Geen cent voor minima Kok pikt optreden Chirac niet meer Dethon heeft volle orderportefeuille Na kwart eeuw gerechtigheid DESTEM SI Vreemde dieren in kerststal .25 2.95 |en: wijn, amp.ignc, ks 14,95 feiten, rond of vier x 33 cm tfCOPI STEENSTRflfll 17-19 HULST. TELEFOON 0114-3100D0 'Profliga met hooguit 16 voetbalclubs' Melkert waarschuwt voor optimisme over economische groei Euro-ontwerp Nederlanders haalt het niet Zeeuwen betalen meer rente over hypotheken dan anderen Nu 6 weken destem voor 31 guldens rsttafelklfeed, auw/vaniile >er stuk 7.95* R AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen In deze 700 advertentie kunt u in r.i/O alie AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt ftft u alleen kopen In AH ,yy winkels waar één van ;jes, staat. Reclameprijzen gelden t/m 14 decem ber as. 'Zolang de voor raad strekt. ch WOMAN /casuals q 136e JAARGANG 3 katernen 8 "710311 000218" I I I I I VRIJDAG 13 DECEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2.00 - ZATERDAG: 2,50 De Binnenkrant Binnenland guitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's D2 Surplus E1 t/m E3 A2 A3/A4 A5/A6 A7 A8 B1/B3 Cl tfm C4 Dl Zaak tegen cd-bende loopt op niets uit pagina Dreigende taal Israël over de Westoever pagina Bergkamp op tijd fit Euregio-tv tegen ideeën van Rompuy pagina 'Grond voor boer schaars en duur' pagina pagina Miljoen oude ansichten op Rotterdamse beurs pagina Kerstcircus draait weer op volle toeren I MIN./MAX t/ [i/Tjj Buien Nederland ligt vandaag tussen twee depressies, die buien brengen met wat natte sneeuw. De wind krimpt naar noordwest en neemt toe tot matig. DEEL Van onze verslaggevers Den Haag/Zeist - Een prof liga van veertien of zestien clubs. Mogelijk met een eigen be stuur en een eigen verdeling vantv-gelden. Dat is vermoedelijk de inzet van ie bijeenkomst van een aantal grote eredivisieclubs, morgen in Eindhoven. Duidelijk is dat veel clubs in het streven naar professionalisering afwillen van bemoeienis. De hui dige organisatie deugt volgens hen niet. Van Ajax tot Excelsior, iedereen heeft één stem, ama teurs beslissen mede over profs. Het initiatief was van PSV en Vi tesse. Na wat gebel noteerden Ajax, Feyenoord, FC Twente, Heerenveen, Roda JC en NAC de bijeenkomst in de agenda. Later kwamen daar nog FC Utrecht, FC Groningen, Willem II en De Graafschap bij. Beslissingen zullen er niet vallen, zeker niet omdat de voorzitters van Feyenoord en Ajax ontbre ken. „We zullen een voorstel doen voor het hele betaalde voetbal, zegt voorzitter John Peek van NAC. ZIE OOK SPORT -B1 Paus: 'Priesters betrokken bij massamoorden' Vaticaanstad (dpa) - Paus Johan nes Paulus II heeft gisteren indi- reet toegegeven dat rooms- katholieke priesters betrokken zijn geweest bij de massamoor den in 1994 in Rwanda. „Maar de Rooms-Katholieke Kerk als instituut is niet verant woordelijk voor de daden van le den, die tegen het evangelie ge zondigd hebben. Zij zullen hier voor rekenschap moeten afleg gen." Hij zei dit tot de nieuwe ambas sadeur van Rwanda bij de Heilige Stoel, Manzi Bakuramutsa. Bij de strijd tussen de Hutu's en de Tut si's werden tussen de 500.000 en één miljoen mensen vermoord. Sterke daling van aantal bankovervallen Amsterdam (anp) - De sterke daling van het aantal bank overvallen zet zich door. In de eerste tien maanden van dit jaar daalde het aantal overvallen met een kwart in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Ook de totale buit en het aantal slachtoffers is flink verminderd, Wijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Jorig jaar werden nog 171 ban ken overvallen, waarbij 795 men sen als slachtoffer waren betrok ken. In de eerste tien maanden 'an 1996 zijn er 112 overvallen gepleegd, die 512 slachtoffers vergden. Er vielen in deze perio de geen doden te betreuren. Be buit daalde in de eerste tien maanden met 28 procent tot 2,8 miljoen gulden. Per overval is dat gemiddeld 25.000 gulden. Bij één °P de vijf overvallen is overigens 'n zijn geheel geen sprake van buit. Nederlands schip op de rotsen, bemanning gered Lissabon (afp) - Een Nederlands schip is gisteren op de rotsen ge- °pen ter hoogte van de Portuge- J!.. havenstad Vila Nova de hltontes. De vier bemanningsle- ri?'u'en Nederlanders, zijn ge- cd Het schip was op weg naar f "aven van de Zuid-Portugese Plaats Portimao. Gaat nu de Vara op de fles? Van onze Haagse redactie Den Haag - De minima hoeven er voorlopig niet op te rekenen dat het kabinet extra geld voor hen uittrekt. Misschien dat het kabinet volgend voorjaar besluit wel geld vrij te maken om de financiële nood onder minima te verlichten. Dat komt dan in 1998 beschikbaar. Die boodschap had minister Mel kert (Sociale Zaken) gisteren voor de partijen in de Tweede Kamer. Verscheidene partijen hadden een week geleden bij de behandeling van de begroting van het ministerie van Sociale Zaken de minister gevraagd iets extra's te doen voor de minima. Kamerlid Kalsbeek (PvdA) had gesuggereerd de belastingaftrek voor ouderen al in 1997 in te voe ren (in plaats van 1998) en om het vakantiegeld voor een alleen staande in de bijstand met kinde ren met 250 gulden te verhogen. Het totaal zou 160 miljoen gulden kosten. Volgens Melkert moet echter vol gend jaar eerst blijken of er geld is en pas dan is hij bereid op dit soort verzoeken in te gaan. De minister vindt dat momenteel menigeen uitgaat van te optimis tische schattingen voor de groei van de economie. Minister Wijers (Economische Zaken) gaat uit van een groei van 3 procent of meer in de komende jaren. Melkerts schatting zit la ger. Al naar gelang de economie har der groeit, is er meer geld voor de minima. Als het kabinet volgend jaar geld te verdelen heeft, moet dat volgens Melkert vooral ge bruikt worden om de sociale las ten te verlichten zodat er meer werkgelegenheid komt. Hij denkt dat voor dat doel de komende ja ren een bedrag van twee a drie miljard gulden beschikbaar is. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok eist dat de Franse'f)resident Chirac zijn kritiek matigt op het Nederlandse drugsbeleid. Frankrijk mag geen 'commando-toon' aanslaan tegen Nederland, want ook in dat land zijn er zeer ernstige misstanden in het drugsbe leid. De ezel en de os vormen vaste onderdelen van het kerstverhaal. Maar daar hoeft het niet bij te blij ven, zo redeneert men in Den Bosch. In de Sint-Jan worden niet minder dan 150 opgezette dieren uit binnen- en buitenland opgesteld voor een spectaculair kersttafereel. Er komen ieder jaar tienduizen den mensen naar de Bossche kerststal kijken. foto anp In zeer felle bewoordingen („Ik word ook weieens emotioneel als het om dit onderwerp gaat") riep Kok gisteren in de Tweede Ka mer president Chirac op zijn toon te matigen tegen Nederland. De aanvallen die Chirac keer op keer uitvoert op het Nederlandse drugsbeleid, hangen hem de keel uit. Kok deed zijn uitspraken aan de vooravond van de Europese top van regeringsleiders in Du blin, die vandaag begint. Daar moet duidelijk worden of de Fransen instemmen met het anti drugsplan, waarin Nederland en kele belangrijke wijzigingen heeft laten aanbrengen. Minister Van Mierlo toonde zich daarover gisteren optimistisch: „Als de Fransen nu nog bezwaren hadden, zouden ze dat eerder hebben laten weten, want nu is er geen tijd meer om nog te onder handelen." De aanval van Kok is des te op merkelijker nu een akkoord in de lucht hangt over het anti-drugs plan. Kok zei, overigens zonder Frankrijk met zo veel woorden te noemen, dat het hem 'niet bevalt' dat in Europa de stelling verkon digd wordt dat de lidstaten een heel streng drugsbeleid moeten voeren 'en dat deze landen ver volgens denken met schone han den door het leven te kunnen gaan'. „Want dat is niet waar. Ook in landen met een heel streng beleid zie je zeer ernstige mis standen, waarvan de menselijke schade niet te overzien is." Vol gens Kok moeten de Fransen de 'volwassenheid' opbrengen om naar 'de feiten te kijken'. ZIE OOK BINNENLAND - A4 Van onze verslaggever Terneuzen - De orderportefeuille van het sociaal werkvoorzie ningsschap voor Zeeuws-Vlaanderen (Dethon) is momenteel ongekend hoog. Dit na een tegenvallende drukte eerder dit jaar. Dethon-directeur F. Hamelink deelde dat gisteren mee aan het algemeen bestuur. Hamelink maakte van die gele genheid gebruik zijn zorgen te ui ten over de invoering van de nieuwe Wet Sociale Werkvoor ziening (WSW). Dethon maakt meubelen, trappen en behangtafels en kende met de bedrijfsdrukte eigenlijk het hele jaar door problemen, aldus Hamelink. De afgelopen maanden is er ech ter sprake van een omslag. Hamelink zei te verwachten dat die aanmerkelijk gunstiger situa tie zich ook volgend jaar zal doorzetten. Wat de begrotingsprognose voor dat jaar betreft is er voor Dethon sprake van twee ingrijpende wij zigingen. Het werkvoorzieningsschap krijgt een miljoen gulden minder subsidie van het Rijk en het schap krijgt te maken met de ge volgen van de invoering van de 36-urige werkweek. Zoals bekend moet dat onder meer leiden tot bijstelling van het aantal arbeidsplaatsen bij De thon. Zodoende houdt Dethon volgend jaar niet meer mensen aan het werk dan de wettelijk verplichte 564. Over de komende invoering van de nieuwe WSW maakte Hamelink zich grote zor gen. Het Rijk sleutelt aan de wet geving en introduceert de Wet In schakeling Werkzoekenden. Dat brengt een beperking van de doelgroep en dus van subsidies met zich mee. En dat op een moment dat er door tal van stimuleringsmaatregelen een enorme concurrentie voor ge subsidieerde arbeid is. Globaal gesproken zijn- de gevol gen dat de tekorten oplopen, om dat de loonkosten van het perso neel sneller stijgen dan de rijks subsidies. „Ik hoop dat de wet het in deze vorm niet haalt maar fors zal worden bijgesteld. Op deze ma nier zal de WSW bijzonder slecht uitpakken, zowel voor de gehan dicapten als voor de gemeenten. Een grote stap achteruit," schets te de directeur van Dethon som ber. Het sociaal werkvoorzienings schap in de regio verwacht de ex ploitatie dit jaar af te kunnen sluiten met een gunstig resultaat van vier ton. „Ondanks dat we het dit jaar bedrijfsmatig gezien niet gemakkelijk hebben gehad," tekende Hamelink daarbij aan. Eindelijk, na 25 jaar, heeft Stan van Tuijn ge wonnen van de Vara. Een exploderende fles Exota-limonade in het programma van om budsman Marcel van Dam kostte destijds zijn familiebedrijf de kop. Vara en Exota zijn het ook na een kwart eeuw nog oneens. Door Hans Rube Tilburg/Dongen - Stan van Tuijn (60) klinkt tevreden na de uitspraak van het Amsterdamse Hof. „Je spreekt met een stin kend hemelrijke vent," zegt de Tilburger. Een exploderende fles Exota van Van Tuijn's Limonadefa- brieken uit Dongen in het pro gramma van ombudsman Mar cel van Dam maakte de familie in 1971 werkloos. „We krijgen nu eindelijk een deel van ons fa miliebezit terug." Zeven miljoen moet de omroep betalen aan het trustkantoor dat namens Van Tuijn de proce dure voerde. „Een erg laag be drag, voor het kapotmaken van een gezond bedrijf," meent Van Tuijn. „Buitensporig veel geld," zegt de woordvoerder van de Vara. Beide partijen zijn ontevreden. Het Hof in Amsterdam heeft in het vonnis dan ook een midden weg gezocht. Het meent dat slechjte de helft van het schade bedrag te vorderen was, omdat ook maar een beperkt onderdeel van de beruchte televisie-uit zending onrechtmatig was. De totale schadevergoeding gaat naar het Nederlands Trust kantoor voor Belegging en Fi nanciering. De Amsterdamse zakenman K. Leutscher kocht, voordat de rechtbank het bank roet uitsprak, de boedel van Exota op en werd daarmee de nieuwe tegenpartij. Hij verkocht het bedrijf later, maar behield de rechten op de claim en bracht de aanspraak vervolgens onder bij het trust kantoor. „Dat geld gaat straks door naar de familie," zegt Van Tuijn. Om alle financiële risico's af te dekken heeft de Vara al enkele jaren geleden geld gereserveerd. „Wij komen hierdoor niet in de problemen." Hoewel de Vara blij is dat deze langstlopende civiele zaak uit de Nederlandse historie nu ach ter de rug is, vindt het bedrijf het onbegrijpelijk dat er een dergelijk hoge straf is uitge deeld. „De uitzending voldeed aan normale eisen van zorgvul digheid. Naar de huidige be grippen was het zelfs een hoogst fatsoenlijke tv-uitzending." „Het Hof is gevallen over een klein onderdeel in een van de Uitzendingen, in een reeks van vier programma's. Dat betreft de beelden van een exploderen de fles, waarbij wij direct ver wezen naar Exota. Dat wij voor dat kleine onderdeel zo zwaar gestraft worden vinden we bui ten proportie," meent de woordvoerder. Ook Leutscher is ontevreden. „Ik heb vier miljoen gulden in deze zaak gestoken om bijvoor beeld crediteurs te betalen. Die ben ik gewoon kwijt." Leutscher en Van Tuijn zijn bei den nog immer woest op de Va- ra. Leutscher: „Het is toch diep triest dat juist een socialistische omroep zich zo heeft ingelaten met misleiding van het pu bliek." Van Tuijn: „Ze hebben een prachtig bedrijf kapot gemaakt. We hebben nooit willen geloven dat die uitzending zo'n impact zou kunnen hebben. Door ons als familie terug te trekken heb ben we het bedrijf voor een fail lissement kunnen behoeden. We hebben genoegdoening, maar dat doet me nu niet zo heel veel meer. Het maakt een beetje weemoedig, de gedachten aan het bedrijf komen weer boven." „In Dongen waren destijds zes tig bedrijven van onze onderne ming afhankelijk. Ik vind het nog steeds een prestatie dat we iets overeind hebben kunnen houden. Als dat allemaal verlo ren was gegaan zou dat een so ciale klap zonder weerga zijn geweest. In Dongen wordt nu nog limonade gemaakt en Stan van Tuijn kan er zich nog steeds op straat laten zien." Dublin (anp) - De drie Ne derlandse ontwerpers zijn bij de wedstrijd rond het ontwerp voor het toekom stige euro-biljet buiten de boot gevallen. De Franse ontwerpers is een zelfde lot beschoren. Vanmid dag wordt zowel in Dublin - waar de Euro-top de komende dagen is belegd als afsluiting van het Ierse voorzitterschap - als in Frankfurt, de zetel van het Europees Monetair Insti tuut (EMI), het winnende ont werp voor de euro-serie ge toond. Het nieuwe Europese biljet komt in het jaar 2002 in omloop, in coupures van 5, 10, 20, 50,100, 200 en 500. De keuze wordt gemaakt door de Raad van het EMI, die be staat uit de centrale-bankpre- sidenten van de vijftien lidsta ten van de Europese Unie (EU). Er zijn 45 inzendingen. De verwachtingen van de Ne derlandse inzenders waren al niet hooggespannen. De drie zijn Jaap Drupsteen, de huidi ge hofontwerper van De Ne- derlandsche Bank (DNB), Ro- Het euro-logo bert Oxenaar, Drupsteens voorganger en Inge Madlé, in dienst van de DNB-huisdruk- kerij Johan Enschedé. Gisteren is in de Ierse hoofd stad al wel het logo onthuld voor de euro. Voorlopig wordt het alleen gebruikt voor publi citeitscampagnes. Het staat nog niet vast dat het logo ook het beeldmerk wordt van de nieuwe valuta, maar de Europese Commissie hoopt wel dat het langzaam ingang zal vinden. Zoals de Nederlandse gulden het /-teken heeft en de dollar het $-teken, zo krijgt de euro een Griekse epsilon als sym bool, met een extra horizontaal streepje in het midden. Het streepje heeft geen speciale betekenis. Tal van munteenhe den in de wereld hebben dat. Van onze verslaggever Terneuzen - Woningeigenaren in Zeeland betalen verhoudings gewijs een hogere hypotheekrente dan elders in het land. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) naar regionale verschillen in hypotheekrente. Over de eerste helft van dit jaar bedraagt voor hypotheken van 150.000 tot 250.000 gulden de gemiddelde rente in Zeeland 6,49 pro cent. Daarmee berekenen de Zeeuwse hypotheekverstrekkers bijna de hoogste rente van het land. Slechts in twee provincies, Groningen en Zuid-Holland, zijn de huiseigenaren een fractie duurder uit. Daar geldt een gemiddelde hypotheekrente van 6,50 procent. In de overige negen provincies geldt een lagere rente. Het gaat overi gens niet om erg grote verschillen. In Drente geldt de laagste hypo theekrente van het gehele land met een gemiddeld percentage van 6,34. (ADVERTENTIES) Zaterdag 21 december In deze krant, een speciale advertentiepagina voor alle reislustige consumenten. Met een overzicht van de beste zomervakantiebestemmingen. Touroperators, reisbureaus en verkeersbureaus presenteren de mooiste zomergidsen. De zomer op zicht? Houdt uw eigen regionale krant in de gaten. WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (H) Perzikkruid Zeer algemene plant die op bouwland massaal, en hinderlijk, kan voorkomen: een hardnekkig onkruid dus! Ons beken de streeknamen zijn: wilde wisse en rotse. De bloemen zijn roze; de bladeren lancetvormig als van een perzik en van daar de naam. Midden op elk blad St een donkere vlek, waardoor deze soort zich onderscheidt van er sterk op gelij kende verwanten als waterpeper, knopige duizendknoop en veenwortel. Tekening: Nederlandse Oecologiscbe Flora. Uitgare IVN, Naam: Adres: Postcode: Telefoon nr.: Plaats:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad.

de Stem | 1996 | | pagina 1