Vandaag start de WinterSALE. Tupac Amaru leek definitief verslagen te zijn l Politieke gijzelingsacties 'populair Navo wil in Bosnië politiemacht voor oorlogsmisdadigers Nederland begint EU-voorzitterschap bijna met een rel Politie Israël begaat seksuele intimidatie ift zijn egen gingen KORT Boodschappenjongen voor rebellen Ongekende uitbarstingen gammaflitsen in het heelal KORT qESTEM BUITENLAND ENTAAR rhoofdstad _js akkoord wereldtop' ratiestelsel logelijk' v IKEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. Rijker wonen kan voor minder. Irak beschikt nog steeds over raketten Frans kinderkoor mag niet naar België Mobutu stelt nieuwe legerleider aan Rolling Stones ontkennen tournee VS 'Navo-uitbreiding schendt CFE-verdrag' Turkije wegens marteling vereoordeeld Russische burgers in Grozny vermoord Zware aanslag in Lagos Kiescommissie negeert gerechtelijk bevel Janssen van Raay stapt over DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 A5 de waarheid ver- ar. Genetisch ge- maar dat er aan er pas later te ho- n dus voorlichting maïs uit de Vere- etenschappers ad- e risico's voor de aar het besluit dat 'uigd als hoogge- ten is. Er zijn zelfs en elke ingreep in en gemanipuleerd nodig dat kopers isch bewerkt soja- het voedsel, maar aangegeven staan Den Haag komt angens van de ko- goede etikettering, e industrie op een maar de conclusie gewacht moeten manipuleerde pro- n regeling is voor ig geweest zijn. onderzoek is toch oede regeling voor inet komend jaar am als Europese 'ngestemd met het rijpend te reorga- iscentrum, waar- zoeksinstellingen tionaal Agrarisch onderzoek aan de reldtop. Dat stelt aan negen Neder ig procent van het lechts in een klein doende. ingssamenwerking ar gesteld voor een 94 ziekenhuizen niet-regeringsge- Met het geld kun- aar worden gehol- kunstverzameling laars Odilon Redon ;axeerd op veertien ;aat. Het Van Gogh ken onderdak krij- a schonken ook één aat. Les Yeux Clos a Gogh, Willemien. nog altijd veel on- lik dat een langdu- veel klachten. Bur- iel aanvragen voor leg over de spelre- aal, de top van het loet worden veran- gen voor milieu- en :ollege onlangs aan lgens de pg's is het ds het zogenoemde komen in de straf- aan dergelijke ver en van het jaar de e liberalen kunnen iew rekenen op 44 IA houdt het aantal de 34 zetels bij de partijen valt de op- an fractieleider Ma- parlement met 1,3 it niet goed. Van de GroenLinks zit in cht zetels tegen vijf wel de Centrumde- AOV, Unie 55+ en artijen verandert er zetels, evenveel als Sociale Verzekerin- at de bedrijfsvereni- ebben gebruikt voor ipril schatte het CTSV nog op circa 12 nul- et nieuwe onderzoek ollege uit op 19,5 ml'~ 7G, de bedrijfsvereni- de gezondheidszorg, hulden van de arbo- :k oplopen. Het ging I miljoen eind 1995. De e aangesloten werkge- dien een opslag van de ziektewetpremie at geld werd gebruikt imcontrole en begelei- eke werknemers. Door Frans Lindenkamp Sao Paulo - Met hun 'cine matografische' overval op de ambtswoning van de Japanse ambassadeur in de Peruaan se hoofdstad Lima heeft de linkse revulutionaire bewe ging Tüpac Amaru (MRTA) president Alberto Fujimoro op pijnlijke wijze duidelijk gemaakt, dat zij verre van dood is. December vorig jaar kraaide het staatshoofd opnieuw victorie over deze marxistisch georiën teerde stadsguerilla, toen de ter- reurbestrijdingsorganisatie Dincote na een urenlange nach telijke schietpartij twintig MR- TA-leden in de boeien sloeg in een gehuurd huis van de luxe Limeense buitenwijk La Moli na. De meeste van hen waren jonge verzetsstrijders uit de Huallaga Vallei, waar de MRTA indertijd een groot deel van haar inkomsten binnenhaalde uit de afpersing van cocaïne handelaren. Onder de arrestanten bevond zich tot ieders verrassing de nummer twee in de hiërarchie Miguel Rincón. Enkele dagen daarvoor was de Amerikaanse Laurie Berenson al opgepakt. Beiden zijn in januari door ano nieme 'gemaskerde' rechters wegens hoogverraad tot levens lang veroordeeld. Berenson, een 26-jarige antro pologe die zich uit schuldgevoel voor de imperialistische politiek van haar vaderland had aange sloten bij het verzet, was nauw betrokken bij - zoals Fujimori dat toen voorstelde - de laatste stuiptrekking van de MRTA. Vermomd als journaliste bereid de zij samen met een Boliviaan se jonge vrouw de bezetting voor van het Peruaanse Con gres. De tekeningen en plattegronden daarvoor trof de Dinocote aan in het overrompelde huis. Met de gijzeling van de parlements leden wilde de MRTA de vrijla ting bewerkstelligen van hun leider van het eerste uur Victor Polay Campos alsmede die van tientallen andere gevangen MR- TA-kopstukken. Polay zit sinds 1993 levenslang uit. In 1989 werd hij aangehou den, maar twee jaar later ont snapte hij met 47 strijdmakkers uit de 'zwaarbewaakte' Campo Grande-gevangenis in Lima. Een jaar later lichtte de politie hem echter van het bed in een hotel in de Andesstad Huan- cayo. Nadat het plan tot gijzeling van de congresleden schipbreuk had geleden, bracht politieonder zoek aan het licht dat de MRTA nauwe contacten onderhoudt met soortgelijke organisaties in Bolivia, Uruguay en Chili. Aan vang november vorig jaar nam MRTA deel aan de ontvoering in La Paz van de Boliviaanse oud minister Doria van Ruimtelijke Ordening. De actie was op touw gezet door de man die hoogst waarschijnlijk nu het brein is achter de gijzeling in de resi dentie van de Japanse ambassa deur: Nestor Cerpa. Hij bedong voor de vrijlating van Doria 3'/a miljoen gulden. Met dit geld werden wapens gekocht van de voormalige linkse guerilla in El Salvador en Nicaragua. Achter de transacties staken Panamese wapenhandelaren. De MRTA heeft zich vernoemd naar de Indiaanse leider Tüpac Amaru II die in 1780 een bloedi ge opstand ontketende tegen de Spaanse overheersers en is in 1984 ontstaan, vier jaar na de i. .j» RH Michel Minning, hoofd van de Peruaanse afdeling van het Internationale Rode Kruis, loopt met zijn armen omhoog en een witte doek in de hand over het voorterrein van de Japanese ambassade in Lima naar het bezette gebouw om medicijnen te brengen die enkele be zetters nodig bleken te hebben. foto anp oprichting van haar grotere broer, het veel geweldadigere Lichtend Pad. Afgezien van de tientallen autobommen die het MRTA door de jaren heen voor al in Lima heeft laten ontplof fen, behoren tot de meest spec taculaire acties de bezetting in 1987 van de persbureaus AFP en UPI en de moord in 1990 op ge neraal Enrique Lopez. Het ver zet ziet zichzelf als de gewapen- Den Haag (anp) - De overval op de residentie van de Ja panse ambassadeur in de Pe ruaanse hoofdstad Lima is niet de eerste gijzelingsactie dit jaar, waarbij een groot aantal mensen is vastgehou den. Op 9 april nemen Krahn-strij- ders in een kazerne in de Liberi aanse hoofdstad Monrovia on geveer zeshonderd burgers ge vangen. Die worden beetje bij beetje vrijgelaten in het kader van een wapenstilstand in dit land. In de Zuid-Russische pro vincie Dagestan houdt een Tsjetsjeens commando in janua ri bijna drie weken lang twee duizend mensen gegijzeld. Later gaan ze naar Permovajskoje aan de Dagestaans-Tsjetsjeense grens. De actie is zeer geweldda dig. Er vallen - het juiste aantal is niet bekend - vijftig tot hon derd doden. Tezelfdertijd kaapt een ander Tsjetsjeens commando in de Zwarte Zee een Turkse veerboot met 220 passagiers aan boord. Het loopt goed af: alle gegijzel den komen vrij als het comman do er de brui aan geeft. Ook vorig jaar spande Tsjets jenië de kroon voor wat betreft gewelddadige gijzelingsacties. In juni 1995 valt een Tsjetsjeens commando, onder leiding van Sjamil Bassajev, het Zuid-Rus sische stadje Boedjonnovsk bin nen, schiet circa honderd bur gers dood en bezet het zieken huis. Een poging van de Russen de gijzelaars te bevrijden kost nog eens tientallen mensen het leven. Met 128 'vrijwilligers' ko men Bassajevs mensen in het door de Tsjetsjeense opstande lingen beheerste plaatsje Zan- dak, waar zij hun gijzelaars la ten gaan. De spectaculairste gijzelingsac tie had ruim twintig jaar gele den plaats. In Wenen in decem ber 1975. Een commandogroep Beweging van de Arm van de Arabische Revolutie bezet in de Oostenrijkse hoofdstad het ge bouw waar de OPEC vergadert. Het commando maakt zeventig gijzelaars, onder wie elf minis ters van olielanden. Bij de actie komen drie mensen om. De Oos tenrijkse regering willigt de ei sen van de Palestijnen in: zij vertrekken met hun gijzelaars die later in onder meer Algiers vrijkomen. In Nederland grijpen de acties van de Zuid-Molukse jongeren diep in. Op 2 december 1975 ka pen zeven Zuid-Molukkers de stoptrein Groningen-Zwolle in Wijster bij Beilen. Zij gijzelen de passagiers. Er vallen drie do den, de machinist en twee pas sagiers. Anderhalf jaar later is het weer mis. Voor de spoorweg overgang De Punt, onder Glim men, nemen eind mei 1977 Zuid- Molukse jongeren 55 treinpassa- giers in gijzeling. Gelijktijdig bezet een klein groepje Zuid- Molukkers de openbare lagere school in Bovensmilde (105 kin deren en zes leraars). Negentien dagen later komen bij een be vrijdingsactie van het Neder landse leger twee gegijzelden en zes terroristen om. De mogelijk langste ontvoering uit de moderne geschiedenis is de gijzeling in 1979-1980 van 52 Amerikanen in de Amerikaanse ambassade te Teheran: 444 da gen. Vierhonderd islamitische studenten eisen de uitlevering van sjah Reza Pahlevi, die in New York voor kanker wordt behandeld. Een Amerikaanse bevrijdingspoging mislukt in april 1980. De ontknoping volgt na een akkoord over de terugga ve van Iraanse in de VS bevro ren tegoeden. Verder is nog vermeldenswaar dig de actie van kolonel Tejero in de Spaanse Cortes. Met 150 leden van de Guardia Civil neemt hij op 23 februari 1981 al le leden van het Spaanse parle ment in gijzeling. De poging tot staatsgreep mislukt. Zeventien uur later zijn de parlementsle den weer vrije mensen. de arm van links radicale par tijen en vakbonden en geïnspi reerd door de Cubaanse revolu tie strijdt zij voor een rechtvaar digere verdeling van de wel vaart in het neo-liberale Peru van Fujimori. Onder de strijd kreet 'Met de steun van de arme massa en de wapens zullen we overwinnen! Voor een vrij va derland of de dood!' vestigde de MRTA aanvankelijk de aan dacht op zich met Robin Hood- achtige acties. Om meer finan ciële armslag te krijgen lieten de rebellen eind jaren tachtig hun oog vallen op de drugshandel en de ontvoering van rijke zaken lui. Die werden maandenlang vastgehouden in ondergrondse kelders ook wel 'volkskerkers' genoemd. In 1993 zag het MRTA zich ge plaatst voor een enorme leeg loop, nadat de Peruaanse rege ring een wet had doorgevoerd die spijtoptanten in ruil voor medewerking met de justitie la gere celstraffen in het vooruit zicht stelde: De harde kern - naar schatting niet groter dan een 100-tal personen - wilde hier evenwel niets van weten. Dat zij taaier is dan Fujimori graag voorspiegelt, moet de Pe ruaanse president in verlegen heid brengen. Zeker nu hij dit moet toegeven voor het oog van de hele wereld. Brussel/Karlsruhe (rtr/dpa) - De ministers van Defensie van de Navo hebben in grote lijnen overeenstemming bereikt over de noodzaak een nieuwe internationale politiemacht op te richten, ie door het Joegoslavië-tribunaal aangeklaagde mensen in Bosnië moet gaan opsporen. Dit heeft een hoge Amerikaanse functionaris gisteren in Brussel bekendgemaakt. „Er is brede overeenstemming dat lit nodig is. Er is echter nog geen specifiek plan over hoe wij van hier verder moeten," zei de zegs man na afloop van de gesprekken tassen de Amerikaanse minister van Defensie William Perry en Franse collega Charles Mil- lon. Perry sprak ook met de mi nisters van Defensie van Neder land, Noorwegen en Denemarken. De functionaris voegde daar aan 'oe, dat de toekomstige politie- eenheid moet gaan opereren on- ler Europese leiding, bijvoor beeld van het tribunaal in Den Daag of de Europese Unie of de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE). Het is dus niet de bedoeling aat de VN zeggenschap krijgt. „Waar de ministers nu naar kij- ten is: wie moet het leiden, hoe m°et de organisatiestructuur er tat gaan zien en wie betaalt eraan mee." ffij benadrukte dat de stabilisa- nemacht (SFOR) die nu naar Bos- nië gaat ter vervanging de huidige vredesmacht (Ifor), niet moet worden belast met de opsporing van vermeende oorlogsmisdadi gers. Wel zou de SFOR nauw kunnen gaan samenwerken met de nieu we eenheid. De Navo-ministers zijn er uiterst .ezorgd over, dat het afgelopen jaar pas zeven van de ongeveer achtig van oorlogsmidaden ver achte personen zijn opgepakt, e bewindslieden zijn het erover vens, dat alle aangeklaagden ge- angen genomen moeten worden n terecht moeten staan, zoals is vereengekomen onder de vredes- a«koorden van Dayton, avo-functionarissen wezen erop at er nog geen definitief akkoord over de politiemacht. De lidsta- (ADVERTENHE) ten vrezen allemaal mogelijke vergeldingsacties tegen de troe pen in Bosnië, maar ook hulpver leners. Het hoogste Duitse ge rechtshof in Karlsruhe heeft een 56-jarige Serviër aangeklaagd wegens betrokkenheid bij de vol- kenmoord in het voormalige Joe goslavië. Dit heeft een Duitse justitie- woordvoerder gisteren meege- deeld.De man, aangeduid als Maksim S., is al sinds 1969 offi- eiëel Duits ingezetene. Hij werd op 2 december gearresteerd en zit sindsdien in voorarrest in Noord- hein-Westfalen. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM UTRECHT EINDHOVEN/EKKERSRUT HEERLEN SLIEDRECHT Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tol 21.00 uur. IKK.A informatielijn 0184 - 495 555. Van onze correspondent Brussel - De presentatie van het Nederlands EU-voorzitter schap gisteren aan de internationale pers in Brussel was goed voorbereid. En toch dreigde bijna nog een diplomatieke rel met Turkije. 'Bemoedigend' had minister Van Mierlo de ontmoeting genoemd met de Turkse delegatie in Du blin afgelopen zaterdag. Maar in de Engelse vertaling werd dat onderhoud als 'vermoeiend' be stempeld. Nederlandse ambtenaren in de zaal hielden hun hart vast voor de eerste miskleun, nog vóór het voorzitterschap goed en wel van start is gegaan. Kordaat ingrij pen van staatssecretaris Patijn voorkwam erger. Hij wees Van Mierlo fijntjes op de fout in de vertaling. Het was de enige smet op een keurig aangeklede persconferen- (ADVERTENTIE) Washington (anp) - Ameri kaanse sterrenkundigen heb ben eind oktober ongekende uitbarstingen van gamma straling waargenomen. Het spectaculaire was, dat die dit keer uit één gebied in de ruimte kwamen, zo heeft het Amerikaanse ruimtevaartbu reau Nasa meegedeeld. Het in 1991 in de ruimte uitge zette Gamma Stralen Observa torium (GRO) ziet gewoonlijk per dag slechts één gammaflits van tien tot dertig seconden. Die stoten lijken van overal in de kosmos te komen. Maar op 27 en 29 oktober zagen de astronomen vier gammaflit sen, verdeeld in twee groepen van twee die kort op elkaar volg den. Bovendien kwamen ze uit het zelfde gebied in de kosmos en duurde de laatste veel langer dan gewoonlijk, namelijk 23 mi nuten, aldus een der onderzoe kers. Zij kunnen nog niet zeggen of één hemelobject voor deze uit stoten verantwoordelijk is. Maar het is onwaarschijnlijk, dat dit bij toeval op vier plaatsen ge beurde die niets met elkaar te maken hebben. De meeste astronomen denken, dat de flitsen afkomstig zijn van ver verwijderde gebieden op miljarden lichtjaren van ons. Volgens een theorie kunnen de uitbarstingen niet herhaaldelijk van dezelfde bron komen, omdat zij te maken hebben met een ge weldige explosie die de stra lingsbron vernietigt. Anderen denken dan weer, dat zij zich voordoen wanneer neu tronensterren samensmelten. tie. Het ministerie van Buiten landse Zaken en de stad Amster dam hadden zich uitgesloofd om een eigen website op het Internet voor te stellen en de tassen met informatie, agenda's en een cd van Denise Jannah aan de Brus selse Eurowatchers uit te reiken. De opkomst in Justus Lipsius, het gebouw van de ministerraad, was gistermiddag boven ver wachting. Er was koffie met cake en na afloop een borrel met hapjes. En dat was nog niet vaak vertoond. De voertaal op de persconferen tie was Nederlands. Een verade ming in het Brusselse Eurocir cus, waar Engels en Frans de werktalen zijn. Minister Van Mierlo en staatssecretaris voor Europese Zaken Patijn waren voorbereid op lastige vragen, maar die kwamen er nauwelijks. Van Mierlo hamerde vooral op de geringe ambities van het Ne derlands voorzitterschap. De doelstelling, de herziening van het Verdrag van Maastricht, vindt hij al zwaar genoeg. De minister zal de komende we ken nog wei verder klaarge stoomd worden voor zijn grote rol. Ambtenaren knijpen hun te nen samen als de minister gaat filosoferen en grapjes maakt. In het Nederlands kan zoiets blijk baar, maar tolken hebben de grootste moeite om de essentie van dat alles over te brengen. De Britse freelance journalist John Fraser meent dat Neder land voor de onmogelijke opgave staat om in Amsterdam volgend jaar een bevredigend resultaat op tafel te leggen. Robert Wiel aard, correspondent voor AP in Brussel, denkt dat Nederland heeft geleerd van de zelfover schatting waar het in 1991 aan leed. New York - Irak heeft nog steeds een aanzienlijk aantal raketten bedrijfsklaar, die tezamen een compleet arsenaal vormen. Theore tisch is het mogelijk dat het land die raketten in het geheim heeft vernietigd, maar het heeft nog geen enkel vernietigd exemplaar la ten zien. Dit heeft VN-ontwapeningsinspecteur voor Irak Ekeus gisteren verklaard voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties in New York. Brussel/Merksplas - De ouders van kinderen van een zangkoor uit het Franse Meursault bij Dijon willen niet, dat hun kroost naar België gaat voor een gastoptreden. Door de affaire-Dutroux zijn ze bang dat de kleintjes, die zouden worden ondergebracht bij gast gezinnen, iets zal overkomen.Het kinderkoor Cantabile uit Merks- plas in de Belgische Kempen had de Franse leeftijdgenootjes uitge nodigd. Cantabile wil haar vijftienjarig jubileum komend voorjaar vieren met een internationale happening. Ook kinderkoren uit de buurlanden Nederland en Duitsland zijn uitgenodigd in Merksplas te komen zingen. Kinshasa - De Zaïrese president Mobutu Sese Seko heeft gisteren generaal Mahele Lieko Bokungo benoemd tot legerleider. Het was Mobutu's eerste officiële decreet sinds hij dinsdag uit Frankrijk te rugkeerde. Volgens de staatstelevisie is de maatregel onderdeel van een herstructureriung van de strijdkrachten om him gevechts capaciteit en efficiëntie te verbeteren. De nieuwe legerleider, gene raal Mahele, komt net als Mobutu uit de provincie Equateur en ge niet veel respect in militaire kringen. In 1991 was hij al tot bevel hebber benoemd nadat het leger in 1991 aan het muiten was gesla gen. Toen twee jaar later opnieuw een muiterij uitbrak, werd hij vervangen door generaal Eluki Monga Aundu. Die werd vorige maand ontslagen, nadat hij zich in een vraggesprek tegen de komst van een internationale troepenmacht in Oost-Zaïre had uitgespro ken. Londen - De Rolling Stones hebben gisteren berichten tegenge sproken als zouden ze volgend jaar voor acht maanden op tournee in de Verenigde Staten gaan. De media meldden eerder deze week, dat de Stones daar honderd concerten zouden geven om hun vol gende cd te promoten. „We zijn verbijsterd over de manier waarop de pers dit heeft opgeblazen terwijl er niets aan de hand is," aldus een zegsman van de groep. „Het zal wel aan het jaargetijde liggen of zo, maar het is gewoon niet waar." Brussel - Rusland vindt uitbreiding van de Navo naar het oosten in strijd met het CFE-verdrag over vermindering van de conventio nele strijdkrachten in Europa. Dit heeft minister Rodionov van Defensie gisteren verklaard tijdens zijn eerste bezoek aan het Na- vo-hoofdkwartier in Brussel, De toetreding van Polen, Tsjechië, Slowakije en Hongarije tot de alliantie zou het potentieel van de Navo-landmacht met 15 tot 20 procent verhogen, zei Rodionov op een gezamenlijke persconferentie met Navo-secretaris-generaal Solana. Het CFE-verdrag is destijds gesloten tussen de Navo en het Warschaupact. Straatsburg - Het Europese Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg heeft gisteren Turkije veroordeeld wegens marteling van een Turk van Koerdische afkomst. Daarmee heeft het hof voor het eerst één van de veertig lidstaten van de Raad van Europa ver oordeeld wegens schending van de Conventie voor de Mensenrech ten. De klager werd in 1992 gedurende veertien dagen in politie- hechtenis in het zuidoosten van Turkije gefolterd met elektros hocks aan de genitaliën en aan de armen opgehangen. Als gevolg van dit zogenoemd Palestijns ophangen raakte een van zijn armen verlamd. De man werd na het indienen van zijn klacht in Straats burg in april 1994 in Turkije vermoord. Grozny - Zes Russische burgers zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny vermoord, aldus een hoge functionaris van het Tsjetsjeense ministerie van Binnen landse Zaken gisteren. De zes zijn in twee privéwoningen om het leven gebracht. Lagos - In het centrum van de Nigeriaanse havenstad Lagos is gis teren een zware bomaanslag gepleegd. Volgens een onafhankelijk radiostation raakten twaalf Nigeriaanse militairen ernstig ge wond. Volgens de radio trof de bom, die was verborgen op een vuil nisbelt, een stadsbus waarin de soldaten zaten. Veel gebouwen in de omgeving liepen schade op en verscheidene burgers werden ge wond door rondvliegend glas. Het is nog onduidelijk hoe ernstig de gewonden eraan toe zijn. Maandag ontplofte in dezelfde buurt ook al een tijdbom. Bij deze aanslag, die was gericht tegen een naaste medewerker van de militaire heerser generaal Sani Abacha, vielen drie gewonden. Belgrado - De kiescommissie in de Servische plaats Smederovska Palanka is gisteren ingegaan tegen een gerechtelijk bevel door de regerende socialisten uit te roepen tot winnaars van de lokale ver kiezingen vorige maand. De rechtbank had de commissie opgedra gen het bestuur over te dragen aan de oppositie. De kiescommissie wordt overheerst door aanhangers van president Milosovic. Brussel - De Europarlementariër Jim Janssen van Raay stapt aan het eind van het jaar over naar de fractie van de Unie voor Europa. Dat heeft de Unie voor Europa gisteren in Brussel bekendgemaakt. Jeruzalem (dpa/rtr/afp) - De Israëlische politie maakt zich schuldig aan seksuele intimi datie van Palestijnse vrou wen, aldus de mensenrech tenorganisatie B'Tselem gis teren. Zij zijn het slachtoffer van een nieuw beleid van vernederende huiszoekingen, die agenten de laatste tijd in de stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever voe ren. In een rapport noemt B'Tse lem tien gevallen waarbij vijftien Palestijnse vrouwen zich op ge zag van Israëlische agentes moesten uitkleden. In verschei dene gevallen gebeurde dat in aanwezigheid van hun kinderen, familieleden en anderen; een maal keek ook een mannelijke agent toe. Ook een Palestijnse man en zijn dertien kinderen moesten zich ontkleden. Een 18-jarige zwangere vrouw uit Hebron vertelde hoe twee agentes haar bevalen haar kleren uit te trekken. Toen ze weigerde, scholden de agentes haar uit en trokken ze haar de kleren van het lijf. Tezelfdertijd sloegen andere agenten haar man in elkaar, toen hij haar te hulp wilde schieten. Tijdens de huiszoeking sloopte de politie een deel van het keu- kenmeubilair, zonder iets te vin den. B'Tselem eist een onderzoek en wil dat deze praktijken wor den beëindigd. De huiszoekingen worden op brute wijze uitge voerd en gaan gepaard met ver nielingen en intimidatie van bu ren en omstanders. Volgens een woordvoerder van de Israëlische politie op de Wes telijke Jordaanoever zijn huis zoekingen in Hebron een gang bare praktijk, aangezien er aller lei soorten wapens in de stad ver stopt zouden zijn. In sommige gevallen zijn ook wapens op de lichamen van vrouwen gevon den. Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren mogelijke bases van verzetstrijders in het zuiden van Libanon tot drie maal toe aangevallen. Dit is vernomen van de Libanese politie. Het is niet duidelijk of er slachtoffers zijn. De toestellen voerden aanvallen uit op de Iq- lim al-Toufah bergrug die in handen is van de Hezbollah (Par tij van God), die gesteund wordt door Iran. Het gebied ligt ten noorden van de zogenoemde vei ligheidszone, een gebied in het zuiden van Libanon dat door Is raël wordt bezet. Een woord voerder van Hezbollah in Beirut bevestigde de aanvallen en zei dat de omgeving rond de dorpen Louwaizeh en Iqmata was beschoten.

de Stem | 1996 | | pagina 5