Mogelijk protest tegen nieuwe ozb STOP I li li BUURT "A ZIE kortingen t/m 50% uit de urnen TRANSPORT0^"^ 28.95 kerstsuggesties [BEWj Weer protest Greenpeace tegen nucleair transport Terneuzen overtuigd van problemen jeugd Oesterziekte lijkt verleden tijd te zijn Hoge gasprijs drukt resultaat Hydro Agri bestel tijdig uw: T0PSLAGER A. SCHNEIDER VERBOUWINGS leegverkoop DE STEM ZEELAND -DAGEN: 00 uur. DECEMBER Roosendaal mïiy, I I I I I I nationale OSTCODE loterijb! Sluis-Aardenburg verwacht honderden bezwaren tegen aanslag belasting Kunst in vier revalidatie c entr a 4.4 Provincies bieden bakkerijen gratis bedrijfsdoorlichting Hamelaar/De Groot voor tweede keer Wnpioen Zevac Aantal wapens in beslag genomen Winkelcentrum "gjiidpolder Van de Velde Wij wensen u alvast heerlijke feestdagen. Uw bakker heeft er van alles voor in huis SPECIALE KERSTTAART ±14 pers. BESTEL TIJDIG A.U.B. kalkoen, konijn of ander wild, gourmet-, fondue-, of steengrillschaal (evt. gourmetstel, fonduestel of steengrill gratis te leen). Exclusief rundvlees, varkens-, runder-, en kalkoenrollades. Reepaté, wildpatés vanaf 3.10 per 100 gram. Als u een fondue-, gourmet-, of steengrillschaal bestelt krijgt u 1 gratis vers afgebakken stok brood. KERST-AFHAALMENU 69.50 voor 2 personen en een Voorspoedig 1997 UNIEK VEELZIJDIG X 60 f» showroom. |EEN LEDENEN >7; 0114-314485 r op RTL 4: cord Show erige Bingoprijzen: tal 23 t/m36 Straatprijs: 5.000,- 2353 KR Prijs 25.000,- 2353 KR 001 Postcode Loterij It en de Postcode-Kanjer, enmaal per maand de Jlrijven. uilen in blokletters. reglement, op aanvraag 20,- (twee lotnummers) 10,- (één lotnummer) dhr. mevr. gcnummer: 131.96.12 DINSDAG 17 DECEMBER 1996 C3 (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Honder den inwoners van Sluis-Aar denburg dienen wellicht een bezwaarschrift in bij de ge meente tegen de aanslag van de onroerende- zaakbelasting (ozb). Deze aanslag, gebaseerd op de hertaxaties van de wo ningen, valt volgend jaar in de bus. Het vermoeden van de honderden bezwaarschriften wordt uitge sproken door B en W van de ge meente in een voorstel van de raad. „Naar algemene verwach ting zullen de beschikkingen een stroom aan reacties oproepen. Hoewel het natuurlijk moeilijk te voorspellen is en het wellicht al lemaal kan meevallen, zijn er sombere stemmen die beweren dat op wel twintig procent van de aanslagen een bezwaarschrift te verwachten is," aldus het college. De gemeente Oostburg houdt vooralsnog geen rekening met een stroom aan reacties op de nieuwe aanslagen. De uitslag van de hertaxaties is nog niet bekend, maar een steekproef leert dat de waarde van de woningen in deze gemeente met 38 procent is geste gen. „De waarde van de wonin gen is dan wel gestegen, maar we gaan lagere tarieven hanteren. De inwoners van onze gemeente gaan er per saldo daarom niet op achteruit," aldus een woordvoer der van de gemeente Oostburg. „Daarnaast denkt het college aan een voorlichtingscampagne om spontane bezwaarschriften te voorkomen. De voorlichting moet voor meer begrip en duidelijk heid zorgen. Wij denken daarom dat het allemaal wel mee zal val len." B en W van Sluis-Aardenburg treffen in ieder geval al de nodige voorbereidingen om de stroom aan bezwaarschriften op een goe de manier af te handelen. Strikt genomen moeten alle bezwaar schriften worden behandeld door de commissie voor bezwaar- en beroepschriften. Dit betekent echter dat de commissieleden volgens het college een paar maanden dagelijks moeten bi vakkeren in het gemeentehuis. Daarom stelt het college voor de bezwaarmakers te laten horen door de ambtenaren belastingza ken, steeds vergezeld van de ambtenaar juridische zaken. „De taak van deze laatste is in eerste instantie een beoordeling of een bezwaar zich inderdaad alleen richt tegen waardevast stelling. Verder is procesbewa king noodzakelijk en lijkt het niet verstandig om ambtenaren in hun eentje tegenover, soms misschien wel erg boze, recla manten te zetten." Het voorstel wordt donderdag 19 december behandeld tijdens de vergadering van de gemeente raad. De vergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort in Sluis. Van onze verslaggever Terneuzen - In vier Zeeuwse revalidatiecen tra komt binnenkort een kunstwerk van beeldend kunstenaar Leendert van der Pool uit Middelburg. Het zijn de revalidatie centra De Wielingen in Terneuzen en Lindenhof en Reigersbos in Goes en het kindergezinsvervan- gend tehuis De Tiende in Goes. De kunstwerken, die een plaats zullen krijgen in pu blieke ruimten van de centra, konden gemaakt worden dankzij een sponsoractie die de stichting Revalidatie-Ge- neeskunde Zeeland (RGZ) vorig jaar heeft gehouden. Voorzitter G. Heerebout van het bestuur stichting Vrien den van RGZ ontvangt de kunstwerken donderdag van de kunstenaar. De nieuw opgerichte stich ting Vrienden van RGZ wil extra inkomsten inzamelen om daarmee extra's te kun nen betalen ten gunste van sociaal-culturele, recreatie ve, kunst- en overige activi teiten voor volwassenen- en kinder-revalidanten van de RGZ en hun begeleiders. Door middel van sponsorac ties, donateurs en schenkin gen hoopt de stichting geld in te zamelen. Middelburg (anp) - Een aantal provincies, waaronder Zeeland, biedt in samenwerking met de re gionale energieleveranciers veer tigbakkerijen een gratis bedrijfs doorlichting aan. Het onderzoek moet het energieverbruik en de boeveelheid afval verminderen. Uiteen eerder proefproject bleek dat industriële bakkerijen jaar lijks tot 40.000 gulden kunnen besparen. Aan het nieuwe bedrijfsdoorlich- Ihigsproject kunnen brood-, en banketbakkerijen en suikerver werkende bedrijven deelnemen, die tussen de tien en honderd mensen in dienst hebben. Een mi lieu-adviesbureau voert het pro ject uit. 'ümbhma»iiiiiimxw».' Greenpeace voerde met borden en spandoeken actie op de A58 tegen de transporten van nucleair afval. Van onze verslaggevers Heinekenszand - 'Stop op werking, geen transporten'. Met leuzen als deze heeft Greenpeace gisteren weer ac tie gevoerd tegen de transpor ten van nucleair afval van de kerncentrale in Borssele naar de opwerkfabriek in Frank rijk. Actievoerders van Greenpeace hebben gistermorgen in alle vroegte de route vanaf Borssele via de A58 tot de Belgische grens gemarkeerd met borden en span doeken. De borden werden langs de snelweg gezet, de spandoeken met een sterk fluoriserende kleur aan viaducten gehangen. Greenpeace vindt het vervoer twaalf tot vijftien maal per jaar van gebruikte splijtstofstaven van de kerncentrale naar de op werkingsfabriek van Cogema in het Franse Cap la Hague onnodig duur, milieubelastend en gevaar lijk. Het hoog-radioactief materiaal kan beter rechtstreeks opgesla gen worden bij de opslagplaats voor radio-actief afval Covra vlakbij de Borselse kerncentrale, vindt de milieu-organisatie. De politie van het district Ooster- scheldebekken verwachtte giste ren dat de protestuitingen nog gisteren zouden worden wegge haald door Rijkswaterstaat. De politiewoordvoerder zei verder dat het moeilijk is maatregelen te nemen tegen degenen die de bor den en spandoeken hebben aan gebracht. Bij ontdekking ervan waren de actievoerders niet meer te traceren. De borden van Greenpeace vallen niet zo op in Zeeland omdat langs de A58 talrijke reclameborden staan, voor het merendeel ille gaal. Het provinciebestuur is een maand geleden een actie begon nen de honderden borden weg te halen, maar dat is juridisch niet gemakkelijk, omdat de borden op gehuurde grond van boeren staat. De borden van Greenpeace zijn gisteren voor het merendeel in de wegbermen gezet. Op de vraag aan Rijkswaterstaat of de borden van Greenpeace nu ook niet moeten worden gezien als een illegaal bord dat min of meer wordt gedoogd, zei een woordvoerder dat hier nog intern over gesproken moet worden. Greenpeace voert al enige tijd ac- FOTO JAAP WOLTERBEEK tie tegen de nucleaire transpor ten van Borsele naar Frankrijk. Zo ketenden actievoerders zich vorige maand in Borsele vast aan de vrachtwagen met splijtstof staven en kregen enkele tiendui zenden mensen in West-Brabant en Zeeland een brief in de bus waarin Greenpeace over de geva ren van het transport schreef. De NV Elektriciteits Produktie- maatschappij Zuid-Nederland EPZ wees bij die gelegenheden de kritiek van Greenpeace van de hand. Het risico van het vervoer zou verwaarloosbaar zijn, aldus EPZ Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen is doordrongen van de problematiek dat er voor de (oudere) jeugd te weinig te doen is studeert momenteel op mogelijkheden om daar verandering mte brengen. „We weten alleen nog niet hoe." Wethouder A. Stahl-Hemelsoet N. Florusse van het platform jei dat gisteren na afloop van toonde zich na afloop tevreden ■jet gesprek met vrijwilligers in over het resultaat. wijk Triniteit. "ewat oudere jeugd in die wijk 'alt momenteel buiten de boot. door gemis van een eigen honk 01 gebrek aan vrijwilligers kun- praktisch geen activiteiten 'oor deze jongeren worden ge houden. Het gevolg is verveling '«kans op vandalisme, do hier wat aan te doen vroeg e werkgroep 'Spelende jeugd' 'an het kersverse bewonersplat- ®m Triniteit een gesprek met wethouder aan en dat vond «eren plaats. Van onze verslaggever ®ssenisse - Voor het tweede op- 'envolgende jaar heeft de equipe jed Hemelaar/Han de Groot ach de beste getoond van de 'eeuws-Vlaamse Automobiel- sport Club (Zevac). wmelaar en De Groot wonnen j'e van de acht ritten en legden laarmec kampioenschap. h-, ee een stevige basis voor - nlubkampioenschap. enR ms Mensen/Van de Velde bP t seeuw/Corstanje waren de s e" in de B- en de Toerklasse. „We gaan met kleine stapjes vooruit." Volgens Florusse is de gemeente zich bewust van de problemen die spelen rond de jeugd. Het is geen exclusief probleem voor Triniteit, maar speelt in de hele gemeente. Wethouder Stahl beaamt dat en legt uit dat er aandacht voor is bij de gemeente. „Alleem zitten we een beetje met de handen in het haar en weten niet welke activiteiten we kun nen opzetten. Bovendien zijn er beperkingen over de beschikba re financiën van de gemeente. Daarom willen we eerst kijken wat er tot de mogelijkheden be hoort. Na die brainstormsessie gaan we terug praten met de ver tegenwoordigers van de wijken." Van onze verslaggever Vlissingen - De Walcherse politie heeft bij een controle in een Vlis- singse woning onder meer een riotgun in beslag genomen bij een dertigjarige Vlissinger. Verder vonden de agenten een gasalarm- pistool met acht patronen, twin tig hagelpatronen, pomp- en luchtbuks. Yerseke (anp) - De oesterziekte Bona- mia Ostrea komt vrijwel niet meer voor onder de Zeeuwse platte oesters in het Grevelingenmeer. Dat blijkt uit de ana lyse van de halfjaarlijks bemonstering in november door het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek Rivo. Verder on derzoek moet volgens bioloog drs. P. van Banning van het Rivo uitwijzen of er weer perspectief is om platte oesters te gaan kweken. Het voor de volksgezondheid ongevaarlijke virus Bonamia Ostrea, dat de groei van de oester remt, veroorzaakte jaren geleden gro te sterfte onder de platte oesters in het Gre velingenmeer. Zeeuwse oesterkwekers en - handelaren zagen zich daardoor genood zaakt zich meer te gaan richten op de Ja panse oester, de zogeheten creuse, die be stand is tegen de ziekte. De creuse brengt echter per stuk minder geld op dan de plat te oester. Uit het recent onderzoek van het Rivo van platte oesters uit de Grevelingen bleek dat nog geen procent besmet is met Bonamia Ostrea en dat sterfte door de ziekte niet meer voorkomt. Een resultaat dat de afgelo pen vijf jaar nooit zo goed is geweest, vol gens Van Banning gisteren. Een proef gedurende twee jaar met veel oes ters op een klein perceel in de Grevelingen moet uitwijzen of de oesters een natuurlijke weerstand hebben opgebouwd tegen Bona mia Ostrea, of dat de ziekte zich alleen min der heeft verspreid omdat er in het huidige uitgedunde bestand minder trefkans is. Blijkt uit de proef dat de oesters resistent zijn, dan zal die conclusie ook nog weten schappelijk moeten worden aangetoond, stelt Van Banning. Het Rivo wil voor de proef in de eerste maanden van volgend jaar overleggen met het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij en de bedrijfsorganisaties in de oestersector, met name ook om de finan ciële kant van de proef rond te krijgen. „Als we wat willen doen, moeten we in april-mei met de proef beginnen, anders is er weer een jaar verloren," aldus Van Banning. De oesterziekte werd bijna twintig jaar ge leden geïmporteerd uit Frankrijk. Tegen het virus bestaat geen adequaat middel. Het vi rus is voornamelijk actief in vierjarige oes ters die rijp zijn voor consumptie. Hoe de ziekte doorzet, is nog niet duidelijk. Het vi rus slaat in oktober toe. Hoge watertempe raturen bevorderen de sterfte onder besmet te oesters. Van onze verslaggever Sluiskil/Groningen - Geste gen aardgasprijzen, als gevolg van duurdere olieprijzen, heb ben dit jaar het resultaat van Hydro Agri in Sluiskil ge drukt en de concurrentieposi tie binnen de Europese kunst mestindustrie verzwakt. Volgens directeur J. Duerloo zorgden de gestegen gasprijzen ervoor dat de ammoniakinstalla- ties, die aardgas als grondstof hebben, niet langer toonaange vend zijn binnen Europa. „Mo menteel genieten Britse ammo- niakproducenten immers een enorm prijsvoordeel dat recht streeks voorvloeit uit de liberali sering van de Britse gasmarkt. Het volledig herstel van onze competitiveit is enkel mogelijk, indien ook HAS over een een zelfde concurrerende gasprijs kan beschikken," aldus Duerloo. Een bijkomend effect is dat de olieprijzen, waaraan de gasprijs is gekoppeld, in dollars worden betaald. De dollar is in de loop van dit jaar meer waard gewor den en dat heeft eveneens een prijsverhogend effect gehad. Hydro Agri is op dit moment in gesprek met gasleverancier de Nederlandse Gasunie over de aanpassing van de gasprijzen. HAS heeft, als in 1998 Brits gas via de Interconnector in Zee- brugge aanlandt, de mogelijk heid om over te schakelen op dat goedkopere Britse gas. Elsta, ei genaar van de warmtekrachte centrale bij Dow die volgend jaar in bedrijf komt, ging Hydro Agri al voor. Elsta besloot deze maand het vijfjarig contract (met een opzegtermijn van een jaar) met Gasunie af te kopen in ruil voor een betere deal met Energie Zuid Nederland. Woordvoerder B. Warner van Gasunie bevestigt de prijsonder- handelingen, maar verwacht niet dat Hydro Agri, de grootste industriële klant van Gasunie, op korte termijn zal afvallen. Een groot probleem voor Hydro Agri is dat ze de bestaande in stallaties moet ombouwen om over te kunnen schakelen van het Groningen-gas op het hoog- calorische Brits gas. Daarmee zijn grote investeringen ge moeid. „We hebben geen reden om aan te nemen dat Hydro Agri weg valt," aldus Warner gisteren. De woordvoerder vindt de ver gelijking van Duerloo met enkel de Britse concurrentie niet hele maal op zijn plaats. Engeland is het enige land in Europa dat la gere gasprijzen dan Nederland en Belgie kent. Nederland profiteert daar al ja ren van. In Frankrijk en Italië moet veel meer betaald worden. Dat plaatst de concurrentieposi tie van HAS in een ander dag licht. De gemiddelde gasprijs in Nederland voor grote industrië le gebruikers is twintig cent. Hydro Agri, dat op jaarbasis zo'n 1,8 miljard kuub nodig heeft, zit daar volgens Warner onder. MET 400 GRATIS PARKEERPLAATSEN Alvarezlaan 2 tel. 0115-630350 Zuidlandstraat 24, tel. 0115-612456 Terneuzen 1 erneuzei Winkelcentrum Zuidpolder 20 Terneuzen - Tel. 0115-695702 Prettige Kerstdagen Zowel het restaurant als de frituur is Oud- en Nieuwjaarsdag geopend. CHINEES - INDISCH RESTAURANT (Winkelcentrum f Zuidpolder) T Terneuzen Tel-(0115) 695109 ^Po/der" Terneuzen

de Stem | 1996 | | pagina 17