Onderwijs eist meer personeel Kamer en Melkert in de clinch over arbeidstijden Milieubeweging wil vaker statiegeld Gijzel Vraagteken oppositie bij betaling geld voor HSL aan België Tevredenheid over milieubeleid autoslopers Onderzoekers stellen: 'Belgische grensarbeider altijd 't haasje' Kabinet blijft bij forse kritiek op Rekenkamer-rapport Duits pi oud-S S Door kleinere klassen, vergrijzing onderwijzerskorps en meer leerlingen DE STEM BINNENLAND Jongeren vieren kerst ouderwets en kneuterig DE STEM COMMENTAAR Vechtend over straat BINNENLAND KORT pE STEM jVederlande Japanse stei niet gewensl 11111 VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - De pedagogische aca demies (pabo's) moeten de ko mende vijf jaar 26.000 studenten opleiden om tegemoet te komen aan de groeiende behoefte aan onderwijzers. Dat zei staatssecretaris Netelenbos (On derwijs) gisteren tijdens een overleg met de Tweede Kamer over verkleining van de groepen op basisscholen. Die inkrim ping, waarmee de staatssecretaris in het volgend schooljaar wil beginnen, is een van de oorzaken van de extra vraag naar onderwijzers. De andere zijn de vergrij zing van het lerarenkorps en het toene mende aantal leerlingen, aldus Netelen bos. De extra vraag naar onderwijzers is niet op te vangen met de inzet van alleen werkloze docenten en herintredende vrouwen. Ook de pabo's zullen een extra inspanning moeten leveren. Volgens de meest recente cijfers - over het school jaar '93/'94 - leiden zij jaarlijks vierdui zend onderwijzers op. Dat zullen er ze ker duizend meer moeten worden, zo valt uit de woorden van Netelenbos op te ma ken. Daarbij is het probleem dat de animo van jongeren om het onderwijs in te gaan, terugloopt. Een recent Oeso-rap- port wees uit dat de Nederlandse onder wijzer er internationaal zwak voorstaat. Hij staat voor relatief grote klassen, maakt veel uren, maar krijgt daar slechts een gemiddeld salaris voor. Overigens is het nog niet bekend hoeveel kleiner de groepen aan het begin van het schooljaar '97/'98 kunnen worden. Bin nen haar begroting ziet Netelenbos geen mogelijkheden voor extra investeringen. Meer duidelijkheid ontstaat pas in april, als het kabinet op een rijtje zet hoeveel geld er over is voor dit soort 'extraatjes'. Daarna presenteert Netelenbos haar 'stappenplan' voor verkleining van de groepen. De commissie-Van Eijndhoven, die Netelenbos eerder over dit onder werp adviseerde, denkt dat er voor een flinke eerste stap 175 miljoen gulden no dig is. De maximale groepsgrootten zou den binnen vijf jaar moeten worden ver laagd tot 34 in de boven- en 25 in de on derbouw. Die operatie kost in totaal 1,1 miljard gulden, schatte Van Eijndhoven. Het ministerie komt in zijn berekeningen 200 miljoen gulden hoger uit. Den Haag (anp) - CDA en RPF hebben gisteren hun vraagte kens geplaatst bij het kabinetsvoornemen nog dit jaar ruim vierhonderd miljoen gulden over te maken aan België. De fi nanciële overdracht vloeit voort uit de afspraken tussen beide landen over de komst van de hoge-snelheidslijn HSL. Volgens beide fracties is de HSL- besluitvorming in het parlement niet eens afgerond en bovendien is de overeenkomst met België Amersfoort (anp) - Jongeren vieren Kerstmis het liefst ouderwets, kneuterig en ge zellig. Verreweg de meeste jeugdigen vinden het kerst feest allerminst saai of schijnheilig. Voor hen bete kent kerst vooral gezellig heid en samenzijn met de fa milie. Dit blijkt uit een enquête van het bureau Inter/View onder vijfhonderd jongeren in opdracht van de jonge renkrant Primeur. Lekker eten en drinken is voor 53 procent het belangrijkste tijdsverdrijf, gevolgd door familiebezoek (46 procent). Ruim 70 procent van de jon geren weet dat Kerstmis het feest van de geboorte van Jezus is. Ongeveer 17 procent weet het niet of komt met ant woorden als 'iets met Vikin gen' of 'vroeger was er een oude man die iedereen ca deautjes gaf'. Bijna 3 pro cent verkeert in de veron derstelling dat met Kerstmis de dood en de opstanding van Jezus worden herdacht. nog niet formeel ondertekend. Volgens Jorritsma is er echter procedureel geen bezwaar tot overmaking van het geld. Het verdrag met België gaat ze bo vendien juist zaterdag in Brussel ondertekenen. Daarnaast vervalt de rechtsgeldigheid van de over eenkomst als de Eerste Kamer onverhoopt de HSL-plannen af wijst. „Ik doe geen dingen die niet mogen," aldus de minister gistermiddag. De WD-bewindsvrouw maakt deze maand ruim 427 miljoen gulden over aan België voor de aanleg van de HSL via Bre da/Antwerpen langs de E19. Het geld maakt deel uit van een to taalbedrag van 823 miljoen die Nederland aan België betaalt om het Nederlandse voorkeurstracé mogelijk te maken. De Belgische overheid had aanvankelijk de voorkeur voor een tracé via Ber gen op Zoom/Antwerpse haven naar Parijs. Deze variant was voor de Belgen sneller en goed koper. In het akkoord met België is afge sproken dat Nederland dit jaar minimaal 200 miljoen gulden overboekt. Verdere betalingen na januari 1997 zouden rentedra gend zijn (tegen 6 procent). Vol gens Jorritsma is het nu voordeli ger voor de schatkist om zo snel mogelijk te betalen, voor zover er financiële ruimte is. CDA en RPF bleken niet echt overtuigd van de juistheid van deze aanpak. Zij vinden dat Jor ritsma wel erg hard van stapel loopt en de indruk werkt de par lementaire besluitvorming voor lief te nemen. De laatste acht jaar is het aantal autosloperijen afgenomen van 1720 naar 810. Den Haag (anp) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil de Arbeidstijdenwet zo veranderen dat minder besluiten nodig zijn om allerlei bedrijfstakken uit te sluiten van de algemene bepalingen over nachtarbeid, overwerk en rustpauzes. Den Haag (anp) - Minister De Boer (Milieu) is redelijk te vreden over het beleid van de rijksoverheid om de milieu belasting van autosloopbe drijven terug te dringen. Het aantal slopers dat nog zon der vergunning werkt is mini maal, autowrakken worden mi lieuvriendelijker verwerkt en het aantal bedrijven is boven dien sinds 1989 afgenomen. Dat heeft de minister gisteren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven.Eind jaren zeventig was de milieu-situatie bij auto sloopbedrijven nog zorgwek kend, zo schrijft De Boer. Een groot aantal slopers had niet of nauwelijks oog voor het milieu en was er op grote schaal spra ke van bodemvervuiling. De meeste van de naar schatting tweeduizend sloopbedrijven werkten zonder vergunning en was daarop door de overheid nauwelijks aan te spreken. Vanaf 1987 kregen de provin cies de uitvoerende taak voor het autowrakkenbeleid. De rijksoverheid kwam met een bijdrageregeling over de brug om de financiële lasten van de provincies te verlichten. Per 1 januari van dit jaar is de bij drageregeling beëindigd. Volgens de gegevens is het aan tal sloopbedrijven tussen 1989 en 1996 afgenomen van 1720 tot 810. Hiervan hebben intussen 756 bedrijven ook een vergun ning, aldus De Boer. Een finan cieel lichtpuntje is er ook. Voor de regeling was 140 miljoen uit getrokken, maar uiteindelijk is maar 53,5 miljoen uitgegeven. Dat laatste komt vooral door dat veel minder saneringen hebben plaatsgehad dan was beoogd. Den Haag (anp) - In de nieuwe afspraken tussen Rijk en bedrijfsleven voor het terugdringen van de hoeveelheid verpakkingen moeten statiegeldregelingen een grotere rol gaan spelen. De Kamer nam gisteren een mo tie van die strekking aan, hoewel minister Melkert (Sociale Zaken) die onuitvoerbaar had genoemd. Volgens hem geeft de motie niet concreet aan wat in de wet moet veranderen. Nog geen jaar geleden besloot de Tweede Kamer tot een nieuwe wet, die volgens Melkert goed werkt. De regeringspartijen WD en D66 denken daar anders over en kregen het CDA aan hun zijde. De partij van Melkert, de PvdA, staat daar lijnrecht tegenover. D66-woordvoerder Bakker vindt dat de wet veel te strikt is, zodat er tal van uitzonderingsbepalin gen volgen en de burgers niet meer weten waar ze aan toe zijn. WD-woordvoerder Hofstra heeft er geen moeite mee als werkgevers en werknemers af spraken maken over nachtarbeid of onregelmatig werk en daarbij een gunstige beloning overeen komen. Melkert vindt daarentegen dat dit niet past in het streven om ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid te voorkomen. De sa menleving draait dan op voor de gevolgen van het 'vrijheid-blij heid' beleid dat Hofstra voor staat. De Arbeidstijdenwet is niet alleen van belang voor grote be drijfstakken als het transport en de gezondheidszorg. Alleen als het mogelijk is ver pakkingen meer dan eens te gebruiken, blijven de milieu doelstellingen binnen bereik. Het gebruik van pvc in ver pakkingsmateriaal moet wor den verboden. Dat bepleiten Milieudefensie, Natuur en Milieu en de Consu mentenbond in een rapport aan minister De Boer van Mi lieu. Zij kreeg het document gisteren van directeur Wes tendorp van de Consumenten bond. Met het rapport ontving de minister negentig wegwerp- flessen van een halve liter en één statiegeldfles van ander halve liter. Daarmee wilden de organisaties het verschil illus treren tussen de milieuvrien delijke, duurzame statiegeld- fles en de afvalberg die ont staat door eenmalige verpak kingen. Overheid en industrie overleg gen al enige tijd over een nieuw 'convenant verpakkin gen'. De huidige doelstelling, 10 procent minder afval in 2001 ten opzichte van 1986, moet volgens de organisaties gehandhaafd blijven. Boven dien zijn er extra maatregelen nodig, omdat het 'oude' conve nant niet heeft geleid tot een daadwerkelijke omslag. „Her gebruik van plastic is niet van de grond gekomen en nieuwe, hervulbare verpakkingen zijn nauwelijks geïntroduceerd." Minister De Boer (links) bekijkt de negentig plastic flessen zonder sta tiegeld, terwijl directeur Westendorp van de Consumentenbond (midden) toekijkt. foto anp Door Harry Coerver HET probleem is oud, maar de oplossing nog lang niet in zicht. Grensarbeiders in het Nederlands-Belgisch grens gebied hebben meer dan wie ook te maken met een wirwar van wetten en regels. Nederlandse, Belgische en Euro pese overheid bemoeien zich met hen. Dat levert zulke grote pro blemen op dat staatssecretaris Vermeend gisteren verzuchtte dat Nederland het hele grensge bied met België beter maar kan inlijven. De staatssecretaris kreeg een onderzoek van de Uni versiteit Maastricht aangeboden over de problematiek van de grensarbeiders. Binnen de Europese Unie mogen werknemers in elk willekeurig land werken. Discriminatie is verboden. Een Nederlandse werkgever mag Belgische werk nemers niet minder loon betalen dan zijn Nederlandse werkne mers. Toch houdt een Belgische arbeider bij een Nederlands be drijf elk jaar weer netto duizen den guldens minder over dan zijn Nederlandse collega's. Prof. Daniels die het onderzoek over de grensarbeid leidde, drukt het als volgt uit: „Belgische grensar beiders zijn steeds weer 't haasje." Oorzaak is het verschil tussen het belastingsysteem en het so ciaal stelsel in beide landen. De laatste jaren is het tarief van de inkomstenbelasting in Neder land verlaagd en de percentages voor sociale premies verhoogd. Voor iemand die in Nederland woont en werkt, is de uitkomst uiteindelijk ongeveer nul. Zo niet voor de circa vijftiendui zend Belgen die in Nederland werken. Zij betalen inkomsten belasting in België en sociale premies in Nederland. Voor de vijfduizend Nederlandse grensarbeiders (werken in België en wonen in Nederland) levert deze situatie zelfs financiële voordelen op. Zij betalen in Bel gië (relatief) lage sociale premies en pikken in Nederland het ver laagde tarief van de inkomsten belasting mee. Daarenboven profiteren ze, als ze kinderen hebben, ook nog eens van de ho gere Belgische kinderbijslag. Voor de werkgevers aan beide kanten van de grens werkt dit systeem neutraal. Ze betalen voor hun buitenlandse arbeiders dezelfde sociale premies als voor andere werknemers. Voor de Ne derlandse werkgevers wringt de pijn echter op een andere plaats. Allerlei bedrijven vinden de laatste tijd niet meer genoeg ge kwalificeerde arbeidskrachten op de regionale, Nederlandse, arbeidsmarkt. Het aantrekken van Belgische werknemers blijkt, vanwege de grensarbei ders-problemen, moeilijk. Door in Nederland te gaan werken, verliezen ze duizenden guldens per jaar. Een voorbeeld uit de studie van de Universiteit Maastricht. Een gehuwde grensarbeider met twee kinderen en een bruto-sa- laris van 75.000 gulden per jaar. Is de grensarbeider een Belg die in Nederland werkt, dan houdt hij netto 46.885 gulden over. Is de grensarbeider een Nederlan der die in België werkt, dan houdt hij netto 51.390 gulden Volgens de voorzitter van de Limburgse Werkgeversvereni ging, Versteegh, is de nood in middels hoog gestegen. „Het Limburgse bedrijfsleven heeft die mensen nodig," aldus Ver steegh. „Zonder hen hebben we te weinig technisch opgeleide werknemers. Dat ze minder van hun loon overhouden dan hun Nederlandse collega's zorgt voor onrust in de bedrijven. Dat kun nen we niet hebben." Oplossingen zijn niet in zicht. De sociale partners bepleiten een 'Europatoets'. Een idee dat het CNV al enkele jaren geleden lan ceerde. Nieuwe wetten in alle Europse landen moeten voor in voering eerst getoetst worden op de gevolgen voor de grensarbei ders. De staatssecretarissen Ver meend (Financiën) en De Grave (Sociale Zaken) voelen daar ech ter weinig voor. Hetzelfde geldt voor het idee van de vakbonden om grensarbeiders zelf te laten kiezen waar ze belasting en so ciale premies willen betalen; in het land waar ze werken of in het land waar ze wonen. De Nederlandse bewindslieden zoeken de oplossing in een nieuw belastingverdrag tussen België en Nederland. De onderhande lingen daarvoor zijn al aan de gang. Optimistisch zijn ze in het Nederlandse kabinet echter be paald niet. „Brussel vindt dat Nederland maar met veel geld over de brug moet komen en dat het dan wel goed komt," vatte Vermeend de stand van de on derhandelingen gisteren samen. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan dat hij er niet over peinst die houding serieus te nemen. HET CDA blijkt niet in staat zich te herstellen van de dreun die het tijdens en na de Kamerverkiezingen van 1994 heeft opgelo pen. De uitslag van de verkiezingen was goed voor fors zetel verlies en de eeuwige regeringspartij werd ook nog eens bui ten de coalitie gehouden. Soms leek het erop dat de christendemocraten aan de beteren de hand waren. In de opinie-onderzoeken bleven ze over het algemeen stabiel en in een enkel geval was er lichte winst te constateren. De laatste peiling maakt echter duidelijk dat het CDA nog steeds uit de electorale gunst is. De christendemo craten leveren ten opzichte van de verkiezingen van 1994 drie zetels in. Verwonderlijk is deze gang van zaken niet. De afgelopen twee jaar heeft het CDA zich niet bepaald een eenheid getoond. Of het nu om de fractie gaat of om het partijbestuuur; er is altijd wel een affaire waar een interne ruzie over uitbreekt. De positie van fractieleider Heerma heeft voortdurend ter dis cussie gestaan. Hij is formeel de politiek leider van het CDA, maar hij wordt door de achterban niet echt geaccepteerd. Er wordt openlijk over mogelijke kandidaten voor zijn opvolging gesproken. Een dodelijke zaak voor een functionerend politiek leider. Partijleider Helgers vergaloppeert zich regelmatig. Hij is een van de critici van Heerma. De nieuwe Kamervoorzitter Bukman moest het echter ook ontgelden. Helgers noemde hem een oude bestuurder die eigenlijk niet in aanmerking had mogen komen voor een zo belangrijke functie. De voorzitter van de CDA-commissie-Rombouts die de partij moet adviseren over de kandidaten voor de verkiezingen in 1998, heeft eveneens veel commotie veroorzaakt. Rombouts heeft forse kritiek geleverd op zittende Kamerleden van het CDA. De actie van Rombouts wordt door de CDA-Kamerleden als een stoot onder de gordel ervaren. Gelijk hebben ze. Het is on gehoord dat een voorzitter van een vertrouwenscommissie bij voorbaat kandidaten onderuit haalt die hij straks moet gaan beoordelen. Nog funester voor het CDA is dat de kiezer niet veel op heeft met een partij waarvan de leden vechtend over straat rollen. Het CDA moet razendsnel op zoek naar een onbetwist politiek leider, iemand die in staat is om de eenheid in de gelederen van de zwalkende christendemocraten te herstellen. Extra geld voor aardobservatie Den Haag - Het kabinet trekt 141 miljoen gulden uit als bijdrage voor voor enkele nieuwe Europese ruimteprogramma's voor het observeren van de aarde. Het geld wordt besteed in de periode 1997-2001. Behalve Verkeer en Waterstaat dragen ook de minis teries van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, Economiséhe Zaken, Landbouw en Ontwikkeüngssamenwerking bij, zo is gis teren bekendgemaakt. Akkoord over geregistreerd partnerschap Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteren met ruime meerder heid ingestemd met het wetsvoorstel Partnerschapsregistratie. Als enige grote fractie stemde het CDA tegen, met uitzondering van de Kamerleden Dankers en Smits. Volgens CDA-woordvoer- der Bremmer is de snelheid waarmee het wetsvoorstel is behan deld ten koste gegaan van de zorgvuldigheid en de rechtszeker heid. Belangrijker is echter dat de christen-democraten geen be hoefte hebben aan een wet die een alternatief biedt voor het hu welijk tussen man en .vrouw. Partnerschapsregistratie is voor het CDA alleen zinvol voor partners van gelijke kunne. Het wetsvoor stel maakt het mogelijk voor partners Hun relatie te laten regis treren bij de burgerlijke stand. Aan die registratie kunnen part ners nagenoeg dezelfde rechten ontlenen als aan het huwelijk. Een uitzondering wordt alleen gemaakt voor de rechtsgevolgen ten aanzien van kinderen. Cao-akkoord jeugdhulpverlening Den Haag - Werkgevers en werknemers hebben gisteren na maanden onderhandelen een cao-akkoord bereikt in de jeugd hulpverlening. Een van de uitspringende punten is het terugbren gen van de werkweek naar 36 uur. Wie geen arbeidstijdverkorting wil, krijgt een structurele loonsverhoging van 5,5 procent. De cao-jeugdhulpverlening geldt voor ongeveer vijftienduizend werknemers. Conflict over ontheffing minimumloon Den Haag - D66 wil geen verdere vertraging rond een regeling om langdurig werklozen tijdelijk minder te betalen dan het mini mumloon. Nu de PvdA op dit punt geen echte concessies wil doen, wil D66 met steun van de WD en het CDA de knoop doorhakken. Dat zegt D 6 6-woord voerder B. Bakker naar aanleiding van de mislukte coalitiebesprekingen over dit onderwerp. In het regeerakkoord is afgesproken dat er een mogelijkheid moet komen voor werkgevers om langdurig werklozen in dienst te ne men voor minder dan het minimuiriloon. Het gaat om een tijdelij ke korting van 30 procent gedurende twee jaar. In ruil moet de werkgever de betrokken werknemer intensief begeleiden, zodat deze na twee jaar meer kans heeft op een vaste baan. Een wetsvoorstel van deze strekking van minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft echter niet betrekking op alle langdurig werklozen. De PvdA-bewindsman wil kostwin ners ontzien, omdat die bij 70 procent van het minimumloon on der het voor hen geldende sociale minimum uit zouden komen. Scholen beslissen over assistenten Den Haag - Basisscholen krijgen geen strengere regels opgelegd voor de aanstelling van onderwijsassistenten. Wel gaat staatsse cretaris Netelenbos (Onderwijs) met de schoolorganisaties praten om er voor te zorgen dat zij de subsidie voor de assistenten niet oppotten voor slechte tijden. Er is sinds dit schooljaar honderd miljoen gulden beschikbaar waarmee 4000 scholen zo'n 1500 onderwijsassistenten kunnen aanstellen in de laagste groepen. Uit een rapportage is gebleken dat 30 procent van de scholen het geld echter oppot, of niet aan assistenten durft uit te geven. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet blijft erbij dat het Rekenkamerrapport over de staatssteun aan Daf, NedCar en Fokker inhoudelijk niet deugt. Hoewel minister Wijers (Economische Zaken) toe geeft dat zijn eerste reactie op het rapport 'te scherp' was, handhaaft hij zijn oordeel dat het rapport 'onnauwkeurig eij onvolledig' is en wettelijke regels over vertrouwelijkheid schendt. Dat blijkt uit de antwoorden van Wijers en minister Zalm (Finan ciën) op Kamervragen over het rapport. Wijers kraakte het Re kenkamerrapport 'Financiële re laties met grote ondernemingen' eind november bij verschijning tot de grond toe af. Wijers en Zalm herhalen nu namens het ka binet dat het openbare rapport vertrouwelijke gegevens bevat, die er niet in thuis horen. De Al gemene Rekenkamer heeft ten onrechte alleen bedrijfsgeheimen als vertrouwelijk gekwalificeerd Ambtelijke stukken vielen niet onder die noemer. Zodoende wordt er in het rapport onder meer letterlijk geciteerd uit ver trouwelijke ambtelijke documen ten en uit een papieren ruggen- steuntje, bedoeld voor vertrou welijk overleg met de Twee® Kamer. Dat is in strijd met d Wet Openbaarheid van Bestuur, aldus het kabinet. pen Haag (anp)-Vijf] le uren in gijzeling ge dorpelingen. De gijzeling begon in de en eindigde laat in de onderhandelingen tussen pelingen en de ondermini Binnenlandse Zaken. Twaalf toeristen en een ri waren "s ochtends in rovers op weg van de Sana'a naar de noordeli gen historische stad Sad geveer veertig kilmeter Sana'a passeerden zij t Amran waar bewapend ners voor de tweede aut< gen en die met schotel lucht tot stoppen dwon vijf mannen in de tweede de auto moesten uitsta] meegaan, de vrouwen doorrijden. De actie bleek op touw een eis tot schadeveï kracht bij te zetten. Eer tenbus veroorzaakte vori Amran een ongeval, wa; dorpsbewoonster zwaar raakte. De dorpelingen v de autoriteiten dat haar New York (rtr) - Hom Waffen SS die nu in d wonen, krijgen een pei het Joods Wereldcongi De organisatie dringt er op aan de namen vrij te g degenen die pensioen kri; dat de Amerikaanse en B toriteiten kunnen nagaa begunstigden het land le binnengekomen. In 1941 dienden in de W zeker 165.000 mannen ui landen. Tegen het einde oorlog was dat aantal ges 800.000, verdeeld over ve visies, die meestal aan 1 front actief waren. Eenhi het korps waren betrokke VERVOLG VAN VOORPA Tokio stuurde minister Ikeda van Buitenlands naar Lima om bij de ben te helpen. De rebellen lie ter blijken niet van Japai gediend te zijn gezien de ging van Japan in de bim se aangelegenheden vai Tokio gelastte een deel plechtigheden rond de dag van de keizer in Jap december af. Het ministerie van Buit Zaken in Brussel sprak dag tegen dat de Belgis bassadeur een van de ge is. De naam Albert Bic volgens de Peruaanse r de lijst van gijzelaars v is in Brussel onbekend. I zicht van de gevangei door de kidnappers opg door de media versprei< cel is de lijst, die 490 na echter niet bevestigd. Door Frans Lindenkarri Sao Paulo - Peru met beide voeten grond. Na drie jaar kende economise! een relatieve rust guerrillafront en st< resse van buitenlani teerders heeft de eu het Peruaanse suec gemaakt voor sceps »Het gijzeldrama jaar teruggezet zijn opnieuw - Prooi is gevu„„. reur," zo schreef ve columnist Ma m zijn politieke hee in d een lai aa de ct Manuel comn zijn politieke comï Juist de uitroeiing da; sentieel pfwppïI \mnr sentieel 5CÏ, opstanding Toen de zo Fujimori in mj een handen, mflatie. Het g het wanbeleid geweest voor het als aanl verwoeste ec geplaagd dc guerrilla van zij: van goed 1990

de Stem | 1996 | | pagina 4