gegijzeld Franse roker klaagt aan Gijzeldrama ondergraaft geloofwaardigheid Fujimori Beleef't mee... ...in de wereld van Privé lijft bij iek op ler-rapport Duits pensioen voor oud-SS'ers in de VS Lichtkrant als dreigende waarschuwing ISÏlll LINDA verklapt: 'Het wordt'n zoon!' r straat en... heeft het hem vergeven! COMMENTAAR NENLAND KORT destem BUITENLAND A5 Nederlanders komen goed weg Belgische kinderrechten-activiste in opspraak anse steun met gewenst Satellietcontrole Europese vissers BUITENLAND KORT Vrouwen moeten mii aanbidden7 20 DECEMBER 1996 A4 h te herstellen van de dreun die iezingen van 1994 heeft opgelo- ingen was goed voor fors zetel spartij werd ook nog eens bui tendemocraten aan de beteren- nderzoeken bleven ze over het kei geval was er lichte winst te maakt echter duidelijk dat het rale gunst is. De christendemo- n de verkiezingen van 1994 drie n zaken niet. De afgelopen twee paald een eenheid getoond. Of m het partijbestuuur; er is altijd e ruzie over uitbreekt, erma heeft voortdurend ter dis- de politiek leider van het CDA, rban niet echt geaccepteerd. Er kandidaten voor zijn opvolging voor een functionerend politiek eert zich regelmatig. Hij is een nieuwe Kamervoorzitter Bukman den. Helgers noemde hem een niet in aanmerking had mogen e functie. mmissie-Rombouts die de partij didaten voor de verkiezingen in mmotie veroorzaakt. Rombouts p zittende Kamerleden van het dt door de CDA-Kamerleden als aren. Gelijk hebben ze. Het is on- n een vertrouwenscommissie bij it haalt die hij straks moet gaan s dat de kiezer niet veel op heeft den vechtend over straat rollen, zoek naar een onbetwist politiek om de eenheid in de gelederen imocraten te herstellen. observatie 1 miljoen gulden uit als bijdrage se ruimteprogramma's voor het ;eld wordt besteed in de periode Waterstaat dragen ook de minis- n Wetenschappen, Economische llingssamenwerking bij, zo is gis- treerd partnerschap jieeft gisteren met ruime meerder- oorstel Partnerschapsregistratie, iet CDA tegen, met uitzondering Smits. Volgens CDA-woordvoer- :armee het wetsvoorstel is behan- orgvuldigheid en de rechtszeker- de christen-democraten geen be- een alternatief biedt voor het hu- rtnerschapsregistratie is voor het van gelijke kunne. Het wetsvoor- artners hun relatie te laten regis- Aan die registratie kunnen part- n ontlenen als aan het huwelijk, gemaakt voor de rechtsgevolgen lpverlening I werknemers hebben gisteren na iiao-akkoord bereikt in de jeugd- bringende punten is het terugbren- iur. Wie geen arbeidstijdverkorting |nsverhoging van 5,5 procent. De voor ongeveer vijftienduizend fing minimumloon re vertraging rond een regeling om I minder te betalen dan het mini- liunt geen echte concessies wil doen, J en het CDA de knoop doorhakken. 3. Bakker naar aanleiding van de I over dit onderwerp. ]roken dat er een mogelijkheid moet ngdurig werklozen in dienst te ne- numloon. Het gaat om een tijdelij- Burende twee jaar. In ruil moet de ^nemer intensief begeleiden, zodat eeft op een vaste baan. rekking van minister Melkert van nheid heeft echter niet betrekking 5e PvdA-bewindsman wil kostwin- I procent van het minimumloon on- |ale minimum uit zouden komen. ker assistenten pgen geen strengere regels opgelegd vijsassistenten. Wel gaat staatsse- tjs) met de schoolorganisaties praten Be subsidie voor de assistenten niet Inderd miljoen gulden beschikbaar 1500 onderwijsassistenten kunnen pen. Uit een rapportage is gebleken i het geld echter oppot, of niet aan 11 VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 Ben Haag (anp) - Vijf Nederlandse toeristen zijn gisteren enke ls uren in gijzeling gehouden door bewapende Jemenitische dorpelingen. Be gijzeling begon in de ochtend si eindigde laat in de middag na onderhandelingen tussen de dor pelingen en de onderminister van Binnenlandse Zaken. Twaalf toeristen en een reisleider «ren "s ochtends in drie land rovers op weg van de hoofdstad Sana'a naar de noordelijk gele gen historische stad Sada'a. On geveer veertig kilmeter buiten Sana'a passeerden zij het dorp Amran waar bewapende bewo ners voor de tweede auto spron gen en die met schoten in de lucht tot stoppen dwongen. De rijf mannen in de tweede en der- je auto moesten uitstappen en meegaan, de vrouwen mochten doorrijden. Be actie bleek op touw gezet om ten eis tot schadevergoeding kracht bij te zetten. Een toeris tenbus veroorzaakte vorig jaar in Amran een ongeval, waarbij een dorpsbewoonster zwaar gewond raakte. De dorpelingen verwijten de autoriteiten dat haar verwon dingen in het ziekenhuis niet goed zijn behandeld, waardoor zij stierf. De lokale autoriteiten begonnen meteen onderhandelingen, waar bij zelfs de onderminister be trokken werd. Dat leidde na on geveer zes uur tot het einde van de gijzeling. Volgens reisorgani sator Baobab zijn de vijf goed behandeld en hebben gegeten en thee gedronken in het huis in het dorp waar ze werden vastgehou den. Baobab organiseert al jaren rei zen naar Jemen en mijdt daarbij gebieden waar plaatselijke sjeiks meer te zeggen hebben dan de re gering. Baobab had nooit eerder problemen in het betrokken ge bied. De toeristen zijn, om tot rust te komen, teruggegaan naar de hoofdstad. Voorzover bekend zetten zij de resterende tweeën halve week van hun drie weken durende „avontuurlijke rondreis Jemen" gewoon door. tt erbij dat het Rekenkamerrapport kf, NedCar en Fokker inhoudelijk Wijers (Economische Zaken) toe- e op het rapport 'te scherp' was, Jat het rapport 'onnauwkeurig en se regels over vertrouwelijkheid ian onrechte alleen bedrijfsgeheimen n- als vertrouwelijk gekwalificeerd- iet Ambtelijke stukken vielen niet ,e- onder die noemer. Zodoende •e- wordt er in het rapport onder ;n' meer letterlijk geciteerd uit ver- ng trouwelijke ambtelijke documen- en ten en uit een papieren ruggen- ia- steuntje, bedoeld voor vertrou- art welijk overleg met de Twee^ at, Kamer. Dat is in strijd met U- Wet Openbaarheid van Bestuur, ;en aldus het kabinet. De organisatie dringt er bij Bonn op aan de namen vrij te geven van degenen die pensioen krijgen, op dat de Amerikaanse en Britse au toriteiten kunnen nagaan of de begunstigden het land legaal zijn binnengekomen. In 1941 dienden in de Watten SS zeker 165.000 mannen uit diverse landen. Tegen het einde van de oorlog was dat aantal gestegen tot *.000, verdeeld over veertig di visies, die meestal aan het oost front actief waren. Eenheden van bet korps waren betrokken bij en- IVERVOLG VAN VOORPAGINA Tokio stuurde minister Yukihido Ma van Buitenlandse Zaken naar Lima om bij de bemiddeling te helpen. De rebellen lieten ech ter blijken niet van Japanse steun gediend te zijn gezien de „inmen ging van Japan in de binnenland se aangelegenheden van Peru". Tokio gelastte een deel van de plechtigheden rond de verjaar dag van de keizer in Japan op 23 december af. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel sprak donder dag tegen dat de Belgische am bassadeur een van de gegijzelden B- Be naam Albert Biondi, die volgens de Peruaanse media op de lijst van gijzelaars voorkomt, is in Brussel onbekend. Het over zicht van de gevangenen was door de kidnappers opgesteld en door de media verspreid. Offici al is de lijst, die 490 namen telt, echter niet bevestigd. Van onze correspondent Brussel - Eigenlijk is de ver meende kindermoordenaar Mare Dutroux dé Man van het Jaar. Maar die eer gunden de luisteraars van Studio Brus sel en lezers van het Vlaamse weekblad Knack hem niet. Dutroux kreeg in de jaarlijkse populariteitspoll 13 stemmen. Het duo dat hem ontmasker de, onderzoeksrechter Conne- rotte en officier van justitie Bourlet, won afgetekend met 2.066 stemmen. Hoog in de top-20 staat Marie- France Botte, een Belgische die opkomt voor de bescherming van het kind en strijd tegen het seks toerisme. Of die waardering te recht is, zal moeten blijken. Het parket in Brussel is een onder zoek begonnen naar de financie ring van haar stichting Opéra- tion Marie-France Botte. Het onderzoek is het gevolg van klachten van een niet-gouverne- mentele organisatie in Thailand, met wie Botte enige tijd samen werkte. De Belgische wordt er van beschuldigd dat fondsen, die zij inzamelde in naam van de Thaise organisatie, niet zijn overgemaakt. Ook zou zij bewust een verkeerd beeld hebben opge hangen van de situatie in Thai land. Een ploeg van de Franstali ge omroep RTBf trok de klachten na in Zuid-Oost-Azië. Het onbesmeurde imago van Ma rie-France Botte heeft door de beschuldigingen een deukje op gelopen. In België en Frankrijk had zij het aura van een volks heldin gekregen. Het Belgische hof verleende haar zelfs de titel barones. Marie-France Botte be schuldigt de Thaise organisatie ervan een lastercampagne tegen haar te voeren, omdat zij intus sen met andere kinderrechten organisaties in zee is gegaan. Onderzoekers van de Katholieke Universiteit Leuven hebben gis teren justitieminister De Clerck de aanbeveling gedaan om een ombudsdienst voor justitie in het leven te roepen. De onderzoekers hebben de duizenden petities, brieven en suggesties geanaly seerd, die bij het ministerie van Justitie zijn binnengekomen, sinds de dag dat de lijkjes van Julie en Mélissa werden opgegra ven. Uit de poststukken blijkt dat de Belgische bevolking zich mate loos ergert aan de ongelijke be handeling van slachtoffers en daders. Daders worden vaak be ter beschermd. Verder hekelen zij de klassejustitie, waarbij het ene slachtoffer anders wordt be jegend dan anderen. Ook tussen magistraten wordt volgens de brievenschrijvers on derscheid gemaakt. Zij wijzen er op dat onderzoeksrechter Conne- rotte met ijzeren vuist werd aan gepakt, omdat hij een feestje had bijgewoond, terwijl andere rech ters voor veel zwaardere vergrij pen er meestal met een blaam van af komen. Het BRTN-programma Panora ma was gisteravond gewijd aan de nieuwe moraal in België na de affaire Dutroux. Is de Belg een fatsoenlijk burger geworden of valt het wel mee? Een helder ant woord gaven de reportages niet. De Belg blijkt iemand met een dubbele moraal, die eist dat de politicus heiliger is dan de paus, maar tegelijk bemiddeling vraagt om de bouwvergunning van zijn dochter snel te regelen. Wel is sprake van een nieuwe preutsheid in de reclame. Vanaf het moment dat Dutroux dage lijks de voorpagina's voor zich opeiste, werden overal in het land aanstootgevende affiches met blote dames en heren be smeurd. De meeste reclamebureaus heb ben hun campagnes onder druk van de publieke opinie aange past. New York (rtr) - Honderden veteranen van Hitiers elitekorps fatten SS die nu in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië wonen, krijgen een pensioen van de Duitse regering. Dat heeft het Joods Wereldcongres vastgesteld. kele van de ernstigste misdaden in de oorlog. Volgens vice-voorzitter Kalman Sultanik van het Joods Wereld congres keert de Duitse regering per maand ongeveer 850 gulden uit aan de SS-veteranen in de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië. Het Congres ontdekte dat, toen het de zaak van een vroegere SS-er uit letland onderzocht. Het wereldcongres heeft er bij de autoriteiten in Bonn over ge klaagd, dat 1500 voormalige Wat ten SS-ers uit Letland een pen sioenuitkering krijgen en dat 97 joodse slachtoffers van de nazi's uit dat land niets krijgen. Sulta nik noemt het stuitend dat leden van de Watten SS zonder meer een pensioen krijgen, terwijl slachtoffers van de nazi's moeten bewijzen, dat zij zes maanden in een kamp hebben doorgebracht, voordat ze op een Duitse uitke ring aanspraak kunnen maken. Brussel - Vissersboten in de Europese Unie moeten vanaf 1 januari 2000 een satellietcon trolesysteem aan boord heb ben, zodat zij permanent te volgen zijn. Dat hebben de EU-ministers van Visserij gisteren besloten, on danks verzet van Nederland, Zweden, Denemarken en Spanje. Het satellietcontrolesysteem is verplicht voor alle vaartuigen van meer dan 24 meter. Kust vaartuigen die binnen een twaalfmijlszone opereren en niet langer dan een etmaal op zee ver toeven, krijgen een vrijstelling. In de Zwitserse stad Baden wordt als een dreigende waarschuwing voor elke voorbijganger het aantal Zwitserse 'tabaks'-doden nauwkeurig bijgehouden. Elke vijftig minuten vermeldt een lichtkrant op het dak van het plaatselijke station de laatste stand. De foto dateert van eergisteren. Aan het einde van dit jaar wordt in Zwitserland gerekend op 10.500 doden, waarvan de doodsoorzaak verband houdt met roken. foto anp Van onze correspondent Montargis - Richard Gour- lain zit in zijn stoel in de woonkamer van zijn flat in Montargis. In zijn rechter hand, tussen wijs- en mid delvinger, houdt hij een siga ret. Hij is 47 jaar, maar ziet er uit als 60. Voor hem op de ta fel liggen vele tientallen blauwe pakjes. Leeg. Gour- lain verzamelt de lege om hulsels van de gauloises. Twee pakjes per dag. Gourlain mist sinds 1988 een ge deelte van zijn linkerlong en is in 1995 aan zijn rechterlong ge opereerd. Hij heeft verder een behandeling ondergaan wegens tongkanker. Hij weegt nog 49 kilo en heeft veel problemen met praten. Allemaal vanwege de kanker. Allemaal vanwege het roken. Vindt hij. De vijftiger is de eerste Frans man die een procedure is gestart tegen de SEITA, het Franse ta baksmonopolie, dat vorig jaar is geprivatiseerd. In navolging van enkéle tientallen Amerikanen eist hij van de Franse tabaksfa brikant 900.000 gulden aan schadevergoeding. Omdat zijn leven is kapotgemaakt door de gauloises, vindt hij. Zijn advo caat namens het Nationale Co mité tegen Tabaksverslaving (CNCT) draagt de toepasselijke naam van Caballero en meent, dat de SEITA in het blauwe pakje „pure drugs verkoopt. Wat wij hen het meest kwalijk nemen, is dat de SEITA de con sumenten niet informeert over de gevaren die men loopt wan neer men rookt." In Frankrijk moeten fabrikanten pas sinds 1976 een waarschu wing op de pakjes afdrukken. En pas sinds 1991 - en de aanna me van de Wet-Evin - is die boodschap expliciet. Sinds dat jaar is het ook verboden om bij voorbeeld te roken op de metro perrons en is ieder café of res taurant verplicht om een 'niet- roken' afdeling te hebben. De dagelijkse praktijk toont intus sen aan, dat meer dan eens de wet met voeten wordt getreden. Voor advocaat Francis Caballe ro zijn al die beperkende maat regelen te laat gekomen. „De heer Gourlain rookt al sinds zijn dertiende, sinds 1963." Gourlain beschouwt de strijd te gen de SEITA als zijn laatste ge vecht. „Mijn lichaam is gesloopt en de rest is mee gesloopt. Toen ik de eerste keer werd geope reerd, kostte mij dat mijn baan, omdat ik een half jaar van het werk was. Het is daarna hard bergafwaarts gegaan. We heb ben ons huis moeten verkopen. We hadden mooie meubels, gin gen op vakantie, hadden een goede auto. Nu leven we met een invaliditeitsuitkering in een wo ningwetwoning. We zijn het proces tegen de SEITA gestart, omdat we het geld nodig heb ben. Maar we doen het ook om andere rokers ervan te door dringen, dat het levensgevaar lijk is," aldus Gourlain. Het proces zal waarschijnlijk pas volgend jaar dienen. En de kans op een goede afloop voor de klager is klein. Dat vindt ook de SEITA, die bij monde van Jean-Dominique Comolli enkele dagen geleden nog vond dat „de kans op een ernstige aandoening door het roken absoluut niet is bewezen." Verder meende hij dat „het roken de samenleving veel meer oplevert dan het kost." Die opmerkingen worden door Caballero afgedaan als „een puur bewijs van het cynis me van de tabaksindustrie. Door Frans Lindenkamp Sao Paulo - Peru staat weer beide voeten op de grond. Na drie jaar van onge kende economische groei, een relatieve rust aan het guerrillafront en sterke inte resse van buitenlandse inves teerders heeft de euforie over het Peruaanse succes plaats gemaakt voor scepsis. »Het gijzeldrama heeft ons vier jaar teruggezet in de tijd. We Z1jn opnieuw een land dat ten Prooi is gevallen aan de ter reur," zo schreef de conservatie- ïe columnist Manuel D'Ornellas ui zijn politieke commentaar. Juist de uitroeiing daarvan is es sentieel geweest voor de weder opstanding van het Inealand. toen de zo goed als onbekende fujimori in 1990 aantrad, kreeg tej een verwoeste economie in «anden, geplaagd door 7500% uflatie. Het guerrillageweld en et wanbeleid van zijn voorgan ger hadden Peru aan de rand van de afgrond gebracht. De zoon van Japanse emigran ten, die tegen alle verwachtin gen in de befaamde schrijver Vargas Liosa van het president schap had afgehouden, stelde orde op zaken met harde com promisloze ingrepen. De gren zen gingen open voor import, staatsbedrijven deed hij in de verkoop, subsidies werden afge schaft en schaamteloos overbe- steden was voortaan uit den bo ze. Toen het Congres en de rech terlijke macht hem voor de voe ten bleef lopen bij zijn economi sche hervormingen en de be strijding van het terrorisme, pleegde Fujimori in 1992 met in stemming van de militairen een zelf coup. Hij stuurde de rechter lijke macht naar huis, sloot het Congres en regeerde verder naar eigen goeddunken. De vraag rijst nu, welke houding de buitenlandse bedrijven zul len aannemen na de afloop van het gijzeldrama en of zij in het ogenschijnlijk nog steeds niet uitgedoofde guerillageweld een reden zien om de investeringen op een laag pitje te zetten. Voor al de mijnbouw en banksector genieten warme interesse. Japan loopt daarbij voorop. Clan Deze 'uitverkoop' aan het bui tenland is voor de Tüpac Amaru een steen des aanstoots. Dat de Japanse ambassade speerpunt is van hun spectaculaire gijze lingsactie, komt omdat Japan het vrijmarktbeleid van Fujimo ri tot dusver ongeveer met vier miljard gulden aan hulp en le ningen heeft gespekt. Door neo liberale koers - zo menen de re bellen althans - lijden miljoenen Peruanen nog meer honger dan dat ze al deden. Volgens de We reldbank leeft de helft van de 24 miljoen bewoners van het Ande- sland onder de armoedegrens. De Tüpac Amaru stelt, dat van de leningen uit Tokio vooral de Japanse clan profiteert waar mee Fujimori zich heeft om ringd. Er wonen in Peru circa 100.000 nazaten van Japanse emigranten. Deze 'kolonie' is na Brazilië de grootste in Latijns Amerika. In eerste instantie werd de uit verkiezing van Japanners door Fujimori voor tal van bestuurs functie gezien als een nieuwe vorm van eerlijkheid. De meeste Peruanen zien in deze etnische groep oprechte harde werkers. Maar daarin is een kentering waarneembaar. Dat geldt ook voor Fujimori's woorden. Die worden niet meer voor zoete koek aangenomen zoals weleer. De tijd dat Fujimori de meest populaire president van Latijns Amerika was, is voorbij. Nog maar 35 procent van de Perua nen staan achter hem. Dat was begin dit jaar nog ruim 70 pro cent. Blind Het gijzeldrama zal zijn popula riteit waarschijnlijk nog verder drukken net zoals de dit jaar veel lagere economische groei en de stijgende werkloosheid dat al eerder deden. Dat het staats hoofd consequent beweerde dat het monster van het ideologi sche terrorisme was uitgeroeid en dat nu het tegendeel blijkt waar te zijn, wijst op grove in schattingsfouten binnen de vei ligheidsdienst. Juist de verbe terde coördinatie van de spiona- geoperaties zijn cruciaal ge weest voor de eerdere successen tegen de twee linkse verzetsbe wegingen. Daardoor kon in 1991 Tüpac Amaru-leider Victor Po- lay gearresteerd worden en het jaar daarop aanvoerder Abimael Guzman van het Lichtend Pad. Het brein achter de terreurbe strijding is Vladmir Montesinos samen met de opperbevelhebber generaal Nicolas Hermoza van de strijdkrachten. Montesinos wordt algemeen gezien als de tweede machtigste man van Pe ru op wie Fujimori vaart blind. De ex-legerkapitein vertoont zich praktisch nooit in het open baar, maar waart immer rond op de achtergrond als een éminence grise. Zijn falen is nu aan het licht gekomen. In september werd Montesinos, die het bij de terreurbestrijding nooit zo nauw heeft genomen met de mensenrechten, beschuldigd van intieme banden met de drugshandel. Zijn weinig over tuigende verweer bracht Fuji mori toen al in een verdraaid lastig parket. Dat zit hij nu ook. Water bij de wijn doen is nooit zijn sterkste punt geweest. Ingaan op de ei sen en de drie- tot vierhonderd gevangen Tüpac Amaru rebellen vrijlaten levert binnen Peru enorm gezichtsverlies op, hoe wel hij daar onder internationa le drük waarschijnlijk niet on deruit komt. Zeker is wel dat, onafhankelijk van de uitkomst van de gijzeling, de roep zal aanzwellen om zich van Montes inos te ontdoen. En dat is misschien geen gek idee, wil Fujimori uitzicht hou den op de derde ambtstermijn die hij nastreeft maar die grond wettelijk nog geregeld moet worden. Zwangerschap met elf embryo's Zoe Efstathiou met echtgenoot Demitris foto anp Nicosia - Een 23-jarige Cypriotische vrouw is na een hormoon behandeling in verwachting van elf kinderen, heeft de arts van de vrouw gisteren bekendgemaakt. De arts, Andreas Patsalides, zei nooit eerder te hebben gehoord van een zo talrijke meerling. De elf embryo's werden ontdekt, toen Zoe Efstathiou, die inmid dels negen weken zwanger is, een echoscopie liet maken.Het was de tweede maal dat zij een hormoonbehandeling had ondergaan om zwanger te worden. Na de eerste keer kreeg zij een dochter. Zij zei dat zij heel blij was met haar zwangerschap en als het even kon graag alle elf kinderen ter wereld zou brengen. Maar de arts zei dat dat onmogelijk werd geacht en dat hij al met de fami lie overeen was gekomen het aantal embryo's terug te brengen tot vier. MIR-bemanning wil eindejaarswensen Washington - De bewoners van het Russische ruimtestation MIR hebben „iedereen op aarde" gevraagd om een kerstboodschap. De drie, twee Russen en een Amerikaan, brengen de kerst door op 400 km. boven de Aarde. Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA heeft een speciale Internet-site opengesteld om de een zaamheid van de ruimtevaarders helpen te bestrijden. Alexander Kaleri en Valeri Korzoen zouden begin december naar de aarde zijn teruggekeerd, maar er was geen draagraket beschikbaar om hun opvolgers naar MIR te lanceren. Zij zien nu een eenzame kerst tegemoet. Een boodschap van maximaal driehonderd te kens kan verstuurd worden via een speciale site van het Internet. Het adres is http://shuttle-mir.nasa.gov/shuttle-mir/mir22/seas- onsgreetings/ Franse politie arresteert fundamentalisten Parijs - De Franse politie heeft gisteren in en rond Parijs en in de noordelijke stad Roubaix op talloze plaatsen huiszoeking ver richt. Dit in verband met de recente aanslag op een metrostation in Parijs. Zeker twintig personen zijn volgens ooggetuigen aan gehouden. De politie bracht hen naar het hoofdbureau van de an- titerrorisme-brigade in Parijs voor verhoor. Functionarissen wil den niets zeggen over hun identiteit. De invallen lijken ook te maken te hebben met een onbekende bende, waarvan sommige leden zich hebben bekeerd tot het islamitische fundamentalisme. De politie houdt de bende verantwoordelijk voor roofovervallen in Noord-Frankrijk. Moeder Teresa verlaat ziekenhuis Calcutta - Moeder Teresa heeft gisteren het ziekenhuis in Calcut ta verlaten. Ze is teruggekeerd naar het klooster van de Orde der Zusters van Barmhartigheid, waar ze verder kan aansterken. Moeder Theresa onderging vorige maand voor de derde keer in vijf jaar een hartoperatie. Hartritmestoornissen en aanhoudende problemen met haar longen en nieren bemoeilijkten het herstel. Begin deze week dreigde ze nog met een hongerstaking om terug keer naar huis af te dwingen. Haar artsen wisten haar te overre den alsnog te eten. Eerste processen volkemnoord Rwanda Kigali - De eerste processen tegen mensen die betrokken zouden zijn geweest bij de volkenmoord in 1994 in Rwanda, beginnen op 30 december. Dit heeft de voorzitter van de speciale rechtbank in Kigali, Jariel Rutaremara, gisteren bekendgemaakt. De eerste twee verdachten die terecht zullen staan, zijn een voormalige plaatsvervangend openbaar aanklager van Kigali en een platte landsbestuurder uit de prefectuur Kigali. Voor beiden dreigt de doodstraf. Zimbabwe stopt discriminatie Harare - Zimbabwe wil dat er een einde komt aan de discrimina tie van aids-patiënten. Het Afrikaanse land lanceert volgend jaar een nationale code met gedragsregels om slachtoffers te bescher men. De handleiding omvat verantwoordelijkheden voor rege ring, werkgevers en arbeiders jegens aids-geïnfecteerden of -zie ken. Zimbabwe kampt met een van de hoogste percentages aids- gevallen van Afrika. Oostenrijk volgeboekt voor kerst Wenen - Oostenrijk lijkt de komende weken overspoeld te gaan worden met toeristen. Nu al is tussen kerst en de eerste week van januari vrijwel geen kamer meer te krijgen. Dit blijkt uit een on derzoek van het Oostenrijkse persbureau APA onder toeristen- bureau's. Belangrijkste oorzaak van de enorme belangstelling voor het Alpenland noemden ondervraagden onder meer de goe de profilering van Oostenrijk in de nieuwe media. Zo reserveer den in de streek van het Saalach-dal bij Salzburg meer toeristen per e-mail dan via de traditionele kanalen. (ADVERTENTIE) HELMUT LOTTI: RINTJE RITSMA 1 koos minnares I per VIDEO! GEEN HUWELIJK, GEEN DOOP

de Stem | 1996 | | pagina 5