'Echt, hier vreesde ik al voor' Gert-Jan Liefers wint officieus EK cross junioren Van Scheppingen laat kansen liggen tst zich finale lelijk ehangen Enorme politiemacht, nauwelijks problemen Turkije verliest twee punten Oranje maakt het nog spannend :uws KORT ISVRAGEN PSV'er Luc Nilis verwerkt nederlaag Rode Duivels heel erg snel intraden DE STEM SPORT B3 2 SPORTNIEUWS KORT Succescoach Oltmans beslist snel Brinkman bezint zich Tafeltennissters op weg naar Superliga Biljarters positief over samengaan Johnson en Bailey niet naar WK Van Leeuwen wint NK doordammen Oranje-plan handbalsters gaat door Leblanc blijft voorzitter AIOCC Bowe wint opnieuw van Golota Toernooizeges Schalken en Schultz DECEMBER 1996 B2 en zaterdag een goede 1998 in Frankrijk. Door 'e Amerika zich voor de In plaats daarvan gaf hij per geel en liet Costa RiC£| je trap nemen. 2- 1-overwinning namen de gde Staten, in 1994 organi- an het WK, revanche voor erlaag twee weken geleden ta Rica (2-1). Het elftal uit n-Amerika maakt ondanks lies toch nog kans op een fi- aats. Het team moet dan de groepswedstrijd winnen rinidad en Tobago. Guate- s de andere kanshebber. Het oet dan wel Amerika ver en hopen op een nederlaag sta Rica. GROEP A IGDE STATEN - COSTA RIC4 0). 17. McBride 1-0, 60. Lassiter 5. Gomez 2-1. Toeschouwers: 1. Verenigde Staten 5-12, 2. Cos- 4 5-9, 3. Guatemala 5-7, 4. Trini- i Tobago 5-1. Verenigde Staten |nale. krijgt het amateurvoet- ■ontracten van het betaald itaald voetbal adviseert de In de bondsvergadering van- de amateursectie, jenwoordigers van het ama- uring moeten geven aan ri- Sirbeeld de overeenkomst met §id ook de statutenwijziging 'endom van tv-rechten voor federatie van profvoetbal- houdt de KNVB daaraan clubs noemt de FBO de sta- ftepalingen. Het demissionai- I van de brief als 'een slag in I it te zaaien'. I'ergadering betaald voetbal I; orde komt. Volgens de KN- Irheid op 22 feburari hebben ftract met Sport7 ook na sta- clii londscoach van Italië. De va- Hilan volgt Arrigo Sacchi op. li van Jong Italië en de olym- Ig van een nieuwe bondscoach lij zelf aangesteld als bonds- geleden in. Hij ging aan de alige werkgever. Als bonds- De Italiaanse voetbalploeg iland en daarna ook in WK- ;erlands. .3-3-1, cservcgetal: 2. Reservegetal: 24. :r 6: 017560. 42. Reservegetal: 24. MAANDAG 16 DECEMBER 1996 el Wouda het voor elkaar. In hij met goud behangen, van or Carla Geurts, die geruime in Canada aan de toekomst ferkte. De Utrechtse bewegings- ttenschapster kreeg elke kleur pgehangen. Dat viel wel tegen. het goud op de 800 meter, Jansde het zilver voor de 400 vrij jllemaal niet. Haar Duitse rivale rsten Gielgass was immers net lor het EK met een blindedam- ptsteking afgevoerd. Maar de nge Tsjechische Kristyna Kyne- Iva stond plotseling op. Op de latste meters liet Geurts zich ver assen. Iet herstel van de Nederlandse _ayer was goed. Op de 200 vrije l ag - voor Geurts eigenlijk een I irintnummer - zwom ze een per- joonlijk record van 1.59,16. Dat has goed voor brons. Dezelfde |lak was er voor Suze Valen op de «0 m rugslag. Tenslotte zwom de I rtafetteploeg bij de vrouwen nog aar het zilver op de 4x50m wis- -Islag. ROSTOCK. EK KORTEBAAN. MANNEN vrij: 1. Foster (GBr) 22,25; 200 vrij: r jnrad (Dui) 1.45,97; 1500 vrij: 1SmtKO Jek) 14.46,59; 100 school: 1 KruPP» )ui) 1.00,15; 200 school: 1. ,TSu)86; 50 vlinder: 1. Foster (Ob ,91; 100 vlinder: 1. Rupprath (uun ,,22; 100 rug: 1. Siembida (Pol) 53,5», 10 rug: 1. Merisi (Ita) 1.54,91; 200 w el: 1. Wouda (Ned) 1.56,83 (NB, ou» -58,25); 400 wissel: 1. Wouda 4.08,J» NR, oud 4.11,41); 4x50 vrij: 1. Duits ana .29,54; 4x50 wissel: 1. Duitsland 1.38,28. (TROUWEN 0 vrij: 1. Völker (Dui) 24,67 (ER. 4,75 Völker en Van Almsick), 5. Postnw Ned) 25,51; 200 vrij: 1. Moravcova 57,22, 3. Geurts (Ned) 1.59,16; 400 ynj. r Kynerova (Tsj) 4.09,94, 2 Ge 1.10,36; 50 school: 1. Lischka (O™ 31,36, 6. Baans (Ned) 32,26; 200 school- 1. Peczak (Pol) 2.26,11; 100 vl,"dfQ i- ajöberg (Zwe) 58,80 (ER, oud 3 Sressler/DDR 1985); 200 vlinder. franco (Spa) 2.10,20; 50 rug:1- Dui) 27,94, 3. Suze Valen (Ned) 2ö,o NR, oud 29,18); 100 rug: 1. Buschscnui te (Dui) 1.00,21, 5. Suze Valen l.uz,* L00 wissel: 1. Rolph (GBr) 1 01,94, wissel: 1. Rolph (GBr) 2.10,60 (evenanjtë ER); 4x50 wissel: 1. Duitsland shschulte, Gerasch, Voitowitsch, Vo 1.51,79 (ER, oud 1.52,44), 2. Nederland (Suze Valen, Baans. Van Hofweg»; Postma) 1.52,80 (NR, oud 1.55,47 man, Bulten, Brienesse, Marianne 1990). Van onze verslaggever Brussel - In Nederland werd onlangs nogal wat ophef ge maakt over de inzet van zo'n 600 agenten bij Feyenoord- Ajax. In België - partner bij Euro 2000 - is men bedui dend minder benauwd. Maar liefst 1500 politie-agenten en rijkswachters begeleidden za terdag de interland in Brussel. In totaal hielden zij rondom de wedstrijd België-Nederland 123 mensen aan, onder wie 92 Neder landers. Ze werden aangehouden wegens verstoring van de open bare orde, dronkenschap, bezit van wapens- of drugs. Bij de meeste arrestaties (81) betrof het zogenaamde 'administratieve aanhoudingen'. Tegen deze fans werd geen proces verbaal opge maakt, zij werden na de wed strijd met bussen naar de Bel gisch-Nederlandse grens ge bracht en van daaruit door de Nederlandse autoriteiten naar het station van Breda. Will van Rhee, veiligheidsfunc tionaris van de KNVB, consta teert 'een zeker cultuurverschil' tussen de de Belgische en Neder landse autoriteiten: „Iedereen in Nederland vindt een paar hon derd agenten voor de begeleiding van een voetbalwedstrijd al ver gaan. Maar in vergelijking met het buitenland doen wij het zo slecht nog niet. Duitsland, Enge land en België zitten al gauw op een veelvoud van de inzet die wij hanteren. Zaterdag was er in Brussel natuurlijk een enorme politiemacht op de been. En dat terwijl ik pakweg Feyenoord- Ajax een wedstrijd vind die toch een graadje moeilijker is." In eigen land wordt in de regel een terughoudend beleid ge voerd. „We hebben een grotere tolerantie ten opzichte van de fans, zijn wat meer gericht op service, bijvoorbeeld door de in zet van veel stewards." De Brusselse politie hanteerde volgens Van Rhee zaterdag een lijn van 'nul-tolerantie'. Het stadscentrum was vergeven van politie en rijkswacht, bij het min ste of geringste werd tot aanhou ding overgegaan. Die strikte op stelling verklaart in de opinie van Van Rhee ook het grote aantal ar restaties. Tot echte confrontaties tussen grote supportersgroepen kwam het zaterdag niet. Daar werd wel voor gevreesd, te meer daar er in de Brusselse binnenstad wel de gelijk groepen Nederlandse risi co-supporters liepen. Vooral de 'sides' van FC Utrecht, Den Haag, NEC, PSV en Feyenoord waren flink vertegenwoordigd. Met deze fans (vooral herkenbaar omdat ze geen enkel Oranje-ver siersel droegen) nam de Brusselse politie geen enkel risico. De groe pen werden doorlopend gevolgd en gefilmd. Het merendeel van de arrestanten betrof ook juist Ne derlanders uit deze categorie. Al met al was Van Rhee best te spreken over het verloop van de derby. „Maar ik zeg het ook altijd weer: bij het Nederlands elftal gebeurt meestal nauwelijks iets." Over de verschillende opvattin gen en organisatie-structuren in de beide lage landen maakt Van Rhee zich met het oog op het ko mende EK ook niet echt druk. „We moeten ook niet overdrijven. De komende jaren moeten we proberen tot iets meer afstem ming te komen. Zo werken wij al heel veel met stewards, terwijl dat in België nog in de kinder schoenen staat. Zaterdag waren van onze kant 180 stewards van verschillende clubs mee, terwijl de Belgen er zelf maar 150 had den." Een zo massale inzet als zaterdag in Brussel is in 2000, tijdens de drie weken durende EK, niet mo gelijk. „Wij kunnen dat in ieder geval niet," aldus de Rotterdamse commissaris T. Brekelmans, sinds kort landelijk coördinator van het veiligheidsbeleid tijdens Euro 2000. Tijdens die kampioenschappen verplaatsen zich naar schatting 600.000 voetbalfans tussen de vier stadions in Nederland en die in België. Onder hen de altijd aanwezige voetbalvandalen. Om alles in goede banen te leiden, stelt Brekelmans zich een combi natie van maatregelen voor. „Een helse klus wordt het. Maar wat Engeland (EK '96) kan, kunnen wij ook." Brussel (anp) - De Bel gische PSV'er Luc Nilis verwerkte de nederlaag te gen Oranje (0-3) zaterdag wel heel snel. Gewoon om dat de aanvaller het had zien aankomen. „Dat is achteraf gemakkelijke praat. Maar echt, hier vreesde ik al voor." Nilis was met weinig vertrouwen naar het trainingskamp afge reisd. De Belgen hebben allang geen internationale topploeg meer, er is geen geld en nauwe lijks talent. Zeven internationals van zaterdagavond, onder wie dus Nilis, verdienen hun geld in het buitenland en moeten hun landgenoten elke keer berichten dat het met de omringende lan den beter is gesteld, Luc Nilis durfde alleen aan een persoonlijke overwinning te den ken. De 29-jarige PSV'er wilde ploeggenoot Jaap Stam, zaterdag zijn bewaker, een keer 'poorten', de bal tussen de benen doorspe len. In de slotfase van de snel ge speelde derby, in een duel aan de zijlijn, probeerde de Belg het. „Maar zelfs dat mocht niet luk ken." Jaap Stam was de winnaar, ook persoonlijk. „Die 0-3 is voor mij het belangrijkste. Luc had me best door de 'stokken' mogen spelen, want dan was-ie mis schien toch nog met wat zelfver trouwen terug naar Eindhoven gekomen. Dat was beter geweest. Maar helaas had ik niet door dat- ie het nog ging proberen." Nilis had het gevoel tegen een muur te zijn gelopen. „Er was geen doorkomen aan," verzucht te hij. Dat was aan de andere kant, ondanks een overbevolkt verdedigingsblok, wel anders. „Ik zag daar een heel rijtje 'Stammetjes' staan. Zes man van mijn postuur, bomen van kerels," aldus de enige echte Stam. „Maar met zoveel verdedigers op lijn is het moeilijk organiseren. De bui- tenspelval klopte voor geen me ter." Het was gatenkaas, en dat smaakte de Kaaskoppen naar meer. Nilis keek het hoofdschud dend aan. „Oliveira had een goe de kans op 1-0. Dertig seconden later is het 0-1 en weer vijf minu ten daarna 0-2. De koppies gin- Luc Nilis (links) komt er opnieuw niet aan te pas tegen zijn PSV-collega Jaap Stam. gen meteen hangen. Als we Oran je langer van scoren hadden we ten te weerhouden, had ons ver trouwen kunnen groeien. Oliveira kon in de 23e minuut, na een voorzet van Nilis, net het hoofd niet tegen de bal planten. Jaap Stam haalde opgelucht adem. „Ik was Nilis even kwijt, de organisatie was zoek." De 24- jarige Kampenaar revancheerde zich meteen met een mooie assist. „Normaal gesproken lever ik de ballen in bij Jonk of Frank de Boer. Maar die waren niet aan speelbaar. Dan moet de bal ei genlijk naar de backs." Hij was ongehoorzaam, maar niemand die het hem kwalijk nam. De die pe bal viel achter de Belgische verdedigers, die aan buitenspel dachten. Bergkamp dacht slechts aan scoren. „We konden toen niet omschakelen," wist Nilis, aanvaller in het land van de te- genhouders. „Dat is de lands aard, zo is ons volk nu eenmaal. Ik ervaar nu, in Nederland, dat er andere manieren zijn om tegen doelpunten te voorkomen. We hebben vandaag misschien niet zo slim gespeeld. In ieder geval niet slim genoeg." „Maar we moeten niet naar de trainer of naar elkaar wijzen. We hebben collectief gefaald. We hebben veel te braaf gespeeld. Maar je moet ook gewoon eerlijk durven zijn. Oranje in deze vorm is te sterk, we moeten ons maar op de tweede plaats in de poule richten. Ik heb met deze neder laag veel minder moeite dan met de Europese uitschakeling tegen Brann Bergen. Toen was PSV veel beter. Vandaag speelden we 90 minuten op achtervolging." Zondag was hij vrij. Vandaag wachten Numan, Cocu, Jonk, Valckx en Stam op de Hertgang. De Belg: „Ik hoop maar dat de trainer niet de kans geeft al te veel terug te kijken. We kunnen ons maar beter snel, gezamenlijk, richten op het duel met Ajax." Cardiff (anp) - In het Arms Park in Cardiff zouden veel ploegen in groep zeven van de WK-kwalificatie sneuvelen, zo was de verwachting. Turkije ging za terdag weliswaar niet tenonder, maar leed in de race met Nederland wel twee punten verlies. Oranje won op 5 oktober met 1-3 van Wales. Turkije bleef steken op 0-0. België moet 29 maart nog naar het Arms Park. De strijd om een plaats op het WK over twee jaar in frankrijk gaat tussen Nederland, België en, wellicht, Turkije. Wales is vrijwel kansloos. De ploeg van bondscoach Gould had per se moeten winnen van Turkije om nog uitzichten te behouden. Maar eigen lijk heeft het daar zaterdag geen moment naar uitge zien. De Turken waren beter, maar verzuimden de grootste kans van de wedstrijd te benutten. In de hveede helft schoot Kemalettin tegen de lat. De re bound kopte hij in, maar doelman Southall bewees roet een prachtige redding zijn kwaliteiten. Gould had de ploeg in vergelijking met de interland togen Nederland in Eindhoven (1-7) op vijf plaatsen gewijzigd. Giggs van Manchester United, aanvoerder Parry Home en Hughes van Chelsea kwamen terug van blessures, terwijl Robbie Page zijn debuut maak te in het hart van de verdediging. Naast Vinnie Jones, die opnieuw werd opgesteld. Veel hielpen de veran deringen niet. Wales had weliswaar een overwicht, maar Turkije was veel gevaarlijker. Vooral na rust braken de bezoekers met enkele snel le counters uit. Hker schoot maar rakelings naast, terwijl het schot van Hakan Sukur werd gered door Southall. Wales kreeg na een uur nog een kansje, maar het schot van Speed ging naast en de poging van Saunders was te hoog. In de 67e minuut leek Turkije de winst alsnog te behalen. Tugay lepelde de bal over de Britse verdediging in de voeten van Ha- kan Sukur die Southall passeerde. De bal dwarrelde naar de lijn, maar Page bracht op het laatst redding. De debutant bewees zijn waarde later opnieuw, toen hij het schot van Abdullah tegenhield. Cardiff, groep 7. WALES - TURKIJE 0-0. Scheidsrechter: I !i:/u (Roe). Toe schouwers: 14.206. Gele kaart: Jenkins, Pembridge, Mel ville (Wales), Recep (Turkije). WALES: Southall; Jenkins, Page, Jones en Melville; Pem bridge, Home en Saunders (81. Hartson) en Giggs; Speed en Hughes. TURKIJE: Engin; Recep, Bülent, Kemalettin (88. Tolunay) en Alpay; Abdullah, Ilker, Ogun en Arif (70. Okray); Ha- kan en Tugay. VERVOLG VAN B1 „De nfeuwe jongens hebben zich daaraan opgetrokken. Zij heb ben ons spel heel snel opgepikt." Nederland bracht zondag het In diase hoekeypubliek in vervoe ring. Alles lukte aanvankelijk bij Oranje. Pakistan was niet meer dan een arme figurant. Binnen twintig minuten leidde het supe rieure Nederland met 3-0. De Nooijer scoorde uit een afge weerde straf corner, Wouter van Pelt benutte tot grote opluchting van Oltmans een strafbal en Bram Lomans schoof zijn twee de korte hoekslag tegen de plank. Toch kwam Pakistan nog terug in de wedstrijd. Met dank aan Nederland, dat zich iets te vroeg winnaar waande. Na een half uur was het alweer 3-2, via tref fers van Rahim Kahn en Ali Ka- hn. Vanaf dat moment contro leerde Oranje de wedstrijd weer, maar niet meer met zoveel machtsvertoon. Lomans, die evenals Buma en De Nooijer drie keer scoorde in In dia, trof in de tweede helft nog twee keer de paal uit strafcor- ners. Het vermoeide Pakistan was nauwelijks meer gevaarlijk. Het eindsignaal kwam voor Ne derland niettemin als een bevrij ding. Madras. Champions Trophy. FINALE: NEDERLAND - PAKI STAN 3-2 (3-2). 10. De Nooijer 1-0, 13. Van Pelt 2-0 (sb), 20. Lomans 3-0 (sc), 25. Rahim 3-1 (sc), 28. Ali Khan 3-2 (sc). Scheidsrechters: Deo (Spa), Graham (Wal). Toeschouwers: 8000. NEDERLAND: Jansen; Van Hees- wijk, Jazet, Delmee en Van Pelt; Veen, Brinkman en Bree; Van Wijk, Nieuwe Weeme en De Nooijer; Vlie gende wissels: Lomans, Buma, Van der Weide. PAKISTAN: Mansoor; Usman, Da nish, Tariq en Anis; Rahim, Muham- med Khalid en Irfan; Ali Khan, Kam- ran en Babar. Vliegende wissels; Wa- seem. OM DERDE PLAATS: DUITSLAND - INDIA 5-0 (2-0). 32. Reinelt 1-0, 33. Bechmann 2-0, 49. Bechmann 3-0, 62. Bechmann 4-0, 70. Waldhauser 5-0. Scheidsrechter: Fujimura (Jap), Wa terman (Can). Toeschouwers: 1500. OM VIJFDE PLAATS: SPANJE - AUSTRALIË 5-2 (2-1). 12. Ferran 1- 0 (sc), 16. Williams 1-1 (sc), 30. Amat 2-1, 55. Escarre 3-1, 62. Bosch 4-1, 66. Choppy 4-2, 70. Gaudoin 5-2. Scheidsrechters: Elders (Ned), Qures- hi (Ina). Toeschouwers: 500. Eindstand: 1. Nederland, 2. Pakistan, 3. Duitsland, 4. India, 5. Spanje, 6. Australië. New Delhi. Indira Gandhi Cup, vrouwen Uitslagen: Zuid-Korea - India 3-1 (1- 1), Australië - Rusland 11-1 (4-0). Charleroi (anp) - Gert-Jan Lefers heeft zondag in Char leroi bewezen een groot atle- üektalent te zijn. De 18-jarige Apeldoorner werd de eerste officieuze Europese cross- hampioen bij de junioren in een veld van deelnemers uit hen landen. Le Brit Jonathan Brown zege- "erde bij de mannen, de Roem eense Julia Negura was de snelste roj de vrouwen. Pe Europese titelstrijd werd drie Jaar geleden ingesteld, omdat Eu ropese atleten bij wereldkampi- °enschappen meestal geen kans hebben tegen de Afrikaanse lo pers. Voor het eerst mochten de deelnemende landen dit jaar ook junioren laten starten in een offi cieus kampioenschap. De atleten werden in de tuinen van het kas teel van Monceau bij Charleroi geconfronteerd met een modderig parcours en enkele pittige heu vels. Liefers, vorig jaar zeventiende bij de WK junioren veldlopen, had daar weinig moeite mee. „Ik merkte onderweg al dat de ande ren in de problemen kwamen als ik even versnelde. De tegenaan vallen kon ik gemakkelijk beant woorden. Toen ik in de laatste ronde een gaatje sloeg en nie mand reageerde, was ik zeker van de overwinning," aldus de VWO- scholier, die in mei eindexamen doet. „Als ik slaag, ga ik daarna economie studeren met een aan gepast programma, maar tot die tijd moet ik schipperen." Zijn hoofddoel is komende zomer de 1500 meter bij de Europese jeugdkampioenschappen. Afge lopen zomer kwam hij op diezelf de afstand bij de WK ten val. Bij de mannen besliste Brown de wedstrijd al in de eerste ronde, toen hij het hele veld achter zich liet. De Portugese tweevoudig winnaar Paolo Guerra reageerde te laat en kon de Brit niet meer achterhalen. Brown (25) was af gelopen zomer tiende op de olym pische 10.000 meter. Kamiel Maase werd twintigste en was daarover teleurgesteld. „Na mijn dertigste plaats bij het WK, vorig jaar, had ik wat meer ver wacht. Maar dat was in de Zuid- Afrikaanse warmte en die ligt me beter dan de kou hier," aldus de Leidenaar. Marco Gielen werd 28e, Bredanaar Marcel Laros 62e. De winnares bij de vrouwen, Julia Negura, werd in Atlanta achtste op de tien kilometer. De 28-jarige Roemeense versloeg in Charleroi twee Scandinavische talenten, de Zweedse Sara Wend- lund en de kampioene van vorig jaar, de Finse Annemari Sandell. Negura liep in de laatste ronde weg bij haar concurrentes en fi nishte onbedreigd. De Neder landse vrouwen speelden geen rol van betekenis, Irma Heeren was als 46e de hoogst geklasseerde. Sandra Hof mans, vriendin van Marcel Laros, 67e. Charleroi. EK veldlopen. Vrouwen: 1. Negura (Roe) 4550 m in 16.58, 2. Wedlund (Zwe) 17.04, 3. Va- quero (Spa) 17.14, 4. Sandell (Fin) 17.19, 5. Fidatof (Roe) 17.24, 6. Dias (Por) 17.29, 7. Lokar (Dui) 17.35, 8. Oubouhou (Fra) 17.36, 9. Haining (GBr) 17.37, 10. Vivier (Fra) 17.39, 46. Heeren 18.31, 54. Loonen 18.46, 67. Hofmans 19.33. Landenteams: 1. Frankrijk 30 pun ten, 2. Roemenië 33, 3. Groot-Brit- tannië 42, 13. Nederland 167, Junioren: 1. Aguilar (Spa) 3000 m in 11.10, 2. Knöpfli (Zwi) 11.14, 3. Obronek (Slw) 11.16, 23. Rath 12.09. Mannen: 1. Brown (GBr) 9650 m in 32.37, 2. Guerra (Por) 33.12, 3. Es- said (Fra) 33.19, 4. Jörgensen (Den) 33.20, 5. Henriques (Por) 33.28, 6. Pusterla (Ita) 33.36, 7. Rousseau (Bel) 33.42, 8. Millon (Fra) 33.42, 9. Almei da (Por) 33.43, 10. Arlati (Ita) 33.44, 20. Maase 34.25, 28. Gielen 34.53, 50. Godlieb 35.43, 62. Laros 36.07, 88. Van der Velden 37.28. Landenteams: 1. Portugal 27 punten, 2. Frankrijk 47, 3. België 59, 9. Ne derland 160. Junioren: 1. Liefers (Ned) 4200 m in 22.01,2. Tahri (Fra) 22.06, 3. Higuero (Spa) 22.17, 13. Broekzitter 23.08. Madras - Veel tijd om na te genieten van 'zijn' triomf bij de Cham pions Trophy in Madras gunt Roelant Oltmans zichzelf niet. Met een na terugkeer in Nederland (dinsdagochtend) dient de harde realiteit zich aan. Moet hij doorgaan als bondscoach van het Neder lands hockeyteam of moet hij kiezen voor zijn maatschappelijke loopbaan als account-manager bij NCM? „Voor de kerst neem ik mijn beslissing," zei Oltmans zondag, lang na de enerverende finale tegen Pakistan (3-2). Madras - Jacques Brinkman kroonde zichzelf zondag in Madras tot de succesvolste hockeyer aller tijden. Na de Europese titel (1987), de wereldtitel (1990) en de Olympische titel (1996) schreef de 30-ja- rige middenvelder ook de Champions Trophy bij op zijn erelijst. De 241-voudige international heeft na de triomf in Atlanta meer dan eens gezegd dat hij tenminste tot het WK in 1998 in Utrecht wil doorgaan bij Oranje. Gisteren klonk er zondag toch enige twijfel door in zijn uitspraken. „Tijdens de feestdagen ga ik alles maar eens rustig op een rijtje zetten", zei Brinkman. „Ik heb nu alles ge wonnen dat er te winnen is. Misschien moet ik wel stoppen. Maar het WK in eigen land blijft trekken. Eigenlijk wil ik dat niet mis sen." Zwijndrecht - De Nederlandse tafeltennissters hebben in Zwijnd- recht de eerst stap van een omvangrijke terugweg naar de Superli ga gezet. Het team van Peter Engel versloeg in de eerste wedstrijd van de halve eindstrijd van de promotiegroep Tsjechië met 4-0. Ne derland speelt op een nog nader te bepalen datum in januari de re turn. Bij winst volgen twee duels tegen de winnaar van Rusland - Slowakije. Inzet is dan promotie. Zwijndrecht. Vrouwen, promotiegroep eerste divisie Europese liga, halve fina le, eerste wedstrijd. NEDERLAND - TSJECHIË 4-0. Keen - Strbikova 21-10 21-17, Muller - Vacho- vcova 21-14 21-12, Noor - Myskova 19-21 21-16 21-11, Noor/Muller - Strbiko- va/Vachovcova 21-16 23-21. Bunnik - De ledenvergadering van de Vereniging Driebanden Ne derland (VDN) heeft zich positief uitgesproken over het voorstel van de Commissie Nijpels de driebandenorganisatie samen te laten vloeien met de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. Veertien da gen geleden sprak ook de bondsvergadering van de KNBB zich po sitief uit over de instelling van een aparte sectie driebanden. De samenwerking tussen de KNBB en VDN zou in het seizoen 1997/'98 gestalte moeten krijgen. Het is bij het samengaan de be doeling dat de VDN (de huidige driebanden organisatie) in het ver volg een vakbondsfunctie voor de spelers gaat vervullen. Voormalig minister Ed Nijpels kreeg ook een tegenslag te verwer ken. Het beoogde overleg tussen de Europese bond, de wereldbil jartbond en de BWA, de profbond voor driebandenspelers, werd afgelast. Monte Carlo - De Canadese atleet Donovan Bailey, wereldrecord houder op de 100 meter, en zijn Amerikaanse collega Michael Jo hnson, olympisch kampioen op de 200 en 400 meter), hebben de LAAF al in een vroeg stadium meegedeeld dat ze niet mee zullen doen aan de WK indoor. Groningen - Aijan van Leeuwen heeft zaterdag in Groningen het NK doordammen gewonnen. Hoewel hij in de laatste ronde verloor van Hein Meijer, was zijn voorsprong op de nummer twee Hans Janssen groot genoeg. Van Leeuwen won het experimentele toer nooi, waarvan de formule is bedacht door wijlen Jannes van der Wal, met een unieke score. Hij speelde zes partijen, zegevierde vier keer en verloor twee ontmoetingen. In normale toernooien zijn re mises schering en inslag. Groningen, Jannes van der Wal-memorial. NK doordammen. Zesde ronde: Van Leeuwen - Meijer 0-2, Janssen - Oudshoorn 1-1. Eiodstand: 1. van Leeuwen 6-8, 2. Janssen 6-7, 3. Meijer 6-6, 4. Oudshoorn 6-3. Papendal - De algemene vergadering van het Nederlands Handbal Verbond (NHV) is zaterdag op Papendal akkoord gegaan met het uit de competitie nemen van de speelsters van het Nederlands team. Dat was een voorwaarde om het zogenaamde 'Oranje-plan' in te kunnen voeren. Parijs - Jean-Marie Leblanc is zaterdag op de algemene vergade ring van de Internationale Vereniging Organisatoren van Wieler wedstrijden (AIOCC) herkozen als voorzitter. Leblanc is directeur van de Société du Tour de France, die onder andere de Ronde van Frankrijk en Parijs-Roubaix organiseert. Atlantic City - Bokser Riddick Bowe heeft Andrew Golota opnieuw met hulp van de scheidsrechter verslagen. De arbiter diskwalifi ceerde de Pool in de negende ronde wegens het geven van een kop stoot en onreglementair slaan. Vijf maanden geleden stonden de zwaargewichten ook al tegenover elkaar. Bowe won toen eveneens omdat de arbiter Golota diskwalificeerde. Na de beëindiging van de partij brak toentertijd een vechtpartij uit tussen supporters die hun woede uitten tegen de Pool. Bij rellen tussen enkele honderden fans raakten twaalf mensen lichtgewond. Amsterdam (anp) - Twaalf maanden na de gedenkwaardige twaalf matchpoints tegen Jan Siemerink besliste de pikorde van het nationale tennis opnieuw ten nadele van Dennis van Scheppingen. Midden in zijn vakantie haalde Sjeng Schalken met tweemaal 7-6 bij de Masters in Amsterdam zijn lease-auto op. Van Scheppingen baalde vooral omdat hij in de tiebreak van de eerste set een voorsprong van 5-2 niet had benut en twee punten la ter een uitgelezen volley te wild behandelde. „Op zo'n beslissend moment heeft de speler, die het hoogst staat, een belangrijke voorsprong. Ik heb dat dit jaar zelf ondervonden tegen Muster en Agassi," wist Schalken. Hij zelf staat 65e op de wereldrang lijst, Van Scheppingen 113. Vrij dag had hij ook al twee tiebreaks nodig om Peter Wessels, dat an dere Nederlandse talent, eronder te houden. Schalken behandelde zondag de razendsnelle ondergrond (supre me) alsof het gravel was. Oplopen na de service was er nauwelijks bij. Van Scheppingen domineer de in de rallies. „Ik vond Dennis beter, als ik eerlijk ben," erkende trainer Henk van Hulst. „Je kon zien dat ze beiden niet echt scherp waren en Sjeng zich niet erg lekker voelde." Brenda Schultz-McCarthy zege vierde voor de zevende keer bij de vrouwen na de obligate 6-0 6-1 van de finale tegen Miriam Ore mans. Haar tegenstandster had eerder in de week een behoorlijke val gemaakt over een beijzeld plankier bij de ingang en bood nauwelijks tegenstand. Schultz zelf concentreerde zich beter dan ooit en toonde daarmee - ongewild - aan hoe groot de kloof tussen het nationale - en in ternationale vrouwentennis mo menteel wel is. Amsterdam. Masters. Vrouwen: halve finales: Oremans (2) - De Weille (4) 6-3 7-6, Schultz (1) - Sentis (10) 6-4 6-4; finale: Schultz - Oremans 6-0 6-1. Mannen: kwartfinale: Schalken (1) - Wessels (8) 7-6 7-6; halve finales: Van Scheppingen (2) - Van Lottum (3) 6-1 6-4, Schalken (1) - Bok (5) 6- 2 6-3; finale: Schalken - Van Schep pingen 7-67-6. Delray Beach. Sunshine Cup, jongens. Kwartfinales: Tsjechië - Zwitser land 2-1, Frankrijk - Groot-Brit- tannië 3-0, Spanje - Italië 2-1, Duitsland - Kroatië 2-1; halve fina les: Frankrijk - Tsjechië 2-1, Duits land - Spanje 2-1. Boca Raton. Continental Cup, meisjes. Kwartfinales: Rusland - Groot- Brittannië 3-0, Spanje - Wit-Rus- land 3-0, Verenigde Staten - Slowa kije 2-1, Canada - Slovenië 3-0; hal ve finales: Spanje - Rusland 2-1, Verenigde Staten - Canada 2-1; fi nale: Spanje - Verenigde Staten 3-0.

de Stem | 1996 | | pagina 15