DESTEM o (STOM ave Wirwar van claims bij KNVB an Lier [promise dren Makaay voelt zich nu wel rijp voor Ajax Richard Witschge opnieuw geopereerd Groenendaal wacht crosswe iibhmcb Het blijft onrustig in Zeist UITSLAGEN standen muziek, nieuws en informatie CONTINU Sportiviteitsprijs FIFA voor geschorste Weah KORT Verwarring rond tv-voetbal nog groot I Feyenoord trekt kort geding in Weer zege voor Lucia Rijker schoenen i B1 beste wilt. Een imbachtelijk ge- gnig compromis, )ns te vinden. wintercollectie 300 BEACHVOLLEYBAL SKIËN HOCKEY SCHAATSEN IJSHOCKEY SPORTPRIJSVRAGEN KABELFREQUENTIE Minister Liberia: 'Schorsing racistisch' FC Limburg Mmw^bmhhbhb IHandmade men's slu IBekkers Kerkstraat 10 - OQSTERHQUT-0162-453873 Sport WOENSDAG 18 DECEMBER 1996 I I Lid vereniging Goud- en Zilversmeden R FOR UW VOETEN schokbrekend effekt. Hel AIR BAG schok - absorbeer - systeem Vanaf nu verkrijgbaar in onze actuele kollektie. In dames- en herenmoten. Oor Egbert van der Weerd ihem - Roy Makaay is rijp tJ een nieuwe uitdaging. De Jl-jarige spits van Vitesse lielt zich sterk en is zelfver- feerd. laneen hardnekkig gerucht over L miljoenentransfer naar Ajax fcaalf miljoen gulden) weet de penaar niets. Maar Ajax zal sten tweede maal bot vangen. spreekt Makaay met lijn zaakwaarnemer Rob Jansen heerlijke sexkomedie geeft de donkere dagen rond kerstmis nét dat extra feestelijke tintje. Verwen uzelf en uw partner dit jaar eens op een extra pittige verrassing onder de boom! i Een complete speelfilm die ook haar zal boeien! iaagdijk 14, Breda /en wij u iingen). ning komen. !0 december. jdemelk etc. van Sport Promotions. „Een af spraak die al weken vast ligt," wijst de topschutter van Vitesse het verband tussen de geruchten en zijn afspraak van de hand. Bij Sport Promotions is eveneens niets bekend. „Er is inderdaad een afspraak met Roy Makaay maar dat heeft niets met Ajax te maken. Dat gaat over andere za ken," zegt een woordvoerster. Van alle kanten werd Makaay de afgelopen dagen benaderd met vragen over een vermeende transfer naar Ajax. De Amster damse club zal zich moeten roe ren op de spelersmarkt. Zelfs al zou Patrick Kluivert op de riante aanbieding ingaan dan nog moet Ajax zich versterken. De tweede helft van het seizoen is cruciaal voor de ploeg van Louis van Gaal. Van Ajax-zijde wordt het gerucht als 'loos' bestempeld. Persvoor lichter David Endt: „Op dit mo ment niet im frage. Tenminste, ik weet er niets van dus ga ik er vanuit dat het niet speelt." Vitesse liet via persvoorlichter Frank Huizinga weten 'niets van Ajax te hebben gehoord'. Makaay's contract loopt nog an derhalf jaar door maar hij geeft onomwonden aan, een nieuw avontuur niet uit de weg te gaan. „Dat ligt nu natuurlijk anders dan twee jaar geleden toen Ajax ook al interesse toonde. Ik heb er best trek in ja. Maar ik heb nog een contract en dat kan ik ook ge woon uitdienen. Het hangt er ge woon vanaf welke clubs er met welke aanbieding komen. In Ne derland komen alleen Ajax en PSV in aanmerking." Makaay is klaar om zijn vleugels uit te slaan. „Ik ben zeker geïnte resseerd in Ajax. Ik voel dat ik daar klaar voor ben. Maar ook te gen een buitenlands avontuur zeg ik geen nee", aldus de internatio nal wiens buitenlandse voorkeur uitgaat naar Spanje. loorHenk Mees Zeist - De NOS rekent zondagavond vanaf 18.00 uur op schtstreekse uitzending van de eredivisie-voetbalwed- itrijd Ajax-PSV. De tv-rechten van de oorspronkelijk roor Sport7 bedoelde topper worden rechtstreeks verhan- ield door Ajax in overleg met PSV. )e beide topclubs plus Feyenoord legen maandagnacht in Zeist het (cht, voorlopig voor 2V2 jaar, zelf- ig de tv-rechten van hun iiéswedstrijden (live en inte- pal) te verhandelen. De inkom- ien daaruit worden via de oor- pwikelijke regeling centraal ver- leeld. De KNVB zal namens de iiïrige 33 clubs de tv-rechten uit aten. Het compromis dat maan- na 6V2 uur onderhandelen rerd bereikt, was voor Feyenoord «leiding om haar vordering bij ït hof in Amsterdam in te trek- n. De club uit Rotterdam ver- angt niet langer een uitspraak in Itt kort geding over exploitatie rechtstreekse en integrale te- liffiieuitzendingen. lel zet Feyenoord de klachten- procedure bij het Ministerie van Economische Zaken door, omdat ie club van mening blijft dat ook let collectief uitbaten van samen- vattingen van voetbalwedstrijden instrijd is met het economisch me- tóingingsrecht en het besluit ho rizontale prijsbinding. Be onduidelijkheid rond tv-rech- ta is mede daarmee nog groot. Zo ook nog niet vast waar en of 1 vanavond samenvattingen van ie eredivisie-wedstrijden Feye- i-Roda JC en Fortuna Sit- tard-NAC worden uitgezonden. FilmNet Be geplande rechtstreekse uitzen- van Feyenoord-Roda JC via FilmNet (SuperSport) komt te ver tillen. Feyenoord beroept zich daarbij op dezelfde motieven als Üj het verbod van Feyenoord- ftC onlangs en wil zijn positie vlak voor de volgende zitting in de nhtszaak met de KNVB (vrijdag) niet verzwakken. Als alternatief voor rechtstreekse uitzending werd Fortuna-NAC door FilmNet afgewezen omdat het duel niet in teressant genoeg is. FilmNet kiest nu voor een kwartfinale van het Italiaans bekertoernooi. In een contract met Sport7 bezat FilmNet de rechten op 34 wed strijden uit eredivisie en 34 uit de eerste divisie. Voor drie wedstrij den uit de eerste divisie trof de abonnee-zender vorige week apar te regelingen met de betrokken clubs. Anders ligt de situatie nu de KNVB maandagavond als onder handelingspartner namens 33 clubs werd aangewezen. Zo moet uit overleg tussen de KNVB en FilmNet duidelijk worden of de voor vrijdagavond geplande wed strijd Willem II-FC Utrecht in het tv-programma gehandhaafd wordt. De beslissing daarover valt vermoedelijk vandaag. „Wij zien graag dat de wedstrijd gewoon op FilmNet blijft, dat hebben we de KNVB ook laten weten," aldus Willem H-directeur Frans van Dommelen. Haken en ogen De KNVB hakte gisteren nog geen knopen door voor de wedstrijden in de laatste competitieweek van 1996 omdat aan het maandag nacht bereikte compromis nog veel haken en ogen blijken te zitten. De voetbalbond streeft nu eerst naar een voorlopige voorziening, die voorafgaat aan een contract voor de periode tot 1 juli 1999. De KNVB gaat uiterst omzichtig te werk omdat het verdwijnen van Sport7 tot een opeenhoping van schadeclaims over en weer leidt. „Een wirwar van claims," typeert Het blijft onrustig in de Zeister bossen. Na het tumult rond de tv-rechten, zorgden gisteravond supporters van Heerenveen voor de nodig ophef. De Friese club tekende bij de KNVB protest aan tegen de boete van 10.000 gulden, die de bond haar oplegde naar aanleiding van onoirbare spreekkoren vanaf de tribunes bij de wedstrijd Heerenveen-PSV op 23 oktober. Een deel van de aanhang ondersteunde de clubleiding daarbij op passende wijze. FOTO ANP een woordvoerder de situatie. De KNVB wordt daarbij geconfron teerd met een bedrag aan claims van naar verluidt 200 tot 250 mil joen gulden. De juiste hoogte is nog niet duidelijk omdat een groot aantal partijen bij het contract met Sport7 is betrokken nu met claims komt. Behalve Sport7 voelen ook zenders die sublicentie-overeenkomsten aangingen zich gedupeerd. Dat be treft ondermeer FilmNet en bui tenlanders zenders waaronder het Amerikaanse ESPN, dat op zon dagmiddag in diverse werelddelen live Nederlands competitievoetbal uitzendt. Sport7 stuurt aan de KNVB ook de claims door die door andere sportbonden en door zich gedupeerd voelende clubs zijn in gediend. Andersom eist de KNVB van Sport7 de bankgarantie van 180 miljoen gulden op, alsmede schadevergoeding. Om de eigen vorderingen niet in gevaar te brengen, is de KNVB tot nu terughoudend met het aangaan van nieuwe verplichtingen. Eerst wil de voetbalbond de claims in ventariseren en vaststellen over welke rechten ze beschikt. Van middag voert een delegatie van de KNVB onderhandelingen met mr. Van de Vijver, die als bewindvoer der van het in surseance van beta ling verkerende Sport7 optreedt. In hoeverre de verwikkelingen tot een lagere tv-opbrengst voor de KNVB en clubs zullen leiden is nog niet duidelijk. Het contract met Sport7 was drie jaar lang 'goed' voor 140 miljoen gulden per seizoen. „Nu we per wedstrijd af zonderlijk mogen onderhandelen kan de opbrengst van die live wedstrijden wel eens hoger uitval len omdat we steeds de stand van de ranglijst in de onderhandelin gen kunnen betrekken," aldus Ajax-voorzitter Michael van Praag. Durban (ZAf). Wereldbeker beachvolley- bal, laatste toernooi: Guilherme/Para (Bra) Dodd/Witmarsh 10-12 12-9 12-8. Ze Marco/Emanuel (Bra) verzekerden zich al eerder van eindzege in wereldbeker. New Delhi. Indira Ghandi Gold Cup, wouwen: India - Rusland 5-0 (4-0), Zuid- Korea-China 3-2 (0-2). Deventer. NK supersprint (2x 100 m en 2x300 m). Mannen: 1. Kramer (Heerenveen) 9,87 secon- (Nederlands record), 9.98, 24,57, 24,27, 8.690 punten, 2. Leeuwangh (Alkmaar) J.30,20,37, 24,69, 24,24,69.600, 3. De Jong (Assen) 10,26,10,24,24,89,24,54,69.930. •rouwen: 1. Van Meggelen (Bleiswijk) U.35,11,39, 27,27, 27,44, 77.450, 2. Ten Hoor (Heerenveen) 11,52, 11,52, 27,83, •'.66, 78.530, 3. Kootstra (Schoonoord) 11,34, 28,04, 27,94, 78.560. Madonna di Campiglio (Ita), Mannen: 1. Sykora (Oos) 1.37,90 (46.47/51,43), 2. Tomba (Ita) 1.38,48 (47,13/51,35), 3. Amiez (Fra) 1.38,52 (46,47/52,05), 4. Voglreiter (Oos) 1.38,60 (46,40/52,20), 5. Kosir (Slv) 1.38,78 (46,72/52,06), 6. Miklavic (Slv) 1.38,81 (46,50/52,31). Stand wereldbeker algemeen na 8 van 37 wedstrijden: 1. Knaus (Oos) 297 punten, 2. Sykora 282, 3. Aamodt (Noo) 256. Stand wereldbeker slalom na 3 van 10 wed strijden: 1. Sykora 280, 2. Stangassinger (Oos) 140,3. Aamodt en Stiansen (Noo) 132. Moskou. Izvestiatoernooi. Finland - Canada 6-1 (2-0 3-0 1-1), Rus land - Tsjechië 3-1 (0-0 0-1 3-0). Toto 50: eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: geen winnaar, derde prijs: 16 winnaars die elk bruto bruto f 1330,70 ontvangen. (ADVERTENTIE) ®aam Uien-Leur Balder Wein-Zundert ''Bgeweg Prinsenbeek 'ijsbergen Shen Schijf FM 102.8 St. Willebrord FM 105.8 FM 102.8 Sprundel FM 105.8 FM 102.8 Terheijden FM 102.8 FM 105.8 Teteringen FM 102.8 FM 102.8 Ulvenhout FM 102.8 FM 105.8 Wagenberg FM 102.8 FM 105.8 Wernhout FM 105.8 FM 102.8 Zegge FM 105.5 FM 105.8 Zevenbergen FM 105.8 FM 105.8 Zevenbergschenhoek FM 105.8 FM 105.8 Zundert FM 105.8 Amsterdam - Ajaxied Richard Witschge is opnieuw aan zijn teen geopereerd. Dani is zondag tijdens de topper Ajax-PSV ook niet inzetbaar. Hij heeft een spierblessure. Witschge ging zondag weer on der het mes nadat artsen op nieuw een ontsteking aan zijn teen hadden geconstateerd. Een paar weken geleden was de lin kermiddenvelder aan hetzelfde probleem geholpen. Hij blijft tot eind van de week in het VU-zie- kenhuis in Amsterdam en hoopt aan het eind van de maand weer te gaan trainen. De Portugees Dani liep de spier blessure maandag op tijdens de training. Hij kan ongeveer an derhalf week niet spelen. Op het negende Internationa le sportfilmfestival in de Spaan se plaats Jaca is de persprijs toegekend aan een co-productie van de Wereldomroep en de NPS over de Ajacied Jari Litmanen. Op het festival, een internatio naal ijkpunt voor films en docu mentaires die verwantschap hebben met sport, komen elk jaar meer dan honderdvijftig in zendingen uit circa 25 landen aan bod. De persprijs is bestemd voor de documentaire met de hoogste journalistieke waarde. In eigen land ging een andere prijs aan hem voorbij. De Fin is sporter van het jaar af. De Aja cied eindigde in de verkiezing van 1996 als vijfde. De hoofdprijs was voor Heli Rantanen, die tijdens de Olym pische Spelen van Atlanta de gouden medaille won met speer werpen. Dundee De Zuid-Afrikaanse voetballer Sean Dundee krijgt de Duitse nationaliteit. Zo is de weg voor hem vrij naar het Duitse natio nale elftal. Dundee speelt bij Karlsruher SC. De spits heeft dit seizoen in de Bundesliga dertien doelpunten gemaakt. Dundee heeft de Duitse nationa liteit aangevraagd via een spoedprocedure voor „gevallen van nationaal belang". De Duit se voetbalbond (DFB) heeft hem in zijn aanvraag gesteund. Bondscoach Berti Vogts heeft al belangstelling voor Dundee ge toond. Natuurlijk is de affaire met Dundee omgeven met een poli tieke waas. Zois er kritiek geuit op het feit dat de verandering van nationa liteit veel sneller is gegaan dan bij 'normale' mensen in de bur germaatschappij. Dundee hoorde het nieuws in Durban, Zuid-Afrika. In zijn vaderland is al een tijdje een hetzecampagne aan de gang te gen 'overloper' Dundee. Met na me bondscoach Clive Barker heeft zich bezondigd aan stem mingmakerij. Barker wilde Dundee al vorig jaar oproepen voor zijn selectie. De ploeg was toen in voorberei ding op de uiteindelijk gewon nen Afrikaanse titelstrijd. Dun dee echter is in die periode ook gepolst door Vogts, bondscoach van de Mannschaft. Hij meldde Monrovia (ipa) - De Liberiaanse minister van Sport vindt dat de UEFA-schorsing voor zes wedstrijden van de nationale voet balheld George Weah een racistisch tintje heeft. De UEFA strafte de voetballer van het jaar omdat hij zijn tegenstander Costa een kopstoot gaf. Het incident vond plaats na het duel in de Champions League tussen FC Porto en Weahs club AC Milan, dat woensdag over eventueel beroep zal beslissen. Minister Massaquoi zei: „Wij ge loven dat bij het uitspreken van de straf raciale redenen hebben meegespeeld, met het doel Ge orge een tweede titel van wereld voetballer van het jaar te onthou den." De minister, die tevens jeugdza ken in zijn portefeuille heeft, liet weten dat hij protestbrieven zal sturen aan de UEFA en kranten in Europa. Een woordvoerder van de UEFA zei dat de straf be slist niet te zwaar is. Er is volgens hem zelfs rekening gehouden met de goede naam van Weah, die bij de kopstoot de neus van Costa brak. De Portugees op zijn beurt zou de Afrikaan alvorens die tot zijn daad kwam racistisch heb ben bejegend. Ondanks het incident zal de we reldbond FIFA de aanvaller belo nen met de sportiviteitsprijs. Een woordvoerder zei dat Weah alle lof verdient, mede omdat hij door zijn prestaties veel reclame heeft gemaakt voor voetbal in zijn straatarme vaderland. Hij krijgt de onderscheiding volgende maand uitgerekend uitgereikt in Lissabon, hoofdstad van Costa's vaderland. Van onze verslaggever Loenhout - Er ligt volgende week in België een kleine 85.000 gulden aan (extra) prijzengeld te wachten op Ri chard Groenendaal. Het enige wat de Nederlandse kampioen veldrijden daarvoor hoeft te doen, is zondag in Kok- sijde een beslissende voor sprong nemen in de strijd om de wereldbeker en vijf dagen later Radumir Simunek voorblijven in de dertiende Azencross van Loenhout. Groenendaal is na vier wed strijdenleider in de strijd om de wereldbeker. De eindoverwin ning levert hem bijna 50.000 gulden op. „Wanneer ik zondag win in Koksijde, heb ik die vast op zak en kan ik me gaan con centreren op het NK en WK," aldus Groenendaal. In Loenhout ligt een extra pre mie met een waarde van maar liefst 650.000 Belgische franken (35 mille) klaar. Het is na de hoofdprijs in de wereldbeker de vetste premie van het hele sei zoen. Groenendaal heeft haar maar voor het grijpen. De Ra- bo-crosser leidt samen met Ra dumir Simunek het twee jaar geleden ingestelde 'Drie-cros- sen-klassement' om de 'Gouden Fiets', een tien centimeter hoog sierraad van massief goud. Al leen wanneer Groenendaal en Simunek vrijdag finaal door het ijs zakken, komen Van der Poel, Herijgers en Bramati in beeld voor het kleinood. „In het geval van Simunek kan ik me dat voorstellen, maar Groe nendaal overkomt dat niet," zegt organisator René Vermei- ren. „Ach, wat kun je ermee?", vraagt Groenendaal zich op nuchtere toon af. „Mee naar huis nemen en in de kluis zet ten. Maar uiteraard ga ik wel alles in het werk stellen om hem te winnen." Met het winnen van de wereld beker en 'gouden fiets' hoeft het volgende week uiteraard niet op te houden voor de grootver diener uit Sint-Michielsgestel. De eerste prijs van de WB-veld- rit in Koksijde levert 6300 gul den op en in Loenhout wordt een zege gehonoreerd met 3500 piek. Dit alles uiteraard los van 's mans startgeld. zich destijds met een blessure af voor de Zuid-Afrikaanse ploeg. Vogts heeft spitsen genoeg: Klinsmann, Bierhoff, Bobic en Kirsten zijn de belangrijksten, maar scoren gaat ze de laatste tijd moeilijk af. Het is de ver wachting dat Dundee op 26 fe bruari debuteert, als Duitsland in Tel Aviv een oefenduel tegen Israël speelt. De kans is nihil dat Roda JC, Fortuna Sittard en MVV op nieuw met elkaar gaan praten over een fusie. De provincie Limburg liet maandag weten dat de deur voor nieuwe ge sprekken wat haar betreft nog wagenwijd open staat. MVV blijft bij het standpunt dat er alleen gesproken kan worden als Maastricht de locatie wordt van het nieuwe stadion. Roda verwacht in februari de bouwvergunning te krijgen voor het nieuwe stadion op de Bei- tel/Locht. En intussen bekijkt Fortuna, in samenspraak met de gemeente Sittard, of er mogelijk een nieuwe accommodatie op het nog aan te leggen bedrijven terrein Bergerweg Zuid gereali seerd kan worden. „We zijn best bereid om te pra ten, maar ik pas ervoor om een tweede keer op mijn bek te gaan," reageert Roda-voorzitter Theo Pickée. „Wij zijn bezig met ons nieuwe stadion en natuur lijk juichen we het toe als Fortu na o£ MVV zich bij ons zouden aansluiten. Ik denk dat dat in de toekomst wel moet, wil je het hoofd boven water houden. Maar dan moeten die clubs wel eerst hun emoties opzij zetten. Roda is als enige club niet afge haakt bij de fusiebesprekingen. Dat betekent dat we de nood zaak ervan inzien. Al denk ik dat Roda het ook op eigen kracht gaat redden." "T 1P.' Geen rentree Mansell in Formule I Londen - Nigel Mansell ziet af van een rentree in de Formule I. De 43-jarige Brit reed onlangs in Barcelona proef voor de renstal van Jordan. Eigenlijk voor de grap, maar zijn bezigheden kregen spoe dig het predikaat serieus. Mansell, wereldkampioen in 1992, liet weten dat hij met te veel an dere zaken bezig is om zich serieus toe te leggen op de racerij. Een andere Brit, Martin Brundle, zal volgend seizoen vermoedelijk de races voor Jordan rijden. Samen met Ralf Schumacher, de jon gere broer van oud-wereldkampioen Michael. De nieuwe formule I-renstal van Lola heeft voor het seizoen 1997 de Braziliaan Ricardo Rosset en de Italiaan Vicenzo Sospiri als coureurs gecontracteerd. Brentjens ook op de weg Eemnes - Bart Brentjens fietst komend seizoen ook op de weg. Hij zal als amateur koersen in de uitmonstering van Topteam Te geltoko, een ploeg die onder leiding staat van Jean-Paul van Pop- pel en manager Leo van Etten. De Limburger behaalde tal van overwinningen op de mountainbi ke, waarvan de olympische titel in Atlanta de belangrijkste was. Brentjens wil zich als amateur voorbereiden op het seizoen op de terreinfiets, dat vooral in de zomer plaatsvindt. Hij had ook con tacten met profploegen op de weg. In de topcompetitie zal hij rit me opdoen. De wegsnelheid denkt hij goed te kunnen gebruiken voor het crossen. Agassi wil terug in Davis Cup-team New Vork - Andre Agassi keert wellicht terug in het Amerikaanse Davis Cup-team. In februari spelen de Verenigde Staten in de eer ste ronde in en tegen Brazilië. Vorig jaar in de halve finale tegen Zweden speelde Agassi voor het laatst voor het Amerikaanse team. Agassi, die een teleurstellend jaar achter de rug heeft, zei dat hij weer zin heeft om voor zijn land uit te komen. De Jong voorbij Thomas Den Haag - Annamarie Thomas is op de wereldranglijst aller tij den (Adelaarskalender) niet meer het hoogst geklasseerde Neder landse schaatskernploeglid. Na de World Cup-wedstrijden het af gelopen weekeinde in Hamar ging Tonny de Jong haar voorbij. Thomas, die met 168.818 punten zevende stond, zakte een plaats. Tonny de Jong steeg in het grote-vierkampklassement van de veer tiende naar de zevende plaats. Zij heeft nu een puntentotaal van 168.458 en is de tweede Nederlandse, achter Yvonne van Gennlp (derde). Veiligheidsbeambte Atlanta 'ongetraind' Atlanta - De veiligheidsbeambte die de telefonische melding kreeg van de bom in het Centennial Olympic Park heeft nooit een in structie gekregen wat te doen bij een bommelding. Dit is dinsdag onthuld in de Atlanta Journal, de lokale krant in de stad waar af gelopen zomer de Olympische Spelen werden opgeschrikt door de ontploffing van een pijpbom. Gevolg: twee doden en honderd ge wonden. De vrouw die het bewuste telefoontje aannam, een half uur voor de dodelijke ontploffing, had met de grootste spoed de speciale veilig heidsdienst moeten waarschuwen, die verantwoordelijk was voor het park. In plaats daarvan volgde zij een routineuze procedure met lage prioriteit voor bommeldingen. Als gevolg daarvan had zij tien minuten nodig om het juiste adres op te zoeken en kon zij pas daarna het binnengekomen bericht doorgeven. »In de eerste bokspartij voor vrouwen op Nederlandse bodem heeft Lucia Rijker dinsdagavond in Rotterdam haar vijfde over winning behaald in evenveel gevechten. De 29-jarige versloeg in het superlichtgewicht de Hongaarse Zsuzsanna Szuknai, die al na 58 seconden in de eerste ronde de strijd staakte. Later op de avond veroverde Orhan Delibas de Beneluxtitel in het zwaarweltergewicht. Hij won op punten van de Belg Danny Defe- vere. De partij was afgesloten op tien ronden. foto anp

de Stem | 1996 | | pagina 9