3 Advocaat vindt dat Abbas 4de kluit beduvelt' Serieverkrachter mogelijk weer actief in Utrecht Belgisch vuurwerk in beslag genomen Politie pakt jeugdige agressieve overvallers Nederlandse krijgsgevangenen WO II kregen weinig aandacht I le^elHd Genetisch veranderde soja moet op etiket Gestraften ramp met Hercules in beroep Blinde straatmuzikant leeft met vier sterren PESTEM BINNENLAND A3 Kerstdrukte op tie wegen begint vandaag CEMBER 1996 A2 rittannië en Ierland: In emeen bewolkt en van tijd regen. Met name in geland kan veel vallen ere delen van Noord- d en van Schotland kans op sneeuw. Langs otse Oostkust een aan- de oostelijke wind. a van 2 graden rond burgh tot rond 9 in Zuid- d. en Luxemburg: Meest kt en van tijd tot tijd re- "axima van 4 tot 8 gra- - en Midden-Frankrijk algemeen bewolkt en op dagen kans op regen rdag kan hogerop in de link wat sneeuw vallen g langs de westkust een kkende zuidelijke wind. - a tussen 7 en 11 graden Frankrijk: Donderdag in het zuidoosten flink gen, in de Alpen sneeuw, g klaart het daar wat op, esten krijgt dan regen! -a van 8 graden rond tot 16 bij Biarritz, gal: Veel bewolking, veel en soms veel wind. ts af en toe wat zon. Mid- mperatuur aan de kust 2 tot 17 graden. 'e: Vooral in het zuiden udend veel regen en soms wat wind. Langs de oost- geregeld zon. Middagtem- uur aan zee rond 16 gra- donderdag langs de oost- enkele graden hoger, rische Eilanden: Vrij on- -dig met geregeld buien, agtemperatuur rond 22 n. orca en Ibiza: Geregeld misschien ook een bui. ima ongeveer 17 graden. In het zuidoosten over- nd droog en grootste kans at zon. Elders flink wat Iking en toenemende kans uiige regen, in de bergen neeuw. Misschien ook on- Maxima rond 15 graden, t noorden tussen 5 en 10. kenland en Kreta: Gere- zon. Donderdag rond Rho- en vrijdag later op de dag "t westen van Griekenland, op een regen- of onweers- Maxima rond 16 graden, sland: In het zuiden vrij t, soms een paar opklarin- ook bewolking en regen. In midden en noorden over- naar kouder weer met emende kans op sneeuw of bovendien een aantrek- de oostenwind. Maxima in zuiden rond 8 graden, el- s dalend tot rond nul gra- itserland: Vooral in het zui- en westen veel bewolking plaatselijk flink wat regen, af 1300 meter sneeuw, "ima in de dalen meest rond aden. tenrijk: Flink wat wolken den en op beide dagen atselijk regen, boven de 00 meter sneeuw. Middag- peratuur in de dalen tussen n 5 graden. EKAARTJE 'eo Egt Ooi en woonplaats van deze man e volgorde de naam van zijn beroep. hij voor de kost? ime, brasem; 2. odeon, ade- aleer; 4. tros, edelen, derde; ratelen, ole, ik, lee; 8. eerstdaags, eerst; 9. knel, ereprijs, knul; 11. enkel, gren- er, oele; 13. agami, Isar, resten; 15. erts, reeks, ara, nat. kte, base; 2. aderlaten, ona- art; 4. toestel, slier, mis; 5. and, eender, grime; 7. idee, r, appel, ark; 9. elger, leger, nl, der, ka; 11. raad, kil, etser, eer; a; 13. stere, leren, beton; 14. mare, nestel, genet. JFS DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 «VERVOLG VAN VOORPAGINA jiHET licht van cameralampen vertrekt y hele 'Hakkelaar-circus' 's ochtends jroeg vanaf het Amsterdamse gerechtsge- jouw - Abbas weigerde daar of op een udere openbare plaats gehoord te wor- jen, De 'geheime locatie' is al dagen van ;tvoren goed geraden: het marinecomplex {altenburg aan het IJ. Voor het eerst in je geschiedenis moet de rechtbank voor zitting uitwijken naar zo'n geheime plaats. Omgeven door politie maakt de Paki- Baans-Antwerpse bemiddelaar/Godfa- ijier Abbas (57) zijn entree. Klein, kalend, prt pak, lichtrose overhemd. Beroep jakenman, zegt hij. lade loop van de lange dag tuimelt van de duidelijke, voor Johan V., 'de Hakkelaar', dl Koos R. eerder afgelegde belastende «klaringen veel omver. Alleen over de ml van de Hakkelaar en R., de verscheep te partijen hasj en de witwas-operaties is hij duidelijk. Van Johan V. had hij, geeft hij grif toe, trouwens een dure Mercedes gekregen. Onduidelijk en vaak tegenstrijdig is Ab bas op een hele serie punten: - zijn eigen rol in het Pakistaanse smokkel-netwerk; - zijn kennis van de hasj-markt; - zijn eigen verdiensten aan de hasj-smokkel; - zijn reden om in de hasjhandel te gaan; - zijn financiële deelneming in de smokkel; - de rol van zijn voormalige partner, collega diamant- en hasjhandelaar Rashid Ah med, die eerder tegen hem getuigde; - zijn redenen om de 'deal' met de Nederlandse justitie te sluiten; - zijn geweten dat al dan nw -ispeelde; - zijn verdiensten in de diama,. "el; - zijn betrokkenheid bij heroïneha»,, zijn 'deal' met de Amerikaanse narcoticadienst DEA. Abbas wil vaak niet antwoorden, zich be roepend op zijn verschonings- en zwijg recht. In België, de VS en Canada staat hij te boek als verdachte wegens hasjhandel en witwas-praktijken. Aan het eind van het verhoor trekt advo caat mr. Doedens een conclusie: „Je zou denken dat hier een koorknaap voor ons zit. De rechtbank moet toch met de klom pen kunnen aanvoelen dat dit geen com pleet beeld is dat hij ons voortovert. Ik heb het idee dat hij de kluit beduvelt." De rechtbank laat na de eerste serie ant woorden merken voc.i.U te twijfelen aan de rol die Abbas zichzelf toedicht. „Was u wel alleen die bemiddelaar? U deed de za ken, de leveranciers bemoeiden zich niet met uw beleid. U kon zelf de afnemers zoeken en exclusieve contracten met hen sluiten. U kon uw eigen beleid voeren. Het lijkt er op dat u de hele afzetmarkt beheerste, de hele handel." Maar Abbas antwoord ontspannen. Het klopt dat hij zijn eerste verklaringen in trok, omdat hij gelogen had. Dat kwam, omdat er steeds meer bewijsmateriaal kwam. Pas toen hem beloofd was dat er een overeenkomst zou komen en hij niet in Nederland vervolgd zou worden kwam de waarheid op tafel. De dag van de kroongetuige is de dag van de Oosterse vertelkunst. Prachtige verha len. Over hoe hij destijds 'toevallig' in de hasjhandel terecht kwam. Bijna al zijn vroegere Pakistaanse vrienden en zaken partners bleken er in te zitten. Hij had de imam, de geestelijke, om advies gevraagd: is het een zonde, je met hasj bezig te hou den? Nee, had de imam hem gezegd, hard drugs is zonde, hasj niet. Abbas was uit zichzelf naar de Neder landse justitie gestapt. Omdat - zeiden de officieren van justitie later - genoeg be wijs bestond om hem achter de tralies te krijgen. Nee, omdat zijn geweten en fami lie begonnen op te spelen. Wat hij met zijn bemiddeling in de hasj handel verdiend had? Nog geen tien mil joen, en bovendien was hij bijna al dat geld al verloren: bij de laatste grote ver scheping van hasj naar Canada was het mis gegaan. Na doorvragen van de advo caten bekent hij 's middags dat het bij el kaar mogelijk wel 48,5 miljoen gulden ge weest kan zijn. Uit de profijtelijke dia manthandel, waar hij jaarlijks zes- tot ze venhonderdduizend dollar mee vei-dient, was het eerst. Nee, toch uit de hasjhandel, geeft hij later toe. „De kroongetuige is door de mand geval len. Hij heeft geen voldoende tegenwicht kunnen bieden tegen de scherpe vragen van de rechtbank. En wat ons betreft is hij met huid en haar in onze vallen gelo pen," zegt de advocaat van Koos R., mr. Spong. „Een perfecte getuige. Wij zijn dik tevreden over hem," zegt officier van justitie mr. Teeven. Utrecht (anp) - De politie in Utrecht vreest dat de seriever krachter weer actief is die vorig jaar vijf vrouwen misbruikte ai negen andere aanrandde. Aanleiding is de verkrachting van een Utrechtse zondagavond. eis 'iiidsse! 'uoAoq uauats 's>(U!i J^JS De serieverkrachter zorgde in 'S5 voor onrust in en rond Utrecht. In een periode van vijf maanden hield hij huis in het groengebied tussen de Uithof en enkele gemeenten ten oosten van je stad. De politie stelde een team samen dat op het hoogte punt van het onderzoek vijfen veertig mensen telde. Dat is later teruggebracht tot vijf recher cheurs. Wegens het jongste ver grijp zijn vier mensen aan het team toegevoegd. De verkrachter is nooit gevon den, ondanks de ruim zesduizend tips uit de burgerij. De jongste verkrachting had plaats in de ge meente Maartensdijk. Het slachtoffer zat op de fiets toen zij rond zeven uur 's avond werd aangevallen. De grote werkgevers in het ge bied hebben geschrokken gerea geerd op de jongste melding. Zij hebben hun veiligheidsmaatre gelen weer verscherpt. De Uni versiteit Utrecht plaatst van daag een mededeling in de uni versiteitskrant waarin zij op roept tot voorzichtigheid. Ook bet Academisch Ziekenhuis, de provincie en het KNMI in de Bilt zijn extra waakzaam. De rechtbank in Arnhem heeft de 66-jarige psychiater H. van L. uit Borne gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van vier maanden en twee jaar ontzegging uit zijn beroep we gens ontucht met een patiënte. De uitspraak is conform de eis. De politie heeft een 29-jarige Boskoper aangehouden die ervan wordt verdacht zijn vier minder jarige dochters te hebben mis handeld en ontuchtige handeling met hen te hebben gepleegd. Het gaat om een stiefkind van tien jaar en drie geadopteerde kinde ren van respectievelijk vier, drie en twee jaar oud. De man is deze week door de po litie verhoord na aangifte door zijn 31-jarige vrouw. Man en vrouw leven inmiddels geschei den. De politie van Midden-Friesland heeft een fysiotherapeut aange houden die wordt verdacht van ontucht met vrouwelijke patiën ten. De afgelopen maanden zijn aangiften binnengekomen van vrouwen met wie de man tijdens de behandeling ontuchtige han delingen zou hebben gepleegd. Amsterdam (anp) - De politie van Amsterdam heeft acht jonge ren opgepakt in verband met straatroof en mishandeling. Hoofdverdachten zijn twee meisjes van 14 en 16 jaar. Bij diver se overvallen kregen ze hulp van drie jongens en drie meisjes van tussen de 14 en 18 jaar. De politie denkt met de arrestatie van het achttal minstens zeven straatroven, een overval op een zaak in huishoudelijke artikelen en de mishandeling van een buss- cbauffeur te heben opgehelderd. De twee hoofdverdachten zitten nog in voorarrest, de anderen zijn na verhoor heengezonden. De politie zocht al geruime tijd een aantal jeugdige straatrovers in Amsterdam-Noord. Onder de verdachten waren regelmatig meisjes. Het onderzoek kwam in een stroomversnelling door een overval op de zaak in huishoude lijke artikelen in oktober. Twee meiden bedreigden de 69-jarige eigenaresse met een hakmes en maakten haar een paar honderd Solden afhandig. De politie pakte dezelfde avond een van de meisjes, de 14-jarige hoofdverdachte, na herkenning op. Ze bekende de overval en di verse straatroven. Het criminele gedrag ging vaak gepaard met geweld. Zo schopten en sloegen de verdachten een 72-jarige vrouw bij een beroving op een bushalte. De afgelopen zomer raakte een buschauffeur bij een kaartcontrole bij een halte ge wond. Een aantal jongeren ont stak over de controle in woede. De chauffeur kreeg een mes in zijn been. Geld was de drijfveer voor de overvallen. De buit ging met na me op aan kleding. Door Romain van Damme Antwerpen - „Heren, hebben jullie nog veel vragen? Want dit is mijn beste tijd, kerst tijd. Nu moet ik het als kleine zelfstandige verdienen, be grijpt u?" Nederlander Kees Scholma zet zijn melodica aan de mond en speelt. Dat doet hij iedere dag. Spelen in de sjieke en drukke winkel straat de Meir. Hartje Antwer pen waar de blinde Kees Schol ma al elf jaar straatmuzikant is. Dat levert hem meer dan genoeg op om in een Antwerps vierster- renhotel permanent een luxe ka mer mèt keuken te huren. Per maand speelt Kees Scholma tussen de 75.000 en 90.000 Bel gische frank (4100 en 4600 gul den) bij elkaar. „In mijn eerste jaren hier, was het nog meer! Toen verdiende ik per dag tus sen de 5000 en 6000 frank. Toch al gauw een 300 gulden, iets meer zelfs." Dat is wel andere koek dan in Amsterdam waar de 42-jarige Groninger een jaar lang als straatmuzikant leefde. Nou ja, probeerde te leven. „Iedere avond haalde ik ongeveer 50 gulden binnen. Te weinig om van rond te komen." Kees Scholma, blind vanaf zijn geboorte, pakte zijn boeltje bij elkaar en trok naar Antwerpen. Een schot in de roos. „Ik had ge hoord dat Antwerpen veel beter is voor straatmuzikanten. Na tuurlijk speelde mee dat ik blind ben. Zeker in het begin. Nu is dat veel minder, want de meeste mensen kennen me inmiddels wel. Ze geven nu omdat ze de muziek mooi vinden. Daar ben ik best trots op." Op zijn kaartje dat hij uit zijn binnenzak opdiept, staat dat hij pianostemmer is. „Ik had een goed leven. Verdiende goed, ik speelde zelfs piano in diverse gezelschappen. Maar op een ge geven moment werd er in die wereld door de overheid bezui nigd en moest ik veel salaris in leveren." Kees Scholma zag dat niet zitten en koos voor een leven op straat. Sinds elf jaar dus in Antwerpen waar hij blindelings de weg weet naar zijn stekkie op de Meir. „Ik neem de tram, drie haltes en ik kan de Meir op. Soms sta ik ook wel eens op de Groenplaats. Op zondag sta ik wel eens bij de Wapper, dan is het daar vogelkesmarkt." Iedere dag staat hij er om klok slag 10.00 uur. „In de week speel ik tot half vijf, in het weekend stop ik om zeven uur. Als het Per maand speelt Kees Scholma tussen de 75.000 en 90.000 Belgische frank (4100 en 4600 gul den) bij elkaar. heel erg hard regent, sta ik er ui teraard niet. Ik ben niet bang voor de regen, maar het heeft weinig zin als er niemand voor bijkomt." Zijn eten laat hij iedere dag in het hotel bezorgen. Hij begrijpt de verbazing, vermengd met een tikkeltje ongeloof. „Met mijn handicap is het voor mij het ge makkelijkst om in een hotel te wonen. Ik hoef me niet te be kommeren om het schoonma ken, de elektriciteitsrekening en meer van die zaken. Gelukkig kan ik het me veroorloven." Maar is hij nu niet bang dat de fiscus straks bij hem aanklopt? „Nee, ik heb zo mijn truukjes, maar die vertel ik natuurlijk niet. Anders zijn het geen truuk jes meer. En wat ik al zei, ik sta hier al zo lang dat de mensen mij kennen." FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Hij zet het muziekinstrument aan zijn mond. Genoeg gepraat. „Ik wil best een afspraak ma ken, geen probleem. Maar nu moet ik toch weer spelen, want ik wil ook vandaag mijn omzet halen." Kees Scholma zet de melodica aan zijn mond en speelt. Luttele seconden later rinkelen de fran ken op het ijzeren dienblad dat voor hem staat. Den Haag/Driebergen (anp) - De wrstverkeersdrukte begint van- ™ag in de avondspits. Dat ver dachten de ANWB en de ver- «erscentrale van het korps lan- wlijke politiediensten. De meeste problemen zullen ont man 0p ,je A2 Amsterdam-Den ™sch tussen Maarssen en het ™ooppunt Everdingen, de Al 6 ™tterdam-Breda tussen Dord recht en Zonzeel, de A27 Almere- Dfeda tussen Rijnsweerd en werdingen en op de A28 h'echt-Zwolle tussen Rijns- aeerd en Hoevelaken. ™rgen is het de hele dag wat 'rukker zijn dan normaal, aldus NWB en politieverkeerscentra- e Zaterdag en zondag worden Seen problemen verwacht, en ook "jaandag en dinsdag zal het niet te druk zijn. De drukte tijdens e kerstdagen en met de jaarwis- |6valt naar alle waarschijn- Jkheid ook mee. Op de wegen in ct buitenland richting winter- Portplaatsen wordt het in het cekeinde en op dinsdag wel be- noorlijlj druk. Rotterdam (anp) - Neder landse krijgsgevangenen die na de Tweede Wereldoorlog vanuit Duitse kampen huis waarts keerden, kregen wei nig aandacht. De wederop bouw van Nederland en het opzetten van een nieuw leger bleken veel belangrijker. Dat concludeert de 71-jarige arts David Jan Smit in een proefschrift. Hij promoveert op 2 januari aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam op het werk. Volgens de universiteit is het de eerste keer dat het leven van de ongeveer tienduizend ge vangenen wetenschappelijk on der de loep is genomen. Volgens Smit hielden de nazi's zich tot 1944 aan de Conventie van Genève waarin is vastge legd hoe krijgsgevangenen moe ten worden behandeld. Na 1944 trad echter een verharding op. De gezondheidsomstandighe den typeert hij als redelijk. De Duitsers waren, met de conven tie in het achterhoofd, bereid het Rode Kruis en Zweden (dat toezicht hield) hun werk te la ten doen. Op die manier konden bijvoorbeeld voedselpaketten worden verstrekt aan de gevan genen. De ongeveer 280.000 militairen van het Nederlandse leger wer den door de bezetter na de capi tulatie in mei 1940 aanvankelijk naar huis gestuurd. In 1942 werden de Nederlandse officie ren echter opgeroepen en over gebracht naar gevangenenkam pen. Hetzelfde gebeurde onge veer een jaar later met reserve officieren, onderofficieren en dienstplichtigen. Enkele van de kampen lagen in Duitsland, andere in het zoge heten Generalgouvernement: een nieuw Duits district dat deels in Polen en voor een deel in Oekraïne lag. Tot het einde van de oorlog verbleven de Ne derlanders daar tussen krijgs gevangenen van andere natio naliteiten. Volgens Smit behandelden de Duitsers de Amerikaanse en Engelse krijgsgevangenen het beste. Russen daarentegen wer den als slaven gezien. Ergens daar tussen in schommelde de behandeling van de Nederlan ders. Het proefschrift draagt de titel: 'Onder de vlaggen van Zweden en het Rode Kruis. Een me- disch-historische studie naar aspecten van internationale be scherming van en hulp- en zorg verlening aan Nederlandse mi litairen in Duitse krijgsgevan genschap van 1940 tot 1945'. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) A A J/ VS 'Tja...' 'Zei u nou ja?' 'Nee, ik zei tja, of misschien duide lijker nog tsja.' 'Nou, dat laatste zouden ze bij het Natio naal Dictee niet goedgerekend hebben, want volgens het Groene Boekje is het tja. Maar u geeft dus min of meer toe?' 'Nee, nee, nee, u moet mijn tsja niet voor een ja aanzien, want dan krijgt tsja in mijn ogen een veel te zware bete kenis mee.' 'Ho ho, tja is wel degelijk een vorm van be vestiging. Er zit weliswaar iets van berusting in, maar het is toch uiteindelijk instemmen met. 'Nou, dan denk ik dus eigenlijk dat ikzelf mijn denken verkeerd geciteerd heb bij het formuleren van mijn ge dachten. Het verwoorden van mijn gevoelens hierom trent is dan wellicht verder gegaan dan het daadwerke lijke punt dat ik dienaangaande in mijn hoofd bereikt had.' 'O, dus als ik het goed begrijp, zegt u dus iets anders dan wat u bedoelt te zeggen. Of zie ik dat verkeerd?' 'Ja, want misschien bedoel ik het wel te zeggen. Bedoe len kan immers ook iets intuïtiefs hebben dat de ge- dachtenvorming vooruitsnelt. Bovendien kan het zo zijn dat er ook nog een bijbedoeling bij zit die ik echter kan maskeren door dit tsja, of tja zo u wilt.' 'Ja, ja.'Dat klinkt alsof u mij niet gelooft.'Hoezo, ik zeg toch ja?'Nee, maar nu krijg ik toch echt het gevoel dat u mij woorden in de mond legt. Ik zou daarom dit gesprek meteen willen beëindigen. 'Nou ja...' MERIJN Rijswijk/Delft (anp) - Op etiketten van voedingsmiddelen moet voor 1 april komen staan of er genetisch veranderde soj a-eiwit- ten in zitten. Dit zijn industrie- en consumentenorganisaties gisteren overeengekomen. gemanipuleerde maïs uit onder meer de Verenigde Staten. Vol gens de commissie vormt de aan gepaste maïs geen gevaar voor de volksgezondheid. Eind november had de Europese Commissie in Brussel de lidstaten nog eens expliciet gevraagd de distributie van de betreffende maïs tegen te houden. EU-com- missaris Bjerregaard (Milieu) oor deelde het verstandig de maïs in de opslagsilo's te laten in afwach ting van wetenschappelijk advies. Daarnaast bevroeride commissie verdere import. De import van de genetisch aan gepaste mals ligt gevoelig. Hét er felijk materiaal is zodanig veran derd, dat het gewas niet meer ge voelig is voor het doeltreffende onkruidbestrijdingsmiddel glufo- sinaat. Dat maakt bestrijding van onkruid voor boeren gemakkelijk. Greenpeace en de Consumenten bond zijn tegen het gebruik van de maïs. Ze vrezen dat het gebruik van chemische middelen toe neemt. Bovendien zijn ze niet overtuigd van de veiligheid van de maïs. Staatssecretaris Terpstra van VWS is zeer tevreden over het ak koord. De verplichting komt wet telijk vast te liggen. Nederland loopt nu vooruit op de Europese regels. Het Europees Parlement en dé raad van ministers hebben een compromis over een verordening over nieuwe voedingsmiddelen bereikt. Etikettering is nodig als nieuwe voedingsmiddelen niet meer 'equivalent' zijn aan reeds bestaande middelen of ingrediën ten. De Consumentenbond is erg blij met het woensdag bereikte ak koord. De organisatie pleit al ge ruime tijd voor étikettering. Veel verontruste mensen belden de or ganisatie de afgelopen weken met vragen over genetisch veranderde soja-eitwitten. Greenpeace daarentegen vindt dat de regeling ver onder de maat. Volgens Greenpeace moeten niet alleen eiwitten, maar alle gene tisch gemanipuleerde voe- dingsingrediënten op het etiket komen te staan. De Europese Commissie heeft de import vrijgegeven van genetisch Eindhoven (anp) - De drie luchtmachtmilitairen die na de ramp met de Belgische Hercules op de vliegbasis Eindhoven uit hun functie zijn gezet, vechten die maatregel aan. Ze hebben een advocaat in de arm genomen. Die heeft inmiddels op grond van de Algemene Wet Bestuursrecht bezwaarschriften ingediend. Voorzitter B.Snoep van de Alge mene Federatie van Militair Per soneel bevestigt dit. Zijn bond en de Nederlandse Officieren Vere niging steunen het drietal. Het gaat om de toenmalige com mandant van de vliegbasis, de brandweercommandant die de leiding had over de reddingsope ratie en de verkeersleider. Vol gens de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten hebben ze dermate ernstig gefaald dat een disciplinaire maatregel onver mijdelijk was. Het onafhankelijke Crisis Onder zoek Team van de Rijksuniversi teit Leiden zet daar echter grote vraagtekens bij. Volgens deze or ganisatie zijn de gemaakte fouten veel meer het gevolg van een slecht rampenplan en het onder schatten van de risico's. Daar voor zijn volgens de Leidse on derzoekers ook de top van de Ko ninklijke Luchtmacht, de Eind- hovense burgemeester en de ci viele brandweer verantwoorde lijk. Den Haag (anp) - Bij huiszoeking in een bedrijf in het Belgische Bocholt is ongeveer 20.000 kilo vuurwerk in beslag genomen. Daarnaast nam de politie de administratie en een bedrag van meer dan 100.000 gulden mee. De actie had plaats op verzoek van de Nederlandse justitie, omdat het bedrijf in Nederland adverteert. Ook in Rijswijk en Den Haag werden huiszoekingen gedaan. Grolt- Markt 11, Breda. Nieuwe Markt 61, Roosendaal. Kerkstraat 33, VHertogenbosch. Zondag 22-12, maandag 23-12, maandag 30-12 extra geopend. De officier van justitie in Den Haag begon in september een strafrechtelijk onderzoek tegen het bedrijf in verband met moge lijke overtreding van het Vuur- werkbesluit. Hierbij is nauw sa mengewerkt met justitie en met de rijkswacht in België. Ook daar loopt een strafrechtelijk onderzoek tegen de firma. Onder de inbeslaggenomen stuk ken zijn zware mortieren, diver se typen grote strijkers en ander gevaarlijk vuurwerk. Er zijn geen verdachten aangehouden. De politie heeft bij een 43-jarige inwoner van Scheerwolde en een 42-jarige inwoner uit Zwolle in totaal zo'n 500 kilo vuurwerk in beslag genomen. Zij kon de circa 200.000 klappers onderscheppen naar aanleiding van een tip. Het openbaar ministerie in Alk maar heeft de politie Noord- Holland Noord gemachtigd tot een lik-op-stuk-aanpak tegen baldadig gebruik van vuurwerk. De politie mag van het OM di rect schikkingen aanbieden va riërend van vijftig tot 250 gul den. Ook mag zij minderjarigen voor een alternatieve straf doorsturen naar een Halt-bureau.

de Stem | 1996 | | pagina 3