10,-. I Oranje scherp en ambitieus Hockeyteam lost belofte in .OOO- WxHst m DE STEM Clarence Seedorfnu ook een fenomeen in Oranje 'Rustig aan Mare, volgende week wacht Ajax alweer' Bergkamp kruipt naar record Wilkes ig verstopt? Hn| 30. >7. Timide, slappe Belgen voor eigen publiek naar dikke nederlaag gespeeld WK- KWALIFICATIE a luxe Gratis automaat op de nieuwe Ford IscortLwiiaaaB Kleintje of iockmachine defekt?* IAAI MACHINES 40/076-5717171 lofkens hig bv erhout - Breda ians uw boekhouding,) ijdelijk heque voor :orting, M ÉSSi 1 020-5044750 'ooiezen Ing. s Jj jue-kortïng). tigchelaar Breda - Etten-Leur - Oosterhout B1 GROEP 7 STAND UITSLAGEN Perfecte dag voor jarige Numan 1996 X 51 Een plaatsen: resultaten boeken. tparateur jfekt! alle merken binnen 2 dagen ndige monteurs.Vraag vrijblijvend a onderdelen los verkrijgbaar ntum Hoge Vught, Breda-Noord hndel. Tel. 076-5715383. 'lontstopping ruk-, industrie- en gevelreiniging i het aanbrengen van anti-graffiti, toppen, repareren en vernieuwen maakonderhoud van kantoren en gebouwen. IN 658. Seuw- ,go- pdere den. 4873 Admin.advies BOEKHOUDER voor adm. en aang.biljet. Slagboom, Marijke Meustr 100, Breda, Tel. 5214282, Boekhouder heeft nog enige uren vrij voor het bijhouden van Achterstand geen bezw Sar. Ook voor starters en aang. Ink. bel. Tel. 0164-251393. fSÜ en specificatie». i doet meer voor u Sport Door Henri van der Steen Brussel - 'Dit is een goed stel', concludeerde NOS- commentator Theo Reitsma toen het hossende Oranje in beeld kwam. Het was 25 juni 1988, na de finale van bet EK in West-Duitsland. Vedetten (Gullit, Van Bas ten, Koeman), waterdra gers (Van Aerle, Van Tigge-' len), all-rounders (Wouters, Rijkaard), samen vormden ze een goed stel. Acht jaar later is Oranje weer een goed stel. Zaterdagavond werd in Brussel tegen België be wezen dat de ongekend sterke kwalificatie-opening voor het WK '98 tegen Wales (3-1 en 7-1) geen toeval is geweest. België ging er in eigen huis aan met 0-3 en dat is een score die staat. Het was ook een uitslag die niet over dreven groot was, integendeel: het had 5-0 kunnen worden. Frank de Boer meende zelfs dat het 8-0 had moeten zijn... Die uitspraak gaf het verschil aan tussen beide landen. Neder land speelde zaterdagavond zelf bewust, op klasse. Het elftal van de Belgische bondscoach Van Moer bleek al geklopt na de eer ste klap. Van Moer was na afloop de personificatie, van de Bel gische underdog-mentaliteit. „Je hebt in de sport winners en lo sers, het was de verdienste van Nederland dat Nilis en Oliveira geen kans kregen, wat wil je met zoveel klasse-spelers op de bank, we hebben gedaan wat we kon den doen." Et cetera. Van Moer praatte zoals het Bel gische publiek reageerde op het spelverloop. Het publiek rea geerde zoals de Belgen op het veld speelden: timide, slap, als geslagen honden. Dat was zeker vreemd omdat I de wedstrijd eigenlijk be ter begon dan Nederland. De Ro de Duivels schakelden aanvan kelijk soepeler over bij balbezit dan Nederland. De goal van Bergkamp na 25 minuten viel ook volmaakt uit de lucht. Vlak ervoor kreeg Oliveira namens België een vrije kopkans, maar kwam hij net niet bij de bal. Ver volgens was de 0-1 meteen de be slissing, België gaf het subiet op, Seedorf maakte er snel 0-2 van, de wedstrijd was gespeeld. Na rust kreeg Renier snel rood, maar veel maakte dat niet uit. Kort voor tijd pas scoorde Jonk uit een strafschop de 0-3. Die score doet in elk geval een makkelijke overwinning vermoe den en dat was dus niet helemaal zo. Guus Hiddink zei dat na af loop ook. „Ik vond België in het begin toch vrij gevaarlijk hoewel ze -geen echte kansen wisten te creëren. Op het goeie moment hebben we vervolgens gescoord en daarna was het inderdaad ge makkelijk,. al hadden we het na rust eerder definitief moeten be slissen." Hij prees zijn groep, die hij zowel tactisch als mentaal ('Iedereen is bereid voor elkaar het vuile werk op te knappen') zeer volwassen en krachtig vond. Hiddink mag dat vinden, het klopt. De groep deugt, het systeem deugt en tus sen de spelers onderling blijkt het te klikken. Gek genoeg doet het elftal heel bekend en vertrouwd aan, terwijl toch echt de helft van de ploeg nieuw is in vergelijking met het EK van afgelopen zomer. In hoe verre het cultuurconflict van En geland zuiverend heeft gewerkt, is de vraag. Feit is wel dat twee bescheiden PSV'ers (Numan en Cocu) de plaatsen hebben inge nomen van jongens die op de een of andere manier omstreden wa ren; Davids was zelfs zo omstre den dat hij uit de selectie werd gegooid, Bogarde werd door me nigeen in het elftal toch als een wat zonderlinge jongen be schouwd. Zaterdagavond be hoorde Numan tot de uitblinkers bij Oranje, mede omdat hij met Jonk en (vooral) Cocu in de buurt weer tot lekkere combinaties kwam. Aan de andere kant ble ken Reiziger en Winter elkaar goed aan te voelen. De andere uitblinkers waren Stam en Seed orf. Elke Nederlander was zeker een klasse beter dan de beste Belg en dat was niet aanvoerder Mare Degryse; die liet al heel snel zien waarom hij bij PSV op de bank zit momenteel. Van Moer liet hem meer dan een uur aanklun- gelen. Luc Nilis kon ook al wei- nig uitrichten, maar aanvallers zijn doorgaans nogal afhanke lijk, zeker op een tragisch slecht veld als dat van zaterdagavond. Het veld was er misschien (mede) de oorzaak van dat Bergkamp niet tot drie goals kwam, c.q. Seedorf tot drie goals liet komen en dat Ronald de Boer vrij voor De Wilde faalde. Misschien was Door Jaap van Essen Brussel - De verhalen uit Spanje waren wel al bekend, maar werden nog schouder ophalend afgedaan; eerst zien dan pas geloven, dat idee. 'Maar dat Clarence Seedorf bij Real Madrid als een abso lute vedette geldt, snapt sinds zaterdagavond ook in Neder land iedereen. Veertien december, één minuut over half negen, de 31e minuut van België-Nederland in het uit verkochte Koning Boudewijn- stadion te Brussel. Het staaltje dat Seedorf vertoont, is bijna ongekend in het hedendaagse topvoetbal. Het is meer een actie uit de tijd dat de 'Derby der La ge Landen' alleen nog in zwart wit Polygoon-beelden te zien was. Seedorf krijgt op links de bal, heeft verdediger Eric van Meir (28 jaar, 1.88 meter) voor zich. Een simpele voetbeweging en Van Meir staat ouderwets voor paal; de bal door zijn benen. Seedorf doet nog een paar pas sen, en haalt ongenadig hard uit met zijn rechterbeen. De bal slaat in de verre hoek, achter de verbouwereerde doelman Filip De Wilde. „Een kwestie van zelfvertrou wen, gemixed met wat geluk," oordeelt Clarence Seedorf ach teraf wat al te bescheiden over zijn zesde treffer in Oranje. Want het was wel degelijk een bewust geplande actie. „Ik loer de er al een tijdje op. Ze hebben vooral lange, wat trage spelers achterin. Dat geeft in bepaalde situaties de mogelijkheid de bal tussen de benen door te spelen." Op internationaal niveau is See- dorfs actie uniek. De speler kan van zichzelf ook de combinatie 'poorten' en scoren niet heugen. „Apart wël natuurlijk, maar sa men nog nooit." Klok Clarence Seedorf is een feno meen. Twintig jaar pas, maar nu al een carrière die klinkt als een Mok. Hij debuteerde als zestien jarige bij Ajax, de club waarvoor hij in totaal 88 wedstrijden zou spelen. Als achttienjarige werd Mj landskampioen; als negen- tienjarige won hij de Europacup En toen keerde hij Ajax al de rug Clarence Seedorf (rechts) haalt uit voor de fraaie 0-2. Philippe Albert (linkd) komt te laat. toe. Weg uit Nederland, naar Italië, de sterkste competitie van de wereld, 'Veel te vroeg', vond iedereen. Seedorf haalde z'h schouders op. Z'n gevoel zei dat hij moest gaan, en dus tekende hij bij Sampdoria. Eén jaar slechts duurde het avontuur in de Serie A. Want hij speelde zo overtuigend dat de clubs alweer in de rij stonden vóór de verhuisdozen goed en wel waren uitgepakt. Fabio Ca- pello zag hem als Milan-trainer steeds aan het werk en wist met een wie hij wilde meenemen, toen hij naar Real Madrid ver trok. Seedorf dus. Tussen de bedrijven door was er nog het EK, dat zo teleurstellend verlopen toernooi. Daar werd Seedorf gemangeld tussen zijn sympathie voor z'n 'kabel vriend' Davids en zijn eigen, veel genuanceerdere mening. Seedorf vertelde keurig wat hij vond van de kwestie, werd de 'kabel spreekbuis'. De druk op zijn schouders werd even te groot. In de kwartfinale tegen Frankrijk miste hij de beslissende straf schop. Vedette-spelmaker Maar Seedorf raakte er niet van ondersteboven. Hij begon bij Madrid aan een nieuwe klus, en slaagde met vlag en wimpel. Real staat eerste in Spanje, See dorf draagt het shirt met num mer tien. Op het Iberisch schier eiland nog steeds het tricot van de vedette-spelmaker. Hij bleef ook gewoon beschik baar voor Oranje, zonder te twij felen na de gebeurtenissen in Engeland. Tegen Brazilië liep hij zichzelf nog voorbij, tegen Wales speelde hij tweemaal redelijk. Zaterdag, in zijn negentiende in terland, nam hij alle twijfels weg. Hij was de beste man op het veld. „Ja, het ging lekker. Maar voor mij is het eerlijk gezegd niets nieuws dat het goed gaat. Ik zeg al een tijdje dat ik me prima voel in Spanje, ik ben blij dat ik dat nu ook aan het Nederlandse pu bliek duidelijk heb kunnen ma ken." Niet alleen op het veld is Seedorf een volwassen topspeler, ook daarbuiten gedraagt hij zich su perprof esioneel. Bijvoorbeeld bij de constatering dat Bergkamp na rust tot tweemaal toe de bal opzij had moeten leggen in plaats van zelfzuchtig en slecht te schieten: „Daar moet je ach teraf nooit over spreken. Iedere speler moet in dergelijke situa- foto anp ties een beslissing nemen. Die kan goed of fout zijn, daar moet je niet over zeuren." En te veel euforie rondom het huidige Oranje is volgens See dorf ook niet goed. „Iedereen - de spelers, maar ook de fans - doet er goed aan gewoon van wedstrijd tot wedstrijd te blijven kijken. Natuurlijk gaat het goed, en natuurlijk hebben we plaat sing voor het WK in eigen hand. Maar we moeten zorgen dat we goed blijven presteren. Hoe overtuigender we ons kwalifice ren, des te meer vertrouwen en 'moraal' hebben straks als dat toernooi begint." Madras (anp) - Daar stond hij dan te pronken met de Cham pions Trophy. Pas na een tiental seconden merkte Stephan Veen dat hij de imposante bokaal ach terstevoren hield. Niemand nam het de nieuwe aan voerder van het Nederlands hockey team kwalijk. Het was tenslotte zijn eerste prijsuitreiking. En zeker niet zijn laatste. Oranje bewees in India, ook zonder het supertrio Bovelander, Delissen en Van den Honert, toekomst te hebben. „We zullen de drie heren een paar leuke faxjes sturen," grijnsde Veen. „Ze zijn één toernooi te vroeg ge- Teun de Nooijer kan zijn geluk niet op nadat hij Oranje op 1-0 heeft geschoten. foto anp stopt, dat is wel duidelijk." De Olympisch kampioen deed zon dag in het voortdurend sombere Ma dras wat het doen moest: van wereld kampioen Pakistan Winnen (3-2). Daarmee was de cirkel rond. Neder land begon het zeslandentoemooi vo rige week zaterdag eveneens met een zege op de Aziatische concurrent (2- 0). Daarna profileerde het ongesla gen Oranje zich nadrukkelijk als de ware kandidaat voor de titel. Met modem, aanvallend, degelijk en spectaculair hockey. „We hebben hier dik verdiend ge wonnen," stelde lichtgewicht Veen, die zich bijna vertilde aan de lood zware trofee. Eerder mochten Paul Litjens (1981, Karachi), en Ties Krui- ze (1982, Amsterdam) het gevaarte in ontvangst nemen. „Van zo'n start als aanvoerder kun je alleen maar dro- MAANDAG 16 DECEMBER 1996 - 3 3 0 0 .9 13- 2 Wales 5 2 12 7 13- 10 België 3 2 0 1 6 5- 4 België - Nederland 0-3 Turkije 3 111 4 8- 2 Wales - Turkije 0-0 San Marino 4 0 0 4 0 0- 21 Hiddink achteraf wel blij dat het geen 5-0 of 8-0 was geworden, zijn spelers zouden er warempel kapsones van kunnen gaan krij gen. Anderzijds lijkt niets Oranje op het ogenblik te kunnen deren. Ie dereen wil erbij horen, iedereen is scherp en ambitieus, iedereen heeft het gevoel dat er iets moois te gebeuren staat met het Neder lands elfal. Hiddink ziet dat ook en meent dat het goed is. Je ziet het hem ook steeds denken: jaja, dit is éen goed stel. BELGIË - NEDERLAND. 0-3 (0-2). 25. Bergkamp 0-1, 29. Seedorf 0-2, 90. Jonk 0-3 (strafschop). Scheids rechter: Pairetto (Ita). Toeschou wers: 40.000. Rode kaart: 50. Renier (Bel). Gele kaarten: Wilmots, Nilis (Bel), Stam, Winter (Ned). BELGIË: De Wilde; Deflandre (76. Jbari), Van Meir, Renier, Albert en Leonard (34. Van Kerckhoven); Wil mots, Staelens en Degryse (63. Pier re); Nilis en Oliveira. NEDERLAND: Van der Sar; Reizi ger, Frank de Boer, Stam en Numan; Winter, Seedorf, Jonk en Cocu; Ro nald de Boer (87. Overmars) en Bergkamp (68. Kluivert). De jarige Arthur Numan (rechts) feliciteert Wim Jonk met dien. doelpunt: foto an Van onze verslaggevers Brussel - Hij werd zaterdag 27, Arthur 'big smile' Numan. D PSV-aanvoerder had dan ook alle reden tot lachen. „Je kunt he niet beter treffen, jarig zijn en zo winnen." De jarige zorgde ook voor de meest humoristische bijdrage rond de wedstrijd, een aanbeve ling voor ploeggenoot/tegenstan der Mare Degryse. Het was 0-2, de wedstrijd gelopen, maar Degryse bleef natuurlijk hollen en draven. Numan op zeker moment: „Rustig aan, Mare, volgende week moeten we alweer tegen Ajax..." Misschien heeft Numan zich wel van een basisplaats verzekerd. Vooral het samenspel van Numan met Cocu zal bondscoach Hiddink deugd hebben gedaan. Winston Bogarde lijkt in elk geval niet lan ger zeker van een plaats in de ba sis als hij terugkeert bij Oranje. Ook deze gedachte zal de dag van Numan hebben gemaakt. En nog wat anders deed de PSV'er goed. „Voor de wedstrijd hoorden we dat Turkije 0-0 had gespeeld bij Wales, een goeie uitslag voor ons. Achteraf gesproken, is dat zelfs een perfecte uitslag." Op het veld had Numan zich niet al te lang zorgen hoeven maken. „Die 1-0 voor ons was natuurlijk uitstekend. De Belgen moesten toen komen en dat is niet hun sterkste punt. Bij rust had het trouwens al 4-0 voor ons moeten zijn, maar goed, toen viel dus met een na rust die rode kaart. Verras send, wel ideaal voor ons. We kon den de wedstrijd verder rustig uit spelen." Overmoedig Aron Winter had alleen de laatste fase voor rust als matig ervaren bij Nederland. „Toen waren we even nonchalant. Maar ja, je komt makkelijk aan twee goals, je laat het balletje lopen, dan word je overmoedig. Een kwartier lang hebben we toen onnodig vaak bal verlies geleden." Hij had verder genoten van het spel. „We hebben bewezen dat we een goeie ploeg hebben. Achteraf win je gemak kelijk, terwijl je vooraf denkt dat het een hele klus wordt. We heb ben echter vrijwel voortduren! geconcentreerd gespeeld." Niet geconcentreerd genoeg on het 5-0 te laten worden, terwijl d kansen er wel waren. Mede afge dwongen door Wim Jonk. „Na di rode kaart voor Renier ben ik die per gaan spelen, want tegen tie man moet je hun verdediging or der druk zetten. We hebben n rust op die manier ook nog vei schillende kansen gekregen die w niet hebben verzilverd. Jammer.' Slechts over dit soort details ko kritisch worden ged,aan, in grote lijnen was er weinig aan te mei- ken op het spel van Oranje. Va der Sar maakte één foutje (ee misser hij het uitkomen), d broers De Boer waren minder dc mimant dan gewoonlijk, Berg kamp liet af en toe wat liggei Jonk zag vooral-voor rust te ve< Belgen bij zich in de buurt, maa een echte tegenvaller liep er b Oranje niet rond. Reiziger lee zelfs nog beter geworden bij Mi lan, terwijl hij zelden of noo: speelt. Hij is niet beter gewordei zei hijzelf. „Wel bewuster." Groepsgevoel Volgens reserve Pierre van Hooi; donk is het groepsgevoel va Oranje een belangrijke oorzaa voor de huidige resultaten. „Het i echt een leuke groep. Zoals we de ze dagen weer samen opgetrokke zijn, dat ontaardde bijna i speelsheid. Je vroeg je zelfs op he laatst af of het niet té speels were De laatste training was heel vri er werd steeds gedold. Daaror moest Hiddink dat ook even bij stellen." Over de precieze rol van Hiddin blijft het gissen en sgeculerer Van Hooijdonk brengt dat hee mooi onder woorden. „In vier da gen is de macht van een bonds coach natuurlijk beperkt. Maa wat hij doet, doet-ie goed. Wan het is natuurlijk wel een vak man.'! Van onze verslaggever Brussel - En nog zes. Als het mee zit, kan Dennis Bergkamp zich nog dit seizoen laten kronen tot Oranje's topscorer aller tij den. Bergkamp (27) maakte zaterdag zijn 29e goal voor het Ne derlands elftal. men," bekende Veefi. Niets kon Nederland in India klein krijgen. Oranje kampte in Madras met zware blessures (Van Meer, Ei kelboom), buikloop (het halve elftal), een haperende strafcomer (Lomans) en een stagnerende strafbal (Veen, Brinkman, Buma). De fysieke en mentale veerkracht bleek echter groot. Groter zelfs dan coach Roelant Oltmans ooit voor mogelijk hield. „Het incasseringsvermogen en de vechtlust van dit team hebben mij aangenaam verrast,gaf hij toe. Volgens Veen is de basis voor de triomf in India gelegd in Atlanta. Van dat gouden team waren tien spe lers bij de achttiende editie van de Champions Trophy actief. „Die groep heeft hier met lef en zelfver trouwen gespeeld," legde Veen uit. ZIE VERDER B3 Al sinds begin '61 is Faas Wilkes de nummer één op de eeuwige topschutterslijst van Oranje. Wilkes maakte op 19 april 1961 zijn 35e en laatste interland- doelpunt, tegen Mexico, in zijn 36e wedstrijd... Wilkés (37 toen en dus tien jaar ouder dan Bergkamp nu) liep op dat moment op zijn laatste be nen; hij speelde uiteindelijk nog twee wedstrijden voor het Neder lands elftal, zodat hij een formi dabel gemiddelde heeft: 0,92 per interland. Dennis Bergkamp staat op 29 doelpunten na 52 in terlands, een gemiddelde van 0,56. De geniale Wilkes had het overigens iets gemakkelijker in een periode dat het spel trager en opener was dan tegenwoordig. De aanvaller van Xerxes, Valen cia, WV en Fortuna '54 beleefde bijvoorbeeld ook liefst elf inter lands waarin hij twee of meer doelpunten maakte. Op de eeu wige topscorerslijst wordt Den nis Bergkamp door nog twee an dere spelers vooraf gegaan. Abc Lenstra en Johan Cruijff staar nog tussen Wilkes en Bergkamj: in, beiden met 33 goals. Lenstrs speelde 47 interlands, Cruijf: eentje meer. Bergkamp kan Lenstra en Cruijf: eventueel al in maart passeren als hij thuis tegen San Marine een' productieve bui heeft. Dit seizoen speelt Oranje verder nop uit,tegen Turkije en San Marino Beide wedstrijden kan Bergkamp overigens alleen van de parti; zijn, als hij over zijn vliegangsi heen is. De laatste berichten daarover zijn niet bemoedigend. Het enige wat Bergkamp recente lijk heeft gezegd, is dat het alle maal heel erg gecompliceerd is en veel moeilijker ook dan de bui tenwacht wellicht denkt.

de Stem | 1996 | | pagina 13