NNE Groots toernooi En Passant Robert van Tiel maakt progressie [NE Negende Kerstnacht Zwemmarathon Winst voor koppel Touw/Van de Zande lALT. oeps- acht m/v Rapid-toernooi met prijzengeld voor toppers en huisschakers Terneuzenaar via gewestelijke titel naar NK vierde klasse libre 10 0117 - 452182 hooi TER DUINEN pESTEM SPORT ZEELAND B2 ZWEMMEN Belangstelling voor uniek evenement is opnieuw bevredigend te noemen SCHAKEN BILJARTEN spc s KORT Bridgetoernooi in De Braakman Pallandloop in Middelharnis Kersttoernooi schaken Koudekerke Bekerprogramma Sas moet wijken KNZB-kring Zeeland automatiseert BRIDGE Paul van Kouteren trainer Sluiskil Davy Dubbeldam en De Koeyer bij Maximaal Sport Trimlopen in Nieuw-Namen Hinnemami ziet af van contract bij hippische sportbond ft 1996 X 74 00-18.00 uur KLOOSTERZANDE )e St. Katholiek Onderwijs t kandidaten op voor de 01-02-1997. en functie van 30 uur. bevoegdheden voor het ge- ragen wij: en van de katholieke indenti- over goede communicatieve onderwijs aan jonge kinde- jitenschoolse activiteiten; amische collega, die zich wil ze kinderen. kracht zal dit schooljaar als igezet worden in de jongste ktheid is er, na een jaar tijde- vaste betrekking. deze vacature zijn in te win- van de school, Dhr. J. Collet, (school) of 0114-681728 ieven voorzien van een uitge- binnen een week na het ver advertentie te zenden naar de Stichting: Dhr. M.C. van de aat 33, 4587 BB Kloosterzan- DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 dan onze sportmedewerker Terneuzen - Het is al ruim acht jaar geleden dat de svem- en polovereniging De gehelde uit Terneuzen iets vrij „ieuws introduceerde naar Zeeuwse begrippen. Een jwemmarathon over twaalf uur in een overdekt zwembad. Omdat die marathon in de donkere dagen voor Kerstmis «ehouden werd kreeg die di rect het predikaat Kerstnacht Zwemmarathon mee. Een sfeervol gebeuren, dat vanaf de eerste editie aansloeg en nog steeds zeer in trek is bij deelnemers, nauw betrokke nen en toeschouwers. Het is dan ook zeker niet vreemd dat de negende editie inmiddels op stapel staat. Vrijdagavond 20 december is het zover. Dan wor den om 19.30 uur de ploegen voorgesteld. Om 20.00 uur valt het startsein voor de senioren. Vanaf dat tijdstip leveren zo'n 27 ploegen van acht personen strijd in drie categorieën: wedstrijd zwemmers, gevorderden en recre anten. Een half uur na dat tijdstip gaat de jeugd in het aangrenzende kleine bad van start voor hun ma rathon. Dat gebeuren eindigt om 23.00 uur. De senioren gaan dan nog even door. Pas om acht uur zaterdagmorgen valt voor hen de vlag. De organisatie, met stuwende krachten Coby van der Maale, Mireille Acke, Jac van der Hooft en Piet Acke in een hoofdrol, vindt ook dit jaar het aantal deel nemende ploegen bevredigend. „We hebben er bij de senioren momenteel 27 en bij de jeugd 10," zegt Mireille Acke, die de publici teit voor dit evenement verzorgt. „Daarmee zitten we ongeveer op het aantal van voorgaande jaren. We hopen dat er nog wat ploegen bijkomen, maar ik denk niet dat dit er nog veel zullen zijn." Opvallend detail is de deelname van buiten de provincie. „Er zijn vooral veel ploegen uit het Bel gische. De reputatie van ons eve nement is blijkbaar tot over de landsgrenzen doorgedrongen. Voorgaande jaren kwamen er ook nogal wat ploegen van ver uit Ne derland. Dat is nu duidelijk min der. De wedstrijdcategorie heeft op nieuw een sterke bezetting. Deel nemende teams ais De Schelde, Scheldestroom en ZCK Koewacht kunnen proberen het record van de winnaar van vorig jaar, Schel destroom uit Breskens, te verbe teren. Dan moet er toch intensief strijd geleverd worden, want dat record staat op 63 kilometer en 450 meter. De belangstelling voor de catego rie gevorderden valt wat tegen. „Dat is de laatste jaren aan het verminderen," zegt Mireille Acke. „Destijds werd die tak in het le ven geroepen, omdat er nogal veel triatleten aan onze marathon deelnamen. Omdat de belangstel ling voor die sport enigszins ta nende is heeft dat echter zijn uit werking op die categorie in onze marathon. We moeten ons in de volgende edities beraden of het nog nuttig is om die categorie in leven te houden. Als de belang stelling nog verder afneemt is het misschien beter om die bij de wedstrijdzwemmers onder te brengen. De toppers van de cate gorie gevorderden slaan beslist geen slecht figuur bij de wed strijdzwemmers. Ik weet bijvoor beeld dat de winnaar van vorig jaar een afstand van 56 kilometer zwom. Daarmee zouden ze bij de wedstrijdzwemmers op de zesde plaats eindigen." Vrijdag 20 december is het zover. Gesteund door de medewerking van zo'n 80 tot 90 vrijwilligers kan dit grootse gebeuren van start gaan in zwembad De Honte te Terneuzen. De ontspannen wij ze waarop de wedstrijd verloopt en het complex De Honte met bij behorende gymnastiekzaal en ho- reca-ruimte, waarin zo'n 500 per sonen die nacht te gast zijn, staan garant voor een uitzonderlijke happening. Dweilband Sjores Ambras zal het gebeuren van een muzikaal tintje voorzien en het zwembad is voor deze gelegen heid geheel in kerstsfeer versierd. De marathon eindigt dus om acht uur zaterdagmorgen. Een uur la ter is de prijsuitreiking in de kan tine van het zwembad. Door Peter Snelders Terneuzen - 'En Passant', zomaar een schaakclubje. Niets meer en niets minder. Een onderdeel van de personeelsvereniging van Dow Terneuzen. Tot doel de eigen per soneelsleden van een stukje ont spanning te voorzien. Daarin slaagde men tot dusver met een ruime voldoende. In de anonimi teit van de wekelijkse maandag avond komen er altijd wel negen a tien leden van dat uit 15 perso nen bestaande clubje bijeen in het PV Ontmoetingscentrum. Om de hersencellen tot een hogere ac tiviteit te dwingen. is het kader van het 10-jarig jubileum wil deze gezelligheidsclub echter voor één keer uit de anonimiteit treden. Dat gebeurt tussen de feestdagen. Om precies te zijn op zaterdag 28 december. Dan houdt En Passant een groots opgezet Ra- pid-schaaktoernooi in de grote zaal van het PV Ontmoetingscentrum op sport park Oude Vaart in Terneuzen. En Passant wilde in het kader van het ju bileum een aansprekend evenement hou den, maar hoe moest men als pure re creatieschakers zoiets aanpakken? Jan Dijksterhuis, woonachtig nabij Gerard de Winter te Hoek, betrok laatstgenoem de bij de opzet. Via de enthousiaste in breng van 'buitenstaander' De Winter was de zaak snel beklonken. „We moesten natuurlijk nog wel de toe stemming hebben van de personeelsvere niging van Dow, ons overkoepelend or gaan en financiële ondersteuning zien te krijgen. We werken met een fors bedrag aan prijzengeld. Het zal duidelijk zijn dat dit niet van een kleine club als de on ze vandaan kan komen. Door een gede gen presentatie van onze plannen, via een fraaie presentatiemap die Gerard de Winter had samengesteld, kregen we de toezegging dat we op de benodigde fi nanciën konden rekenen," aldus pen ningmeester Henk Vissers. Groen licht „Nadat we onze plannen gepresenteerd hadden kreeg ik al na twee dagen te ho ren dat we, al was het op dat moment Bestuur van de Dow-schaakclub En Passant met van links naar rechts: Lodewijk Perdaen, Henk Vissers (penningmeester), Jan Dijksterhuis (secretaris/voorzit ter), Gerard de Winter (toernooi-organisator) en Robert Meloen. foto wim kooyman nog niet officieel, op groen licht konden rekenen. Vanaf dat moment, ik denk rond mei dit jaar, konden we onze plan nen concreet gestalte geven," zegt voor zitter Jan Dijksterhuis. Het liegt er niet om. Tegenover een rela tief laag inschrijvingsbedrag van twintig gulden staat een totaal bedrag aan prij zengeld van 3375 gulden. De overall winnaar kan rekenen op een prijs van duizend gulden. Niet mis, zeker niet voor een eendaags toernooi. Vanwege die aanlokkelijke eerste prijs rekent Gerard de Winter er op dat enke le internationale toppers op die dag Ter neuzen aandoen. „Ik reken inderdaad op minimaal één, maar als het even kan, en kele spelers van naam. Tot nu toe hebben wel al een paar sterke Belgen ingeschre ven, maar een gerenommeerde naam ontbreekt nog. Vaak meldden die zich echter pas in laatste instantie aan. Men kan tot op de dag zelf inschrijven." Recreatief „We hebben niet alleen aan de betere schakers gedacht," vervolgt Jan Dijk sterhuis. „Er is ook ruimte voor de re creatieve en zelfs de mindere, zeg maar de huis-tuin-en-keuken-schakers. Zo is er een apart klassement voor de spelers met een Elo-rating tot 1800 en zelfs een klassement voor spelers met een rating tot 1600. Dus vrijwel iedereen kan voor één van de geldprijzen in aanmerking komen. Dat maakt ons toernooi voor ie dereen toegankelijk en vanuit dat stand punt hopen we op een behoorlijke deel name." Henk Vissers vervolgt: „Ons doel van dit toernooi is ook om mensen warm te ma ken voor ons clubje. We hopen op enige respons, waardoor we enkele leden aan ons totaal kunnen toevoegen. Het mes snijdt dan aan twee kanten. We treden naar buiten met een groots evenement en we worden er mogelijk kwantitatief beter van. Drempelvrees hoeft er niet te zijn, want we zijn een clubje met simpe le schakers. Iedere huisschaker kan hier zijn partijtje meeblazen." Ruim tien jaar terug werd En Passant, om precies te zijn op 17 april 1986 in café Du Commerce te Terneuzen opge- Door Peter Snelders ftmeuzen - Robert van Tiel Wrd op overtuigende wijze kampioen vierde klasse libre wn het gewest Zuid-Neder- ®d. In café De Kwast te St- WiUebrord overtrof hij zijn gutste verwachtingen met j "et behalen van die titel, maar vooral ook door een moyenne ïeer te zétten dat zelfs goed *as voor promotie naar de weede klasse. 1-120 idiiA bad)Rucphensebaan 1 OPAVONDEN IN UW REGIO' heb er de laatste weken veel °m getraind, maar dat het zo uit °u pakken had ik niet verwacht, het district werd ik kampioen ...ft 2,03, maar nu in de geweste- eindstrijd eindigde ik daar boven. Het zag er zelfs naar dat ik met nog een hoger alge- gemiddelde zou eindigen," dus de 20-jarige biljarter uit 'eraeuzen. I opende in St.-Willebrord met j, i zd?e in 25 beurten (60 caram- es) en zette daarna winstpar- knin 16 en 17 beurten neer. „Na e ronden stond ik met een alge- e]*en gemiddelde van 3,10. Ik wist kwam n'et ®oec* wat me over~ j» de vierde ronde liep het flink „.In die ronde moest ik tegen Plaatselijke favoriet Maurice van Peer spelen. Ik had al in de voorgaande wedstrijden gezien dat hij goed kon biljarten. Een te genstander die me leek te liggen, omdat hij ook redelijk opbouwend speelde. Tegen mij speelde hij ech ter totaal anders. Vrijwel iedere carambole knalde hij er keihard op, bang om een gunstig stoot- beeld voor mij achter te laten. Ik ergerde me daar nogal aan en kwam daardoor in het stuk niet voor. Die partij verloor ik in 36 beurten en had maar het schamele aantal van 44 caramboles. Daar door zakte ik naar een gemiddelde van 2,38." Tik Die tik had hij in de vijfde ronde nog niet helemaal verwerkt, want tegen provinciegenoot Arjan Ge luk uit Heinkenszand kon hij niet de vorm etaleren van de eerste drie partijen. „Het ging in die par tij nog niet zoals in het begin, maar dat kwam ook een beetje omdat ik het andere biljart in de gaten hield waar de koploper be zig was tegen Van Peer. Die kop loper ging onderuit en doordat ik in 29 beurten met 60-52 van Arjan Geluk won, kwam ik terug aan de leiding." In de slotpartij tegen van Oevelen moest hij de titel veilig stellen via winst of minimaal een remise. „In die partij liep het weer goed. In 17 beurten won ik vrij gemakkelijk met 60-31 en was kampioen. Daar ben ik heel blij mee. Vooral omdat ik van vrijdag 17 tot en met zon dag 19 januari naar de nationale eindstrijd in Nieuw-Vennep mag." Robert van Tiel heeft zonder meer aanleg voor de biljartsport. Dat bewijst zijn progressie van de laatste weken, maar wordt nog nadrukkelijker onderschreven door het feit dat hij nog maar drie jaar met die sport bezig is. Vreemd, omdat het biljarten hem in feite met de paplepel ingegoten moet zijn. Zijn moeder, Joke Breur, is al jaren een bekende ver schijning in het Zeeuws-Vlaamse biljartwereldje en geldt als een sterke libre-speelster, die bij de vrouwen al diverse malen op na tionaal niveau actief was. Bestond er eerder bij Robert en zijn broer Peter geen belangstelling voor het biljarten? Laconiek „We deden wel eens een stootje," zegt Robert ietwat laconiek, „maar daar bleef het bij. We wa ren niet echt fanatiek bezig. Ik ben zo'n drie jaar terug de zaken wat serieuzer aan gaan pakken en mijn broer is een half jaartje later begonnen. Zoveel als ik echter de laatste weken op ons eigen biljart speelde, zo intensief ben ik nog niet eerder bezig geweest. Niet te vergeefs, zo bleek, maar het kan nog beter. Het kleine spel heb ik nog niet in mijn macht en ook de kleine trekstootjes vormen nog een probleem. Als dat er eenmaal wel goed in zit, dan denk ik dat ik nog een flink stuk vooruit ga." Vorig jaar was hij al eens te gast in een gewestelijke titelstrijd vierde klasse libre. „Dat was nog bij de jeugd. Ik werd toen vierde in Ber gen op Zoom. Dat was een leuke ervaring en daarom was ik er zo op gebrand om nog eens naar een gewestelijk kampioenschap te gaan. Zeker nu ik pas bij de senio ren speel. Dan moest ik wel eerst districtskampioen worden. Dat was nog niet zo'n gemakkelijke opgave. Bij onze eigen biljartvere niging NASA in Axel moest ik in de finale tegen mijn broer Peter spelen. Sommige mensen dachten dat ik die partij wel mocht winnen van Peter, maar zo was het niet. Hij speelde eveneens voor de winst, want dan werd hij tweede. Gelukkig redde ik het. Anders had ik dit gewestelijk kampioenschap kunnen vergeten." Nu komt er zelfs een nationaal ge beuren aan voor de Temeuzenaar. Daarover zegt hij: „Gezien mijn algemeen gemiddelde denk ik dat ik daar goed mee kan draaien. Ik zal in ieder geval opnieuw veel trainen en als het even meezit, waarom zou ik dan niet kunnen strijden voor een ereplaats?" Robert van Tiel, de Terneu- zense biljarter die zich na het behalen van de gewestelijke ti tel plaatste voor het Nederlands kampioenschap vierde klasse libre. foto wim kooyman Hoek - De Bridge Sociëteit Oostburg, die dit jaar het 75-jarig be staan viert, houdt vrijdag 27 december het jaarlijkse Eindejaars- toernooi in restaurant 'De Braakman' in Hoek. Er is dit jaar een prijzenpot beschikbaar van 3000 gulden terwijl er in het kader van het jubileumjaar op iedere deelnemer een prijs ligt te wachten. De drive staat open voor iedereen, dus ook niet NBB-leden. Er worden 42 spellen gespeeld, topintegraal, normaal gewassen in twee zittingen. De wedstrijden beginnen om 10.45 uur. Middelharnis - De bij de KNAU Zeeland aangesloten atletiekver eniging AV Flakkee houdt zaterdag 21 december in en om Middel harnis de Pallandloop, een wedstrijdloop over tien Engelse mijlen. Naast de licentiehouders is er ook startgelegenheid voor trimlo- pers. Behalve de 10 Engelse mijlen kan er ook een acht kilometer wor den gelopen. Al deze afstanden gaan om 14.15 uur van start. Om 13.00 uur beginnen de jeugdlopen over twee of vier kilometer. Er kan worden ingeschreven op het complex van de voetbalvereni ging MSV vanaf 12.00 uur. Koudekerke - De schaakvereniging Koudekerke staat zaterdag 21 december garant voor de organisatie van het 27e Kersttoernooi. Verenigingsgebouw De Couburg te Koudekerke vormt het decor van dit toernooi. De deelnemers kunnen kiezen uit de traditionele vierkamp (poules van vier spelers) of zes tot zeven ronden volgens het Zwitsers sys teem. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur en zijn omstreeks 16.00 uur afgelopen. Het geheel staat onder leiding van Paul van Rooijen. Men kan tot en met woensdag 18 december inschrijven bij Johan Paauwe van de organiserende vereniging. Sas van Gent - Het geplande bekerprogramma van het zaalvoet balrayon Sas van Gent, dat op de maandagen 23 en 30 december afgewerkt zou worden, moet wijken voor het soccertoernooi. Daardoor is de zaalvoetbalcommissie van dit rayon genoodzaakt om de bekerwedstrijden te verschuiven naar maandag 14 april. Terneuzen - Eind 1995 besloot de kring Zeeland van de Koninklij ke Nederlandse Zwem Bond te gaan werken aan de automatise ring van administratie bij zwemwedstrijden. Na een evaluatie van diverse programma's werd besloten het ZAS-programma (Zwem- club Administratie Systeem), ontwikkeld door E. Tollenaar en al gebruikt door enkele verenigingen binnen de kring Zeeland, voor alle verenigingen aan te schaffen. Tijdens een goed bezochte informatie-avond werden door Tolleaar de mogelijkheden van het aangeschafte ZAS-programma toege licht en werden gebruikerservaringen gedeeld met de nieuwe ge bruikers en de ontwikkelaar. Gewerkt wordt een een protocol om per 1 januari 1997 alle zwemwedstrijden georganiseerd binnen de kring Zeeland met het ZAS-programma te draaien. Het program ma levert een aanzienlijke efficiëntieverbetering op en bespaart kostbare tijd van vrijwilligers. Hiermee neemt de kring Zeeland een voorsprong op andere kringen binnen de KNZB ten aanzien van de administratieve afhandeling van zwemwedstrijden. Van onze bridgemedewerker Terneuzen - De strijd in de vrouwencompetitie van het district Zeeland afdeling Zuid van de Nederlandse Bridge Bond blijft spannend. Het paar Fien Touw/Henny van de Zande, beiden uit Terneuzen, pakte in het Terneuzense City Hotel tijdens de vijf de zitting de tweede dagzege. Het won immers ook al de derde zitting. Met een schitterende score van 65,71 procent troefde het de concurrentie af. richt onder impuls van Henk Visser, Lo dewijk Perdaen en Jan Aarnoudse. Dit naderende gebeuren moet het hoogte punt vormen in die tijdspanne. Er wordt gespeculeerd over het aantal deelnemers aan het toernooi. Gerard de Winter is het meest optimistisch als het aantal ter sprake komt: „Het zou me tegenvallen als we geen zestig deelnemers mogen be groeten. Ik denk zelfs meer. We hebben er overal reclame voor gemaakt." Maar met zestig man zijn we dik tevre den," vallen bestuurders Dijksterhuis en Vissers hem bij. Om er met een onder toon aan toe te voegen: „Al weet je het natuurlijk nooit. We hebben in iedere geval schaakmateriaal voor 140 perso nen." Van die concurrentie waren Bag- gen en Mast de sterksten. Ze moes ten ruim zes procent inleveren bij de winnaressen. Het paar Bies- broeck/Goossen blijft na de derde plaats eveneens nog meedoen. De senioren waren aan hun derde zitting toe. Zij kwamen eveneens in actie in het City Hotel. De Rid der/Van Leeuwen haalde het met klein verschil. Met 64,00 procent bleven ze het paar Burm/Hame- link amper drietiende procent voor. Aronson/Den Haan scoorde eveneens voortreffelijk. UITSLAGEN Vijfde zitting vrouwen: 1. Touw/Van de Zande (Terneuzen) 65,71%, 2. Baggen/Mast (Terneuzen/KIooster- zande) 59,52, 3. Biesbroeck/Goossen (Kloosterzande) 59,05, 4. Van Leeu wen/Hamelink (Terneuzen/Hoek) 58,81, 5. Sandrini/Van den Dries (Terneuzen) 58,10. Derde zitting senioren: 1. De Rid der/Van Leeuwen (Terneuzen) 64,00, 2. Burm/Hameiink (Sas van Gent/Terneuzen) 63,70, 3. Aronson/Den Haan (Hulst/Terneu- zen) 62,50, 4. Boyer/Nieskens (Ter neuzen) 56,73, 5. echtpaar Speelman (Terneuzen) 56,65%. Sluiskil - Met ingang van vol gend seizoen volgt Paul van Kouteren (nu nog oefenmeester van het Axelse AZW) Bert Tim- mers op als trainer van de voet balvereniging Sluiskil. Timmers moet door werkzaamheden afha ken, maar blijft wel verbonden als technisch coördinator aan de club in het kanaaldorp. Luctor'88 uit Heinkenszand en trainer Kees Hagesteijn uit Zie- rikzee gaan eind van het seizoen 1996-1997 na drie jaar samen werking uit elkaar. Beide par tijen kunnen terugzien op een pe riode van goede en prettige samenwerking. Van onze verslaggever Terneuzen - Profwielrenner Davy Dubbeldam uit Sluiskil en Erik de Koeyer, de bekende doelman van de Belgische top voetbalclub Moeskroen, zijn zondag 22 december als spe ciale gasten te beluisteren bij Maximaal Sport, de lokale omroep van Terneuzen. In een locatie-uitzending vanuit lifestylecenter Bodyline in Ter neuzen zullen beide Zeeuws- Vlaamse topsporters uitgebreid aan het woord komen, naast loka le sporters die present zijn. De uitzending begint om 14.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De presenta tie is in handen van Roel van Ant werpen. Van onze atletiekmedewerker Nieuw-Namen - In Nieuw- Namen staat zaterdag 21 de cember de zevende loop van het 'Van Strien Runnerscrite rium' op de kalender. De jeugd opent de loopmiddag om 14.45 uur Baarn (anp) - De Duitse dressuurtrainer Johann Hin- nemann, de beoogde opvol ger van bondscoach Wim Er- nes, heeft de Nederlandse Hippische Sportbond (NHS) woensdag laten weten af te zien van een verbintenis. Hij geeft er de voorkeur aan met ingang van 1 januari in dienst te treden in dezelfde functie bij de concurrent, olympisch kampioen Duits land. Jo Hinnemann was de be langrijkste kandidaat van de NHS. De onderhandelingen waren volgens directeur Ge orge de Jong al in een verge vorderd stadium. Toonaan gevende dressuuramazones als wereldkampioene Anky van Grupsven en Tineke Bartels achtten de neutrale Hinnemann erg geschikt om Ernes op te volgen. Die stap te na de Olympische Spelen op. Bestuursleden van de Ne derlandse Vereniging voor Dressuurruiters (NVDR) na men zijn werkzaamheden tij delijk over.

de Stem | 1996 | | pagina 11