m DE STEM Geen oplossing voor voetbal ip televisie Selectie Oranje fluitje van cent Linateurclubs willen Staatsen voortaan in de gaten houden Winst voor NAC 2 bij SC Heerenveen :ot Makaay opgeroepen oor Jong Oranje Van Moer zorgt voor opluchting bij Degryse UITSLAGEN standen af Zenders komen er niet uit orter speelt sterke wedstrijd Bondscoach Hiddink verrast niemand meer tegenwoordig Verlies Tourstart aanzienlijk groter 2 «t CC O 'Hiddink moet met drie spitsen spelen sportnieuws KORT _X 5j met: ortierruiten otor >rijs. P. ids HEWLETT* De HP NetServer E30: tHEM Packard L eenvoudigst te beheren en I betrouwbaarste server in de markt. ,1 yj00r meer informatie: (0161) 43 28 55 I Uw partner in automatisering Lange Bunder 5 - 4854 MB BAVEL Sport 11 DINSDAG 10 DECEMBER 1996 Zeist (anp) - De vertegen woordigers van de amateur- Lbs willen de KNVB voor taan behoeden voor nieuwe 'blunders als Sportï. Ze dien- len daartoe tijdens de bonds vergadering in Zeist een motie tin. De motie komt volgende week maandag in stemming en luidt: (Contractendie grote aansprake lijkheidsrisico's (zoals tv-rechten) met zich kunnen meebrengen, moeten in de toekomst terugge koppeld worden naar het bonds- bestuur." Woordvoerder Beuk lichtte de motie als volgt toe: „Met Sport7 is het voetbal in het algemeen be schadigd. Door het betaalde voet bal ligt de KNVB nu in de goot. De gevolgen van Sport 7 raken ons, de amateurs, rechtstreeks. Misschien zelfs financieel. Dit mag niet meer gebeuren. Staatsen is iets nieuws begonnen. Maar wij zeggen: Schoenmaker blijf voor taan bij de leest." Bondsvoorzit ter Jeu Sprengers hoorde het ver haal instemmend aan. „Toen we van de plannen hoorden, hebben we de sectie betaald voetbal ge vraagd of we risico zouden lopen. Dat was niet het geval, het be taalde voetbal is financieel onaf hankelijk. Maar we zijn één rechtspersoon en dus net zo goed verantwoordelij k. Sprengers had in zijn openings woord ook even stil gestaan bij de problemen rond Sport7. „De KN VB is beschadigd. De indruk is gewekt dat de bond een bolwerk van macht en poen is, dat de KN VB alles en iedereen probeert de les voor te schrijven. Dat doet pijn, want het is niet zo." Spren gers schetste de verschillen in het voetbal. „De groten krijgen een bedrag waarvan ze zeggen dat ze er internationaal niet mee verder kunnen. De kleinere clubs moeten vaststellen dat topvoetbal niet te koop is. Maar beseffen we wel dat een amateurclub bijna niet meer te financieren is?" „De commerciële belangen heb ben een te grote invloed," ver volgde Sprengers. „Zo erg, dat de echte liefhebber van zijn sport vervreemdt." Woordvoerder Beuk benadrukte dat de amateurclubs vasthouden aan de oude regel dat er op zon dag pas vanaf 18.00 uur voetbal op tv mag worden uitgezonden. „Die afspraak geldt nog steeds. Wij snappen niet dat Sport7 ze ven weken geleden ineens een uur eerder begon. Dat is schadelijk voor ons. Dat mag niet." iilversum/Den Haag (anp) - Het is nog onduidelijk op welke lender televiekijkers tot de winterstop moeten afstemmen voor eelden uit het betaald voetbal in Nederland. NOS, de Holland edia Groep (RTL 4+5/Veronica), SBS 6 en FilmNet hebben aandag geen knopen doorgehakt omtrent de voetbalrechten. Zeist (anp) - Roy Makaay, die de laatste wedstrijden nog deel uit maakte van de selectie voor het Nederlands elftal, is opgeroepen /oor Jong Oranje. Dat elftal speelt vrijdag in Luik de leeftijdgenoten uit Bel- Jiê. Makaay viel tijdens het duel Wales, door Oranje met 3-1 (ewonnen, nog in voor Jordi Cmijff.Bondscoach Philippe Wat-Jean heeft Peter van Houdt van Roda JC opgenomen ffl Belgische selectie van spelers onder 21 jaar voor het EK-kwa- lificatieduel met Nederland. [aandagavond kondigde Iportï-woordvoerder T. Boers- ia aan dat de directie van het ■station later deze week sur- ïeance van betaling zal aanvra- !en. „De directie vindt het van j eerst de belangen van het iersoneel veilig te stellen," zei lij desgevraagd. De gesprekspartners praatten aandag de hele dag over de uit ladingen van voetbalwedstrij den tot en met 22 december, het laatste weekeinde voor de win terstop van twee maanden, iverigens is er komend weekein de de interland België-Neder- land, die de NOS uitzendt. Het 'eekeinde daarop is het laatste eekeinde van de eredivisie voor de winterstop. Verdeling De verdeling van de voetbalrech ten uit de boedel van Sport7 beeft pas plaats na 20 december, tenzij Ajax en Feyenoord zich voor die tijd bedenken. De KNVB heeft de NOS gezegd dat pas kan worden gepraat over de uitzendrechten, nadat de Al gemene Vergadering Betaald Voetbal hiervoor een mandaat heeft gegeven. De NOS denkt dat een bod van de omroepen op voetbalrechten moet worden uit gesteld tot de uitspraak van het gerechtshof in Amsterdam, in het geding van Feyenoord tegen de KNVB. Salarissen Aandeelhouders en directie van Sport7 hebben hun personeel en dat van Endemol Sports, dat programma's voor Sport7 maakt, maandag toegezegd de salarissen tot en met janauri door te beta len. Andere beloften bleven uit. Bij Sport7 zijn zestig tot zeventig mensen in dienst, bij Endemol Sports circa tweehonderd. Selectie Jong Oranje: Mario Melchiot, Casper Nelis, Arno Splinter, Nordin Wooter (Ajax), George Boateng (Feye noord), Patrick Paauwe, Fernando Ricksen (Fortuna Sittard), Robert Fuchs (De Graafschap), Björn van der Doelen, Boudewijn Zenden (PSV), Jo- chem van der Hoeven (Sparta), Ar nold Bruggink, Niels Oude Kamphuis, Jan Vennegoor of Hesselink (FC Twente), Roy Makaay (Vitesse), Jim my van Fessem (Willem II). Selectie Jong België: Bal, Caluwé, Valgaeren (KV Mechelen), Baseggio (Anderlecht), Begeyn, Deconinck (Club Brugge), Decondé, Gillet, Mice- li (Standard), Englebert (Tilleur FCL), Haeldermans, Oyen (RC Genk), Lokonda Mpenza, M'bo Mpenza (Moeskroen), Wuillot (Charleroi), Van Houdt (Roda JC). fan onze voetbalmedewerker Breda - In de eredivisie voor reserveteams speelde NAC 2 giste ren uit tegen SC Heerenveen. NAC, dat de voorlaatste plaats "ineemt, won in Heerenveen met 0-1. In de eerste divisie A voor reserveteams ontving RBC MW uit Maastricht. De Roosenda- «s wonnen met 2-1. Je heerenveen 2 - nac 2 0- - Matchwinnaar Sander Oostrom kreeg in de twaalf- e Winuut een mooie dieptepass Gorter, die een sterke Mstrijd speelde, waarna Van "ostrom de bal vrij kon intikken, Na deze score kwam NAC Nw grote druk te staan, maar e veel kunst en vliegwerk en rei veel goede reddingen van l de Vogt bleef NAC in Hee- 'een overeind. Geel was er °or Marvin Dolion van NAC. riUki viel met een zware ™blessure uit. ■CÏ-MW2 2-i (0-0)-Een u n eerste helft met enkele ®sen yoor beide teams. In de Z. elft. trok RBC het sPel mi/ 1aar z'ck 'oe en 'n de 75e ■/ut scoorde Anthony Berg- fe a °P aangeven van Barry ten jWS 1_0, ^ier minuten la- vanaf elf meter raak, 2-0. ekers moest met een lichte Care. varvangen worden, jï? «milten voor tijd OsÜVuululen voor tijd scoorde san namens MVV tegen 2-1. Kluivert kwam op het EK in Engeland voor het laatst in actie voor Oranje. Op de foto wordt de spits gefeliciteerd door Philip Co- cu na zijn treffer tegen Engeland. foto anp Door Henri van der Steen Zeist - Het lijkt wel een baantje van niks; bondscoach spelen moet iedereen kunnen. Op vijf dagen van de WK-in- terland tegen België in Brus sel kunnen de 15 miljoen bondscoaches van Nederland zelfs de opstelling al maken. Moeiteloos. Gisteren maakte Guus Hiddink de selectie van achttien spelers bekend die zaterdag in Brussel gaat voetballen. Hiddink is de enige die zich echt bondscoach mag noemen en die ook als zodanig wordt gehono reerd, a 1.050.000 miljoen gul den bruto, naar het schijnt. De selecties van Hiddink baren tegenwoordig al net zo weinig opzien als zijn opstellingen. Het is strijk en zet 4-4-2, met Berg kamp en Ronald de Boer 'voor op', een middenveld van Winter, Jonk, Seedorf en Cocu en een achterhoede met Reiziger, Stam, Frank de Boer en Numan. Daar achter staat keeper Van der Sar. Een kind kan de was doen. De Goeij, Vierklau, Valckx, Van Bronckhorst, Van Hooijdonk, Kluivert en Overmars lijken vooralsnog de achttien vol te maken. Voor Kluivert betekent het weer zijn rentree in Oranje. Sinds de kwartfinale van het EK tegen Frankrijk speelde hij geen inter land meer. Het maakt kennelijk ook niet meer uit of je bij de club basis speler bent en of je de laatste wedstrijd hebt gemist of niet. In de nieuwste selectie van Hiddink zitten liefst vijf spelers die afge lopen weekeinde geen minuut in actie kwamen: Bergkamp, Van Hooijdonk, Kluivert en Ronald de Boer moesten de wedstrijd van hun club aan zich voorbij la ten gaan met een blessure. Reizi ger werd bij Milan weer eens ge woon gepasseerd. Volgens aanvoerder Frank de Boer kan het zijn dat zijn twee lingbroer Ronald trouwens nog afhaakt. Virusje „Hij speelde niet tegen AZ van wege zijn knie, daar heeft hij al het hele jaar last van. En daar is nog een virusje bijgekomen. Oververmoeid? Stond dat in de krant? Nee hoor, verder is hij fit. We bekijken het even, misschien dat pas donderdag wordt beslist of Ronald mee naar Brussel gaat of niet." Tot die tijd verblijft Oranje in Noordwijk, waar in Huis ter Duin vanavond om half acht kwartier wordt gemaakt. Op dat tijdstip moet de selectie zich melden. Voor die tijd zijn alleen Berg kamp en Van Hooijdonk actief; beide spitsen werken vanmiddag in Zeist een training af. Topscorer Bergkamp is weer het ziekste jongetje uit de klas. De topscorer van Oranje miste al een paar wedstrijden van Arsenal en moest ook de wedstrijd van za terdag laten schieten. Gister middag probeerde hij het weer heel voorzichtig met een loop- traininkje. Het kan vriezen en dooien wat betreft de beschik baarheid van Bergkamp, meent fysiotherapeut Rob Ouderland, die ook nog even bezoek kreeg van Jordi Cruijff. De aanvaller van Manchester United wilde een bekende even naar zijn ge blesseerde knie laten kijken. Als Bergkamp of Ronald de Boer alsnog afvallen, wordt Youri Mulder opgeroepen. De spits van Schalke maakte er vrijdag voor de ogen van Hiddink nog twee tegen Hansa Rostock. Van Hooijdonk is wel fit, hoewel ook hij afgelopen weekeinde niet speelde. „Ik had heupklachten, maar vanmiddag had ik nergens meer last van," aldus Van Hooij donk die ontkent dat hij zich ge blesseerd voordoet om Celtic te pesten. De voetballer ligt im mers nog steeds in de clinch met zijn bazen. „Afgelopen week hebben we weer een gesprek ge voerd, met mijn zaakwaarnemer Rob Jansen erbij. Maar dat ge sprek heeft weer niks opgele verd. We gaan nu even naden ken, maar ik wil nu echt binnen veertien dagen een oplossing." Dat is voetbaltaal voor de mede deling dat Van Hooijdonk over twee weken een breuk wil pro beren te forceren in Glasgow. „Al zal het moeilijk zijn, want ik sta natuurlijk niet sterk." In vergelijking met de selectie voor de thuiswedstrijd tegen Wales is Makaay vervangen door Kluivert. De spits van Vitesse is overgeheveld naar de selectie van Jong Oranje, dat vrijdag te gen Jong België speelt. Een rent ree in de selectie maakt Stan Valckx. De 33-jarige PSV'er was er uit bij Wales bij, maar kon voor de return niet worden opge roepen vanwege een blessure. Hij vervangt nu Johan de Koek die geblesseerd is. De selectie: Van der Sar (Ajax), Rei ziger (Milan), Stam (PSV), F. de Boer (Ajax), Numan (PSV), Winter (Inter), Jonk (PSV), Seedorf (Real), Cocu (PSV), R. de Boer (Ajax), Berg kamp (Arsenal), De Goey (Feye noord), Vierklau (Vitesse), Valckx (PSV), Van Bronckhorst (Feye noord), Van Hooijdonk (Celtic), Overmars (Ajax), Kluivert (Ajax). Woensdag speelt een combina tieteam van RBC thuis tegen Leonidas. De geplande wedstrijd van RBC tegen KV Mechelen gaat vrijdag niet door. RBC speelt op die dag in Waalwijk te gen RKC. Den Bosch (anp) - De organisa tie van de start van de Tour de France heeft de gemeente Den Bosch ruim negen ton meer ge kost dan vorige week tijdens de presentatie van het evaluatie rapport werd gezegd. Toen hield de gemeente het nog op een extra verliespost van 220.000 gulden boven de half miljoen die was begroot. Gebleken is dat de extra perso neelskosten van onder meer spe ciaal aangetrokken ambtenaren, de brandweer en de afvalstof- fendienst niet meegeteld zijn bij de officiële afrekening. De Tourstart kostte de stad al negen miljoen gulden. Door Jaap Bakker Brussel - De bekendmaking van de Belgische selectie was voor bondscoach Wilfried van Moer gisteren niet meer dan een formaliteit. De namen van de achttien gelukkigen waren dit week einde via andere kanalen al bekend ge worden, Op de eerste training, in het dorp Kraainem onder de rook van Brussel, keek daarom niemand op van de aanwezigheid van Mare Degryse. De middenvelder is in eigen land een ge waardeerde voetballer, maar bij PSV mo menteel niet meer dan een bankzitter. Daardoor kwam zijn oproep voor het natio nale team op de tocht te staan. Na de laat ste interland van België, die op 9 oktober in San Marino een 3-0 overwinning oplever de, kondigde Van Moer nog aan in de toe komst geen spelers meer te selecteren die bij hun club geen basisplaats hebben. In de eerste de beste interland stapt hij van dat principe weer af. Tot opluchting van De gryse. „Na die woorden van Van Moer heb ik de afgelopen weken zeker getwijfeld of hij mij zou oproepen. Tegelijk is het nationale team een bijzaak als je bij je club reserve bent. Dan heb je maar één doel: eerst maar eens in de basis komen." Zijn selectie beschouwt de PSV'er vooral als een beloning. „Je kan om twee redenen worden opgeroepen: óf omdat je bij de club goede vorm toont, óf omdat je goed hebt ge speeld in de voorgaande interlands. Bij mij heeft Van Moer die tweede maatstaf gehan teerd. Daarom zie ik deze selectie als een beloning. Degryse (31) speelde inmiddels 62 inter lands. Als hij zaterdag tegen Nederland in de basis mag beginnen, is hij ook mefeen aanvoerder. Die eer is in het Belgische team altijd weggelegd voor de speler met de meeste 'caps'. Nummer twee op die lijst is ook al een PSV'er: Luc Nilis, met 38 inter lands. Hij deelt die stek met verdediger Philippe Albert van Newcastle United. Opvallend is dat zich in de Belgische selec tie geen één speler van de traditionele top clubs Anderlecht en Standard Luik be vindt. Acht van de achttien voetballers hebben wel een verleden bij Anderlecht, negen voetballers spelen voor een club bui ten België. De selectie van Van Moer: Filip de Wilde (Sporting Lissabon), Filip van de Walle (Germinal Ekeren), Eric van Meir, Nico van Kerckhoven (Lierse), Nor din Jbari (AA Gent), Frederic Pierre (RWDM), Lo renzo Staelens, Pascal Renier, Gert Verheyen, Eric Deflandre (Club Brugge), Filip Albert (Newcastle United), Marc Degryse, Luc Nilis (PSV), Mare Wil mots (Schalke '04), Philippe Leonard (AS Mona co), Bertrand Crasson (Napoli), Geoffrey Claeys (Feyenoord), Luis Oliveira (Fiorentina). Ik werk nu elke dag met kinderen, vanaf de pre-mi- niemen tot en met de junio ren. Dat bevalt me uitstekend. Ik besteed vooral aandacht aan hun individuele ontwikke ling. En op dat vlak moet in België een hoop gebeuren." „Zelf was ik natuurlijk een echte buitenspeler. Ik moest een mannetje passeren, de achterlijn opzoeken en hup, voorzet. Als het niet lukte, had ik altijd wel rugdekking. Maar waar zie je dat nog? De rem is erop gezet en dat is ernstig ten koste gegaan van de creativi teit. De speler die sterk is in één te gen één-situaties sterft uit. Dat is jammer, maar het is door het spelsysteem in de hand ge werkt. Dat moet. veranderen, want de jongens komen stil te staan en dat betekent achter uitgang." „Ik laat de jeugdeiftallen bij Standard lekker met drie spit sen spelen, met een echte links- en rechtsbuiten, en met maar drie verdedigers. Dan moeten de jongens wel de duels aangaan. Het is inder daad een hele omslag, maar daar leren ze van. We moeten in België echt heel snel aanval lers gaan opleiden, anders is het te laat." „Guus Hiddink moet Oranje ook weer met echte buitenspe lers laten spelen. Dat is ten minste herkenbaar. Dan krijg je acties, en wat is voor het pu bliek mooier dan een linksbui ten die zijn mannetje voorbij gaat? Ook spelers hebben daar het meeste plezier in. Wat heb je eraan als ze de bal alleen maar terugspelen op de libe- Simon tahamnta speelde hij Ajax, Feyenoord, Standard Luik en Germinal Ekeren en 22 keer in Oranje. Is genaturaliseerd tot Belg, en jeugdtrainer hij Standard Luik. ro? Daar is toch geen bal aan? Zeker tegen België moet Ne derland met drie spitsen spe len. Laat de tegenstander zich dan maar aanpassen. Je moet zelf iets afdwingen." „Het gevaar van Nederland is dat het na die wedstrijd tegen Wales te hooghartig begint te gen België. Die gasten moeten met beide benen op de grond blijven staan. Ze moeten niet gaan denken dat ze allemaal Jezus Christus zijn, en volgens mij zijn er wel een paar die dat denken. Die Hollanders bluf fen altijd. Daar ligt de kans van België." „De liefhebber moet de win naar zijn. Maar ik denk dat het eerder spannend dan mooi zal zijn. Ach jöh, het belang is zo groot. Laten we maar hopen dat de ploeg die het meeste durft aan het langste eind trekt." Prognose: 0-0. Rustu speelt niet tegen Wales Istanbul - Recber Rustu, de doelman van het Turks elftal, onder gaat vandaag in de Verenigde Staten een knie-operatie. De Turkse voetbalbond is kwaad op Rustu's club Fenerbahce omdat die toe stemming heeft gegeven voor de ingreep. Rustu kan nu niet spelen tijdens de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Wales op 14 december. Rustu vertrok maandag naar de Verenigde Staten. Hij was door de bondscoach geselecteerd. Rustu zegt dat hij over een maand weer fit is en dat zijn gedachten bij het Turks team zijn als dat speelt te gen Wales. Turkije en Wales zijn ingedeeld in de dezelfde WK- kwalificatiegroep als Nederland. Noor Halle naar Leeds United Leeds - De Noorse international Gunnar Halle speelt de komende 2,5 jaar voor Leeds United, dat uitkomt in de Premier League. Halle is afkomstig van de eerste-divisieclub Oldham. Met de trans fer is een bedrag gemoeid van 400.000 pond, circa 1,08 miljoen gul den. In september stond Halle al op het punt te tekenen bij Leeds. Dat ging toen niet door omdat manager Howard Wilkinson werd ont slagen. Zijn opvolger George Graham liet onlangs opnieuw van de belangstelling van Leeds voor Halle blijken. Halle, die 52 keer voor Noorwegen speelde en in de verdediging en op het middenveld bruikbaar is, speelde voor zijn komst naar En geland tot 1990 voor Lilleström. Nieuw sponsorcontract Premier League Londen - Het bestuur van de Engelse Premier League heeft maan dag een uiterst lucratief nieuw sponsorcontract gesloten met de Bass-brouwerij. Met de overeenkomst, die een duur heeft van vier jaar, is een bedrag gemoeid van 36 miljoen pond, ongeveer hon derd miljoen gulden. Het huidige contract met Bass, dat eveneens een geldigheid had van vier jaar, leverde de Premier League 200 procent minder op: twaalf miljoen pond, circa 33 miljoen gulden. De nieuwe verbinte nis gaat de komende zomer in. „We waren in onderhandeling met diverse gegadigden," zei direc teur Rick Parry van de League. „In sommige gevallen ging het zelfs om meer geld dan we nu hebben binnengehaald. De clubs spraken zich unaniem uit voor continuïteit. Bass is een uitstekende partner gebleken. Dat gaf de doorslag." Thomas debuteert met klapschaats Heerenveen - Annamarie Thomas heeft maandagavond in het Thialfstadion van Heerenveen haar debuut gemaakt met de klap schaats. Ze reed een 500 meter in 42,75 seconden. Tonnie de Jong en Barbara de Loor, die dit seizoen al langer met de klapschaats reden, waren sneller dan Thomas. De Jong kwam tot 41,63, De Loor finishte na 42,55 seconden. Thomas is het laatste kernploeg lid van coach Aart van der Wulp, die is overgegaan tot het rijden met de klapschaats. Na de goede prestaties van de andere rijdsters in de wereldbekerwedstrijden besloot Thomas een week geleden de gok ook eens te wagen. Puntenstraf voor Brighton Brighton - De Engelse voetbalclub Brighton heeft twee punten in mindering gekregen omdat in oktober tot twee keer toe supporters bij wedstrijden het veld opstroomden. Brighton, momenteel zon der manager, werd door de maatregel nog vaster op de laatste plaats van de derde divisie, de bodem van de league, gedrukt. De ploeg staat elf punten achter op nummer voorlaatst Darlington. Brighton had nog een voorwaardelijke straf van drie punten we gens supportersrellen tijdens een wedstrijd in april. Ook hangt de club een duel zonder publiek boven het hoofd. De strafcommissie van de league besloot het deze keer nog bij twee punten in minde ring te laten. Brighton is gedoemd aan het eind van het seizoen zonder stadion verder te moeten omdat de grond is verkocht en er nog geen alternatief onderkomen is gevonden. De Belgische bondscoach Van Moer heeft ook Mare Degryse, bankzitter bij PSV, opgeroepen. foto anp VOETBAL Los Angeles. WK-kwalificatie Concacaf-zone. GUATEMALA - TRINIDAD TOBAGO 2-1 (1-1). 27. Rodas 1-0, 30. Eve 1-1, 60. Rodas 2-1. Toe schouwers: 24.728. Stand: 1. Verenigde Staten en Cos ta Rica 4-9, 3. Guatemala 5-7, 4. Trinidad Tobago 5-1. Betaald voetbal, tweede elftallen. Eredivisie: Heerenveen-NAC 0-1, Sparta-AZ 3-0, Feyenoord-Ajax 0 -2, Volendam -Excelsior 1-0, Vi- tesse-FC Twente 1-1, FC Utrecht- PSV 1-2. Eerste divisie A: Roda JC-Den Bosch 4-1, RKC-Willem II 0-5, VW-Fortuna S. 0 ^3, Dordr.'90- Helmond Sp 1-5, RBC-MW 2-1, TOP-Eindhoven 3-0. Engeland: Nottingham-Newcastle 0-0. ZAALHANDBAL Mannen eredivisie: VenL-Sittar- dia 17-25.

de Stem | 1996 | | pagina 9