'Steun allerarmste landen groeit' Sport7 nieuwe smet op blazoen Timmer Deskundigen prijzen mededingingswet Duitse metaalwerkgevers delven onderspit Werknemers Shell verliezen motivatie Geldbingo Koeienwaterbed voor hogere melkproductie A6 DE STEM ECONOMIE A7 Staatssecretaris Van Dok tijdens top Wereldhandelsorganisatie in Singapore: Brieven onder nummer DE STEM POSTBUS 3229 4800MB BREDA geen Bingo O DE VIJANDEN SVAN VALS s ALARM Bel: 076-5143986 R 1996 eet 1111 DINSDAG 10 DECEMBER 1996 urs il ak 06/12 09/12 55'/, 56/4 59% 60% 67% 67% 69 69 48% 48% 38% 39% 77% 77% 25 26% 35 35% 95% 96% 87% 87% 25% 26% 64% 64% 13% 13% 35% 36% 103% 104 28% 28 39% 41% 95% 95% 81% 81% 80% 80% 94 95 32% 33% 97 98% 56% 59 48 49% 55 56% 155% 160 24 24% 27% 27% 37% 37% 52 52% 78 80% 120% 121% 105% 105 34% 35% 39% 39% 165 165% 48% 49 96% 97% 99% 98% 42% 44 166% 167% 132% 131 18 18% 23 23% 23% 23% eskoers ge koers coers gisteren •laim ividend laan /bieden |aan/laten |en en ex dividend n en dividend laan en laten ex dividend laan en bieden ex dividend 2,60 3,60 1,00 1,70 5,80 6,50 1,90 1,60 4,50 3,40 19,40 20,20 3,00 3,60 1,20 1,70 3,80 a 4,30 30,00 b 31,80 3,70 b 3,80 a 15,80 16,50 8,80 9,20 0,70 1,00 b 2,70 4,40 8,50 8,80 a 3,70 4,00 11,50 11,00 9,00 7,90 6,50 5,80 4,00 3,80 3,00 2,90 53,50 b 57,00 17,50 18,20 13,50 13,00 b 30,00 31,00 4,50 2,50 7,00 3,70 a 10,00 6,40 0,50 a 0,40 2,50 2,00 8,50 7,20 a 15,50 12,80 22,00 21,00 2,20 3,10 0,90 a 1,30 2,50 3,30 5,70 a 5,70 1,40 a 0,90 2,70 2,40 1,10 1,30 3,00 b 3,60 0,80 1,20 6,30 7,00 5,00 6,60 1,80 b 3,30 1,80 2,40 4,20 b 5,20 5,20 4,00 7,80 a 6,30 et Den Haag (anp) - Onafhanke lijke deskundigen zijn in doorsnee redelijk positief over de nieuwe Wet Economische Mededinging, die in behande ling is bij de Tweede Kamer. Deskundige buitenstaanders als prof. mr. Mok, lid van de Hoge Raad, en de economen prof. dr. H. de Jong en prof. dr. A. Heertje zijn het volstrekt oneens met de sombere gelui den van werkgeverszijde over de nieuwe wet. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens een hoorzitting. Uit de hoek van de supermarkten is men de afgelopen tijd te hoop gelopen tegen de wet. Afstem ming van het prijsbeleid tussen ondernemers die samenwerken in een franchise-organisatie wordt door de nieuwe wet verboden. Volgens de ondernemers betekent dat, dat deze sector het gaat af leggen tegen ondernemingen met meerdere filialen, die wel als een eenheid mogen optreden. Bij franchise wordt naar buiten toe door aankleding en assorti ment de indruk gewekt dat het om één onderneming gaat, maar het is in feite een groep van sa menwerkende ondernemers. Prof. Mok zei daarover: „Ik denk niet dat je kunt zeggen dat er geen franchise mogelijk is zonder gemeenschappelijke prijzen. Dit is niet de dood voor de franchi sing." Hij noemde als voorbeeld McDonalds', die in de VS een la gere prijs in rekening brengt als er vlakbij concurrenten gevestigd zijn. De Limburgse econoom H. de Jong wees erop dat er onthef fingsmogelijkheden zijn. In de le vensmiddelensector is de markt volgens hem zo divers dat fran- chise-organisaties best een ont heffing kunnen krijgen van het verbod op horizontale prijsbin ding. Hij vindt echter dat andere sectoren, bijvoorbeeld de handel in geneesmiddelen, absoluut geen ontheffing zouden mogen krij gen. Daar bestaan sterke machts posities op de markt. Directeur Roos van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel stelde dat de nieuwe wet de on dergang van duizenden zelfstan dige ondernemers zal betekenen. Volgens de RCO, de koepel van alle ondernemersorganisaties, schiet de nieuwe wet zijn doel voorbij. „Het einde van het liedje is dat er minder in plaats van meer concurrentie overblijft. Op den duur zullen de prijzen weer gaan stijgen. De consument heeft het nakijken," aldus de RCO in een notitie aan de Tweede Ka- Prof. Heertje daarover: „Het be drijfsleven denkt alleen maar aan zichzelf en niet aan de consu ment. De stelling dat er duizen den bedrijven gaan verdwijnen, is volstrekt niet aangetoond. In het buitenland bestaat prima er varing met soortgelijke regels als dit wetsontwerp voorstelt." De Nederlandse uitgevers van kranten en weekbladen vinden dat de nieuwe wet op de econo mische mededinging niet op hen van toepassing moet zijn. Na mens de uitgevers heeft directeur C. Smaling van het krantencon cern PCM een beroep gedaan op de Tweede Kamer de dag- en weekbladen uit te zonderen van de nieuwe mededingingsregels. De huidige mogelijkheden om prijsafspraken te maken, hebben er volgens Smaling toe geleid dat ons land een pluriform aanbod van gedrukte periodieken kent. Daar komt bij dat de prijzen ver geleken met andere landen laag zijn. Als de dagbladen moeten gaan werken onder het nieuwe regime van concurrentieregels, dan staan volgens Smaling slecht renderende titels zonder meer op de tocht. Hij noemde in dat ver band het dagblad Trouw uit zijn eigen PCM-stal. Hij vindt dat mi nister Wijers van Economische Zaken de afgelopen tijd weinig oog heeft getoond voor het belang van een pluriforme, economisch goed lopende dagbladsector. Singapore (anp) - De allerarmste landen in de wereld kunnen zich verheugen op groeiende steun voor een Nederlands initia tief om hun export te vergemakkelijken. De Europese partners lijken te zijn bekeerd tot het voorstel om alle handelsbelemme ringen voor de achtenveertig betrokken naties te schrappen. Deze conclusie trok staatssecre- landen net als Nederland, dat 4 taris Van Dok van Economische miljoen gulden fourneert, Zaken gisteren in Singapore, waar deze week de eerste top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) plaatsvindt. Den Haag kreeg tot nu toe bar weinig han den in de Europese Unie op el kaar om de allerarmsten handels voordelen te gunnen en zo ook binnen de WTO steun voor dit idee te verwerven. Van Dok putte vooral moed uit de woorden van handelscommissa ris Brittan, die in Singapore na mens de Europese Unie spreekt. Hij zei dat de Unie bereid is tot toezeggingen om haar markt ver der open te stellen voor import uit de minst ontwikkelde landen (MOL's). Volgens Brittan wil Eu ropa zich ook op constructieve wijze met de andere landen bui gen over voorstellen voor een ac tieplan voor de MOL's. Markttoegang Portugal, Spanje en Griekenland hebben in Nederlandse ogen daarmee hun aanvankelijk hals starrige verzet tegen het initiatief van Nederland verzwakt. Vol gens Van Dok is Brittans tekst zondagavond aangescherpt op initiatief van Nederland, Duits land, Frankrijk, Zweden en De nemarken. Zo pleitte de Duitse minister van Economische Zaken Rexrodt voor volledige markttoegang voor de MOL's. De Franse staats secretaris van Buitenlandse Han del Galland had het over grotere markttoegang. Het voorstel van Den Haag komt erop neer dat alle invoerrechten voor producten van ontwikke lingslanden en andere, zoge noemde non-tarifaire belemme ringen uit de weg worden ge ruimd. Van Dok, in Singapore minister van Buitenlandse Han del, doet in haar vandaag uit te spreken redevoering dan ook een oproep aan andere handelsnaties om een goed actieplan te aan vaarden. Verder pleit zij ervoor dat andere U wilt reageren op ad- tenties met brieven on- Jer nummer gelieve U ,<sboven op uw envelop iidelijk het briefnummer uit de advertentie te 'ermelden en uw brief ifrankeerd) alsvolgt te adresseren: (NIET AAN ONS ITWOORDNUMMER IVM AUTOMATISCHE OPENING VAN JTWOORDNR. POST!) lien U Foto's e.d. wenst ig te ontvangnen van de adverteerder, is het 'erstandig een aan Uzelf irichte en gefrankeerde envelop bij uw reactie te voegen. alleen zijn is niet lejjjj zoek ik een VROUW sen 48-53jr zelf ben ik jr, ik rook wel graay dans of bartype omg- iuws Vlaanderen t°' /fs Rr.o.nr. 1738. Bingo/Kienen Café de Smidse, Clinge. ïoens. 11 dec. Aanv. café de Landbouw te linge op di. 10/12 plaatsen van ®®n LEINTJE vormt een we- mlijke bijdrage tot het re leren van uw doel. I'fc UIZENDEN lezen u storten in een fonds voor techni sche assistentie aan de MOL's en de vroegere communistische lan den. Zij ontberen veelal de men sen en de middelen om de com plexe handelsafspraken in prak tijk te brengen. Arbeidersrechten Van Dok sprak in Singapore haar zorg erover uit dat het voorne men om in het handelsbeleid ook rekening te houden met het mi lieu, weinig concreets heeft opge leverd. Nederland wil harde re sultaten zien van een daarvoor opgericht WTO-comité. De bewindsvrouwe wil ondanks het keiharde verzet van ontwik kelingslanden, zoals India en Bangladesh, in Singapore praten over arbeidersrechten. De Vere nigde Staten willen de WTO op tuigen om naleving van vak bondsvrijheid en een verbod op kinder- en dwangarbeid af te dwingen. Door de verdeeldheid daarover dreigt de top in Singa pore te mislukken. De Franse bewindsman Galland sprak harde woorden over deze zaak en betreurde hardop het wegblijven van ILO-voorman Hansenne. Hansenne is voorstan der van naleving van arbeiders rechten. Enkele ontwikkelings landen zagen hem daarom liever niet op het spreekgestoelte in Singapore. Vrijhandel De Amerikaanse onderhande laarster Barshefsky bestreed dat de VS verhuld protectionisme be drijven, maar zei dat deze opstel ling te maken heeft met de nood zaak om de Amerikaanse bevol king voor vrijhandel te winnen. „Handelsliberalisering is alleen mogelijk met binnenlandse steun. Deze steun en die voor de WTO zal ondergraven worden als geen rekening wordt gehouden met de belangen van werknemers en we niet kunnen laten zien dat handel leidt tot tastbare welvaart." Frankrfurt (dpa/rtr) - De werkgevers in de Duitse metaalsector hebben toegege ven dat het geen zin heeft zich langer te gen de bonden te verzetten in het conflict over de volledige doorbetaling bij ziekte. „We zijn zeer teleurgesteld," aldus werk geversvoorzitter Werner Stumpfe. Zondag vergaderden de werkgevers, verenigd in Gesamtmetall, over de CAO-overeenkomst die vorige week in de deelstaat Nedersaksen was bereikt. Hier werd de korting van 20 pro cent bij ziekte van tafel gehaald. „We zijn realistisch en moeten erkennen dat in andere regio's geen sterk afwijkende onderhande lingsresultaten kunnen worden bereikt," al dus Stumpfe. IG Metall, de grootste vakbond van Duits land, heeft hierme een belangrijke overwin ning behaald. De bond heeft zich met succes verzet tegen het voornemen van de regering in het kader van bezuinigingen te korten op het ziektegeld. Protestacties, werkonderbrekin gen en een dreiging met een massale staking begin volgend jaar, brachten de bond waar hij op uit was, namelijk het behoud van wat als een van de belangrijkste sociale verworven heden wordt beschouwd. De tot nu toe afgesloten, voorlopige arbeids overeenkomsten houden behalve volledige Door Chris Paulussen Eindhoven - Twee maanden ia zijn glorieuze afscheid als topman van Philips moest Jan Timmer vrijdagavond als pre sident-commissaris van Sport7 de gang naar Canossa faken. De redder van het mil jardenconcern werd dit week einde de verpersoonlijking van de ondergang van de sportzender. De ellende was 'an zijn gezicht af te lezen. Of waren het de naweeën van een recente hernia-operatie, die tan parten speelden? Nazijn vertrek op 1 oktober als .lips-president leek de reputa- le van Jan Timmer niet stuk te •Mimen. Vooruitlopend op het foment waarop hij zijn handen W'j kreeg, was de redder van Phi- •Psal een gewild commissaris en Sevraagd spreker. In het le zingencircuit zet hij met graagte 'toen hoe het veranderingspro- es hij Philips zich onder zijn lei- lng heeft voltrokken. Als com- ss®s schuift hij aan bij Phi- Ps, ING, NS, Shell èn Sport7. aar Timmer was nauwelijks eg bij Philips, of er werd al aan lf reputatie geknaagd. De aan wende malaise in de consu- menten-elektronica (Sound Vi vo? 6? ^rundig) was al voor zijn renHK ^kend. Maar de voortva- Pm. waarmee zijn opvolger ™°nstra aan de slag is ge- wekt de indruk dat Timmer pinj s tat concern losse "Wies heeft achtergelaten. In zijn rechtvaardiging van nieu we saneringen doet Boonstra in elk geval weinig moeite om die suggestie te ontzenuwen. „Veran deren is een continu proces," ant woordde Timmer zelf vorige week tijdens een lezing op de vraag of uit de nieuwe reorgani saties moet worden afgeleid dat de Centurion-operatie heeft ge faald. Intussen doen verhalen de ronde dat het Boonstra is geweest die het initiatief heeft genomen om een vroegtijdig einde te maken aan het bestaan van Sport7. De lijdensweg van de sportzender te kende zich natuurlijk al langer af maar Boonstra zelf zou vorige week hebben aangegeven dat het tijd werd om de stekker eruit te trekken. Aandeelhouders Philips wil dergelijke verhalen niet bevestigen. Volgens woord voerders van het Eindhovense concern was de beëindiging van Sport7 een beslissing van de ge zamenlijke aandeelhouders: Phi lips, ING Bank, KPN, Telegraaf, Nuon, KNVB, John de Mol en Joop van den Ende. „Het zou on zin zijn om het einde van Sport7 aan één aandeelhouder toe te schrijven," aldus een van de zegs lieden, die verder niet wil ingaan op de rol van Philips als indivi duele aandeelhouder. Dat juist Philips een prominente rol heeft gespeeld in het kort stondige bestaan van Sport7 is niet verbazingwekkend. Het con cern heeft de afgelopen jaren zijn kabelbelangen fors uitgebreid in Amsterdam, Eindhoven en Hel mond. Over de kabelnetten wordt wel gesproken als 'goud in de grond'. Philips - en natuurlijk ook de andere aandeelhouders in Sport7 - dachten met de tv-rech- ten van de Nederlandse voetbal competitie het gereedschap in handen te krijgen om dat goud te delven. Voetbal Dat daarvoor het voetbal werd gekozen, lag wat Philips betreft voor de hand. Het concern heeft altijd een grote betrokkenheid gehad bij sport, en dan met name bij voetbal als sponsor van onder meer PSV, het Nederlands elftal, de Champions League en zelfs de Chinese bekercompetitie. De ver dere vercommercialisering van het betaald voetbal moest als breekijzer fungeren voor het ope nen van nieuwe wegen voor de exploitatie van de kabelnetten. Waar Philips en de andere aan deelhouders zich op verkeken hebben, is het complexe geheel van emotionele, zakelijke, com merciële, omroep-politieke, per soonlijke en sportieve belangen waarmee voetbal als volkssport omgeven is. Met een feilloze start had Sport7 het wellicht kunnen redden. De kwaliteit van de sportzender liet echter zoveel te wensen over dat menigeen zelfs Studio Sport ging idealiseren. Een 'kwalitatief kansrijk initia tief' heeft volgens Timmer geen echte kans gehad. De financiële kater is groot. Ruim 100 miljoen Een zichtbaar aangeslagen Timmer vrijdagavond tijdens de persconferentie waarop hij de onder gang van Sport 7 bekend maakte. foto anp gulden becijferde Timmer de schade voor de aandeelhouders, exclusief de verdere afwikke- lingskosten. Voor Philips, met een belang van 19,5 procent, be tekent dat een verlies van ruim 20 miljoen. Juridisch steekspel Afhankelijk van het juridisch steekspel dat waarschijnlijk volgt over het aan de KNVB toe gezegde garantiebedrag van 180 miljoen gulden, kan het verlies voor het Eindhovense concern nog met enkele tientallen miljoe nen oplopen. Het is niet onwaarschijnlijk dat Boonstra het welletjes vond. Niet alleen omdat de verliezen hem al te hoog waren opgelopen, maar ook omdat de naam van Sport7 al zo besmeurd en beladen was dat daar toch geen eer maar aan te behalen viel. Timmer gooide er als president commissaris zijn niet geringe ge wicht tegenaan, maar heeft Sport7 niet kunnen redden. Een smet op zijn reputatie. Wat dat betreft past de sportzender in het rijtje van hdtv, cd-i, dcc en Super Club. De rust op en om de voetbalvel den, de bestuurskamers en de ka belnetten zal niet of hooguit tij delijk terugkeren met het einde van Sport7. Glasvezelkabels, de coders, betaal-tv, pay-per-view, doelgroepzenders, het zijn ont wikkelingen die niet te stuiten zijn. De betaald-voetbalbedrijven zul len hun best blijven doen om hun inkomsten via tv-rechten verder op te schroeven. Philips zal zich opnieuw bezin nen op zijn rol daarin. Onder lei ding van Boonstra, in tegenstel ling tot Timmer geen PSV-fan en zelfs geen voetballiefhebber. Door Gert van Amerongen Drachten - Rubberfabriek Dunlop-Enerka verwacht veel van haar nieuwste product: een waterbed voor koeien. Sinds bekend is geworden dat Dunlop - al jarenlang produ cent van onder meer autobanden en tennisrackets - experi menteert met een opvolger voor de stalmat, wordt het be drijf overstelpt met verzoeken om informatie. Volgens een woordvoerster van het bedrijf is de grote belang stelling niet zo verwonderlijk. Koeien geven meer melk als ze zich lekker voelen, dus ook comfortabel liggen. En dat kan met het koeienwaterbed, een lange rubberen mat met com partimenten, die met water wordt gevuld. De veehouder die zijn dieren extra wil ver wennen, kan het water zelfs verwarmen. Een groot voordeel is bovendien dat de mat geen naden kent, waardoor urine en mest niet in kieren kunnen achterblijven. Het idee van een waterbed voor koeien komt van een Engelse veehouder, die daarmee enige tijd geleden aanklopte bij Dun lop. Het Drachtster bedrijf, dat al langer bezig was met plan nen voor een opvolger van de stalmat, ontwikkelde vervol gens een prototype. Inmiddels heeft de Engelse veehouder al honderdtachtig waterbedden in gebruik en heeft er nog eens honderd bijbesteld. Volgens de woordvoerster was het wel even wennen, maar zijn de koeien er nu dol op. Inmiddels worden de waterbedden ook getest bij Nederlandse, Duitse en Franse veehouders. Het bedrijf, dat patent op het koeienwaterbed heeft aange vraagd, lijkt enigszins verrast door de grote belangstelling en de woordvoerster benadrukt dat er op dit moment nog slechts sprake is van een proto type en dat de experimenten moeten uitwijzen of het water bed inderdaad op de markt komt. Tijdens de komende Landbouwbeurs in de RAI - in januari - hoopt men niettemin een definitieve versie te kun nen laten zien. Verwacht wordt dat de prijs van het koeienwaterbed onge veer driehonderd gulden be dragen zal bedragen. Ongeveer het dubbele van de stalmat. Of de grotere melkproductie dit nadeel zal kunnen opvangen, zal de toekomst moeten uitwij zen. Het Singapore International Convention Centrewaar de Wereldhandelsorganisatie deze week bijeen is. Singapore heeft zich de laat ste jaren ontwikkeld tot een economische macht, die in Azië alleen voor Japan onderdoet. foto epa doorbetaling van salaris bij ziekte, een loons verhoging in van 1,5 procent in 1997 en van 2,5 procent in 1998. In ruil daarvoor stemden de bonden in met minder vakantiegeld en an dere gratificaties. Gesamtmetall-voorzitter Stumpfe verklaarde dat de metaalwerkgevers volgend jaar hun loonkosten met 1 procent zullen zien stijgen. In 1998 zal die stijging bijna 2 procent bedra gen. In andere sectoren wordt nog onderhandeld over het ziektegeld, maar nu de korting in de metaal van tafel is, zal ook daar relatief snel overeenstemming kunnen worden bereikt over de CAO's voor volgend jaar. ECONOMIE KORT Philips verkoopt twee bedrijven Eindhoven - Philips en Hoogovens gaan hun gezamenlijke doch teronderneming Amefo verkopen. De onderneming uit Zwolle maakt aluminium onderdelen voor airbags en levert voornamelijk aan de Duitse auto-industrie. Philips bevestigt in gesprek te zijn over verkoop van Amefo aan een Amerikaanse onderneming. „Airbags behoren niet tot onze kernactiviteiten," aldus een woordvoerster van Philips. De verkoop maakt deel uit van de nieuwe saneringsronde bij Philips. Gisteren werd bekend dat Philips ook zijn grote televisiefabriek in Greeneville in de VS verkoopt. De fabriek komt in handen van de Amerikaanse onderneming GC Capital. Bij de fabriek werken 1800 mensen. Lucent stuurt 258 mensen naar huis Huizen - Het Amerikaanse Lucent Technologies, voorheen onder deel van AT&T, schrapt bij zijn dochter in Huizen 258 van de 833 banen. Het bedrijf is gespecialiseerd in netwerksystemen op het terrein van telecommunicatie. In 1993 verdwenen er bij het voor malige AT&T in Nederland reeds 420 banen en werd een grote fa briek in Den Haag gesloten. De ingreep is een gevolg van het schuiven met orders tussen Lucent-dochters over de hele wereld. Een fabriek in Spanje krijgt een deel van de orders voor Huizen toebedeeld om rendabel te draaien. Ruimere verspreiding anti-reclamestickers Amsterdam - De brievenbusstickers tegen ongeadresseerd druk werk (nee/ja-nee/nee) zijn volgend jaar op ruimere schaal ver krijgbaar. Bovendien zal er meer bekendheid aan de plakkers worden gegeven. Dat zijn de stuurgroep Reclame, de gemeenten, MKB Nederland, de Consumentenbond en Milieudefensie giste ren overeengekomen. Vanaf februari zijn de plakkers niet alleen bij gemeentehuizen maar ook via een speciaal telefoonnummer verkrijgbaar. Adverteerders als Hema, Blokker, C&A en Ikea ne men bovendien twee keer per jaar informatie over de verkrijg baarheid van de plakplaatjes in hun ongeadresseerde drukwerk op, aldus het akkoord. Aandeelhouder daagt AIR voor rechter Rotterdam - J en J Investment, de nieuwe grootaandeelhouder in AIR Holdings (dealeractiviteiten, benzinestations en vastgoed), daagt de directie van AIR voor de rechter. Het geding dient don derdagmiddag in Rotterdam. J en J Investment, onderdeel van Van den Homberg Investments, eist dat de directie van AIR zo spoedig terugkomt op haar beslissing om preferente aandelen AIR uit te geven. Die aandelen dienen ter bescherming tegen invloed van belegger Van den Hombergh. Die wist 53 procent van de aan delen AIR te bemachtigen en wil het beleid in Rotterdam totaal omgooien. Door de uitgifte van prefs gooide Wilton roet in het eten. Van den Hombergh wil bij AIR een aanzienlijke rende mentsverbetering bereiken. Rotterdam (anp) - De reorganisaties en cultuurverandering bij Shell ondermijnen de motivatie van het eigen personeel. Uit een enquête van de oliemaatschappij blijkt dat de motivatie bij 56 procent van de ondervraagde werknemers is verslechterd. Slechts 8 procent van de perso neelsleden meldde dat hun en thousiasme het afgelopen half jaar is versterkt. Opmerkelijk is dat veel perso neelsleden, liefst 42 procent, de veranderingen bij Shell te lang zaam vinden gaan. De onderzoe kers tekenen aan dat dit percen tage ongebruikelijk hoog is. De werknemers vinden in ruime meerderheid dat de bureaucratie binnen het eigen bedrijf nog al tijd welig tiert. Bovendien menen ze dat Shell 'intern politiek ge konkel' onvoldoende aan banden legt. Hard is ook het oordeel van de werknemers over de eigen superi euren. Slechts 35 procent van de ondervraagden reageert positief op de vraag of sprake is van be zield leiderschap. De managers falen met name op het gebied van zichtbaar zijn, inspireren en communiceren. Shell hield het onderzoek in ei gen gelederen om na te gaan hoe het 'transformatieproces' ver loopt. De oliemaatschappij wil werknemers meer eigen verant woordelijkheden geven en de or ganisatie beter afstemmen op de wensen van de klant. In totaal namen 3557 werknemers aan de enquête deel. President-directeur C. Herk- ströter toont zich in een begelei dend schrijven teleurgesteld over de resultaten: „Om eerlijk te zijn, is de score op sommige punten laag, punten die juist essentieel zijn." Herkströter meldde eerder dit jaar al eens dat veel werkne mers moeten wennen aan de nieuwe bedrijfscultuur. „Ze voe len zich er buitengewoon onge makkelijk bij," aldus de topman. (ADVERTENTIE) Borg 1.0 gecertificeerd I ISO-9001 gecertificeerd 1 Wilhelminastraat 4, Breda

de Stem | 1996 | | pagina 7