onder andere betrekking op de aankleding zoals het wer ken met diverse kleurstellingen in het wegdek. Volgens wethou der Bolijn ontbreken echter de fi nanciën om deze wensen uit te voeren. „Met het oog op het verkeersvei- ligheidsproject Duurzaam Veilig moeten we zeer zuinig omgaan met de financiën. We hebben het geld nodig voor andere dorpen. De wensen van de ondernemers worden niet bewaarheid." Bolijn gaf hiermee antwoord op een vraag van J. Provoost (VVD) die wilde weten hoe het staat met de tweede fase van de reconstruc tie. Volgens Bolijn onderhandelt de gemeente momenteel met ar chitect Bakker over veranderin gen aan zijn plan zoals de kop van de Markt. Daarnaast wordt de reconstructie in twee stukken geknipt. De verbouw van het belasting kantoor met alle verkeersproble men en het overige deel van het centrum. Daarnaast wacht de ge meente op de middenstandsvere niging wie ze in de arm neemt voor uitvoering van het luifel- plan. Van onze correspondent Sluis-Aardenburg - De Raad van Sluis-Aardenburg zal in ja nuari de exploitatie-opzet van het industrieterrein De Vla schaard in Eede bespreken. Dit gaf burgemeester C. van Liere de raad mee. De bedoeling is dat er een bedrijvengebouw komt met daarin een aantal units die dan door ondernemers kunnen worden gehuurd of gekocht. Op dit moment is een aantal financiers nog bezig met een onderzoek naar de haalbaarheid van deze opzet. Van Liere heeft onlangs zijn licht opgestoken in Woensdrecht waar al met een dergelijke opzet met succes gewerkt wordt. „Voor de werkgelegenheid in deze sterk verg rijzende streek van groot belang," gaf Van Liere te kennen. „Onze ver wachtingen zijn groot, mede doordat Eede geografisch met de Ex- pressweg in de achtertuin een gunstige ligging heeft." Ook het 'aquariumproject' is nog niet van de baan. Nadat de provincie vorig jaar het ambitieuze plan om nabij de Elderschans een camping met een aantal vaste bungalows en aquaria torpedeerde is het college opnieuw bij de provincie op bezoek geweest. Dit keer met een wat minder ambitieus voorstel. Het omvat nu een tweehonderd bunga lows, honderd staanplaatsen en drie aquaria. Van Liere sprak van een constructief gesprek met gedeputeerde van Zwieten en verwacht half januari duidelijkheid in deze zaak. De jaarlijkse bijdrage aan het Schelde Informatie Centrum in Middel burg ging niet vlot door de raad. Het collegevoorstel was om hiervoor jaarlijks 1363 gulden beschikbaar te stellen. J. Boogaard (PvdA) en E. Rammelaere (lijst Rammelaere) waren tegen. Boogaard zijn argument was dat het subsidiebedrag niet op basis van het gemeentelijke inwo neraantal was vastgesteld. Ook nu gingen zijn collega's niet gelijk door de bocht. F. van Dongen (VVD/Gemeentebelangen) kwam met een voorstel waarbij hij de steun kreeg van het CDA en dus de meer derheid. Zijn voorstel is dat Sluis-Aardenburg meedoet mits alle Scheldegemeenten participeren. Wat dat betreft moet alleen de nieu we fusiegemeente Veere nog het jawoord geven. De rest heeft al toege zegd. Kloosterzande - Evenals de twee voorafgaande jaren zal op tweede kerstdag in de parochiekerk van de H. Martinus te Groenendijk een speciale kerstviering voor geestelijk gehandicapten en kinderen plaatsvinden. Ook dit jaar wordt deze dienst georganiseerd door de werkgroep kerstvieringen Zeeuws-Vlaanderen in samenwerking met de Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten (VOGG) en de werkgroep gezinsvieringen van de parochie St. Martinus Klooster zande. Het is de vijfde keer dat een dergelijke dienst gehouden wordt. In de kerk zal een echte kerstsfeer geschapen worden door een leven de kerstgroep met een echt kindje, echte schapen, een os en een ezel. Aan de kerkbezoekende geestelijk gehandicapten en kinderen van de basisscholen wordt gevraagd om een muziekinstrumentje mee te ne men om samen muziek te kunnen maken. Aan deze dienst werkt ook de Koninklijke Harmonie St. Cecilia mee en het kinderkoor van basisschool Ter Duinen. Ook zal door kinderen van deze school medewerking worden verleend door het kerstverhaal in woord en beeld te spelen. De dienst begint 26 december om 10.30 uur. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De gemeente Sluis-Aardenburg wil de ge handicapten op een aantal punten tegemoet komen wat betreft uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Dat gaf wethouder A. Keijmel-Cambier te kennen tijdens de raadsvergadering. De gemeente heeft enkele weken geleden een goed gesprek gehad met de Werkgroep Gehandicap ten West-Zeeuws-Vlaanderen, maar kon de raadsleden nog geen concrete toezeggingen doen. „We moeten alles eerst nog eens goed op een rijtje zetten en daarom de uitkomsten van ons gesprek in de commissies bespreken. Met name als het gaat over het vervoerssys teem." Raadslid W. van Helden (WD/Gemeentebelangen) haak te hier gelijk op in. Hij had diver se klachten ontvangen over het huidige vervoerssysteem. Nu krijgt de gehandicapte 1800 gul den per jaar en 200 gulden uitge keerd door middel van strippen. Opzet is om het geldbedrag af te bouwen en om te zetten in strip pen en dat komt, volgens van Helden, de eigen autobezitter niet echt goed uit. „Kunnen we van dat afbouwen niet afzien en voor 1997 dezelfde constructie hanteren als over 1996," vroeg hij zich af. De wethouder stelde dat de raad vorig jaar akkoord was gegaan met de afbouwconstructie, maar liet de deur richting Van Helden open. L. Kamphuis (CDA) vond het jammer dat de toegezegde eva luatie van de WVG niet in zijn bezit was, hoewel was afgespro ken dat nog dit jaar te doen. Burgemeester C. van Liere kende de afspraak, maar doordat de wethouder opnieuw in gesprek was gegaan met de werkgroep en de materie bovendien erg com plex is, wil Van Liere een zo groot mogelijke zorgvuldigheid. (ADVERTENTIE) ERA krijgt per 1 januari vestigingen in Goes, Hulst en Vlissingen, Sluiskil - De Cokesfa briek heeft gistermiddag tijdens een eindejaarsbij- eenkomst in hotel-restau rant Dailinga in Sluiskil zes jubilarissen in de bloemtjes gezet vanwege hun 25-jarig jubileum bij het bedrijf. Het gaat om P. Moeliker (managementteam), L. Cop- pieters (Cokesprodukte 305), H. Yigit (Vuurvast Ovens), M. de Greve (Mechanisch on- M. Coppieters (Mechanisch onderhoud) en W. de Caluwé (Vuurvast Ovens). Tevens werd afscheid geno men van zes werknemers die gebruik maken van de VUT- regeling Van onze verslaggever Sluiskil - De Cokesfabriek in Sluiskil veert op. Lagen er in het najaar nog grote voorra den op het terrein, de cokes is nu bijna niet aan te slepen. Zo groot is de vraag. Dat beeld schetste directeur ir. J. Martin gisteren tijdens de tradi tionele bijeenkomst voor jubila rissen in café Dailinga in Sluis kil. „De voorraden bij de tussen handel zijn nu echt laag, de eco nomische parameters ogen iets vriendelijker in Europa en het vertrouwen schijnt terug te ko men. Dit alles is hoopgevend en schijnt zich te bevestigen in een heel plotse en felle, onverwachte vraag naar cokes voor de hoog ovens van Duinkerken. Zwarte sneeuw De Cokesfabriek zag de afgelo pen tijd zwarte sneeuw. De staal- nijverheid, de enige afnemer van cokes, had in de nazomer van 1995 af te rekenen met een ern stig recessie en slaagde er dit jaar maar niet in om er terug bovenop te geraken. „Het hele jaar door. lagen op ons terrein grote voortraden te wach ten op verzending naar de hoog ovens van onze coöperanten, met alle nare gevolgen vandien, zoals kwaliteitsverlies," aldus Martin. Een gelukje was dat er dankzij vroeger opgebouwde relaties be perkte hoeveelheden cokes afge zet konden worden naar België en Duitsland. Het was niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat eigenlijk. Echt bezorgd is Martin echter niet geweest. De dip eerder het jaar en de plotselinge opleving zijn kenmerkend voor het cycli sche karakter van de industrie. „Dit is zeker voor de oudere werknemers geen nieuw feit. In tal van vorige jaren wisselden grote voorraden en een verlaten cokespark zich met de regelmaat van de klok af." Stilstand Het personeelsbestand van de Cokesfabriek lijkt zich te stabili seren. Voor het eerst in vijf jaar bleven alle werknemers aan boord. Het aantal werknemers Blussen van cokes bij de fabriek in Sluiskil. nam de voorbije jaren af van 380 naar 329. Er is een verklaring voor de stilstand. Martin: „Wij besloten in april om volledig con tinu te gaan werken op de ovens. Dit betekent uitbreiding." Martin kondigde gisteren extra maatregelen aan om het ziekte verzuim tegen te gaan als zich op korte termijn geen verbeteringen voordoen. Het ziekteverzuim daalde in 1994, maar die daling zette zich in 1996 om in een stij ging- Voor de Cokesfabriek worden het spannende tijden. De fabriek kruipt steeds dichter tegen een definitieve beslissing over de toe komst van de vestiging in Sluiskil aan. De bestaande ovens gaan nog mee tot aan het jaar 2000, FOTO CAMILE SCHELSTRAETE maar dan moet de knoop worden doorgehakt of ze vervangen wor den. Daarmee is een bedrag van minimaal vierhonderd miljoen gulden gemoeid. De beslissing daarvoor is volgens Martin in de loop van 1998 te verwachten. Door Mare Buise SCHORREN ZIJN per definitie buiten dijkse gronden die bij de gemiddelde hoogwaterstand droog blijven. Daarom zijn ze altijd begroeid. De delen die elk tij weer onderlopen, worden slikken ge noemd en die zijn veelal onbegroeid. Doordat slik kan evolueren tot schor, is er een oneindige variatie van onbegroeid slik, via begroeid slik en jong schor, naar oud zogenaamd rijp schor. Rijp schor be tekent dat het rijp is om te worden inge polderd. Dat gebeurde dan ook altijd tot voor kort met deze schorren. De volgende stap, de ontwikkeling tot een vloedbos bijvoorbeeld, werd nooit afgewacht. Elk schor begint zijn leven als een kale bij eb droogvallende slikplaat waar omheen meanderende ebstromen het afgaand wa ter wegvoeren. Als de plaat voldoende is aangeslibd begint het bij eb wegstromen de water steeds dieper wordende geultjes uit te slijpen. De eerste plantengroei is weinig opval lend. Het zijn de kiezelwieren, microsco pisch kleine planten, die in de bodem rondkruipen en daarbij slijmdraden ma ken. Deze slijmdraden binden de slib- deeltjes. Soms zijn ze zo massaal aanwe zig dat ze als eem bruine drab op het slik liggen. Een andere slikbinder is het nopjeswier, een typisch brak water wier. In Saefting- he groeit het als een dik, donkergroen ta pijt op kreekhellingen, tot net onder de hoogwaterlijn. Op dezelfde plaatsen groeien vaak ook de kleine, cactusachtige plantjes van de zeekraal. De jonge plan ten zijn eetbaar en gestoofd een ware lek kernij met een hoog gehalte aan vitamine C. Dit plantje trotseert barre omstandig heden. Dagelijks wordt het tweemaal overspoeld met brak water, waarvan het zoutgehalte sterk kan variëren, daarna staan de plantjes telkens bloot aan weer en wind, aan stuivend zand en zout en aan de brandende zon. De bodem waarop de plant groeit is nog lang geen rulle, goed doorluchte poldergrond, maar vrijwel zuurstofloos slib. Nog zo'n taaie rakker is het Engelse slijk- gras, dankzij zijn sterk ontwikkelde wor telstelsel een slikbinder bij uitstek. In het verleden is deze plant op grote schaal ge bruikt om het aanslibben te bevorderen. Zijn zeekraal en nopjeswier typisch voor zachte slikbodems, het Engelse slijkgras, ook vaak spartina genoemd, neemt ook genoegen met meer zandige standplaat sen. Blijft de plaat bij eb al wat langer droog dan kunnen er andere planten groeien zo als schorrekruid en met name zeeaster, waarvan de jonge blaadjes door de Zeeuw consequent foutief lamsoor worden ge noemd. Meer en meer beginnen zich af wateringsgeultjes te vormen die meer va riatie in het landschap brengen. Bij opko mend water treden die buiten hun oevers waardoor de stroomsnelheid van het wa ter afneemt. Het water is bezwangerd met zand en klei en daar zand relatief zwaar is zal dat het eerste bezinken. Hierdoor ontstaan zan dige oeverwallcn langs dc geultjes en daartussen kommen die sterk kleiig zijn. In die kommen vormen meestal siijkgras en zeeaster de boventoon, op de oever- wallen, die bij eb beter ontwaterd wor den, zal bijvoorbeeld zoutmelde of obione kunnen groeien. Geleidelijk aan komt de plaat dusdanig hoog te liggen dat hij bij gemiddeld hoog water droog blijft, de plaats is tot schor geworden. De oeverwallen, die zich nog steeds verder ophogen, worden het do mein van strandkweek. De begroeiing in de kommen, die ook verder ophogen, maar door inklinking relatief lager ko- Begroeide schorren bij Ossenisse. men te liggen ten opzichte van de oever- wallen en daardoor vaak nat blijven, kan uiteindelijk bestaan uit zeebies en in een nog later stadium zelfs uit riet. Blijven delen van het schor zelfs bij FOTO CAMILE SCHELSTRAETE springtij droog dan is er zelfs kans op boomgroei, vooral als het schor, net zoals Het Verdronken Land van Saeftinghe, in het brak water-gedeelte van een estua rium ligt.

de Stem | 1996 | | pagina 23