'Deal' met justitie spijt kroongetuige I )e^e|H 'Elektronisch toezicht landelijk invoeren' Het begin van de beschaving 'Elektronisch ritsen' Vianen werkt perfect Zalm: hand op de knip ondanks meevallers Onderzoek: 'Pestkop kan het ver schoppen' Moorings mogen aan VS worden uitgeleverd 'Islam-school Ede mag kleding voorschrijven' Vaart achter opvang criminele verslaafden Werkstraf handelaren in illegaal vuurwerk DE STEM BINNENLAND Karman mogelijk uitgeleverd Arrestaties voor overvallen °p restaurants A3 8 jaar geëist voor incest r In termen van volksverlakkerij gemeten is de jaarlijkse 'meevaller' die 's lands minister van Financiën half de cember bekend maakt misschien wel de grootste. Dit jaar kondigt de heer Zalm een meevaller van twee mil jard gulden aan. In termen van een simpel gezin geredeneerd, komt dat neer op de ontdekking dat je aan het eind van het jaar in eens twintigduizend gulden overhebt. En zeg nou zelf, zo onnozel houdt toch niemand zijn huishoudboekje bij? In Den Haag doen ze dat dus wel, maar de 'goede' tra ditie is daar dat zo'n meevaller, nog voor het sommetje nog eens goed is nagerekend, al op voorhand vergeven wordt. Een potje voor de AOW wil 'Paars' ervan maken. Nou weet ik ook wel dat je een appeltje voor de dorst moet be waren, maar al je geld in een oude sok stoppen, lijkt me economie uit het jaar blok. Van twee miljard kunnen toch veel leukere dingen ge daan worden? Je kunt er bijvoorbeeld de hele HSL in Brabant van ondertunnelen, er gehandicapten mens waardig mee behandelen of een miljoen minima er tweeduizend gulden de man van geven. Dan komt zo'n bedrag tenminste ook in de economie te recht en hoeven er straks geen dure gouden handdruk ken betaald te worden aan toezichthouders van het AOW-potje, die het toch per ongeluk leeg hebben laten lopen. Dat is toch geen perspectief voor de toekomst: als het meevalt, krijg je AOW? MERIJN 0 DECEMBER 1996 A2 root-Brittannië en Ierland: In ~t algemeen bewolkt en van jd tot tijd regen, in het noor- en kans op sneeuw. Met name Oost-Engeland mogelijk veel eerslag. Zaterdag vooral in et westen en noorden droger n enkele opklaringen. Er aait een stevige oostenwind, axima van 2 graden rond jdingburgh tot rond 9 in Zuid- "est-Ierlan d. elgië en Luxemburg: Meest ewolkt en van tijd tot tijd re en, van het noorden uit kans p sneeuw. Temperatuur gelei- elijk dalend tot dicht bij het Tiespunt. oord- en Midden-Frankrijk: ooral in het oosten en noor- en van tijd tot tijd regen, in et uiterste noorden een kleine ans op wat sneeuw. Vooral in et westen ook af en toe zon. "axima tussen 6 en 10 graden n het uiterste noorden tempe- atuur mogelijk dalend tot iets oven nul. uid-Frankrijk: Wat zon en op e meeste plaatsen droog, maar zaterdag in het zuidoosten veel regen en vooral aan zee en in de bergen een veel wind. Maxima an 9 graden rond Lyon tot 17 bij Biarritz. Portugal: Veel regen en wind. Middagtemperatuur aan de kust rond 14 graden. Spanje: Vooral in het zuidwes ten aanhoudend veel regen flink wat wind. Langs de oost kust en langs de Golf van Bis kaje droger en geregeld zon. Middagtemperatuur landin waarts rond 10 graden, aan zee tussen 14 en 19. Canarische Eilanden: Vrij on bestendig met vooral zaterdag enkele flinke buien, mogelijk met onweer. Toenemende wind. Middagtemperatuur rond 23 graden. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon en waarschijnlijk droog. Toenemende wind. Maxima ongeveer 17 graden. Italië: In het algemeen veel be wolking en van tijd tot tijd re gen, in het noordwesten moge lijk veel neerslag. Sneeuwgrens meest tussen 1400 en 1700 me ter. Maxima oplopend naar 7 graden in het noorden en tegen de 20 graden op Sicilië. Griekenland en Kreta: Gere geld zon, maar vooral in het westen ook enkele buien. Maxima rond 16 graden. Duitsland: In het zuiden rustig, ook bewolkt en vooral vrijdag af en toe regen. Temperatuur dalend tot enkele graden onder nul. Zwitserland: Veel bewolking en perioden met .regen, sneeuwgrens rond 1500 meter. Zaterdag in het noorden bijna overal droog en enkele opkla ringen. Maxima in de dalen meest rond 6 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met regen, sneeuw grens meest rond 1400 meter. Zaterdag in Vorarlberg en Ti- rol droger en mogelijk een paar opklaringen. Middagtempera tuur in de dalen tussen 2 en 5 graden. TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 6-0-6-4-0-8-3 8-2-6 3-3 8-3-6 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Herder; 7. polka; 8. natie; 9. trend; 10. plas; 11. gebaar; 12. kolbak. Vertikaal: 2. Eland; 3. dartel; 4. regels; 5. spit; 6. bloembol; 10. prik; 11. gok. Visitekaartje: Romeo Egt uit Ooi is 'meteoroloog'. 'ajpjeeq 'uajseM>| 'dhduaBar pn 'dwei pen Haag (anp) - Het experi ment met elektronisch huis arrest van gedetineerden is dermate veelbelovend dat mi nister Sorgdrager van Justitie het systeem landelijk wil invoeren. Voordat er sprake kan zijn van landelijke uitbreiding van het ex periment, dient echter eerst een aantal knelpunten te zijn opge lost. Uit onderzoek naar de proefprojecten in de arrondisse menten Leeuwarden, Groningen, Zwolle en Assen, bleek de animo onder veroordeelden aanvanke lijk flink tegen te vallen. Gebrekkige voorlichting - de proefkonijnen wisten nauwelijks waar ze aan begonnen - de grote werkdruk bij de reclassering en de nog onduidelijke positie van deze alternatieve straf ten op zichte van andere detentie-va rianten, waren daar debet aan. Het experiment is bedoeld voor veroordeelden met een werkstraf of voor mensen die in de eindfase van hun gevangenisstraf zitten. De deelnemers aan de proef kri j gen een verplicht dagprogramma opgelegd en worden als zij thuis zitten elektronisch gecontroleerd op hun aanwezigheid via een zen dertje om de enkel. Met de proef, die in juli 1995 begon, wil justitie nagaan of elektronisch toezicht een bijdrage kan leveren aan het terugdringen van het cellente kort. In het eerste jaar van de proef meldden zich 143 kandidaten. Justitie liet er vijftig tot het expe riment toe. Slechts van twee deelnemers moest tussentijds het toezicht worden gestaakt. Ge middeld stonden de veroordeel den drie maanden lang onder elektronisch toezicht. Dooi Rinze Brandsma Amsterdam - Ad Karman, kroongetuige tegen Johan V. 'de Hakkelaar', heeft spijt. Hij is ontevreden over zijn 'deal' met justitie. Zo vergat hij te regelen dat hij niet aan andere landen uitgeleverd kan worden. h Amerika wacht hem nu moge lijk een proces wegens hasjsmok- bl. Hij kan in de VS zijn huid proberen te redden door ook daar als kroongetuige tegen de Hakkelaar op te treden. De VS zouden om Johan V.'s uitlevering gevraagd hebben. Karman (52) heeft al gesproken met de Ameri kaanse dienst voor drugsbestrij ding DEA. Het afvallige bendelid, ex-'chef laden en lossen' van Johan V., vreest bijvoorbeeld de gevolgen die zijn getuigenis in Amerika zou hebben voor de Hakkelaar. Want waar Johan V. in Neder land een mogelijke gevangenis straf van drie tot vijf jaar wacht, wachten hem in de VS bij veroor deling een jaar of twintig. Karman: „Als ik naar Amerika ga om te getuigen heeft dat grote gevolgen voor mij privé en mijn omgeving, en ook voor de drie verdachten hier." De kroonge tuige zit in een speciaal bescher mingsprogramma voor getuigen. Hij zal, om de wraak van de 'Oe- topus'-bende van de Hakkelaar en de zijnen te ontlopen, verder moeten leven op een geheim bui tenlands adres, met een nieuwe identiteit. Momenteel woont Karman ook op een geheime plaats. De zitting gisteren speel de zich achter gesloten deuren, zonder publiek, af. Over de tiende zittingsdag in het Amsterdamse Hakkelaar-proces hing gisteren de zware schaduw van mogelijke vervolg-processen in de VS: tegen de Hakkelaar, te gen Karman zelf en in de zaak- Greer. Ze hebben allemaal be trekking op de grote Canadese hasj-transporten van 'de Firma' van V. en de zijnen. Karman lijkt niet goed doorzien te hebben wat Rijkswaterstaat is bijzonder posi tief over het 'elektronisch ritsen': »De files verdwijnen bijna als sneeuw voor de zon." De capaci teit op de A2 neemt ter plaatse met 15 tot 20 procent toe. Om te voorkomen dat Vianen helemaal dicht slibt met sluipverkeer wordt de Toerit Doseer-installa- tie met name tijdens de ochtends pits tie komende weken af en toe ven half uurtje uitgeprobeerd. Over enkele weken worden de polderwegen naar Vianen voor den van piramides om een einde temaken aan het sluipverkeer ter plaatse. Al jaren verlaten vele au tomobilisten vanuit de richting Oen Bosch een paar kilometer voor Vianen de A2 om via polder wegen en Vianen vlak voor de lekbrug weer de snelweg op te schieten. Het plaatsje heeft daar door te kampen met grote proble- Groningen (anp) - De politie ®eft met de aanhouding van echt verdachten een serie gewa pende roofovervallen in Gronin- S®, Delfzijl en Arnhem opgelost. ging om overvallen op met "Mie Aziatische restauranthou ders, Bij een verdachte vond de Politie een machinegeweer, een handgranaat en vier vuistvuur wapens. De overvallers schuw en geweld niet. Ze bedreigden s achtoffers met vuurwapens en 'eten hen na de overval gekne ed en met een prop in de mond enter. Een aantal slachtoffers °est zich met vaak ernstige ver ondingen onder doktersbehan deling stellen. de gevolgen voor hem zijn door nu op te treden als kroongetuige. Hij voelt dat hij ook rekening te houden heeft met de wraak van de bende als hij besluit ook kroongetuige te zijn in de VS, op nieuw in ruil voor het ook daar niet vervolgen van zijn drugs handel. Karman zei gisteren voor de rechtbank bang te zijn dat hij aan de VS wordt uitgeleverd, als hij nu geen deal met justitie daar. Beducht Gisteren was de dag dat de ver dediging van Johan V., Koos R. en Bertus K. de kans kreeg Kar man door te zagen. De advocaten bleken opvallend beducht voor de getuige. „Ik geloof meneer," zei een van de advocaten van V., mr. Max Moszkowicz sr., zelfs. Hij ging niet op de toer van de 'leugenachtige getuige', zoals eerder bij mede-kroongetuige Abbas. Hij speelde in op het ge weten van Karman. Zo liet hij hem zeggen dat hij handel in hasj moreel niet slecht vindt. Daarna zinspeelde Mosz kowicz op een verklaring van Jo han V., waarin deze zijn ere woord geeft dat hij Karman niet verraden heeft. Karman heeft verklaard mede uit wraak tegen zijn vroegere baas te getuigen: hij denkt dat V. hem verlinkt heeft, waarna Karman in Frank rijk gepakt werd bij een eigen hasjhandeltje en meer dan twee zware jaren in de beruchte Fran se Santé-gevangenis moest door brengen. Karmans spijt leek met de mi nuut te groeien. Als hij, met wat hij nu wist, opnieuw gevraagd werd kroongetuige tegen de Hakkelaar te zijn, dan zou hij dat niet doen, verklaarde hij. Hoofdconservator Jeroen Giltaij bekijkt de details in het schilderij 'Het begin van de beschaving' van de zestiende eeuwse schilder Cornells van Dalem. Het schilderij is met een prijs van twee miljoen gulden de duurste aankoop uit de geschiedenis van het museum Boijmans van Beuningen. foto anp Van onze verslaggever Vianen - Het één voor één doorlaten van auto's op de oprit naar de A2 bij Vianen vermindert de files bij een van Nederlands grootste verkeersknelpunten in de weg Amsterdam-Maastricht. Sinds een week draait een proef met het Toerit Doseer Systeem, waarbij het (sluip)verkeer dat bij Motel Vianen de rijksweg op wil, met behulp van een lichtinstallatie mondjesmaat de snel weg op mag. men. Het dreigt onleefbaar te worden, kinderen kunnen nauwe lijks veilig naar school en brand weer, ziekenauto en politie wordt de doorgang versperd door al die 'sluipers'. Bovendien is het sluipverkeer voor een belangrijk deel de oor zaak van het vastlopen van het verkeer bij de Lekbrug. De haas tige weggebruikers kunnen straks als de piramides op de polderwe gen functioneren niet verder. Bin nenkort krijgen inwoners van Vi anen, plaatselijke bedrijven en andere uitgeselecteerde personen en bedrijven uit de directe omge ving een pasje waarmee zij wel langs de piramides kunnen. Pas als het zover is zal de doseer-in- stallatie op de oprit naar de A2 - afhankelijk van het verkeersaan bod - in werking treden. Dage lijks rijden in beide richtingen vijftigduizend voertuigen over de Lekbrug bij Vianen. „We zijn nu een kleine week bezig en het werkt perfect. Zodra de in stallatie aan staat heeft dat effect op de files op de snelweg. Het ver keer kan dan geleidelijk aan de Lekbrug op. De capaciteit van de brug gaat sterk omlaag als het sluipverkeer zich tussen de auto's op de A2 wringt. Het is te verge lijken met hoe de mensen in Ne derland en in Engeland de bus in willen. In Engeland staan ze net jes in de rij en dan begeeft ieder een zich een voor een in de bus. Dat gaat veel sneller dan in ons land, waar iedereen zich tegelijk naar binnen wringt," aldus J. Pijnappel, diensthoofd van de Kring Gorkum van Rijkswater staat. Ook in andere plaatsen in het land wordt dit doseersysteem met succes toegepast. Zes jaar geleden werden de eerste ervaringen op gedaan in Delft. Door Hans van den Broek Den Haag - Het gaat beter en beter met de bv Nederland. De financiële meevallers sta pelen zich op. Kamerleden kunnen zich maar met moei te bedwingen om niet kwistig met 'presentjes' te gaan strooien. Vanaf Prinsjesdag tot nu heeft de Tweede Ka mer liefst 107 wensen op het bordje van het kabinet ge legd, voor een totaalbedrag van tien miljard gulden. Maar minister Zalm (Financiën) houdt onverkort vast aan de fi nanciële discipline die het kabi net-Kok zichzelf heeft opgelegd. Ondanks een meevaller in de uitgaven in 1996 van 300 mil joen gulden. Ondanks een ver wachte belastingmeevaller van twee miljard gulden in dit en volgend jaar. „Voor een minister van Finan ciën is het juist het moeilijkste om z'n rol te vervullen in tijden van meevallers,zei een zelfver zekerde Zalm gisteren tijdens de behandeling van de najaarsnota in de Tweede Kamer. In die nota wordt de eindreke- ning opgemaakt voor 1996. WD-Kamerlid Hoogervorst Minister Zalm. foto anp omschreef de najaarsnota als 'het toetje van de begrotingscy clus'. En een zoet toetje deze keer, want het is 'alom paars ge luk'. Het financieringstekort daalt en komt in '97 met een beetje goede wil zelfs uit op 2 procent, een vol procent onder de norm voor toetreding tot de Economische en Monetaire Unie (EMU). Zonder economische tegenwind moet Nederland dan ook met vlag en wimpel slagen voor dat EMU-examen. Ook de staats schuld daalt gestaag, en de rente blijft laag. Zalm verhoogde gisteren de feestvreugde nog wat. Hij ver wacht dat de belastingmeeval lers in 1996 en 1997 - door het Centraal Plan Bureau geraamd op twee miljard gulden per jaar - nog wel eens hoger konden uit pakken. Het leeuwendeel van die meevaller is te danken aan hogere opbrengsten van de ven nootschapsbelasting. De win sten van bedrijven stijgen, en navenant betalen de onderne mers ook meer belasting. Maar het is niet alleen maar ro zengeur en maneschijn. Er zijn ook enkele forse tegenvallers te melden. Zo kost een uitspraak van het Europese Hof Neder land grofweg 450 miljoen gul den. Dat geld moet terugbetaald worden aan importeurs van vruchtenwijn waarover Neder land enkele jaren lang ten on rechte accijns heeft geheven. En ook de uitgaven aan WW-uitke- ringen liggen aanzienlijk hoger dan geraamd. Zalm voelt er dan ook niets voor nu al allerlei wensen van de Tweede Kamer te honoreren. GroenLinks-Kameriid Vos ver weet de bewindsman daarop al leen nog maar 'op de winkel te passen'. Maar de zuinige minis ter van Financiën ziet dat een tikje anders: hij beschouwt dat predikaat juist als een geuzen naam. En ook de paarse rege ringspartijen hielden zich in, hoewel hun handen jeukten. Zij beperkten zich tot enkele be scheiden wensen zoals extra geld voor het wegwerken van de wachtlijsten voor gehandicap ten en voor een opvangvoorzie ning voor drugsverslaafden. Verder steunden WD en D66 het voorstel van coalitiegenoot PvdA om de belastingmeevaller van 1997 te storten in een spaar fonds om de 'AOW voor de toe komst veilig te stellen'. Met dit voorstel bewezen de sociaal-de mocraten volgens het Kamerlid Van der Ploeg maar weer eens dat de PvdA helemaal 'geen par tij van potverteren is'. Zalm beloofde dat hij 'deze reë le optie' zou bespreken in het kabinet. Maar de minister deed geen enkele harde toezegging, ook niet als het ging om de an dere wensen van de Kamer. Pas in het voorjaar krijgt de Kamer te horen waaraan het kabinet extra geld wil besteden. Tot die tijd houdt Zalm de hand hoe dan ook op de knip. Den Haag/Londen (anp) - Pestkoppen zijn slim, koel en weten anderen goed te manipuleren. De kans dat zij het ver schóppen in de maatschappij is groot. Deze stelling kwam naar voren tijdens een conferentie van de Britse Vereniging voor Psycho logie deze week in Londen. Pestkoppen begrijpen door gaans heel goed wat zij hun slachtoffertjes aandoen. Als hun sociale vaardigheden goed worden begeleid, dan kunnen zij een succesvol leven tege moet zien, zei de Britse psycho loog Jon Sutton. Het feit dat die kinderen vaak slimmer zijn, goed doorhebben wat zich in het hoofd van ande ren afspeelt en daar manipule rend mee omgaan, kan beteke nen dat zij goede managers worden. „Het zou interessant zijn om een aantal managers een vragenlijst te geven en uit te vinden of zij anderen pestten op school," aldus Sutton. Maar volgens hem werkt de aanpak die veel scholen hante ren om het pesten tegen te gaan juist averechts, omdat de pest koppen hun slachtoffertjes juist leren efficiënter te mani puleren. Volgens de testen die kinderen moesten maken, doen de pestkoppen het cognitief goed. Emotioneel scoren zij echter laag. „Daarom moeten zij op dat ge bied worden geholpen." Uit onderzoek is gebleken dat pes tende kinderen een vier keer zo grote kans lopen om later in hei criminele circuit terecht te ko men. Meer aandacht moet ook gaan naar degenen die het in klas opnemen voor de slachtoffers. Vaak zijn dat rustige, maar po pulaire kinderen. „De stille meerderheid in de klas zou meer moeten worden gestimu leerd om het pesten tegen te gaan." Sutton deed samen met een aantal collega's onderzoek naar het gedrag van tweeënze ventig kinderen tussen zeven en elf jaar op drie scholen. Eer der deze week kwamen zij aan de hand van hetzelfde onder zoek tot de conclusie dat kin deren die thuis worden ver waarloosd en overmatig ge straft, vaker pesten op school. Hun ouders zouden de sleutel tot het oplossen van het pro bleem kunnen hebben. Het onderzoek is nog niet afge sloten. De psychologen willen het gedrag van nog eens twee honderd kinderen onder de loep nemen en dan ook met de ouders praten om zo te trach ten tot de kern van hei pro bleem door te dringen. Den Haag (anp) - Nederland mag het Amerikaanse echtpaar James en Cheryl Mooring uitleveren aan de Verenigde Staten, heeft de president van de rechtbank in Den Haag, mr. A. van Delden, gisteren in kort geding bepaald. De Moorings wacht in hun vaderland eên forse gevangenisstraf wegens het telen van weedplanten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie is het nog niet bekend wanneer het echtpaar Mooring wordt uitgele verd. Van Delden meent dat uit een brief van de Amerikaanse justitie valt af te leiden dat de echtelie den een straf van tien (James) respectievelijk vijf jaar kunnen verwachten. Hoewel deze straf maten hoog zijn, is uitzetting desondanks niet onrechtmatig. Hierbij is van belang dat de straf voor James Mooring hoger uitvalt omdat hij al een keer is opgepakt voor het telen van marihuana. Ook oogstten de Moorings een zo danige hoeveelheid marihuana dat die niet als alleen voor eigen gebruik kan worden aangemerkt. Daarnaast is niet uit te sluiten dat de straffen aanzienlijk lager uitvallen in verband met 'plea- bargaining' (het bepleiten van strafvermindering in ruil voor schuldbekentenis) en aftrek voor goed gedrag. Minister Sorgdrager (Justitie) maakte in november bekend dat zij het verzoek van de Ameri kaanse autoriteiten om uitleve ring definitief had ingewilligd. Tegen die beslissing spande het echtpaar het kort geding aan. Volgens de Moorings is het on duidelijk welke straf hen in de VS boven het hoofd hangt. Zij twijfelen aan garanties die de Amerikaanse justitie Sorgdrager heeft gegeven. Het kort geding was nog het laat ste middel dat het echtpaar in stelling kon brengen om uitleve ring te voorkomen. De Hoge Raad en de rechtbank noemden uitle vering in eerdere procedures toe laatbaar. De politie hield het echtpaar no vember vorig jaar in Nederland aan. De twee waren de VS ont vlucht nadat zij op borgtocht wa ren vrijgelaten in afwachting van hun proces. Ede (anp) - De islamitische school El Inkade (De Verlossing) in Ede heeft het recht en de bevoegdheid eigen kledingvoorschrif ten in te voeren. Dit zegt de Islamitische Scholen Besturen Or ganisatie (ISBO) in een reactie op de problemen rond deze school. Volgens de besturenorganisatie voor de islamitische basisscholen zijn alle schoolbesturen autonoom en bepalen ze zelf hoe ze invulling geven aan hun reglementen. Staatssecretaris Netelenbos (On derwijs) heeft de onderwijsinspec tie opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de eisen die de El Inkade-school stelt aan het personeel. Zeven leraren hebben aangekondigd te willen vertrek ken. Zij zijn het niet eens met het be stuur dat eist dat zij lesgeven in lange gewaden. Bovendien wil de school dat leraren niet roken en drinken en afzien van gebruik van make-up. Netelenbos vindt dat zulke eisen niet kunnen. Enige weken geleden meldde een aantal leraren zich ziek. Dat leidde al tot een onder zoek van de onderwijsinspectie. Er zijn toen geen ernstige mis standen gesignaleerd. ■KI Den Haag (anp) - Het ministerie van Justitie hoopt begin 1998 te kunnen beginnen met de bijzondere aanpak van een kleine groep hardnekkige, criminele drugsverslaafden. Het wetsontwerp dat het mogelijk maakt deze verslaafden voor maximaal twee jaar in een specia le inrichting te plaatsen, is afge rond en gaat in het voorjaar naar de Tweede Kamer. Minister Sorgdrager van Justitie wil in de komende drie jaar twee honderdvijftig plaatsen creëren. De eerste honderd komen in Rot terdam, waar nu al geëxperimen teerd wordt met de methode. Het wetsvoorstel strafrechtelijke opvang verslaafden (SOV) is ge richt op een relatief kleine sub groep van crimineel zeer actieve drugsverslaafden, die vooral in grote steden voor veel overlast zorgen. Dit soort verslaafden maakt zich vooral schuldig aan winkeldiefstal, straatroof en auto- inbraak, delicten die afzonderlijk te klein zijn voor een lange vrij heidsstraf. Via plaatsing in een SOV-inrichting hoopt justitie te bereiken dat de verslaafden niet steeds opnieuw tot criminaliteit vervallen. (ADVERTENTIE) VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 Alkmaar (anp) - De economische politierechter in Alkmaar heeft gisteren tien handelaren in illegaal vuurwerk veroordeeld tot dienstverlening variërend van dertig tot zestig uur. Onder de veroordeelden in deze zogeheten Helderse vuurwerk zaak bevinden zich vijf medewer kers van de Koninklijke Marine in Den Helder. De zaak tegen twee verdachten is aangehouden. De eisen van de officier van justi tie lagen veel hoger dan de vonnis sen. De officier beraadt zich nog over hoger beroep. De zaak is spe ciaal deze week voor de rechter gebracht om andere handelaren in illegaal vuurwerk af te schrikken. Het ging in de illegale handel om zwaar vuurwerk, zoals mortieren en zelfgemaakte 'Nagasaki-bom- men', die volgens deskundigen de kracht hebben van vijftig strij kers. Het vuurwerk werd in heel Nederland verkocht. De twaalf verdachten zijn volgens het OM tussenhandelaren. Zij ko men uit diverse plaatsen in het land. Twintig andere verdachten hebben een transactie aangebo den gekregen, variërend van 1000 tot 7500 gulden. De zaak kreeg vorig jaar landelij ke bekendheid. Het openbaar mi nisterie (OM) ziet twee medewer kers van de marine als hoofdver dachten. Hun zaak loopt ook nog. Het tweetal heeft geprobeerd via collega's en andere relaties een distributienetwerk op de zetten voor de handel in illegaal vuur werk. De rechtbank in Alkmaar veroordeelde de hoofdverdachten in juni tot 210 uur dienstverlening en vijf maanden voorwaardelijk. Het OM vond deze straffen te licht en ging in hoger beroep. Het ge rechtshof in Amsterdam heeft de ze zaak nog in behandeling. Rotterdam (anp) - Wegens on tucht en verkrachting van vier zeer jonge familieleden en een buurtgenootje heeft de officier van justitie gisteren voor de rechtbank in Rotterdam acht jaar cel geëist tegen de 68-jarige J.P. Hij zou zeventien kinderen, kleinkinderen en buurtgenootjes verkracht en misbruikt hebben. De meeste zaken zijn verjaard. Een van de dochters heeft twee kinderen van haar vader.

de Stem | 1996 | | pagina 3