Roep om één VVV wordt groter DE STEM Broomchemie Terneuzen grote onbekende Ambtenaar bedreigd door man uit Axel 'Zeeland moet actief lobbyen in Brussel' Eis drie jaar voor verkrachten nichtje Gent Oostburgse vrouw verongelukt DESTEM Nieuwe, professionele organisatie kan concnrrentie beter aan r. jonge auto mog. eine zuinige auto's Ad Frijters Te koop gevraagd loop-, schade- en bedrijfsauto's Onderdelen onderdelen Sloopauto's Natterman Auto's schade auto's vanaf 125,- AUSTIN CITROEN FORD Kleintje E MA/ Watermassa schuurt geulen dieper uit' Eh 21 maanden iDor ontucht ACATURES Bent u de chef-slager die C1000 zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de s vele andere vacatures 1 C1 Uit onvrede over hoogte uitkering Oproep van Europarlementariër: Kleuter gewond bij ongeval Politie vindt speed en xtc bij huiszoeking Sas van Gent ra 18 Turbo D sedan 93 omeo 164 Tw.park 91 ierra 2.0 CL 3d a.n. t 89 an Sunny Coup'e gg ub.Galant GL Ipg gg c. 350slc vl.extr aut 78 g.205 XL Jubilee t9l t Marbella 50000km 90 Panda lOOOclx Ie t9i -rt LM vlgn. zwart ga f 1.6 5bak 3drs 87 adett 1.2S 3drs gg ~an Sunny 1.3 HB 87 Visa Ril 4 oil 5drs 86 Panda 34 White 8g inr. gar. fin. mogelijk ulpstr.114 St.Willebrord 65-383041/0653-280868 ev.auto's t.k. gevr. Alle merken auto's, g. RDW vrijwaringsbew Tel. 076-5209169. De hoogste prijs voor met RDW-vrijw. bewijs 65-568569/06-53209280 Originele Renault 30 tot 40% korting. Tel. 0186-613319. Loop- sloop en tevens onderdelen t.k. 0165-537878 of 542120 uto-ABC JSTIN METRO nov.'88 5.000km. weg.omsth. 3.500,- 0165-537588. 16TRi '88 13.850,- ,t 0114-320221. ORD Mondeo GLX. 1.8i. sdan. Bj.5-'95. Km.st. 1.000. KI.Aubergine. 27.800,-. 0161-226716. ORD Escort 87, 1.4 5-drs., ilv. met., incl. rad. alarm tc. f4250.- 076-5710956. CORT aut., bj. '87, LPG, m.st. 110.000, l.schade, 1.600,-. 076-5962063. Een plaatsen: resultaten boeken. in de 40 jaar, liefst ze voorwaarden te aan: een aantal werk- in transport, iteiten. r versterking van de functie van: de taken bestaan. en kunt zowel in een ding op Havo niveau, vaardige ervaring. men voor u. aal en een nde baan in een *goede secundaire en twee weken IONAL B.V. soneelszaken uzen Zeeland yJ(1onze verslaggever jtmeuzen - De tijd is rijp voor één WV in Zeeuws- ïlaanderen. Het draagvlak jaarvoor lijkt aanwezig. Eén VW is ook de nadruk kelijke wens van het bedrijfsleven. Dat blijkt uit de eindrapportage van de Werkgroep Toerisme die jaar geleden in opdracht van je Kamer van Koophandel aan de is gegaan om de promotie van meer inhoud en flair te luimen geven. Ir is veel te zeggen voor een nieu- organisatie, vindt de werk groep. Het toerisme in Zeeland staat onder druk. Uit onderzoek bleek eerder al dat Zeeland zowel binnen Nederland als in vergelij king met concurrerende gebieden in het buitenland achterblijft in ontwikkeling. Om niet meer marktverlies te lijden is het beter om afscheid te nemen van de hui dige versnipperde VW-structuur en een nieuwe professionele orga nisatie van de grond te tillen. Op het gebied van promotie en productontwikkeling trekt het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen (TBZ) de kar. „De achterban mist echter een heldere beleidsvisie voor de organisatie, gebaseerd op markttendenzen in recreatie en toersime alsmede een voldoende terugkoppeling naar belanghebbende organisaties." Maar ook scherpere eisen van de Algemene Nederlandse Vereni ging van VW's (ANW) en een niet aflatende discussie in de re gio over de financiering en orga nisatie van de VW-structuur, vormen een aanleiding om de WV' op nieuwe leest te schoeien. Zeeuws-Vlaanderen kan daar be ter maar niet al te lang mee wach ten. De werkgroep geeft aan om in 1997 al het fusieproces in gang te zetten. De nieuwe WV moet er volgens de werkgroep in twee jaar kunnen zijn. Op weg daar naar moet er een structuurgroepje worden samengesteld waarin elke WV is vertegenwoordigd. De werkgroep vindt het verstandig om voor de verdere begeleiding een extern adviseur aan te trek ken. Een inventarisatie van de werk groep leert dat de Zeeuws- Vlaamse VW's positief staan te genover het idee. Alleen de Kust- VW in West-Zeeuws-Vlaanderen spartelt tegen. Voorzitter J. van Wijck geeft aan dat zijn organisa tie nog steeds de naweeën onder vindt van de fusie in 1991 van de toenmalige VW's in de gemeente Oostburg tot een Kust-VW. Hij is er derhalve een beetje huiverig voor. „Binnen de Kust-VW loopt momenteel een project om te ko men tot kwaliteitsverbetering en professionalisering van de orga nisatie. Wij zijn wel bereid om mee te denken in een groter regio naal verband, maar onze priori teit ligt nu bij het optimaliseren van de eigen organisatie, zegt Van Wijck in een reactie. De werkgroep zet vaart achter de plannen. In de tweede week van januari komen alle VW-organi- saties al bijeen om een stuurgroep samen te stellen voor het vervolg onderzoek. De werkgroep vraagt ook de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten om deel te nemen in de stuur groep. Het bestuur van het Toeristisch VERVOLG VAN VOORPAGINA Door vergroting van de heen- en teer stromende watermassa worden geulen dieper uitge- schuurd, waardoor er minder ge baggerd hoeft te worden. Ook dat is voordelig voor het milieu en bovendien een fikse kostenbespa ring. Door de verminderde zandhonger van de geulen, zo gaat het WNE terder, komt er zand vrij bij an dere platen en duinen langs de kust. De kust versterkt zichzelf als het ware. Peperdure zandsup- es, zoals bijvoorbeeld in ;-Zeeuws-Vlaanderen, kun- aen dan wellicht achterwege blij ven. Een fragment uit de nota: 'Achter in de estuaria, leidt vergroting van de komberging tot meer vei- d, doordat een sterke af vlakking van hoogwaterpieken optreedt. Vanwege dit laatste ar gument is in Vlaanderen de ver groting van het overstromingsge- van de Schelde reeds voort varend aangepakt.' Siet alleen langs de boorden van de Westerschelde moeten dijken worden doorgestoken en de rivier 'en verbreed, ook rond het e Meer moet dat gebeuren, vindt het WNF. Langs Ooster- ichelde, Grevelingen, Krammer, Volkerak, Biesbosch en Wadden- moet meer aan komberging worden gedaan. Freek in Zuidland Van onze verslaggever terneuzen - Het Zuidland- theater in Terneuzen heeft cabaretier Freek de Jonge weten te strikken voor het geven van een voorstelling op vrijdag 21 februari. De nog immer populaire Goese domineeszoon is bij voorbaat de oorzaak van een korte, doch hevige stormloop op kaartjes. Op vrijdag 3 ja nuari start namelijk de kaartverkoop en het publiek krijgt exact vijf minuten de lijd om te reserveren. Dit kan zowel telefonisch als schrif telijk. Om 10.55 uur worden dij het Zuidlandkantoor ge nummerde aanvraagformu lieren uitgedeeld, die vanaf 11.00 uur worden verwerkt, gelijk met de telefonische aanvragen, zodat iedereen dezelfde kans heeft om een plaatsje te bemachtigen. De voorstelling is getiteld 'Ge- neen Goed'. Even Het bedrijf Broomchemie, dat al sinds 1977 in Terneuzen is gevestigd, is bij de bevolking nauwelijks bekend. Van onze correspondent 'Mdelburg - De 50-jarige W. H. W Hengstdijk hoorde gisteren in «delburg een eis van 21 maan- waarvan zeven voorwaarde- zich eisen. H., die heeft wordt ervan verdacht op september op het recreatiepark e Vogel een jongetje ontuchtig te ken betast, zwakbegaafde H., wilde vol- s eigen zeggen slechts EH- J|e spelen zonder daar seksu- ajbedoelingen mee te hebben. Door Frank Deij Terneuzen Broomchemie Terneuzen geniet onder de bevolking in de Ka naalzone nauwelijks enige bekend heid. Dat resultaat blijkt uit een ima go-onderzoek in Groot Terneuzen. Bij 158 van de 183 ondervraagden bleek pas bij doorvragen en het noemen van de naam Broomchemie een bglletje te gaan rinkelen. Maar enige notie van wat Broom chemie maakt en hoeveel mensen er wer ken hebben de meesten niet. Een uitgesproken mening over Broomche mie is voor de meesten dan ook moeilijk te geven. Meer dan zestig procent van de on dervraagden stelt zich neutraal op wan neer gevraagd wordt naar een algemene in druk, 17,1 procent heeft een positief beeld van het bedrijf, 20,1 procent denkt slecht over Broomchemie. Negatief Ben Tornij, hoofd human resources, noemt de uitslag verrassend. Broomchemie is vol gens hem, sinds het bedrijf zich in 1977 in Terneuzen nestelde, hoofdzakelijk negatief in het nieuws geweest. Er waren door de jaren heen meerdere incidenten. In 1979, pas na de openstelling, ontsnapte er fosfor. Dat ging gepaard met een explosie waarbij twee medewerkers met tweede- en derde graadsverbrandingen gewond raakten. Bij een deel van de ondervraagden is die negatieve uitstraling blijven hangen. Zes tien procent van de ondervraagden zegt Broomchemie hoofdzakelijk van de nega tieve berichtgeving in de kranten te ken nen. De helft van de ondervraagden vindt het bedrijf een risico voor de omgeving en vindt dat er extra controles van de over heid nodig zijn. Onderzoek Broomchemie benaderde in september van dit jaar 347 mensen in Groot- Terneuzen om mee te doen aan het telefonisch onder zoek, 183 mensen zegden toe. Broomche mie hing de enquête op aan vragen over be kendheid, productie, de toepassing van producten, personeelssterkte en het belang van Broomchemie voor de werkgelegen heid. Van die groep zeiden 158 pas na doorvra gen de naam Broomchemie te kennen. „Ons bedrijf werd niet spontaan genoemd," al dus Tornij. „Slechts vijf mensen kenden Broomchemie goed. Wisten wat er gemaakt worden en welke toepassingen onze pro ducten hebben." Veertig procent gaf aan dat er bij Broomchemie tussen de honderd en tweehonderd honderd mensen werken. In werkelijkheid zijn dat er 180, inclusief part-time krachten. De enquête geeft volgens Tornij aan dat Broomchemie het nodige aan publiciteit moet gaan doen om het bedrijf meer be kendheid te geven. Er zijn verschillende acties. Broomchemie denkt aan het plaat sen van advertenties, voorlichting en een bredere verspreiding van Brofile, het be- drijfsmagazine. Daarnaast staan open da gen en het verbeteren van de communicatie op het programma. Tornij: „We hechten aan een goede verstandhouding met de be volking. We hebben niets te verbergen. Het mag bekend worden wat wij doen. Tgelijkertijd met het imago-onderzoek on der de bevolking liep een kleine enquête onder autoriteiten en overheidsinstellin gen, waaronder de provincie Zeeland, ge meente Terneuzen, ministerie van Vrom en het waterschap. Alle ondervraagden heb ben een positieve indruk van Broomche mie, vinden het bedrijf veilige en vinden dat Broomchemie voldoende acties onder neemt om milieuvervuiling en overlast te gen te gaan. Een voorbeeld daarvan is vol gens Tornij de ingebruikname van een luchtzuiveringsinstallatie (Regenox) in 1995. Het aantal stankklachten is geredu ceerd tot bijna nul. „We krijgen nog zelden telefoontjes. En als FOTO WIM KOOYMAN het gebeurt komt het voor dat de stank niet van ons afkomstig is." Overschat Het positieve beeld bij de autoriteiten is meegenomen maar opent voor Broomche mie geen deuren. „Het is niet zo dat wij daardoor eerder of gemakkelijker aan een vergunning komen. De overheden zijn niet gevoelig voor mooie rapportcijfers." De en quête leert volgens Tornij ook dat de gevol gen van negatieve publiciteit voor het be drijfsleven vaak overschat worden. „An ders was ons bedrijf wel bij meer mensen bekend geweest. We hadden een veel hoge re score verwacht." Broomchemie in Terneuzen is een van de vier fabrieken van de Israëlische multina tional Dead Sea Bromine Group (DSBG), de grootste broomproducent ter wereld. Terneuzen is de enige fabriek buiten Israël. Het in de Dode Zee gewonnen broom vormt de grondstof voor de producten (halffabri katen) van Broomchemie. Daarvan zijn vlamvertragers de bekendste. Ze worden verwerkt in kunststoffen en vezels, zoals computers, matrassen en vloerbedekking. Ze vertragen letterlijk een eventuele brand. Daarnaast wordt broom toegepast bij de fabricage van geneesmiddelen, ge zichtscrèmes en fotorolletjes. (ADVERTENTIE) aanraken, even duwen of T de vinger prikken en dat was es' Een activiteit die H. al jaren jte' Omdat H. zwakbegaafd is e 'edere ouder H. maar zijn gang jj Op die bewuste september- J lag het iets anders, want toen ®eigde te worden betrapt ™e hij het jongetje met enig dd tegen de grond. Een ®dje die dat zag, haalde zijn U? 01 vervolgens werd H. van "terrein gezet. Bij een ongeval op rijksweg N61 is gisteren de 36-jarige M. A. Mulder-V'ermeulen uit Oost burg om het leven gekomen. Het ongeval vond plaats om 16.40 uur op het gedeelte van de N61 tussen de brug bij Sluiskil en Mauritsfort. Een bedrijfsauto met aanhang wagen begon te slingeren, waar door de 24-jarige Terneuzense bestuurder de macht over het stuur verloor. Zijn wagen kan telde en daardoor raakte de aanhangwagen, geladen met bouwmaterialen, los. De aan hanger met lading boorde zich in de auto van de Oostburgse vrouw, die uit de tegenoverge stelde richting kwam. De vrouw overleed ter plaatse, de Terneu- zenaar bleef ongedeerd. De ma teriële schade was aanzienlijk. Het verkeer op de N61 was bijna twee uur gestremd en werd omgeleid. FOTO WIM KOOYMAN VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 Bureau vindt dit onderzoek naar één organisatie noodzakelijk om de regionale structuur te verster ken en het toerisme en de recrea tie in de regio uit te bouwen. Dit om zowel de toekomst van het TBZ zeker te stellen als om de economische toekomst van Zeeuws-Vlaanderen te stimule ren. De vervolgopdracht is be groot op vijftigduizend gulden. Het project is aangemeld voor Europese subsidie. De Kamer van Koophandel en de Rabobanken Zeeuws-Vlaanderen zijn in prin cipe bereid mee te betalen. Ook bij de provincie lijkt de bereid heid aanwezig voor financiële ondersteuning. Axel - Uit onvrede over de hoogte van zijn uitkering heeft een 51-jarige Axelaar donderdagmorgen een ambtenaar van de gemeentelijke sociale dienst bedreigd. De man eiste meer geld, zwaai de om zijn eis meer kracht bij te zetten met een 'op een vuur wapen gelijkend voorwerp' maar vertrok uiteindelijk on- verrichterzake. De politie heeft de Axelaar in de loop van de middag aange houden en opgesloten in het politiebureau. Het incident gebeurde in een spreekkamertje van de sociale dienst op het Axelse stadhuis. De Axelaar werd daar te woord gestaan door een 25-jarige ambtenaar die zich plots ge confronteerd zag met een wa pen. In de spreekkamer zit tus sen ambtenaar en cliënt geen beveiliging in de vorm van bij voorbeeld een glazen wand. Het lukte de man desondanks niet meer geld los te krijgen. De inderhaast gewaarschuwde po litie wist de man om 14.45 uur aan te houden, Ook het wapen werd daarbij in beslag geno- Van onze verslaggever Schoondijke - De provincie Zeeland moet actiever gaan lob byen in Brussel om voor allerlei Europese subsidies in aanmer king te komen. Anders is de kans groot dat de boot word: gemist. Europarlementariër J. Boogerd- Quaak deed deze waarschuwende oproep gisteren in Schoondijke tijdens de uitreiking van de certi ficaten aan de deelnemers van de cursus Nieuw Werk voor Vrouwen bij IPC Plant. Boogerd-Quaak stelde gisteren voor een part-time lobbyist in Brussel aan te stellen die de Zeeuwse belangen gaat beharti gen en de noodzaak van Europese subsidies aan Zeeland onder de aandacht brengt. „De Randstad heeft een bureau in Brussel. Daar is Zeeland te klein voor. Een part time medewerker kan daarom een oplossing zijn om meer subsidies naar Zeeland te halen." Een actieve Zeeuwse lobby kan volgens Boogerd-Quaak in Brus sel goed werk verrichten omdat Zeeland volgens haar een goede naam heeft wat de uitvoering van projecten met Europees geld be treft. Ze haalde met name Zeeuws-Vlaanderen aan. „De Eu ropese Commissie vindt dat de ac tiviteiten in Zeeuws-Vlaanderen een voorbeeld zijn voor de rest van Europa." Door een actievere lob by had Zeeland wellicht aan spraak kunnen maken op subsi dies in het kader van vernieuwen de acties voor boerinnen en vrou wen op het platteland. De Euro pese Commissie bekijkt momen teel een groot aantal subsidie aanvragen. „Helaas is de sluiting datum hiervoor 26 december en ii: het dus niet meer reëel om serieu ze aanvragen in te dienen." Het meer benadrukken van de Zeeuwse belangen is volgens haa: ook belangrijk omdat de pro gramma's en projecten die de Eu ropese Unie mede financiert nie zomaar naar beneden komei dwarrelen. „De landelijke, pro vinciale en lokale overheden stel len zelf de plannen op voor dezi projecten. Zij geven de prioritei ten aan. De Europese Unie keur uiteindelijk de plannen goed. He is nog niet te laat voor Zeeland maar het moet wel snel reagerei wanneer nieuwe mogelijkhedei zich vanuit Europa aandienen." Boogerd-Quaak haalde als voor beeld de provincie Friesland aai die volgens haar zeer voortvaren! te werk gaat. „Uit de 5B-fondsei (subsidiegeld voor ontwikkelinj van het platteland, red.) krijg Friesland vier keer zoveel geld al: de provincie Zeeland. Bovendiei zijn er voor twee regio's in Fries land zogenaamde Leader-pro gramma's van start gegaan die in vesteringsregelingen geven voo: kleinschalige projecten zoals star tende, kleine bedrijfjes en activi teiten ter bevordering van cul tuurtoerisme. ZIE OOK ZEELAND - C4 Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mevrouw mr. C. Fetter heef' gisteren in Middelburg een gevangenisstraf van drie jaar waar van een jaar voorwaardelijk geëist tegen de 26-jarige J. J. ui' St. Anthonis. Daarnaast moet J. in therapie voor zedendelin quenten. J. wordt ervan verdacht op 21 juni van dit jaar in Axel zijn 13- jarig nichtje te hebben verkracht. Op de bewuste dag zou de broer van J. trouwen en als voorberei ding op enkele festiviteiten ging J. met zijn nichtje naar de woning van de broer om daar het bed te versieren. Volgens J. begonnen zij kort nadat ze in de slaapkamer waren elkaar te kussen, gingen op bed zitten en hadden met el kaar gemeenschap. Dat het meis je verkracht zou zijn bestreed J.. Vervolgens gingen beiden naar de trouwerij. De zaak kwam aan het rollen doordat het nichtje, dat vreesde zwanger te zijn, het aan een vriendinnetje vertelde. Waar menig verdachte die zich aan meisjes vergrijpt zich wentelt in ontkenningen bekende J. de seksuele vergrijpen. Het was al Hoek - Een vierjarig meisje uit Philippine is woensdagmiddag met een enkelfractuur opgenomen in het Terneuzense ziekenhuis De Honte, na een eenzijdig ongeval op de Van Wuyckhuiseweg bij Hoek. De kleuter zat in een auto, bestuurd door een 27-jarige auto mobiliste uit Philippine. In een bocht verloor die de macht over het stuur, waarna de auto van de weg raakte, over de kop sloeg en in een weiland tot stilstand kwam. De auto liep zware schade op. eerder gebeurd, zo bleek uit ver klaringen. Sinds de laatste jarer kwam J. er achter dat jonge meis jes iets bij hem losmaakten en ah hij bij de meisjes toenadering zocht en zij weigerden, stopte hi direct met zijn avances. Vandaal ook dat hij het signaal 'nee' var zijn nichtje niet had begrepen. Ook -érkende J. tot op zekere hoógte blij te"zijn geweest' dal zijn nichtje een aanklacht had in gediend. „Nu moet ik met mijr problemen naar buiten en nu moet ik erover praten. Nu kan ik ook worden geholpen," vond J. Van onze verslaggever Sas van Gent - De politie heeft bij een huiszoeking in een woning van een achttienjarige Sassenaar 132 gram speed, 191 xtc-pillen, twee busjes gas en een naboot sing van een Luger-pistoool ge vonden. De huiszoeking was het gevolg van de aanhouding van drie Bel gen eerder op de dag. Het drietal had zestig gram speed in het be zit. Alle betrokkenen zijn op het politiebureau in Terneuzen voor verder verhoor ingesloten. Gisteren hield de politie twee jongeren in Hulst aan met drie zakjes weed. De drugs zijn in be slag genomen.

de Stem | 1996 | | pagina 11