Extra zittingen van Plukze-zaken Wild Beheer Eenheid wil aanpak ganzen DE STEM Prijs voor The Young Ones Plukze, is dat een poeliersbedrijf of zo Acties van extreem rechts blijven uit m Scouts zien alle wensen weer in vervulling gaan id en Algemeen e^Cagin1!?^ Justitie begint volgend jaar met 'innen van crimineel geld' Knaus toercaravans Liebau Caravans Kamers aangeb gestoft, studio's zen etc.! fens in ÏDe Strafschop' in Scoren en supporters tdagen en gelukkig 1997 Man licht gewond lla aanrijding Boekje over pesten voor jeugd en ouders Terneuzenaar vrijgesproken van verkrachting Dronken man wil doorrijden na aanrijding Man probeert kerstboom bij stadhuis mee te nemen 1996 X 55 80 a.n. '-a I tot otief kerry blue TERRIËRS zoeken een nieuwe baas alleen of samen. |ntJ 0165-535125 Zeeland Elke zaterdag in dec. jan en febr.23-27-28-30/12 naar bruisend Londen 69,-pp.incl.shuttle of boot Tevens DISNEYLAND PARIJS op 11-18-25 jan. 1 volw. 1 knd. 149,- tot incl. entree.lnl./boekingen- Shopping Express- Tel. 0162-514450. Uw adres voor Div.gebruikte caravans o.a Hobby-Kip-Chateau -Eifelland e.a. Advies; nu kopen, halen en betalen in het voorjaar. Burg.Freytersln. 45, R'daal Tel. 0165-549136 Roosendaal en kamers m. eig. kook- gel.h., 0165-569134. Nette KAMER Bergen op Zoom gebr. van keuk. douche, Tel. 0164-252469. mts Nieuwsblad, Breda. accepteren. invullen, et!). oezit zijn. 30.- i i ik gebruik van v. talig f 20.- f 30.- l/anonze verslaggever middelburg - Justitie in Zeeland zet begin vol gend jaar een inhaalslag in met betrekking tot oEtnemingszaken. Het parket heeft op dit mo ment een voorraad van negentig zogenaamde plukze-zaken in behandeling. van de zaken die de rechter te behandelen t, is die van de Terneuzense drugshandelaar tiéns huis aan de Grenulaan eerder verbeurd werd verklaard omdat het dienst deed als dealpand, deel van de voorraad Plukze-zaken zal via schikkingen geregeld worden, een ander deel komt op zitting, aldus parketsecretaris mr. J. Schols. Hij verwacht dat de extra zittingen voor ontne mingszaken in het eerste kwartaal van 1997 plaats zullen vinden op de rechtbank in Middelburg. Daaronder eenvoudige zaken met vorderingen van enkele duizenden guldens, maar ook zaken waarin justitie tienduizenden guldens 'crimineel geld' op eist. Sinds de invoering van Plukze in Zeeland (mei 1994) zijn ongeveer dertig zaken succesvol afge daan. Het totaalbedrag dat daarbij is opgelegd of via schikking overeengekomen bedraagt ruim 2,5 miljoen gulden. „Weinig zaken maar een relatief hoog bedrag.Daarnaast is nog eens voor veertien miljoen gulden conservatoir beslag gelegd op uit eenlopende zaken als auto's, bankrekeningen, con tant geld en huizen van verdachten. Naar aanleiding van de invoering van de Plukze-re- gels is ook de regelgeving met betrekking tot de ver beurdverklaring veranderd. In het geval van de eer der genoemde drugsdealer uit Terneuzen heeft jus titie een creatieve oplossing gevonden. Zijn huis aan de Grenulaan werd verbeurd ver klaard omdat het een dealpand was. Daarnaast is de man voor die drugshandel veroordeeld tot ge vangenisstraf. En tenslotte moet hij nu dus nóg een keer afrekenen. Zijn ontnemingszaak komt binnen kort voor. Dan moet hij terugbetalen wat hij aan de drugsver koop verdiend heeft. Hij krijgt volgens Schols een rekening van enkele tienduizenden guldens gepre senteerd. „Het zal de bewoners van de binnenstad van Terneuzen waarschijnlijk wel plezier doen te horen dat zo iemand nu voor de derde keer gepakt wordt," aldus de parketsecretaris. onze correspondent Sluis - „De ganzen in West- Zeeuws-Vlaanderen, en dan met name de grauwe gans, vormt een groot probleem in gebied. De populatie is veelte groot en zorgt voor veel schade. Het probleem zal nu door verschilende instanties aangepakt worden." Dit zei voorzitter J. Becu van de Wild Beheer Eenheid (WBE) De Wielingen na afloop van een rondrit door een deel van West- Zeeuws-Vlaanderen en overhan diging van fazanten aan de bewo- ners van Rozenoord in Sluis. „Het aantal ganzen moet gewoon teruggedrongen worden. We heb ben het over de grauwe gans die zit in het natuurgebied van het Zwin, op de Baersande in Bres- kens, het Grote Gat in Oostburg en het Zwarte Water onder de kust. Hij berokkent de boeren veel schade." Becu vertelt dat met de andere twee WBE's in de streek, De Hon- teenRodanborg, een zogenaamd 'ganzenoverleg' gevoerd wordt samen met 't Duumpje, de Stelt- kluut, Het Zeeuwse Landschap, provincie, Staatsbosbeheer en landbouworganisaties. „De gans is niet makkelijk te ja gen. Zo mag hij na tien uur 's morgens niet meer geschoten worden." Becu vertelt tevens, dat straks na de herinrichting van de kust, meer taken voor de WBE's op het programma staan. „Het Zeeuwse Landschap bemoeit zich siet met het jachtbeheer. Hij voorziet met die taakvergro- ting geen probleem voor zijn le den, „De meeste leden zijn boe ren en dat zijn echte natuurmen sen, Zij willen de natuur graag een handje helpen. Wij hopen door deze dag dat meer jagers rich bij ons zullen aansluiten." De Wild Beheer Eenheid (WBE) De Wielingen hield een rondrit door een deel van West-Zeeuws-Vlaanderen. Van onze correspondente Hulst - Het Zeeuws-Vlaams jeugdorkest The Young Ones tót zaterdag de culturele aanmoedigingsprijs 1996 ge- tegen. Het orkest was volko men verrast, het gevraagde teiiconcert voor de delegatie van Michelstadt had een on verwacht staartje. He commissie Culturele Zaken had B en W van Hulst geadvi seerd The Young Ones deze keer «e culturele prijs toe te kennen. Het orkest, dat in april 1989 is "Pgericht en nu speelt onder lei ding van Joop de Pooter, kreeg de Prijs omdat het een zeer positieve wjdrage levert aan de culturele ontwikkeling van de jeugd in Hulst en omgeving zodat ook de ■uuziekbeoefening door jeugdi- 8® wordt bevorderd. Bovendien verzorgt het jeugdorkest menig [freden en is zeer levensvat baar, Het aantal leden groeit nog needs en is in de afgelopen zeven Jaar verdrievoudigd. In zijn alge meenheid kan gesteld worden dat orkest haar eigen jeugdige ™entje bijdraagt aan het cultu rele leven in Hulst. Als voorbeeld vera het jaarlijkse concert in Dullaert aangehaald, een optreden dat ongeveer 1200 be zoekers trekt en dat aantrekke lijk is vanwege de originele pre sentatie en de medewerking van een gastvedette, meestal een be kend musicus. The Young Ones werden over donderd. Het orkest was ge vraagd om een miniconcert in de stadshal te verzorgen en het bleek te gaan om de muzikale bij drage voor de uitreiking van de culturele prijs. Een prijs die voor de negende keer werd overhan digd en die bestaat uit een cheque van vijfhonderd gulden, een oor konde en een Reynaertbeeldje. „Hulst is een bruisende stad en The Young Ones hebben deze prijs volkomen verdiend. Ik ben onder de indruk van de professio nele aanpak en zal geen concert van hen meer missen," loofde burgemeester A. Kessen de ver baasde jeugdige muzikanten. Wethouder P. Weemaes vertelde hen dat het een belangrijke prijs was. „Het gaat natuurlijk eerst en vooral om de eer en jullie mo gen best weten dat er een zware concurrent was dit jaar. Ik hoop dat deze aanmoediging een steun is en dat jullie op de ingeslagen weg voortgaan." Voorzitter Arno Kramers had dan wel geen speech kunnen voorbereiden, maar had geen moeite om in verschillende toon aarden het bestuur, de ouders van de leden en de dirigent te lo ven. „Ik voel me verplicht om er nog jaren mee door te gaan en met het bedrag gaan we mooie dingen doen voor het orkest." Eerder gingen de prijzen (afwis selend een aanmoedigings- en een waarderingsprijs) naar jeugdharmonie Sint Jan, Richard Bleijenberg, Galerie Esprit, Hulster Gemengd Koor, De Mae- lstede, Piet van Geyt, Ronny Ivens en Piet Verwer. Optreden van jeugdorkest The Young Ones. FOTO WIM KOOYMAN j^amslag - Een autobestuurder afgelopen vrijdagavond met :fe'sel overgebracht naar het ckenhuis in Terneuzen na een ®ijding met een vrachtwagen P de Terneuzensestraat in atnslag. pje vrachtwagen am van een dreef de weg opge lden om bieten te laden. De au- «cstuurder had de vrachtwa- combinatie door de invallen- faau'ern*s te teat gezien en tegen de aanhanger. De UI° raakte zwaar beschadigd. Van onze verslaggever Middelburg - Veel mensen zijn onbekend met het be grip. 'Plukze, is dat een poe liersbedrijf of zo Parketse cretaris mr. J. Schols van het arrondissement Middelburg wil er maar mee aangeven, dat veel mensen nog altijd niet weten wat er schuil gaat achter de populaire bena ming voor de ontnemings wetgeving. Hij schetst de achtergronden en ontwikkeling ervan. Criminelen werden in het verle den veroordeeld, maar bleven wel in het bezit van de luxe-goe deren en het geld dat ze met hun strafbare gedragingen hadden vergaard. Voor de echte 'zware jongens' was gevangenisstraf niet meer of minder dan een in gecalculeerd bedrijfsrisico. Na het uitzitten van de straf, stap ten ze bij wijze van spreken aan de gevangenispoort weer in hun Porsche en snelden daarmee naar hun villa om aan het rand van het zwembad kaviaar met champagne te nuttigen. Daar is door de wetgever iets aan gedaan met de invoering per 1 maart 1993 van de ontne mingswetgeving. Een aantal ar tikelen van het Wetboek van Strafrecht onderging er een wij ziging voor en er kwamen ook nieuwe artikelen bij om het 'plukken' van criminelen te re gelen. Het belangrijkste artikel legt vast dat als iemand wederrech telijk verkregen voordeel heeft genoten, het hem ontnomen kan worden. In eerste instantie werd daarbij vooral gekeken naar ge noemde gi'ote criminelen, actief in de drugshandel, vrouwenhan del en de fraudehoek. De politiek kende hoge ver wachtingen van de nieuwe wet. 'Het grote schip met geld zou nu snel binnenlopen'. Lange tijd heerste ook het hardnekkige misverstand dat Plukze er alleen was voor 'de grote jongens'. Maar die scheiding bestaat in de praktijk niet. Uitgangspunt van de wetgeving is 'herstel in de oude toestand'. Hoe rijk was een crimineel voordat hij zijn daden beging en hoe rijk erna, is de vraag die daarbij aan de orde komt. In de praktijk geldt dat de officier van justitie vorderingen kan instellen vanaf duizend gul den. Maar wat nu met de ver dachte die geen bezit lijkt te hebben, de 'kale kip'. De drugs dealer die voor eigen gebruik handelt. De Hoge Raad heeft daarvan bepaald dat de rechter in zijn oordeel mag laten mee wegen of er sprake is van crimi neel ondernemerschap. Plukze mag geen verkapte strafopleg ging zijn. Het is een maatregel. Een andere ontwikkeling uit de praktijk is de bepaling van de omvang het genoten voordeel. „Het lijkt erop dat de recht spraak neigt naar wat de ver dachte er netto aan heeft overge houden. Bij drugshandel bete kent dat het verschil tussen in koop- en verkoopsprijs. Bij ge stolen spullen gaat het om het geschatte bedrag dat de heler betaalt," aldus Schols. De vervulling van de wens van het 'grote schip met geld' is in de praktijk tegengevallen. Het kost heel veel tijd en moeite en er zijn hele grote investeringen nodig om ontnemingsvordering rond te krijger. Het Zeeuwse parket heeft van meet af aan voor kwaliteit in plaats van kwantiteit gekozen. „Niet veel zaken, maar wel over wegend grote. Er wordt gezegd dat Zeeland achterloopt in de productie. Maar wij zijn als laat ste begonnen en hebben boven dien die keuze voor kwaliteit in plaats van kwantiteit in zaken gemaakt." MAANDAG 16 DECEMBER 1996 A5 Van onze correspondente Hulst - Het weekend liet niets te wensen over. Sterker nog, alle wensen werden vervuld. De 31 verkenners van scouting Hulst waren gisteren moe, maar voldaan. Het wensweek- end was ook dit jaar een succes. Vrijdagavond kwamen de deelnemers aan het wensweekend sa men met hun ouders naar buitencentrum 't Jagertje. Zij werden om 20.30 uur op een afstand van ongeveer tien kilometer gedropt en moesten zien thuis te komen. Daarna gingen de ouders naar huis en bivakkeerden de verkenners op 't Jagertje. Die avond werd van vijf verkenners de eerste wens vervuld; duiken in zwem bad De Driehoek. Zaterdag werden de andere wensen vervuld. Een groep beklom onder leiding van twee mensen van de bouwwerf de stelling rond de basiliek. „We zijn met zijn allen naar boven geklommen tot aan het kruis op de spits. Twee van ons durfden niet, die hebben hoog tevrees. Het was een hele ervaring." In de namiddag kregen de verkenners een rondleiding bij de brandweer. „Interessant, vooral omdat er een melding kwam van een brandje. We hebben dus ook meegemaakt wat er bij het uit rukken van de brandweerwagens gebeurd." Twee jongens mochten nog een rit maken in een Porsche en in de avonduren trok de hele ploeg naar Antwerpen om te lazerschie- ten. De laatste wens vond heel laat zaterdagavond plaats: een groot kampvuur. Van onze correspondent Middelburg - De aangekondigde acties door ultrarechtse poli tieke groeperingen in Middelburg zijn afgelopen zaterdag uit gebleven. Er gebeurde niets, op een enkel incident na. De CD zou folders ronddelen om dat zij de aandacht rond de dood van de Iraanse asielzoeker Amir Kaveh zwaar overtrokken vindt. De Nationale Volkspartij/CP'86 zou eveneens folders uitdelen en de anti-racistische stichting Bra vo had op haar beurt weer plan nen om op een vreedzame manier te beletten dat die pamfletten werden uitgedeeld. Olie op de golven nog eens door de melding dat de Anti Fascisti sche Aktie (AFA) met 'tig' man zou komen om datzelfde met ge weld te doen. Alles bij elkaar goed genoeg voor een te verwach ten stevige rel van enkele honder den mensen in de Middelburgse binnenstad. Niets van dat al afgelopen zater dag. Het zonnetje scheen, de mensen gingen naar de kerst markt en wie op vielen waren de leden en sympathisanten van Bravo, die duidelijk te herkennen waren aan de sticker op hun jas. Speciaal ook voor deze gelegen heid veel extra blauw op straat. Op strategische punten een busje of patrouillewagen. Er gebeurde niets. De verzamelde pers hing en liep rondjes en de cameraploeg van de FOTO WIM KOOYMAN Terneuzen - De Jongeren Advies en Informatie Buro's (JAIB) in Zeeland houden zich deze en volgende maand bezig met het thema pesten. Het JAIB heeft over dit on derwerp een boekje samen gesteld. Pesten onder met name de (school)jeugd staat tegen woordig in de belangstelling. Scholen besteden er in toe nemende mate aandacht aan, de Zeeuwse JAIB's volgen nu. In het boekje staat infor matie over pesten en wat er aan te doen. Het is ook be stemd voor ouders. NOS lag bijkans in de auto te sla pen. Dan toch, rond een uur of een kwam er plotseling beweging in enkele agenten. „Een dikke twintig man liep bij V&D binnen en deelde pamflet ten uit," wist iemand van Bravo te melden. Zij was het ook die met haar boodschap de politie tot een sprint wist aan te zetten. Al les spoedde zich naar het waren huis. Aan de achterzijde werden drie 'gabbers' afgevoerd. Meer niet. Rond drie uur zouden een groot antal CD'ers en andere ultra- rechtsen uit de trein stappen, zo ging het gerucht. Iedereen naar het station dus. Weer niets. En toen was het afgelopen. De pers hield het voor gezien, de camera man van de NOS deed zijn ogen open en startte de wagen, de poli tie schreef de overuren op. Het was gelukkig een dag van niets geweest. Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft vorige week, geheel volgens de eis van de offi cier van justitie, de 27-jarige Ter neuzenaar J. V. vrijgesproken. Volgens de tenlastelegging had V. op 23 september van dit jaar en vrouw verkracht. De vrouw en V. werkten samen bij hetzelfde be drijf en waren verliefd op elkaar geworden. De vrouw, gehuwd, wilde de rela tie beëindigen. In de veronder stelling dat de vrouw met V. wil de praten had haar zus haar de sleutel van haar woning gegeven, maar in plaats van praten ont stond er een vrijpartij, waarbij de twee, toch wel tegen de zin van de vrouw, gemeenschap hadden. V., die in voorarrest zat, werd direct op vrije voeten gesteld. Van onze verslaggever Kapellebrug - Een 45-jarige dronken automobilist is afge lopen vrijdagmiddag klemge reden door een andere autobe stuurder nadat hij diens auto had aangereden en er vervol gens vandoor wilde gaan. De dronken bestuurder had twee buitenspiegels vernield en slin gerde zo dat hij met zijn auto de hele weg nodig had. Het ongeval deed zich voor op de Gentsevaart. De automobilist die werd aange reden, slaagde er vervolgens met een getuige van het ongeval in de man klem te rijden. De veroorza ker van het ongeval bleek na aan komst van de politie dusdanig te diep in het glas te hebben geke ken dat hij niet eens meer bij machte was om de blaastest suc cesvol af te leggen. Daarom is de bloedproef afgenomen. Hij kreeg verder een proces-verbaal voor doorrijden na een aanrijding. Van onze verslaggever Terneuzen - Een 25-jarige Terneuzenaar is het afgelo pen weekeinde op het Ooste lijk Bolwerk gearresteerd omdat hij naar eigen zeggen de kerstboom die bij het ge meentehuis stond wilde 'kid nappen'. Het gedrag van de groep waartoe de man behoorde viel de politie op. Toen de agenten hen wilden aanspre ken, zetten ze het op een lo pen. De na een korte achter volging aangehouden man bleek in het bezit van een breekijzer. Hij gaf toe dat hij dat nodig had om de kerstboom voor het stadhuis mee te nemen. Hij had de verlichting van de boom al losgemaakt en de tuidraden waarmee de boom vast stond losgemaakt. De grap eindigde met het opma ken van proces-verbaal.

de Stem | 1996 | | pagina 7