Situatie eer zeer explosief' Kok optimistisch terug uit Moskou 1.49 149 A85" 99 2.40 9.90 1.79 9.95 r Drugsgebruik Frankrijk in kaart gebracht 4 Servische rechter kent oppositie verkiezingszege toe Corsicaanse separatistenleider gearresteerd ommentaar NLAND KORT Waarschuwing Ashrawi BUITE D KORT BUITENLAND A5 egaal vuurwerk liberaal beleid' rekenen ttgebit In bij politie' fr coop van drie 5)099 i1 |l- is de vierde gratis 1 Dwblane-hit zuir voor sclietlobby 'Een correcte ambtenaar is corrupt' Hutu's stromen Rwanda in Modrow veroordeeld wegens meineed Ex-president Chun ontloopt doodstraf Tol strijd Mogadishu loopt op Palestijnen veroordeeld tot twintig jaar Kernmateriaal in beslag genomen Verfilming van Kama Sutra verknipt Mm i of Chablis Uêr95T fles 0.75 liter weeK i van de CEMBER 1996 A4 aastricht barstte de Neder- n. Minister-president Lub- n Buitenlandse Zaken Van se gedachte gegrepen, dat zins uit het oog verloren ouwend geworden andere Engelse premier Margaret erlandse vertegenwoordi- een akkoord, maar het was n slap aftreksel van wat de tond. d weer voorzitter is op het nieuw verdrag waarin de de Europese Unie worden ndse zaken Van Mierlo en uiterste best gedaan om zo n. Geen onbereikbare doe- en het verdrag van Amster- egen voor die houding die n. Toch hebben Kok en Van problemen kent, beseft dat kosten om de lidstaten op Igemene richtlijnen nagela- regels vorm te geven. Aller- nomische Unie. De cruciale van de EMU wordt toegela- aagstukken. De EU-partners veiligheids- en buitenlands uitsland en Frankrijk dicteren rol van het Europese parle- ie. Opvallend daarbij is dat rheen buitenspel lijkt te wor- ook zeer omstreden. De En- ars. Dat zal ditmaal niet an- onservatieve partij van pre- id. cderland het in zes maanden urg zal dan het karwei afma- jnet die mogelijkheid terdege i is op realisme gebaseerd. 0ËSTEM 11 DINSDAG 17 DECEMBER 1996 'DA) en Eabbae (Groenlinks) komische Zaken) en Sorgdra- ne collega's de handel in ille- kken. Bische stappen moe ten onder- i in Nederland adverteren met arbij om vuurwerk dat in ons lu (CPB) verwacht dat de eco- pest gebaat is bij een liberaal deregulering, scherpe inter- versobering van de verzor- eringen in technologie, infra- |fer economische ontwikkelin- gaat over de periode tot 2020. hbureau met een vergelijkbare ;ok daarin werd terugdringen renen. Kinderen van acht doen ■ten van vijf jaar geleden. Dat Keling Cito. i '87 en '92 naar inhoud en ni- j^wel er geen recentere cijfers i doorzet. Het Cito peilde het vijs, aan het einde van het ba nderwijs. Jongens leveren iets bh tone kinderen van laag opge- fte rekenvaardigheden duidelijk ngen. ftij wil een debat met minister Be wijze waarop het kabinet de tan uitvoeren. Het kabinet liet tn welke mensen nu precies om Jtn kunstgebit. Daarna volgen leien. [daarmee niet tegemoet aan de 166 vroegen vorige week in de ipenserende maatregelen te ne- |l januari weer onder te brengen 1 dat nu op z'n vroegst per 1 juli este mensen met een laag inko- bedkoop aanvullend te verzeke- Jgebit. politie, meer aandacht voor sek- Inisatie en een efficiëntere aan- Je wensenlijst van de Emancipa- politieministers Dijkstal (Bin- KJustitie). |3 procent van de politie-ambte- pinisters voor 1995 een streefcij- gendien zijn vrouwen in de echte tegenwoordigd. iiaatregelen hebben genomen te- het aanstellen van een vertrou- fidviesorgaan bieden deze maat- beldingen van seksuele intimida- Ipgevat en niet als uiting van de ponze correspondent jjtijs - Zeven miljoen Fran- gebruiken drugs of geven je è-ugs te hebben gebruikt, (jjeen al dit jaar rookten 2 jjljoen Fransen een joint. Dat s het 'alarmerende cijfer' uit iet rapport van het Franse Observatorium voor de Drugs u Verdovende Middelen, dat jsteren in Parijs is gepubli- i. Meer dan een derde van de generatie tussen U en 34 jaar heeft cannabis- jodukten gerookt. 'Volgens Franpoise de Veyrinas, ji voorzitster van de 'Missie te- ltn de Drugs' is de situatie in frankrijk alarmerend. Zij wil de komende tijd de nadruk leggen op een betere voorlichting om de Franse jeugd van de drugs af te houden. Dat een op de drie jonge ren intussen met cannabispro- dukten heeft kennisgemaakt, is voor haar geen reden om het soft- drugsgebruik uit het Wetboek van Strafrecht te schrappen. Hasj is ondanks het strikte beleid in Frankrijk toch een alledaags product. Dat blijkt uit het rap port. Een op de acht Fransen heeft ooit een trekje genomen. Tien procent van de drugsgebrui kers neemt zijn toevlucht tot hard drugs. Er zijn in Frankrijk 160.000 heroïneverslaafden, al dus het rapport. Ongeveer 30 procent van die verslaafden is te vens besmet met het HIV-virus. In Nederland is dat ongeveer 11 procent. Sinds dit jaar is de zorg voor heroïneverslaafden uitge breid met enkele methadonpro- jecten. Waren er twee jaar terug nog maar 60 methadonplaatsen, nu zijn het er meer dan 4000. Het aantal heroïneverslaafden daalde iets. Daar staat tegenover dat de nieu we drugs als extasy en crack toe nemen. Het crackgebruik con centreert zich in de ghettowijken rond de grote steden. Extasy is opgekomen met de rave-parties. Net als met de softdrugs onder strepen de opstellers van het rap port dat de gebruikers van extasy vaak helemaal niet uit probleem groepen komen. Het gaat om pri ma in de samenleving geïnte greerde personen, die nog bij hun ouders wonen of een eigen woon gelegenheid hebben, nog op school zitten of al een baan heb ben. Dat profiel beantwoordt niet aan het beeld van de werkloze buitenlandse jongere in een ghet- towijk rond steden als Parijs, Lil le of Marseille. De toegenomen populariteit van extasy uit zich in cijfers van de onderschepte hoeveelheden. In 1992 werden bijna 14.000 doses in beslag ge nomen. Vorig jaar waren dat er al ongeveer 300.000. Volgens het rapport is Nederland nog altijd het land waar de mees te problemen vandaan komen. Zo zou 64 procent van de onder schepte extasy uit Nederland ko men en 78 procent van de hoe veelheid heroïne. In z'n alge meenheid wordt er bij het Obser vatorium voor de Drugs van uit gegaan dat ruim 60 procent van alle drugs wordt geïmporteerd via Nederland. Vanuit dat licht bezien zou men inderdaad net als president Chirac de conclusie kunnen trekken dat Nederland de oorsprong is van een groot deel van de Franse drugsproble matiek. Maar cijfers zijn op vele manie ren te interpreteren. Zo vergeet het rapport te vermelden dat de douanecontroles met landen als Spanje en Duitsland zijn afge schaft, als gevolg van de Akkoor den van Schengen. Daar zijn nu slechts af en toe controles. Het is dus logisch, dat het leeuwendeel van de onderschepte drugs aan de Belgisch-Franse grens wordt ontdekt. Terwijl iedereenin Frankrijk weet dat heel veel drugs uit Marokko via de Spaan se route worden aangevoerd en de politie en douane aan die grens - als er dus wordt gecontro leerd - af en toe spectaculaire vangsten doet. Door Wily Werkman Jerazaem - „De situatie is explosief. We gaan de kant op ïannituwe gevaarlijke confrontaties." Dit zei gsteren Ha nan Asirawi, lid \>an de Palestijnse Baad, iet zoge naamde parlement. Ashrawi. sprekend voor de luitenland- se pers in Oost- Jemzalen, waar- schuwdelsraël, dat voor de 3alestijnen het kookmnt is be reikt. „N de Israë lische regring heeft besloten een status ran bevorrechting te verleEn aan de joodse blonisten," zei ze, .zullen de Palestijnn alles doen omiun land te verdedigen. Ik trek lan de alarmklok. De frustratie bouwen zich op. Voor ons is di regeringsbeslissing een keerpunin het vredesproces." De emsge waarschuwing van deze j'ominente Palestijnse ivoordvorster valt samen met in- schattinen van de Israëlische veilighelsdiensten, dat de Pales- tijnen nuwe gewelddadige inci denten lorbereiden, die volgens hen ronom de Kerstdagen zullen uitbreki. De Shin Bet en de mi litaire iiichtingendienst spreken van de ans op een 'ontploffing'. De Pafetijnen hebben intussen 'eommës voor de strijd tegen de nederz-tingen' ingesteld. In de Palesth.se steden op de Westelij ke Joiaanoever bestaan ook al Modcnmittés, die moeten zor gen uw medische verzorging, Hanan Ashrawi foto anp Geldig van 1 t/m 31 BfM december 1996. Betreft alle slips |j in alle modellen en kleuren. Vannze correspondent Loden - De Britse lobby van pisiolbezitters en schietvere- nipgen heeft zuur gerea- ged op het grote succes van depeciale 'Dunblane-versie' 'a 'Knocking on Heaven's Dor', In de aanpassing van Bo Dylans klassieke popsong kikt een oproep alle hand- urwapens te verbieden. Moet lied wordt meegezongen br leerlingen van de school in k Schotse plaatsje Dunblane. Wer dit jaar werden daar 16 Euters en hun onderwijzeres 'odgeschoten door een wapen- naat. al beladen herdenkingsnummer wam meteen op 1 binnen in de tgelseTop Veertig. Tot grote er- ernis van Mike Yardley, secreta- js van de onlangs opgerichte 'Portsman's Association. Hij 'oort er een 'simplistisch ant woord' van 'anti-pistool fanatie- 5elmgen' jn en ver(jenkt de men- achter het lied ervan de be- mtvorming rond de nieuwe wa- Penwetgeving te willen verstoren. e omstreden Dunblane-hit heeft elders kritiek geoogst. Som- 'ge nabestaanden van slachtof- efs hebben zich met name gedis- ntiëerd van de Londense 'gla- 1°® "Presentatie van het lied j champagne) en noemen een popmuziek een ongepaste èjjSt® &ozier, wier kind door dioTïi Wert* vermoord> verde- J? plaat en zegt brede steun brp 'n Dunblane. De op- van de plaat gaat overi- land naai ®oede doelen in Schot- reddingswerk- zaamheden en voedselaanvoer tij dens de te ver wachten confron taties met het Is raëlische leger. Hanan Ashrawi, die zich meestal in diplomatieke ter men uit, viel giste ren de Israëlische premier Benjamin Netanyahu per soonlijk aan. „Hij lijdt aan een vreemde combina tie van extreme ideologieën en zand in de ogen gooiende mooie woorden," zei ze. „Hij ma nipuleert. Hij creëert de voor waarden voor gewelddadige con frontaties." Klagend over de nog steeds niet uitgevoerde Israëlische ontrui ming van de stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever, zei ze: „Wij hebben niets aan zomaar verklaringen. Hij moet doen, wat allang is afgesproken. We hebben niets aan woorden. We willen da den!" Op onze vraag of het telefoonge sprek, dat zondagavond op Is raels verzoek heeft plaatsgevon den tussen Netanyahu en Yassir Arafat, tot een hervatting van de onderhandelingen tussen de Is raëli's en de Palestijnen zou lei den, antwoordde ze cynisch: „Dat gesprek had helemaal geen bete kenis. Ik was er toevallig bij, toen Arafat met Netanyahu sprak. Het was niet meer dan een poging om de spanning weg te nemen. Volgens het bureau van de Israë lische premier was de toon van het gesprek, dat tot stand geko men was op Amerikaans aan dringen, 'vriendschappelijk' ge weest. Maar Hanan Ashrawi vroeg zich hardop af: „Wanneer maakt hij er eindelijk ernst van? (Een PLO- functionaris heeft volgens mel dingen van diverse persbureaus verklaard, dat Israël en de PLO na Amerikaans aandringen heb ben ingestemd met hervatting van de besprekingen over terug trekking van de Israëlische troe pen uit Hebron op de Westelijke Jordaanoever.) Premier Kok tijdens de kranslegging bij de graftombe van de onbekende soldaat foto a Door Wierd Duk Moskou - De Nederlandse premier Wim Kok is optimis tisch. over de mogelijkheid, dat Moskou in zal stemmen met de teruggave van de Koe- nigs-collectie aan Nederland. Dit bleek gisteren tijdens een persconferentie van Kok aan het eind van diens bliksembe zoek zondag en maandag aan de Russische hoofdstad. Nederland en Rusland twisten al jaren over het eigendom van de belangrijke kunstverzameling. De Koenigs-collectie verdween gedurende de Tweede Wereld oorlog via Duitsland als 'oorlogs buit' naar de Sovjet-Unie. Kok baseert zijn optimisme op de gesprekken, die hij tijdens zijn verblijf van 24 uur in Moskou voerde met zijn Russische collega Viktor Tsjemomyrdin. Die had zich 'persoonlijk zeer welwil lend' uitgesproken over terugga ve. Communisten en nationalisten, die een meerderheid vormen in de Doema (de Russische tweede kamer), verzetten zich echter he vig tegen de teruggave van buit gemaakte cultuurgoederen. Zij beschouwen de 'oorlogstrofeeën' als compensatie voor het leed dat de Sovjet-Unie in de oorlog is aangedaan. Volgens Kok zal op korte termijn een vervolggesprek met de Russi sche autoriteiten worden gevoerd 'over de vraag of er toch niet een oplossing kan worden gevonden.' De Nederlandse premier had aan zijn bezoek aan Moskou een 'bui tengewoon voldaan gevoel' over gehouden. De langdurige bespre kingen met zijn Russische ambt genoot, die is uitgenodigd om volgend jaar oktober het Peter de Grote-jaar in Nederland af te sluiten, hebben echter weinig harde resultaten opgeleverd. Het enige concrete wapenfeit is de ondertekening van een belasting verdrag en een verklaring waarin Nederland belooft te zullen mee werken aan de ontmanteling van chemische wapens in Rusland. Het belangrijkste onderwerp tij dens het diner zondagavond was de voorgenomen uitbreiding van de Navo naar het Oosten. Het Kremlin verzet zich tegen deze plannen. Volgens in Moskou werkzame Nederlandse diploma ten had premier Tsjernomyrdin fijntjes gerefereerd aan de jaren van 'Hollanditis', toen in Neder land massaal verzet bestond te gen de stationering van Ameri kaanse kruisraketten. Misschien dat die Nederlandse rebellen weer eens uit de pas konden lo pen? Volgens Kok kan hier echter geen sprake van zijn. President Jeltsin komt, als diens gezondheid het toelaat, in fe bruari met Tsjernomyrdin naar Den Haag voor een topontmoe ting tussen Rusland en de Euro pese Unie. Nederland is dan voorzitter van de EU. Bangkok (ap) - Een ambtenaar werkt pas goed als hij smeer geld aanneemt. In Thailand zijn ze wel wat gewend als het op corruptie aankomt, maar zo'n overduidelijke aanmoediging door de regering is niet alledaags. In een interview met de krant Matichon zei onderminister van bin nenlandse zaken Pairoj Lohsoonthom gisteren, dat corruptie in de Thaise traditie past en daarom goed is. Als iemand een ambtenaar een extraatje aanbiedt voor de goede diensten, is daar niets mis mee, vindt Pairoj. Hoe hoog het bedrag ook is, neem het aan, zo luidt zijn advies. Wel waarschuwt hij de ambtenaren niet van tevo ren om smeergeld te vragen of prijslijsten aan te leggen. Volgens Pairoj zijn de salarissen van de Thaise ambtenaren zo laag, dat bij verdienen via het zogenaamde 'theegeld' geen overbodige luxe is. Premier Anand Panyarachun zal van mensen als Pairoj wel moede loos worden, want hij constateerde onlangs nog dat de corruptie onder ambtenaren schrikbarende vormen heeft aangenomen. Belgrado (afp/dpa/rtr) - De positie van de Servische president Milos evic lijkt verder verzwakt nu gisteren weer een plaatselijke rechtbank de annulering van de verkiezingsuitslag van vier weken geleden onge daan maakte. De uitspraak wordt gezien als een belangrijke steun in de rug voor het massale protest tegen het Servische bewind. Een rechtbank in de stad Sme- derovska Palanka gaf gisteren de plaatselijke kiescommissie opdracht het bestuur over te tónaUiS Waar destijds gewonde eren werden verpleegd. Waaronder het kinderzie- Van onze correspondent Parijs - De meestgezochte man van het Zuid-Franse ei land Corsica, Frangois Santo- ni, heeft zich gistermiddag aangegeven bij de politie. Hij werd gelijk gearresteerd. De 36-jarige leider van de groot ste separatistische organisatie moet een straf uitzitten van vier maanden wegens verboden wa penbezit. Maar hij wordt verder verdacht van afpersing en het be ramen van tientallen aanslagen op het eiland, maar ook in Bor deaux en Aix-en-Provence. Omringd door vrienden en be kenden wandelde Santoni gister middag naar het politiebureau in Bastia. De nationalistenleider die zich sinds twee maanden verstopt hield op het eiland, leverde zich uit om zijn straf uit te zitten, maar ook om verhoord te worden met betrekking tot een afper singszaak. De voormalige onder wijzer werd twee maanden gele den bij verstek veroordeeld we gens verboden wapenbezit. Dat is een wel heel lichte veroordeling voor een man die er van wordt verdacht het brein te zijn achter tientallen aanslagen. En die Cor sica gedurende jaren in een ijze ren greep hield van politiek ge weld. Officieel is Santoni bijna zo maagdelijk als een onbeschreven blad papier. Hij heet slechts de leider te zijn van A Cuncolta Na- ziunalista, de politieke arm van het Front de Libération Nationa le de la Corse, Canal Historique, kortweg FLNC-CH. Die organi satie heeft de afgelopen maanden vele tientallen aanslagen op het eiland gepleegd en belegde begin dit jaar de fel bekritiseerde ille gale persconferentie in Tralonca, waar 600 zwaarbewapende en gebivakmutste separatisten ver schenen. Bij de oprichting, in 1976, wilde de FLNC zich nog altijd van Frankrijk afscheiden. Maar in de jaren erna bleek vooral, dat de diverse leiders en chefjes hun on derlinge oorlogen uitvochten, daarbij gesteund door hun eigen 'clans'. De FLNC van toen is nu opgesplitst in vier stukken, die vooral elkaar bestrijden.Santoni is de leider van de politieke arm, die hoort bij de grootste en meest fanatieke groep. Het doel van afscheiding van Frankrijk kwam steeds verder af te staan van Santoni en de zijnen. Hoewel er op Corsica een 'omer- ta' (zwijgplicht) bestaat, was het een publiek geheim dat de sepa ratisten zich in leven hielden via zogeheten revolutionaire belas ting, afpersing dus. Zo kochten ze ook de modernste wapens. Justi tie en politie konden - vanwege het stilzwijgen van de Corsicanen - dan ook geen vinger achter die criminele activiteiten krijgen. Tot vorige week. Toen werd een aanslag gepleegd op het clubge bouw van de golfbaan in Spero- ne, aan de zuidpunt van het ei land. De eigenaar kreeg de vol gende dag in Parijs bezoek van een man, die namens de FLNC- CH kwam vertellen dat hij 1,3 miljoen gulden aan revolutionai re belasting moest betalen. De man weigerde, stapte naar de politie en identificeerde de afper sers. Die werden dit weekeinde gearresteerd. De afpersers waren zo zeker van hun zaak, dat ze het slachtoffer het mobiele telefoon nummer nalieten van Marie- Hélène Mattel, advocate van A Cuncolta Naziunalista en de vriendin van Frangois Santoni. Gistermorgen werd Matteï gear resteerd. De politie maakte ver der bekend dat Santoni de meest gezochte man van het eiland bleef, maar nu ook omdat men hem wilde verhoren in verband met de poging tot afpersing. Bang voor een klopjacht door de politie, mogelijk ook bevreesd voor een al dan niet verdwaalde kogel, besloot Santoni zich maar aan te geven. Op deze wijze hoopt hij wellicht een zwaardere straf dan de vier maanden die hij nu moet uitzitten, te voorkomen. De autoriteiten houden evenwel rekening met nieuw geweld in de komende dagen. Gistermiddag was er al een voorproefje. Onbe kende schoten een automatisch geweer leeg op de gendarmerie van Bonifacio. Mogelijk was dat een eerste 'vergelding' voor het feit dat Santoni, direct na zijn ar restatie voor verhoor naar Parijs is vervoerd. dragen aan Zajedno, de coalitie van oppositiepartijen. Zondag gebeurde al iets soortgelijks in de stad Nis. Een woordvoerder van Zajedno zei dat de rechtbank daarmee de uitslag van de verkiezingen van vier weken geleden hono reert. Een kiescommissie had deze resultaten, die een verlies opleverden voor de regerende socialistische partij van presi dent Milosevic, ongeldig ver klaard. Voor de 27e achtereenvolgende dag ging de Servische oppositie gisteren in Belgrado de straat op om te protesteren tegen het bewind van president Milosevic en te eisen dat de zege van de oppositiebeweging Zajedno (Samen) wordt erkend. Volgens journalisten ter plekke namen meer dan 100.000 mensen aan de manifestatie deel. De oppositie kreeg verder steun van de tot dusver regeringsge zinde Vereniging van Vrije Vak verenigingen, de grootste vak bond van het land. Voorzitter Dragan Radulovic schaarde zich achter een oproep van de onafhankelijke bond Ne- zavisnost (Onafhankelijkheid) voor meer loon, betere werkom standigheden en herziening van de officiële verkiezingsresulta ten. Hij ging echter niet zo ver zijn leden op te roepen mee te doen aan de betogingen. Ngara - Gisteren zijn opnieuw enorme aantallen Hutu-vluchte- lingen vanuit Tanzania teruggekeerd naar Rwanda. Gisteravond waren al ruim honderduizend vluchtelingen de grens overgesto ken. Bovendien bewoog zich over een lengte van 90 kilometer nog een kolonne van tweehonderdduizend mensen in de richting van grens. Gisteren rond het middaguur zwol de stroom bij de grens overgang aan tot meer dan 15.000 per uur. Daar stond een vloot bussen, vracht- en bestelwagens te wachten om de duizenden onwillige vluchtelingen terug te brengen naar hun voormalige woonplaatsen. De Rwandese president Pasteur Bizimungu stelde zich persoonlijk op de hoogte van de situatie ter plekke. Tanzania heeft alle Hutu-vluchtelingen uit Rwanda, ruim een half miljoen, opdracht gegeven voor eind december naar huis terug te keren. Het leger is ingezet om hen daartoe te dwingen. Dresden - De laatste communistische premier van de voormalige DDR, Hans Modrow, heeft gisteren een celstraf van tien maan den voorwaardelijk gekregen wegens een valse getuigenis. Onder eed legde hij aan een speciale onderzoekscommissie een onvolle dige verklaring af over zijn optreden tegen Oost-Duitse demon stranten in de herfst van 1989, net voor de val van de Muur.Mod- row was in september 1989 als voorzitter van de communistische partij in Dresden ook leider van de mobiele eenheid in die stad. De eenheid trad op tegen betogers die met name bij het centraal station van Dresden voor democratische hervormingen demon streerden. Modrow was vorig jaar al veroordeeld tot negen maanden voorwaardelijk wegens fraude bij de laatste Oost-Duit se verkiezingen voor de val van de Muur op 9 november 1989. Seoul - Een rechtbank in Seoul heeft de straf van de Zuid-Kore- aanse ex-president Chun Doo Hwan (1980-1988) gisteren in ho ger beroep omgezet in levenslange gevangenisstraf. Dat heeft de Zuid-Koreaanse tv gemeld. De vroegere president was in augus tus ter dood veroordeeld. Chun was onder meer schuldig bevon den aan een gewelddadige greep naar de macht in 1979. De rechtbank legde de ex-generaal een mildere straf op wegens zijn bijdrage aan de economische ontwikkeling van Zuid-Korea. Bo vendien woog mee dat hij in 1988 de macht vreedzaam aan Roh Tae-woo overdroeg. Roh, die Chun opvolgde en tot 1993 regeer de, werd in hoger beroep tot 17 jaar gevangenisstraf veroordeeld, jaar minder dan waartoe hij eerder was veroordeeld in ver band met de coup van 1979. De rechtbank sprak in hoger beroep lichtere gevangenisstraffen uit over twaalf andere voormalige generaals uit het Zuid-Koreaanse leger. Mogadishu - Bij strijd tussen rivaliserende milities in de Somali sche hoofdstad Mogadishu zijn in de afgelopen drie dagen al bijna honderd doden gevallen. In het weekeinde vielen meer dan tachtig doden en 175 gewonden. Gisteren laaide de strijd om de al een jaar gesloten luchthaven opnieuw op. Volgens veiligheid stroepen vielen er nog eens negen doden en 22 gewonden. Soma lië lijdt al jaren onder een uiterst gewelddadige burgeroorlog. Londen - Een rechter in Londen heeft gisteren twee Palestijnen, een man en een vrouw, tot twintig jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij krijgen de straf wegens het voorbereiden van aansla gen op Israëlische doelen in de Britse hoofdstad. De twee beken den vorige week dat zij een complot hadden gevormd. Ook het bezit van vuurwapens en explosieven gaven zij toe. Maar zij zei den dat dit was bedoeld voor Palestijnen in het Midden-Oosten en niet voor aanslagen op Brits grondgebied. Sofia - De Bulgaarse autoriteiten hebben in de noordoostelijke stad Isperih acht containers met radioactief materiaal in beslag genomen en drie mensen gearresteerd, zo heeft de politie gisteren gezegd. Volgens een voorlopige analyse omvat het gevonden ma teriaal radium, plutonium, iridium en cesium 137. De laatste twee zijn hoogradioactieve materialen die in ziekenhuizen wor den gebruikt. Over de hoeveelheid van het in beslaggenomen ma teriaal werd niets gezegd. Waar het materiaal vandaan kwam was onduidelijk en de politie heeft een onderzoek ingesteld. Sinds 1989 zijn in Bulgarije acht radioactieve vondsten gedaan. Den Haag - De Karna Sutra zonder seks en bloot, kan dat? Wel als het aan de Indiase censor ligt. Hij knipte onlangs alle aan stootgevende scènes uit een nieuwe verfilming van het beroemde, 2000 jaar oude handboek door filmmaakster Mira Nair. Zo blij ven er van de twee uur durende film nog een paar minuten over, klagen de makers. Nair is nu naar het Hooggerechtshof gestapt, zo meldde The Sunday Times. Het boek, waarin 64 seksuele hou dingen worden besproken „die nodig zijn voor man en vrouw om een gelukkig leven te leiden," maakt deel uit van India's culture le erfgoed. Ook krijgen veel echtparen op hun huwelijk een exemplaar om hen verder te helpen in de vervolmaking van hun leven. (ADVERTENTIE) Broccoli, -4^* 500 gram Nieuwzeelands kiwifruit, 500 gram Rundertartaar, 100 gram Yorkham, krokant J339I, naturel l3A0f of blue cheese 13A9T per 100 gram T "0T Pousada Port Ruby, White of Tawny, AQr fles 0.75 liter A45S" ÖlZaanlander mild kaas 48+, A. kilo «i Lu Premium crackers, naturel 1A99T of meergranen (2-39)7 pak Pouilly FuméÜ3r95l, Sancerre J1&95) v Cfi Cashewnoten, gezouten of ongezouten, cup 175 gram l i Ch Kerstkeukenrollen, gedecoreerd, pak 2 stuks A9r3n99 ,24^1.90 CU Halve Perziken op zware siroop, l2rWr 169,01 Halve Peren, ananasschijven]2i69T 1 Q «4 of fruitcocktail 12r?97 1/1 blik Aanbiedingen gelden t/m dinsdag 24 december a.s. "Zolang de voorraad strekt.

de Stem | 1996 | | pagina 5