De lekkende kerncentrale van Almaraz Meeste er in '9 Omwonenden verontrust over de vele gevallen van kanker in omgeving pESTEM Dominantie v Maar malaise b DESTEM mil BUITENLANDDINSDAG 17 DECEMBER 1996 I jjU BOEING McDonnel Douglas opslokt, is de dominantie van de marktleider bijna adem benemend voor de lucht vaartmaatschappijen. Een reden te meer om d Europese concurrent Ai bus te koesteren. Door Willem Reijn PIT IS geweldig nieuws voor luchtvaartmaatschappijen, kraait Phil Condit, de kersver goedlachse topman van Boei' bij de aankondigde overname concurrent McDonnell Dougla Ja? En waarom dan wel? De winding is voelbaar op het hoo kwartier van Boeing in Seat de mooie stad gelegen in het terste noordwesten van de Ve nigde Staten. Seattle herb het lekkerste fonds dat W street in decennia heeft gez' het hightech softwarebedrijf corsoft van Bill Gates. Twaalfduizend werknemers dat enorm snel ontwikkele concern nu - net zo veel men als Boeing er dit decennium jaar moest ontslaan wegens diepste crisis in de luchtv sinds de wereldoorlog. Het toen in vijf jaar terug van naar 105 duizend werknemers Straaljagers Twee weken terug kocht Bo de defensiegroep Rockwell vijf miljard gulden. De defen divisie groeide daarmee naar gen miljard gulden omzet. Washington DC kwam in de de tijd de prettige mededeling Boeing is uitverkoren als een de twee kandidaten om de n we generatie straaljagers voo 21e eeuw te produceren, het J Strike Fighter-programma. En vorige week zondag vi Boeing de roll out van de nie generatie van de Boeing 737. toestel is van eminent be voor Boeing. Met 3300 stuks 737 het best verkochte toeste de wereldgeschiedenis. Elke seconden start of landt een ergens ter wereld, het vlieg heeft twee miljard p vervoerd.! Boeing heeft er al exemplaren van verkocht, te' terwijl het toestel nog niet ee gecertificeerd door de 1 vaartautoriteiten. Tijdens één van de receptie een topman informeel en zachtjes dat de teloorgang McDonnell Douglas toch ei lijk een treurige geschie was. Natuurlijk, McDo Douglas was een grote, ster harde concurrent geweest. Maar ze bouwden vroeger toestellen. „Ik denk perso dat het voor de markt en de ners helemaal niet goed i maar kunnen kiezen uit tw brikanten," zei hij. „Neen klopt, dat is niet ons offieiël haal." De dag erop. De nieuwe stij Boeing is informeel. De dui dollarpakken komen allee voor gala-diners uit de kas de cover van Business We Phil Condit nonchalant ge in een denim-overhemd, de das ontbreekt. Ron Wooda president van de burgerl vaartdivisie van Boeing, ontspannen voor de zaal. uit, inderdaad, geen stro „Maar let eens op," ze Boeing-man, „alleen het t nagement doet dat. Het co" Den Haag (anp) - In de t dit jaar gemiddeld verb vorig jaar en de afzetpri akkerbouw, de melkvee' kampen echter met inko Dat bleek gisteren uit de ja se rapportage van het Lan Economisch Instituut (L onderzoekers stellen vast totale productiewaarde sector met 3 procent stij bedrijf groeit de koopkrac ongeveer 5 procent. Verb gen doen zich vooral voo varkenshouderij, de plu ouderij en in de glastuin e Melkveebedrijven wor boekjaar 1996/'97 gec eerd met een verdere te an de bedrijfsresultaten, Jri DEI. De melkprijs da ele Procenten en de oor het vee zijn mede rSS rond de gekke-koeie BbE verder gedaald (min de akkerbouw ko or, nieuws, vooral do ms forse daling van ngsten van belangrijke nn!Tgewassen. Door de vJfv.en in Europa ko rbeeld de prijzen v reactor van Almaraz-II, die nog steeds buiten werking is. Sinds juni ligt ook Almaraz-I stil, we gens vervanging van de stoomge. neratoren. Barsten in de buizen van de generatoren, waardoor hoog-radioactief water zou kun- nen ontsnappen, maakten de operatie noodzakelijk. Kosten: 630 miljoen gulden. Maximo Garcia heeft niet veel vertrouwen meer in de oetrokken autoriteiten. „Op zaterdag 13 jug ging ik naar een bar in Almaraz," vertelt hij. „Dat was een dag na het lek in de centrale van 12 juli. Ik raakte in gesprek me: drie ge specialiseerde lassers dit betrok ken waren bij de repantie van het lek. Ze hadden gedrmkenen vertelden dat vijf collegals opge sloten zaten in de reacbr. Vie rentwintig uur al. Terwijl ze met de reparatie bezig warei, was een buis met radioactief water gesprongen. De deuren ran de reactor hadden zich toen auto matisch gesloten." Humphrey De volgende dag, 14 juli trol Garcia in dezelfde bar de lassers opnieuw. „Het bleek dat hun vijf collega's inmiddels bevrijd wa-~ ren uit de reactor, na zesendertig uur. Allemaal levend, glhoewel één van hen, een Amerikaan, er beroerd aan toe was. Kort daar na is hij gestorven. Ik heb zijn naam opgeschreven: Bill Hum phrey." De landelijke media bisteedder. geen aandacht aan de bewerin gen van Garcia. Alleende lokale radio van het nabijgebgen Na- valmoral de la Mata nam de moeite te bellen naar dekerncen- trale. Op de vraag wat tr met Bill Humphrey gebeurd wis, luidde het antwoord: „Hier lennen we geen Bill Humphrey." Maar bij nadere beschouwing wis er toch wel een Bill Humphreyte vinden. Hij kwam zelfs aan d telefoon. Adenex maakte er eer bandop name van. In accentlcis Spaans stelt de stem aan de ardere kant van de lijn zich voo: als Bill Humphrey. Springlevetd en wel. En iedereen die het tegmdeel be weert, liegt. De ralio-inter- viewster kondigt het iiderwerp in stijl af. Ze adviseqt buiten landers die snel er perfect Spaans willen leren te laan wer ken in de kerncentrali van Al maraz. Maar wie zijn geondheid belangrijker vindt, dot er wel licht verstandig aan te onder zoeksresultaten van hetinstituut Carlos III af te wacken. Die worden eind 1998 verwacht. Extremadura in het zuidwesten van Spanje ontleent vooral bekendheid aan haar unieke natuurgebieden. Maar de dunbevolkte regio - even groot als Neder land en met circa één miljoen inwoners - herbergt in Almaraz ook één der grootste en meest omstreden kerncentrales van het land. De centrale 'lekt' geregeld en ligt om de haverklap stil wegens 'incidenten'. Omwonenden zijn ernstig verontrust over de vele gevallen van kanker in hun omgeving. Kan de kerncentrale de boosdoener zijn? Nee, zegt de overheid bij voorbaat. Maar na een forse blunder hebben de autoriteiten nu toch bakzeil moe ten halen. Door Lex Rietman Almaraz - Eén ding wil de woordvoerster van de Consejo de Seguridad Nuclear, de raad die moet waken over Spanje's nucleaire veiligheid, nog wel kwijt. Hoe dat kan, al die mis vormde kinderen en miskra men in de directe omgeving van de kerncentrale Almaraz? „Tja, het klinkt misschien een beetje lelijk, maar u moet weten dat Extremadura een nogal ach tergebleven gebied is. Er komen daar heel wat kruisingen binnen de familie voor. Het is een uiterst ingewikkelde materie," verze kert Fatima Rojas van de Raad voor Nucleaire Veiligheid in Ma drid. De leden van de raad, in theorie een onafhankelijk adviesorgaan van de overheid, zijn alle vijf af komstig uit de nucleaire indus trie. Woordvoerster Rojas om schrijft haar taak dan ook als 'het geruststellen van de bevol king'. Die taak is er niet gemakkelijker op geworden sinds het afgelopen voorjaar. Medio mei maakte een populair televisieprogramma melding van opmerkelijk veel misvormde kinderen, miskramen en gevallen van kanker in dorpen rondom de centrale. Schrijnende beelden, die slechts één vraag opriepen: wat is hier aan de hand? Het antwoord van de di rectie van de kerncentrale, de re gionale en nationale overheid was eensgezind; 'Niets. Er be staat absoluut geen risico voor de bevolking en er is dus geen enke le reden voor een onderzoek'. De Raad voor Nucleaire Veilig heid ging nog een stap verder. Raadslid José Angel Azuara ver klaarde dat een epidemiologisch onderzoek naar een verband tus sen de gezondheidsklachten en de centrale 'technisch onmoge lijk en wetenschappelijk gezien zinloos' zou zijn. Dat bleek een ernstige misreke ning. Want wat Azuara - zelf geen epidemioloog - niet wist, was dat één van Spanje's meest vooraanstaande epidemiologen, dr. López Abente, op dat moment al een half jaar lang een groot schalig onderzoek had lopen naar de sterfte aan kanker in een straal van dertig kilometer rond alle kerninstallaties van Spanje. „Zo'n studie is heel goed moge lijk," verzekerde López Abente, hoofd van de afdeling kanker- epidemiologie van het presti gieuze Instituto Carlos III. Vol gens López Abente gaat het om een zuiver wetenschappelijk en onafhankelijk gefinancierd on derzoek, waarop de nucleaire in dustrie noch de milieubeweging invloed hebben. De Raad voor Nucleaire Veilgheid haastte zich daarop een eigen onderzoek aan te kondigen. Intussen was de ongerustheid bij de omwonenden van Almaraz niet weggenomen. Zij verenigden zich in een platform, dat in sa menwerking met de milieu-orga nisaties Greenpeace en Adenex zelf een onderzoek op touw zette. De eerste resultaten van dat on derzoek zijn alarmerend. De kerncentrale van Almaraz is met een vermogen van 1880 me gawatt de op één na grootste van Spanje. De twee reactoren aan de Taag zijn goed te zien vanaf de snelweg Madrid-Lissabon, in het noordoosten van Extremadura. Een arme en dunbevolkte regio, maar rijk aan natuur. Op een steenworp van de centra le ligt het park Monfragüe. Een uniek natuurgebied, dat onder dak biedt aan met uitsterven be dreigde diersoorten als de ko ningsarend, de lynx en de zwarte ooievaar. In hoeverre de nabij heid van de centrale hun popula- Milieu-organisatie Greenpeace, ook in Spanje zeer actiefin haar strijd tegen kernenergie, is samen met zusterorganisatie Adenex een onderzoek begonnen naar de kern centrale in Almaraz." foto reuter tie heeft beïnvloed, is niet be kend. Maar zeker is dat in de streek rond Almaraz de laatste jaren met regelmaat koeien met twee koppen worden geboren. Zeker is ook dat de centrale re gelmatig 'lekt'. Dat geeft ook de Raad voor Nucleaire Veiligheid toe. Botkanker Maximo Garcia (39) woont met zijn vrouw en drie kinderen in Jaralz de la Vera, dertig kilome ter van de centrale. In november '95 werd bij zijn zoon van veer tien het sarcoom van Ewing ont dekt, een zeldzame vorm van botkanker. „De dokter in het streekziekenhuis van Navalmo- ral beweerde dat dit het enige ge val was dat hij kende," zegt Gar cia, die een handel in bouwmate rialen drijft. „Maar de zoon van een collega van mij was er ook al aan gestorven." Zijn verwondering slaat langza merhand om in wantrouwen. „Voor mijn werk kom ik in alle dorpen hier in de omgeving. Ik begon er met steeds meer mensen over te praten. Op die manier kwam ik erachter dat alleen al in Jaralz de la Vera zeven gevallen van het sarcoom van Ewing voorkomen. Het dorp telt nog geen achtduizend inwoners." De bewering van Garcia worden ten minste gedeeltelijk bevestigd door de eerste bevindingen van de medische onderzoekers van Adenex en Greenpeace. In één maand tijd vonden zij drie geval len van het sarcoom van Ewing in Jaralz. De normale frequentie van deze vorm van botkanker is minder dan 4,6 gevallen per mil joen personen per jaar. In Jaraiz is het risico dus ten minste tach tig keer zo groot. Het rapport meldt ook opvallend veel gevallen van leukemie en misvormingen. Borstkanker komt in Jaraiz de la Vera vier keer zo vaak voor dan elders. Frappant is dat het merendeel van deze gevallen is vastgesteld na 1990, aldus Adenex en Green peace. De eerste reactor van de kerncentrale Almaraz is in 1981 in gebruik genomen, Almaraz-II in 1983. Microsievert De boodschap van officiële zijde blijft intussen dezelfde: er is niets aan de hand en de straling blijft binnen de normen. Normen die volgens de Raad voor Nucle aire Veiligheid in Madrid tot de laagste van de Europese Unie be horen. De Spaanse stralingscri teria zouden zelfs strenger zijn dan de Franse, Britse of Duitse. Dat blijkt een fabeltje, Spanje hanteert een norm van vijfdui zend microsievert per persoon per jaar. Dezelfde als Frankrijk, Europa's meest 'nucleaire' staat. De Britten zijn met tweeduizend microsievert echter aanzienlijk strenger. Adenex keert zich samen met Greenpeace al jarenlang tegen de kerncentrale van Almaraz. Niet alleen vanwege het afvalpro bleem of de uitstoot van radioac tieve deeltjes tijdens het normale functioneren van de centrale, maar ook vanwege het relatief grote aantal 'abnormale' radio actieve lekken in Almaraz. De meest recente dateren van 12 juli en 19 augustus van dit jaar. Bei de lekken deden zich voor in de de gevangenis verblijven en zo ei genhandig de vrouw van één van zijn vijanden doodschieten en zijn neef ophitsen om de dochter en een 14-jarig neefje van de an der af te maken. De Venetiaanse bendeleider Feli ce Maniero werd onlangs zijn po- litie-escorte ontnomen, nadat ge bleken was dat hij van het zoge heten 'beschermingsplan voor kroongetuigen' gebruik maakte om met grote sier te leven van de circa dertig miljoen gulden zwart geld die hij had weggezet op ban ken in Oostenrijk, Nederland en Sint Maarten. Uitwassen Volgens minister van Binnen landse Zaken Giorgio Napolita- no zijn deze uitwassen het min of meer onvermijdelijke gevolg van het succes van het spijtoptanten project. Napolitano pleitte daar om bij de presentatie van een overzicht waaruit blijkt hoe ver klikkers ook een last voor justitie kunnen zijn, voor striktere regels bij de toelating en begeleiding van pentiti. In totaal telt Italië nu 1250 offici eel erkende pentiti - onder wie 430 Siciliaanse en 224 Napoli- taanse maffiosi - en vrijwel da gelijks komt er één bij. Daar naast moeten ook nog eens zo'n vijfduizend familieleden worden beschermd. De pentiti, die recht hebben op woonruimte en een maandelijks inkomen van vier duizend gulden, kosten de Itali aanse staat in totaal ruim hon derd miljoen gulden per jaar. Daarnaast moeten duizenden agenten dag en nacht worden vrijgehouden om hen tegen re presailles te beschermen en moe ten elke dag vijftig tot zestig pen titi worden geëscorteerd op hun reizen naar rechtbanken in heel Italië. Toetsing Om een einde te maken aan de misstanden en de kosten in de hand te houden, heeft Napolita no een serie concrete voorstellen Pentito Giovanni Brusca wordt overgebracht naar een streng beveiligde gevangenis. De top-maffioso zorgde in justitiekringen voo' veel verwarring. Door Aart Heering Rome - De pentitispijtop tanten of verklikkers, zijn de gesel van de maffia. Sinds Italië drie jaar geleden naar Amerikaans voorbeeld een wet invoerde die gevangen gangsters in ruil voor samen werking met justitie strafver mindering en bescherming in het vooruitzicht stelt, is de georganiseerde misdaad dui delijk in het defensief gedrongen. Tientallen leiders van de Cosa Nostra zijn gearresteerd, duizen den meer of minder gevaarlijke misdadigers hebben de maffiose zwijgplicht doorbroken, talloze moorden van de afgelopen twin tig jaar zijn opgelost en steeds meer bedreigde en afgeperste burgers durven aangifte te doen bij de politie. Maar de afgelopen maanden heeft de Italiaanse jus titie ook minder prettige ervarin gen opgedaan met de pentiti. Zo zorgde top-maffioso Giovanni Brusca voor enorme verwarring. Hij was zogenaamd tot inkeer ge komen, maar in werkelijkheid diste hij een serie kletsverhalen op, die door de Italiaanse pers grif publiek werden gemaakt. Brusca gaf nuttige informatie over de maffiose bomaanslagen op kerken en musea in 1993 en 1994 - de doelwitten werden uit gekozen op toeristische folders en ook de scheve toren van Pisa had in de lucht moeten vliegen - maar hij mengde zich eveneens in het proces tegen Giulio Andreot- ti. Hij verklaarde dat enkele maf fia-clans een complot tegen de oud-premier hadden gesmeed, in samenwerking met de huidige Kamer-voorzitter Luciano Vio- lante. Die complot-theorie was te gek om waar te kunnen zijn, maar het venijn was gezaaid en de 'bekentenissen' van Brusca zullen de komende jaren zeker weer opduiken om Violante, een vermaard maffiabestrijder, in diskrediet te brengen. En dat was nu net de bedoeling van Brusca, die in tweede instantie toegaf dat de maffia door het uitzetten van valse verklikkers rookgordijnen wil leggen en ook de verklaringen van echte pentiti ongeloofwaar dig wil maken. Een andere Siciliaan, Giuseppe Ferone, besloot tot samenwer king met justitie om wraak te kunnen nemen op twee andere maffiosi, die zijn vader en zoon hadden vermoord. Dankzij zijn status van pentito kon hij buiten Oud-premier Giulio Andreotti wordt begeleid naar de rechtbank. Hij wordt verdacht van nauwe banden met de maffia. foto's reuter gedaan. De pentiti zullen van nu af aan grondiger op hun be trouwbaarheid en bruikbaarheid worden getoetst. Zodra zij de re gels - discretie, huisarrest, geen contact met collega's - overtre den, verliezen zij elk recht op be scherming. De financiële bij stand kan niet tot in het onein dige worden voortgezet. In plaats daarvan moet er werk worden gezocht voor de pentito, die het recht op steun verliest als hij dat weigert te aanvaarden. Bovendien roept de bewindsman de rechtbanken op om meer ge bruik te maken van videoverbin dingen in de rechtszaal, om zo een einde te maken aan het kost bare gezeul met kroongetuigen door het hele land heen. In de discussie over de hardere aanpak van pentiti, die sinds enige tijd in Italië wordt gevoerd, is de wet op de 'medewerkers van justitie' zelf overigens nauwelijks ter discus sie gesteld. Dat gangsters en moordenaars in vrijheid worden gesteld als zij de tactische keuze maken om hun maten te verlin ken (hetgeen met 'spijt' uiteraard niets te maken heeft), is "J ethisch opzicht natuurlijk niet fraai. Maar de pentiti zijn in de afgelopen jaren wei het belang rijkste wapen geweest in de strip om de Italiaanse maatschappij tf bevrijden van het juk van de maffia. En daar gaat het in de eerste plaats om.

de Stem | 1996 | | pagina 6