Brussel wil fors lagere visquota Kamer roept Schmitz op het matje Jorritsma heeft ondanks kritiek nog veel krediet VS dr< Milose met s Kamer: 'Kunstgebit wél terug in fonds' Ramos H< uit naar li Pop trekt jongeren meer dan jeugddebat Bedrijven ontduiken verbod schapenvlees Uitgifte vervangend paspoort aan bandeiil Noodklok DE STEM BINNENLAND A4| £)E STEM Grote achterstand asielzoekers Dieren worden nu in België geslacht Fracties gaan in tegen kabinet, maar vinden de zaak geen crisis waard ROLTRAP Agenda DE STEM A2EJ0 COMMENTAAfil BINNENLAND KORT Nederland hecht aan vrije zondag Acht Mei Beweging hekelt Vaticaan SP wil debat over ruzies Brokx Wijers wil meer investeringen overheid 75 graven vernield in Kerkrade Schooldirecteur verdacht van ontucht Buitenlandse dr Aan vooravond uit Fergie kalkoen van het jaar 11111 DINSDAG 10 DECEMBER 1996 Brussel/Den Haag (anp) - De Europese Commissie in Brus sel vindt dat de vangst van tong, schol en haring in de Noordzee volgend jaar fors omlaag moet. Volgens het da gelijks bestuur van de Euro pese Unie is het met deze vis soorten zo slecht gesteld, dat het onverantwoord is de quota van 1996 te handhaven. Dit jaar mochten de EU-landen nog 23.000 ton tong opvissen uit de Noordzee. Volgend jaar is dat nog slechts 12.000 ton, als EU- commissaris Bonino haar zin krijgt. In een reactie noemt voor zitter Langstraat van het Pro- duktschap Vis het voorstel van Bonino 'sociaal-economisch vol strekt onverantwoord'. Volgens hem zijn de voorgenomen maat regelen onnodig. Langstraat ver wijst naar het advies van Europe se visserijbiologen. Die adviseerden de commissie eerder het tongquotum voor vol gend jaar op 15.000 ton te stellen, een daling van ongeveer 35 pro cent. De schol- en haringquota zouden min of meer gelijk moeten blijven op respectievelijk 80.000 en 159.000 ton, aldus de biologen. Het is echter met name de drama tische situatie in het scholbe stand die de reductie noodzake lijk maakt, aldus de Europese Commissie. Tong en schol zijn beide platvissen waarvan de vangst op dezelfde wijze plaats vindt. Om de vangst van schol te rug te dringen moet dus ook het tongquotum omlaag. De commissie komt op korte ter mijn met voorstellen om ook het scholquotum te verminderen. Daarvoor is het wachten op de afloop van de onderhandelingen met Noorwegen. Noorwegen, dat geen lid is van de EU, beheert sa men met de Europese Unie de Noordzee. Momenteel onderhan delen Noorwegen en de EU in Brussel over de verdeling van de schol-en haringvangst voor vol gend jaar. De verwachting is dat partijen nog deze week een over eenkomst sluiten. Ook de haringvangsten moeten bescheiden blijven, meent de Eu ropese Commissie. Noorwegen en de Europese Commissie namen eerder dit jaar al een noodmaat regel om de haringvangsten te halveren. Het gezamenlijke quo tum ging toen van 313.000 ton naar 156.000 ton. Komend jaar mogen de vissers 159.000 ton ha ring vangen, zo stelt de commis sie voor. De Europese ministers van Visserij vergaderen eind vol gende week over de vangstquota voor volgend jaar. Tong, schol en haring zijn belangrijke vissoor ten voor de Nederlandse visserij. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) moet in de Tweede Kamer komen uitleggen waarom steeds meer asielzoe kers steeds langer in de centra blijven zitten. Alle grote politie ke partijen zullen daar vandaag om vragen. Vorig jaar beloofde Schmitz voor het einde van dit jaar de achter standen in de asielprocedures weg te werken. CDA-Kamerlid Verhagen wees er gisteren op dat de staatssecretaris vorig jaar ver klaarde dat de Kamer haar 'daar op kon afrekenen'. Verhagen: „De achterstanden zijn niet weg gewerkt en de procedures zijn dus voor bepaalde groepen asiel zoekers niet verkort naar zeven maanden, zoals Schmitz beloof de." Volgens hem moet Schmitz laten zien hoe zij op korte termijn dit probleem wil oplossen. „Lukt dat niet, dan moet de staatssecretaris daar maar op afgerekend wor den," vindt Verhagen. Begin dit jaar woonden ongeveer 3000 asielzoekers langer dan an derhalf jaar in een centrum. Op het ogenblik telt die groep al meer dan 10.000 personen. Die cijfers maakten Vluchtelingen- Werk en Pharos, de organisatie die verantwoordelijk is voor de gezondheid van vluchtelingen, gisteren bekend. Asielzoekers die lang in een cen trum moeten wonen, krijgen vaak ernstige problemen met hun ge zondheid. Ook is de integratie in de Nederlandse samenleving erg moeilijk als ze uiteindelijk het centrum mogen verlaten. Weinig kans Vluchtelingenwerk en Pharos willen dat alle vluchtelingen die langer dan anderhalf jaar in cen tra hebben gewoond, een ver blijfsvergunning krijgen. Ook vinden de beide organisaties dat vluchtelingen die langer dan een half jaar in de centra verblijven, naar kleinere centra overge plaatst worden. Daar is de op vang beter en zijn vaak meer ac tiviteiten mogelijk. Het eerste voorstel van Vluchte lingenwerk en Pharos zal weinig kans maken in de Kamer. Asiel zoekers op grote schaal een ver blijfsvergunning geven, daar wil len de meeste partijen niet aan. Het idee om asielzoekers na ver loop van tijd naar kleinere centra over te plaatsen, lijkt meer kans te maken. ZIE OOK STEM-COMMENTAAR Staatssecretaris Erica Terpstra in debat met de jongeren. Den Haag (anp) - De maatregelen van de overheid tegen de consumptie van bepaalde organen van schapen en geiten wor den op grote schaal ontdoken. In toenemende mate worden schapen nu geslacht in België, waar de regeling niet geldt. Door Elly Lammers Den Haag - Voor de deuren van het Ne derlands Congresgebouw wemelt het van de jongeren die met dranghekken in be dwang worden gehouden. Grote aantal len meisjes verkeren in hevige spanning. Roept het Nationaal Jeugddebat over de politiek dat hier plaatsvindt dan zulke hevige gevoelens op? Dat blijkt niet het geval. De grote geestdrift betreft popgroep de Backstreet Boys. Het Na tionaal Jeugddebat is een deur verderop. En daar heerst binnen een bijna ingetogen sfeer. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) organiseert dit debat voor het tweede jaar om jongeren mee te laten praten over de politiek. De scholieren hebben de the ma's zelf aangedragen. Met bewindslieden en Kamerleden praten ze in kleine groepjes over racisme, het asielbeleid, verkeersveiligheid, jeugdparticipatie, pesten op school en com puters. Ze willen een multiculturele dag. „Dat kun je toch combineren met een sport dag zoals wij die hebben op school?" sugge reert een scholier. En meer begeleiding en een betere opvang voor asielzoekers. „Die mensen hebben al zoveel rottigheid meegemaakt," zegt een meisje. Maar bovenal willen jongeren serieus worden genomen door politici. „De ministers moeten op jongeren letten. Jonge ren hebben veel te weinig te zeggen," luidt de algemene klacht. Daarom hebben de scholie ren tevoren een kant-en-klaar plan gemaakt voor jongerenraden bij de gemeenten. Behalve over racisme maken de jongeren zich grote zorgen over pesten op school. Dat on derwerp maakt vele tongen los. „Er moeten anti-pestlessen komen op basis- en middelba re scholen, leraren moeten beter worden op geleid zodat ze weten wat ze eraan moeten doen, er moet slachtofferhulp komen en ie mand moet naar een vertrouwenscommissie kunnen," somt een scholiere op. De politici Dat zegt het Produktschap voor Vee en Vlees. Volgens een woord voerder is de schapenregeling ook zinloos en onnodig. „De maatregelen zijn ook gemakke lijk te omzeilen en dat gebeurt dan ook," aldus een zegsman. Hij heeft voorbeelden van grote Ne derlandse ondernemingen die hun schapen nu in België laten slachten omdat de aangescherpte regels in ons land onwerkbaar zijn en leiden tot financiële ver hezen. De ministeries van Volksgezond heid en Landbouw kondigden het consumptieverbod eind novem ber af. De maatregel is nodig om dat niet langer is uit te sluiten dat de gekke-koeienziekte BSE via geiten en schapen in de voedsel keten terechtkomt. Uit proeven is namelijk gebleken dat schapen en geiten besmet kunnen raken met BSE door het eten van voed sel waarin BSE-bemette runde ren zijn verwerkt. Om elk risico uit te sluiten, zijn maatregelen getroffen die inhou den dat bij dieren ouder dan één jaar hersenen, ruggemerg en ogen voor vernietiging moeten worden aangeboden aan destructiebe drijven. De milt moet bij alle ge slachte schapen en geiten worden verwijderd. Bij de eerste groep gaat het in ons land om ongeveer 100.000 exem plaren. 'Een fors deel' gaat nu naar Belgische slachters. Van daag dient in Den Haag een ge ding dat het productschap heeft aangespannen tegen de overheid. Het schap wil dat de maatregelen worden teruggedraaid of aange past. Van onze Haagse redactie Den Haag - De meerderheid van de Tweede Kamer blijft erbij dat het kunstgebit terug moet in het ziekenfonds. Het kabinet wil dat niet vanwege de extra kosten van 75 mil joen. Negeert het kabinet de wens van de Kamer, dan blijft dat zonder politieke gevolgen. „Het kunstgebit is geen crisis waard," zegt D66-Kamerlid Van Boxtel. Een motie van PvdA en D66, waarin wordt gevraagd het kunstgebit onder te brengen in het ziekenfondspakket, krijgt vandaag een Kamermeerderheid. De christelijke fracties RPF, GPV en SGP, die bij stemming de doorslag geven, stemmen vrijwel zeker vóór. Dat hebben de fractievoorzitters Van Dijke (RPF) en Van der Vlies (SGP) gisteren desgevraagd be vestigd. „Wij hebben vanaf het begin het standpunt van PvdA en D66 gevolgd. De motie volgt deze lijn," aldus Van Dijke. SGP'er Van der Vlies houdt een kleine slag om de arm: „Ik moet dit nog in mijn fractie bespreken, maar ik kijk met sympathie naar de motie." Met de steun van klein-rechts zullen 81 Kamerle den vóór stemmen. Tegen zijn CDA en WD, die samen 65 zetels bezetten. D66-woordvoerder Van Boxtel verzekert dat zijn motie in stemming wordt gebracht, ook al wil zijn partijgenote minister Borst (Volksgezondheid) die niet uitvoeren. „Dit gaat over mensen, niet over cijfers. Over mensen die in financiële problemen zijn ge komen," aldus Van Boxtel. „Als iemand een been verliest, dat wordt de prothese betaald. Waar om zou dat niet gelden voor een gebitsprothese?" Blijft Borst bij haar afwijzend standpunt, dan hoeft wat D66 be treft geen politiek bloed te Door David van der Houwen De Tweede Kamer start vandaag met de behandeling van de mis schien wel meest besproken be groting van dit moment, die van Verkeer en Waterstaat. Minister Jorritsma is deze week aan de beurt om haar beleid te verdedi gen. En dan hebben we het over wegen, tunnels, bruggen, spoor lijnen, toeritdoseringen, car poolen, rekeningrijden, main- ports en 'randen van de nacht'. Termen die vrijwel dagelijks in de media opduiken. Onderwer pen die het op verjaarsfeestjes en andere sociale bijeenkomsten goed doen. De WD-minister moet dit hele pakket in haar eentje behappen. Waar collega's een deel van hun taken kunnen delegeren aan een of twee (Binnenlandse Zaken) staatssecretarissen, staat Jor ritsma er alleen voor. Maar ze heeft het voordeel dat ze het be leidsterrein en de politieke mo res als Kamerlid goed heeft leren kennen. Menigeen denkt met plezier terug aan de soms stevige debatten die ze uitvocht met haar voorganger Hanja Maij- Weggen. Jorritsma zegt de dingen vaak net zo recht voor z'n raap als Maij. Maar de reacties zijn heel anders. Waar Maij vooral erger nis opwekte, krijgt Jorritsma over het algemeen goede rap portcijfers. Zeker in de beginfase leek ze bij haar vroegere colle ga's in de Kamer geen kwaad te kunnen doen. Maar naarmate ze al regerend die collega's af en toe stevig op de tenen ging staan, nam de euforie geleidelijk af. Een voordeel van Jorritsma is verder dat ze heel soepel omgaat met de media. Ze is een van de weinige leden van het kabinet die met enige regelmaat 's avonds nog wel eens neerstrijkt in het perscentrum Nieuwspoort. In de vertrouwelijkheid die hoort bij de omgangsvormen daar, is ze niet te beroerd om in ronde bewoordingen te zeggen wat ze op haar lever heeft. Op die manier heeft ze met een aan tal journalisten goede persoon lijke contacten opgebouwd. Jorritsma is echter politicus ge noeg om naar buiten toe geen krimp te geven als diezelfde journalisten haar beleid kritisch beschouwen. En dat gebeurt met name de laatste tijd vaker dan in het begin. Dat heeft ook te ma ken met de toenemende kritiek vanuit de Kamer. Er zijn de laat- ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS ste tijd nogal wat onderwerpen - de luchthaven Beek en de hoge snelheidslijn bijvoorbeeld waarvan de besluitvorming op z'n zachtst gezegd buitengewoon moeizaam verloopt. Dat is niet alleen lastig voor het contact met de Kamer, het levert ook meer spanning op binnen het kabinet. Maar ook daar heeft Jorritsma veel krediet. Zij is één van de bewindslieden die ertoe heeft bijgedragen dat de om gangsvormen en de sfeer in het kabinet aanmerkelijk losser en plezieriger zijn dan in vorige ka binetten het geval was. Maar daarmee worden de problemen niet eenvoudiger. Zo moet bij voorbeeld collega Margreeth de Boer (PvdA, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) zich ook af en toe laten gelden. Met name de milieubeweging volgt haar doen en laten met ar gusogen. Het is geen geringe klus, die van beide bewindsvrouwen wordt verwacht. Het gaat Nederland economisch bijzonder goed. Maar om te voorkomen dat die groei steeds verder verzandt in stagnerende verkeersstromen, zijn forse maatregelen nodig. Al leen om de eigen bevolking de kans te geven zich te blijven ver plaatsen, moeten spoor- en auto wegen verder worden uitgebreid. Maar omdat Nederland vooral belangrijk is als doorvoercen trum voor goederen moet ook daarvoor de nodige transportca paciteit worden aangelegd. In Nederland moet echter elke kilometer spoor of wegdek zwaar worden bevochten op die genen die vinden dat er genoeg rails en asfalt ligt. Die tegen standers hebben minstens zulke goede contacten met de media als de minister. Mede daardoor slagen ze erin om van in feite re gionale kwesties als de uitbrei ding van luchthaven Beek en het traject van de HSL door het Groene Hart affaires van natio nale proportie te maken. Het is maar een voorbeeld van de hindernissen die Jorritsma op haar weg treft. De ene keer zijn het taxichauffeurs, dan zijn streekvervoerders weer kwaad. In kleine kring kan de minister zich soms danig opwinden over de tijd die het kost om de weg af te leggen van de tekentafel naar de eerste schop. Maar naar bui ten toe maakt ze niet dezelfde fout als haar voorgangster, die die ergernis ook zeer sterk uit straalde. Jorritsma kiest voor het imago van een blijmoedige poli tica die al die problemen welis waar lastig vindt, maar er zeker van is dat ze allemaal goed opge lost kunnen worden. Tot nu toe is haar dat goed ge lukt. Maar het is interessant om te zien of ze dat volhoudt. Zeker omdat haar verdere politieke toekomst - haar wordt een lei dende rol in de WD toegedacht - hiervan in belangrijke mate zal afhangen. Behalve de begroting van Ver keer en Waterstaat wordt in de Tweede Kamer ook die van So ciale Zaken en Werkgelegenheid afgehandeld. Verder wordt on der andere gesproken over het bewegingsonderwijs en over de registratie van samenleving. De Eerste Kamer debatteert over de overheidsfinanciën en het belas tingplan voor 1997. STAATSSECRETARIS Schmitz van Justitie is een bewind! vrouw die het hart op de juiste plaats draagt. Een grote meer 1 derheid van de Tweede Kamer gelooft onvoorwaardelijk in dj oprechte bedoelingen van de staatssecretaris. Schmitz heeft echter grote moeite haar beleid op een geloof I waardige manier neer te zetten. Zij is de eerstverantwoordeli I ke voor vluchtelingen en asielzoekers, een portefeuille waaraj Ie bewindslieden vóór haar eveneens grote problemen mej hebben gehad. De inspanningen die Schmitz moet verrichter! deden haar reeds in een vroeg stadium verzuchten dat ze geej tweede ambtstermijn amibieerde. Een oprisping van een door vele zorgen geplaagde political Niets menselijk is haar vreemd. In Den Haag wordt die i rechtheid niet erg op prijs gesteld. Haar hartekreet werd d( veel van haar collega's als een teken van zwakte uitgelegd, ij de politiek mogen gevoelens blijkbaar niet getoond worden, De 'wankelende' staatssecretaris dreigt weer eens in botsinj te komen met de Tweede Kamer. Vluchtelingenwerk heeft dj noodklok geluid. Nederland telt tienduizend asielzoekers die J langer dan anderhalfjaar op een verblijfsvergunning wachter! Een risicogroep waar de geestelijke nood hoog is. Het aantel zelfmoordpogingen neemt toe. In de nacht van vrijdag opz, terdag werd nog eens duidelijk hoe Vluchtelingenwerk NedeJ land het bij het rechte eind heeft. In Middelburg pleegde t 30-jarige Iraniër zelfmoord. De directeur en de plaatsvervaJ gend directeur moesten het asielzoekerscentrum ontvluchte! om aan de agressie van de overige Iraanse bewoners te ontkoj men. In eerdere debatten heeft Schmitz de Kamer toegezegd deackl terstanden in de asielprocedures weg te werken. Nu blijkt dj zij nagenoeg alle aandacht heeft gericht op de nieuwkomerj De bestaande gevallen worden verwaarloosd. Begin dit jaal verbleven ongeveer 3000 asielzoekers langer dan anderhaj jaar in een centrum, op dit moment zijn er dat meer dan tieoj duizend. Schmitz heeft al meer dan eens beterschap beloofd. Wanneel zij dit maal niet in staat is op korte termijn met een passendj oplossing te komen, is het meer dan waarschijnlijk dat zee haar beloften wordt afgerekend. FOTO WIEBE KIESTRA geven haar gelijk. Tijdens het forum later op de dag blijkt bijna tachtig procent van de aanwezige jongeren voorstander van een nationaal jongerenpanel. De coördinerend staatssecretaris van de Jon geren, Erica Terpstra, glundert. Waarom zou zij wat tegen zo'n panel hebben? Maar Terpstra's goedigheid houdt op als de scholieren vervolgens via een referendum in vloed eisen op de landspolitiek. „Een referen dum is soms levensgevaarlijk", waarschuwt de WD-bewindsvrouwe haar jeugdig pu bliek. De jongeren blijken pragmatisch en maken er een raadgevend referendum van. Vervolgens stemt 75 procent vóór. Na afloop van het Nationaal Jeugddebat ziet het buiten zwart van de jongeren. De menigte fans voor de Backstreet Boys is inmiddels aangezwollen tot zo'n duizend. „Kijk, tachtig procent van de jeugd is toch vooral hier mee bezig hè," gebaart WD-Kamerlid Frans Weisglas. Hij kijkt niet of hij het erg vindt. vloeien. „Het kunstgebit is geen kwestie waarvoor je het kabinet naar huis zou sturen." Ook RPF'er Van Dijke vindt het kunstgebit geen crisis waard. Hij hoopt dat Borst een Kameruit spraak niet naast zich neer legt: „Dan wordt de Tweede Kamer voor joker gezet." De FNV heeft alle leden van de Tweede Kamer gisteren in een brandbrief gevraagd de motie van PvdA en D66 te steunen. Vol gens de vakcentrale is het 'een il lusie' te menen dat laagbetaalden een aanvullende verzekering voor tandheelkundige hulp afsluiten, zoals het kabinet wil. Hilversum - Driekwart van de Nederlanders hecht aan de zon-1 dagsrust. Godsdienstige groeperingen voor wie de zondag niet heilig is, zouden zich daaraan moeten aanpassen, meent ruim de helft van alle Nederlanders. Ook een aanzienlijk deel van de niet- christenen waardeert de vrije zondag. Dit blijkt uit een telefoni sche enquête, die is uitgevoerd in opdracht van de actualiteiten- II rubriek 2Vandaag. Aanleiding tot de enquête is het idee van mi- nister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) om de wettelijke bescher ming van de vrije zondag op te heffen. Iets minder een kwart van de Nederlanders vindt dat wel best, 2 procent maakt het niet uit, maar 75 procent is falikant tegen. Utrecht - De Acht Mei Beweging heeft het Vaticaan gehekeld om dat het de symbolische bijdrage van 2000 dollar per jaar aan Urn- II cef heeft beëindigd. De Heilige Stoel meent dat het kinderfonds van de Verenigde Naties abortus en het gebruik van condooms J propageert.,Het bestuur van de progressieve Acht Mei Beweging is het 'volstrekt niet eens' met dit besluit. Dit schrijft de AMB aan de ambassadeur van de Heilige Stoel bij de Verenigde Naties in New York. Het AMB-bestuur zegt 'verbijsterd' te zijn dat het Va ticaan christelijke naastenliefde aan kinderen in nood opoffert aan zijn 'obsessie' inzake voorbehoedsmiddelen. Tilburg - De Socialistische Partij in de gemeenteraad van Tilburg II wil een debat over de vraag of burgemeester Brokx zijn positie I misbruikt om particuliere ruzies te beslechten. Dat blijkt uit I raadsvragen van de SP-fractie. De SP wil opheldering over het I uitnodigingenbeleid dat bij verschillende evenementen is ge voerd. Aanleiding vormt Brokx' bemoeienis met de uitnodigingen voor de opening - morgen - van de nieuwe concertzaal. Drie pro minente inwoners van Goirle (burgemeester Van den Baar, CDA- Kamerlid Leers en Raad van State-lid Aarts) mogen van Brokx niet op zijn feestje komen, naar wordt vermoed omdat zij tegen I annexatie van Goile door Tilburg waren. Amsterdam - Het investeringspeil van de overheid moet de ko mende jaren op infrastructureel gebied jaarlijks met zo'n 4 mil jard gulden omhoog. Over een periode van vijftien jaar betekent j dat een verruiming van meer dan 50 miljard gulden, rekening ge houden met uitgaven voor een verantwoord ecologiebeheer en II ruimtelijke kwaliteit. Die aanbeveling deed minister Wijers van Economische Zaken gisteravond in een toespraak in Amsterdam. „De laatste jaren is al een accent gelegd bij de overheidsinveste ringen, maar dat zal nog veel forser moeten," aldus de bewinds man. Verkeersknelpunten moeten snel worden opgelost om de I Nederlandse distibutiefunctie veilig te stellen. Kerkrade - Op een begraafplaats in Kerkrade zijn in de nacht van II zondag op maandag 75 graven vernield. Grafstenen werden om geduwd en graflantaarns en -vazen omvergetrapt. Van een aantal j tomben werd geprobeerd de deksel af te schuiven. Politie-onder-1 zoek heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. Leeuwarden - De politie heeft de directeur van basisschool De j Romte in het Friese Itens aangehouden op verdenking van on- j tucht. Na een verhoor van twee dagen is de 53-jarige man op vrije i voeten gesteld. Hij is geschorst. De ouders van een meisje hebben 1 aangifte gedaan. Het schoolbestuur zegt dat er meedere gevallen J van ontucht zijn. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Kohnstamm van Binnffl landse Zaken wil de mogelijkheden om een nieuw paspoort af J te vragen na verlies van het oude document inperken. InJ brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat de ruimte in de«J 'onaanvaardbaar groot' is. Uit onderzoek van het IRT-team Noord-Oost-Nederland naar een omvangrijke mensensmokkel, kwam onder meer naar voren dat één persoon binnen een jaar ze ven nieuwe paspoorten had aan gevraagd en gekregen. In zijn brief kondigt Kohnstamm aan op korte termijn met voor stellen te komen voor het verklei nen van de wettelijke ruimte voor het uitgeven van een vervangend paspoort. Daarbij moet echter worden voorkomen dat burgers die te goeder trouw handelen de dupe worden. Uit het onderzoek bleek dat het nieuwe Nederlandse paspoort ge makkelijk kon worden-vervalst. De affaire bracht half oktober een nieuwe discussie teweeg in J Tweede Kamer over de fraude! voeligheid van het docum£!J Kohnstamm beloofde toen zo® mogelijk met verbetering® J komen. De eerste maatregel die hij sp^i dig wil invoeren is het zogeh^l 'diffuusprinting', zo blijkt zijn tussenrapportage. Exp®! menten met deze methode, w'®j door het niet meer mogelijk is11J laminaat zonder beschadigMj'J van het papier los te maken,®! bevredigend verlopen. Daarna1! zal paspoortdrukker Ensc»! dé/SDU nog deze maand aanvullende voorstellen om de pasfoto beter te beveW tegen vervalsing. Neurenberg (rtr/afp/dpa) Vijf dagen voor de EU-top in Dublin hebben Frankrijk en Duitsland gisteren een geza menlijk initiatief gelanceerd om de Europese Unie te her vormen. Bondskanselier Kohl en presi dent Chirac wisten echter geen akkoord te bereiken over een sta biliteitspact voor de Economi sche en Monetaire Unie (EMU). In een gemeenschappelijke ver klaring aan het Ierse voorzitter schap dringen de beide leiders aan op 'verdieping' van de sa menwerking tussen de vijftien lidstaten. Van onze redactie buitenland Belgrado/Brussel - De Amerika Zaken Warren Christopher hed dent Slobodan Milosevic aangel meenteraadsverkiezingen in def te erkennen en rond de tafel tq tegenstanders. Als hij dat niet doet kunnen de Amerikanen overwegen weer economische sancties aan Servië op te leggen. Christopher deed zijn uitspraken in Brussel, waar hij is vanwege de jaarlijkse win tervergadering van de Navo. Christopher zei tegen de pers dat Milosevic tegen de Servische op positie net zo'n flexibele houding ten toon zou moeten spreiden als hij vorig jaar gedaan heeft bij het tot stand komen van de vredesak koorden van Dayton. De Ameri kaanse minister gaf echter geen enkele aanleiding tot vermoedens dat de VS van plan zouden zijn Milosevic' tegenstanders te steu nen bij hun poging de Servische president ten val te brengen. De economische sancties tegen Joegoslavië werden vorig jaar op geheven naar aanleiding van Mi losevic' medewerking aan de ak koorden van Dayton. „We heb ben nog altijd de optie ze op nieuw op te leggen," aldus Chris topher. Risico's Ook de Franse regering heeft de Servische regering opgeroepen 'de wettige gang van zaken' te respecteren. „Wij waarschuwen de autoriteiten geen risico's te nemen, want de gevolgen van een fout zullen tragisch zijn," zei een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. In de Servische hoofdstad Bel grado zijn gisteren opnieuw hon derdduizend mensen op de been gekomen om te protesteren tegen de regering-Milosevic. De krant Blic citeerde oppositieleider Zo- ran Djindjic, die gezegd heeft dat president Slobodan Milosevic de protesten alleen nog kan stoppen door met hem en andere opposi- Oslo (ap) - De uitreiking van u- de Oost-Timorese verzetsleider! Timorese bisschop Carlos Filij plaatsvindt, heeft geleid tot bel Indonesië. Volgens Ramos Horta heeft Indo nesië Belo onder druk gezet om hjdens de plechtigheid de Indo nesische autoriteiten niet al te nard aan te pakken. Belo liet gis teren in Oslo weten dat hij als re- Jgieus leider politieke kwesties F1 principe overlaat aan politici. amos Horta zei zondag op een Persconferentie in de Noorse oofdstad waarop hij zonder Be- verscheen, dat Indonesië de 'sschop had gewaarschuwd geen krachtige verklaringen af te eggen en zo weinig mogelijk met m in de openbaarheid te ver- hijnen. Hij zei ook dat hij er de voorkeur aan zou hebben gege- Londen (dpa) - Fergie, de ge scheiden hertogin van York, gisteren door de Britse italkoenfederatie uitgeroe id11 (kalk)oen van het omciat zil een waar- mf !ïr ar intiemste gehei- rh,DJ jpft toevertrouwd, al dus de federatie. st,°nd Fergie tijdens haar Vaal. van Prins Andrew Ida, t §eestelijk bij, maar P dit jaar uit de school.

de Stem | 1996 | | pagina 4