Zeeland trekt kar economie Milosevic praat met studenten Het extraatje van Président. DE STEM Zeeland wil ander Sloe-goederenspoor IUWELIERSHUIS Aanslag op Rode Kruis Tsjetsjenië ?nL.c° O.» Aanval D66 op ambulancebeleid ebel the architects of time 'Taalles is nog erg gebrekkig' Steeds meer vrouwen in de WAO AGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN Groenendaal heeft goud voor het oprapen Aanpak van inbraken in vakantiepark Bedrijven willen af van geschenken Filmer Joost Seelen en de krakers De roze roes van het kraamfeest Samen met Brabant en Limburg Kamer wil extra geld voor minima Europees verbod op kistkalveren Rolling Stones met nieuwe cd weer op tournee Twijfels over toezeggingen 'Rampenplan werkte slecht op Welschap' Zes doden onder wie Nederlandse technicus LAMELPARKET ECHT EIKEN A A 75 LU 4mm UROPA 'ARKET r* Deze week alleen bij Albert Heijn. Üt\l Nu 6 weken destem voor 31 gulden JUWL-..ERS - DIAMANTAIRS - BEËDIGD JJET TAXATEUR tl arendstraat 20 oosterhout telefoon 0162-460129 w I -1 i 136e JAARGANG 3 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Cconomie Sport Zeeland Gids A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 Cl t/m C4 Dt RTV-programma's D2 Lijf Leven El t/m E3 PAGINA DE STEM PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA ül 8 "71 0311 000218" I I I I I WOENSDAG 18 DECEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 I MIN./MAX. t I ff PAGINA Zacht weer Met een zuidelijke luchtstroom wordt zachte maar voch tige lucht aangevoerd. De bewolking houdt de overhand, af en toe kan er wat lichte regen of motregen vallen. Er is weinig wind. Het is zacht voor de tijd van het jaar. Van onze verslaggever Den Haag/Terneuzen - Het bedrijfsleven in Zeeland trekt sa men met Limburg en Brabant de kar van de Nederlandse eco nomie. In de zuidelijke provincies ligt de export, de motor van de econo mie, tweeënhalf keer hoger dan het Nederlands gemiddelde. Ook de omzet ligt de helft hoger en de investeringen liggen, ondanks een daling, boven het nationaal gemiddelde. Dat blijkt uit de jaarlijkse En quête Regionale Bedrijfsontwik keling (Erbo) van de Kamers van Koophandel, die gisteren in Den Haag werd gepresenteerd. De Den Haag (anp) - De Tweede Ka mer heeft het kabinet gisteren ge waagd in het voorjaar met voor stellen te komen om de koop kracht van mensen met de laagste inkomens met een bedrag van be tekenis te verbeteren. De Kamer steunde met een ruime meerderheid een motie van de Kamerleden Kalsbeek (PvdA) en Bakker (D66). Het CDA stemde voor, de WD was tegen. In de motie wijzen de Kamerleden erop dat de economische groei moge lijkheden biedt om de financiële positie van mensen op het mini mumniveau te verbeteren. Brussel (anp) - De ministers van Landbouw van de Europese Unie hebben gisteravond besloten het huisvesten van kalveren in boxen te verbieden. Vanaf 31 december 2006 moeten mestkalveren in groepen worden gehuisvest. De kalveren moeten ten minste 1,8 vierkante meter ruimte per dier ter beschikking hebben. Het ver bod geldt niet voor kalveren tot acht weken. Europees Land bouwcommissaris Fischler noemt bet besluit 'een flinke stap voor uit bij het verbeteren van het die renwelzijn in de Europese Unie'. Londen (afp/dpa) - De Rolling Stones gaan volgend jaar weer op teernee door de Verenigde Sta- Het wordt een marathon-trip 'an acht maanden waarbij de stones nummers van hun nieuwe album zullen spelen, be Stones bereiden momenteel opname van de nieuwe plaat ïoor. Daarna geven de roek-vete ranen ongeveer honderd concer- 'en, voorzover bekend alleen in VS. Het succes van de 'Voodoo Loun- Se'-tournee in 1995 zal een aan moediging zijn geweest. De rond- 'eis zou netto ruim 650 miljoen Widen m het laatje hebben ge- btacht. Maar gevraagd waarom 'en van de rijkste Britten, Mick aSger, weer gaat optreden met neith Richard (53 jaar), Charlie latts (55) eh Ron Wood (50), zei fen vriend dat zij tijdens kleine 'oncerten 'het plezier in het spe- 91 hebben herontdekt. Over ooncerten in Europa is nog niets Kalf laat je niet kisten drie zuidelijke provincies nemen in feite de Nederlandse export- groei in 1996 voor hun rekening. De export groeide in 1996 met 0,9 procent. Zij bleef daarmee evenwel achter bij 1995, toen er nog sprake was van een toename met 3,7 procent. De afnemende groei van de ex port is vooral te wijten aan de te genvallende economische ont wikkelingen in Duitsland en Frankrijk. Van de 65.000 ondervraagde on dernemers zegt 87 procent het lo pende jaar met winst te zullen af sluiten. De investeringen zijn dit jaar gegroeid met 2,7 procent, de werkgelegenheid - vooral dankzij de kleinere bedrijven - met 2,1 procent. Alle sectoren, behalve de kleine detailhandel, verwachten in 1997 nog betere resultaten. De bedrijven denken volgend jaar meer te exporteren, de verwach tingen wat betreft investeringen en winstgevenheid zijn even hoog als dit jaar. De oostelijke regio loopt net als de Randstad in de pas met het landelijk beeld, zij het dat de ex port hier slechts met 0,4 procent toenam (in 1995 4,6 procent); de investeringen namen - na een af name met 1,6 procent vorig jaar - nu met 7,4 procent toe. De econo mische ontwikkeling in de drie noordelijke provincies blijft flink achter. Dat is mede te wijten aan de slechte gang van zaken in de agrarische sector. Alleen de werkgelegenheid komt dit jaar in het noorden boven het nationaal gemiddelde uit. De export van grondstoffen blijft dit jaar duidelijk achter, de uit voer van kapitaalgoederen, non food detailhandelsartikelen en agrarische producten nam toe. De werkgelegenheid bij de geën quêteerde bedrijven steeg met 2,1 procent. Dat komt overeen met circa 75.000 arbeidsplaatsen. Veel bedrijven, met name in de dienstverlening en bij grotere de tailhandelsbedrijven denken dat de werkgelegenheid volgend jaar verder toeneemt. De afzonderlijke resultaten van de Zeeuwse economie worden aan het eind van het jaar door de provinciale Kamers van Koop handel bekend gemaakt. Zeeland zal naar verwachting iets onder het positieve gemiddelde van alle drie provincies samen blijven, al dus een woordvoerder van de Ka mer van Koophandel. ■■"fe Door Erwin Tuil Belgrado - De Servische president Slobodan Milosevic heeft gisteren voor het eerst na achtentwintig dagen van massaprotesten opposanten ontmoet. In het federa le parlement in Belgrado ontving hij een studentende legatie uit Nis. H Een studente roept leuzen voor het parlementsgebouw in Belgrado. Vooralsnog twijfelen de demonstre rende Servische studenten aan de toezeggingen die president Milosevic gisteren deed. foto reuter De studenten lazen een ver klaring voor waarin ze de president opriepen zich aan de wet te houden. Daarnaast overhandigden zij afschrif ten van de lokale verkie zingsuitslagen uit Nis, die de overwinning aan de opposi tiebeweging coalitie Zajedno toekennen. In Nis werden, evenals in veel andere steden, uitslagen geannuleerd die ongunstig waren voor de regerende so cialistische partij van Milos evic. De studenten spraken vijf tien minuten met Milosevic aan het einde van een twee daagse 240 kilometer lange voettocht naar Belgrado. De president beloofde de dele gatie dat diegenen die 'zich schuldig hebben gemaakt aan stembusfraude ge schrapt zullen worden'. Volgens de woordvoerder van de studenten, Nikola Bo- sinovic, hield de president zich op de vlakte over de de monstraties. „Milosevic kan in ieder geval nooit meer zeggen dat hij van niets wist," zei hij tegen de pers. Wat betreft het effect van hun mars en hun ontmoeting met de president hielden de studenten na afloop een slag om de arm. Een van hen vond dat er nog geen grond voor uitbundig optimisme is: „We moeten eerst nog maar eens zien hoeveel de woorden van Milosevic waard zijn." De toezegging van de presi dent om de schuldigen aan stembusfraude te straffen leidde gistermiddag tot spe culaties dat hij een zuivering wil doorvoeren om zelf aan te macht te kunnen blijven. Toch wordt er nauwelijks aan gedacht dat Milosevic daarin kan slagen. Ondanks dalende temperaturen waren er ook gisteren weer tiendui zenden mensen op straat, en de animo bij de protesten te gen de president lijkt voor alsnog niet af te nemen. Een van de deelnemers vond het nog te vroeg om met de protesten te stoppen. De voor Zajedno gunstige rechtbank uitspraken en de ontmoeting met Milosevic zijn volgens hem slechts een eerste stap. „In Nis gaan we door tot we hebben wat we willen: de geldigverklaring van de ver kiezingsuitslagen in alle ste den waar ze geannuleerd zijn, en de terugkeer van de democratische rechtsstaat." Door Jan Ligthart Leiden - Niet alleen Defensie personeel was verantwoorde lijk voor de gebrekkige hulp verlening bij de ramp met de Hercules op vliegbasis Wel schap. Ook de burger-autori teiten waren dat. Met name de brandweer en de burgemeester van Eindhoven. Bovenal deugde weinig van het rampenplan. Maar het staat niet vast dat zonder menselijk falen het ongeluk minder rampzalig was verlopen. Die conclusies trekt het Crisis Onderzoek Team (COT) van de Rijksuniversiteit Leiden. Dat onderzocht het vlieg tuigongeluk in Eindhoven dat op 15 juli aan 34 mensen het leven kostte. Alle betrokken instanties weigerden gisteren commentaar te geven op het rapport. Defensie nam twee maanden ge leden alle verantwoordelijkheid voor de gebrekkige hulpverlening op zich. De commandant, de ver keersleider en de brandweercom mandant van de vliegbasis wer den uit hun functie ontheven. Het onderzoeksteam is kritisch over deze stappen.Volgens pro fessor Rosenthal, leider van het onderzoek, kan de schuld niet en kel bij de drie bewuste officieren worden neergelegd. „Als zij wer kelijk zo schuldig waren, waarom zijn zij dan 'slechts' uit hun func tie ontheven?" Als personele maatregelen nood zakelijk waren, dan kwamen vol gens Rosenthal meer mensen bij Defensie in aanmerking. Hij noemt de bevelhebber en de di recteur Operatiën van de lucht macht, respectievelijk luitenant- generaal B. Droste en generaal- majoor G. Macco, alsmede de centralist van de basis. Volgens de onderzoekers zijn ook de civiele autoriteiten schuldig, en is de oorzaak niet zozeer men selijk falen als wel een gebrekki ge organisatie. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Door Wierd Duk Moskou - Tsjetsjeense en Rus sische autoriteiten tasten in het duister over de identiteit van de daders van de moord op zes stafleden van het Interna tionale Comité van het Rode Kruis (ICRC) in het Tsjetsjeen se dorp Novye Atagi. Vijf vrou welijke medewerkers en de Nederlandse bouwtechnicus Hans Eikerbout (47) werden gistermorgen in alle vroegte in hun slaap door gemaskerde mannen doodgeschoten. Een Zwitserse medewerker raakte zwaar gewond, maar wist zijn le ven te redden door zich dood te houden. Volgens het Rode Kruis gebruikten de moordenaars pisto len met geluiddempers. Er werd niets ontvreemd. Behalve de uit Utrecht afkomstige Hans Eiker bout werden ook twee Noorse ver pleegsters, een Spaanse en een Nieuw-Zeelandse verpleegster en een administratief medewerkster uit Canada gedood. De aanslag in Novye Atagi, vijftien kilometer van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny, is de zwaarste uit de his torie van het Rode Kruis. In juni van dit jaar werden in Burundi drie Zwitserse stafleden ver moord. Eikerbout gaf sinds begin oktober leiding aan de verbouwing van een voormalig weeshuis tot nood ziekenhuis. Het was Elkerbouts eerste opdracht voor het Rode Kruis. De overige veertien in Tsjetsjenië verblijvende ICRC-medewerkers werden gisteren, evenals de stof felijke resten van de zes vermoor de stafleden, geëvacueerd. Ook andere hulporganisaties riepen hun mensen terug. Sinds de Russische troepen uit Tsjetsjenië zijn teruggetrokken, maken de separatisten de dienst uit. Banditisme tiert welig in de verwoeste, zwaar gemilitariseerde republiek. De Tsjetsjeense vice-premier Mo- vladi Oedoegov veroordeelde de moordaanslag en noemde het inci dent 'een verschrikkelijke toevoe ging aan een keten van provoca ties tegen het fragiele vredespro ces in Tsjetsjenië'. De Russische premier Viktor Tsjernomyrdin sprak van een 'wrede en zinloze misdaad'. Voor 27 januari staan in Tsjets jenië parlements- en presidents verkiezingen op het programma. Het aantal incidenten in de afval lige deelrepubliek is de laatste tijd aanzienlijk toegenomen. Middelburg (anp) - De provincie Zeeland wil een alternatief tracé voor de goederenspoorlijn in het Sloegebied bij Vlissin- gen. Specialist in verkoop en verhuur van presentatie- monitoren projectoren ■&rf De spoorinfrastructuur moet ver der worden verbeterd met zeven (bedrijfs)aansluitingen op het hoofdspoor en uitbreiding van het spooremplacement. Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten minister Jorritsma (Verkeer) te vragen de mogelijkheden hiervoor te onderzoeken. De huidige spoor lijn is te bochtig, heeft eenentwin tig overgangen en er bevinden zich woningen op zes meter af stand. De Zeeuwse gedeputeer den achten de tijd rijp voor aan passing, nu elektrificatie van het goederenspoor ter plaatse wordt overwogen. Daarnaast kan een al ternatief tracé voorkomen dat de spoorlijn de weg naar de toekom stige Westerscheldetunnel kruist. Daarmee wordt een investering van 6,5 miljoen tot 7 miljoen gul den uitgespaard. Door verbete ring van het spoortracé in het Sloegebied kan de concurrentie positie van het Havenschap Vlis- singen en bedrijven in Vlissingen- Oost versterkt worden, stellen GS. (ADVERTENTIE) f i Van onze verslaggever Goes - Het blijft kwakkelen met de ambulances in Zee land. De bestuurders kijken bij het maken van nieuwe plannen niet verder dan hun neus lang is, en het besluit om de centrale meldkamer onder te brengen in het nieu we Veiligheidshuis op Wal cheren is het schoolvoorbeeld van een 'hotemetootbeslis- sing'. Met deze kritiek heeft D66 giste ren tijdens een partij-bijeen komst in Goes de aanval geo pend op de plannen het ambu lancevervoer in Zeeland te ver beteren. D66-leider en Statenlid Alex Dijkwel laakte de nieuwe plannen. „Niet omdat ze niet goed zouden zijn, maar wel omdat er geen on derzoek is verricht naar wat pre cies voor Zeeland het beste sys teem is," aldus Dijkwel. In elke provincie is het ambulan cevervoer anders geregeld, som mige steden hebben die dienst zelfs al volledig geprivatiseerd. Het probleem van Zeeland is be kend, er worden aanrijtijden overschreden omdat er niet ge noeg geld is om voor het geogra fisch moeilijk liggende Zeeland meer ambulances te kopen en te bemannen. Ook is het bestuur niet daad krachtig genoeg, omdat allerlei verschillende overheden het voor het zeggen hebben in de dienst. Nadat hier eerder dit jaar een politieke storm over opstak, lo pen er allerlei initiatieven om de zaak te verbeteren. Volgens Dijkwel gebeurt dat op de verkeerde wijze en niet demo cratisch. Het voorbeeld om de alarmcentrale onder te brengen in de meldkamer op Walcheren is misschien wel een juist be sluit, maar is geen degelijke dis cussie aan vooraf gegaan, dus is het niet democratisch, stelde Dijkwel. Dijkwel: „Zelf ben ik in Amster dam, in opdracht van de wet houder, alle vormen van zorg- vervoer aan het combineren. Hier worden ambulancedienst GG en GD een particuliere dienst. Heel het zorgvervoer wordt in één onderneming sa mengevoegd. In Zeeland, moet ik constateren, worden andere op ties niet onderzocht. Doordat hier niet verder wordt gekeken dan de neus lang is blijven mis schien betere opties, onbenut. De commissie Don die de aanbeve lingen heeft gedaan, heeft ken nelijk ook geen opdracht gekre gen alternatieven te onderzoe ken," Brie Président is een koninklijke brie, met zorg gemaakt door deskundige maïtres des fromages en gerijpt in speciale kelders in het Champagne- gebied. En als u nu minstens 400 gram Brie Président koopt, krijgt u er een Lemniskaat kinderkalen der bij cadeau. Brie Président, natuur of kruiden, vers van het mes of verpakt, r\ per 100 gram 259 Nu bij aankoop van 400 gram een bere-leuke kalender cadeau." (ADVERTENTIE) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (15) Winteriinde Naast de winteriinde komt ook de zo- merlinde voor. Bomen tot 30-35 meter hoog, die zeer sterk en weldadig naar honing geuren tijdens de bloei. Druk bezocht door bijen die van de nectar de lekkere lindehoning maken. Vaak over vol met bladluizen zodat alles onder de boom gaat kleven door hun plakkerige honingdauw (de uitwerpselen). De lin de is het symbool van de huiselijke vre de en levert een gezonde thee. De tak ken laten zich zeer gemakkelijk leiden. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 december a.s. 'Zolang de voorraad strekt Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Tejefoon nr.: S Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda g als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnemenl heeft gehad. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1