DE STEM Politie ontdekt 300 kg cocaïne KNVB Staatsen laat in chaos na Staatsen moet op soek naar iets nieuws EMARGRIET Minister op zoek naar geld Zeeuwse dijken Zwarte zwanen hebben lente al in de kop van fraude Topman van Begemann verdacht Nedcar bouwt nieuwe Mitsubishi Feyenoord wil Pierre van Hooi/donk hi Emeriti niet structureel gebruiken turen Priestertekort bemoeilijkt ziekenzalving Yalente beticht van meineed Enorme vangst bij grensovergang Hazeldonk Run op reizen met Kerstmis Staking haven Antwerpen over Nu 6 weken de stem voor 31 gulden Niets is wat het is bij Magritte DE STEM pagina pagina pagina pagina LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 136e JAARGANG (ADVERTENTIE) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (10) Maretak of Vogellijm De maretak is een halfparasiet op appelbomen en populieren. Halfparasiet wil zeggen dat de plant wel bladgroen heeft en dus zelf zijn voedsel kan maken maar de grondstoffen daarvoor, waaronder water en zouten, onttrekt aan zijn gastheer. In Nederland bijna uitsluitend in Zuid-Limburg maar ook aangetroffen in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. De Engelsen noemen deze plant mistletoe en gebruiken ze veel als kerstversiering. Ze hebben de goede gewoonte dat elke vrouw die zich onder de mistletoe bevindt, zonder te vragen gekust mag worden. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgqve IVN. Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 'Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Van onze verslaggever Amsterdam - Advocaat mr. G. Spong heeft gisteren in het proces tegen de 'Hakkelaar' en twee medeverdachten offi cier van justitie mr. J. Valente beschuldigd van het plegen van meineed. De raadsman heeft de rechtbank gevraagd proces-verbaal van meineed tegen Valente op te maken. De rechtbank wees het ver zoek echter af. Valente - indertijd leider van het Colibri-opsporingsteam - is sinds vorig jaar officier van justitie in Middelburg, nadat hem in Amsterdam het werk en leven na bedreigingen en inbraken bijna onmogelijk werden gemaakt. Hij gaf in de aanpak door justitie van de Hakkelaar-bende lang de toon aan. Valente- ontkent dat hij Karman - een kroongetuige tegen de 'Hakkelaar' - in zijn Parijse cel beloofd had hem binnen een paar maanden naar Nederland uitgeleverd te krijgen. Karman gold als verdachte en zou 'vanzelfsprekend' in Nederland vervolgd wor den en voor de rechter moeten verschijnen. OP BINNENLAND - A3: 'Fouad Abbas komt weg met een fooi' Den Haag (anp) - Jos 'Staat sen (53) moet weer op zoek naar iets nieuws in zijn leven. Ruim 3,5 jaar was hij voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. Ondanks de wens van 34 van de 36 prof clubs te blijven, vertrekt hij de finitief. Het bestuur eiste una nieme steun, maar Feyenoord en Ajax weigerden die te geven. Sport7 werd Staatsen uiteinde lijk fataal. De doorgaans koele, afstandelijke cijferaar had moeite met de houding van Feyenoord en. Ajax. En raakte tijdens de vergadering van za terdag zelfs emotioneel. Zijn ogen stonden fel, gepriemd op de voorzitters in de zaal. De kaken strak, de rug, ondanks de pijn, recht. Oren gespitst. Staatsen heeft de kenmerken van een koele, meedogenloze manager, die in het dagelijks le ven als vennoot van de Boer Croon Group bedrijven helpt sa neren. Ooit noemde een journa list hem Caligula. Naar de niets ontziende keizer uit het Ro meinse rijk. Staatsen kon door zijn wijze van vergaderen - snel en zakelijk - zijn gehoor over rompelen. Altijd goed voorbe reid maakte hij de indruk te we ten wat goed was voor het voet bal. „Vadertje Staatsen," zei Van den Herik, voorzitter van Feye noord, ooit over hem. In februari ging, mede dankzij de overtuigende wijze waarop Staatsen het initiatief van de sportzender bracht, de vergade ring akkoord. Pas later reali seerde een aantal voorzitters waar ze ja tegen had gezegd. Alsof een bulldozer hen had ver morzeld. De benoeming, in 1993 van Staatsen, geboren in Utrecht, was een volslagen verrassing. Formateur Ruts haalde hem binnen als opvolger van Martin van Rooijen. Zijn staat van dienst was fraai, maar had niets met voetbal te maken. Als jurist werkte hij op verschil lende posities bij de ministeries van Volksgezondheid, Milieuhy giëne en VROM. In 1983 klom hij op tot directeur-generaal van PvdA'er, burgemeester. Zes jaar hield hij het vol. Eigenlijk te lang, gaf hij toe: „Dit is de baan die ik het langst heb gehad. Ik ben nooit van plan geweest hier twaalf jaar vol te maken, want twaalf jaar' in dezellde functie vind ik puur slecht. Zo ben -ik niet gebouwd, ik word ongedu rig. Ik functioneer het best in pionier-situaties." Zijn eerste problemen bij de KNVB kreeg hij al een paar maanden na zijn komst. Dat was de mislukte aanstelling van Jo- han Cruijff als bondscoach voor het WK in 1994. In de jaren die volgden groeide Staatsen in zijn rol, leerde hij de voetbalwereld kennen en maak te steeds minder fouten. Hij kreeg zelfs lof toegezwaaid van de clubs. Totdat hij februari zijn eigen val inleidde door van de daken te roepen dat de KNVB iets nieuws ging doen. Sport7 zag hij als een gouden idee. Het bleek echter klatergoud te zijn. Staatsen wil de iets nieuws beginnen, maar kan nu zelf naar iets nieuws op zoek. De gekleurde tweeling Koen en Teun waren wereldnieuws. ln het DUBBELDIKKE kerstnummer van Margriet vertellen hun ouders over de eerste drie jaar met hun twee bijzondere, doodgewone kinderen. Verder in deze Margriet onder andere 20 ontroerende interviews en heel veel tips om deze kerst mooier, sfeervoller en romantischer te maken dan ooit. VANAF NU TE KOOP: DUBBELDIK, MAAR VOOR EEN 'ENKELE' PRIJS: ƒ3,10. Het veelzijdigs»# vrouwenblad van Nederland. De Binnenkrant A2 Binnenland A31A4 Buitenland A5 Beurs AIS Economie A7 Sport BI t/m B3 Zeeland C1 Vm C4 Grote Gids D1 t/m D8 BTV-programma's DS Van onze verslaggevers Zeist - Jos Staatsen heeft al een opvolger: de complete chaos, Het sectiebestuur be taald voetbal stapte gisteren definitief op, terwijl grote on zekerheid bestaat over de ver- op van tv-rechten in de toe komst. Want wie heeft die rechten nou eigenlijk? De clubs zelf, lijkt de uitkomst. Sommige clubs vrezen grote fi nanciële gevolgen en spreken al over koele sanering van de be drijfstak. Bovendien dreigt een verwijde ring tussen de topclubs en de 'kleintjes', die Feyenoord en Ajax de schuld geven van het echec met Sport7 en de gevolgen daar van. De verharding van verhoudingen is daarmee een feit. „Het voetbal is de verliezer," wordt gezegd. „Welke masochist wil nu nog in het sectiebestuur zitten, terwijl allerlei gerechtelijke procedures gaande zijn?" vroeg een woord voerder van de KNVB zich in ge- moede af. De meeste club voorzitters willen zo snel mogelijk bijeen komen om zich te beraden. Van Raaij van PSV pleit voor een andere orga nisatiestructuur. Professioneler vooral, vermoedelijk met meer macht voor de grote clubs. Staatsen en co besloten op te stappen, omdat ze na het fiasco rond Sport7.geen unanieme steun kregen hun werk te hervatten. Het college zal de lopende zaken afhandelen en zorgen voor tv- verslaggeving van het laatste competitie-weekeinde. En vérder? Maandag is er een al gemene bondsvergadering, met een volgens de KNVB noodzake lijke statutenwijziging die de rechten weer bij de bond zou ™nen brengen. Feyenoord, %x en, bleek gisteren, ook het ministerie van Economische Za ken, twijfelen daaraan. Minister Wijers liet de KNVB we- en dat de bond de rechten hele- maal niet collectief mag verko pen. Waardoor de statutenwijzi ng, die nodig zou zijn om de tankgarantie van Sport7 veilig te stellen en de reglementen te repa reren, vermoedelijk een dode mus H°or het standpunt van de minis- er lijkt het erop dat Feyenoord «Ajax 'gelijk krijgen. Beide "s beweerden zelf eigenaar te van de rechten van recht reeks uit te zenden thuisduels, «stellen dat juist nu hun plan, juridisch getoetst is, interes sant is voor alle clubs. VERVOLG OP SPORT-BI Van onze verslaggeefster Zundert - Het politieteam Zundert/Rijsbergen heeft gisteren bij de grensovergang Hazeldonk een vrachtwagen onderschept, waarin 300 kilo. cocaïne verborgen zat. De harddrugs - met een straatwaarde van zeker 30 miljoen gul den - waren verpakt in 237 zakjes, die zaten verstopt in rollen vloerbedekking. De 25-jarige West-Brabantse chauffeur is aan gehouden. De container met de cocaïne werd vorige week gelost in de ha ven van Rotterdam en neergezet in een opslagloods. Bij een routi necontrole met een hasjhond ont dekte de politie dat er drugs in zaten. Het schip dat de container ver voerde was vermoedelijk- afkom stig uit Panama. Uit de papieren bleek dat de eindbestemming' de haven van Antwerpen was. In overleg met justitie werd be sloten nog geen maatregelen te nemen, maar het transport van de lading te volgen. Antwerpen Gisteren werd de container naar de Antwerpse haven gebracht. Hij ging echter linea recta' op de vrachtwagen terug richting Ne derland. Justitie en douane besloten niet het risico te nemen om de partij kwijt te raken en lieten de vrachtwagen daarom bij Ha zeldonk langs de kant van de weg zetten. Het in alle haast ingeseinde poli tieteam Zundert/Rijsbergen zorgde voor de aanhouding. Bij het uitladen van de container, in de brandweerkazerne in Zun dert, stuitte de politie op de co caïne. Volgens een woordvoerder is er sprake van een zeer grote vangst. Waar de chauffeur vandaan komt en waar het betreffende trans portbedrijf gevestigd is, wilde hij gisteravohd nog niet exacter meedelen dan 'afkomstig uit West-Brabant'. IRT-affaire Of in dit geval de zogeheten 'ge controleerde doorvoer' - het met medeweten van justitie drugs on gemoeid laten, maar het trans port ervan wel volgen - rechtma tig was, kan de woordvoerder nog niet vertellen. In dit soort situaties moet de na de IRT-affaire ingestelde lande lijke toetsingscommissie toe stemming geven om de drugs te laten volgen. Van onze verslaggever Den Haag/Middelburg - Minister Jorritsma (Verkeer en Water staat) is er nog niet in geslaagd om geld te vinden voor de ver sterking van de Zeeuwse dijken. Bij de behandeling van haar be- Niettemin kent zij aan het herstel Voetbalbont groting in de Tweede Kamer her haalde de minister gisteren haar toezegging, dat vanaf april vol gend jaar de meest urgente dijk vakken langs de Westerschelde op de schop gaan. Maar geld voor deze omvangrijke klus is er nog niet. Op dit moment is er voor het her stel van de zeeweringen geen extra geld beschikbaar. Jorrits ma moet het halen uit bestaande potjes voor dijkbescherming. Maar haar eigen begróting biedt geen ruimte om te schuiven, al dus Jorritsma. Dat betekent dat de benodigde miljoenen 'van bui ten' moeten komen. van de Zeeuwse dijken de hoog ste prioriteit toe 'omdat de veilig heid van Zeeland boven alles gaat'. Op haar begroting van 1998 moet wel geld voor dijkversterking in Zeeland worden gereserveerd. Voor het herstel van de Schelde- dijken is overeengekomen dat de ze klus wordt beschouwd als 'extra groot onderhoud'. Dat houdt in dat het Rijk het grootste deel van de kosten voor zijn reke ning neemt, een eis overigens van de Zeeuwse waterschappen en de provincie. I VERVOLG OP ZEELAND - C1 Van onze verslaggever Den Haag - Wie nu nog met de kerst naar het buitenland wil vliegen,'k^n zich de gang naar het reisbureau besparen. Alle vliegtuigen zitten tot de nok toe vol. Voor vluchten van Schiphol naar de Verenigde Staten en het Cari- bisch gebied bestaan tijdens het weekeinde vóór Kerstmis zelfs wachtlijsten. De reisbranche spreekt over 'een gekkenhuis'. In de periode rond Kerstmis heeft de KLM alleen al 13 extra vluchten ingelast naar de Nederlandse Antillen en vijf naar Suriname. Ook deze zijn in middels volgeboekt. De KLM heeft in november per reiziger 16 procent meer kilome ters gevlogen dan vorig jaar en verwacht ook deze maand een forse stijging. De Nederlandse belangstelling gaat met name uit naar verre be- Antwerpen/Vlissingen (anp) - Het scheepvaartverkeer op Antwerpen komt weer langzaam op gang, nadat prikacties gisteren het grootste deel van de dag de haven platlegden. Op twee na waren alle sluizen te gen de avond weer open. Het zal echter nog tot morgen duren voordat de achterstand in de haven is weggewerkt. De vakorganisaties riepen maandag en dinsdag op tot staking. Dins dagavond kondigden zij aan hun acties voorlopig te beëindigen. Prik acties zouden echter mogelijk blijven. Een groot deel van de 2000 ha venmedewerkers ging daar gisteren toe over. Daardoor waren slechts twee kleine sluizen open. In de monding van de Westerschelde en op de rede van Vlissingen la gen gisteren ruim zeventig schepen voor anker te wachten tot zij kon den doorvaren naar Antwerpen. In de haven van Vlissingen was nau welijks iets te merken van extra drukte, meldt een woordvoerder. „Al leen drie schepen van het Britse leger hebben in Vlissingen gelost in plaats van in Antwerpen," zegt hij. Jos Staatsen foto anp het ministerie van Binnenlandse Zaken. Twee jaar later keerde hij terug naar de stad waar hij begin ja ren zeventig, namens D66, een tijdje wethouder was: Gronin gen. Hij werd er, inmiddels als 4 KATERNEN 8 710311"000218' Hoe overleef ik de winter? Dat is het enige waarover vogels zich in deze tijd van het jaar druk ma-, ken. Behalve het paartje zwarte zwanen, dat al enkele jaren in het Bredase Valkenberg huist. Het koppel heeft er namelijk een kopzorg bij: drie jongen. Aanvankelijk waren het er vijf, maar eentje overleed kort na het verlaten van het ei, het andere verdween onlangs spoorloos. Maar de drie over gebleven zwaantjes gedijen goed. Blijft de vraag waardoor de biologische klok van pa en ma zwaan van slag is geraakt. Vogelbescher ming in Zeist zegt het antwoord niet precies te weten, maar vermoedt dat de dieren de lente al in de kophebben. „Zwarte zwanen krijgen wel vaker in deze tijd van het jaar jongen. We veronderstellen dat dit te maken heeft met hun oorspronkelijke herkomst. Dat is het zuidelijk halfrond en daar is het nu lente. Vermoedelijk gaat het om zwanen die zelf danwel hun ouders of nog niet zo' verre voorou ders naar het noordelijk halfrond zijn getransporteerd. Die zijn nog niet gewend aan het hier gelden de broedseizoen,zegt een woordvoerster. foto de stem johan van gurp (ADVERTENTIE) DONDERDAG 12 DECEMBER 1996 Dendermonde (anp) - De on derzoeksrechter van het par ket in het Belgische Dender monde verdenkt bestuurs voorzitter A. Deleye van Be gemann van subsidiefraude. stemmingen. Behalve het Cari- bisch gebied scoort dit jaar ook Florida hoog, evenals gebieden waar zich in het verleden veel Nederlandse emigranten hebben gevestigd. Door de relatief lage reissommen is het dit jaar aantrekkelijker dan ooit om familie en vrienden op te zoeken in landen als Canada, In donesië, Australië en Nieuw-Zee- land. Bij de Europese bestemmingen mogen de Canarische Eilanden zich in de warmste belangstelling verheugen. Martinair, Transavia en Air Holland hebben alle be schikbare vliegtuigen ingezet om de grote stroom passagiers in de periode van 15 december tot en met 7 januari te kunnen verwer ken. Martinair-woordvoerder Buys spreekt in de kerstperiode Van 'hordenlopen'. „Er kan geen kip fneer bij. Vol is vol." De twee grootste touroperators van het land, Holland Internatio nal en Arke (verenigd onder de vlag van Travel Unie) spreken van een 'hausse'. Vergeleken met (iet vorig jaar is in de winterpe riode sprake van een stijging van I het aantal boekingen met 13 pro- cent. Adres: Het justitieel onderzoek richt zich op misbruik van Belgisch subsidiegeld door de inmiddels failliete Boelwerf in het Vlaamse Temse. Begemann was een van de aandeelhouders in deze werf. Het onderzoek concentreert zich op de vraag wat er met 196 mil joen Belgische franks (10 miljoen gulden) aan overheidssubsidies is gebeurd, die bedoeld waren voor omscholing van overtollig Boel werf-personeel. Ex-topman Joep van den Nieu- wenhuyzen van Begemann is wel door justitie verhoord, maar te gen hem loopt geen onderzoek. De verdenking tegen Deleye be treft deelname aan valsheid in geschrifte, .oplichting en mis bruik van overheidssubsidie. Volgens het parket kan het on derzoek nog geruime tijd in be slag nemen. Deleye was gistera vond niet voor commentaar bereikbaar. Naam: Verandering Vandaag eerst grote kans op mist, de rest van de dag somber met wat motregen. Morgen buien met kans op natte sneeuw. pagina

de Stem | 1996 | | pagina 1