r DE STEM OZ houdt rapport nog even geheim Directeur van asielcentrum op non-actief Kalender vol Zeeuwse kindertekeningen Dijkgraven hadden plan om Drie Ambachten buiten spel te zetten Verzet tegen overdracht Axels archief groeit Verbinding tussen de internationale sporen gegevens over uitstroom Zeeuws-Ylaamse patiënten naar België niet openbaar Jentiaanstraat cliikt zich in aanleg gasleiding Auto uitgebrand in Sas van Gent Overvaller aangehouden C1 Beter goederenspoor voor Kanaalzone: Onderzoek naar dood Iraniër Winkeldievegge betrapt bij record-diefstal Gewond na botsing I ling remlicht sdetails. Zeeland /in onze verslaggever [trneuzen - OZ Zorgverzekeringen puit het door de stichting VMC ieeland gemaakte rapport 'Zieken- iitiszorg over de grenzen?' nog even reheim. In het rapport staan kriti- 'che kanttekeningen ten aanzien van iet ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. [et is een resultaat van een onderzoek jjder de Zeeuws-Vlaamse bevolking aar het gebruik van Belgische en feuws-Vlaamse ziekenhuisvoorzienin- :en. )e argumenten om geen verdere rucht- iaarheid aan het rapport te geven wor- door OZ binnenkort aan het VMC- bestuur schriftelijk kenbaar gemaakt. Dat bestuur gaat daarover dan in zijn eerstvolgende vergadering praten, om dat VMC in principe zijn rapporten al tijd openbaar maakt. „De brief van deze opdrachtgever kan aanleiding zijn hier van af te wijken," zegt onderzoeker B. van der Wouw. Directeur E. Boer van OZ ontkent dat men het rapport geheim wil houden. „Wij willen de juiste volgorde aanhou den," zei hij gisteren. „Eerst de kritische bemerkingen met het ziekenhuis door spreken en daarna heb ik er geen moeite mee als het rapport openbaar wordt." In de brief over de Zeeuws-Vlaamse zie kenhuissituatie, die D66 Zeeland vorige week richting minister E. Borst stuurde (zie De Stem van 7 december) staat te le zen dat het rapport door OZ om 'strate gische redenen' wordt achtergehouden. Van der Wouw is niet gelukkig met het (tijdelijk) in de ijskast stoppen van de re sultaten van het onderzoek. „Eind ja nuari is de opdracht verstrekt en in mei hebben wij het rapport afgeleverd. Daarna is herhaaldelijk met OZ gepro beerd een datum af te spreken waarop we het zouden presenteren. Het bleek dat men er bij OZ niet meer zo'n behoef te aan had het rapport in de openbaar heid te brengen. Kennelijk wil men het proces rond het Antoniusziekenhuis, in gang gezet door hét advies van de zoge naamde commissie van 'wijze mannen' niet verstoren," meldt Van der Wouw. Volgens Boer van OZ moet er sprake zijn van een misverstand. „Wij laten het rap port zeker niet in de la liggen." Het VMC-rapport is wel toegestuurd aan de commissie van drie en bekeken, zoals blijkt uit het bronnenregister bij het 'Advies van de commissie beoordeling ziekenhuis situatie Zeeuws-Vlaandereri'. Twee grafieken, die het bezoek aan Bel gische ziekenhuizen uitbeelden, kregen hierin ook een plaats. Centraal bij het VMC-onderzoek stond de vraag wat er gedaan kan worden om de kwaliteit van ziekenhuizen De Honte eri Antonius te verbeteren. Vooral be doeld om de trek van Zeeuws-Vlamingen naar Belgische ziekenhuizen een halt toe te roepen. „Wij willen weten waarom mensen naar Belgische ziekenhuizen gaan," zei in ja nuari een OZ-woordvoerder bij een toe lichting op het waarom van het onder zoek. „Wellicht gaat het om redenen die door de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen op een vrij eenvoudige manier zijn op te lossen. Wij zijn ervan overtuigd dat de ziekenhuizen in Zeeuws-Vlaanderen goede kwaliteit leveren. Dat mensen naar België gaan is op zich prima, maar als we daar via eventuele verbeteringen iets aan kunnen veranderen, is dat' ons net zo lief." Van onze verslaggever Terneuzen - De lucht is giste ren geklaard in een gesprek lussen bewoners van de Gen- liaanstraat en de gemeente Terneuzen. De bewoners had den moeite met de aanleg van een gasleiding door de straat. De gemeente liet de werkzaam heden eind vorige week stilleggen de bewoners hun ongenoe gen over de aanleg van de pijplei ding hadden geuit. Ze waren niet te spreken over de wijze waarop, pal tegenover hun huizen, het nutsbedrijf de nieuwe gastrans- pórtleiding aanlegde. De bewo nerswaren bovendien boos dat ze vooraf niet van de aanleg op de hoogte waren gesteld. Wethouder J. van Rooijen bood gisteren in een gesprek met een delegatie van de bewoners aller eerst zijn verontschuldigingen voor dat laatste aan. Daarna leg de hij uit dat de gasleiding abso luut geen extra gevaar vormde voorde omgeving. Het nutsbedrijf heeft ervaring met een heel stelsel van leidingen verspreid door Terneuzen en springt met de keuze van de plaats van die leidingen omzich tig om. Volgens gemeentewoordvoerder 0. Vosveld zat overigens in die punten niet de grootste pijn bij de bewoners. Ze waren er voorna melijk verbolgen over dat ze niet wisten dat er een nieuwe gaslei ding door de wijk kwam. Het door de bewoners aangedra gen alternatief om de leiding on der het voetpad dat grensde aan bet plantsoen op de scheiding met de Haarmanweg ie leggen, was volgens de wethouder niet haalbaar. In het verleden gedane toezeggingen over het garande ren van een goede groengordel om de bedrijvigheid op de Haar manweg af te schennen van de woonwijk staan daarmee op ge spannen voet. Hoewel de bezwaarmakers het bleven betreuren dat de leiding toch door de straat zou komen, legden ze zich neer bij de situatie. Dit nadat van de zijde van de ge meente en het nutsbedrijf toezeg gingen waren gedaan over con- hole op het werk. Verder kregen re de belofte dat het plantsoen zo snel mogelijk herplant wordt en alle werkzaamheden voor de feestdagen achter de rug zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - De auto van een 33-, Jarige Gentenaar is afgelopen rundagavond op de provinciale Veg bij Sas van Gent uitgebrand 'a een technisch mankement, hnkele uren eerder was de man up de Westkolkstraat in Terneu ren aangehouden met een alco- Mpromillage van 1,72. Met een rijverbod van negen uur herd de man naar huis gestuurd, twee uur nadien vond de politie ue auto brandend en onbeheerd Sas. De brandweer slaagde er ®et meer in het voertuig te red- Aukje.Sarneel (9) van de Meerstromenschool in Groede Heek gisterochtend een van de prijswinnaars van de tekenwedstrijd Kind en Verkeersveiligheid van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land. Er namen verspreid over heel Zeeland 1056 scholen deel die ieder tien tekeningen inzonden. Twaalf win nende tekeningen komen op de kalender 1997 van het ROVZ. Aukje Sarneel kon haar tekening gisteren al laten zien. De winnende scholen kregen gisterochtend een aan- moedigingsbijdrage van 750 gulden en de jaarkalen der. Alle prijswinnende leerlingen kregen verder een gecalligrafeerd Certificaat voor hun deelname. Andere prijswinnaars in Zeeuws-Vlaanderen waren Arthur van Damme (13) van De Schans en Anna Die- leman (13) van de Willem van Oranjeschool in Ter neuzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Kloosterzande - Dijkgraven Collot d'Escury (Hulster Am bacht) en Almekinders (Vrije van Sluis) hebben met de ge dachte gespeeld een combine te vormen om zo het derde Zeeuws-Vlaamse waterschap, De Drie Ambachten, buiten spel te zetten bij de keuze voor de voorzitter van de stuurgroep voor samenvoe ging van de waterschappen. „Almekinders voelde daar best voor en ik ook wel," onthulde de dijkgraaf van het Hulster Am bacht gisteren tijdens de algeme ne vergadering. „Maar het leek ons bij nader inzien niet verstan dig. En we hadden toch wel het idee dat het zou leiden tot een te genreactie van De Drie Ambach ten." Om de onderlinge verstand houding en daarmee een vlot ver loop van het fusieproces dat nog voor het einde van deze eeuw leidt tot één Zeeuws-Vlaams wa terschap niet te frusteren hebben de beide dijkgraven afgezien van hun 'coup'. Collot d'Escury antwoordde dat op vragen van hoofdingeland E. de Cock. Die vond dat 'zijn' dijk graaf en die van het West- Zeeuws-Vlaamse Vrije van Sluis zich hebben laten inpakken door De Drie Ambachten. Volgens De Cock was Collot d'Escury juist de geknipte persoon om leiding te geven aan de stuurgroep die de plannen smeedt voor de water schapsfusie in Zeeuws-Vlaande ren. Collot d'Escury heeft immers een grote kennis van de streek, is a-politiek en nadert zoetjesaan de pensioengerechtigde leeftijd. Hij kan dus zodra de samensmel ting een feit is rustig terugtreden om plaats te maken voor een nieuwe dijkgraaf. Maar de dijkgraaf van Hulster Ambacht legde De Cock en met hem de overige leden van de alge mene vergadering uit dat het voorzitterschap van de fusie stuurgroep een eis was van De Drie Ambachten. Nu wordt waarnemend dijkgraaf H. Evers- dijk van De Drie Ambachten - opvolger van W. Gosselaar die naar De Zeeuwse Eilanden is ver trokken - stuurgroepvoorzitter. Collot d'Escury zei verder dat Eversdijk slechts 'technisch' voorzitter van de stuurgroep is en dat de beide andere dijkgraven op gelijke voet meepraten en be slissen. Ook hoofdingeland E. de Deckere sprak in de richting van De Drie Ambachten krasse woor- Dijkgraaf K. Collot d'Escury voelde veel voor een coup. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE den in de discussie over de voort gang van de aanpak van de fusie. De Deckere vindt dat Huister Ambacht de oren te veel laat han gen naar de eisen van de Drie Ambachten in een poging hen over de streep te trekken om vrij willig mee te werken aan de fusie. Van onze verslaggever Tholen - Met de aanhouding van een 27-jarige inwoner uit Poort vliet zijn volgens de politie twee gewapende overvallen in Tholen en Scherpenisse opgelost. De man werd afgelopen zaterdag aangehouden, zo maakte de poli tie gisteren bekend. Hij heeft in middels bekend dat hij tien da gen geleden een boekhandel in Tholen en een week geleden een soortgelijke zaak in Scherpenisse heeft overvallen. Hij bedreigde het personeel met een mes. Bij de Thoolse zaak werd de man tijdens zijn 'werkzaamheden' ge stoord. Enkele dagen later maak te hij zo'n 250 gulden buit in Scherpenisse. Hij vluchtte vervolgens in een au to. Aan de hand van het gedeelte lijk genoteerde kenteken is de verdachte opgespoord. De Poort- vlieter wordt vandaag voorgeleid voor de rechter-commissaris in Middelburg. onze verslaggever pel/Middelburg - Het verzet egen de overheveling van een groot deel van van het ge rente-archief van Axel naar net rijksarchief in Middelburg groeit. Initiatiefnemer F. Inniger heeft middels de steun van zo'n hon- j/^ympBthisanten waaronder lTe,kundige Kring de Vier Kr' a m en en de Heemkundige Terneuzen. Vandaag dient ror bestuursrechter in Mid- H delburg het zogenaamde verzoek tot voorlopige voorziening dat het overbrengen van de archieven moet tegenhouden. Inniger heeft de gemeente Axel inmiddels een petitie met hon derd handtekeningen overhan digd. „We hebben het daarbij ge laten maar we hadden nog veel meer mensen kunnen mobilise ren." Volgens Inniger heeft het plan van Axel in de archiefwereld nogal wat stof doen opwaaien en is er breed verzet. „De Heemkun dige Kring in Terneuzen heeft zich vorig week in een vergade ring unaniem achter mijn voor stel geschaard. Maar ook rijksar chivaris Ketelaar en de provin ciale archivaris zijn ontstemd. Ketelaar ondersteunt de zaak ook juridisch want het is best wel in gewikkeld. Verder heb ik veel reacties ontvangen van bezoekers van het archief." Inniger, zelf amateur-historicus met professionele kennis, noemt het raadsbesluit om de archieven uit handen te geven een verar ming en grove aantasting van het Axelse cultuur-historische eri Het archief in Axel is bijzonder waardevol, vindt Inniger. „Men sen komen van heinde en ver om het Axelse archief te raadplegen. Die zouden dan straks allemaal naar Middelburg moeten. Dan zijn ze uren onderweg. Dus er zit niet alleen een cultuur-historisch aspect aan, maar ook een sociale kant." Inniger heeft bij de gemeente of ficieel bezwaar aangetekend. De zitting vandaag is om te voorko men dat de gemeente hangende het bezwaarschrift de spullen toch alvast naar Middelburg stuurt. Inniger vindt het een slechte zaak dat Axel besluit het archief uit te kleden, juist in een tijd dat de belangstelling voor de historie toeneemt. Het besluit om een deel van de archieven over te hevelen heeft vooral een finan ciële achtergrond. Op 17 decem ber buigt de Axelse commissie bezwaar- en beroepschriften zich over de kwestie. Om 19.30 uur in het stadhuis. Daarna nemen B en W een standpunt in waarmee zij in januari naar de gemeenteraad komen. DINSDAG 10 DECEMBER 1996 Van onze verslaggevers Middelburg - Er moet een directe aansluiting van goede renvervoer over rails van de Kanaalzone en Gent naar in ternationale spoorlijnen komen, bijvoorbeeld naar Noord- Europa en Rotterdam. En dat moet gebeuren door in de om geving van Bergen op Zoom een lus tussen bestaande goe derenlij n leggen. Dat staat in de nieuwe versie van de regeringsnota 'Tweede Structuurschema Verkeer en vervoer'. En 'lus' bij Bergen op Zoom kan ook de verbinding van Vlissingen naar Antwerpen en andere internationale lijnen sterk verbeteren. Zeeland wordt zo meer ontsloten en dat is een groot economisch voor deel waar Gedeputeerde Staten van Zeeland al lang om vragen. Nu is de situatie zo dat Zeeuw se goederentreinen alleen via rangeerterreinen in Roosend aal en Zevenbergen op het in ternationale net kunnen komen en dat kost veel tijd. De 'aanlussing' van Zeeland op het internationale net is het plan van minister A. Jorritsma van Verkeer en Waterstaat die gisteren haar Vierde partiële herziening van het Tweede Structuurschema Verkeer en vervoer presenteerde. In die herziening nemen goede rensporen een belangrijke plaats in. De aansluiting van Antwerpen op de Betuweroute is belangrijk en moet er volgens Jorritsma ook komen. Dat gaat via Bergen op Zoom. In Den Haag wordt er inmiddels ook over gedacht om de goederen- lijn zo aan te leggen dat treinen uit Vlissingen af kunnen bui gen naar Antwerpen. In eerste instantie was daar geen reke ning mee gehouden. Nu wordt zo'n 'west-zuidboog' wel als mogelijkheid geopperd. De herziening geeft ook aan dat zo'n goederenspoor vanaf 2005 nodig is omdat de ver wachtingen zijn dat het be staande spoornet dan het aan bod niet meer kan verwerken. Óok stelt ze dat het aanleggen van die spoorlijn gunstig is voor de nog aan te leggen Bet uwespoorlijn. Antwerpen krijgt hierdoor een stategische toegang tot de Betuweroute. Middelburg - Er komt een diepgaand onderzoek naar de om standigheden die hebben geleid tot de zelfmoord van de 30-ja- rige Iraanse asielzoeker Amir Kaveh in Middelburg. Hangende dat onderzoek zijn directeur Van Loon van het asielzoekerscen trum 'De Eendracht' en zijn plaatsvervanger op non-actief gesteld. Van Loon moest afgelopen zater dag onder politiebegeleiding het centrum verlaten, toen woedende Iraniërs hem ter verantwoording wilden roepen over de zelfmoord van Amir Kaveh. De man was eerder uit: het centrum gezet. Hij was depressief en kampte met zware psychische problemen. Gracht Toen Amir Kaveh vrijdag bij het AZC aanklopte omdat hij honger had en om een strippenkaart vroeg om naar een psychiater te gaan werd hem de toegang ont zegd. 's Nachts sprong Kaveh in een van de Middelburgse grach ten en verdronk. Volgens de land genoten van Kaveh was de direc tie van het centrum diverse keren duidelijk gemaakt dat Kaveh hulp nodig had en een ontzegging van twee weken zou leiden tot een fatale afloop. De directie hield voet bij stuk met als gevolg de voorspelde dood van Kaveh. Gisteren bespraken vertegen woordiger van de Centrale Op vang Asielzoekers en de Iraniërs in het centrum de ontstane situa tie, met als besluit dus het onder zoek. Geen privacy Voor de Iraniërs is. de achter grond van de noodlottige daad van hun landgenoot bij wijze van spreken voor de hand liggend. „Wie hier anderhalf jaar in het asielzoekerscentrum zit wordt Terneuzen - Het winkelwa gentje van een 45-jarige vrouw uit het West-Brabant se Oudenbosch was maan dagmiddag in het Ternéu- zense winkelcentrum Zuid polder bijna te zwaar bela den om te duwen. In dat kar retje lagen levensmiddelen opgestapeld tot een winkel waarde van maar liefst 739 gulden. Alleen had de me vrouw 'vergeten' om dit be drag aan de kassa af te reke nen. Winkelpersoneel had dat in de gaten. De gewaar schuwde politie rekende de Oudenbossche in. Zij is ver volgens opgesloten in het politiebureau. gek," weet Mahmoud, die de ge voelens van zijn landgenoten ver tolkt. „Verschillende culturen, iedereen op elkaar en iedereen heeft problemen. Ondanks onze kamers heb je amper privacy. Het is gehorig en de hele dag is er la waai. Kinderen kunnen tenmin ste nog naar school. De volwasse nen kunnen lopen, eten, drinken en slapen en wachten, meer niet. Vooral dat wachten vreet aan de mensen. Een jaar lang wachten. Wachten op wat? Wie wordt te ruggestuurd wacht zo goed als zeker de dood. Die onzekerheid is iets wat je geestelijk kapot maakt. De een kan er misschien beter tegen dan de ander, maar uiteindelijk breekt het je geest en word je een ander mens. Een ge broken mens dat geen vertrou wen meer heeft in wat dan ook." Lange procedures „Dat is ook met Amir Kaveh ge beurd," vervolgt Mahmoud. „Hij was twee keer afgewezen en moest dus het land uit. Een jaar had-ie gewacht om uiteindelijk te horen dat hij terug moest naar Iran. Het werd hem teveel. We hebben vandaag gesproken met vertegenwoordigers van de CO A en we hebben ze kunnen overtui gen dat Amir ziek was. Niet emo tioneel, maar ziek. Welbewust heeft Amir de dood verkozen." Hij leest de tekst voor van het testament dat Amir op zak had toen hij uit het water werd ge haald. Onbegrijpelijke woorden voor een Westerling. 'Grond plus hemel is paradijs' en: 'Ik doe dit omdat ik het niet eens ben met de beslissing om mij terug te stu ren...' Inmiddels is iedereen het erover eens dat anderhalf jaar wachten op een beslissing te lang is en tot ondraaglijke spanningen lijdt. Amir Kaveh is het dode bewijs. Westdorpe - Een 27-jarige vrouw en een driejarig jongetje uit Axel zijn afgelopen zondagavond licht gewond geraakt bij een eenzijdig auto-ongeluk op de Tractaatweg bij Westdorpe. De 27-jarige bestuurder verloor rond 19.00 uur de controle over zijn voertuig, raakte van de weg en kwam tot stilstand tegen een boom. De auto raakte zwaar be schadigd. De vrouw liep een pijn lijke kaak op en het jongetje een bloedneus. De bestuurder kwam met de schrik vrij.

de Stem | 1996 | | pagina 13