Bart Veldkamp heeft zaakjes goed op orde te kunnen bewijzen' 4Ik hoop me binnenkort echt IN KIJKEN Rome ruziet over kandidatuur Olympische Spelen van 2004 JK AUTO'S Het woord discipline hangt trainer Cees van Kooten de keel uit ZEN B.V. Riding veranderen? Bosch en Sittard j)E STEM SPORT |en, schuifdak, dakrail, koplam- Prijs: 48.500.- ind. BTW centr. portr.vergr., elek. ramen P3Prijs: 36.500.- stuurbekr., getint glas, model Prijs: 23.500.- airco, spoiler, stuurbekr., Prijs: 34.950.- fentr. port, vergr., spoiler, Prijs: 19.900.- intr. port.vergr., deelbank, Prijs: 13.750.- |ic, Prijs: 52.500.- r bekl., I.m. velgen, airbag, getint Prijs: 38.500.- uitv., getint glas, trekhaak, 134.000 Prijs: 9.750.- Volvo/Bovag-garantie lirstand) jzen Tel. 0115-697455 D/vhbo met |f economie en wil je alsnog van ar augustus met overstappen! de opleiding mbo administratie en meao nieuwe stijl. :en: bel 076-5222501 Tel.: (076)5222501 Fax (076) 5201718 OORDCOUPON atis brochure. Plaats: i ongefrankccrde envelop opsturen a: :r 13524, 4800 WE Breda. t onderwijs onder dc reik wijdte van de aams MEUBELHUIS Oostburgsestraat 36 tel. 0117452161 0 tot 17.00 uur. Cees van Kooten geniet de twijfelachtige eer als eerste coach van dit seizoen op straat te zijn gezet. Op de wedstrijddag tegen Feyenoord zei het bestuur van RKC niet meer met de 48-jarige oefenmeester verder te willen. Na negen wedstrijden competitie was het Waalwijkse avontuur op twaalf oktober dit jaar al voorbij. Een gebrek aan discipline werd hem verweten. Dezelfde woorden nam het NEC-bestuur amper een jaar eerder in de mond toen Van Kooten ook al aan de kant werd gezet. In afwachting van een nieuwe club traint de geplaagde oefenmeester de amateurs van Lemelerveld, uitkomend in de derde klasse B van district Oost. joorJochem Lippmann lemelerveld - „Kringetje maken, twee man in het midden en kaatsen maar," buldert de krachtige stem van Fan Kooten over het trainingsveld van sportcomplex De Lemelerberg. Probeer op de voorkant van je voet te staan, dan ben je sneller. Nee, niet keer raken. Gewoon sneller han delen." Hoewel menig amateurclub de vin bij een complex als de Lemeler- zou aflikken, klopt er iets niet. Negenvoudig international Van Koot en hoort niet tussen de meest getal enteerde voetballers uit een dorp van amper vierduizend inwoners te lopen. Het gedimde kunstlicht, de koude wind en de dwarrelende natte sneeuw maken de bonkige trainer nog meelij wekkender. ,Van Kooten is Van Kooten," slikt ten wel heel erg trouwe fan enkele klinkers in. Samen met enkele maat jes neemt hij het slechte weer voor lief. „Zo'n bekende trainer zullen we wel nooit meer krijgen. En daarom staan we hier. Voor hetzelfde geld heeft hij volgende week een betaalde dub. Ik hoop het. Het is zo'n aardige man. Niks geen kapsones, hij groet ie dereen." Aardig en lief Zonder dat de man het weet, heeft hij een teer onderwerp aangesneden. Want iedereen vindt Van Kooten aar- en lief. Superlatieven schieten vaak tekort. Te lief, zeiden.ze daarom maar bij NEC en RKC. En misschien traint Van Kooten juist daarom wel een derdeklasser uit Le melerveld. Een dorp dat voor de helft onder de gemeente Dalfsen valt. De overige tweeduizend inwoners moe ien voor ambtelijke zaken naar het gemeentehuis van Ommen. Lemeler veld dat derby's tegen Heino en Lut- "ierg speelt. Lemelerveld dat ooit een wereldkampioen boomzagen heeft voortgebracht. Lemelerveld dat lekker dichtbij Deventer en dus café Floors ligt. „Ach, wat een onzin alle maal," reageert Van Kooten als de naam Floors valt. „Ik noem dat geen kroeg, het is een tweede huiskamer. Daar komen mensen die ik graag mag. Dan drinken we koffie en thee. Niks geen bier, Floors is al om acht uur 's avonds dicht. Typisch Nederlands, al les in hokjes delen. Van Kooten is al tijd in de kroeg en heeft geen discipli ne. Dat woord hangt me toch al de keel uit. Discipline, discipline, kan ie mand mij vertellen wat dat woord nu exact inhoudt." Op twaalf oktober van dit jaar kon het bestuur van RKC hem in ieder ge val geen bevredigend antwoord ge ven. Rond de klok van drie parkeerde Van Kooten zijn wagen voor het Waalwijkse stadion. Het was de dag van RKC tegen Feyenoord. Tenmin ste, het had die dag moeten worden. Twaalf oktober 1996 ging de geschie denis in als 'het ontslag van Van Kooten'. Alweer hij en dat nog wel bij de club waarop het predikaat 'gemoe delijk' rust. „Ik moest naar de bestuurskamer ko men," herinnert Cees zich nog. Ver moeden deed hij toen nog niets. „Daar had ik ook geen reden toe. De dag daarvoor had ik nog met bestuurslid Gerrits over het volgende seizoen ge praat. Er was ruimte voor vier of vijf nieuwe spelers. Of ik mee wilde den ken. Nu, dan kan ik toch niks vermoe den. Schreuder „Spelers en bestuur zouden niet meer met me verder willen," herhaalt Van Kooten de volzin die hij te horen kreeg. „De discipline moest worden aangehaald. Wat een onzin. RKC had tegen Vitesse pech gehad en ook tegen Volendam hadden we niet gelijk mo gen spelen, maar tegen Groningen en Willem II wonnen we wel. En dat met een overvolle ziekenboeg. Op de dag van mijn ontslag stond er een artikel over Alfred Schreuder in de krant. Daarin zei hij dingen over mij en het bestuur. Maar ik kan me niet voor- Trainer Cees van Kooten aan het werk bij derdeklasser Lemelerveld. stellen dat ik daarom ben ontslagen. Misschien dat sponsors druk hebben uitgeoefend. Ik weet het echt niet." Veel spelers schaarden zich direct achter Van Kooten. Hij kreeg tele foontjes. Nee, niet van Schreuder. „Ach, hij is een goede voetballer, maar weet niet wat hij wil. Hij wilde laatste man spelen terwijl ik Marcel Brands alleen op die positie op kan stellen. Marcel Brands, die meer met het nieuwe stadion bezig was dan met voetballen." „De meeste spelers konden het bloed van het bestuur wel drinken. Dat heb je ook in andere bladen kunnen lezen. Ik had dag en nacht voor RKC ge werkt. Een washok was mijn kantoor. Daar kwam ik vaak pas om elf uur 's avonds uit. Bij mijn ontslag zeiden ze nog dat ik goed en lang had gewerkt. Maar wat moet ik daarmee. Later hoorde ik dat mijn voorganger Leo van Veen ook veel problemen heeft gehad. Maar hem konden ze niet ont slaan. Hij won alleen maar. NEC Ook spelers van NEC, zijn eerste club als coach in het betaalde voetbal, toonden na het ontslag bij RKC be langstelling. „Het gaat er niet om wie hebben gebeld. Maar het is natuurlijk wel opvallend dat ik juist zo goed met spelers kan opschieten. En dat is echt niet omdat ik geen discipline zou heb ben. Ook bij NEC kwam iedereen op tijd trainen. Niemand was ooit te laat. Ik had zelfs het gevoel dat de spelers voor mij door het vuur gingen. Bij een zege knuffelden we elkaar. Alsof het mijn kinderen waren." Van Kooten zegt bij NEC simpelweg te weinig tijd te hebben gekregen. „NEC kwam net uit de eerste divisie. Ik moest nagenoeg een hele nieuwe spelersgroep formeren. Daarnaast had ik de pech dat Lok en Aalbers ge blesseerd raakten en Brookhuis nu niet bepaald in de vorm van zijn leven stak. Bovendien was ook Luuk Maes geblesseerd. Ik had geen centrale ver dedigers." „Toen ik Maes haalde, lachte overi gens iedereen mij uit. Nu hoor ik nie mand meer. Want Luuk speelt goed, net zoals NEC volwassen is geworden. Maar vergeten wordt dat behalve Graef, Roorda en Sobiech iedereen door mij is gehaald. Ik heb mijn werk FOTO JAN DROST gewoon niet af mogen maken. Het be stuur van NEC was niet kundig ge noeg. Ik neem voorzitter Coenen niets kwalijk, hij wist gewoon niet hoe het werkte. Zo is hij een keer bij me geko men. Er zaten te veel onderbroeken van de spelers in de was. Nu, dan vraag ik je. Dan houdt het toch op. Maar een paar weken later word ik wel ontslagen. Cees van Kooten kan er dan niets van. Net zoals ik er bij RKC kennelijk niets van kon. Maar halen ze dan daar nu wel punten? Ik hoop binnenkort me echt kunnen te bewijzen." Berlijn (anp) - Tussen zebra's en springbokken bereidde Bart Veldkamp zich voor op Je nieuwe winter. De schaat ser reisde naar Zuid-Afrika, even ongebruikelijk als een zwemmer op de noordpool. «Het heeft me goed gedaan," zegt Veldkamp, terug op het ijs. Terwijl storm en regen over Ne derland raasden en de schaatsers Mij waren met de overkapte ijs banen, bracht Veldkamp met manager en fysiotherapeut acht tien novemberdagen in de zon door. Niet voor een vakantie, wel »or harde trainingsarbeid. Bij een graadje of dertig bond hij de skeelers onder of pakte de fiets, he hoogtestage bewijst dat Veldkamp als tweedejaars rijder zijn eigen Superclub-team de zaakjes goed voor elkaar heeft. «We zijn professioneel bezig," aldus de Hagenaar, die schaatst in de Belgische driekleur. Het was altijd de wens van de per fectionist in het hart van de [fortman. Op eigen initiatief kwam de droom uit. Succes Het privé-team, dat twee jaar gleden uit onvrede met de Ne derlandse hokjesgeest werd ge start, is een succes. Dit jaar slo- fen de Canadees Neal Marshall de import-Oostenrijker Mar- nix ten Kortenaar zich bij Veld- [amP aan. Nieuwe sponsors kwamen, oude belangenbeharti gers gingen. „Vorig seizoen be gon ik met een bureau dat mijn zaken runde. Dat was een mis lukking." 11 december 1995 nam zwager onrad Alleblas die rol over. mdsdien gaat het crescendo ®e' de ploeg-Veldkamp, Alle- las regelde ook het trainings- 'arnp jn Zuid-Afrika. Nadat al- ernatieven in de Sierra Nevada y" Tenerife waren afgevallen. Mdkamp: „In Spanje was geen 'eS geschikt om te skeeleren, e' alleen maar hellingen van 10 jJr?c,enM En op Tenerife was het j dicht waar we vroeger met kernploeg op hoogtestage »nSen en bovendien was het ?aaUoch vaak te fris." tal id"Afrika verbleef het drie- aanvankelijk in de buurt van Bart Veldkamp: „Ik voel me stukken beter dan vorig seizoen rond deze tijd." Johannesburg, in de buurt van de grote stad, in de buurt van de criminaliteit. „Allemaal om muurde huizen met heel veel prikkeldraad onder heel veel voltage, daar voelde ik me niet op m'n gemak, het was geen in spirerende omgeving." Nabij het thuisland Lesotho, in een natuurpark, vond Veldkamp zijn ideale stekkie. Op bijna 2000 meter hoogte keek hij z'n ogen uit. „Ik fietste eens en dacht een paar paarden te zien. Dichterbij gekomen bleek het een kudde zebra's. Te gek. En springbokken ook. Man, prach tig toch." Skeeleren ging niet best, het stij gingspercentage van de wegen was onderschat, maar het fietsen des te beter. „Ik heb heel goed kunnen trainen. Voel me ook stukken beter dan vorig seizoen rond deze tijd." Twaalf maanden geleden had Veldkamp veel sores aan zijn hoofd. „Als ik aan het trainen was, dacht ik aan allerlei dingen die ik nog moest doen. Dat ik die sponsor nog moest bellen en of het trainingskamp wel konden worden betaald." Sportief kreeg Veldkamp ook een terugval. Na zijn vierde plaats bij het EK in Heerenveen, met overwinningen op beide lan ge afstanden, werd hij bij het WK in Inzeil negende. „Toen kwam toch die stressperiode van september tot en met december weer boven. Dat betaalde zich terug." Bij de WK afstanden was het lek nog niet boven. Op de 5000 me ter werd hij vierde, op de tien ki lometer tweede, achter Gianni Romme. Alles minder dan goud is te min op zijn afstand, waarop hij twee olympische medailles behaalde, goud in Albertville '92 en brons in Lillehammer '94. In Nagano hoopt hij voor de der de achtereenvolgende Winter spelen in de prijzen te vallen. Veldkamp gaat er vanuit voor België te kunnen starten, aan een versnelde naturalisatiepro cedure wordt gewerkt. „Dat is mijn grote doel," aldus de 29-ja- rige Veldkamp. Uitbreiding Na één seizoen solistisch te zijn opgetreden, kwam voor dit sei zoen een uitbreiding van de Su perclub-ploeg tot stand. Neal Marshall, wereldtopper op de 1500 meter, werd ingelijfd nadat eerdere pogingen om de Ameri kaanse bondscoach Gerard Kemkers en diens pupil KC Bou- tiette te strikken, waren mislukt. „Bij het wereldkampioenschap in Inzeil zijn vorig seizoen de eerste contacten met Marshall gelegd. Natuurlijk was Neal meteen geïnteresseerd. Hij heeft nu veel meer faciliteiten ter be schikking dan in Canada." De fel gekleurde pakken, die in Berlijn het levenslicht zagen, staan Veldkamp en Marshall goed. Ten Kortenaar moet nog even geduld uitoefenen, hij werd door vertraging in de overschrij vingsformulieren gedwongen tot volgend jaar te wachten. „Ook dat komt goed. We hebben een leuk team, met leuke kerels. Ja, ik heb de zaakjes goed op orde," zo stelt een tevreden Bart Veld kamp vast. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Als je het gemeente lijk vervoerbedrijf van Rome mag geloven, is de zaak al beklonken. Vanaf de wanden van de stadsbussen nodigt een breed glimlachende volksvrouw met baksteen- rood gelaat burgers en toe risten uit om te genieten van de 'Romeinse Olympiade van 2004'. Zo ver is het nog niet, maar het is ook niet uitgeslo ten dat na Sydney 2000 het de beurt is aan Rome, dat in 1960 ook al het toneel was van de toen nog heel wat so berder Spelen. Zo'n dertig steden hebben zich kandidaat gesteld voor de Zo merspelen van 2004, maar vol gens de geruchtenmachine zou den maar vijf daarvan serieus te nemen zijn: Kaapstad, Stockholm, Athene, Buenos Ai res en Rome. Ter oriëntering hebben de negentien leden van het Internationaal Olympisch Comité onlangs een inspectie tocht gemaakt door Rome. Bur gemeester Francesco Rutelli had voor de gelegenheid snel een staking in het openbaar vervoer gesust en hij liet alle graffiti verwijderen langs de route die het IOC-busje nam. Hij legde hun daarbij uit dat de Eeuwige Stad niet alleen het meest passende decor zal vor men voor het klassieke sport gebeuren, maar bovendien be schikt over onovertroffen orga nisatorische vaardigheden. Verkiezingen De uiteindelijke beslissing wordt bekend gemaakt op 5 september 1997, twee maanden voor de gemeentelijke verkie zingen. De toewijzing aan Ro me zou een zege voor Rutelli zijn en daarmee belangrijke troef voor de herverkiezing van de burgemeester en de door hem geleide centrum-linkse coalitie. Volgens Rutelli wordt de kandidatuur niet alleen door het stadsbestuur en de Italiaanse regering gesteund, maar ook nog eens door tachtig procent van de Romeinse bur gers. Toch lijkt dat een behoorlijk optimistische inschatting. De Romeinen hebben de komende vier jaar al te lijden onder de opstoppingen', wegomleggin- gen, drilboordreunen en men senmassa's waarmee het Jubel jaar 2000 en zijn infrastructu rele voorbereidingen gepaard zal gaan. De burgemeester, de toeristensector en de bouwba- ronnen van de stad zouden na dit heilig gebeuren maar al te graag meteen doorgaan met nog eens vier jaar van grote werken, maar nu de kans daar op reëel is geworden, neemt ook het aantal tegenstanders toe. De groeiende aanhang van de Anti Olympiade Partij wordt geleid door politiek commenta tor Ernesto Galli della Loggia, die vanuit zijn vaste rubriek in de krant Corriere della Sera een persoonlijke kruistocht voert tegen de 'waanzinnige plannen' van Rutelli en de zij nen. Galli wees daarin op het prece dent van de wereldkampioen schappen voetbal van 1990, die uitdraaiden op een enorme ver spilling en corruptie en de aan leg van peperdure en nutteloze dan wel verkeerde bouwsels, zoals de immense stadions waar na zes jaar nog geen gras wil groeien. In een stad als Ro me, met zijn 'onduidelijke wet geving, onbekwame bureau cratie, ontbrekende controles en onuitroeibare politiek-fi- nanciële kongsi's' zou een on derneming als de Olympiade alleen maar tot nog meer chaos, verspilling en vervuiling lei den, betoogt Galli. „Rome heeft geen baseball-stadion nodig en nog minder een tot arena voor Grieks-Romeins worstelen om gebouwd Colosseum, zoals sommige halve garen willen. Iedereen met gezond verstand weet, dat de stad in de eerste plaats behoefte heeft aan nieu we metrolijnen en wegen, par keerplaatsen, volkswoning bouw en een cultuurcentrum. Als de premier zegt, dat daar geld voor is, laat hij dat dan ge ven, maar zonder de toeken ning ervan ondergeschikt te maken aan een olympisch me gaproject," zegt Galli. Farao-complex Circa zeven miljard gulden moet de Romeinse Olympiade gaan kosten. Ongeveer even veel als die van Atlanta, maar minder dan die van Barcelona in 1992, omdat veel van de sta dions van de WK en de Spelen van 1960 weer kunnen worden gebruikt. De helft van het bedrag is be stemd voor infrastructurele werken en wordt door de rege ring betaald. De andere helft gaat naar het evenement zelf en moet door de stad worden op gebracht, maar moet volgens plan zichzelf terugbetalen uit reclame, tv-rechten, sponso ring en kaartverkoop. Rome kost het dus niets, be weert Rutelli, die de tegenstan ders van het plan in een reeks nijdige interviews heeft uitge maakt voor onheilsprofeten, reactionairen, lamzakken en 'cultuurtuig'. Een koor van in tellectuelen en progressieve politici, onder wie de Groenen uit wier midden Rutelli zelf af komstig is, beschuldigt de bur gemeester ervan de stad te wil len laten boeten voor het 'fa rao-complex' waaraan hij zou lijden. Om het IOC te overtui gen, heeft de gemeentelijke drukkerij drie dikke delen vol met cijfers en plannen het licht laten zien. Een probleem daar bij is echter dat deze in een dusdanig 'macaroni-Engels' inglese maccheronico) zijn op gesteld, dat zij hun doel voorbij lijken te streven. Want welke garantie biedt een stadsbe stuur, dat niet eens een behoor lijke vertaling kan laten maken? ZATERDAG 21 DECEMBER 1996 B3

de Stem | 1996 | | pagina 15