't Gouddoppertj city lens MEDEDELING Weer forse beperkingen voor vissers MORGEN EXTRA DE STEM li Groots vuurwerk in haven Antwerpen op oudejaarsavond Rebellen Peru stellen ultimatum Zware kritiek Terpstra op zorginstellingen knalt het jaar uit 'Palestijnse staat niet uitgesloten' DESTEM mm BREDA I s i [I i DE STEM Kerstsfeer in Madurodam city lens contactlenzen CDA grote verliezer Brabantse herindeling ND IN DAMESMODE december ember is sloten) Klokkenshow van maar dan 400 Klokken Burchtstraat 8, crdstbuf rg DAGBLAD VOOR Z U 1 D W E S T-N E D E R L A N D Opstand Servië verloopt traag Nederland denkt mee over opvolger F-16 Het grote vertrouwen van coureur Jos Verstappen Uitgaanscircuit tijdbom op zaterdagavond Piet Romer acteert lekker verder Als je dochter verliefd wordt op een asielzoeker I m Jeltsin gaat maandag weer aan het werk Kapper wordt 5 procent duurder Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 210 vacatures. Maak er werk van 5 2 GRATIS VOORDEEL CHEQUE! Vrees voor banenverlies - ..j Slingerweg 118 Nu 6 weken de stem voor 31 gulden.* DE STEM 710311 000225 I I rechtbank Breda de arrondissementsrecht- 13-12-1996, zijn onder ten Carolina Johanna Toonen, nhage op 29-04-1929, wo- Roosendaal, Dilleberg 22. is mr. P. Kooijman. Cura- Vitringa, 2597 AZ 's- evolaan 16, tel.nr. 070- Moerdijk Electro B.V., ge- Moerdijk, Graanweg 2, V Moerdijk, Postbus 6065. is mr. H. de Ruijter. Cura- Kramer, 4800 CG Breda, 076-5225260. er B.V., gevestigd te 4651 Mosquitostraat 6-8-10, Steenbergen, Postbus 61. is mr. P. Kooijman. Cura- lok, 4701 NB Roosendaal, el.nr. 0165-560036. ar Allal Mimoun Boudou, ur op 18-07-1958, wonende op Zoom, Wouwsestraat- "ommissaris mr. P. Kooij- L.J. van Langevelde, 4600 Postbus 101, tel.nr. 0164- co B.V., gevestigd te 4825 insenhfi 29. Rechter- P. Kooijman. Curator: mr. "03 Breda, Postbus 4620, 7. GEBREK AAN BATEN mondo B.V., gevestigd te eeuwenstein 25-27. Curator ijdenstein, 4760 AA Zeven- tel.nr. 0168-323941. Smits Woningtextiel B.V., EG Oosterhout, Torenstraat r. M.A.M. van Dooren, 4800 s 7453, telnr. 076-5204044. a el Marini, geboren in 1966 ko), wonende te 4701 KL olen 40, h.o.d.n. Efes leder- e 4611 ML Bergen op Zoom, 2a. Curator was: mr. C.G.A. 5 ZG Rucphen, Postbus 37, 6. URSEANCE VAN BETA beslissing van 13-12-1996 is sementsrechtbank te Breda ce van betaling verleend aan izer, wonende te 4904 MK bertlaan 60, met benoeming an tot rechter-commissaris Pol, advocaat en procureur uvel 7, tel.nr. 0162-453811, er. De stemming door de epaald op 14 maart 1997 te taling chikking van 13 december nee van betaling van Adria- annes Diepstraten, geboren 61 te Breda, woonadres: 4822 sberg 6, handelend onder de oject- en interieurdesign, in- e Kamer van Koophandel te -mer 54902, vestigingsadres: Postbus 6945, verlengd voor 'half jaar met ingang van 12 eindigende op 12 mei 1998. missaris blijft aangewezen ans en tot bewindvoerder mr. te Breda tel.nr. 076-5202010. in het op 22 april 1994 uit- ssement van B.L.C. Koets an de Nieuwstraat 40 te 4926 we, werkplaats: Zandweg 17 ligt vanaf 19 tot en met 29 voor crediteuren kosteloos ter ffier van de arrondissements- reda, Sluissingel 20, alsmede recht te Breda, Sluissingel 20. ppaert, curator, postbus 4068, ïout. etaling Huibert Verweij, voorheen !1 AX Made, Groentepad 3, 1 te Owatona MN 55060 ND Avenue SW, is een ver- ot verlenging van de aan hem nde surseance van betaling.De t bepaald, dat de stemming eisers óver de'"verlenging van ,al plaatsvinden op vrijdag 3 l 11.15 uur, in raadkamer_van ntsrechtbank te Breda, Sluis- moemde bewindvoerder dient ecember een beredeneerd ver evinden ter griffie te depone- van de arrondissementsrecht- d.d. 17-12-1996, zijn onder- ices van betaling SN URSEANCE VAN BETALING beslissing van 17-12-1996 is lissementsrechtbank te Breda ance van betaling verleend aan s, geboren te Rotterdam op 12- 3N Oud Gastel, Angel 52, met mr. B.J.G.M. Ides Peeters tot ssaris en met P.C.H. Jansen ad- ureur te Roosendaal, Bergrand 554200 tot bewindvoerder. De de schuldeisers is bepaald op i 11.15 uur. _j beslissing van 17-12-1996 is dissementsrechtbank te Breda fance van betaling verleend aan itonius Moerkens, geboren te om op 09-04-1947, 4708 LC aurierberg 24 met benoeming r.M. Ides Peeters tot rechter- r met mr. P.C.H. Jansen advo- reur te Roosendaal, Bergrand .65-554200 tot bewindvoerder loor de schuldeisers is bepaald 97 te 11.15 uur. l36e fAARGANG 6 KATERNEN jjeBinnenkrant A2 ZATERDAG 21 DECEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 jinnenland juitenland Konomie tain Spot Iteland Gids A3A4 A5 A6 t/m A8 A8 BI t/m B4 Cl t/m C4 01 t/m D4 (W-programma's D3/d4 (agazzi D5 El t/m E5 kleintjeskrant PAGINA PAGINA Tl m fe I I PAGINA i H y h -*{ö> ZATERDAG MIN. MAX. -4/2 ZONDAG MIN. MA> -5/2 Kan onze redactie buitenland linia - De gijzelnemers in Li- na hebben de Peruaanse rege- ing tot vandaag de tijd gege- ■en aan hun eisen te voldoen. Iet ultimatum komt nadat al- e nutsvoorzieningen naar de residentie van de Japanse am- tassadeur, waar de gijzeling tan zeker 380 mensen plaats- andt, waren afgesneden. )e zwaar bewapende rebellen van ie beweging Tupac Amaru noem- den geen tijdslimiet in hun bood schap, die zij in het Japans op een »rd hadden geschreven en voor een raam van de ambtswoning lielden. De regering van Peru besloot eer ier op de dag niet in te gaan op de eisen van de linkse rebellen. Ze lillen de vrijlating van honder- ien medestrijders en hulp voor de armen. De gijzelingscrisis dreigt voor de Peruaanse regering intussen op ten diplomatieke rel uit te lopen. harde aanpak die president Fujimori volgt tegenover de linkse rebellen, zet de betrekkingen met Japan onder druk. Ook het diplo matieke corps in Peru is ongeluk- 'igover zijn koers. De toestand in de residentie wordt is moeilijker. Veel gijzelaars, vaak ouderen, hebben gezond heidsproblemen door de hitte en hetslaoen op de grond. Ze hebben onder meer last van suikerziekte, maagzweren, hartziekten en diar ree, aldus een woordvoerder van het Rode Kruis. IVERVOLG OP BUITENLAND - A5 Moskou (rtr) - De Russische pre sident Boris Jeltsin hervat maan- zijn werkzaamheden in het Kremlin. Volgens zijn woord voerder Jastrzjembski is Jeltsin van plan volgende week gesprek ken te voeren met premier Tsjer- aomyrdin, chefstaf Tsjoebais en ander hoge functionarissen. Hij ontkende berichten dat de presi dent zijn terugkeer zal markeren met enkele opzienbarènde perso nele wijzigingen. Buizen (anp) - De tarieven van de kapper gaan per 1 januari met vijf procent omhoog. De Konink lijke Algemene Nederlandse Kappersorganisatie (ANKO) heeft de tariefsverhoging geadvi seerd op grond van de verwachte kostenstijgingen in het kappers- Wrijf. lens de ANKO zijn de tarie ven van de goedkope en meest ar beidsintensieve behandelingen afgelopen jaren te veel achter gebleven bij de kostenstijgingen. ®e ANKO voorziet verdere kos- tetistijgingen door de privatise- nng van de werknemersverzeke- ®gen, stijging van de arbeids kosten, milieu- en energieheffin gen, huisvestingskosten en de Jvondstofprijzen. (ADVERTENTIE) Ook in het kleinste stadje van Nederland, Madurodam, zal de komende dagen de kerstsfeer te proeven zijn. Een medewerkster van het park tuigde gisteren een kerst boompje op voor de miniatuur van het Koninklijk Paleis op de Dam. foto reuter Var> onze verslaggevers Den Haag - Staatssecretaris Erica Terpstra van VWS vindt dat een deel van de pro blemen in de thuis- en gehan dicaptenzorg veroorzaakt is door de instellingen zelf. Woordvoerders van de instel lingen menen echter dat de bewindsvrouwe 'een karika tuur van de werkelijkheid schetst'. „Het verhaal dat wij op de thuis zorg bezuinigd hebben, deugt niet," zegt Terpstra in een inter view met deze krant. „In z'n ge heel gezien is er juist meer geld in de thuiszorg gestoken. Dat be drag was bedoeld om het aantal zorguren te vergroten. We kun nen niet terugvinden waar een deel van dit geld gebleven is. Het is niet achterovergedrukt, maar waarschijnlijk in de organisatie van het management gestoken." F. Clevers, de voorzitter van de Landelijke Vereniging van Thuiszorg, is het pertinent on eens met de uitspraken van Terpstra. „Ze schetst een kari katuur van de werkelijkheid. Haar financiële verhaal is het halve verhaal. We hebben er tus sen 1991 en 1996 inderdaad 415 miljoen gulden bijgekregen. Maar de staatssecretaris vergeet te melden dat er 491 miljoen gul den aan salarisverhogingen en kostenstijgingen tegenover staat. Dus per saldo hebben we ingeleverd." In het vraaggesprek stelt Terp stra ook dat instellingen bij de opname van verstandelijk ge handicapten selecteren. „Ze ver tonen strategisch gedrag. Ze zijn geneigd minder zware gevallen eerder op te nemen," aldus Terpstra. Door zwaar verstande lijk gehandicapten een 'rugzak je' met geld mee te geven, wil de staatssecretaris het weer aan trekkelijker maken om deze mensen op te vangen. „Dat bete kent wel dat we een deel van het beleid weer naar ons toe moeten trekken. Door scherper toe zicht." „Een kat in het nauw maakt rare sprongen," aldus P. Bottelier, de voorzitter van de Vereniging Gezondheidszorg Nederland en directeur van Piusoord in Tilburg. Scherper toezicht uit Den Haag ervaart hij niet als een probleem. „Dan ziet ze eens hoe groot de nood is.Hij bevestigt dat zwaar verstande lijk gehandicapten incidenteel 'even' niet worden opgenomen. „Er moet een speciaal budget voor deze groep komen. Daar pleiten we al jaren voor." «5. JjiZIE OOK BINNENLAND - A4: Ja Erica vindt zich nu een 'grote meid' - De Stem-commentaar (ADVERTENTIES) Wie dit jaar voor de eerste keer bij City Lens contact lenzen komt aanschaffen betaalt voor alle* lenzen, ook voor de ALLERBESTE of ALLERDUURSTE, bij aanschaf slechts: UI a L§ Nog geen (nieuwe) contactlenzen nodig? Haal dan tot 31 dec. de Hiermee kunt u de aanschaf uitstellen tot eind volgend jaar. Geldt voor ALLE in de info-brochure staande contactlenzen van City Lens i.c.m. LSB abonnement Ginnekenstraat/ Houtmarktpassage 1 BREDA, (076)522 77 99 In verband met de feestdagen is de afsluittijd voor De Stem gewijzigd. Gelieve advertenties voor de uitgave van De Stem van vrijdag 27 december uiterlijk maandag 23 december om 17.00 u. aan te leveren. Van onze verslaggever Antwerpen - Antwerpen denkt een remedie bedacht te hebben tegen het ongecontroleerd afschieten van vuurwerkpijlen door dronken feestgangers in het centrum van de stad in de nieuwjaarsnacht. De stad organiseert zelf een groots vuurwerk om de overlast, die de laat ste jaren fors is toegenomen, te beperken. Sinds enkele jaren is het een rage onder vele feestgangers om rond middernacht naar de Antwerpse markt af te zakken om daar grote hoeveelheden vuurpijlen af te steken. Vaak hebben zij een forse slok te veel op en volgens het stadsbestuur is het dan ook een wonder dat er door verdwaalde pijlen nog geen ernstige ongeval len zijn gebeurd. Het stadsbestuur is nu tot de slot som gekomen dat er blijkbaar be hoefte is aan een groots vuurwerk en heeft daarom besloten zelf een vuurwerkspektakel te organise ren. Het vuurwerk begint op oudejaarsavond precies om mid dernacht en wordt afgeschoten vanaf twee baggerschepen op de Schelde, ter hoogte van het Steenplein. De licht- en knal show zal zo'n twintig minuten duren. Van onze verslaggever Breda - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft de herindeling in West-en Mid den-Brabant gebruikt om het bestuurlijke bed goed op te schudden. Hij benoemde giste ren acht WD-burgemeesters. De WD heeft in West-en Midden- Brabant nu even veel burgemees ters als de PvdA en het CDA, dat de grote verliezer is. Een groot aantal christen-democraten keert niet terug. De bekendste van hen zijn oud-gedeputeerde J. de Geus (Loon op Zand), C.J. de Vet (Prin senbeek), C. de Ronde (Willem stad), M. de Sutter (Fijnaart) en P. Rossou (Oud en Nieuw Gastel). Het CDA in West-Brabant is zeer teleurgesteld. „Kwaliteit heeft plaats moeten maken voor politie ke kleur. We verliezen zo een aan tal zeer capabele burgemeesters," vindt de partij. Met name het 'ver lies' van De Vet en De Ronde doet pijn. Dijkstal benoemde gisteren 27 nieuwe burgemeesters als uit vloeisel van de herindeling. Het is in deze provincie niet eerder voor gekomen dat er zoveel bestuur ders tegelijk werden aangewezen. De burgemeesters worden maan dag beëdigd op het provinciehuis in Den Bosch. Dijkstal heeft gekozen voor erva ren bestuurders. Al eerder was be kend dat de burgemeesters van Breda (Rutten), Roosendaal (Ma- rijnen) en Bergen op Zoom (Van den Berg) herbenoemd zouden worden. Jeruzalem (afp) - Een advi seur van de Israëlische pre mier Netanyahu heeft gisteren de mogelijkheid geopperd van een Palestijnse staat met be perkte soevereiniteit. Het is de eerste maal sinds de rechtse regering in juni aan de macht kwam dat een hoge Israë lische functionaris de mogelijk heid van een Palestijnse staat niet uitsluit. Netanyahu sprak zich er tot dusver tegen uit. David Bar-Illan, adviseur poli tieke en mediazaken, zei in de Jerusalem Post dat 'u het kunt noemen zoals u wilt, autonomie- plus of staat-min. Wat Netanya hu op het oog heeft, is een be perkte soevereiniteit'. De adviseur onderstreepte de be perkte soevereiniteit van de Pa lestijnse staat, vooral wat betreft de aard van zijn veiligheidstro epen en zijn recht allianties te sluiten met derde landen. „De voorwaarde voor de vorming van een dergelijke staat is dat zij niet kan beschikken over een leger van een kwart miljoen man, dat zij niet haar eigen niet-conven- tionele of conventionele wapens mag produceren en dat zij geen betrekkingen mag aangaan met extremistische regimes. Gure oostenwind De aanvoer van koude tot zeer koude lucht gaat maar door. Het wordt door een gure oostenwind een echt win ters weekeinde. De kans op neerslag is niet groot. In de middag zijn wat opklaringen mogelijk. Brussel/Den Haag (anp) - De Nederlandse Vissersbond en het Produktschap Vis- en Visprodukten zijn zeer teleurgesteld over het visserij-akkoord dat de Europese ministers van Visserij gis termorgen in Brussel hebben gesloten. Ze vrezen dat de werkgelegenheid in de visserij en de visverwerken- de industrie onder grote druk komt te staan, omdat de Neder landse vissers in 1997 minder schol, tong en haring mogen van gen in de Noordzee dan dit jaar. Deze drie vissoorten zijn voor Ne derland van groot belang. Vorig jaar was er ook al sprake van for se beperkingen. De vangsthoeveelheid schol voor de hele EU plus Noorwegen daalt van 81.000 naar 77.000 ton. Tot groot ongenoegen van de Neder landse minister Van Aartsen. Op zijn aandringen heeft EU-com- missaris Bonino beloofd dat ze voor 1 februari opnieuw in onder handeling gaat met Noorwegen. „Biologisch is er geen enkele re den voor zo'n lage vangsthoeveel heid," aldus Van Aartsen. „Eco nomisch brengt dit een slag toe aan de Nederlandse visserij." Volgens het Produktschap Vis- en Visprodukten is 'de rek eruit'. Ook de Vissersbond vreest voor het voortbestaan van de Nederlandse vloot. „De afgelopen periode is er bijna elk jaar twintig procent van af gegaan. Als het zo doorgaat, is er straks geen vissersvloot meer over," aldus voorzitter J. Nooitge- dagt van de bond. Van Aartsen is wel redelijk tevre den over de overige quota. Hij noemt ze 'gezien de omstandighe den reëel'. Het EU-quotum voor tong gaat van 23.000 naar 18.000 ton. Nederland krijgt ongeveer 75 procent van het Europese totaal. Tongvissers krijgen bovendien het recht tien procent van het quotum van 1997 mee te nemen naar 1998. De maximaal toegestane vangst hoeveelheid voor haring komt voor de hele EU en Noorwegen op 159.000 ton. Halverwege vorig jaar werd het quotum al tussen tijds gehalveerd van 313.000 tot 156.000 ton. Nederland mag vol gend jaar 41.240 ton haring opvis sen. Het Nederlandse quotum voor ka beljauw gaat van 13.510 naar 12.070 ton. Makreel blijft gelijk op 23.060 ton. Wijting stijgt licht van 4440 naar 4690 ton. Overigens kan Nederland nog besluiten quota te ruilen met andere landen. De mi lieu-organisatie Greenpeace vindt dat de maatregelen 'ingrijpender lijken' dan ze in werkelijkheid zijn. Nog steeds mogen vissers te grote hoeveelheden vangen en blijven de verschillende vissoor ten de komende vijf tot tien jaar onder een biologisch verantwoord minimum, aldus een woordvoer der. (ADVERTENTIES) xforrttÉfcAöv Bergen op Zoom, Stationsstraat 8, Tel. (0164) 248151 Breda, Willemstraat 15. Tel. (076)5313466 Roosendaal, Laan van België 31 Tel. (0165).558899 MO(*C, bi| aankoop van een keuken vanaf 3000. WIIDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (I8) Meidoorn Een tot vier, vijf meter hoge heester die door het hele land voorkomt, zowel wild als aangeplant of venvilderd. De bloemen verspreiden een zoet-weeïge geur en trekken daarom meer kevers en (zweeOvltegen aan dan vlinders om voor de bestuiving te zorgen. De felrode vruchten zijn een geliefd voedsel voor verschillende vogelsoorten met name lijsterachtigen. De meidoorn is een waardplant voor het in de fruitteelt zo gevreesde bacterie- en perenvuur. Tekening: Nederlandse Oecologiscbe Flora. Uitgave /KV. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda "Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad.

de Stem | 1996 | | pagina 1