Studiecentrum uit rode cijfers DE STEM Tern Terror Division wil house-scene veroveren Regionale televisie-zenders geven moed niet op Kessen presenteert zijn carnavals-cd Kamerfractie SP op bres voor Antonius 'Vette kluif blijkt een afgekloven bot 0 Gezamenlijk saneren van enorme schulden heeft succes gehad n. We stemmige Gids al evonden en nu zelf de n TERVERKOOP LfDIOM JIEENTE BERGEN OP ZOOM jVERItNTlEIN DESTEM 1000 LEZERS IN HET ZUIDWESTEN. FORMATIE BEL (076) 5 312 550 VAN SN KLEINTJE (076) 5 312 313 C1 Middelburger pakt autokraker Boete voor aanplakken Man uit Biervliet gewond bij ongeval van één Buit stuiver doet inbreker das om Vragen aan minister Borst Stoffels over samenwerking havens: Oostburgse verongelukt Seks en erotiek in Sas van Gent 1996 X 75 drie lange winterdagen, dec. t/m zaterdag 21 dec. uur verkoopt Studio M sland, Stationsstraat 23 V BESCHILDERDE EUBELEN KADO-ARTIKELEN ÖOUWINGSOPRUIMÏNG GEN VAN 10 TOT 50 R IN HET INTERIEUR and, Tel. 0167-57 3451 ren links de Stationstraat vrijblijvend eens snuffelen V SCHIKKINGEN WET ER ethouders van Bergen op Zoom; 19 en 3.20 van de Algemene wet een bekend, dat zij voornemens •agen van: Heijnen B.V. Van Wamelweg 6 Zoom, ingekomen d.d. 19 om een nieuwe, de gehele ittende, vergunning voor een en constructiewerkplaats met ïruimten aan de Van Wamelweg oom; kken onder voorschriften om voor het milieu te ondervangen, ikkingen alsmede de aanvragen zijnde stukken liggen ter inzage weerkazeme, Westersingel 50 te van 24 december 1996 t/m 2 —ingstijden van 9.00 uur tot 15.00 nd van 18.00 uur tot 21.00 uur); 97 t/m 21 januari 1997 in de stadskantoor van de Gemeente Jacob Obrechtlaan 4. Na deze eken tot het einde van de termijn 5 kan worden ingesteld tegen het gevraagde beschikkingen blijven inzage liggen bij de Regionale ding Vergunningen en Controle, 08.30 uur tot 12.30 uur (0165- ttiveerde bedenkingen tegen de ngen kunnen tot 21 januari 1997 ingebracht en dienen te worden Regionale Milieudienst, Afdeling Controle, Postbus 16, 4700 AA ;ne die zijn bedenkingen inbrengt> ijn persoonlijke gegevens niet Daarnaast kunnen mondelinge en ingebracht, waarbij dan tevens wordt gegeven tot een g over de aanvraag en de ng tussen het bevoegd gezag en rager. verzocht wordt hieromtrent 97 een afspraak te maken. 19 december 1997. vethouders van Bergen op Zoom- j Zeeland DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Het ge combineerde bedrijf Zee land Studiecentrum en Ho tel-Conferentiecentrum De Elderschans in Aardenburg uit de rode cijfers. In „95 werd door beide be drijven een exploitatiever- les geleden van twee mil joen gulden. Dit jaar echter tomen de bedrijven uit op een positief saldo. Directeur A. Vroon van oplei dingsinstituut SBI uit Doorn maakte de cijfers gisteren bekend. Dit instituut nam het noodlijden de studie- en conferentiecentrum begin dit jaar over voor een be drag van 4,9 miljoen gulden. „De sanering van de schulden heeft succes gehad," aldus Vroon. De grootste besparingen zijn ge haald op afschrijvingen, financie ringslasten en personeelskosten. Dat laatste is volgens Vroon niet gebeurd via gedwongen ontsla gen, maar onder andere via na tuurlijk verloop en verschuivin gen binnen de organsiatie. Be houd van werkgelegenheid was het belangrijkste argument voor de Zeeuws-Vlaamse gemeenten om mee te werken aan de schuld sanering. Het studie- en conferentiecen trum was een jaar geleden nage noeg failliet. De verliezen waren opgelopen tot tien miljoen gulden. „Een erbarmelijke situatie," blikt Vroon terug. Door de gezamenlij ke actie van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten (het beschikbaar stel len van de contra-garantie voor eerder afgesloten geldleningen) en het provinciebestuur werden de schulden gesaneerd. Daarnaast nam de SBI-groep het eigendom en de bedrijfsvoering over. „We hebben het studie- en confe rentiecentrum voor de poorten van de curator moeten wegsle pen," aldus burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg. Van Liere zei gisteren dat er drie op ties waren. Het uitspreken van het faillissement, overname door het SBI of door een hotelketen. „Ik ben nu blij dat we niet met de ho telketen in zee zijn gegaan. An ders was het twee jaar later weer misgelopen. Alleen het hotel is im mers niet levensvatbaar. De com binatie met het Zeeland Studie centrum is onontbeerlijk." Het hotel kende in '95 een bezet tingsgraad van dertig procent. „Deze bezettingsgraad geldt als basis voor de verdere exploitatie. We rekenen ons hiermee niet rijk. Het kan alleen maar beter gaan. En dat verwachten we ook. In De Elderschans wordt volgend jaar nog verder geïnvesteerd om nog beter op de wensen van de klanten in te spelen. Als we dikke winsten gaan halen komt dat Zeeuws- Vlaanderen ten goede. Het gaat dan om zaken als werkgelegen heid en zaken met een maatschap pelijke intepretatie zoals sponso ring van diverse evenementen," aldus Vroon. Vroon verwacht op basis van prognoses volgend jaar een aan zienlijk betere situatie. Naast in vesteringen in het hotel- en confe rentiecentrum wordt onder ande re de Belgische markt bestookt om het cursusaanbod nog beter onder de aandacht te brengen. „We ver wachten volgend jaar een positief resultaat," aldus Vroon. Middelburg - Kordaat optreden van een 36-jarige inwoner van Middelburg heeft woensdagmor gen geleid tot de aanhouding van ten 23-jarige auto-inbreker. De Middelburger greep de inbreker aa een korte achtervolging in de kraag en leverde hem eigenhan dig af op het politiebureau. De Middelburger betrapte de 23- jarige woensdagmorgen om 08.00 uur op een pleintje achter de Seisstraat toen hij doende ivas in zijn auto in te breken. De dadel' sloeg op de vlucht, maar de Middelburger zétte de achter volging in en had hem in de buurt van de brandweerkazerne te pakken. De man was nog in het bezit van enkele gestolen spullen. De da der is na verhoor weer vrijgela ten, overigens met een dagvaar ding op zak. Axel-Een 63-jarige man uit Nij megen is afgelopen dinsdagavond op de Koestraat in Axel bekeurd omdat hij zonder toestemming iffiches van een radiostation aan bet aanplakken was. Het plaksel en enkele honderden affiches zijn door de politie ge- confisceerd. De man had ook nog voor 131 gulden andere boetes openstaan. Nadat proces-verbaal was opgemaakt en die bekeurin gen waren betaald, mocht de Nij- megenaar weer gaan. Van onze verslaggever Hoek - Een 22-jarige automobi- bst uit Biervliet is in de nacht van dinsdag op woensdag na een eenzijdig ongeval op de rijksweg bij Hoek met een gebroken been opgenomen in het ziekenhuis te Terneuzen. ta 03.30 uur verloor de be stuurder de macht over het stuur van zijn wagen na het nemen van oen bocht in de weg. Hij raakte verblind door een te genligger en kwam met de auto 1 een slip. Vervolgens sloeg de auto over de kop en belandde in een rietveld. De bestuurder raakte bekneld en moest door de plaatselijke brandweer worden benijd. De auto werd volledig vernield. Van onze verslaggever Hoes - Zijn laatste buit werd een 20-jarige Goese inbreker (leze week noodlottig. Een attente voorbijganger zag de man langs de openbare weg, de omgeving van het Oos- terscheldeziekenhuis, een geldkistje openbreken. He voorbijganger vond dit verdacht en seinde de politie ffl. Die wist de Goesenaar even later aan te houden. Om te beginnen bleek hij op een gestolen fiets rond te toe ven. Het geldkistje had hij een avond tevoren gestolen mj een bedrijf in 's Graven- Polder. De buit viel zwaar te- ?en: welgeteld één stuiver, tegenover de politie bekende he man nog een aantal inbra ken en het lichten van offer- Wokken in twee kerken. De totale buit werd geschat op v'Jt mille. De man gebruikte et geld voor de aankoop van sottdrugs. Hij is gisteren v°orgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg. MC Tern Terror oftewel Frangois Maas. TERN TERROR DIVISION is de naam van een groep dj's onder aanvoering van een jonge gab ber uit Terneuzen die al geruime tijd actief is op housefeesten door heel Nederland. Het Zeeuwse hardcore-collectief waar hij deel van uitmaakt, is vast van plan om de house-scene in Nederland volgend jaar defi nitief te veroveren. MC Tern Ter ror, oftewel Frangois Maas (23), vertelt. Door Harold de Puysseleijr TERN IS DE afkorting die aangeeft waar Maas vandaan komt. „Maar in Terneuzen en omstreken is niet veel te doen op gab- bergebied. Dat is heel triest. We willen wel proberen daar volgend jaar verandering in te brengen door optredens te gaan geven op grote locaties," zo helpt Frangois on middellijk de illussie de wereld uit dat er in Zeeuws-Vlaanderen heftig veel te doen is op het gebied van de gabberhouse. Samen met de eveneens uit Terneuzen af komstige dj Euzer (Eugene Hofman), dj Fairlight (Edwin Kersten) uit Vlissingen, dj Tazz (Marien, 'z'n achternaam ben ik even kwijt') en dj Michel (Michel) uit Bra bant is rapper MC Tern Terror wel van de partij op de talloze raveparties die in de rest van ons land worden gehouden. Tij dens de jaarwisseling bijvoorbeeld is Tern Terror Division te vinden in de Energiehal in Rotterdam tijdens de MegaRave New Year Party. En eerste kerstdag treedt het collectief op in discotheek Oxygene in het Belgische Knokke. Gabberhouse Gabberhouse kwam in eerste instantie voort uit de golf van nieuwe muziek die Europa rond 1987 bereikte vanuit Groot- Brittannië en de Verenigde Staten, waar de elektronische, zeer ritmische dansmu ziek de eerste echte vernieuwing was in de popmuziek na de punkgolf van begin jaren tachtig. De term house verwijst naar de Warehou- se-club in Chicago. Aanvankelijk was de muziek vooral populair op illegale, geïm proviseerde feesten (raves) in hallen, schu ren, zwembaden, leegstaande kerken, in de open lucht en zelfs onder viaducten. Na verloop van tijd vond de house zijn weg naar het reguliere uitgaanscircuit en ont stonden er tal van varianten, met ieder hun eigen aanhang. Opmerkelijk is dat in deze muziekstijl de uitvoerende artiesten veel minder van be lang zijn dan de discjockeys die geluids- en muziekfragmenten tot één geheel sme den. Dj's als Paul Elstak en 100 Isis hebben de status van popidool bereikt en zijn de ceremoniemeesters van de feesten. Hun mix-cd's staan in de top-50, hoewel volgens echte gabbers er een strikte schei ding bestaat tussen het club- en partycir cuit en het commerciële werk. Voor de buitenstaander is het ondenkbaar dat je hier lol aan kunt beleven; uitpuilen de sporthallen en oude fabrieken vol met zwetende lichamen, ongrijpbare muziek die met 120 decibel of meer uit de luid sprekerpilaren valt. Met vijfduizend man op elkaar gepakt vol adoratie staren naar een podium waarop alleen een traag bewegende dj te zien is, die wat met knoppen schuift en de beats opvoert tot onwaarschijnlijke snelheden. Pillen gaan van hand tot hand. Xtc, speed, ook lsd soms verhogen de stemming en het uithoudingsvermogen op het feest dat Earthquake, Hell Raiser Party of MegaRa ve kan heten en tot in de vroege ochtend zal duren. Dan wacht nog de Afterparty, hoewel velen het niet zo laat zullen maken, Want morgen is het weer vroeg dag. Een gabberfeest zoals alleen gabbers dat kun nen vieren. Heftig, vet, 'Hakküh'! Vaste stek Gabberhouse heeft onmiskenbaar een vas te stek veroverd in de Nederlandse jeugd cultuur. Waar veel andere jongeren nog al eens switchen tussen muziekvarianten als technohouse of mellow, een tijdje zich aan rappers spiegelen en dan weer alto wor den, heeft deze van oorsprong Rotterdam se variant op de housemuziek een vast pu bliek aan zich gebonden. Gabberhouse of hardcore - de betiteling 'gabber' had eerst een wat snerende bij klank, maar wordt nu door tienduizenden jongeren als een ware geuzennaam gedra gen - heeft zich ontwikkeld tot een strak Van onze verslaggever Middelburg/Terneuzen - Al leen een koerswijziging van 180 graden van de Vlaamse mediaminister kan de samen werking tussen de Zeeuws- Vlaamse Televisie (ZVT) en de Oost-Vlaamse tv-zender AVS nog redden. Gisteren besloot Euregio Scheldemond een subsidie-aanvraag van 1,4 miljoen gulden af te wijzen. Voorlopig is het doek gevallen voor de grensoverschrijdende televisie-plannen van ZVT en de Oost-Vlaamse tv-zender AVS. Maar beide zenders putten hoop uit de uitspraak van het Comité van Toezicht van Euregio Schel demond, dat gisteren in Middel burg bijeen was. Die vraagt 'de betrokkenen met aandrang alle pogingen in het werk te stellen om euregionale televisie mogelijk te maken'. „Het comité onderstreept het be lang van grensoverschrijdende televisie. Wij voelen ons gesterkt door die uitspraak," liet ZVT- voorzitter J. van Rooijen gisteren weten. Begin november zou het comité zich al over de subsidie-aanvraag buigen. Toen blokkeerde de Vlaamse minister E. Rompuy van mediazaken de toekenning, ook gisteren sprak hij zijn veto uit. Samenwerking tussen AVS en ZVT is volgens Van Rompuy in strijd met de Belgische wetge ving. AVS en ZVT bestrijden dat. „Ons project heeft geen uitbreiding van het AVS-zendgebied in Vlaanderen tot gevolg, het is een samenwerking over de grenzen heen. En dat heeft geen invloed op de Belgische regelgeving," al dus Van Rooijen. Volgens onder-voorzitter J. Per- mentier is Van Rompuy bang voor precedentwerking. Een fiat voor het ZVT/AVS-project zou ook Franstalige zenders de kans bieden zich op Vlaanderen te richten. AVS en ZVT vinden dat Van Rompuy de Europese ge dachte met handen en voeten treedt. „Europarlementariërs dragen die gedachte overal uit. Vorige week zijn de Eurobiljetten gepresenteerd. Terwijl nu, para doxaal genoeg, een medium dat de Europese gedachte ten volste wil uitdragen, tegengehouden wordt," zegt Permentier. Beide zenders voelen zich ge sterkt door de positieve uitlatin gen van Europees commissaris Van Miert van mediazaken en Vlaamse en Zeeuwse Europarle mentariërs. Van Rooijen: „Aan Nederlandse zijde zijn er weinig beperkingen, in België wel. Daar Van onze verslaggever Hulst - Burgemeester Antoine Kessen van Hulst presen teert morgen december zijn cd met daarop het carnavals lied 'Mooi van verre maar verre van mooi'. De burgemeester is voorzitter van de stichting Redt de Basi liek die tot doel heeft een mil joen gulden in te zamelen ten behoeve van de restauratie van de Hulster basiliek. Een karwei dat in totaal twaalf miljoen gulden kost. De opbrengst van de cd, die een tientje kost, gaat naar het restauratiefonds. De burgemeester heeft de cd opgenomen samen met de plaatselijke makelaar Toon Biesbroeck en studente Step hanie Coenen, met wie Kessen eerder de Meatloaf-hit 'Paradi se by the dashboardlight' play backte. De muziek is verzorgd door de Hulster dweilband Termenieke. De cd heeft een voorlopig oplage van duizend stuks en is na morgen verkrijg baar in het stadhuis, VW, Su perclub en AH-supermarkt. In het Hulster stadhuis klinkt het carnavalslied al regelmatig door de luidsprekers, maar de officiële presentatie vindt dus morgen plaats in de bioscoop de Koning van Engeland. Op deze avond wordt voor geno digden de Madonna-film Evita vertoond, gevolgd door een feest in Argentijnse sfeer. De opbrengst van de avond, de kaartjes kosten honderd gul den per stuk, is eveneens voor de restauratie van de basiliek. De voorstelling was binnen en kele dagen uitverkocht. Van onze verslaggever Den Haag - Met de plannen tot opheffing van het Antonius-zie- kenhuis in Oostburg dreigt volgens de Tweede Kamerfractie van de Socialistische Partij (SP) weer een klein ziekenhuis als belangrijke basisvoorziening te verdwijnen. FOTO WIM KOOYMAN omlijnde subcultuur, compleet met z'n ei gen taalgebruik waarin de jongens zich gabbers noemen en de meisjes trots zijn op aanspreektitels als gabberinnetje, rave- teef of rave-baby; met z'n eigen voorgan gers zoals dj Paul (Elstak), Distortion en Lady Dana; met z'n kledingvoorschriften (trainingspakken van het dure merk Au stralian, hoewel daar een beetje de klad in komt, 'want er dragen meer zwabbers (nepgabbers) aussies dan echte gabbers doen'); z'n platenlabels, tijdschriften en Internetsites. En met z'n onvervangbare uitdrukkingen voor het genot dat ze eraan beleven: vet, heftig, hakküh (hakken). Plannen MC Tern Terror is op de flyer van de New Years Party vermeld als een van de leden van het ontvangstcomité, evenals de team leden Euzer en Fairlight. Het feest in de Energiehal duurt van 18.00 uur tot 8.00 uur. Kaarten zijn in Zeeuws-Vlaanderen in voorverkoop te krijgen bij Sonora in Terneuzen. Tern Terror Division is van plan zich vol gend jaar officieel als housebedrijf te ves tigen, vertelt Maas. Vooruitlopend daarop en bij wijze van promotie voor hun gelief koosde muzieksoort, schrijft Tern Terror Division alvast een prijsvraag uit. Wie de meest originele kerstwens aan Tern Terror toestuurt, mag een keertje mee met een optreden, en krijgt een T-shirt of cd. Inzendingen adresseren aan Tern Terror Division, Donze Visserstraat 42, 4531 BE Terneuzen. In vragen aan minister Borst blijkt de SP er sterk aan te twij felen of bij de afweging hiervan voldoende rekening is gehouden met de belangen van de plaatse lijke bevolking, de extra risico's voor de volksgezondheid en de maatschappelijke kosten. Kamerlid Marijnissen wil van Borst weten of het klopt dat het ministerie van Volksgezondheid de conclusies van het advies van de zogenaamde commissie van wijze mannen over het toekom stig opheffen van de 24-uurs acu te zorg in het Antonius-zieken- huis onderschrijft. Hij heeft dit gelezen in De Stem van 17 de cember. Wat het uitgebrachte advies be treft wil het Kamerlid weten of hierin rekening is gehouden met: de slechte verbindingswegen en slecht openbaar vervoer van Oostburg richting Terneuzen; de extra-ambulancekosten; de te vergoeden reiskosten van patiën ten en bezoekers en de maat schappelijke kosten door de ver schuiving van klinische zorg naar Terneuzen. Hij vraagt tevens op welke ma nier het opheffen van spoedeisen de hulp zonder extra-risico kan worden opgevangen en in het ad vies rekening is gehouden met de wensen van de plaatselijke bevol king. Marijnissen vraagt zich tevens af of gebrek aan bereidheid van de specialisten om in Oostburg te werken een rol heeft gespeeld bij de reeds plaatsgevonden ver schuiving van specialistische zorg van Oostburg naar Terneu zen en de mogelijkheden tot openhouden van Antonius. „Zo ja, wat kunt u hieraan doen?" vraagt hij. Ook wil hij weten wat de financiële consequenties zijn bij het openhouden van de 24- uurs acute hulp en of de minister bereid is dit te overwegen. Tenslotte wijst Marijnissen op een uitspraak van de Zeeuwse ge deputeerde De Kok waaruit blijkt dat ook elders in het land gelijksoortige ontwikkelingen spelen wat betreft overheveling van klinische zorg naar een hoofdlocatie. „Zo ja, waar?" is dan zijn vraag. Van onze verslaggevr Middelburg - De samenwerking tussen de havens van Vlissin gen en Rotterdam beantwoordt tot dusver volstrekt niet aan de verwachtingen. „De vette kluif die ons is voorgehouden is nau welijks meer dan een afgekloven bot," smaalde voorzitter M. Stoffels van het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Middelburg. zou Europa richting aan moeten geven. Probleem is dat die Euro pese mediaregelgeving nog in de kinderschoenen staat. Ons pro ject zou daarom juist als motor kunnen fungeren. Wij voldoen aan alle criteria die aan Euregio- projecten gesteld worden. Als dit wordt afgewezen, welke projec ten worden dan wel gesubsidi eerd met Europees geld anders dan studieprojecten en beweg wijzeringsbordjes?" AVS en ZVT gaan de problema tiek onder de aandacht brengen van de Europese Commissie en het Europees Parlement. Daar naast gaan de zenders nogmaals met Van Rompuy in gesprek. De overeenkomst tussen de beide havens, ruim een jaar geleden ge sloten, zou Zeeland nieuwe be drijvigheid en daarmee werkge legenheid opleveren, zo herinner de Stoffels zich gisteren. „Maar waar blijven die nieuwe activitei ten? Waar blijven de massa's fruit uit Zuid-Afrika voor de Europese markt en waar al die goederen stromen die ons in het vooruit zicht zijn gesteld? Waar blijft de voorgespiegelde groei van de werkgelegenheid? Wie het weet, die mag het zeggen." Stoffels haalde fors uit naar de provinciale politiek die de sa menwerking tussen de beide ha vens destijds met gejuich ont haalde. „Maar tot nu zijn concre te resultaten uitgebleven. Eerder is het tegendeel het geval." Stof fels -die overigens namens het CDA ook zelf deel uitmaakt van die provinciale politiek - herin nerde in dit verband zijn gehoor aan recente berichten over verlies van 250 arbeidsplaatsen bij Oostburg - Bij een ongeval is de 48-jarige Adith Klaassen uit Oostburg om het leven gekomen. Het ongeval, waarbij twee auto's betrokken waren, gebeurde dins dagavond om tien voor negen op de Expressweg, ter hoogte van het Belgische Maldegem. Hoechst en de keuze van het Amerikaanse bedrijf Rohm Haas voor Antwerpen in plaats van vestiging in Terneuzen. Voorts verwees hij naar reorga- niaties bij onder meer De Schelde en Pechiney." „De vrijage met Rotterdam is op zich een goede zaak, maar te een zijdig," vindt Stoffels. Hij stelt dat Zeeland, Gedeputeerde Sta ten voorop, op meerdere paarden moet wedden, de ontwikkeling van de zogenoemde Gouden Del ta bijvoorbeeld. Sas van Gent - De Vlaande- renhal in Sas van Gent is ko mend weekeinde domein van seks en erotiek. Van vrijdag 16.00 uur en zondag 19.00 uur is deze evenementenhal plaats van handeling van de seks- en erotiekbeurs Erotica 1996. Landelijk leidde zo'n beurs in enkele plaatsen al tot protesten. Sas van Gent is als locatie gekozen onder meer in verband met de lig ging aan de grens. De Vlaan- derenhal is daarmee gemak kelijk bereikbaar voor Bel gische belangstellenden. De beurs biedt behalve stands van handelaren met de meest uiteenlopende erotische voorwerpen ook live-shows.

de Stem | 1996 | | pagina 13