F F u TWA-ramp door manco kerosineleiding 5) ET) Ql Politie verwacht doorbraak in zaak-Dutroux Annan vertrouwd met organisatie VN Discussie rond Italiaanse kroongetuigen IBERACTIi iRMEULEN Uitzichtloos KORT BALI" korting of voortent. .RAVANS PESTEM BUITENLAND A 4 Amerikaanse verkeersveiligheidsraad vraagt maatschappijen dringend maatregelen Argentinië lijmt Falklanders Britse positie apart moeilijk Mortiergranaat treft markt in Mogadishu PKK staakt geweld in Duitsland Annan secretaris-generaal VN COMMENTAAR DE STEM 196 X 57 tal 2 personen) suvre kipfilet saus) snsvlees saus) en varkensvlees Ie groenten) iee ische Kerst in de fn Het Markiezenhof gen: 0164 - 26 64 45 f 2A (Markiezenhof) 1 Bergen op Zoom 0164 - 26 64 45 1164 - 25 93 77 k m *-*•*_ v V. vans/Alpen Kreuzer ■uwwagen fin. mogelijk str. 78 St. Jansteen 'M. KERSTMIS December '0.00 uur fember '■00 uur CEMBER i 00 UUR ember 00 uur mber 10 uur feestdagen. B B B P s MAANDAG 16 DECEMBER 1996 Van onze correspondent Washington - Het lijkt nog slechts een kwestie van tijd, voordat de ondergang van TWA Vlucht 800 officieel zal worden geboekstaafd als het rampzalige gevolg van een defect. DeTWA-Boeing 747 ontplofte op 17 juli enkele minuten na vertrek van het vliegveld JFK in New York. Alle 230 inzittenden kwa men om het leven. Eerder stelden onderzoekers al vast dat de centrale brandstof tank van de Boeing 747 is geëx plodeerd. Meer en meer raken ze er nu van overtuigd, dat die ex plosie is veroorzaakt door een manco in de kerosineleiding van dit type vliegtuig. Afgelopen weekend kwam de Nationale Raad voor de Ver keersveiligheid (NTSB) van de Verenigde Staten, een van de on derzoekende instanties, met de 'dringende aanbeveling' aan luchtvaartmaatschappijen om maatregelen te nemen. Welis waar is niet geconcludeerd dat het gevonden probleem de ont ploffing noodzakelijkerwijs heeft veroorzaakt, maar onder zoekers houden dat voor de meest waarschijnlijke mogelijk heid, aldus de raad. De uitlatingen van de NTSB wekten irritatie bij de FBI, die belast is met het criminele on derzoek naar de ramp. Volgens adjunct-directeur James Kall- strom is het te vroeg om andere oorzaken, met name een bom of een inkomende raket, uit te slui ten. Onderzoekers van de raad gelo ven, dat in een verdeelstuk in een leiding die dwars door de centra le brandstoftank loopt, statische electriciteit kan zijn opgewekt met als resultaat een vonk, die gassen in de tank tot ontploffing heeft gebracht. De NTSB, die zijn aanbeveling heeft gedaan aan de federale luchtvaartorganisatie FAA, dringt aan op maatregelen die de kans op vorming van explosieve gasmengsels reduceren. Dat kan door ontluchting dan wel door de temperatuur in de tank laag te houden. Een woordvoerder van de FAA, die de gevraagde maat regelen kan afdwingen, kondigde aan prompt te zullen reageren. Nabestaanden van slachtoffers hebben zaterdag, na een besloten ontmoeting in Washington, on middellijke schadeloosstelling Brussel (anp/Belga) - De Belgische politie verwacht een dooiv braak in de zaak rond de van kindermisbruik en moord ver dachte Dutroux. Onderzoekers dalen vandaag af in een put, die gisteren is ontdekt in Jumet, de Zuid-Belgische plaats waar be gin september de lijken van de ontvoerde tieners An en Eefje zijn gevonden. De rijkswacht sluit niet uit, dat de schacht naar een oude mijntunnel leidt waarin Dutroux mogelijk slachtoffers verborgen hield. Openbaar aanklager Michel Bourlet uit Neufchateau ver klaarde gisteren, zonder in details te treden, dat Dutroux de laatste gebruiker van de tunnel was. Hedenmorgen haalt de burgerbe scherming de modder uit de put, waarna speleologen op onderzoek uitgaan. De schacht ligt vlak bij twee andere gaten, die de autori teiten zaterdag zonder succes lie ten onderzoeken. Vlakbij loopt de tunnel die in oktober zonder re sultaat is onderzocht. Aanklager Bourlet nam gisteren de graafwerkzaamheden bij een steen- en slakkenberg in een bos naast een oude kolenmijn in ogenschouw. Hij verklaarde dat de vrijdag hervatte speuractie niet tot doel heeft lijken te vin den, maar hij sloot de vondst van slachtoffers niet uit. De rijks wacht begon de nieuwe graaf werkzaamheden op grond van aanwijzingen van verscheidene verdachten in de zaak-Dutroux, onder meer Mare Dutroux zelf en zijn vrouw Michèle Martin. De vader van Dutroux-slachtof- fer An, Paul Marchal, overweegt een politieke partij op te richten om tegen kindermisbruik in Bel gië te strijden. Als premier De- haene niet snel zorgt dat er con crete wetten komen, zal zijn rege ring moeten opstappen en richten wij de Witte Partij op, zei Mar chal in de Duitse krant Bild am Sonntag. De naam van de partij verwijst naar de Witte Mars, een grote demonstratie tegen de Bel gische Justitie op 20 oktober in Brussel. Den Haag (anp) - Elke kerst stuurt de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken Guido di Telia een groot aantal van de 2200 bewoners van de Britse Falklandeilanden een cadeautje. Vorig jaar waren het foto's van zijn kleinkinderen, ansichtkaarten van Patagonië en videofilms van de BBC-cartoon Pingu de Pinguïn. Dit jaar kregen 600 Falklanders het boek De Kleine Prins van Antoine de Saint-Exupéry over een prinsje die ontdekt, dat het ogenschijnlijk goede leven op een verre planeet in werkelijkheid ten minste evenveel problemen kent als zijn eigen bestaan. Met de presentjes wil Buenos Aires de Falklanders, bijna allemaal schapenhouders van Britse afkomst, voor zich winnen. Want ook al is er van dreiging geen sprake meer, Argentinië blijft de soevereiniteit over de eilandengroep opeisen. De cadeautjes zijn gericht aan 'beste buur' en worden verstuurd van uit Londen. Dat komt omdat de posterijen in Buenos Aires slechts de Islas Malvinas kennen, de Argentijnse benaming van de Falkands. On der die naam wordt de post op de Britse eilandengroep niet bezorgd. Het Vlaamse De Standaard schrijft dat een lid van de bestuursraad van de Falklandeilanden, Wendy Teggart, een tegenactie is begonnen. Zij heeft de Argentijnse minister het boek De Grote Vriendelijke Reus van Roald Dahl cadeau gedaan. Teggart onderstreepte daarin het stukje over een boze nachtreus, die graag Engelse schoolkinderen op eet. De Argentijnen bezetten in 1982 de eilandengroep waarna een oorlog volgde en een Brits expeditieleger hen verjoeg. •VERVOLG VOORPAGINA Toch wordt er hier en daar ern stig rekening mee gehouden dat Amsterdam in juni niet zijn 'Ver lag van Amsterdam' krijgt, maar dat pas later in het jaar in Duxemburg de onderhandelingen worden afgerond. Premier Kok erkende dat de Brit se positie een 'aparte moeilijk heidsgraad' is. Op 1 mei gaan de Britten naar de stembus. De ver wachting is dat de echte onder handelingen over de verdrags herziening pas in de weken daar na gebeuren. Bondskanselier Kohl, die droomt 'an een groot, stabiel, vreedzaam en welvarend Europa, met Duits land in het centrum, benadrukte jh Dublin dat er geen alternatief is voor de Europese integratie. „Het Europees huis wordt nü ge bouwd." Voor hem is dat een huis met een sterke munt en economie, waar de zaken zoveel mogelijk communautair worden geregeld. De Ierse minister Spring voor spelt het komende half jaar lange vergadernachten in Brussel en Nederland om een stukje van die Duitse droom te verwezenlijken. Zijn premier Bruton is echter vol vertrouwen dat Europa, met de euro in de knip, een zone wordt van economische stabiliteit en groei. In de straten van Dublin en in de pubs was dat nauwelijks een ge spreksonderwerp. De Ieren wa ren te druk in de weer met kerst inkopen en ook de taxichauffeur was duidelijk in zijn mening over Europa: „It's all rubbish." Mogadishu (afp) - Een grote markt in de Somalische hoofd rad Mogadishu is gisteren ge- roffen door een mortiergranaat, eigens getuigen zijn er meer dan i® doden en twintig gewonden. lijkt erop dat daarmee een efinitief einde is gekomen aan ef bestand dat de drie belang- Ikste militie- en clanleiders in oktober sloten. Somalië lijdt al |aren onder een burgeroorlog. In H zuiden van Mogadishu maakt ussein Aidid, de zoon van de p er omgekomen militieleider arah Aidid de dienst uit. Osman Atto, een ander clanhoofd, be- jkeigt hem. e gevechten tussen beide mili- s zijn al enkele dagen aan de 3 8- Het is onduidelijk wie ver- Woordelijk is voor de mortier- »o„n Beic'e Partijen beschuldi gen elkaar. Bonn (efe) - Turkse Koerden hebben toegezegd te stoppen met gewelddadige acties in Duitsland. Volgens het Duitse weekblad Der Spiegel heeft het Euro pees commando van de PKK, de partij van de radicale Koerdische separatisten, hierover een brief geschre ven naar de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl. De PKK bestrijdt op de eer ste plaats het Turkse leger in hun gebied, het oosten van Turkije. In Duitsland, waar ze sinds 1993 illegaal is, pleegde ze aanslagen op kantoren en vestigingen van Turkse orga nisaties, bedrijven en over heidsinstellingen. Kofi Annan New York (anp) - Met zijn bedaagde maar krachtige stem heeft Kofi Annan uit Ghana het bijna-onmogelij- ke gepresteerd: een lange carrière gemaakt bij de Vere nigde Naties en de politieke mijnenvelden overleefd. Hij staat nu voor de zware taak de VN te hervormen. De 58-jarige Annan komt uit een familie van stamhoofden en bekleedde een reeks VN-posten, voor hij in maart 1993 onderse cretaris-generaal voor vredes operaties werd. De bij het grote publiek weinig bekende func tionaris was een directeur per soneelszaken bij de VN, coördi nator veiligheidszaken, direc teur begrotingszaken, beleids maker, administrateur en ma nager bij het vluchtelingenbu- reau, om maar een paar van de functies te noemen, die hij be kleedde in Addis Abeba, Caïro en New York. Annan is het eer ste VN-hoofd uit een land bene den de Sahara en de enige die de VN-bureaucratie doorliep. Aan het hoofd van het VN-de- partement voor vredesoperaties bleek Annan een man van con sensus. Tijdens de grote crises zoals in Bosnië of in Afrika zocht hij steeds de posities op van de permanente leden van de Veiligheidsraad: de Verenigde New York - De VN-Veiligheidsvaad heeft dit weekeinde de be noeming van de Ghanees Kofi Annan tot secretaris-generaal van de Verenigde Naties officieel goedgekeurd. Annan, de ze vende in deze functie, is de opvolger van de Egyptenaar Boutros Boutros-Ghali. Annan verklaarde de komende vijf jaar met drie prioriteiten aan de slag te zullen gaan: het vertrouwen herstel len tussen de regeringen en de organisatie, het morele en poli tieke gezag versterken en het op orde krijgen van de belabber de financiële situatie. De 58-jarige Annan werkt al dertig jaar voor VN. Hij is nu onder-secretaris-generaal, speciaal belast met vredesoperaties. Zijn ambtstermijn vangt op 1 januari 1997 Staten, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en China. De Amerikaanse VN-ambas- sadrice Albright is een van zijn grootste aanhangers. Zij zei grote waardering voor hem te hebben gekregen, toen hij een jaar geleden de overgang van de Unprofor-troepenmacht naar de Navo-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië bege leidde. De Bosnische ambassadeur Sa- cirbey, een fel criticus van de VN-troepen in zijn land, loofde Annan eveneens als verant woordelijke voor Unprofor. „De mensen vertrouwen hem, omdat hij eerlijk is," zei Sacirbey. „Hij verbergt zich niet achter valse argumenten. Hij verdedigt zijn standpunt om het doel. Frankrijk prefereerde het hui dige VN-hoofd, Boutros Ghali, of iemand uit een Franstalig Afrikaans land. Onlangs ge vraagd hoe goed hij Frans spreekt, antwoordde Annan met humor: „Ik spreek Engels met een Frans accent." Nu de Verenigde Naties aan grote kritiek blootstaan en kampen met gebrek aan finan ciële middelen, staat Annan voor de reusachtige taak de we reld te overtuigen, dat hij tege lijk diplomaat, manager, huma nist en een visionair is. „In de wereld van vandaag zullen wij haar geheel onbewoonbaar ma ken," parafraseerde hij eens wijlen Franjois Mitterrand. Werkende in zijn met houtsne den en plakkettes opgesierde kantoor op de 37e verdieping van het VN-hoofdkwartier, is hij volgens zijn aanhangers niet van zijn stuk te brengen. „Hij brengt soms zijn gewicht licht jes van de ene voet op de andere, maar dit is zo'n beetje alle span ning die je aan hem ziet," zei een staflid. Annan studeerde aan de Uni versiteit voor Wetenschap en Technologie in Kumasi, Ghana. Hij vertrok in 1959 met een beurs van de Ford Foundation om te studeren in St. Paul in Minnesota, waar hij doctoran dus in de economie werd. Daarna liep hij het Institut Uni versitaire de Hautes Etudes In ternationales in Genève door, waarna hij bij de Wereld Ge zondheidsorganisatie ging wer ken. Annan is sinds 1984 getrouwd met de Zweedse juriste Nane Lagergren, die tegenwoordig kunstenares is. Haar vader, Gunnar Lagergren, is een be kend internationaal jurist. De Annans hebben drie kinderen uit een vorig huwelijk. Annan, die klein van stuk is, heeft zich bij tallozen van het VN-personeel geliefd gemaakt. Op hem rust nu ook de taak het grote publiek voor zich te win nen. Door Aart Heering Rome - Mag een verklikker van de maffia een half miljoen gulden krijgen om een nieuw leven te beginnen? Is het juist dat een meervoudige moorde naar twee derde van zijn straf krijgt kwijtgescholden, omdat hij zijn trawanten er heeft bij gelapt? Dat zijn de concrete vragen aan de hand waarvan in Italië een nieuwe principië le discussie is losgebarsten over de zogeheten pentiti, de maffiose spijtoptanten. In het Palermitaanse proces te gen de van maf f ia - activiteiten verdachte oud-premier Giulio Andreotti heeft kroongetuige Balduccio Di Maggio vorige vrij dag toegegeven, dat hij 500 mil joen lire (550.000 gulden) heeft ontvangen van de overheid. Ver moedelijk gaat het daarbij om een premie voor het verraden van de leider van Cosa Nostra, Toto Riina, die dankzij Di Maggio's aanwijzingen in januari 1993 kon worden gearresteerd. Bovendien bleek dat de huizen, landerijen en andere bezittingen van de twin tigvoudige moordenaar nooit in beslag zijn genomen. Zaterdag keerde de kwestie van de pentiti nog eens terug, door het vonnis tegen Felice Maniero, de leider van de Mafia van Brenta, die ja renlang terreur heeft uitgeoefend in het Noordoosten van Italië. De 42-jarige Maniero, bijgenaamd Angelface, was in eerste instantie tot 33 jaar cel veroordeeld we gens de door hem bekende negen moorden, drugs- en wapenhan del, ontvoering en omkoping van politieagenten. Maar nu hij de politie heeft geholpen om de door hem zelf gestichte organisatie te ontmantelen, heeft de rechtbank van Venetië hem in hoger beroep tot slechts 11 jaar veroordeeld, een jaar minder dan zijn advo- kaat had gevraagd. Beide gebeurtenissen hebben tot een stroom van tegengestelde reacties geleid. Andreotti zelf merkte wrang op, dat de Italiaan se staat kennelijk miljoenen weg geeft aan beroepslasteraars. Vol gens de voorzitter van de parle mentaire antimaffiacommissie, de socialist Ottaviano Del Turco, zijn de Italianen geschokt door deze verhalen. „Wat moet ik zeg gen tegen de weduwen en kinde ren van door de maffia vermoor de agenten, die nu de grootste moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen?" 'Geschokt' en 'verontwaardigd' verklaren zich ook vertegen woordigers van de oppositiepar tijen Forza Italia en Lega Nord, evenals de fractievoorzitter van de katholieke regeringspartij PPI. Ook het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano uitte in een redactioneel commentaar 'ernsti ge twijfel' over de voorkeursbe handeling van pentiti. De openbare aanklager in het proces tegen Andreotti, Guido Lo Forte, betoogt daarentegen, dat er „van schandaal geen sprake is". Volgens hem is de Italiaanse overheid relatief goedkoop af, wanneer zij Di Maggio en zijns gelijken afkoopt met een eenma lige bijdrage. Op basis van de huidige wet kunnen de pentiti immers, naast een andere identi teit en een veilige bestemming, ook aanspraak maken op een maandelijkse bijdrage van drie - tot vierduizend gulden, hetgeen op de lange termijn duurder uit komt. Progressieven, communisten en het rechtse Nationaal Verbond denken er ongeveer hetzelfde over. Voor hen spreekt kamer voorzitter Luciano Violante, die als officier van justitie en iater als parlementslid een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de geëist voor diegenen, die als ge volg van de ramp hun primaire bron van inkomsten zijn kwijtge raakt. Volgens een woordvoerder heeft TWA in de vijf maanden die sinds de ramp zijn verstre ken, geen enkel initiatief getoond om gedupeerden te helpen. Van daag zou een vertegenwoordiger van de nabestaanden spreken met een delegatie van TWA. Bij de ondergang van Vlucht 800 zijn alle 230 inzittenden om het leven gekomen. Nederland wilde op de Europese top in Ierland geen duim breed wijken op het punt van de 'koffieshops' en het roem ruchte gedogen van softdrugs. Het koestert die als nationale symbolen, gelijk de dijken, klompen en tulpen. De rest van Eu ropa is tegen. Nederland weet het beter. Misschien is dat voor een deel waar. We kunnen schermen met lage aantallen drugsverslaafden, een prima verslavings zorg en een aan de koffieshops te danken scheiding tussen de werelden van 'hard' en 'soft' drugs. De Fransen schermen daarentegen met hoge aantallen ver slaafden in hun verpauperde steden die hun drugs veelal van uit Nederland betrekken; ze halen ze zelf of de drugs komen vanuit de Rotterdamse haven of Brabantse xtc-labs. En, zeg gen de Fransen niet zonder logica: als iedereen voor Europese eenwording is, moet er ook één drugsbeleid van de Noord kaap tot Gibraltar gelden. Het gaat echter al lang niet meer over de discussie wie hier ge lijk heeft. Maar om het feit dat Nederland alleen staat in Euro pa en vroeg of laat zal moeten kiezen tussen het gedoog- en koffieshop-beleid en de Europese integratie. De afgelopen we ken leek Nederland het gedoogbeleid te koesteren of zijn leven er van af hing. De houding van Nederland is des te opmerkelijk, omdat Ne derland altijd zegt dat besluiten op Europese schaal zoveel mogelijk bij meerderheid van stemmen moeten worden geno men. Tot op heden hebben landen vaak nog een vetorecht en dat vinden wij meestal maar niks. Maar nu de koffieshop ter discussie staat, lijken we van ons democratische geloof af te vallen. Een Europese houding, waar Nederland zich zo vaak op voor laat staan, betekent dat je af en toe bereid moet zijn een com promis te sluiten en soms zelfs dat je bakzeil moet halen zon der daarover al te veel te mopperen. Ook al zetten alle landen vrijdag hun handtekening onder de 'action commune', het is duidelijk dat de andere Europese lan den van Nederland iets anders verwachten dan de huidige ge- doog-praktijk. Ook al rolden Kok en Chirac niet ruziemakend over de straten van Dublin, Nederland weet waar het na het verbale geweld van de afgelopen maanden aan toe is. Er is veel werk aan de winkel in de eerste helft van 1997 als Ne derland voorzitter is van de EU. Het verdrag van Amsterdam met daarin de herziene spelregels voor Europa moet onder Nederlandse leiding in elkaar worden gezet en de Europese monetaire eenheid moet definitief worden gesmeed. Dat zijn belangrijker zaken dan een 'blowtje' in een koffieshop. strijd tegen de maffia: „Wat is er ger? Een half miljoen aan Di Maggio of Riina en zijn handlan gers nog op vrije voeten? We moe ten de kosten afzetten tegen de baten. Hoeveel levens zijn gered dankzij de pentiti, hoeveel wa pens ontdekt en hoeveel bezit van maffiosi in beslag genomen?" (Voor circa vijf miljard gulden tot nu toe. - a.h.) Niettemin vindt ook minister van Binnenlandse Zaken Giorgio Na- politano dat er wel eens erg ge makkelijk met geld is gesmeten in de richting van spijtoptanten, van wie sommige twee of drie maal zo veel hebben ontvangen als Di Maggio. Napolitano heeft al eerder aangekondigd, dat de kosten voor de bescherming en het onderhoud van de inmiddels 1300 maffiaverklikkers - meer dan 100 miljoen gulden per jaar - te hoog worden. Hij heeft daarom een spoedige herziening beloofd van de criteria, op grond waarvan dergelijke beloningen worden uitgekeerd. Daarmee blijft het morele pro bleem staan van misdadigers die beduidend minder voor hun da den hoeven te boeten, niet uit spijt (want dat gelooft niemand) maar uit welbegrepen eigenbe lang. Israël beschiet Libanese heuvels Rashaya - De Israëlische luchtmacht heeft gisteren tot drie maal toe doelen van waarschijnlijk de pro-Iraanse Hezbollah in het zuid oosten van Libanon bestookt. Ze vuurde zo'n tiental raketten af op heuvels aan de zuidkant van de Bekaa-vallei waar de guerrillastrij ders zich meestal ophouden. Een woordvoerder van Hezbollah in Beiroet meldde dat het bombardement geen slachtoffers of schade heeft veroorzaakt. Zaterdag doodden Israëlische militairen in Zuid-Libanon twee moslim-extremisten, die het vuur zouden heb ben geopend op een legerpatrouille. De incidenten begonnen eind vorige week met een beschieting met katjoesja-raketten op Noord- Israël. Hainas-leden ter dood veroordeeld Gaza - De Palestijnse militaire rechter in Gaza heeft gisteren twee militante leden van de extremistische islamistische Hamas-bewe- ging ter dood veroordeeld wegens de moorden op een politiefunc tionaris en een burger. De advocaat van de twee heeft dat beves tigd. De ter dood veroordeelden zijn de 24-jarige Khalil Hamed as- Sakani en de 21-jarige Hatem Abou Wadi, beiden politiemannen uit de Gaza-strook. Zij zullen door een executiepeloton terechtge steld worden, als het vonnis in hoger beroep wordt bevestigd. Een derde verdachte kreeg twintig jaar gevangenisstraf. De openbaar aanklager kon tegen hem niet de doodstraf eisen omdat hij minder jarig is. Mao's porseleinverzameling geveild Peking - Een verzameling porselein van de voormalige Chinese lei der Mao Zedong heeft gisteren op een veiling in Peking bijna een miljoen dollar (1,7 miljoen gulden) opgebracht. De koper is een za kenman uit de Chinese hoofdstad. Mao bracht de verzameling - theekommetjes, rijstkommen, wijnbekers en andere voorwerpen- in het geheim bijeen tijdens de Culturele Revolutie. In die periode werden talloze kunstwerken vernietigd omdat het bezit ervan in strijd was met de uitgangspunten van het Chinese beleid. Uit een geheim Chinees document blijkt, dat Mao alleen porselein van de allerhoogste kwaliteit wilde hebben. China vervolgt de Oejgoeren Alma-Ata - China heeft zo'n 1.700 Oejgoeren vermoord en onge veer 57.000 van hen gearresteerd in het kader van een grootschali ge klopjacht op deze moslimseparatisten in de noordelijke provin cie Xinjiang. De Oejgoeren strijden al ongeveer vijftig jaar voor on afhankelijkheid van China. Een Oejgoer-woordvoerder in de Ka- zachse hoofdstad Alma-Ata, Modan Moechlisi, zei zaterdag dat de vervolging in april was begonnen toen China grensverdragen sloot met Kazaehstan, Kirgizië, Rusland en Tadzjikistan. De Oejgoeren bezaten van 1944 tot 1949 een eigen republiek, Oost-Toerkestan, maar verloren in 1949 hun onafhankelijkheid. Moechlisi zei dat grote aantallen Oejgoer-vrouwen worden gedwongen met Chine zen te trouwen. Tyson mag geen roofdieren houden Warren - Bokser Mike Tyson moet het maar bij een teckeltje hou den. Hij mag op zijn stuk grond in de Amerikaanse staat Ohio vol gens de wet geen roofdieren houden. In hoger beroep bevestigde de rechter in de stad Warren dat verbod. De oud-wereldkampioen in het zwaargewicht was van plan op zijn land in de buurt van Cleve land wat knuffeldieren rond te laten lopen. Het gaat om twee tij gers en een leeuw, die hij houdt om commerciële redenen. Zijn tij gertje is heel lief, beklemtoonde Tyson. „Je kunt gewoon op hem af gaan, omhelzen en een kusje geven." Iraakse oppositie claimt aanslag Beiroet - Twee Iraakse oppositiebewegingen hebben inmiddels de verantwoordelijkheid opgeëist voor de poging om de oudste zoon van de Iraakse leider Saddam Hussein te vermoorden. Een tot nu toe onbekende groep, de Islamitische Reddingsbeweging, verklaar de zaterdag dat zij achter de aanslag in Bagdad zat. Vrijdagnacht had de Islamitische Dawa Partij laten weten dat haar strijders Hus seins zoon Uday aanvielen op een markt in Bagdad. De Dawa ope reert vanuit de Iraanse hoofdstad Teheran. 1047 ontvoeringen in Colombia Bogota - In Colombia zijn de eerste elf maanden van dit jaar 1047 mensen ontvoerd. Van deze slachtoffers zijn er 57 (5,4 procent) door hun ontvoerders vermoord, zo heeft de politie zaterdag bekendge maakt. Uit de cijfers blijkt, dat de politie ongeveer 230 mensen (22 procent) uit handen van hun ontvoerders wist te bevrijden, terwijl 30,4 procent (319 mensen) vrijkwam na betaling van losgeld. Onge veer 400 mensen zijn nog in handen van kidnappers. 58 ontvoerders kwamen om het leven tijdens confrontaties met de politie. Van het aantal ontvoeringen wordt 43 procent toegeschreven aan een van de vier guerrillabewegingen in Colombia. Parket niet bevoegd in zaken SS-ers Rome - Het Openbaar Ministerie in Rome acht zichzelf niet be voegd de zaak tegen de voormalige SS-kapitein Erich Priebke in behandeling te nemen. Hetzelfde geldt voor de zaak tegen de voor malige SS-majoor Karl Hass. Dit heeft een woordvoerder meege deeld. Beide zaken waren op het bordje van het parket in Rome be land, nadat de krijgsraad in de Italiaanse hoofdstad zich in de zaak-Hass op 21 november en in de zaak-Priebke op 5 december onbevoegd verklaarde. De krijgsraad vond dat de niet-militaire ge rechtelijke autoriteiten moesten beslissen. Het woord is nu weer aan het Hof van Cassatie.

de Stem | 1996 | | pagina 5