Nederlandse leraar niet te benijden Onze Top 10 van deze week. 0 R Nader onderzoek naar verdachte doodschoppen Joes Kloppenburg Take That exit... hallo Backstreet Boys 'Kroongetuige' Van der Putten blijkt slechts een losse flodder O O O O O 99 9.90 1.99 6.45 1.99 9.90 L98 2.98 199 6.69 Topf^de week I iezelUd Officier ontkent deal met 'kroongetuige Knil-weduwen krijgen eenmalige uitkering A2 1 PESTEM BINNENLAND A3 V. Rapportage OESO: Militairen in problemen na vredesmissies Agentes boos over duurdere uniformbroek 2 stuks dp schaal, Q AO ±171 tio - i Nu Al onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. Drugsbende Poolcentrum Turnhout nu gesloten Geldnet-zaak opnieuw voor de rechter (EMBER 1996 11111 DINSDAG 10 DECEMBER 1996 rittannië en Ierland: en op de meeste plaat- log. Plaatselijk mist. Noordzeekust woens- ïemende neerslagkans, 'emperatuur van 3 gra- Midlands tot ruim 10 lag in Ierland. Luxemburg: Rustig t op veel plaatsen mist, |droog. In de Ardennen gs geregeld zon en vrij jliddagtemperatuur en- den boven nul. en Midden-Frankrijk: van tijd tot tijd de ral in de nacht en och- Ist. Middagtemperatuur i en 6 graden, kankrijk: Veel bewol- in het zuiden regen, bo- pOO meter kans op Van tijd tot tijd veel iiddagtemperatuur van In bij Lyon tot ruim 10 in het zuiden. Veel bewolking en met regen, kans op Toenemende wind. [temperatuur aan de rond 15 graden. Dinsdag half tot zwaar en vooral langs de buien, mogelijk met Woensdag van het uit toenemende bewol- pvolgd door regen. Van tijd veel wind en veel |g. Maxima langs de kus- 13 bij Barcelona tot 17 Jlaga. In het binnenland graden. sche Eilanden: Toene- bewolking en kans op soms onweer. Af en toe on. Middagtemperatuur 1 graden. ca en Ibiza: Bewolkt en tot tijd stevige buien, bet onweer en veel regen, ne woensdag ook zon. La rond 14 graden. Dinsdag zwaar bewolkt i of onweer. In de noor- bergen grote kans op v. Woensdag in het zui- at zon. Middagtempera- an ongeveer 6 graden bij tot 17 in het uiterste iland en Kreta: Op de ben eerst perioden met an het westen uit wolken ns op een bui. Middag- ratuur van 11 graden in borden tot 17 op Kreta, land: Op veel plaatsen pf laaghangende wolken. woensdag in het oosten op neerslag, mogelijk ij- per en daar, vooral in de in het zuiden, ook zon. aa rond het vriespunt, bij ringen wordt het 's mid- |:uim 5 graden, erland: In de bergen van ot tijd zon. In de dalen op mist. Aan de zuidkant be Alpen eerst perioden ■egen, mogelijk sneeuw, na ongeveer 5 graden, nrijk: Rustig weer. In de en ochtend op veel plaat- pist. Verder ook geregeld /oensdag in het zuiden en meer bewolking en toe rde neerslagkans. Mid- imperatuur rond het Dunt. XADSEL rd is in dit I verborgen? oud; 8. oksel; 12. aas; 13. 8. stug; 19. soep; 21. nt; 22. 8. ras; 30. lam; 31. bul; 32. f 38. omnibus; 39. ca; 40. 6. pen; 48. sar; 49. rans; 51. thee; 58. Elbe; 60. la; 61. 6. emmer; 67. sas; 68. loket. ar; 3. os; 4. fut; 5. orgel; 6. n; 10. eend; 11. loterij; 14. ul; 23. ervaren; 25. kaliber; basis; 33. ode; 34. Ems; 35. eest; 43. sake; 44. galant; m; 51. per; 52. Eli; 54. aloe; 4. ea; 65. ik. Amsterdam (anp) - De rechtbank in Amsterdam wil de 21-jarige R.L. nogmaals psychologisch laten on derzoeken in het Pieter Baancen- trrnm Justitie verdenkt L. van het doodschoppen van de Amsterdam mer Joes Kloppenburg op 17 augus tus. De zaak is gisteren terugverwe zen naar de rechter-commissaris. Volgens de rechtbank zijn de sociale om standigheden van L. niet voldoende on derzocht en is er sprake van tegenstrijdi ge rapportage van de psychologische en psychiatrische onderzoekers. Tegen L. is zes jaar cel en tbs geëist. De rechtbank veroordeelde L.'s 21-jarige neef K.M.L. wegens openlijke geweld pleging gisteren tot drie jaar cel, waar van zes maanden voorwaardelijk. Tevens moet hij 8000 gulden schadevergoeding betalen aan drie slachtoffers. Volgens psychiatrisch deskundigen is L. verminderd toerekeningsvatbaar en is de kans op herhaling aanwezig. De onder zoekers stellen dat hij lijdt aan een ont wikkelingsstoornis, ontstaan in de vroe ge jeugd. In combinatie met alcohol kan dat resulteren in zeer agressief gedrag. L., zijn neef M.L. en enkele vrienden wa ren op 17 augustus een avondje aan het doorzakken, waarbij de drank rijkelijk vloeide. Toen ze in de Amsterdamse Voetboogstraat belandden, sloegen en schopten L. en M.L. verschillende men sen. Toen even later een zwerver L. om geld vroeg, mepte deze de man tegen de grond. Een voorbijganger kwam tussen beide en kreeg volgens ooggetuigen van L. een 'snoeiharde stomp'. Toen de man op de grond lag, bleef de verdachte hem stompen en schoppen. De voorbijganger raakte zwaargewond aan de nek en wer velkolom. M.L. sloeg een andere man be wusteloos die wilde ingrijpen. Toen de 26-jarige Kloppenburg passeer de en L. toeriep te stoppen, keerde de vechtersbaas zich tegen hem. Kloppen burg probeerde nog een snackbar in te vluchten, maar de deur was inmiddels gesloten. Terwijl hij op het trapje voor de snackbar lag, kreeg hij de volle laag. Hij raakte in coma en overleed korte tijd later. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Nederlandse leraar heeft een zwakke positie ten opzichte van zijn collega's in het buitenland. Hij staat voor re latief grote klassen, maakt veel uren, maar krijgt daar slechts een gemiddeld salaris voor. Dat blijkt uit de vierde rappor tage van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), waarin bet onderwijs in de 29 lidstaten wordt vergeleken. Het ministerie van Onderwijs er kent dat de betaling van leraren (basis- en voortgezet onderwijs) in de onderzochte periode 1985- 1993 is achtergebleven bij de ons omringende landen. Minister Rit- zen heeft de afgelopen tijd echter een miljard gulden gestoken in verbetering van hun positie. Zo zijn de salarissen van beginnende docenten verhoogd. Latere OESO-rapporten moeten uitwij zen of dat internationaal ook echt zoden aan de dijk zet. Weinig uitgaven Het rapport laat zien dat Neder land relatief nog altijd weinig uitgeeft aan het onderwijs: 5,5 procent van het Bruto Nationaal Product. Dat is ruim onder het gemiddeld OESO-percentage van 6,2 procent. Daar staat tegenover dat het Ne derlandse onderwijssysteem ef fectief is. Het opleidingspeil van de beroepsbevolking' is hoog, leerlingen scoren zeer goed bij wiskunde en natuurkunde en kinderen blijven lang op school. Wie nu 5 jaar is, blijft naar ver wachting bijna 17 jaar onderwijs volgen. loch levert het lage uitgavenpeil wel degelijk risico's op voor de kwaliteit van het onderwijs, zegt minister Ritzen in een reactie. De Tweede Kamer is daar inmiddels ook van overtuigd. In de volgende kabinetsperiode komt er extra geld, zo hebben alle grote par tijen al beloofd. CBS Van kinderen met ouders die al leen lagere school hebben gehad, kaalt maar één op de honderd een universitair diploma. Bij kinde ren van wie één of beide ouders op de universiteit hebben geze ten, haalt 20 procent zelf een aca demische graad. Het CBS komt tot die conclusie in een onderzoek naar de sociaal- economische dynamiek in Neder land over de afgelopen 25 jaar. Tussen '77 en '93 is de relatie tus sen de schoolprestaties van kin deren en het opleidingsniveau van hun ouders nauwelijks ver anderd, aldus het CBS. Van onze verslaggever Den Bosch - Militairen die deelnemen aan vredesmissies in bijvoorbeeld het voormalig Joegoslavië, lopen een groot risico sociaal ontwricht te raken. De ondersteuning door defensie na thuiskomst is volgens een on derzoek van de ACOM, de~CNV- bond voor militairen, onvoldoen de. Nogal wat militairen die van een vredesmissie thuiskomen ra ken aan de alcohol of medicijnen en er is zelfs sprake van een toe nemend aantal echtscheidingen. Om hoeveel gevallen het gaat, kan voorzitter W. Gooijers va de ACOM-bond niet zeggen. „We beschikken alleen over duidelijke signalen, dat soldaten na hun uit zending te maken krijgen met hu welijksproblemen en alcoholge bruik." Uit het ACOM-onderzoek is ver der duidelijk geworden dat de militairen gebukt gaan onder een grote werkdruk, mede als gevolg van de frequente veranderingen van functies door de reorganisa ties en bezuinigingen bij het le ger. Veel militairen hebben geen duidelijk beeld van hun plaats in de organisatie. Hysterische taferelen in Den Haag voor de aanvang van het concert van de Backstreet Boys. FOTO ANP Door Martijn Kamans (anp) Den Haag - Het afval bij een 'normaal' pop concert bestaat meestal uit lege weedzakjes, flesjes bier en hamburgerbakjes. Maar op het plein voor het Congresgebouw in Den Haag zijn gisteren veel lege zakjes bananenschuim, pakjes appelsap en blikjes Pepsi te vinden. De sporen zijn onmiskenbaar: er is weer een jon- gensgroep in het land. De bewoners van het sjieke Haagse Statenkwartier zullen het weten. De Backstreet Boys treden op! Gillend banen 10.000 meisjes zich een weg van de tramhalte naar de ingang van de zaal. Glimlachend worden ze nagekeken door mannen met aktekoffer tjes en vrouwen in mantelpakjes, reizigers die op een normale dag de boventoon voeren bij tramhalte Congresgebouw. Binnen nemen gillende meiden hun plaatsje in. Bui ten in de kou, een beetje verwijderd van de gillende massa, staan Marlies (16), Claartje (21) en Karin (20) uit respectievelijk Rotterdam, Valkenswaard en Dordrecht. Gezworen vriendinnen zijn ze, een overblijfsel uit hun Take That-periode. Toen heb ben ze elkaar leren kennen en in The Backstreet Boys hebben ze een nieuwe gezamenlijke hobby ge vonden. „Veel journalisten begrijpen ons niet en stellen stomme vragen. Wij zijn gewoon normale fans, gaan niet in de rij staan en doen al.helemaal niet mee aan dat gegil. Als er één gilt dan gillen ze allemaal en dan gaat de deur alleen maar later open. Dat was bij Take That ook altijd zo." Echte fans zijn ze dus. Ze reizen hun sterren achte- na naar landen als Duitsland en Engeland. Toch willen ze niet met hun achternaam worden vermeld. „Op school wordt er nogal eens vreemd te genaan gekeken, er heerst een vooroordeel. Boven dien weten onze vriendinnen niet dat we fan zijn, vandaar..." (ADVERTENTIES) U>| sei'6uu}nd 'jad 's>|U!l P00J^ Door Rinze Brandsma Amsterdam - Zelfs de presi dent van de rechtbank riep vertwijfeld uit dat hij er niets meer van begreep. Maar de ontslagen Hilver- sumse recherche-chef F. van der Putten, die 'kroongetui ge' voor de verdediging van Johan V. (De Hakkelaar) en zijn mede-bendeleiders zou zijn, bleek gisteren een losse flodder. De advocaten hadden op de eer ste zittingsdag, vorige week, beloofd met de getuigenis van Van der Putten explosief mate riaal te hebben. Op gevaar van schenden van zijn ambtsge heim, zouden in de IRT-affaire geslachtofferde leider van het Gooische CID-recherche-team een boekje open doen over al lerlei ontoelaatbaar opspo ringsonderzoek. Maar die bom ging gisteren niet af. Van der Putten had eerder gesuggereerd dat in de zaak van 'De Hakkel aar' en zijn 'Octopus'-bende ge sloten parallel-onderzoeken waren gedaan. Op basis van die onderzoeken waren de dubieu ze deais, gesloten met kroonge tuigen van justitie 'Karman en ™bas' niet nodig geweest. De fiscale opsporingsdienst Fiod z°u al zoveel belastends over V. zijn bende te weten zijn ge komen, dat justitie geen toe- vlucht tot de deals had hoeven nemen. De term gesloten paral lel-onderzoek bleek van Van der Putten zelf te zijn, of zelfs door dragen. zijn advocaat zijn aange- Dat kwam er gisteren, op de vierde zittingsdag van het Hak kelaar-proces, echter niet uit. Wel suggereerde Van der Put ten dat verschillende opspo ringsonderzoeken door elkaar liepen. Zo zouden telefoontaps afgeluisterd zijn 'door mensen met twee petten op'. Hij her haalde zijn beschuldiging die hij tegenover de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa gedaan had, dat justitie met in filtranten gewerkt had en dat bewust een grote partij drugs van duizenden kilo's hasj door geleverd was. Die kilo's waren, zo wist hij zeker, niet op de vrije markt terechtgekomen. Van der Putten getuigde dat handelingen in de opsporing bewust niet vermeld waren in processen-verbaal, om infor manten te beschermen. De poli tie- en justitiemensen wisten dat de rechter daardoor bepaal de informatie niet kon toetsen. Dat was echter geen doel op zich geweest. Van der Putten (50) verscheen dit keer niet in vermomming, zoals eerder in de commissie- Van Traa. Ditmaal geen blonde krulletjespruik, snor en bril, maar zijn eigen grijze haar. Hij werd wel afgeschermd voor de camera's. Op de zitting werd hij door oud-collega's omschreven als 'spin in het web'. Zijn optreden zorgde regelma tig voor verwarring. Een van de rechters sprak van een 'sluier- dans'. Dat gold ook een door zichtig opzetje om geheime re cherche-informatie van hem, via een bij de notaris afgelegde verklaring, toch door de verde diging te kunnen laten voordra gen. Hij had de verklaring afge legd onder voorwaarde dat die pas na zijn overlijden bekend had mogen worden. Advocaat Spong had de verklaring echter toch in handen gekregen en voorgelezen. „Niet met mijn medeweten", zei Van der Put ten. De officieren van justitie maakten duidelijk dat de kans blijft bestaan dat hij vervolgd wordt wegens het schenden van zijn ambtsgeheim. De officieren waren duidelijk ongelukkig met het optreden van de ontslagen recherche chef, die uit zou zijn op wraak. „Jaren geleden stonden hij en wij aan een kant ter bestrijding van de misdaad. Nu is hij getui ge a décharge, zogenaamde kroongetuige van de verdedi ging. Het lijkt wel een politie man die samenwerkt met de verdachten." Vandaag zet de rechtbank het verhoor van 'kroongetuige Van der Putten' voort. Het proces zal nog meer tijd vragen dan de eerder gereserveerde zeventien zittingsdagen. De rechtbank heeft besloten geen verder onderzoek in te stellen naar eventuele deals die gemaakt zijn met de mogelijke derde kroongetuige van justitie, de ex-sportschoolhouder en le raar kickboksen Jan P. Deze had sterk belastende informatie gegeven tegen Johan V. On danks zijn grote betrokkenheid als boekhouder van de bende, werd hij na drie dagen verhoor plotseling vrijgelaten. Rotterdam (anp) - Een vrou welijke politieagent moet ze ven gulden meer betalen voor een winterbroek dan eenmannelijke agent. Vopy, een zomerbroek moet liefst elf gulden meer betaald wor den. De agentes vinden dit onbe grijpelijk, zo blijkt uit een ingezonden brief in de Rot terdamse Korpskrant. Het prijsverschil ontstaat omdat er in een broek voor vrouwen 'meer model' zit. Dat kost meer tijd en is dus duurder, aldus het Korps Landelijke Politiediensten die de productie van politie- kleding coördineert. Het Rotterdamse korps heeft inmiddels onderkend dat het prijsverschil oneerlijk is. Er ligt al een voorstel bij de korpsleiding om het pro bleem uit de wereld te hel pen. Witlof, 500 gram Slavinken, 100 gram Jtó5"1.05 kilo CU Engelse theemelange, doos 40 zakjes a 4 gram Conqueror Sherry, very very dry, medium dry of cream, fles 0.75 liter Tarvo-of casinobrood, heel Cft Goudse belegen kaas 48+, kilo Buitoni Melba toast, naturel, sesam, volkoren of rondjes, 2 pakjes naar keuze Grand'ltalia Pasta's, Farfalle, Fusilli, Pipe Rigate of spaghetti, 2 pakken a 500 g Pepsi Cola, regular, light, max of light caffeine free, fles 1.5 liter OttPerla Mokka koffie, snelfiltermaling, pak 500 gram of 2 pakken a 250 gram dm 1&9& dm NÜ NÜ NÜ 2a?- Aanbiedingen gelden t/m 14 december a.s. A A MS V? Heeft u wel eens een politie-agente naast een mannelij ke collega zien lopen, terwijl beiden in lange broek ge kleed gingen? Viel u iets op? Nee? Dan hebt u niet goed gekeken, want in de pantalon van de agente zit veel meer model. Althans de politievrouw moet voor de uniformbroek winteruitvoering zeven gulden meer betalen dan haar mannelijke collega. De zomerbroek kost haar zelfs elf gulden meer en dat allemaal vanwege de kosten die het aanbrengen van model in die damesbroeken met zich mee zou brengen. Als die agentes nou meer kledingbudget kregen, dan was het tot daar aan toe. Maar er wordt waar het geld betreft niet met twee maten gemeten, dus daar wringt de schoen. En op wringende schoenen is het nu een maal slecht patrouille lopen. Gelukkig ligt er nu bij het Korps Landelijke Politiedien sten een voorstel om de vrouwelijke agenten te compen seren, zodat de plooien in de dienstpantalons op termijn hoogstwaarschijnlijk worden gladgestreken. Hopelijk geeft deze hele affaire de korpsleiding stof tot nadenken en komt men tot het besef dat uniformenbe- leid om uniforme aanpak vraagt. Vrouwen binnen het politiekorps moeten gelijke pak-kansen hebben. MERIJN VERVOLG VAN VOORPAGINA Van Spierenburg zei dat er recent weer twee verdenkingen zijn bij gekomen en daarom twijfelt hij eraan of het lukt het onderzoek eind januari 1997 af te sluiten. De Bredase rechtbank gaat er voor alsnog vanuit dat zij de groep in de tweede helft, van februari zal moeten berechten. De rechtbank hield gisteren de strafzaken tegen tien verdachten voor nader on derzoek aan. Alle tien blijven in voorarrest. De enige verdachte die gisteren ontbrak was Perry P, Het viel op dat geen van de raadslieden van de andere verdachten in de aan val ging tegen de als 'kroongetui ge van het Openbaar Ministerie' omschreven P. Van Spierenburg ontkende ten stelligste dat P. beloften zijn ge daan in ruil voor zijn beschuldi gingen in de richting van zijn vroegere broeders in het kwaad: „Wanneer je praat over straffen tp.t Jq de dubb.ejb,qijfgr.S,, gaan verdachten toch nadenken. Na tuurlijk is het dan zo dat een po sitieve houding tijdens het onder zoek een verdachte geen windeie ren legt. Maar er is P. niets toege zegd." Volgens raadsman mr. M. van Gestel verkeert zijn cliënt Perry P. in een slechte gezond heid en is hij overspannen. „Toen ik hem eind oktober voor het eerst zag, leek hij iemand die door zijn talrijke verhoren enorm onder druk is komen te staan. Ik heb hem geadviseerd om voorlo pig niet meer te verklaren," deel de hij de rechtbank mee. Perry P. zal nog bij de rechter commissaris nader gehoord wor den over de ontvoering van een Bredase koffieshophouder. Een aantal van de bendeleden zou twee jaar lang bezig zijn geweest deze Marokkaanse man te intimi deren en mishandelen. Hij moest 175.000 gulden betalen omdat hij een drugsdeal met vals geld be taald zou hebben. VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook is een directeur van een ga ragebedrijf opgepakt, die wordt verdacht van valsheid in ge schrifte en fraude. Het bedrijf zou onder meer luxe voertuigen hebben verzorgd voor deze en mogelijk nog andere criminele organisaties. Volgens Dros zit dit bedrijf 'op het snijvlak van de on der- en bovenwereld'. Het Kernteam Randstad Noord en M$den,(KRT),had de leiding over het politie-onderzoek dat in opdracht van het Openbaar Mi nisterie op 1 april 1994 begon met een frisse start. Dat betekent vol gens Gonzalez dat er geen oude informatie werd gebruikt. Bij de huiszoekingen zijn vuur wapens en munitie in beslag ge nomen, alsmede zes auto's, admi nistratie, sieraden, schilderijen, communicatiemiddelen en com puters, enkele tonnen aan cash geld en kleine hoeveelheden hard- en softdrugs. Eerdere huis zoekingen hadden plaats in juni en in september, maar daarbij werden geen aanhoudingen ver richt. Van onze verslaggever Tilburg - Burgemeester M. Hend- rickx van Turnhout heeft, giste ren officeel café Chevy's Poolcen trum aan de Warandestraat ge sloten. De politie heeft de 35-jarige ex ploitant, afkomstig uit Tilburg, afgelopen donderdag opgepakt op verdenking van ontucht met mogelijk 35 jongens in de leeftijd van 14 tot 16 jaar. Bovendien zou hij video-opnamen daarvan heb ben gemaakt. Het poolcentrum mag pas weer open als de burge meester vindt dat de lucht volle dig gezuiverd is. De café-eigenaar wordt vanoch tend om 9.00 uur voorgeleid aan de raadkamer in Turnhout. Arnhem (anp) - De geweldda dige Geldnet-overval in sep tember 1995 in Duiven krijgt vandaag opnieuw een vervolg voor de rechtbank in Arnhem. Dan komt voor het eerst W.L. uit Schijndel voor die de videoband in zijn bezit had waarop de mil- joenenroof te zien is. De band, die de overvallers uit een bewakingscamera haalden, toont dat een Geldnet-medewer- ker de buit klaar zet nadat hij zijn collega J. Regeling heeft doodgeschoten. In totaal maakte de bende bijna negen miljoen gulden buit, waar van slechts een ton zou zijn teruggevonden. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank wil dat de Nederlandse Staat twee weduwen van Knil-militairen uit West-Brabant alsnog een eenmalige uitkering van 7.500 gulden betaalt. Volgens bestuursrechter mr. W. Bakx voldoen zij aan alle vereis ten voor een uitkering op grond van de Uitkeringswet Knil- diensttijd. De wet is gemaakt om mogelijke pensioenbreuken door de dienst tijd in het Koninklijk Neder lands-Indisch Leger te compen seren. De beide vrouwen waren in maart 1948 niet officieel met hun latere echtgenoten getrouwd, maar ze hadden voor hun vertrek naar het toenmalige Nederlands- Indië al wel een duurzame rela tie. Een van de twee had ook twee kinderen van haar latere echtge noot. De raadslieden oordeelden dat de Uitkeringswet Knil- diensttijd onbillijkheden kent. In feite leidt zij tot discriminatie en is zij in strijd met het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens. De Staat heeft zich strikt aan de definitie van het begrip weduwe gehouden om te voorko men dat er van de wet misbruik gemaakt zou worden, luidde het verweer namens de minister van Binnenlandse Zaken. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 3